a drie eeuwen weg „Eindelijk eens de ruimte..." k heb gesmeekt en gehuild Programma opening van de Groenoordhal LEIDATO-VOORZITTER JAN WOLFSLAG: irtet-Milikan rekent op een aanloopperiode van a drie jaar voor de Groenoordrestauratie .BkH,AQ£ Jgfi2D6CH DAGBLAD 29 AUGUSTUS 1969 De Nieuwe Beestenmarkt gaat woensdag 1 oktober op vrijdag 3 oktober wordt geen veemarkt gehouden geschiedenis maken. Het is de laatste maal in ruim drie honderd jaar, dat de boeren hier hun vee zullen aanvoe ren en dat het handje-klap een koop bezegelde. Een groot deel van deze jaren sinds 1743) heeft molen De Valk „neergekeken" op het levendige loven en bieden, dat zich iedere marktdag aan zijn „voeten" voltrok. Op vrijdag 10 oktober zullen koop en verkoop voor het eerst plaatsvinden in de nieuwe Groenoordhal aan de Willem de Zwijgerlaan. De Lammermarkt kan. in tegenstelling tot de Beesten markt, niet op zulk een lange geschiedenis bogen. Eerst in 1924 toen het marktter rein aan de Steenstraat werd ontruimd in verband met de aanleg van een parkeerter rein werd besloten om hier in het vervolg ook markt te houden. Beide marktplaatsen zul len straks ondergeschikt worden gemaakt aan het verkeer, dat in deze omge ving met een gedempte Lan- gegracht en een nieuwe Turfmarktbrug. zeer fre quent belooft te worden. LEIDEN „Toen ik voor de eerste maal in de Groenoord hal stond, dacht ik bij mezelf: hoe krijgen we haar vol. Dat zal een hele toer worden." Aan het woord is de voorzitter van het Leidatobestuur, de heer Jan Wolfslag, die zich vanaf het eerste Leidato-uur met de organisatie heeft bezig gehou den. Trekt de heer Wolfslag een ver gelijking met de beginjaren van de Leidato in de Stadsgehoorzaal, dan heeft men dit jaar de beschikking over een expositieruimte, welke acht maal zo groot is. Dit jaar maken wij de grootste sprong: van een tent ..hal" op het Schuttersveld (in 1968» naar de indrukwekkende Groenoord hal aan de Willem de Zwijgerlaan Een verdubbeling van de capaciteit! En nu het ook voor de heer Wolf slag ongelooflijke: alle expositie ruimte in de Groenoordhal wordt benut. Er kan geen stand meer bij. Het is een bewijs, dat de Leidato voor Leiden een begrip van een plaatselijk gebeuren is uitge groeid tot een regionale manifestatie, waaraan thans, gelet op de exposan ten en de instanties, die straks in de Groenoordhal hun visite-kaartje presenteren, een landelijk karakter wordt gegeven. Uit centrum „Eindelijk hebben wij", zegt de heer Wolfslag, „in deze hal de ruim te en de accommodatie, die ons reeds jarenlang voor ogen hebben gestaan. Waar vindt men in Leiden een ten toonstellingsruimte. met een par- keermogelijkheid van circa 1.800 auto's? Goed wij zijn uit het centrum verdwenen, maar ik geloof, dat dit geen enkele invloed zal uitoefenen op het bezoek. Grote concerns en middenstandscentra de voorbeel den liggen voor het grijpen letten terdege bij hun vestiging op royale parkeerruimte. Wü zijn met deze hal erg ingenomen". Toen de Leidato het vcrig jaar nog op volle toeren draaide, liep het be stuur reeds met de gedachte rond om de Leidato in 1969 in de Groen oordhal te houden. Het is ervan ge komen ook. Bijzonder erkentelijk is de heer Wolfslag voor de intensieve medewerking, welke thans van de zijde van het gemeentebestuur wordt ontvangen. Nadat in de beginja ren aanvankelijk „de kat uit de boom werd gekeken" werkt dit be stuur thans con amore mee. Veel medewerking heeft het Leidato-be- stuur ook ontvangen van de neer Schouten, die als vertegenwoordiger van het architectenbureau tal van nuttige adviezen gaf bij de organi satie en inrichting van dit voor de Jan Wolfslag: Leidato krijgt een landelijk tintje. Leidato toch wel zeer grote object, waarbij honderden betrokken zijn. Lekker uithalen Hoewel de Leidato steeds weer op een kern van Leidse middenstanders kan rekenen „zij willen wel eens een keer lekker uithalen" zou aan dit aantal zeker nog wel enige uit breiding gegeven kunnen worden. Is het niet erg riskant om een ten toonstelling van dergelijke omvang op te zetten? Aanvankelijk wel. En dan denkt de heer Wolfslag terug aan de beginjaren toen hij, met nog twee initiatiefnemers, zijn handte kening moest zetten onder contrac ten. die in de tienduizenden guldens lipen. Hij moet er niet aan denken als het toen was mis gegaan Gelukkig is de Leidato vanaf het eerste moment ingeslagen. Goodwill is er gaandeweg gekomen. De hal is thans volledig bezet, waardoor de risico-dragende factor sterk is terug gebracht. „Huiswerk Nu alles er op wijst, dat ae Let- dato een landelijk tintje krijgt de heer Wolfslag is nog steeds aan het woord hebben wij besloten tot het inrichten van een kantoor, dat al spoedig na het sluiten van de Lei- dato-1969 zal werden geopend. Wij moeten wel. want wat in onderlinge samenwerking in de beginjaren als „huiswerk" is opgezet, moet thans een meer efficiëntere vorm ontvan gen. Hoewel aanvankelijk nog op be paalde dagen en uren in dit kantoor voorlichting wordt gegeven over eve nementen. die de Leidato voor ogen staan, ligt het in de bedoeling, dat dit kantoor zo spoedig mogelijk „per manent in de lucht zal zyn". Op elk willekeurig uur van de dag moet men ons kunnen bereiken. - Sinds een paar dagen weten wij het. Er is in de d in ieder geval één man. die over de Groenoordhal leeft wakker gelegen. „Ik heb gehuild en gesmeekt of maar op tijd gereed mocht komen." is de heer I. Milikan, directeur van de Stadsgehoorzaal ateur van het horeca-cotnplex in de Groenoordhal, voor ing waarvan hij een ton op tafel moest leggen. De heer in nu voortaan rustig gaan slapen, want alles is op tijd men. ■llgu.stus is. voor wat het ||eelte van de Groenoord- de eerste stoom afge- was een proefdraaien, grote manifestatiesde Vebo, met de daaraan officiële opening van de drie oktoberfeest staan likan en zijn staf binnen- hten. Klaverblad Milikan, die met zyn toe- cerkzaamheden de belan- le Stadsgehoorzaal steeds Weveleren „in de eer ben ik directeur van de rzaal. daar moet ik de ouden" weet zich ech- Groenoordhal terzijde ge- r zijn echtgenote, die in gehoorzaaljaren wel be- „hët klappen van de verstaan en sinds kort schoonzoon, de heer J. de Hij komt uit het horeca- en zijn dochter, mevr. Milikan. Dit klaverblad- iaat de horeca-exploitatie oenoordhal runnen, waar- irijfsleiding in handen is de heer De Haas. die zijn heeft gehad in de Hotel school in Den Haag en werkzaam is geweest als chef de rang op de Sta tendam en verder ook in „De Beu kenhof" in Oegstgeest en „De Kie viet" in Wassenaar. Gezameniyk staat dit klaverblad voor de exploitatie van een café-res taurant. waar plaats is voor circa 200 personen, een cafetaria en de Groenoordbar. „Die bar is ons visi tekaartje. Ik ben er echt een beetje trots op. Ze is goed uit de verf ge komen". Terwijl bar en cafetaria uitsluitend in bedrijf zyn by hal evenementen en sportactiviteiten, die dan eventueel nog versterking kunnen ontvangen van een ryden- de koffie- en frisdranken „bar", kan het café-restaurant dagelijks nor maal en onafhankeiyk van de hal functioneren. „Passanten kunnen hier rustig even neerstryken". De bedryfsleiding zal voorlopig worden geassisteerd door tien man vast personeel, al naar gelang de be hoefte aangevuld met personeel uit de Stadsgehoorzaal en uit de hore- ca-sector aan te trekken los perso neel. Voor zichzelf heeft de heer Mili kan althans op horecaterrein een „fusie" op het oog tussen Stads gehoorzaal en Groenoordhal. De in koop wordt centraal geregeld, terwijl dit ook het geval zal zijn met de ad ministratie. Enor nn „Is de Groenoordhal exploitabel?" Na even nadenken, komt van de kant van de heer Milikan het vol gende antwoord: „Ik geloof van wel, anders had ik my er niet voor geïn teresseerd. Na een aanloopperiode van 2 a 3 jaar. geef ik de Groen oordhal een goede kans van slagen. Het klaverblad-van-vier rond de Groenoordbar. V.l.n.r. mevr. J. de Haas-Milikan. de heer en mevrouw Milikan en de heer J. de Haas. Het zal daarbij van het aller grootste belang zyn, dat er in die tijd een goede samenwerking ie der met eigen verantwoordelijkheid wordt opgebouwd tussen de toe komstige directeur van de hal en met de man. die verantwoordelijk is voor de horeca-exploitatie. Een goed voorbeeld daarvan is de exploitatie van de Veemarkthal in Den Bosch en was de Haagse Dierentuin. Di recteur en restaurateur vorm(d)en daar als het ware een soort echt paar. Beiden zijn goed op elkaar in gespeeld. Voor de Groenoordhal is het een levensbelang, dat deze twee mensen in grote saamhorigheid voor één doel samenwerken en dat is Leiden. Met de Groenoordhal, die ik van enorm stedelijk, en zelfs landelijk, belang acht, moeten wij iets gaan uitvoeren. Van nu af aan geldt: de de hand aan de ploeg!" VRIJDAG 12 SEPTEMBER is de hal van 10.00 tot 23.00 uur gratis voor het publiek geopend. De volgende festiviteiten hebben dan plaats: I Op het gebied van de zuivel nemen deelc het Nederlands Zuivelbureau de Landbouw Voorlichtingsdienst de Nederlandse Kaas Unie stand waarin kaas wordt bereid de zuivelcommissie het Rijks Zuivelstatiom Menken Melk fa. Van 't Riet II Een expositie van de Federatie van Leidse Slagerspatroonsver- enigingen met medewerking van de vereniging tot bevordering van het Slagersvakonderwijs, het Bedrijfschap voor het Slagers- bedryf. Stichting Voorlichting Bureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven en het productschap voor Vee en Vleee met: verse en opgemaakte vleesschotels stand met bak- en braaddemonstratie6 vertoning van de kleurenfilm Huishoudscholendag 1965 en vertoning van 86 kleurendia's, weergevende praktisch alle vleessoorten, welke in de slagerijen verkrijgbaar zijn met alle daarmee te bereiden maaltijden stand met voorlichtingsboekjes op het gebied van de bereiding van vlees etalagestand waarin alle denkbare vleeswaren en vlees conserven worden geëxposeerd uitsnydemonstraties III Een Bloemschikfestival voor 6 groepen van elk 500 deelnemers. Aanvangstijden: 14.00; 15.00; 16.00; 19.00; 20.00 en 21 uur. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. Zie vrijdag, behalve bloemschikfestival. Voorts een expositie van de Jongerenfederatie van de Vebo. welke zal be staan uit: glasblazen wolspinnen kunstschilderen pottenbakken bloemschikken volksdansen tr ekkerbehendigheidswedstry d disc-jockey Vebo. toegankelyk voor het publiek Ontvangst genodigden Speeches Rondgang met de genodigden over de expositie ruimten Opening expositieruimten voor het publiek, drankje voor de genodigden Lunch voor de genodigden 07.00 uur 10.30 uur 11.00 uur 12.00 uur 12.30 uur 13.00 uur 16.00 19.00 uur Start met klassementsproeven op het terrein van de Groenoordhal van een autorally (niet voor 100% zeker) 20.00 uur Prysuitreiking bloemschikfestival Start stertocht Leidse muziekverenigingen op diverse punten in de stad. Eindpunt Groenoordhal 20.30 uur Sluiting exposities 21.00 uur Aanvang taptoe Leidse muziekverenigingen 22.45 uur Einde taptoe 23.00 uur Vuurwerk op het buitenterrein 23.20 uur Aanvang bal in de Groenoordhal, waarbij de muziek wordt verzorgd door de .Down Town Jazzband" on der leiding van drs. R. Hueting MAANDAG 15 tot en met WOENSDAG 17 SEPTEMBER. Zaalvoetbal- toernooi voor de Leidse bedrijven. DONDERDAG 18 SEPTEMBER. Finale zaalvoetbaltoernooi, karting-wedstrljden. •HMMtMMMtNMNMtNMtHMOMHMtMO alsmede

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 35