Kijkje bij deconcurrentie' Grootste kermis in ons land' VEEMARKT VAN LEIDEN IN VERHOUDING TOT DE VIER GROTERE Radio en televisie: interesse in Leidse markthal Leidse officierszoon werd organisator-lunaparken (o.a. 3 oktober) LEIDATO-BIJLAGE LEID6CH DAOBLAD 29 AUGUSTUS Bankbiljetten gaan op de markt van hand tot hand. LEIDEN" De Leidse veemarkt krijgt ook in vergelijking met andere een ideaal onderdak in de Groenoordhal. Lei den heeft de grootste schapen- en lammerenmarkt van Europa, maar wat de aanvoer van andere dieren betreft noteert het mi nisterie van Landbouw de Leidse veemarkt op de negende plaats. Wie weet, dat er bij de overheid een saneringsplan in voor bereiding is, dat het aantal veemarkten terugbrengt tot vijf maximaal zeven, kan zich afvragen: Leiden hoe lang nog? En dan met zo'n onderdak! Welke plaatsen zijn de acht voor gangers van Leiden? Volgens het zelfde ministerie zijn dat 's-Herto- genbosch. Zwolle. Leeuwarden, Rot terdam, Utrecht, Purmerend, Gronin gen en Doetinchem. Met de eerste vier willen we een vergelijking trek ken wat aanvoer en wat marktbehui- zing betreft. Ter vergelijking: De aanvoer op de Leidse veemarkt groeide vorig jaar met 10 pet. ten opzichte van 1967, voornamelijk veroorzaakt door een groter aanbod van varkens en biggen. Het wolvee liep terug, maar bleef met 73.192 meer dan de helft uitmaken van de totale aanvoer (135.561). Ver der hadden alleen de runderen met 20.438 nog een belangrijk marktaan deel. DEN BOSCH DEN BOSCH heeft het is een bekend feit verreweg de grootste veemarkt met een aanvoer, die men met zuidelijke luchtigheid „rond de 400.000'" aangeeft, waarbij wel trots wordt verteld, dat het maximum 432.000 bedraagt. Door een verande ring in de bedrijfsvoering daalt ener zijds de aanvoer van sommige dier soorten. maar daartegenover staat door dezelfde oorzaak een groei in de aanvoer van andere dieren, waardoor een stijging valt te constateren. Het rundvee heeft het leeuwenaandeel. De huisvesting van de markt is uit stekend in de zes Brabant-hallen. Eén daarvan is speciaal geschikt ge maakt voor andere doeleinden dan alleen veemarkt. Tentoonstellingen, congressen e.d. worden hier in toe nemende mate gehouden en daarbij worden voor verhuur tarieven gehan teerd, die de veemarkt-administratie laag noemt en „lang niet die van bijv. hallen als de RAI in Amsterdam en Houtrust in Den Haag halen". Als eerste in den lande kreeg de Bossche veemarkt in 1931 overdekte hallen. De Brabanthallen beslaan nu in totaal 24.270 m2, 152.850 m2 par keerterrein en 16.000 m2 demonstra tieterrein er Ejjn restaurants met een totale oppervlakte van 2760 m2 met een accommodatie voor 1700 personen. ZWOLLE De ZWOLSE veemarkt is een sterk groeiende: in 1966 een aanvoer van 293.619 dieren, in 1967 van 282.116 en vorig jaar van 335.791, voornamelijk rundvee en nuchtere kalveren. De huisvesting van de markt is niet al te best. Slechts een zeer klein deel is overdekt. De handel speelt zich voornamelijk in de openlucht af. De situering van de markt is overigens gunstig: dichtbij de uitvalswegen. Dit jaar zal worden begonnen met de bouw van een grote hal, waarin plaats is voor 5600 dieren. De huidige hal wordt een enkele keer gebruikt voor een of andere manifestatie, maar het blijven uit zonderingen. De nieuwe hal is ook bedoeld als manifestatie-hal, waarbij men denkt aan tentoonstellingen, sportwedstrijden e.d. De hal, die een oppervlakte van 5000 m2 krijgt 'met beursruimte en een café-restaurant op de verdieping), gaat Zwolle f4 miljoen kosten. ROTTERDAM Door het grote aanbod van nuch tere kalveren (voor vet kalfsvlees) zit er groei in de ROTTERDAMSE vee markt. die vorig jaar een aanvoer had van 264.846. Het belangrijkste aandeel hadden nuchtere kalveren (100.000), slachtrunderen <70.000), ge- bruiksrunderen (34.000) en varkens (22.000). De huisvesting is goed en voor het grootste gedeelte overdekt. De markt- ruimte wordt incidenteel voor andere doeleinden (o.a. paasveetentoonstel- ling en autoveiling) gebruikt. Er zijn plannen om de markt te verplaatsen naar buiten de stad, waartoe de Rotterdamse raad in principe heeft besloten. De toekom stige ontwikkeling zal voornamelijk afhangen van de slachthuisplannen. Eén van onze redacteuren stelde een onderzoek in naar de aanvoer op en de behui zing van andere veemarkten in den lande, waarvan het resultaat hier zijn weerslag vindt, geïllustreerd met op de Leidse veemarkt door Jan Holvast gemaakte foto's die verder nauwelijks commen taar behoeven. Zoals bekend wordt de mogelijkheid tot samengaan van de veemarkten en slachthuizen van Utrecht, Amster dam, Den Haag en Rotterdam over wogen, waarbij de naam van Bode graven als plaats van vestiging vel- eens is genoemd. LEEUWARDEN LEEUWARDEN vindt de accom modatie van de veemarkt uitstekend, geheel overdekt in de Frieslandhal. Hierdoor en door uitbreiding van de veestapel groeit de marktaanvoer de laatste jaren met een procent of acht. Vorig jaar werden 257.000 dieren gevoerd. Runderen (107.000) en nuchtere kalveren (86.000) hebben het leeuwenaandeel, maar ook scha pen en lammeren <38.500) zijn hier belangrijk. De in 1964 gereedgekomen Fries- landahl (oppervlakte 30.000 m2 kosten f 17 miljoen) wordt ook voor andere doeleinden (tentoonstellingen, concours hippique, circus, sport, con gressen, toogdagen e.d.) gebruikt en dan worden variabele tarieven ge hanteerd. De wekelijkse veemarkt op vrijdag belemmert een groter gebruik voor andere doeleinden. Het jaarlijks exploitatieverlies (inclusief snelle af schrijving) bedraagt tussen de 500.000 en 800.000 gulden. Maar in Leeuwar den ziet men de marktontwikkeling optimistisch tegemoet. Een itevlg biggetje LEIDEN ROTTERDAM „Tilburg en ook Eindhoven heb ben grote kermissen, maar Lei den heeft met het Immense par keerterrein (ruimte voor 1800 personenauto's het grootste kermisterrein van ons land ge kregen. Kijk, zo komen de 115 attracties op 3 oktober te staan". En Rotterdammer J. A. A. Her mans ontvouwt een tafelgrote tekening, waarop de eerste ker mis op het nieuwe terrein rond om de Groenoordhal al voor hem leeft. Een kwart eeuw heeft hij de 3 oktoberkermissen geor ganiseerd op het Schuttersveld en hij is blij met de verhuizing naar een beter geoutilleerd ter rein, dat volgens hem op een uitstekende plaats ligt. „Iets verder weg? Kom, de mensen uit hoe heet het? Zuidwest komen toch met de bus en die rijdt door naar de hal en uit de binnenstad is er een gezellige route langs de Trek vaart, die gemarkeerd zal wor den door de stalletjesrij". Orga nisator Hermans op zijn kaartje staat „Adviesbureau voor volksfeesten, evenementen en lunaparken" ziet het al voor zich. Die kennis van Leiden heeft hij niet opgedaan in de jaren waarin hij in goede samenwer king met het bestuur van de 3 October-Vereniging „tot te vredenheid van alle partijen," stelt hij niet zonder trots het lunapark organiseert. „Ik ben een geboren Leienaar. Mijn va der was cavalerieofficier in de Doelenkazerne, we woonden aan de Witte Singel en ik volgde de hbs op de Rijndijk". Organisator van lunaparken, wat is dat precies? „Een vrjjbui- terig bestaan met een goede boterham. Ik heb mijn leven in binnen- en buitenland van alles gedaan, ergens ben ik artiest, maar daarnaast voor een groot deel zakenman. Ik had rijk kun nen zijn als ik hadg ewild. Maar ik wil niet. Ik ken Caransa. Heeft die het zo leuk? Dacht je. dat hij het prettig vindt weer zonodig een nieuwe NV te moe ten opzetten en van dit en van dat? Ik heb altijd gezegd: als de goeie God zorgt, dat ik niet arm word. zal ik zelf wel zorgen niet te rijk te worden". •Een vrijbuiter dus, maar één, die in de maatschappij staat en daar zijn plaats weet. Hij heeft de stelregel: wat je doet, moet je goed doen. „Als ik ja zeg, dan komt het voor elkaar Daar vecht ik voor. Dat is niet altijd makkelijk. Ik heb enerzijds te maken met comité's en ander zijds met kermisexploitanten. Beiden moeten tevreden zijn, maar bovenal het publiek. Een kermis slaagt alleen als het pu bliek er tevreden is". De heer Hermans, die geen bemoeienis heeft met bonden en boven alle partijen staat „Jul lie zijn zus en zo ik ben Her- J. A. A. Hermans (le spil waarom ook de Leidse kermis draait mans!" heeft van de kermis zijn vak gemaakt en hoopt dat vak nog lang uit te oefenen. Hij is 61, maar voorlopig niet van plan ermee op te houden. „Wat dan? Op een stoel gaan zitten? Ik ben een liefhebber van vis sen, maar elke dag opnieuw? Alsjeblieft niet". Vakkennis op dit gebied is bijv. de wetenschap, dat de korte Leidse kermis anders aangekleed moet worden dan een tiendaag se. „Op een kermis als hier met meer dan honderdduizend man publiek op één dag loopt alles goed. Het publiek heeft er niet terug te komen als op lan gere kermissen. Zorg dus, dat iedereen aan zfjn trekken komt. Het publiek is graag op die der de oktober. Al gaan de prijzen omhoog, de Leidenaars blijven in de rij staan. Op 4 oktober klop je de Leienaar geen dub beltje uit zijn zak, maar op 3 oktober is hij „los". „Op langere kermissen kun nen de prijzen niet omhoog, om dat mijn stelregel is, dat kermis een volksvermaak is en dat moet blijven. Ik weet het, de kosten stijgen. De inschrijvingssommen gaan omhoog door de concur rentie en de geringe samenwer king onder de exploitanten. Daarvan profiteren comité's en gemeentebesturen, maar het pu bliek moet uiteindelijk betalen. Er staan attracties op de kermis van anderhalf en twee ton. Vlak dat niet uit". De samenwerking zou beter kunnen zijn, maar verder heeft organisator Hermans niets dan lof voor de kermismensendie keihard moeten werken voor een stuk brood. „Het is geen roman tiek, maar sjouwen, sjouwen en nog eens sjouwen. Ik ben blü, dat er mensen zijn, die dat kun nen. Ik kan het niet". Zijn kwaliteiten liggen op een ander gebied. Hij kan praten in de winter met comité's en bij de voorbereiding voor lunaparken in tal van plaatsen en organi seren in de zomer als de caravan van Hermans standplaats in neemt op de kermissen. Daar zet hij het terrein uit en stelt de at tracties zó op als tevoren in kaart gebracht. „Ik ben daar niet Joop Her mans, maar meneer Hermans, die moet weten wat hij wil, die zijn poot stijf moet houden. De zaak moet kloppen. Ik weet, dat ze me weieens „de dictator" heb ben genoemd, maar dat kan me niet schelen. Ik ben met ieder een beste vrienden, maar als het publiek komt, moet de kermis draaien. Wat je doet, moet Je goed doen". Een zakenman, die weet wat hij wil en dat uitstekend onder woorden kan brengen. Een ar tiest ook, die zich interesseert voor de jeugd („Ik weet niet of de manier-waarop goed is, maar het verzet laat zien, dat de jon geren geen Jan Salie's zijn") en die soms in tegenstellingen spreekt: „Ik werd thuis gedrild en dat maakte me als officiers- zoon anti-militair" en even la ter: „Mijn zoon is officier bij de mariniers geweest. Daar ben ik trots op, een kerel". J. A. A. Hermans, de spil waarom ook het Leidse kermis- gebeuren draait. Half september komt hij zijn voorbereidingen treffen. Daarvóór, als de tijd het toelaat, „vrijbuitert" hij nog even in Rome. LEIDEN De Nederlandse r<epstichting (NOS) heeft de n ge interesse in de nieuwe Gr< ooidhal. De nationale radio- en levsiestichting ziet in de L« Veemarkt/sporthal méér dan] leen een nieuwsproject, gesel voor »at flitsen voor het joun zoils vorige week de opnai over d« (bouw van de) hal i de off»»lële opening op 12 el september. Met de Goenoordhal Ls Leiden „Hilversun" in beeld gekoni wanneer de NOS, die overii verleden j;ar zelf een nieuwe 1 dio in g«bruik heeft genoi voor het opiemen van een rai en/of televispi^zending in Lel en omgeving "«Ml hel aan een rut ,,a, 1 rathon-uitzendi ^or po* "2-ari zeker de nieuw oVxx**T\ll ii schakeld. Ook vu en grote „normale" t is Groenoordhal gesc NOS-voorlichtingsfui. :s s sers voorzichtig moge] uitzendingen: „Ex. plan zijn er nog niet. Gr» produk staan er op het ogen k ook op stapel. De kans, ct „Leid in de komende maand a toch worden ingeschakeld, is* hter bepaald niet uitgesloten, ómdat NOS en de omroepvei'nigin hun winterprogramma ng helemaal gepland hebben. \n verre de hal voor bepaal* p gramma's wel of niet gescikt speelt natuurlijk ook een gj rol." Gemeen te-voorlichtingsambtenaj mr. Lelieveld, die met zijn heeft getracht de Groenoordh goed mogelijk aan „Hilversum verkopen, zegt echter zeer tief: „Van het eerste stadium de bouw af, hebben we contact had met de technische dienst de NOS. Die mensen zijn heel keertjes komen kijken: naar sluitingspunten, naar de ko naar de lichtinval en naar zend-en-één van die dingen, hebben de hal helemaal „na meten" en gekeurd. Bepaalde viezen, die de technici van NOS hebben gegeven, zijn ook veel mogelijk nog opgevolgd, met die hal zit het wel goed." En, om zijn woorden nog „kracht" bij te zetten: „Vi week vrijdag zijn de mensen Brandpunt-Buitenspel een kj komen nemen. Die waren niel leen tevTeden over alle mogt heden, maar zelfs razend entl siast!" ADVERTENTIE Hmdjeklap VOLKOMEN NIEUW VOLKOMEN ANDERS Valentine, een portable, die hal roept tegen het monotone. Valentine in lekker licht, mal kelijk mee te nemen, sterk Maar vooral, Valentine is ders. Mooier uitgevoerd, met frisse kleuren. Valentine staat leuk i de kamer. Hoeft niet te worde weggemoffeld. Daarom is Valentine voor ieder een die een schrijfmachine no dig heeft. Thuis, of onderweg Valentine. Van Olivetti. Wij demonstreren in onze stan 57 op de Leidato (en in on» zaak Breestraat 145) alle Olivet ti schrijf-, tel- en rekenmachi nes. Grootste keus, 100% service. BHEESTRAAT 145 LEIOEN TELEFOON 232D Speciaalzaak in schrijfwaren kantoormachines en meubelen Breestraat 145, Leiden, telefoon 2321L

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 32