Dylans songs illegaal Alleen voor jullie: een hele blanke pagina 3M THEO - Er verandert ets als de mens niel nerlijk verandert Hitweek de enige Visser en de revolutie in de bellettrie JONDERDAG 28 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS LEIDEN Het Jouw Wereld redac tie-team heeft opwindende plannen Om te beginnen krijgen we, volgende maand al, een WEKELIJKSE jeugdpa gina. Er verandert dan meteen iets aan de opzet. De langzamerhand ver- •ouwd geraakte Jouw Wereld, die een •itiese jeugdpagina probeert te zyn, •ygt er een broertje bij, Altona gehe ten. Lees daarom even aandachtig het rolgende. HOE JOUW WERELD IS: Jouw We reld heeft altyd getracht zich krities op te stellen tegenover maatschappelijke ontwikkelingen die jou aangaan. De ene keer lukte het ons beter dan de an dere om een Jouw Wereld samen te stel len waar we een beetje tevreden over waren. Daarnaast hebben we steeds donders goed de tekortkomingen van Jouw We reld in de gaten gehad en dat haalde de moed er soms wel eens uit. De verplichting om iedere veertien dagen met een Jouw Wereld voor de dag te komen, had wel eens een kwade invloed op de kwali teit, van de Jeugdpagina. Niet altijd hadden we geschikte kopij voorhanden, zodat er wel eens artikelen in JW ver schenen. die wat ons betreft net zo goed in de prullenbak gemikt konden wor den «daar ga je dan met je kritiese in stelling). Wat we vooral tegen JW-oude-stljl hadden, was de afstand die er door wordt geschapen tussen jullie «Geach te JW-lezers) en ons (niets-waardig re dactie-team) Een inbreng van jullie kant «eigen foto's, artikelen, tekeningen, strips, leesverhalen e.d.) ontvingen we in teleurstellende mate. Alleen de ge dichten-hoek heeft altijd aardig gemar cheerd. Op de duur raakten we van deze JW echt een beetje gefrustreerd. Ieder twee weken gooiden we er weer een JW te genaan. maar steeds klemmender druk te ons op de borst: „Doen we het wel goed en voor WIE doen we het eigen lijk?" En TOEN kwam iemand met HET idee op de proppen, waar we nog immer helemaal plat van gaan: HOE ALTONA WORDT: Altona «all together now) wordt een pagina die he lemaal door jullie wordt samengesteld. Laat het even goed tot je doordrin gen: wij bieden jullie een volkomen blanke pagina aan. waar je je gang op kunt gaan. waar je Je zo lang verbor gen gehouden ideeën op kwijt kunt. Bijna niets is te gek. Wij stellen ons dat zo voor: JU en Je vrienden komen naar ons toe met het één of andere onderwerp, we praten er samen wat over. wij vertellen jullie de mogelijkheden en technische beperkin gen, jullie gaan aan de slag en jullie en wij gaan dan tenslotte passen en me ten om al je kopij op de pagina te krij gen. Werkelijk, wij zyn helemaal dwaas en dolgelukkig met dit idee, net als al degenen met wie we het er al over heb ben gehad. Altona zou om even wat voorbeel den ter verduidelijking van ons plan te geven gemaakt kunnen worden door de Scholieren Actie groep Leiden «SAL>, de werkende jeugd, die zoals je weet nogal in een maatschappelijk verdom hoekje zit .verder door. ja .door iedereen die wat zinnigs heeft te zeggen «bijvoor beeld het Leidsche Studenten Corps i en daarvoor hoef je echt niet per sé jon ger dan 21 jaar te zijn van ons. Misschien zyn er wel een paar jon gens die gewoon eens een lekkere pop pagina willen maken, met foto's van de Bee Gees en zo. Geen bezwaar. Altona zou zo lijkt het ons tenminste ook ideaal zijn voor clubhuizen die het eens over buurt-problemen willen heb ben. Provadya? zou Altona kunnen be nutten om wat over hun samenkomsten te vertellen; leraren zouden in de klas kunnen voorstellen, om het maken van een Altona als project-werkstuk bij de kop te nemen. Kortom: Altona komt er voor ieder een die wat op zyn lever heeft, maar in de „gewone" krant niet zo makkelijk aan bod komt. Ach, als Je wat dieper over de mogelijkheden nadenkt, kóm Je aan geen end. Het zou heel goed kun nen zyn dat Je samenwerkingsvormen krygt tussen jongens die het leuk vin den om de lay-out van de pagina te ver zorgen. en kopy-leveraars die van de opmaak weinig kaas hebben gegeten. wy stelden ons voor om «zeker voor lopig Jouw Wereld naast Altona te handhaven. Jouw Wereld wordt dan al leen de wereld Ingestuurd als wy er wer- keiyk behoefte aan hebben. Nou. dit was wel zo ongeveer wat Jullie moeten weten. Praat er eens met je vrienden over, laat ze dit stuk even le zen en voor de rest: ons telefoonnummer is 25041 Leiden, en het adres Witte Sin gel 1, Leiden t.a.v. redactie Jouw We reld. Je kunt ook langs komen natuur- lyk. maar schriftelyke voorstellen zyn voor ons wel het gemakkelykst omdat we naast Altona ook „normale" Journa listieke arbeid moeten verrichten «brood op de plank, jeweetwel». Daéég. leeft iedereen zyn verfrissende va- ntie op? Dan gaan we nu natuurzui- ja wét? „Stemmen" is er nog niet Even wachten, dan zullen we zien Nieuw Links dan wel Binding Rechts n de winnende hand is. In de herfst rilt het „uitkyken" geblazen. !r liggen zoveel kapers op de kust die ze jammerlyk op springen staande latschappy nóg een ruk willen geven zij totaal tegen de vlakte slaat, dat van de ene dag op de andere niet ten. waar we aan toe zyn. ralrük zyn de profeten die verkla- a, dat we binnenkort allemaal eikaars lijken zyn en dat 't dén pas „ideaal" irdt. Allemaal, of je nu werkt of niet. tzelfde inkomen, geen enkele discri- natie meer. iedereen een leventje om ii te smullen, zó heeriyk en zó vrij. t je gevoegiyk van een aards paradys nt spreken, inplaats van de huidige, Ksmade, „verrotte" gevestigde or- Eerlyk gezegd begryp ik niet, dat nog (fee 1 goedhartige mensen zich door rgelyke fraaie leuzen, die nu de va- nties voorby zyn, weer aan de lopen- band door de ether of op de blauwe ddbuis op ons af zullen stormen rasechte en slimme politici kyken ners allang scherp naar de komen- verkiezingen uit laten meeslepen, wordt zoveel gebrald en geher- Jnspoeld, dat de jeugd, idealistisch in- steld als zy voor een groot deel is, er ;1 door ln verwarring móet worden ge acht. baat. zy zich echter niets wysmaken: danks alle schimpscheuten op hen. u het heft in handen hebben, arby de één zich nog progressiever stelt dan de ander, om in 's hemels ein niet voor oude bokken te worden ingezien, gaan zeker de zaken gewoon or. óf er moet een burgeroorlog tussen SJristenen aan te pas komen, als Ierland: met puin en doden. gst. schande en verschrikking.En Ifs in dat geval valt het helaas te be- m, of het veel helpen zal. Nee: het mag cynisch klinken, maar blyft gewoon zoals het was. ra fenzy de mens „innerlyk" verandert het hem er niet louter om te doen hen, die nü op de stoel zitten, er af wippen om er zelf vorstelyk op te in tronen. Terwyl we nog zitten te wachten op het verschynen van „Bob Dylan com plete Works". Dylans complete oeuvre in een coproduktie van Thomas Rap en de Bezige By, is in Leiden een Bob Dylan Songbook vervaardigd. De Com plete Works die over een week of zes op de markt zullen komen, gaan f 12,50 kos ten. Het Songbook kast f 3. Maar er zyn verschillen In het Songbook staan 101 teksten, de teksten van alle Dylanelpees vanaf „Bob Dylan" tot „Nashville Skyline" Ook dus songs die niet door De Meester zelf zyn vervaardigd, maar wel op die langspeelplaten staan «zoals „House of the Rising Sun", een oude folksong waarvan de auteur onbekend is). In de Complete Works brengt Raps maat Jaco Groot alle Dylan-teksten byeen. ook die van de befaamde Band met nooit op de plaat gezette songs «o.a. door de VPRO gedraaid i. In Aloha adverteerde de geheimzin nige Leidse uitgever «postbus 307» met „complete werken" maar dat is dus niet waar In het Songbook staat nergens een verwyzing naar copyright. Dat klopt, want het is een illegale uitgave. Muziekuitgevery Basart. die de rechten heeft van Dylans teksten in Nederland, heeft aan de boekhandelaren al een briefje geschreven waarin op de weder- rechtelyke aspecten van het Songbook gewezen wordt. De heer F. Wieneke van Basar zei ons dat hy wel degeiyk van plan is meer tegen de Leyenaren te onderne men. Wat dan? „Dat is niet moeilyk te raden", aldus Wieneke. „Als u een auto heeft en iemand anders gaat erin ry- den wat zou u dan doen?" Niet moei- ïyk te raden inderdaad. Dit was de volledige tekst uit ..In en uit" «copyright de voormalige illegale uitgevery Het Parool). Voor de overna me van deze tekst werd geen toestem ming gevraagd. KORRESPONDENTSIE: M. v. d. M.: Zoals we al zeiden Wim van Ravestyn draagt zyn haar zoals hy wil; B. K.Ondanks belangstelling van de Leidse bevolking verschynen we Ne ver on sunday; A. d. J.: Wat in het vat zit verzuurt niet; B. S. Natuurlijk is het een goede zaak waarvoor je vecht; O.D.: Alles sal reg kom; RB.Veroni ca gaat spoedig verdwynen; C. v. d. D.: zie B S. In vergelyking met de ouderen, voor wie er heel wat te lezen valt. moeten wy ons maar behelpen. We hebben wel een nuttige instelling als de schooolkrant, maar in onze vrye tyd resten ons voor- nameiyk de bladen voor t«w)ieners, die zich slechts bezig houden met muziek. Nu is de pop-music een belangryke fak- tor in ons leven, niet alleen voor de kennismaking van jongens met meisjes, maar ook voor de onderlinge kommu- nikatie in ruimer verband. Helaas is dat ook de enige informatie die de meeste bladen te bieden hebben. Al eeuwen lang. Zelfs in de tyd van onze ouders bestond „Tuney Tunes" voor het laatste nieuws over Bing Crosbey. In het midden van de vyftiger jaren wendde een redakteur van dit blad, Paul Acket, zich tot een nieuwe jeugd en mo derne muziek. Hy richtte zyn eigen „Mu ziek Express" op dat vooralsnog volstond met dixieland, maar zo met de tyd wist mee te gaan dat het niet slechts „Tu ney- Tunes", maar ook het veel jongere „Teen Beat" opkocht. Als enige konkurrent is door de ja ren „Muziek Parade" blyven bestaan, een Nederlandse uitgave van het in een andere Germaanse taal uitgegeven „Musik Parade", die zich al die tyd reeds bezighoudt met het stellen van belangwekkende vraagstukken als „Gaan de Stones eerder dood dan de Beatles". Ook de andere muziekbladen hebben hun kwaaltjes o.a. het klakkeloos verta len van artikelen uit buitenlandse ty- schriften onder het voorwendsel zelf met de ster gesproken te hebben en het angstvallig omzeilen van werkeiyk be langrijke kwesties. In plaats van het verbod op drugs wordt geschreven over problemen als jeugdpuistjes. Natuurlyk zyn er pogingen gedaan om de jongeren iets realistieser voor te lichten. Na de mislukking van „Twen/ Taboe" in het begin van de zestiger ja ren moesten we het stellen met plaat- selyke «meest Amsterdamse) krantjes tot er een uitlaatklep voor de lande- lyke jeugd werd geschapen in de vorm van „Hitweek". Dit weekblad nam een duideiyke houding aan. eerst nog tegen kappers die langharigen boycotten, la ter steeds meer tegen het hele establish ment. het verkreeg zyn informatie niet uit naïeve bronnen, maar uit de vrije pers van de Amerikaanse underground en gaf de lezers de kans om zelf te schrijven. Het is Jammer dat het, zeker sinds de verandering in het veertiendaagse „Aloha" de eigen identiteit niet nele- maal heeft kunnen bewyzen. „Aloha" is weliswaar een perfekte kombinatie van het Amerikaanse „Rolling Stone" en het Britse „IT" geworden, maar het weet het kontakt tussen de Nederlandse le zers niet meer zo te onderhouden als in de begintyd. Drie weekbladen werden kort na de oprichting weer uit de handel genomen „Hitwezen" had als grote verdienste dat het als eerste de aandacht vestigde op andere muziek binnen ons land dan die van lieve zangeresjes. Ook zyn opvolger „Kink" besteedde veel ruimte aan de Nederbiet. Het laatste blad. „Top pops" was een iets te letterlyke vertaling van het gelyknamige Engelse orgaan Als we een konklusie trekken laat die dan zyn dat we in het vroegere Hitweek een kans hebben gehad een blad te krij- gen dat echt van ons was. maar we zit ten nu nog steeds opgescheept met wat aktueel is onder de buitenlandse jeugd. MAX VAN WEEZEL Eduard Visser. Fyfes heten nu Chi- quita met het heldenverhaal van Che Guevara en Cape Kennedy, Meulenhoff, Amsterdam. Zeergeleerde Heer, Ingevolge uw telefonisch verzoek van 10 april, omstreeks 7 uur n.m., laat ik hierachter de weinige bijzonderheden van myn leven volgen <hy=ik): Geboren 8 april 1942 te Wormerveer. Bezocht middelbare scholen te Alkmaar. Zaandam en Haarlem, deed staatsexa men gymnasium, studeert nu rechten in Amsterdam. Toneelcriticus plaatseiyke courant. Ereburger van Texas. VS.. waar hy in '60 enige tyd verbleef als ambassadeur van „the Experiment in International Living". Uw snelle reactie heeft my verbaasd en verheugd. Met gevoelens van hoogachting en dankbaarheid, w.g. E. Visser. Voor zover door my valt na te gaan was het voor de eerste maal in dubbel nummer 5/6 van februari-maart 1964 van Podium, dat Eduard Visser in het letterkundige daglicht trad. Dat tyd- schrift opende over vyfendertig bladzy- den met Vissers cyclus „Twee handen van zwart, verhalen uit Texas" waar van de titels Vang de gouden vlinder. Ook zonder stier, Hy was meer dan dood en het titelverhaal Twee handen van zwart. Een goeie gooi van de Podium-redac tie, die je moet bezien tegen het licht van de toentertijd verdomd moeilyke tyden in de belletrie. Want in Gard Si- vik (tydschrift voor nieuwe lezers) nummer 33 had de groep Vaandrager. Armando. Gysen en Sleutelaar begin 1964 de dood aangekondigd van de hel den van de vyftiger jaren, de Vyftigers: Lucebert Hanlo, Elburg, Schierbeek en consorten. Lekker visueel door een foto grafie op de omslag van één der toen- tertyd pas ingevoerde 50-kilometerbor- den met een breede streep erover: einde 50. Deze staatsgreep die door hen die hem uitvoerde een nieuwe datum in de poëzie werd genoemd, vond dank zy de over verzadiging die zo langzamerhand was ontstaan door de kompleksieve werken van de vyftigers ook bij andere tyd- schriften met de zakelykheid die er aan vast zat een goed onthaal en daarmee was het klimaat ontstaan waarin lui als Visser. Jacq. Firm Vogelaar. Henk van Kerkwyk. Lodewyk-Henri Wiener naar voren konden komen. Van die nieuwe zakelykheid van Gard Sivik kwam af gezien van een paar goed gevonden ob- ject-trouvés «gevonden voorwerpen) niet veel terecht. Maar de klap die was ge geven kwam goed door Wat my van het begin af aan in Vis ser heeft geboeid, is zyn fyne, noem het maar eenvoudige of totaal gebrek aan een overheersende constructie van zyn verhalen, zyn lekkere jargon en zyn aanspreekbare thema's. Geen Leitmotiv of het moest een over al voelbare onvrede zyn. Geen bepaalde styi of het moest een wat journalistieke de opbouw met zo nu en dan een (reisverhaalachtiee) voorkeur zyn voor zweempje surrealisme. Dat allemaal ge combineerd met de afstand die we alle maal wel eens van de wereld zouden willen nemen (sarcasme, cynisme, intel- lectuelisme enz.) en een maatschappe- lyke verbondenheid via Fidel Castro, De Telegraaf en Bob Dylan. Fyfees heten nu Chiquita bevat Vis sers produksie van de jaren 1965 tot 1968. Als je die moet onderscheiden van Texaanse verhalen dan springt direct de nog eenvoudiger «minder wysheid die in het dagelykse niet in de gaten loopt) nog nuchterder opbouw als verschil naar voren, veel minder surrealisme van de wyde verten maar van de trottoirs etc. Inhoud: ZWAARDDRAGERS, het ne gatieve succesverhaal van aquariumkwe ker geleerde Alexander Brak die het door vissen vermolmde en moede hoofd voor de trein legt. EEN JEUGDIGE HELD: de under dog van de groep. Gekke Sim «die op Uriah Heep lykt) spietst onbetwiste lei der Apie die hem een kikker had laten eten een paal van twee meter in de rug. DAG CABOUL: eenzame Hein is zo alleen dat hy de melk uit de yskast van mevrouw Bik leeggiet in de gootsteen en jenever drinkt met pater De Boor van de Hulpdienst voor eenzamen die door mevrouw Bik tenslotte geïdentifi ceerd wordt als de gehate Hermann Kamrat DE KAMERS VAN DE VOGELWEI DE met de verhalen Blauw, Rood, Bruin. Zwart, Wit Blauw de dag van een aspirant bor denwasser in het restaurant La Giocon- da eindigt aldus: Finnen zyn smerig, vuil en stom, een volk van dronkaards en dieven. in Rood figureren Kong Doeba, zyn goede vriend ingenieur Olivetti en be zoeker meneer Santejaar hoog boven het warme welvende landschap op hun sterke vleugels in Bruin berichten uit De Telegraaf van 3 maart 1939 o.a. 130.000 Joden uit Oostmark en faillissement van Journa list Campert (een cel is maar een me ter breed en maar één meter lang) Zwart: beeldhouwer Milshart verliest zyn laatste vlieger en wordt aangeval len door zyn yzeren vogels Wit oorlogsslachtoffertje Chang Sook vouwt 3.545 papieren zwanen «4 punten van het vouwblad samenpakken etc.) die tenslotte allemaal gaan vlie gen; ZWART WIT, EN VICE VERSA het heldenverhaal van Che, Fidel eto. een scenario voor een knap stukje filmwerk van Hollywood; LEVE DE KONING de held en zUn vrouwen, drie verhaaltjes over Karen «Ik zag nog hoe zy, met alleen een heel klein slipje aan. samen met de man het water inrende, daarna viel ik in slaap). Frieda (Moest Je me daar voor wakker maken, voor een dronken kerel?) Hel len «Ik ben de koning, denk ik, en leg het truitje onder myn hoofd). H.J.B, VERSCHIJNT VOORLOPIG een maal in de veertien dagen als Jonge renpagina van het Leidsch Dagblad Jouw Wereld wil een medium zyn dat jongeren dichterby elkaar örengt Daarom is kopij van ieder een welkom Bydragen kunnen geho noreerd worden. ONDER REDAKSIE VAN: Hen- riëtte van dèr Hoeven, Bert Paauw Henk de Kat en Bram van Leeuwen. EindredaksleHein Elbrink. VASTE MEDEWERKING Theo Hannema. In he»t Amerikaanse weekblad voor mannen „Gem" (letterlijke vertaling: lekker gebakje uitgegeven door L L Publications in New York twaalf exemplaren 10 verkoopprys in Ne derland 5,25) deze afgedrukte ad ver ten tsie voor een opblaasbaar, levensgroot meisje-om-mee-te-spelen, „Gretchen". geïmporteerd door Frankfurt Imports. Box 1309. Reseda in de staat Califorruë. De tekst waarmee vrygezellen worden uitgenodigd om met „Gretchen" te stoel en volgt hieronder in vertaling: SLECHTS VOOR 9,95 EEN OPBLAASBAAR ..INSTANT" SPEELMEISJE VOOR DE VRIJGEZEL. Zo rond zo sterk zo lekker gevuld Het zou jouw speelkameraadje kunnen zijn Je hoeft hem alleen nog maar op te blazen Volkomen levensecht In elk detail PLUSPUNTEN: een plastic-huid als vlees opblaasbaar draagt maat 9 kleren zyn verwisselbaar dryft in water 5 feet 4 inch lang «ongeveer 1.50 me ter) maten 36 centimeter «borst», 24 «mid del), 36 (heupen) Elk detail levensecht Ontmoet Gretchen: De volkomen le vensechte en levensgrote pop waar ie dereen van heeft gehoord. We kunnen nu Gretchen in de VS aanbieden tegen deze uitzonderiyk lage prys. Opblaasbaar zacht als een mens Gretchens zachte, vleeslykend lichaam Ls opblaasbaar en ze meet 5 feet en 4 inches. Haar zachte levensechte lichaam is beweegbaar en haar maten zyn 36-24-36. De perfecte metgezellin voor de vrygezel. Het ideale cadeau voor ie dere man. Ze hoeft niet in elkaar gezet te worden. Alleen opblazen is al vol doende om een levensgrote 5 feet en 4 inches lange schoonheid te krygen. U en uw vrienden zullen versteld staan van haar levensechte afwerking en ui- teriyk van uw nieuwe speelvriendin. Metgezellin voor de vrijgezel Ze dryft in water, u kunt haar naast u neerzetten tijdens uw reizen per auto. Haar eigenschappen en mogelykheden zyn te talryk om in deze advertentsie te noemen, laat uw fantasie gerust de vrye loop. Het model Delux Voor meer perfectionistisch ingestelde mannen hebben we ook nog een Deluxe model van Gretchen. Zy wordt geleverd compleet met pruik, bikini »n andere „interessante" accessoires. Bestel nu om haar tien dagen gratis te kunnen probe ren. Vanwege Gretchens omvang moeten we 0,95 voor versturen in rekening bren gen. Gretchen De pop van deze tyd Niet gemaakt naar levende modellen. U moet 100% tevreden zyn, zo niet, dan krygt u uw geld terug. WAARSCHUWING: PAS OP VOOR BEDROG DE HUID VAN ONS MEISJE IS VIERMAAL STEVIGER. DIKKER EN DUURZAMER DAN VAN ONZE CONCURRENTEN: GEEN BESCHILDERDE BALLON GRETCHEN IS DE ENIGE ECHTE EN BESTE, OPBLAASBARE POP. Sluit voor spoed nog $0,50 extra in. Inwoners van Californië gelieve rijf procent verkoopbelasting by te voegen. Informatie vanachter het IJzeren Gordyn uil; het zomerprogramma van attracties in Boedapest (hoofdstad Hongarye) in de maand augustus: 19 konserten. 1 balletvoorstelling. 1 revue (met het ballet van het Oost- beriynse Palastrevue-ensemble), 1 operette, 2 toneelvoorstellingen. 3 films: twee Amerikaanse «My Fair Lady en A Party met o.a. Peter Sel lers) en 451 graden Fahrenheit van Francois Truffaut en Jean Louis Ri chard, 1 lunapark. 1 Russisch staatscircus. 8 kunsttentoonstellingen (w.o. een overzichtstentoonstelling van Fran se kunst), 5 voetbalwedstryden, 1 internationaal tennistoernooi, 2 paardenraces, 2 concours hippique, 1 Lutherse en 3 Hervormde zondags. 3 rooms-katholieke godsdienstoefenin gen iedere dag. 41 horeca-be dry ven met op zyn minst zigeunermuziek of eten voor gastro nomen of goed bier. 7 avonden per week beat in het Jeugd park. 1 dag per week, zaterdags, vaart de plezierboot Express vanaf steiger Vidagó met aan boord de be at groe pen Hunagario en Metró, zang Kati Kavats, Peter Kozak, Maria Wittek. Vilmaw Horvéth, Beéta Karda en Tibor Dévény, 25 nachtgelegenheden. 2 nachtlokalen zyn tot drie uur open. 4 nachtlokalen zyn tot vier uur open. 19 tot vyf uur. 6 hebben striptease, en in 1 zaak ontkleedt Ilona Medwetski zich ten aanschouwe van het publiek en drie medewerkers geheel (zie foto)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13