Laars wordt komend seizoen hoge mode „De mammoet is heel goed te dresseren" marathon de La route drievoudig daf succes: Canadees sticht brand in ambassade Wenen Ook senaat voor vrije verkoop condooms coupon DAF Nijmeegse reetor drsStruijk: merkenteamprijs en twee klasse-overwinningen Stormloop voor kleurenfilm van Heintje j Naam: WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 PAGINA 7 NIJMEGEN (GPD) Terwijl overal in het land de leer krachten van het voortgezet onderwijs te hoop lopen en zelfs met staking dreigen, omdat de mammoet niet is te dresseren, wordt datzelfde beest in Nijmegen liefkozend over de kop ge streken door de directeur van de Nijmeegse scholengemeen schap drs. J. L. Struijk, die alle wanhoop uit eigen ervaring al kent, maar er nu niet meer aan denkt om zijn omvangrijke huisgenoot terug te sturen naar het asiel van mr. Cals. Als leider van een experimenteer- school kreeg hij in 1964 de mam moet al thuisbezorgd en schafte in dat jaar de toelatingsexamens af Hoewel hü en zyn teamgenoten sindsdien de ene verrassing na de andere moesten verwerken, is hy vandaag bereid om voor alle mor rende vakgenoten het fraaiste mam moetgetuigschrift uit de kast te ha len. Al is ook wat hem betreft b(1 het schrijven van de tekst de pen gedoöpt in een mengsel van bloed en tranen. De noodkreten die uit het land opstijgen van leraren die er geen raad meer mee weten, klinken hem stuk voor stuk bekend in de oren. „Wij hebben dat in Nijmegen alle maal meegemaakt", zegt hij „Dp grootste fout die nu wordt gemaakr is dat de coördinatie en de infor matie in het land tekort schieten Sinds 1964 leggen wij in rapporten onze ervaringen neer voor iedereen die nog moet beginnen. Het is tooh niet nodig da-t overal waar begonnen wordt met de mam moet, dezelfde fouten worden ge maakt en met dezelfde problemen wordt geworsteld die wy intussen hebben overwonnen? Het ministerie dat veel en goed werk verricht, ls op het punt van de voorlichting en begeleiding kennelijk tooh tekort ge schoten". Afgeschaft Drs. Struyk heeft er nog geen se conde spijt van gehad dat in 1964 het toelatingsexamen werd afge schaft. Het aantal zitten-blijvers in de eerste klas is er niet groter dooi geworden. Integendeel, de aanslui ting op het lager onderwijs blijkt nu veel soepeler te verlopen. Niet omdat het onderwijs gemakkelijker zou zijn geworden. Zijn grootste grief van dit moment is juist dat het eindexamen h.a.vx» dit jaar te gemakkelijk is geweest waardoor zijns inziens het gevaar ontstaat dat de h.a.v.o., landelijk gezien, haar beloofde niveau aan het bedrijfsleven niet zal kunnen waar maken. De goede studieresultaten zijn naai zijn gevoel het gevolg van de nieu we aanpak van het onderwijs. Een van de aspecten daarvan is dat, wat de Nijmeegse scholengemeenscha betreft, het brugjaar alweer is ver vangen door een brugperiode van drie jaar. Het betekent een zo lang mogelijk gerekt uitstel van keuze die overigens ook daarna nog kan worden geprolongeerd. Eerste en tweede De voornaamste zorgen gaan op dit moment nog uit naar het eer ste en tweede leerjaar, waar in de Nijmeegse scholengemeenschap nu 530 leerlingen, verdeeld over twintig klassen, met de mammoet verkeren In het eerste leerjaar moeten alle parallel-klassen eenzelfde kernpro gramma afwerken Voor degenen die, „meer" kunnen, worden uit de di verse klassen homogene groepen ge vormd, die les krijgen in de vakken waarin ze uitblinken In die groepen wordt dan extra stof ter verbreding en verdieping behandeld. Voor de meeste vakken blijven de leerlingen echter in klasseverband bij elkaar. Een opvallend aspect in het eer ste leerjaar is ook het geven van studielessen, waarbij de kinderen volgens de methoden van prof. Vuyk wordt geleerd hoe ze moeten stude ren en waarby leerlingen die dooi een bijzondere oorzaak achterop zijn te gaan geven op twee niveaus. Al naar gelang intelligentie, aantrek kingskracht en studiehouding kim nen leerlingen de lessen volgen op een moeilijker a-niveau of een ge makkelijker b-niveau Ze kunnen ook, verdeeld bijvoor beeld naar wiskunde en talen, ge deeltelijk op a-niveau en gedeelte lijk op b-niveau studeren, waarby totaal nieuwe onderwijsmethoden werden geïntroduceerd. Zorg leraren DRS. J. L. STRUIJK geraakt in een bepaald vak, indivi dueel worden bijgewerkt. Door de nieuwe aanpak is de afschaffing van het toelatingsexamen geen verzwak king gebleken voor het peil van de resultaten. Integendeel, de heer Struyk noemt die resultaten, vergeleken by het oude systeem, verrassend Voor zijn eigen docenten is vooral het tweede leerjaar een titanengevecht geweest, toen werd besloten om voor de grote middengroep van normaal begaafde kinderen in een aantal vakken les (ADVERTENTIE) daf-wint merkenteam-prijs in 84 uurs non stop marathon de La route op nurburgring. 64 auto's aan de start, 19 aan de finish, daf behaalt een schitterend resultaat, de equipe raab-baier-binder met daf44 wint klasse tot 850 cc. de equipes sLotemaker-Janssen-koks en laurent- marche-dyon worden resp. eerste en tweede in de klasse tot 1150 cc. opnieuw een duidelijk bewijs van de en de betrouwbaarheid van de volautomatische da test 'm zelf. De grootste zorgen maakt de rec tor zich nu ook niet alleen meer over zijn leerlingen, maar ook ovei zijn leraren, van wie de laatste ja ren ontzagwekkend veel ls gevergd Avonden achtereen zijn ze voor on- j derling overleg bijeen en de meesten i van hen konden ziöh dit jaar. even- j als hij. amper twee weken vakantip veroorloven. Organisatorisch, aldus de heer Struijk, lijkt de school in niets meei op de onderwijsinstituten van vroe ger. Een school is een bedrijf gewor den. Schoolleiders komen niet meer uit hun problemen als ze niet de door het ministerie georganiseerde cursus management en bedrijfsorga nisatie hebben gevolgd en een be roep kunnen doen op wetenschappe lijke adviseurs. De nieuwe mammoetschool is een bedrijf geworden waarmee de oude leermeester van enkele jaren gele den geen raad zou weten. De groot ste kunst is echter intussen, om ti zorgen dat de leerlingen dit niet ervaren en zij het gewoon fyn bly- I ven vinden op hun school. In de I praktijk blijkt dat mogelijk te zijn. I Drs. Struijk kan zich best voor stellen dat overal in het land vooral Jonge docenten, die nu met de mam moet aan de slag willen gaan en geen gat zien in de muur van pro- blemen. in opstand komen. ..Laten zij zioh dan niet generen om hun i licht op te steken bij de scholen die j door een vroeger begin het terrein J nu eenmaal beter kunnen overzien i en laten ze geen tijd meer vei-mor- j sen aan dezelfde enorme problemen waarmee ook wij hebben geworsteld". zegt hl). Wat hem betreft: hij als terreinverkenner zou ondanks de la wine van zorgen, zijn gedresseerde mammoet nu niet meer willen mis sen. Geen dag. MUNCHEN (DPA) Een grote politiemacht is gisteren in München op de been geweest om een enthou siaste menigte in toom te houden in verband met de première van een lange kleurenfilm met Heintje in de hoofdrol. By deze première was Heintje in eigen persoon aanwezig. HU zong na afloop enkele liedjes en werd beloond met een langdurig ap plaus. In de film is Heintje een wees. die uiteindelijk twee goede ouders krygt, allerlei gevaren en wederwaardighe den het hoofd biedt en daartussen door zijn liedjes ten beste geeft. Honduras en El Salvador Hon duras en El Salvador, de twee La tijns-Amerikaanse landen die on langs in een „voetbaloorlog" verwik keld waren, hebben elkaar beschul digd van provocaties en schendingen van de mensenrechten die de wan kele vrede bedreigt. In een ir; krachtige bewoordingen gestelde no ta aan de Organisatie van Ameri kaanse Staten, beschuldigt El Sal- vadors minister van Buitenlandse Za ken Honduras van het opsluiten van 15.000 Salvadorianen in concen tratiekampen. Volgens hem kweken de Hondurese regering, de radio en andere voorlichtingsmedia haat en oorlogsstemming. Een satijnen avondschoen geborduurd met pailetten in bloemmotief. De naam van deze exclusieve schoen is Notte 'd'Arabia". UTRECHT «GPD» De schoenverkopers zullen een zucht van verlichting hebben geslaakt toen na vele hete we ken de voor de al klaarliggen de winterschoenen zo noodzake lijke koude aanbrak. Het was gisteren dan ook het weer by uitstek om de warme nieuwe .collectie die in het Hilton Hotel werd geshowd te gaan bekijken. Goed nieuws voor de Neder landse vrouw die een lange, koude winter voor de boeg heeft, want de laars of hij nu tot kruis, kuit of enkel reikt is het komend seizoen hoge mo de. De uitgebreide laarzencol lectie is aangepast aan de voor het najaar geldende roklengte: kruishoge lieslaarzen van zwar te lak of bruin kalfsleer om bij micromini te dragen, rijg en knooplaarsjes tot net op de kuit om met maximode te com bineren. knielaarzen voor de rok tot even boven de knie io.a. een kouslaars met een voet- en kuitriem van leer en een „kous van tricot") en enkelbottines (meestal van lakleer) om bij wollen maillots en onder panta lons te dragen. Ook de man kan ervan mee profiteren. Enkel- en driekwart laarzen zijn ook in de herencol lectie opgenomen. Kort of lang. alles mag in de laarsmode. mits ze maar strak aan het been sluiten en een gesp- of knoopgarnering hebben. De schoenen hebben door gaans een sportief aanzien door het hoogopgesneden voorplat, ronde neus en de platte hak van twee centimeter, of de rechte massieve hak van ongeveer vijf centimeter hoogte. Die ene su perhoge schoen d*e gisteren te zien was. sprong dan ook wel in het oog. Het was een hooggeslo ten schoen met een hak van ne gen centimeter en een plateau zool. die de voet meer het idee van een hoef geven. Kleuren die in de herfstmode overheersen: zwart, bruin, rood en bordeaux. De avondschoenen zyn vrü conventioneelnogal puntige neus, hoge en dunne hak, materiaal: zilver en goud leer of satijn. De zwarte satij nen, met kralen geborduurde avondbottines (voor onder een chique pantalonpak» van de ook op de show aanwezige Italiaan se schoenontwerper Antonio Ma- rano, zullen uitblinkers zijn op de feesten in de komende donke re dagen. Een kalfslederen laars ge ~>erd met acetaatzijde. De prijs van deze laarzen is f99,—. Oud-president Soedan overleden De vroegere Soedanese president Ismail Azhary is dinsdagavond in Khartoem overleden. Hy is 68 jaar oud geworden. Azhari is sinds hij in mei door een linkse staatsgreep van het leger werd afgezet, in hechtenis geweest. Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, I DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat J u wenst.) LP7&4— 33 Adres:Plaats: 1 l^in enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF, antwoordnummer 2000. Eindhoven. pffjkj*" (Van onze correspondent) WENEN «GPD» Een 48-Jaar oude Canadees van Hongaarse af komst heeft gistermorgen met een Molotow-cocktail een grote brand gesticht in de Canadese ambassade j in Wenen. By de brand zjjn twee doden en 23 ten dele zwaargewonden te betreuren. De dader heeft zichzelf bij de politie aangegeven. Kort voor elf uur gistermorgen verscheen een verwaarloosde man in de ambassade van Canada, die is ge vestigd op de derde verdieping van een hoog modern kantoorgebouw dat eigendom is van de Weense stedelijke verzekeringsmaatschappij. Deze man. Caiman Losoney, smeet een fles met benzine tegen een boekenkast die onmiddellijk vlam vatte. Onder de ongeveer 20 aanwezigen brak paniek uit. Het vuur greep snel om zich heen, vlammen sloegen uit de ramen en er was sterke rookontwikkeling. Personeel boven de ambassade alar meerde de politie en de brandweer, die maande ook schoten te horen. maai- vermoedelijk waren dat explo sies die het vuur veroorzaakte. Met ladderwagens en springzeilen werden de mensen uit het gebouw ge haald. Tweeëndertig personen moes ten in het ziekenhuis worden opge nomen, onder wie zeven brandweer mannen en verschillende leden van de ambassade. De derde, vierde en vijf de etage van het gebouw brandden geheel uit. Om twaalf uur was de brand onder controle. De politie vond de verkoolde lichamen van twee Oos tenrijkse personeelsleden van de am bassade, onderwie de chauffeur. De dader kwam zich omstreeks twaalf uur zelf aangeven by de po litie met de woorden: ,Jk heb de brand gesticht". Hy weigerde iets over zijn motieven te zeggen. Bij con frontatie met de Canadese ambas sadeur zei Losoney :„Ik zal u in het gezicht spugen". De man is hier niet onbekend, aangezien hy door de vreemdelingenpolitie een paar jaar geleden al een keer het land is uit gezet. DEN HAAG (GPD) De Eerste Kamer, nog in oude samenstelling bijeen om enkele dringende wetsont werpen af te handelen, is gisteren zonder veel moeite akkoord gegaan met het regeringsvoorstel de verkoop van voorbehoedsmiddelen vrij te ma ken. Het wetsontwerp voorziet in een wijziging van' het wetboek van straf recht, waardoor het niet langer straf baar is anti-conceptiemiddelen te ver- kopen aan personen beneden 18 jaar of die middelen openlijk ten toon te stellen en aan te bieden. Tegen het wetsontwerp stemden slechts de fractie van de Boerenpartij en de anti-revolutionaire senatoren Algra en Elfferich. De laatstén ver zetten zich met name tegen verkoop via automaten buiten besloten ruim ten en prefereren een stelsel, waarbij de verkoop van voorbehoedsmiddelen aan een vergunning wordt gebonden, De fractie van de Boerenpartij stemde tegen, omdat men vreesde, dat vrije verkoop het sexueel verkeer tus sen jeugdigen zal stimuleren. De be windsman bestreed ook dat met klem, „Het niet beschikbaar stellen van voorbehoedsmiddelen aar. jeugdigen zal eerder averechts werken", aldus minister Polak. De senaat ging verder akkoord met het wetsontwerp, dat hygiëne en vei ligheid in en op kampeerplaatsen re gelt. Slechts de P.S.P.-er Van Dijk onthield zijn stem aan het voorstel. Het wetsontwerp houdt in, dat het toezicht op kampeerterreinen in han den komt van de provincies. De maat regelen, die van de beheerders van kampeerterreinen worden geëist, zul len binnenkort eveneens bij algemene maatregel van bestuur worden ge regeld. Tenslotte ging de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming akkoord met de wijziging van de VisseriJwet, waardoor de sportvissers meer viswa ter tot hun beschikking krijgen ten koste van de beroepsvissers. De lief hebbers zullen echter alleen op schubvis mogen vissen, terwijl de pa ling bestemd is voor de „beroepsvis sers". Dochter Nixon in ziekenhuis Tricia Nixon, de drieëntwintigjarige dochter van president Nixon is in het Walter Reed Army Hospital In Washington opgenomen met buik klachten. Mevrouw Gerry van der Heuvel de secretaresse van mevrouw Nixon verklaarde dat Tricia zich gis teren al de gehele dag niet goed voel de, maar niemand daarover iets ver telde met uitzondering van een dienstmeisje in het Witte Huis.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7