|s verbolgen Islamitische Klanten kunnen kiezen tussen cadeau en geld bijeen BONT ZOMER- PRIJZEN Van Egmond Zuivering in China )ecreta ris-gene raa l va n Defensie zette in stilte Marechaussee op scherp FEISAL KRIJGT ZIJN ZIN NU EN DAN BUIEN Nieuw cadeaustelsel op komst Cadeaustelsel Feijenoord schorst geblesseerde Kindvall voorlopig U weet wel BREESTRAAT 173 chocolade JAMIN (Sue/ Qlieuws IpgerïcKt T maart 1860 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 No. 32876 LEIDSCH DAGBLAD recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f0.25 Vitte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 m+»mm DEN HAAG (GPD, ANP) Het kabinet-De Jong is zeer erbolgen over het feit, dat in alle stilte een speciaal detache- ent van de Koninklijke Marechaussee in gereedheid is ge acht om onmiddellijk te kunnen worden uitgezonden in ver- ind met de grensconflicten tussen Suriname en Guyana. Het ibinet verklaart met grote nadruk hiertoe geen opdracht te fbben gegeven en er evenmin van op de hoogte te zijn geweest. Het initiatief om speciale troepen gereed te maken voor Suriname afkomstig van de secretaris-generaal van het ministerie van tfeJisie, de heer G. Peynenburg, die zijn beslissing motiveert met: heb de boel klaar willen maken voor het geval dat lijn beslissing om het kabinet niet de plannen in te lichten berust zijn veronderstelling, dat het hier om een ambtelijk-technische be zing. waarvoor geen kabinetstoe - liming vereist is SCHERPE KRITIEK Ie grote politieke gevolgen, die het iuit van de heer Peynenburg heeft, Iben allerwege scherpe kritiek ont- Zelfs binnen het kabinet zou openlijk van een „blunder" heb- gesproken. Ie fractieleider van de PvdA in de eede Kamer, drs. J. den Uyl, heeft liddels schriftelijke vragen over zaak gesteld. Drs. Den Uyl wenst de regering de verzekering, dat pund in de bestaande situatie om het grensgeschil met Guyana Nederlandse militairen naar iname zal zenden. heer Den Uyl wil ook weten maatregelen het kabinet tegen leer Peynenburg denkt te nemen, imbtelijke kringen acht men het ter vrijwel uitgesloten, dat er dis- Inaire maatregelen tegen de secre- s-generaal zullen volgen. „De heer nenburg heeft vanuit zijn ambte gezichtspunt in grote ijver ge- sdeld. Zoiets kan men moeilijk ffen", redeneert men. Dat de btenaar het politieke karakter van besluit over het hoofd heeft ge ls volgens ingewijden „niet slim 1st". VIER PELOTONS initiatief van de heer Peynen- zijn 149 leden van de mare- assee in gereedheid gebracht. Zij uiterlijk eind volgende week ir moeten staan om onverwijld te nen vertrekken en de 900 man tezige Nederlandse troepen te sterken. Iet detachement Marechaussee, men nu bezig is samen te stellen gaan bestaan uit een commando- sp en vier pelotons van ieder 35 i, alles beroepspersoneel. In het 5l dat het detachement werkelijk lekt, zullen de marechaussees be- jend zijn met hun persoonlijk wa- een karabijn orige week vrijdag heeft de com- ndant van de marechaussee, bri e-generaal H. J. Amelink, een if gezonden naar de commandan- van de divisies marechaussees, brief, waarin om vrijwilligers werd raagd is begin deze week ver- eid ONTHEFFING C Iet feit. dat het kabinet van deze (bereidingen niet op de hoogte is eest wordt duidelijk geïllustreerd de uitdrukkelijke ontkenning premier De Jong op zondag- nd, dat er voorzorgsmaatregelen A b Bilt verwacht van heden tot «ierdagavond: half tot zwaar be ft met nu en dan buien. Matige krachtige, aan de kust mogelijk Wijk harde wind, in hoofdzaak rdwestelijk. Weinig verandering tanperatuur. (opgemaakt te 12.40 28 AUGUSTUS op: 5.45 urn-; onder: 19.37 uur ui op: 20.02 uur; onder: 6.52 uur jtater in Katwijk te 3.33 en 16.00 laag water te 11.56 uur. QUmmei bestaat uH M pagina's. in verband met de grensconflicten werden getroffen. De gevolmachtigd minister van Su riname in Nederland, mr. Lim A Po. zei ons vanmorgen, verrast te zijn over het gereedhouden van de troe pen. Suriname heeft niet om militai re hulp gevraagd en Nederland kan dus geen versterkingen sturen. „Wij hebben ons op het standpunt gesteld, dat zolang het diplomatiek over leg gaande is geen bijzondere maatregelen getroffen behoeven te worden", aldus de gevolmachtigd mi nister. Met Molotow-cocktails werd gisteren een aanslag gepleegd op de Canadese ambassade in We nen. Er ontstond een felle brand. Er vielen troee doden en 32 ge wonden. Sommige stafleden moesten door het raam een veilig heenkomen zoeken. Terwijl het meisje op zijn schouder steunde, trapte de man op de foto een verdieping lager een ruit in. De toegestoken ladder was niet no dig. Het tweetal kon langs deze weg de vuurzee ontsnappen. (Zie verslag op pagina 7) DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son heeft plannen opgesteld voor een ingrijpende wijzi ging van het cadeaustelsel. Inmid dels is de Sociaal-Economische Raad om advies gevraagd. Economische Za ken denkt aan een geheel nieuwe op zet waardoor het cadeaustelsel en het zogenaamde bijbetalingssysteem veel doorzichtiger wordt. De staatssecretaris wil het cadeau systeem in de nabije toekomst niet verbieden, maar wel aan sterkere banden leggen. "Zo zullen de deelne mers aan een cadeau-actie twee ver plichtingen opgelegd krijgen. In de eerste plaats moet de koper in de ge legenheid worden gesteld om in plaats var: het cadeau een bedrag in geld te ontvangen, wanneer hij daaraan de voorkeur geeft. In de tweede plaats moet het ge schenkartikel door iedereen normaal bij dezelfde leverancier gekocht kun nen worden tegen een prijs die niet hoger is dan het „cadeau-bedrag" vermeerderd met een bepaald percen tage. De koper, die een cadeau-artikel aanvaard, weet dus steeds welke reële waarde het geschenk heeft. Aange zien een dergelijke regeling niet aan sluit bij de uiteenlopende denkbeel den, die bij het bedrijfsleven op dit punt bestaan, is nog geen wetsont werp uitgewerkt. Verder zal het ministerie het ver schijnsel van de misleiding ir: de re clame onder de 'loep nemen, terwijl de mogelijkheid van een wet tegen agressieve verkoopmethoden wordt bestudeerd. Reeds is door de com missie ordelijk economisch verkeer aan de minister van Economische Zaken een rapport over deze materie uitgebracht. Dit rapport had ten doel een basis te leggen voor het opstellen van een ontwerp voor een wettelijke regeling, waarover aan de SER ad vies zou kunnen worden gevraagd. De commissie gaf als aanbeveling de ge hele materie in één raamwet te rege len. Nu wordt uit juridische en prak tische overwegingen de voorkeur uit gesproken voor een aanpassing var. de bestaande wettelijke regelingen. Economische Zaken is ook een voorstander van ruimere prijsaandui dingen dan nu volgens de Prijzenwet mogelijk is. Daarmee kan ir. het bij zonder misleiding bij prijsbekendma- kingen worden bestreden. Zo is in het voorontwerp deze bevoegdheid tot het voorschrijven van verplichte prijsaan duiding opgenomen. Op grond hier van zal de eis kunnen worden ge steld, dat aangekondigde prijsverla gingen of aangeboden kortingen in derdaad reëel zijn. Dit zal onder meer gebeuren wanneer gebruik wordt ge maakt van doorgestreepte prijzen met daarnaast de vermelding van een la gere prijs. Verder zal in bepaalde gevallen kunnen worden voorgeschreven, dat de prijs per standaardhoeveelheid wordt vermeld. In het voorontwerp is de bevoegdheid opgenomen om deze regels bü algemene maatregel van be stuur te stellen. Tenslotte wordt de opvatting van de SER gevraagd over de vraagstukken rond de minimum prijzen. Zoals bekend beschikt de re gering tot dusver niet over een derge lijke bevoegdheid. De mogelijkheid wordt nu overwogen om eventueel on ordelijke prijsconcurrentie te keren. CAIRO <AFP API De Arabi sche ministers van Buitenlandse Za ken hebben zich uitgesproken voor het houden van een Islamitische topconferentie. De ministers waren ln de Egyptische hoofdstad bijeenge komen naar aanleiding van de brand in de Al Aksa moskee in Jeruzalem Koning Peisal van Saoedi-Arabië. voorstander van zo'n bijeenkomst en koning Hassan van Marokko zul len de conferentie voorbereiden. Een voorstel van Jordanië's koning Hoes sein om een Arabische topconferen tie te beleggen, werd afgewezen. Men 16 kennelijk bevreesd dat uit een der gelijke bijeenkomst een militair avon tuur tegen Israël te voorsohijnzal ko men met alle risico's van dien. Een Islamitische top betekent dat ook verderweg gelegen landen als Tur kije, Perzië, Pakistan en Indonesië aanwezig zouden zijn. Koning Hoessein die voor zijn voor stel steun kreeg van de Palestijnse verzetsorganisaties, kreeg onmiddel- I lijk na afloop van de ministersbij eenkomst in Cairo een boodschap van president Nasser, die zich op het eers te gezicht nog al verrassend achter het voorstel van zijn vroegere tegen- stander Feisal had geschaard. Nas ser drong er bij Hoessein op aan om krachtig te streven naar een to tale coördinatie tussen de Arabische staten die aan Israël grenzen. Hij zei voorts Hoesseins oproep voor een Ara bische top te steunen, maar stelde dat een Islamitische conferentie „een ongeëvenaard succes zou kun nen zijn, als het de positieve resul taten zal hebben, die het verdient". De Egyptische president doelde hier wellicht op het prestige dat een eens gezinde Islamitische top zou kunnen helpen, met name in een land als Amerika. Begin november zal de de fensieraad van de Arabische Liga plannen gaan opstellen voor een Arabische mobilisatie tegen Israël. Inmiddels heeft in New York de Veiligheidsraad eenparig een veroor deling uitgesproken van IsraëJs „luchtaanval met voorbedachte rade" op een aantal Zuidlibanese dorpen. Deze luchtaanval werd begin au gustus uitgevoerd. De raad waar schuwde Israel voor de zoveelste maal voor de gevolgen van dergelijke schendingen van de wapenstilstand. Inmiddels hebben Israëlische vei ligheidstroepen 16 niet-afgeschoten raketten ontdekt die gericht waren op het hart van Jeruzalem. Het wa ren raketten van Egyptische en Tsjechoslowaakse makelijk en de lanceerplaats bevond zich 6 kilome ter ten oosten van de bezette stad Bethlehem. Achmed Sjoekairy is terug van weggeweest. Na anderhalf jaar afzondering dook de voor malige leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, die na de zesdaagse oorlog zijn functie ver loor, in Beiroet op, ivaar hij een persconferentie hield. Vele consumenten zullen de plannen van staatssecretaris Van Son om het cadeaustelsel wat beter te omlijnen en aan banden te leggen, toejuichen. Ze ker voor de consument, maai soms ook wel voor de midden-» stand is het cadeaustelsel, even als het puntenstelsel, een niel steeds even doorzichtige zaak. Velen zullen zich wel eens heb ben afgevraagd of bepaalde pro- dukten niet goedkoper kunnen worden gemaakt en dan maar zonder cadeau. De onderminister voor Economische Zaken heeft nu zowel voor degenen die dat wen sen. als voor de mensen die wel op cadeaus gesteld zijn, mogelijk heden geschapen om beter geïn formeerd te zijn over de gang van zaken rond dit stelsel. Dat valt bijzonder toe te jui chen, evenals het feit dat het mi nisterie van Economische Zaken het verschijnsel van misleiding in de reclame aan een onderzoek wil onderwerpen. Want ook hier geldt, evenals bij het voorafgaan de dat zowel consument als mid denstander in de eerste plaats gebaat is bij duidelijke en infop* matieve stelregels. ADVERTENTIE ROTTERDAM «GPD» Het niet meespelen van Ove Kindvall in de j vriendschappelijke wedstrijd tegen Curibita was gisteravond niet alleen j het gevolg van een pijnlijke enkel. Feijenoord had zijn spitsspeler een voorlopige schorsing opgelegd in af-1 wachting van de beslissing van de straf commissie. „In de loop var: mor gen verwacht ik bericht van de straf- commissie", meende Feijenoord-ma- nager Brox. „Ik denk dat ze alles schriftelijk afhandelen". Die voorlopige schorsing werd bij Feijenoord weloverwogen genomen, omdat men er zo goed als zeker van is. dat deze wedstrijd, officieel door de KNVB goedgekeurd, in mindering zal worden gebracht op het aantal wed strijden waarvoor Ove Kindvall even tueel wordt geschorst. Lid Stichting Bont waarborg. HONGKONG <AP» Zuiveringen eisen opnieuw him tol op onder en kele plaatselijke regeringsautoriteiten in communistisch China. Dat hebben goed ingelichte analytici van westerse regeringen inzake China meegedeeld. Volgens betrouwbare berichten wer den leden van plaatselijke regeringen ln enkele gebieden gearresteerd en daarna doodgeschoten door het volks bevrijdingsleger. De nieuwe politiek in de provincies is in overeenstemming met een arti kel. dat zondag afgedrukt was in da drie meest gezaghebbende bladen van China het volksdagblad, de rode vlag en het blad van het bevrijdings leger. In het artikel wordt het Chinese volk opgeroepen voort te gaan met kritiek op de autoriteiten na de po litiek van de afgezette president Lloe Sjao-tsji. De meeste provinciale ra diostations hebben zich de afgelopen drie dagen aangesloten bij de kritiek op regeringsautoriteiten. Vierentwintig fraai gevorm de benen op één foto. Eén paar zal morgen een miljoen dollar ivaard zijn. De benen behoren na- ADVERTENTIE melk krakeli,l8en m"im '5° g"m bloemen kattetongen puur 7 eikeblaadjes van 124 voor niet te geloven voor die prijst melijk bij twaalf meisjes, komend uit alle delen van Engeland, die bijeengekomen zijn in het Royal Lancaster Hotel in Londen om mee te dingen naar de titel van „Lady Cantrece" Het winnende benenpaar zal gedurende één jaar verzekerd worden voor een miljoen dollar en de eigenaresse zal 3600 dollar rijker zijn Verder krijgt het meisje met de mooiste j benen een contract als manne- quin bij een grote fabriek van nylonkousen. De „mooie benen- verkiezingis op touw gezet door de Engelse fabriek, die hoopt daarmee de omzet van stretch- j nylons te verhogen. ADVERTENTIE Van 2 t/m 7 september in de Stadsgehoorzaal slechts 5 dagen verkoop van koelkasten - wasautomaten tegen sensatieprijzen door LANGEZAAL Elke dag geopend van 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. TOEGANG GEHEEL GRATIS. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Augustus 1869: De vorige iveek verloor iemand die de feesten aan de Bildt ging bijwonen, zijne portefeuille met geldsioaar- dig papier enz. Te huis ko mende vond hij tot zijne groote vreugde al het verlo rene in een pakje aan zijn adres terug met het bij schrift: „Pas voortaan beter op uwe zakken". Bij de Gemeenteraad te Delft is ingekomen eene mis- sieve der plaatselijke school commissie waarin ivordt me degedeeld o.a. salaris voor eene hulponderwijzer f 300 per jaar; hulponderioijzers met den rang van hoofdon derwijzer genieten eene jaar wedde van f 500.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1