Tenten voor hippe vogels lavona lavona Johnny Jordaan redt Nederlandse show JAZZ BILZEN 1969 TOCH GROTE j Noorse radio en tv boycotten „Athene" en aióteren zemen j de énige zeem. zonder WllPflrldie uitgekookt kan worden en 7nrnon v 11 u u u bestand is tegen wasmiddelen H AARVERZORGING tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen .crèmebehandelingen haarherstellers Dolf de Vries voor twee jaar naar Aruba DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 LE1DSCH DAGBLAD BILZEN (GPD) De ruim zes duizend inwoners van het Belgische dorpje Bilzen konden vannacht na het opruimen van de rommel na vier dagen „Jazz Bilzen" weer gaan ge nieten van een ongestoorde nacht rust. Honderden flessen en glazen, plastics, oude kledingstukken en de kens lagen hei- en der in de straten en portieken na afloop van het fes tival dat voor de vijfde keer in dit grensplaatsje werd gehouden. Bijna dertigduizend hippies van naar schatting twintig nationaliteiten popfans en jazzliefhebbers trokken naar het modderige plein by de oude brandweerkazerne aan de Begijnhof straat. Ondanks de regen, die in bak ken neerviel, was het aantal bezoe kers hoger dan in voorafgaande ja ren. Financieel is Jazz Bilzen 1969 een succes geweest en de organisato ren hebben de datums voor het ko mende jaar al vastgesteld: 22 tot 25 augustus 1970. Het eigenlijke festival werd voor afgegaan door „corporate workshops" die op maandag 18 augustus begon nen. Toen begon de grote jaarlijkse trek van hippe vogels naai- Bilzen Speciaal voor hen was een tenten kamp opgericht. Door de vele regen buien moest de capaciteit hiervan donderdag worden vergroot. Er waren dit Jaar minder jongens genegen de koude en natte nachten in portieken en onder struiken door te brengen. Toen burgemeester Haffmans vo rige week Jazz Bilzen 1969 officieel opende, was het merendeel van het festivallegioen liftend de dorpsgren- zen gepasseerd. De meeste inwoners van Bilzen reageren sportief op de invasie. „We verdienen er goed aan. ziet ge", zei een bewoner. „Maar als ge vier nachten niet kunt gaan sla pen voor het ochtendkrieken Na een .streetparade" en een re ceptie waarop de burgemeester, de pastoor en de gouverneur niet moch ten ontbreken, traden vrijdag een tiental pop-, beat- en soulgroepen op. Ruim tienduizend fans hadden zich rond het podium geschaard. Met paraplu's, tenten en plastic schermen probeerden zij zich meestal vergeefs tegen het hemelwater te beschermen. Na enkele uren was het festival één modderpoel en het enige wat je kon doen was: een zak frites in de hand nemen een paraplu opsteken en dan met een optimistische blik de mu ziek over je heen laten gaan. die vaak oorverdovend was. terwijl je tot je enkels in de natte klei wegzakte. Volgens de burgemeester was het motto van Jazz Bilzen 1969 „eerlijk met jezelf en de anderen zijn". De enkele honderden toeschouwers kiapten toen de heer Haffmans dit bij de opening zei. Het toeval wil dat Jazz Bilzen samen valt met de ver jaardag van de bezetting van Tsje- cho-Slowakije door de troepen van het Warschaupact. Toen enkele or kesten protestsongs op het podium brachten en herinnerden aan het motto van verleden jaar „vrede" lok te dit echter een veel groter enthou siasme uit bij 't publiek. De modder bleek ook nog nut te hebben. Als een band het ongenoegen van het audi torium op zijn hals haalde, vlogen kluitjes modder en tomaten naar het toneel Vrijdagavond gingen geruchten over het festivalterrein dat enkele linkse broeders verdovende middelen aan de man wilden brengen. Toen twee mannen door politie in burger werden weggevoerd, dacht men dat de gendarmerie een grote slag had geslagen. Later deelde de politie ech ter mede dat het slechts om een rou tine-onderzoek ging en dat de hippe vogels alleen maar gemalen aspirine- poeders bij zich hadden. Om half vier zaterdagmorgen kwam de politie naar het festival om ervoor te zorgen dat de zaak ont ruimd werd. Men was drie uur op het programma uitgelopen. Het optreden van de band Ekseption werd afge broken en The Motions konden naar huis terug gaan zonder- te hebben ge speeld. Zaterdag stonden bluesorkes ten op het podium. Werkelyke hoog tepunten waren er niet. De „Bonzo dog and doo band" zorgde met een originele show voor een uur welkome afwisseling. Naar schatting waren onder de popfans mensen met twintig verschil lende nationaliteiten, een bezoeker was zelfs van Mozambique naar Bil zen gereisd voor het festival. Een jongeman uit Antwerpen wilde be slist de eerste zijn en sloeg al vijf weken geleden zijn tent op bij het festival terrein. De jazzmuziek: waar aan het festival in Bilzen zijn naam ontleent, kwam maar gedurende één dag aan bod. Zondag stonden nog maar bijna 1500 echte jazzfans in de stromende regen voor het podium Voor velen was het een tegenvaller dat Elvin Jones niet kon komen. (Enkele weken geleden is het Elvin Jonestrio ontbonden) Toch traden er nog musici op met klinkende namen zoals Coleman, Sli de Hampton. Keith Jarrett, veel bij val kreeg ook weer Han Bennink met zyn dynamisch drumwerk. Met het trio Ruud Jacobs begeleidde hy en kele solisten. Jazz Bilzen werd ook dit jaar weer afgesloten met een jam session in het oude kerkje aan het Begijnhof. STOCKHOLM (GPD) Het be stuursorgaan van de Noorse staats radio en televisie heeft maandag besloten tot een boycot van de atle- tiekkampioenschappen in september in Athene. Men motiveerde dit be sluit door erop te wfjzen dat de Noorse regering de Griekse regering voor de Raad van Europa heeft ge daagd, voor de commissie van de rechten van de mens. en dat het dientengevolge niet juist moet wor den geacht het sportevenement in Griekenland te verslaan. De luisteraars en kijkers zullen de resultaten van de atletiekkampioen schappen wel via het nieuwsbulle- I tin krijgen, maar foto's of Eurovi siezendingen zullen niet worden uit gezonden. De Noorse radio en televisie- journalisten hebben zich met het be sluit accoord verklaard, in tegen stelling tot hun Deense collega's. De ze hebben geprotesteerd tegen een voorstel van de programmaraad van de Deense staatsradio en televisie om de atletiekkampioenschappen en geen rapporten van de atletiekkam- I pioenschappen te boycotten en geen j reporters naar Athene te zenden. Men achtte deze maatregel een besnoeiing van de vrijheid van me ningsuiting en vrije nieuwsgaring. Een officieel besluit wordt binnen enkele dagen verwacht in Kopenha gen en men rekent ermee dat on danks de protesten het Noores voor beeld zal worden gevolgd. iVlaja Breuker (LZC) tweemaal vooraan LEIDEN Enkele leden van de Leidse zwemvereniging LZC hebben het afgelopen weekeinde met succes deelgenomen aan langebaan zwem wedstrijden. Maja Breuker bereikte zaterdag in Enkhuizen een vierde plaats op de 2 km schoolslag. Lla Giezen werd zesde. Zondag bereikte Maja Breuker in Oosterhout. onder zeer slechte weersomstandigheden een zesde plaats op de 3 km school- j slag dames. NEDERLAND 8.00 8.20 8.45 9.30 10.20 NEDERLAND II: 6.50 7.00 7.03 7.28 8.00 8.20 9.10 9.45 Pluimpje (NOS) Journaal (NOS) Kenmerk: wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (CVK/IKOR/RKK) Journaal (NOS) Televizier (AVRO) Dean Martin Show (AVRO) High Chaparral, tv-feuilleton in kleur (AVRO) Journaal (NOS). Pluimpje (NOS) Journaal (NOS) Woobinda. tv-serie voor de jeugd, in kleur (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Journaal (NOS) Dubbelspion, tv-film in kleur (NOS) Ik vind datintervieuws (NOS) Verbinding metEngeland: David Frost in gesprek met premier Harold Wilson (NOS) Journaal (NOS). 'tfaé 1 i W (ADVERTENTIE) Amerika het vak- ADVERTENTIE niet het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. HOLLYWOOD (GPD) De gro-het gelegenheidsorkestje waren ge-Turkey is ii te show van de Nederlandse arties- 1 engageerd, geen blad muziek te kun- j jargon voor sof tenexpeditie in het Hollywood Palla- j nen lezen. De repetities liepen uit Het Indonesisch-Haagse Hawaiian dium, dat na enkele nummers door en uit, want elke artiest wilde zo z'n overladenheid. ontoereikende lang mogelijk voorbereiden De Cats organisatie en enkele vakintermezzi kwamen zelfs helemaal niet meer aan eten toe. Door een fout in de or ganisatie was hun wagenvracht aan geluidsversterkers vorige week don derdag niet uit het vliegtuig ge la- den. Alle spullen, ter waarde van 1 zo'n 40.000 gulden, warenv ia New York teruggevlogen naar Amsterdam en waren pas zondag tegen het mid daguur op het vliegveld van Los Angeles. Ze moesten toen gehaald i worden, omdat in een stad, ter groot te van half Nederland, de nodige uren kost. 's Avonds tijdens de zo enthou- j siast. opgezette en uitgevoerde voor-1 niets gered worden, stelling zijn fouten gemaakt die niet Het was ongeveer half twaalf, hadden gehoeven als de platenmaat- Een bestuurslid liet weten dat nu schappij, van wie de Colifornië-Hol- Bueno de Mesquita zou komen. De land club de meeste artiesten had verwachtingen waren hoog gespan- betrokken, iemand met verstand van nen. Die van Bueno zelf in de eerste het theatervak had meegestuurd, plaats. Twee dagen lang was hy niet Er waren nummers aangepraat, die meegeweest op de excursie omdat hy I zelfs bij een welwillend publiek niet impreseario's had afgelopen en één i goed vallen. Want al was het dan j daarvan had beloofd te zullen ko- een Hollandse voorstelling, de Ne- j men kijken. De verwachtingen van derlanders in de zaal leven naar j het technisch personeel waren hoog- in mineur dreigde te eindigen, is zondagnacht gered door Johnny Jordaan. Binnen een mum van tyd had hij de ongeveer 1.000 bezoekers, die van de aanvankelijke 2.000 nog waren overgebleven, zo ver dat zU deinden en hosten. Het Hollywood Palladium mag een beroemde zaal zijn, het is ook volstrekt verouderd. Tot overmaat van ramp bleken de musici, die voor ensemble „De Frètes" werd het dub bel ..turkey" gebrandmerkt. De Niberco's: „Wereldklasse. Per fecte timing. Goed voorkomen". De Shepherds in hun oud-Hol landse repertoire: „Die vrouw van dat stel zingt voortreffelijk. Goede muziek ook. Ze zouden hier in de States best een kans hebben, als het by het publiek aanslaat". Als eerste nummer na de pauze stonden de beatgroep „The Cats" op het programma. De zaal liep half leeg. De Volendamse jongens speel den veel te hard. Bestuursleden van de Californian Holland Club renden naar de regelcabine, maar daar kon Amerikaanse vorm. Ook bleek bij vrijwel alle artiesten gebrek aan internationale theater- j ervaring. Alleen het goochelduo de j Niberco's had de vakkennis om I 'sochtends onmiddellijk naar boven,! naar de regelcabine te gaan. om te zeggen wat zij voor belichtingen wilden en op welke preciese momen ten. De anderen lieten de belichting en de geluidsregie van hun optreden over aan het niets. De regelcabine. waar geen woord werd begrepen van al het Nederlands, op het toneel be leden. kreeg zelfs geen volgorde briefje voorgelegd. Dit is wat Amerikaanse theater technici uiteindelijk tijdens de ver schillende nummers zeiden: Toen Cees de Lange opkwam en al met zyn eerste zin de zaal aan het lachen kreeg: „We verstaan er niets van. maar die man heeft het: Bij het accordeonduo de Gerto's „Vinden jullie dat leuk in Holland?" Na het derde van de zes nummers van dit duo: „We vrezen dat het er een „turkey" wordt." gespannen, omdat Bueno de Mes quita de hele zondag lang zeer druk in een zijzaaltje had gerepeteerd. De Ko van Dijk staat na zijn heup-operatie weer op de planken: in Den Haag re gisseert hij bij de Haagse Cornedie het blijspel „Vier maal anders" met Paul Steenbergen middenen Myra Ward (rechts) in de hoofdrollen. Ko van Dijk hoopt in december weer zelf te kunnen acteren. reacties in de regelcabine waren laaiend enthousiast. „Dit is een hu mor die wij leuk vinden. De „act" is weliswaar veel te lang. Vier minuten is hier in Amerika voldoende. Maar wat een artiest". De stemming sloeg volstrekt om. toen Bueno de Mesquita bij het be ëindigen van zijn nummer zonder enige aanleiding en kennelijk volko men over zijn toeren heen met een j wilde klap een microfoon van het toneel sloeg. De stemming werd nog negatiever, toen hy even later laaiend van woede in de regelcabine ver soheen. Er zou een foute geluidsband zyn opgezet. Bueno de Mesquita ging tekeer als een razende, juist op een moment dat de lichtmensen hun handen volhadden om de Shepherds, die aanvankeiyk waren geschrapt maar die plotseling toch weer het to neel op kwamen, in een beetje re delijk licht te zetten. Later werd duidelyk dat Bueno de Mesquita het andere bandje dat hy gedraaid had willen hebben, verge ten was af te geven. Doordat de zaal niet alleen het op treden van „The Cats" maar ook dat van Bueno de Mesquita nauwelyks enthousiast had ondergaan, viel het tweede optreden van de Shepherds in een gat van gemeiykheid. Boven dien gingen steeds meer mensen weg. Het was Tante Leen, die de overge blevenen met haar ronde goedmoe digheid vasthield en het was Johnny Jordaan die er tenslotte met verve een feest vol uitslaand enthousiasme van maakte. Handtekeningen, bloe men, souvenirs, het kon niet op. „Graag volgend jaar weer of eer der". zeiden de groepjes fans. die niet van wyken wisten. „Want weet je wat het is. zo'n voorstelling is zo Hollands gezellig". Ik zou nu natuurlyk uitge breid moeten schryven over de documentaire van Milo Anstadt (een van onze belangrykste do cumentaire t.v.-filmers ten slotte), gewyd aan sex en alco holisme in Zweden. Maar ik moet toegeven daar een beet je bevreemd tegenaan te heb ben zitten kyken. Wat moeten die meisjes wel van ons, Nederlanders gedacht hebben, toen er een meneer uit Hilversum kwam om te vragen hoe dat nu precies zat met het seksuele leven voor. tydens en na het huwelyk, alsof wy niet allang een documentaire van de VPRO over dit onderwerp heb ben gezien die veel en veel ver der ging en daarvoor ook bin nen de eigen landsgrenzen ruimschoots terecht kon. Natuurlyk zyn er toch nog altyd verschillen tusen het Zweedse en het Neder landse seksuele leven, maar dat ls toch meer een kwestie van wetgeving dacht ik, dan van die vrije opvattingen van Stock- holmse secretaresses. Ik had nu wel eens willen weten hoe de Zweden buiten Stockholm op al die seks reageren, want zo goed als er in het kleine Nederland al een hemelsbreed verschil in dat soort zaken bestaat tussen een Amsterdammer en een Winterswyker, zo goed zal er ook wel verschil van opvatting zyn tussen een inwoner van Stockholm en een van Dalar- na. Ik werd gisteravond afgeleid door een gedeelte van .An ders dan anderen" van 1 mei 1962, waarvan de onlangs over leden Rob de Vries de hoofd persoon was. Ik weet niet hoe het u vergaan is. maar ik kon er niet goed meer tegen. Die opgetrommelde ontroering, dat minutenlang eikaars handen vasthouden, de enscenering van het geheel, de handen wry ven- de Bert Garthoff, die als een getrainde butler terzyde stond, die mensen die hun gerepeteer de herinnering kwamen voor dragen. en Rob de Vries die (zich daar als toneelspeler meer dan wie ook van bewust) besef te dat hy het feestvarken was en er zich dan ook naar diende te gedragen. Hoe geheel anders reageerde ik echter zeven jaar geleden! Ik heb myn recensie terugge vonden. En wat las ik? „Zel den zal men een uitzending ge zien hebben die een oprechter, bescheidener en ontwapenender indruk maakte dan deze. De be scheidenheid waarmee Rob de Vries, alle lof op zyn medewer kers afwentelde, was oprecht. Als ik dit teruglees, word ik gehinderd door een teveel aan exclamatie, op dezelfde ma nier ongeveer als waarop ik by het terugzien van .Anders dan anderen" gehinderd werd door een teveel: teveel emotie, teveel grote woorden, teveel beschei denheid zelfs. Wat my nu zo boeit, is de vraag: of ik nu zo veranderd ben. of dat er in ze ven jaar zoveel veranderd is in ons .reactiepatroon" als televi- siekyker. Ik geloof het laatste. Wy hebben nu al zoveel gezien op het beeldscherm, er is zoveel ontluisterd, zoveel andere din gen zyn nu belangryk of ook belangryk geworden, dat we op zulk soort uitzendingen als we gisteren nog even te zien kre gen. koeler, afstandeiyker rea geren dan in 1962. NS Voor dinsdag 26 augustus Hilversum I. 402 m. KRO: 18.00 Stereo; Metropole-ork amusementsmuz. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Stereo; Luc Lutz. 20.00 Stereo: Bel Canto: Opera Aria's 21.00 Mod. en klass. kamermuz. (gr 21.30 Ra dio Philh. ork mod. en klass. muz. 22.25 Overweging. 22.30 Nws 22 40 Med 22.45 De zingende kerk: geeste lijke liederen. 23.00 Horizonten: toeris tisch klankbeeld. 23.30 Stereo: Lich te gr.muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.25 Dansork. The Skymaster met solist. 19.00 Amateurs musiceren. 19.30 Nws. 19.35 Vergeet 't maar: gevar. pro gramma. 21.00 Licht orgelspel. 21.30 Hlerlng: progr voor de Jeugd. 22.05 Muze zonder make-up: cabaretprogr van Jonge artiesten. 22.30 Nws. 22.40 Muz. van deze eeuw (opn 23.55- 24.00 Nws. Voor woensdag 27 augustus Hilversum I. 402 m. NCRV: 7 00 Nws. 7.10 Het leven de woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte gr .muz. met nws. en act TROS: 8.00 Nws 8 11 Luister uit én thuis: verz.pl progr. voor de militairen. (8.30- 8.32 Nws). 9.00 Gym. voor de huis- DEN HAAG «GPD> Dolf de Vries de Haagse acteur die de afgelopen seizoenen aan de Haagse -Cornedie verbonden was vertrekt me dio september met zyn gezin naar Aruba. Onder auspiciën van de Sticu- sa gaat hy voor twee jaar naar de west om het toneelleven daar te sti- j muieren. Dolf de Vries zal de taak van Pief Kamerman overnemen, die op het ogenblik met Arubanen stukken in studeert en toneellessen geeft op de scholen. Eerder werkten Coen Flink en Henk van Ulsen al op de An til- j len. 1 vrouw. 9.10 Cabaretprogr. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Concert éi la carte: verz.progr. van operettemuz. 11.00 Nws. 11.02 Op Sleeptros: progr. voor automobilisten. 11.45 Act. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr (12.22 wy van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb 12 30 Nws.: 1241 Act.; 13.00 Raden maar NCRV: 14.00 Stereo: Berluns Phllh ork. en sol klass. muz. 15.00 Lichte gr.muz. 16 00 Nws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Lichte gr.muz. voor de tieners. Over- heidsvoorl.: 17.50 Vast en zeker, een progr. van het min. van soc. zaken en volksgezondheid met korte inf. over de soc. verzekeringen. Redactie: Clau de Belloni en Herman van der Hoe ven. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strydl. 7.23 Stereo: lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpag). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. en act. 8.20 Stereo: lichte gr.muz (plm. 8.30-8.35 Van alle markten thuis.). 9.00 Stereo: Uit eigen huls: studio-opnamen excl gemaakt voor VARA-radlo. 9.40 Schoolradio, 10.00 Lichte gr.muz.. 10.30 Op de koffie, 11.00 Nws. 11.02 RVU.: Ruimte v. creativiteit Spr Margaretha Fer- fuson; mej. Tonke Dragt; Jaap Har ten; Prof. Dr. Garmt Stuiveling. 11.32 Stereo: Engels kamerork (gr), oude en mod. muz. 12.00 Stereo: Promena de ork.: amusementsmuz. 12.30 Stereo: Russische planowerkjes (gr.). 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nws, 13.11 Act. 13.25 Stereo: Amusementsmuz. (gr.). 13.45 Gesproken portret. 14,00 Operettemtiz.. (gr.). 15.00 Stereo: Te nor en plano: mod. liederen. 15.35 Ste reo: Ned. Hobo Kwartet: klass muz. en mod. muz 16.00 Nws. 16.02 Muz. en brieven. 17.00 Stereo: Kinderkoor De Merels. 17.20 Geheel verzorgd!, radlofeuileton voor de Jeugd. plm. 17.55 Med. Hilversum III, 240 m. NCRV: 9.00 Nws.. 9.02 Zing, zing zing! lichte voc. muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe l.p.'s. met kri tisch commentaar. N.O.S.: 11.00 Nws. 11.03 Muz lezen. (12.00 Nieuws). AVRO: 13.00 Nws.. 13.03 Radlojourn. 13.06 Zet 'm op: vrol. pl.gr. (14.00 Nws 15.00 Nws. 15 03 Arbeldsvli populair verz.pl.progr. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick: licht pl progr. 17.00 Nws. 1702 Radlojourn. 17.05-18.00 Top- poooloogy: pop- en countrymuz. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I VARA: 17.00-17.35 Voor de kinde ren NOS.: 18.50 Kleur: Pluimpje N.O.S.: 19.00 Journ NOS: 1907 Sca la: lnf progr. N OS: 20.00 Journ 20.20 Ultz. Stichting Soc N.O.S.: 20 25 Kleur: De 21e eeuw 1.500.000.000 Monden, doe. progr. 20.50 Kleur: Fol low that dream, speelfilm. (Rijkskeu ring: alle leeftijden). 22.35 Journ. N.O.T./N.O.S.22.40-23.10 Voorllch- tlngsprogr. Verkennen en ontdekken. Nederland II N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. N.O.S.: 19.00 Journ. VARA: 19.03 Co ronation Street, TV-feuil. 19.51 In het zlgt van de hafe, Nederlandse te kenfilm. N.OS 20.00 Journ. VARA 20.20 Kleur: Televlslestrlp. 20 35 Alweer een nieuwe huisgenote TV- j film. 21.10 Toneellmprovlsatles 21.50 Jazzconcert, NOS; 22.10-22.16 Journ.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5