Leython wil iets goeds op van het open jeugdwerk in gebied Leiden Studenten discussieerden over plaats universiteit In '70 in Oegstgeest: Fischer-Botwinnik ONTSPANNINGSHUIS AAN LEVENDAAL Kerkelijk Leven Kogels floten door een slaapkamer Yan Studenten zijn verplicht om bijvwat aan Leidse krotten te doen Mee bepalen Viswedstrijden Voor de Leidse kantonrechter Jannemarie en haar bord Leidsch Schaa kgenootschap 75 jaar wie Leiden brengt tekort met miljoen terug (INSDAG 26 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De Rijnklievers Xoneelseizoen LEIDEN De Leiderdorpse post duivenvereniging De Rijnklievers hield een wedvlucht vanaf Tilburg. In concours 389 oude en jonge dui ven. Uitslag: 1. A. Dubbelaar. 2, 7 J. Zevenhoven; 3 H. Kettenis: 4 R. Lolkes de Beer; 5 A v. d. Dop en Zn 6 J. v. Alphen; 8, 9 A. v. Royen. 10 W, Jacobi LEIDEN „De jeugd heeft kri tiek? Akkoord. De jeugd wil wat an ders? Geen bezwaar. Maar dan ook iets goeds. Leython wil graag zyr bijdrage daaraan leveren". Aldus de Stichting Open Jeugdwerk, die aan het Levendaal 101 een jongerenso- deteit „exploiteert". Het pand is om getoverd tot een ontspanningshuis: er zijn een koffiebar, een biljartka mer, een teeveekamer, een sociëteits- niimte en een grote zaal waar zich sele activiteiten tegelijk kunnen af spelen. De kosten van het geheel worden gedragen voor een deel door het rij! en de gemeente en incidenteel ver leent de provincie een subsidie. Een niet onaanzienlijk deel van de kos ten komt voor rekening van de Her vormde Jeugdraad, „maar dat is de enige band die wij met de kerk heb ben", verzekeren diverse medewerkers. ,Wij doen aan open jeugdwerk". Wat dat „open" precies betekent, laat zich niet makkelijk onder woor den brengen. Het houdt wel in dat ledereen er welkom is, ongeacht so ciale achtergrond of religieuse over- tulginge dat de maatschappelijke verschijnselen en problemen alle aandacht krijgen en dat het moge lijk is, dat Leython zichzelf gaat richten op bepaalde projecten. „Leython mikt vooral op de jeugd, die niet passief en ongeïnteresseerd "1 is", vertelt de heer J. Donkers, se cretaris van de stichting Open Jeugd werk. „Het is natuurlijk mogelijk aan de bar wat te drinken en na een dag hard werken of studeren zal daar echt wel behoefte aan zijn. Maai van tijd tot tijd wordt toch echt wel activiteit van de bezoekers verwacht". Twee mensen hebben een „half time" baan aan Leython. Hun offi ciële taak is het stimuleren, begelei den en organiseren van het jeugd werk en de daaraan verbonden ac- In september start de sociëteit het: jazz», films, disc-jockey's en dat derde seizoen. De afgelopen twee I soort zaken. Jaar waren er ongeveer 500 leden Het te een grote wem van het (veelal scholieren, maar ook werken- stlchtlngsbestuur elders in de stad fi de Jeugd i en voor het komende sei- ,lalen te starten Flnancieel het toen wordt nog een grotere toeloop echter nlet z„ eenïoudlg te verwe. verwacht. Om iedereen ruim in de gelegenheid te stellen Leython te le ren kennen wordt er eerst een ope ningsweek gehouden. Gedurende die week kan iedereen komen, na die week geldt: geen kaart, geen toe gang. Een kaart kost vijf gulden per kwartaal voor mensen boven de achttien en drie gulden per kwar taal voor mensen beneden die leef tijd. Wat te bieden NED. HERV. KERK Wat heeft Leython te bieden? Dat is buiten de teevee en het biljart heel wat. Het is een ontmoetings centrum, een studiecentrum, als het wenselijk is kunnen er culturele, se- mi-culturele en andere activiteiten ontplooid worden. Elk weekend biedt Leython goede bands (beat. soul, zenlijken. In de Merenwijk komt mo gelijk toch een ..zusterbedrijf" in de boerderij ..Koningsburcht", die Ley thon geclaimd heeft. Dat herinnert aan de Frankische volksburcht ..Ley- thon". die tachtig jaar voor Chris- 664 H y 578 tus gestaan moet hebben tussen Lei- 9 j v sr 539 H Ko. den en Leiderdorp en waarschijnlijk renhof 485 gr de eerste vesting van Leiden is ge- Viscollegc De Brasem hield een weest. waarnaar de sociëteit ook ge- wedstrijd op de Wijde Aa. De vangst noemd is. j was matig. De uitslag luidt: 1. J. v. I d. Hulst 1635 gr.. 2 J Vos 1140 gr, j 3. W. Schouten 1135 gr., 4. A. v. d. Hulst 835 gr., 5. H. v. Laar 490 gr. Het toneelseizoen staat voor de deur. Ook voor Leiden, dat dit jaar voor het eerst een nieu we toneelconstellatie heeft. Het beheer over de schouwburg aan de Oude Vest is gekomen aan het gemeentebestuur en daarmee is een einde gekomen aan een tijd perk waarin het Leidse theater leven door de Leidsche Schouw- I burgvereeniging werd beheerst. Hiertoe strekkende voorstellen overname van de schouwburg door de gemeente en instelling I van een commissie tot beheer van Beroepen te Maartensdijk—Hol- die schouwburg zijn dit voor- LEIDEN Viscollege DVS hield j landscherading «buitengewone wijk-1 iaar jn de gemeenteraad aan een wedstrijd in de Rijn bij Kou- gemeente in wording» .toezegging», Vaard. Maar inmiddels is er nog dekerk. De vangst was matig De T. Tijdsma te Sexbierum; te Ridder- geen datum voor de overdracht uitslag luidt 1 W v Berkel 2070 kerk (toezegging» H Toudstaal te vastgesteld. De Leidsche Schouw- Oudshoorn; te Amsterdam (Prinses- j burgvereeniging is eerst gevraagd sekerkgemeenteL. A. Bodaan, pre- tot 1 juli het beheer te blijven dikant buitengewone werkzaamheden i voeren. Nu is het bijna september (koopvaardij», standplaats te Amster- en nog steeds maakt de gemeente dam: te Sommelsdijk T. Lar.gerak tegeen aanstalten het beheer offi- Veenendaal; te Woudrichem G. T. j cieel over te nemen. Hierdoor Vollebregt te Giessen-Nieuwkerk. i ontstaat een allerminst gewenst vacuüm. Leiden is nu eenmaal GEREFORMEERDE KERKEN centrumgemeente voor het thea terleven in Zuid-Holland. gram, 2. W. Weenink 1800 gr., 3. J v. Loon jr. 1400 gr.. 4. H. v. Loon 1382 gr., 5. F Zandbergen 78 gr., H. Staphorst 724 gr., 7. W. Neu- Programma openingsweek 1-6 sep tember: maandag: Leythonbal m.m.v. „The Dream". Dinsdag: sociëteits avond, intermezzo m. 't Cocktail Trio. Woensdag: discobal m.m.v. Veroni ca's disc-jockey Lex Harding. Don derdag: Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten (film). Vrijdag: openingsbal „18 min" m.m.v. „Daddy's Act". Zaterdag: openings bal „18 plus" m.m v. ..Daddy's Act". neerkomen, dat zij de wensen en de verwachtingen van de bezoekers pei len. daaruit de conclusies trekken en die zo mogelijk uitvoeren. Verder treden ze op als gastvrouw en gast heer en hebben ze ook administra- tiviteiten. In de praktijk zal het erop tief-technische werkzaamheden. LEIDEN Een bejaarde dame conclusie dat verdachte onverant- 6. P. Marijt 400 gr., 7. L. Dubbelden 360 gr., 8. P Eradus 300 gr., 9. G. Lakervelt 285 gr., 10. H. Brussche 215 gr. Beroepen te Leiderdorp. J. de Jongh. te Uithoorn. Bedankt voor Een-Veenhuizen, H. Wanink, te Campen in Duitsland; voor Putten, D. D. Soepboer, te Lut- jegast. in Warmond, wonende nabij het Ven nemeer kreeg in de nacht van de 14-juli de schrik van haar leven, toen een ruit van haar slaapkamer verbrijzeld en enkele flobertgewecr- kogels in één der muren sloegen. Zij alarmeerde de rijkspolitie die de da der vrij spoedig te pakken had. Hel bleek een 40-jarige bedrijfsleider uit Den Haag. Hij logeerde in Warmond en ging daar 's nachts met zyn ge weer „en passant" op eendenjacht. Het speet de officier, mr. J Wes- sel, dat verdachte op de zitting van de Leidse kantonrechter van giste ren verstek liet gaan en hij hem I dus niet persoonlijk kon mededelen woordelijk had gehandeld en eiste daarom een boeten van f 200 subs 40 dagen. Verdachte vrtoeg clementie. Hij kreeg de -(nogal hoge) schade post geheel voor z'n eigen rekening. De kantonrechter kwam hem iets tegemoet en vonniste met f 150 subs 30 dagen. bocht Doordat een 26-jarige student uit Amsterdam op een late juniavond met zijn auto een bocht van de weg langs de Leidse Vaart in Voorhout .afrondde" kwam hij in botsing met LEIDEN Het Leidsch Schaak genootschap, dat zijn zetel in Oegst- •Di) geest heeft, hoopt in 1970 zijn 75-ja- rig jubileum te vieren en in Oegst geest een schaakfestiin te organise ren. Het wil iets bieden, waarvan met grote belangstelling zal worden kennis genomen. Het wil R. Fischer, de jonge kampioen van Amerika, in ÖJ. de gelegenheid stellen zich te meten met één van de allersterksten van Europa, dr. ir. M. M. Botwinnik, die erelid is van het genootschap. In een speciaal georganiseerde match zullen beide spelers 18 partijen tegen el kaar spelen gedurende een periode van bijna twee maanden. Beide spe lers hebben de uitnodiging voor de ze ontmoeting aanvaard. Russische schaakautoriteiten hebben laten we ten dat zij dir. Botwinniik toestem ming geven Fischer in Oegstgeest te ontmoeten. Onderstaande personen hebben zich bereid verklaard zitting te ne men in een erecomité: mr. J. Klaas- sesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, prof. dr. M. Euwe, oud-wereldkampioen, jhr. T. A. J. van Eysinga, burgemeester van Oegstgeest. mr. F. Goudsmit, voor zitter Koninklijke Nederlandse Schaakbond. H. J. de Koster, staats secretaris van Buitenlandse Zaken, V. S. Lavzov, ambassadeur der USSR in Den Haag. mr. I. Samkal- den burgemeester van Amsterdam, mr. Y. Scholten voorzitter Neder land Amerika Instituut, mr. G. C. van der Willigen burgemeester van Leiden. De nieuwe ambassadeur van Ame rika zal in september worden uitge nodigd tot dit ere-comité toe te tre den. De kosten, die aan dit evene ment zijn verbonden zijn aanzienlijk. Daarom heeft het genootschap zich gericht tot een aantal bedrijven en instanties. Inmiddels is een bevre digend bedrag bijeengebracht. Het bestuur is evenwel nog steeds bezig j hoe h(j over zijn daad dacht daohte leverde eens te meer het be wijs hoe gevaarlijk het is ongeoorloofde wapenbezit in ons land wel is. Het mag een wonder genoemd worden, dat die dame niet door één van de kogels werd getrof fen met alle gevolgen van dien". Aldus enkele zinnen van het requisi toir waarin de officier een boete van f 225 subs 45 daeen alsmede een week voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar eiste De kantonrechter, mr. W de Koning vonniste conform. Zonde yer.' een tegenligger. „Ik wilde die bocht niet afronden maar werd verblind, door die tegenligger en raakte daar door van de rechte weg af", ver klaarde hij de reden. Omdat veddaohte zijns inziens nogal laakbaar manoeuvreerde eiste de officier zowel een geldboete van f 100 subs 20 dagen als bij wijze van waarschuwing de voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar Na inzake de voorwaardelijke ontzegging conform te hebben gevonnist, stelde de kan- j tonrechter de geldboete op f 75 subs 15 dagen. giften of garanties te krijgen. Deze functie kan toch al moeilijk wor den vervuld in een schouwburg, die als cultuurmonument in het westen des lands uniek mag wor den genoemd, maar waaraan to neeltechnisch zo ongeveer alles ontbreekt. Een opknapbeurt van de toneel- outillage is dringend gewenst. Maar hiermee zal wel een bedrag van vele honderdduizenden gul dens zijn gemoeid. Hoe de ge meente aan dit geld zou moeten komen zal, gezien de vele andere financiële vraagstukken voor Lei den. een probleem zijn. 9 LEIDEN Een beetje trots heeft de 12-jarige Jannemarie Duyzend uit de Valeriusstraat gisteren „haar" verkeersborden zien Het zoeken naar de benodigde schouwburggelden zal niet worden bevorderd als men I nog zit met de vraag van wie de I schouwburg nu eigenlijk is. Van de gemeente of toch nog van de schouwburgvereniging? En wat kan men nog verwachten op het gebied van theaterpolitiek, van abonnementswerving van een vereniging die in feite al sinds het voorjaar op een zijspoor is gezet en slechts de lopende zaken dient te behartigen? Hoe gaat het bijvoorbeeld met het perso- i neel dat in dienst is van de i schouwburgvereniging en dat zal J moeten worden overgenomen? j Het zijn allemaal kwesties die I om een spoedige oplossing vragen i en om een snelle standpuntbepa- j ling van het college van burge- meester en wethouders van Lei- I den. Dit temeer, omdat het ernaar i uitziet dat de commissie die is ingesteld om het beheer van de schouwburg te voeren, met voort varendheid aan de opgelegde taak bezig is. Men is druk doende om een directeur voor de schouw burg aan de Oude Vest te zoe ken. Het ziet er zelfs naar uit, dat binnen afzienbare tijd een plaatsen. Zoals gemeld maakte gemeentewerken op haar verzoek voordracht aan de gemeenteraad borden met overstekende eendjes aan weerszijden van de Vijf Mei laan pij de Debussystraat en de Obrechtstraat. Jannemarie schreef een brief aan de burgemeesterdat er hier zoveel eendjes toerden overreden. Op de foto poseert zij bij haar bord. (Foto LD/Holvast) kan worden gemaakt. Ook al om het pad voor deze functionaris te effenen, lijkt wel enige spoed ge boden. j ,Jk heb m'n auto niet tegen W A. laten verzekeren, omdat ik de nood- i zaak daar niet van inzie. Ik rijd al- I tijd voorzichtig en maakte tot dusver I geen brokken. Bovendien vind ik zo'n verzekering zonde van het geld". Zo sprak een 29-jarige gastarbei der uit Marokko en woonachtig in Alphen a. d. Rijn bot de verbalis- sant nadat hij in een late julinacht zonder enige verkeersnoodzaak met zijn auto in Leiderdorp tegen een boom was gereden waardoor tevens aan 't licht kwam, dat hij zonder verplichte WA-verzekering rond reed. Hij maakte ditmaal wel „brok ken", zij het dan aan eigen auto, die meteen geheel kon worden af geschreven. Ter zitting beaamde verdachte heel laconiek, dat hij destijds inder daad vermelde verklaring had afge legd en er zo nog steeds min of meer over dacht. De officier achtte een en ander zeer bedenkelijk. „U kunt daar 1 Begroting 1969 LEIDEN Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld, dat zij de Leid se gemeentebegroting voor 1969 niet kunnen goedkeuren, gezien het be staande tekort van f 3.785.000. Ver zocht wordt alsnog tot een beper king van dit tekort te geraken. Bur gemeester en wethouders hebben daarop de ramingen van de begro ting opnieuw aan een kritische be schouwing onderworpen, hetgeen er I dan anders over denken, maar de toe heeft geleid dat het tekort kan j Nederlandse wetten gelden ook voor worden verminderd met een bedrag van rond f 980.000. Fr blijft een te kort over van f 2.805.000 welk be drag, naar B. en W. verwachten, door Gedeputeerde Staten zal wor den aanvaard. Het verminderen van het tekort wordt veroorzaakt door verschillen- u en dus moet ook u evenals alle an dere automobilisten tegen W A. ver zekerd zyn", wees hij verdachte de les. Hij vond hier een fodse straf op z'n plaats en eiste een totale boe- LEIDEN „De mythe bestaat dat de eerstejaars studenten een al bij voorbaat geïntimideerde horde is. Er bestaat ook de my the, dat de tegenwoordige leer lingen van het voortgezet hoger onderwijs veel onbevangener voorwaardelijke ontzegging van ver- dachtes rijbevoegdheid voor de tijd de factoren. In de eerste plaats kan van 6 maanden met een proeftyd Geen maatregelen Ondanks het feit dat zij zich bij de recente pre sidentsverkiezingen niets heeft aan getrokken van de partijdiscipline, zal de in India aan het bewind zijnde Congrespartij geen maatregelen ne men tegen premier Indira Gandhi. Dit is gisteren in Nieuw Delhi mee gedeeld door Ali Sadiq, de secretaris generaal van de Congrespartij na een bijeenkomst van het partijbe stuur. Sadiq zei dat de crisis in de partij opgelost is en dat niemand zal aftreden. Luchtvaartpionier overleden Zacharie Ivanoff, de in Rusland ge boren luchtvaartpionier, die de pa rachute geperfectioneerd heeft en die de uitvinder zou zijn van het Intrekbaar landingsgestelrt, is in Ver sailles overleden. Hij is 85 jaar ge worden. Oostduitsers ontvlucht Drie Oostduitsers, jongemannen uit Maagdenburg in Oost- Duitsland, zijn met een roeiboot over de Oost zee naar West-Duitsland ontsnapt De bemanning van een Duits schip ontdekte de drie roeiers, wier boe' vrijwel helemaal vol met water stond, en nam hen aan boord. thans, een jaar na het ontwerpen van de begroting, een beter beeld worden gevormd van het uitgaven- en inkomstenniveau op de verschil lende posten. De uitgaven kunnen in totaal met f 1.018.600 worden ver laagd. Deze verlaging is voorname lijk mogelijk gebleken, doordat de finanoieringsmoeilijkheden een be perking van de investeringen tot ge volg hebben gehad. Hier staat ech ter tegenover dat de raming van en kele uitgaafposten belangrijk moet worden verhoogd tot een totaalbe drag van f 370 000. Dat desondanks het tekort met f 980.000 kan worden teruggebracht is te danken aan de verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds B. en W. wijzen erop, dat het mo gelijk is, dat het tekort op de ge meentebegroting voor 1969 van f 2.805.000 nog verder kan worden teruggebracht. In voorbereiding is namelijk een verfijningsregeling van de algemene uitkering uit het ge meentefonds voor gemeent'n met een slechte bodemgesteldheid en vol gens recente berichten mogen nog bedragen wegens na-uitkeringen voor het onderwijs worden ver wacht. Deze begrotingswijziging komt aan de orde in de raadsvergadering van maandag 1 september. van 2 jaar. De kantonrechter liet het naast de gevraagde voorwaardelijke ontzeg ging nog bij een geldboete van f 50 subs 10 dasen te van f 140 subs 35 dagen en de spreken. Laat dit nu blijken." De I Stadsgehoorzaal herbergde gis termiddag zeker 500 studenten, I van wie een groot deel het eerste jaar nog moet ingaan. Tot dat deel sprak dr. C. E. Vervoort bo- j venstaande woorden. Hij moedig- de de eerstejaars daarmee aan Proberen hun ze&Je doen °ver ter discussie gestelde onderwerp „we- „Mag ik het ook eens proberen'tenschappelijk onderwijs en maatschappij", oftewe. ..Run jc jarige broer, kantoorbediende van als student volstaan met alleen beroep. Ja. hy mocht het inderdaad maar kennis vergaren?" ook eens proberen; rijden met de auto, die de kantoorbediende voor Een forum onder leiding van dr een dagje had gehuurd. Vervoort, bestaande uit studenten. Omdat broertje nog nimmer ach- 'r. hoogleraar en enkele leden van de ter het stuur van een rijdende auto technische en administratieve uni- had gezeten bleven de gevolgen niet versiteitsstaf, probeerde wat reac- uit. Direct na de start al raakte hij ties bij het gehoor los te slaan. De in paniek trapte gas- in plaats van j student Jan van Dijk slaagde daar het rempedaal in, waardoor de auto via een voortuin tegen de voorgevel van een woonhuis opvloog Ter zitting verzekerde de kantoor bediende de rechter: „Hij mocht wel even achter het stuur zitten, maar het was niet de bedoeling, dat hij ook ging rijden" Waarop de officier prompt repli ceerde: „U liet hem toch de motor starten en de auto even optrekken Wat verstaat u dan onder „niet rij den?" Verdachte bleef het antwoord schuldig. De officier kwam tot de aardig in, toen hij betoogde dat de universiteit in feite geworden is tot een dependance van het bedrijfsle ven en het ministerie van defensie. Daarom vond hij 't noodzakelijk dat de studenten meepraten over de on- derwijsstof en meedenken over het uieindelijke doel van het studeren. Een paar eerstejaars waren het er wel mee eens, dat de student zich In de noden van de maatschappij moet verdiepen. Toch klonk er van hun kant ook kritiek op de door Jan is toch logisch, oordeelden zij, dat de staat de vruchten plukt van de uni versiteit die zij bekostigt. Eén zag dit zelfs als een normale zakelijke transactie. Ouderejaars stelden daartegenover. de samenleving. Daarom eisen studenten medezeggenschap. Ze willen niet als makke schapen wor den geleid, maar zelf mede hepalen wat er aan sociale hervormingen kan worden gedaan door de univer siteit. Een (meerderejaars) student hield tenslotte een bewogen pleidooi voor het dienstbaar maken van de we- dat elke wetenschapsman zijn eigen tenschap aan de menselijke samen- morele verantwoording heeft tegen- leving. Terwijl hij zich demonstra- over maatschappij. De student dient tief van het forum afwendde en zich naar hun mening af te vragen zich tot de zaal richtte, zei hij: „Wij of de kennis die hij aan de universl- die hier zitten hebben de plicht om van Dijk geschilderde situatie. Het teit opdoet, wel ten goede komt aan wat te doen, met onze kennis, bij- De discussie voor de Leidse studenten, maar vooral voor de eerstejaarsover de verhouding maatschappij-universiteit, bracht velen naar de Stadsgehoorzaal. Foto LD/Holvast) voorbeeld aan de krotten die we hier n Leiden hebben". De animo voor verdere discussie was er daarna uit. De Newsreel film „Columbia revolts" die als laatste onderdeel van deze discussiemiddag werd vertoond, ging door de hinder lijk slechte geluidsweergave de mist in.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3