Bankoverval verijdeld Arabieren verdeeld Nico Sheperd in ziekenhuis Olievlek op kust Bretagne Strijd in Vietnam (V)ud Qlieutnb "rof. Sirks (82) overleden Kordaat optreden in Eemnes KOEL WEER e: GROTE VERWARMINGS SHOW VAN 2 T/M 7 SEPT. STADSGEHOORZAAL Zenuwinstorting in Los Angeles Sigaretten in de slag Vliegtui» van president Kaoenda stort neer Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 No. 32873 DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck D*s. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67068 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redaotle: 2150T (Van onze correspondent) iRIJS (GPD) De kust van Bre tagne is andermaal ten dele over spoeld. ditmaal door een olievlek ie al een week lang in zee dreef-. Toen de Bretonners vanochtend troeg' wakker werden en naar het Brand gingen kijken, lag er over en lengte van twee kilometer bij it. Brieuc een olielaag. die op ommige plaatsen vijf centimeter lik was- Het optimisme van de utoriteiten, die meenden dat de slievlek wel het kanaal in zou drij- itn, is niet bewaarheid. De wind, Be onophoudelijk uit het noorden n noordwesten is blijven waaien, s sterker geweest dan de stroom, 'e vrezen valt dat de vlek van ien kilometer lang en anderhalve ilometer breed geleidelijk naar de stranden zal drijven en zich over- zal vastzetten op :1e kust, op de «sen en op het zand. Qjnenvegers van de marine heb- (n tonnen krijt op de olielaag ge- Doid en beweren, dat daardoor al »n derde van de olie is gezonken, aar helaas was er van het krijt te einig voorraad en een paar dagen ng hebben de marinevaartuigen erkeloos in de havens gelegen, istermidiag, toen men bij Saint I rieuc een vlek zag naderen, be- minen alle sirenes te loeien, ten ien dat ook de vissersschepen eesten uitvaren om zakken zaag- il op de olie te gooien. Maar dat ■atete wordt meer als een psycho tische maatregel beschouwd om i bevolking te overtuigen dat er Jes aan gedaan wordt, ramp heeft veel minder ernstige jrmen aangenomen dan twee jaar •leden, toen door het vergaan van i tanker Torrey Canyon 40.000 m stookolie voor de Bretonse kust reef, terwijl het nu maar 1000 m zijn. Maar de stank van de Be is wel zo erg, dat men na een alf uur wandelen aan het strand keel voelt dichtgeknepen. De ho- Ihouders maken zich niet al te iel zorg, want voor hen is het va- mtieseizoen afgelopen en de wei fee badgasten die er nog zijn gaan ch niet meer het water in door plotseling ingevallen kou. ilGON (Reuter) Bij de grote trikaanse basis Da Nang is in de lopen 24 uur weer zwaar ge- iiten. Zeker 12 Amerikanen en leden van de Vietcong zijn liier- gesneuveld. Dit is vanochtend gedeeld door het Amerikaanse frbevel in Saigon. ïeds negen dagen woeden er nef- gevechten in de uitlopers van gebergte ten zuidwesten van Da g. De Amerikaanse troepen heb- gemeld daar in de afgelopen t meer dan 500 Noordvietname- gedood te hebben. De eigen ver in werden gesteld op 40 doden neer dan 160 gewonden. In Voorscho- 'is overleden prof. G. J. Sirks, van 1949 tot en met 1958 in v rbonden was als kerkelijk (leraar aan het Remonstrants barium. Prof Sirks heeft veel oed gehad op de herziening van kerkorde. Ook op liturgisch ge- J heeft hij veel bereikt. Prof. is is 82 jaar geworden. Zie ook in dit blad. 77i Rome hebben gister avond enige duizenden rechtse jongeren gedemon streerd tegen de Sowjetrus- sische militaire macht in Tsjecho-Slowakije. Toen zij een poging deden op te ruk ken naar het monument voor Victor Emanuel om een krans te leggen op het graf van de Onbekende Soldaat, greep ae politie in. Er onstond een be ing gevecht tussen de beto gers en de politiemannen, van wie er zeventien werden gewond. Ruim dertig perso nen werden aangehouden. Op de foto: een beeld van de gevechten tussen demon- stranten en politie. >e Bilt verwacht van heden, tot nsdagavond: koel weer met en- opklaringen, maar ook nu en buien. Tot matig of zwak af tilde. in hoofdzaak noordweste- wind. (Opgemaakt te 12.40 uur) STRAND VERWACHTING morgen nog slecht strandweer tijdelijk wat regen. Vrij krachtige J tenwind. Temperatuur 16 ét 17 gra- C. Zeewater 18 graden C. "oruitzichtenhogedrukgebied by komt met een verbetering te fraam naderby. op: 5.43 uur; onder 19.39 uur. op: 19.50 uur; onder 5.21 uur. «maan: 11.32 uur. Hoogwater te WJk te 2.47 en 15.16 uur. laagwa- te 11.07 en 23.32 uur. CAIRO (Reuter, AP) De bijeenkomst van de Arabische Liga in de Egyptische hoofdstad verloopt niet zo eensgezind als het aanvankelijk scheen. Het is duidelijk, dat onder de Arabieren na de brand in de Al Aksa Moskee in Jeruzalem de bereidheid bestaat tot een gezamenlijke actie tegenover Israël. Maar over de vorm van deze actie zijn de meningen verdeeld. Als men het doorgaans gezagheb bende Egyptische dagblad Al Achram moet geloven heeft president Nas ser ingestemd met een plan van de Saoedi-arabische Koning Feisal voor een conferentie op godsdienstige ba sis. Het onderwerp van een dergelyke conferentie zou de uitwerking van concrete plannen voor de „djihad" de heilige oorlog zyn. Dit plan van Feisal is echter bü enkele radicale Arabische staten zoals Syrië in ver keerde aarde gevallen, die er een reactionaire manoeuvre in zien van de monarchistische Arabische lan den. De conferentie in de Egyptische hoofdstad waaraan alle veertien Arabische landen deelnemen (zelfs Tunesië dat zich in het verleden we gens zijn pro-Westerse koers meestal by dergelijke gelegenheden niet liet zien) schijnt dan ook verdeeld in twee kampen. Volgens nog onbevestigde specula ties in de Egyptische hoofdstad wil president Nasser op het hoogtepunt van de eenheid niemand voor het hoofd stoten en alles doen om de in terne vrede te bewaren. De radicale Arabische landen zouden onder druk van Egypte er wel in willen toestem men dat eerst een mohammedaanse conferentie wordt belegd, vandaar Nassers instemming met Feisal, net- geen op de duur een politieke Arabi sche topconferentie niet zou uitslui ten. Midden-Oosten vormen een grote bron van verontrusting voor Was hington. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren toegegeven dat het gesprek tussen de Grote Vier over een oplossing voor het Midden-Oosten, het enige lichtpuntje tot nu toe in het conflict byna volledig mislukt is. De toene ming van de spanning alsmede de groeiende anti-Amerikaanse stem ming onder de Arabieren die zich I o.a. manifesteerde door het execu- I teren van Amerikaanse en Israëli- sche spionnen in Bagdad vormen jeen schrille tegenstelling met het optimisme dat ontstond kort na de I am btsaanvaarding van president Nixon. I Over de executies in Bagdas is in- middels nog bekend geworden dat I Paus Paulus VI een dringend be- roep aan de Iraakse autoriteiten had gedaan de terechtstellingen niet te j laten plaatsvindenOok secretaris- j generaal Thant van de VN heeft gereageerd op de executies. Thant jzegt zich bezorgd te maken over de I internationale reacties erop. Ds Israëlische minister van Ver voer Carmel heeft in een reactie op de aanslag van het „Volksfront voor de Bevryding van Palestina" op het kantoor van de Israëlische soheepvaartmaatsohappyZim in Londen waarby twee personen gewond raakten, de Arabieren ge dreigd met soortgelyke represailles. Carmel zei dat de Arabieren niet kunnen verwachten dat zy rustig in hun kantoren kunnen blyven zitten als de veiligheid op de Israëlische bureaus niet gewaarborgd is. EEMNES (GPD) Vanochtend om kwart over negen hebben drie lang harige jongemannen een poging ge daan de Coöperatieve Raiffeisenbank te Eemnes te beroven. Door het kor date ontreden van de bankhouder, de 55-jarige heer J. P van Klooster, die de alarminstallatie in werking stelde, een dreigend pistool van zich afduw de en vervolgens een ruit aan de straatzijde Insloeg om de aandacht van voorbijgangers te trekken, sloeg het trio op de vlucht. Zy renden naar buiten en spron gen in een gereedstaande Citroen DS. die volgens de bedreigde bankmensen bruin van kleur is. maar volgens an dere ooggetuigen onder wie secre tarie- personeel van hei naast de bank gelegen raadhuis antraciet- grijs met een licht dak. Nadat de heer Van Klooster met zijn blote hand de ruit ingeslagen had. waardoor hy eon bloedende wond aan de pols opliep en de over vallers door de gang naar hun wagen vluchtten, sprong de dochter van de bankhouder, de 20-jarige Betsie het andere raam uit naar buiten. Zij rende door de tuin naar de weg om daar het nummer van ae wegrydende auto op te nemen. Terwijl het meis je op het trottoir verscheen dreigde de gewapende overvaller nog met zijn pistool door het neergedraaide por tierraam. De politiekorpsen in de omgeving zettten de uitvalswegen af, de Por sche-groepen werden geïnstrueerd en één van de vliegtuigen van de rijks- politie ging de luoht in om naar de vluchtelingen uit te kijken. De overvallers zyn waarsohynlyk ter plaatse niet bekend geweest. Klanten van de bank komen voor de balie via een gang, waarin zich een afgesloten deur bevindt en een wachtkamertje. De overvallers mor relden eerst, aan de gesloten deur, voordat zy via de gang het kamertje by de balie binnenkwamen. Bankhouder J. P. v. h. Kloos ter achter de ruit, die hij met de blote hand insloeg om de aan- dacht van voorbijgangers te trek ken. ft! ADVERTENTIE U ziet er meer dan tientallen modellen en fabrikaten. Dit brengt U natuurlijk LANGEZAAL v. d. Stille Rijn en... VRIJ ENTREE Palestijiien re nummer bestaat uit 18 pagina's Op de achtergrond van de tegen stelling tussen radicale en conserva tieve Arabiren figureren de Pales- stijnen. Deze hebben er gisteren geen enkele onduidelykheid over laten be staan wat zij onder de „djihad"' ver staan. Onmiddellyk na het begin van de conferentie kwamen zy met een uit vyf punten bestaand plan met de volgendie belangryke facetten: het plaatsen van alle Arabi sche leger onder één opperbevel. een olieboycot tegen de VS, Groot- Brittannië en West-Duitsland we gens de steun van die landen aan Israël. Het is Caïdö duidely'k dat alleen al op deze punten het plan van de Palestynse bevrydingsbewegingen geen haalbare kaart is. De econo mieën van enkele Arabische landen/ als Koeweit en Libië zyn sterk af- hankelyk van de olieëxport naar Westerse landen. Daarby komt dat by voorbeeld Jordanië er niet veel voor zal voelen, gezien de tegenstel lingen met zyn buurstaten Over een eventuele mohammme- daanse conferentie veriluidt in de Egyptische hoofdstad dat deze eerst worden voorafgegaan door een vergadering van ministers van Bui tenlandse Zaken in die hoofdstad van Saoedi-Arabië Riaad. De recente ontwikkelingen in het (Van onze speciale verslaggever) LOS ANGELES (GPD) Een tragisch ongeval heeft gis teren een schaduw geworpen over de reis van een twintigtal Nederlandse artiesten, onder wie Tante Leen en Johnny Jordaan. naar Hollywood in Californië. Na een optreden in het Hollywood Palladium voor de Nederlandse ko lonie, zondagavond. heeft Nico Schaap, lid van het bekende trio de Shepherds, een ernstige zenuwinzin king gehad en is de afgelopen nacht, opgenomen in het ziekenhuis van Los Angeles. In de loop van d< dag is hy na een grondig onderzoek weer naar zyn kamer in het hote' teruggebracht. Zyn toestand is nu redelyk. Om tien uur gisterochtend ver wekte Nico Schaap opschudding i het zwembad van het wereldbeken de hotel Ambassador het hotel waar Robert Kennedy neergescho ten werd in het broeihete Los An geles, toen hy gekleed in smoking na zyn optreden in het Palladium een duik in het koele water wilde ne men. Nadat hy met aandrang van enige vrienden van zyn drieste voor nemen had afgezien en in zwemkle- ding van zyn kamer was terugge keerd, viel Schaap op een rustbed naast het zwembad in slaap. Schaap sliep enkele uren in de zon, waarby hy, zoals later bleek, een ernstige zonnesteek opliep, zon der dat iemand het merkte. Toen hy tenslotte door vrienden met veel moeite was wakker gemaakt, storm de hy plotseling verwezen het hotel Ambassador binnen. Tenslotte kwam hy tot rust en met behulp van vrien den en hotelpersoneel werd hy te ruggebracht naar zijn bungalow or het hotelterrein. Daar ving zyn zus ter Helen hem op, toen hy volledig bewusteloos raakte. DEN HAAG (GPD) Er komt nog meer ooncurrentie in de sigarettenbranche. De goed kopere, nieuwe merken blijven roker-s trekken, want thans heeft Laurens naast zijn Golden Fic tion Filter (25 voor fl.75) een nieuw filtermerk Tivoli uitge bracht (25 voor f 1,40) en zich daarmee in de concurrentie ge plaatst met steeds meer opko mende goedkope filtermerken, zoals Runner, Gold Coast en Oakland. Reeds begin dit jaar zei handel dat vooral Laurens* merk Caballero markt verloor aan goedkopere merken. Lau rens ontkende dit toen. De fa briek brengt nu juist een goed kopere filtersigaret uit, omdat er thans 32,5 procent filters wordt gerookt tegen vorig Jaar nog ruim 27 procent. Een gealarmeerde hotelarts. die vergezeld van een lid van de hotel- politie Nico Schaap onderzocht kwam tot de conclusie, dat Schaap onver- wyid moest worden opgenomen in het ziekenhuis wegens een ernstige instorting. De inderhaast telefonisch gewaar schuwde sponsor van de artiesten- trip uit Holland naar Californië, Cor van Beek. bleek het niet eens te zyn met de keuze van de dokter, die door het hotel was ingeschakeld, zo dat Van Beek een andere arts te hulp riep en. zoals later bleek, ook een andere ambulance. Binnen vijf minuten loeide over de grote boulevard van Los Ange les de sirenes van twee ziekenauto's die beide vooraf werden gegaan' door twee politieauto's. Terwyl de gasten van het fameuze Hollywood-hotel tezamen liepen, ru zieden de artsen over het lot van hun gezamenlyke patiënt. Het abrupt slot was, dat tenslotte ziekenbroeders verordonneerdenDeze man moet naar het ziekenhuis,. Twee politiemannen dragen Nico Sheperd per brancard naar de gereedstaande ziekenauto. Zijn zuster Hélen Sheperd kijkt be zorgd toe. Volgens de huidige plannen zou hy vandaag met de groep Nederlandse artiesten voor een tweedaags be zoek aan La« Vegas uit Los Angeles vertrekken. (voor meer nieuws uit Los Ange les zie radio-tv-pagina) LOESAKA (ZAMBIA) Het per- soonlyke vliegtuig van president Kaoenda is vandaag by het opsty- gen van het vliegveld bran dend neergestort. De president be vond zich niet in het toestel, een Hawker Siddeley 748. Vier blanken vermoedelyk Brit ten zijn om het leven gekomen. De vyf de inzittende is ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. Er wordt een onderzoek naar sa botage ingesteld. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Augustus 1869 Noordwijk Aan het strand alhier is een flesch aange spoeld, waarin zich het vol gende briefje bevond: J. Sla- de and S. Sidders. aged 15 an 15, lost in the Atlantic June 15, 1868. Alone at sea in a little boat. Dying fast; from starvation. Help, Help! Het is geschreven op een oud stukje schuurpapier. (Advertentie) Winter-pro- visie. Slechts een*qe dagen zijn in de Haven verkrijgbaar Puike Ruhr kolen. Afgehaald van het schip per mud f 0,60, vrij thuis binnen de stad f 0,70. A. v. d. Brom.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1