boeten wij an nieuw worden Elek Schwartz: in eerste plaats mens en schilder. edstrijd-secretaris Jan van der Mey in volleybalvereniging Rijnsburg Kodoni verlaat Brno scheldend en tierend Koerstips NDA MENT krij. Janssen weer in het nieuws GVAV en Veendam jgen wellicht financiële steun Fierljeppen is typisch Fries 26 AUGUSTUS 1969 PAGINA 15 ilDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door Bert Paauw) niet °P- 06 )°n8e vereniging uit het bloemendorp, die zes jaar geleden in NSBURG „We zijn het er niet mee eens. De afdeling de vruchtbare Rijnsburgse grond ont- - - - kiemde en sinds die tijd stevig wortel heeft geschoten, gaat weer met het berooft ons van een brok onmisbare propaganda. Vol- "cci'li bcswiuicu, gaai coi mei/ iicii »ns gaat de vereniging er op den duur aan kapot. Het afdelingsbestuur praten. Van der Mey: „Het zyn heel redelijke mensen De verstandhouding tussen volleybal vereniging Rijnsburg en het afde lingsbestuur is goed. Secretaris Pas- schier bijvoorbeeld is tegelijkertijd trainer van onze vereniging. Maar te gen hun redenering „Centralisatie is misschien niet in het belang van Rijnsburg, maar wel voor de volley- balsport in het algemeen" lopen we ons steeds weer stuk. Moeten wij dan maar de dupe van die regeling wor den? Trouwens, zou de volleybalsport in zijn algemeenheid nou echt ge schaad worden wanneer wij de thuis wedstrijden in onze eigen zaal in de Koestraat spelen Ik begrijp ook de houding van de NTC niet. Zij heb ben onze nieuwe, verleden jaar ge reed gekomen sportzaal goedgekeurd voor het spelen van volleybal op schts een paar losse kreten, opgetekend uit de mond van in der Mey, de 23-jarige wedstrijdsecretaris van de vol- yereniging „Rijnsburg", die hiermee de onrust onder en brengt die er op het ogenblik onder de Rijnsburgse balliefhebbers heerst. Oorzaak hiervan is de bepaling Leidse volleybalafdeling dat de Rijnsburgse topteams, het eerste en tweede dameszestal en het eerste herenzes- [n thuiswedstrijden in het vervolg in een sporthal, dus in of in Katwijk, zullen moeten spelen. En dat terwijl de urgers zelf over een gloednieuwe, uitstekend geaccom- rde sportzaal beschikken. na een bespreking in februari van dit jaar toe dat zowel Rijnsburg als Castellum hun thuiswedstrijden ook werkelijk „thuis" speelden. Enige tijd ïndament van de Rijnsburgse j geleden kwam plotseling de telefonl- iigheid" werd vorig jaar no- scbe ontyding dat met ingang van gelegd tijdens een afdelings- het nieuwe seizoen (eind september) ring waar een voorstel om de teams uit de afdeling Leiden te laten spelen ter tafel Set Rijnsburgse „nee" was bij niet toereikend het „Ja" één blok vormende Leidse ingen te neutraliseren. Jan Mey. gemakkelijk onderuit in zijn studeerkamer in de instraat over dat" „ja": „Het eidse verenigingen niet kwa- lemen. Voor hen was het cen- flen in de Vijf Meihal een «■uitgang. Toen die hal er nog «1 was het spelen van wed- in Leiden vaak een nare •nheid. Dikwijls werd er in te lage of in andere voor vol- ongeschikte zalen gespeeld, leurde ook niet zelden dat misverstand of door een na- teams voor een gesloten ramen te staan. Dan moest sleutel weer ergens worden •eld. Dat waren bijzonder toestanden. Voor de Leid- was de Vyf Meihal dan ook uitkomst en begrijpelijk dat het centralisatieplan stem- r waarom beperkt het plan tot de Leidse verenigingen? gen als Castellum uit Al- den Rijn en wij worden eer benadeeld door dit plan. i in november werd aange- iebben we krachtig geprotes- tóelingsbestuur bleek niet on- voor de protesten. Het stond b Rensenbrink, oud-speler V/S en diverse malen uit- voor het Nederlands elf- gisteren in het huwelijk met me). C. de Lely. Het r gaat in Brugge wonen, ob. samen met Henk Hou- *peelt in de voetbalvereni- Brugge. „thuis" voor Rijnsburg in het vervolg hoofdklasse-niveau. We hebben vorig weer „niet thuis" zou betekenen jaar speciaal met het oog op het eer- Wedstnjdsecretaris Van der Mey: ste damesteam, dat in de overgangs- „Meneer Blom van de NeVoBo belde klasse speelt, een nieuwe scheids- op en vertelde dat. Het kwam voor rechterstoel van f 100,— aangeschaft, ons volkomen onverwachts. Wij Die uitgave is nu ook vrijwel zinloos dachten dat de regeling zoals die in geworden" februari was getroffen ook voor het! Van der Mey verder: „In de perio- nieuwe seizoen zou gelden. Direct na het telefoontje hebben we. evenals Castellum, brieven gestuurd naar de NTC (Nationaal Technische Commis sie i, naar competitieleider J. Florijn van het westelijk volleybaldistrict, naar secretaris D. Passchier van de afdeling Leiden en naar de nationale wedstrydcommissie, het hoogste or gaan tot wie we ons in de NeVoBo konden wenden"'. Het slot van deze niets aan duide lijkheid te wensen overlatende brief luidt: „Wy menen dat onze vereni ging ten zeerste wordt gedupeerd als een en ander doorgaat Wy hopen dan ook dat de heren in wiens han den de beslissing van deze zaken ligt, ens probleem met- veel aandacht zul len bekijken en een beslissing zullen nemen die in het belang is van het volleybal in onze woonplaats" De desbetreffende heren hebben inmid dels een beslissing genomen, maar teams van Rijnsburg in actie te zien. Jan van der Mey vindt die allerminst Je mist dus ook je supporters zodat in het belang van Rijnsburg: „Van er van een thuiswedstrijd nog maar de nationale wedstrijdcommissie ont- nauwelijks sprake is. De spielers kun- vingen we het bericht dat de richt- nen op die manier net zo goed lid lijnen van de afdeling bindend zyn. worden van een Leidse club. Verder Het is overigens wel merkwaardig dat gaat de clubsfeer er op achteruit, een dergelyke hoge instantie in de Dat was vorig seizoen al enigszins volleybalbond min of meer aan de het jgeval. De boel hing een beetje leiband van een afdelingsbestuur als los zand aan elkaar. Maar we loopt. Ik heb met enkele NeVoBo-of- gaan dus weer praten met het afde- ficials gesproken en dié zeiden: „Ja, lingsbestuur. Mochten die besprekin- als de afdeling zijn poot stijf houdt, gen geen resultaat hebben, dan Wil is er niets aan te doen" len we ons rog wenden tot de straf - Toch geven de Rijnsburgse paars- I 611 protestcommissie. Maar eerlijk witten (geen paars, maar Bordeaux- S^zegd. zoals de zaken er nu voor- rood. zegt Van der Mey) de moed staan- zie ik de toekomst somber m". BUSSIERES (ANP) Jan Jans sen. die na afloop van de Ronde van Frankrijk uit het nieuws verdween, heeft gisteren in Bussieres <Fr> en wegwedstrijd over 112 km gewon nen. Janssen ontsnapte na 30 km in gezelschap van de Fransman Desire Letort uit het peloton, bouwde een voorsprong op en stond die ondanks een tegenaanval van o.a. Poulidor en Gimondi niet meer af. In de eind sprint was Letort geen tegenstander voor onze landgenoot. Eddy Merckx (Belg) staakte de stryd wegens griep De uitslag is: 1. Janssen <Ned» 112 km in 2.53,10. 2. Letort 'Fr» op 2 lengten, 3. Gui- mard <Fr» op 20 sec., 4 Gutty «Fr» z.t5 Dumont (Fr» op 50 sec.. 6 Ge net (Fr) z.t., 7. Gimondi (It) op 58 Nooit kom ik hier terug"1 BRNO <GPD> Adriano Rodoni reed ziet staan om te vertrekken is 1 komt voorlopig niet meer in Tsje-1 hij niet bereid zijn plaats af te cho-Slowakije. De Italiaanse presi- staan. dent van de Internationale Wieleror- Onverwachts gaf daarop de gezag- ganisatie <UCI> heeft het land. waar voerder van het toestel toestemming de afgelopen weken de wereldkam- om in te stappen. Dat resulteerde iy pioenschappen wielrennen zijn ge- een geweldige rush van de passa- houden, scheldend en tierend veria- giers naar de vliegtuigtrap De mees ten. Rodoni. die zelfs bij alle gebre- te renners en journalisten ken in de Tsjechische organisatie handhaafden zich in die sprint in de bleef volhouden dat alles prima ver- j ..eerste waaier", maar de UCI-offi- liep. barstte gistermorgen op het cials. onder wie ook voorzitter Ro- v lieg veld van BRNO in woede uit. doni. zagen zich geklopt. De altijd „Nooit, nooit kom ik hier weer te- uiterst beschaafde Italiaan zwoer rug", schreeuwde hy „Nooit zullen woedend wraak. Een nuttige zaak er hier nog grote wielerwedstrijden misschien, maar een gedachte die komen". niet kon voorkomen dat de deftige Ongewone tonelen speelden zich af i president van de Wielerunie pas op het vliegveld voor ook de heer uren later naar Praag kon vertrek- Rodoni zich eens kwaad maakte op ken- de Tsjechen. Tonelen, die helemaal Ook Rodoni weet nu dat niet alles pasten in het rommelige beeld van het wereldtournooi 1969 gesmeerd de wereldkampioenschappen 1969 Het vliegtuig dat 's morgens om tien over negen de Engelse en Belgi sche wielerploegen met wat journa listen en UCI-officials naar Praag zou vervoeren verscheen tot nie- mands verbazing niet op de geplan de tijd in Brno. In een voor alle pas sagiers onverstaanbare taal «er vloog geen Tsjech mee» kondigde het personeel van het Brno-aeropor- te aan dat er een uur vertraging was. Waarom wordt in Tsjecho-Slo- wakije nooit verteld. Omstreeks tien uur toestelletje op de landingsbaan. De is verlopen. Nootdorp, 27 augustus - 6.30 uur i'ur merend prijs: Helm vogel S. Hermien, Hertog Cavaljos - Philip- pineprijs: Good Luck S. Elita, Fa- xila J. Egbert - Puttershoekprys: daalde het IHetty Hanover- Hannie Hanover, aaaiae net Hosj. Peterhof Guy Derby PoIg. a a broekprijs, 1ste afd.: Flevo, Elf ine passagiers stelden zich op om in te Benn0 gix Dumas z PolsbroeU. stappen. Toen tot. ieders verbazing prijs 2de afd Oold Westlandia, een lief Tsjechisch meisje in het Dvnamica. Catharina Castndra D - Engels meedeelde dat er acht men- Puttenprijs: Hermance. Guy Volanr de dat we in ae Koestraat hebben ge speeld hebben zich geen moeilijkhe- 1 den van welke aard dan ook voorge daan. En dan moeten onze topteams nu zo nodig ergens anders gaan spe len. Voor ons een tegenslag omdat de bovenste teams aardig wat publiek trekken. Er is in Rijnsburg echt wel belangstelling voor volleybal. Daar om planden we de ontmoetingen van die zestallen vaak op zaterdagmiddag, wanneer de mensen de gelegenheid hebben om te komen kyken. Tydens dergelijke wedstrijden doe je trou wens je meeste leden op Mensen die zomaar langs lopen, blijven kijken, enthousiast worden en zich opgeven. Dat gaan we nu missen. De lagere zestallen trekken nou eenmaal niet veel publiek terwyl het niet te ver wachten is dat de belangstellenden in Rijnsburg steeds naar Leiden of Katwijk trekken om daar de sterkste Jan van deiMey Moeten wij de dupe worden van nieuw plan?" (Foto LD/Holvast) sen niet mee konden. Het vliegtuig Go My Dear Gea Alkestis VE - kon veertig personen vervoeren en posterholtprijs: Elite Mac. Erica, er waren achtenenveertig tickets Beatiful Star - Peizeprijs: Gento verkocht. De oplossing was echter bh. Enny Six. Geluk Frances, moeilijk te vinden. Wanneer iemand Festi - Poortvlietprys: Ever Queen, in het land. waar niets en niemand Eberdine TH. Daniella Prelesjnlk, op tijd let, eindelijk een vliegtuig ge- Dea Alkestis VE. GRONINGEN (ANPi Gedepu teerde Staten van Groningen heo- ben bij Provinciale Staten een voor stel ingediend om de eredivisieclul GVAV en eerste divisionist Veendam financieel te steunen. Dit voorste' zal op 29 oktober a.s. worden be handeld. Veendam heeft voor d* huidige competitie en voor het sei zoen "70-'71 een subsidie gevraagd van 35 procent van het exploitatie tekort met een maximum van 35.000 gulden en een eenmalige sub sidie van 45.000 gulden om hei hoofd te kunnen bieden aan liqui di te i tsm oe i 11j kh ede n GVAV heeft het provinciale be stuur verzocht om een jaarlijkse by drage van 100.000 gulden. Door Nioo Scheepmaker) Het i6 altijd goed als een land of landstreek hot eigene pro beert te behouden of te vervol maken. Ik ben by voorbeeld geen grote liefhebber en ook geen erge bewonderaar van korfbal, maar ik zou het toch zonde vinden als het verdween, omdat het. een bruikbare sport is ge bleken en vooralomdat het een typisch-Nederland.se uitvinding was. Zo vind ik ook dat hot kaat sen met alle mogelijke midde len propaganda, subsidies» door Friesland in stand moet worden gehouden, tegen de verdrukking van het voetbal en al het an dere in en om dezelfde redenen verheugt het me ook dat het „fierljeppen", Friese benaming van polsstok verspringendoor de Friezen steeds meer gepropa geerd wordt Roel Bokke Span uit Stiens en George Valkema uit Joure zijn inmiddels naar Japan vertrok ken om in het kader van de World Surprise Show het fierl jeppen te demonstreren en een van hen kon alleen gaan door dat de Friezen zelf geld inza melden voor zyn reis. Zo mag lk het horen. Onlangs wijdde de NCRV ook een uitzending aan het fierl jeppen en terecht werd er toen op gewezen dat het polsstok ver springen moeilijker is dan enig ander atletiekonderdeel. Verge lijkt men het met het vérsprin- gen, dan is het meteen duidelijk dat fierljeppen moeilijker is. om dat men ook nog de stoktechniek moet beheersen. Vergelijkt men het. fierljeppen met polsstokhoogspringen, dan is het nog altijd moeilijker, omdat de pa.-hoogspringer al met zijn stok in de handen aan komt rennen, terwijl de p.s.-vérsprin- ger eerst, nog naar de stok moet springen. Bovendien moet hij. om zo ver mogelijk te komen, nog zo hoog mogelijk klimmen onderweg en zich bovendien, net als de p.s.-hoogspringer, zo krachtig mogelijk afzetten op het laatste moment. Daar komt nog iets anders bij Fierljeppen is. voor zover lk kaai bedenken, de enige sport waarbij een mislukte sprong niet alleen ongeldig wordt verklaard maar ook meteen met een straf maatregel wordt vergolden: de fierljepper tuimelt wat minder fier in het koude water. Wiens sprong mislukt, wordt dus ter plaatse nog eens extra verne derd. De ver-, hoog- en polsstok hoogspringer kennen zo'n bij komende straf niet. De steeple chaser moet. weliswaar om de zoveel tijd door een pierebadje met water lopen, maar hij kan de schade toch altijd beperken tot één natte voet. tenzij hij struikelt en voorover in het mini-bassin valt (ik heb het nog nooit zien gebeuren en ben er daarom al jaren geleden mee gestopt er op te hopen». Ontluisterend is natuurlijk ook de val van een ruiter tij dens een sprong over de oxer, even ontluisterend als wanneer Joan Haanappel bij een axel op haar bibs kwam te zitten, maar die ontluisteringen zijn toch niet zo definitief en totaal als de val in het water van de fierljepper. Daar komt tenslotte nog by. dat fierljeppen de enige sport, ter wereld is waarbij je af en toe eens hartelijk kan lachen. Nietwaar, iemand neemt een zeer lange aanloop, hy springt, grijpt de polsstok die in het water staat, langzaam gaat de stok naar voren, zal hij over zijn zwaartepunt heen komen?, nee. langzaam valt. de stok opzij en plonst de onverlaat in het bac- teriënrijke water. Ik geef toe dan lach ik. als het. althans mijn clubgenoot niet is. Het allerhardst heb ik echter gelachen toen aan het slot van een filmpje waarin we naast de geslaagde ook de niet geslaagde sprongen te zien kre gen („afzwaaiers" heet dat», tenslotte een jongen geconcen treerd zijn aanloop nam, krach tig afzette en volkomen langs de polsstok heen sprong, zonder hem zelfs te raken. Een sport waarom Je ook nog kan lachen, moet als een kostbaar kleinood worden gekoesterd en ik ben blij dat dat in Friesland gebeurt. Aan de wereldkampioenschap pen voor de amateurs in Brno deden ook de Noor Knud Knud- sen en de Deen Peder Pedersen mee. Merkwaardige namen heb ben die Skandinaviërs. weinig fantasie hebben hun vaders ook tenslotte rijden er bij ons ook geen wielrenners rond die Jan Jansen heten. Zottegem Nederland kevert met zeven tien spelers het giootste con tingent buitenlandse profvoet ballers in België. Merkwaardig eigenlijk, dat er omgekeerd zo weinig Belgen hier voetballen: "k zou er zo voor de vuist weg niet een weten te noemen. De Hongaar Nagy is eigenlijk de enige „Belg" die dit keer is aangekocht. Men zou daaruit kunnen opmaken dat er in Bel gië meer te verdienen valt dan in Nederland, waarbij het ook wel wat 7,al schelen, dat je als Nederlander daar in België de buitenlander" bent. onbelast ook door een bepaalde repu tatie. bijvoorbeeld van de te weke. te luie, te lastige voet baller. België start later met de competitie dan Nederland, maar de eerste oefenwedstrijden zijn niet ongunstig voor de Neder landers afgewikkeld, te oorde len althans naar de verslagen in „het Laatste Nieuws". Sint- Truiden bijvoorbeeld won met 14 van Dieet, dank zij doel punten van Koens en Vander- loop. die elk eenmaal scoorden. Racing-club Mechelen blijkt heel content te zyn met de aan koop van Leo Ouwens van Sint-Truiden en voorzitter Gilis zei: „Ik heb er zelf spijt over dat wy nog geen mannetje meer overgenomen hebben. Bij Sint- Truiden konden wij Michel Van- derloop tegen dezelfde condities krijgen als Leo Ouwens, die én om zijn mentaliteit, èn om zyn voetbalgaven een grote mijnheer in ons elftal moet worden. Met die erbij speelden wij zelfs voor de eerste twee plaatsen". Racing White wo.. met 01 van Zottegem: „de wedstrijd kwam echter nooit volledig van de grond, ondanks de merk waard iep verrichting van Ra cing Whites Nederlandse aan winst Frans Bouwmeester, die in Zottegem bij talrijke gele genheden liet büjken dat hy de zware financiële inspanningen van zyn nieuwe werkgever kan wettigen". Eerder al maakten Rob Ren senbrink en Henk Houwaart een uitstekende indruk bij F. C. Brugge. Of Piet Giesen ook be valt in Oostende is nog niet ze ker, maar zeker is wel dat het Giesen bevalt in Oostende: Piet Gieeen verloor reeds vier kilo grammen in evenveel weken. Hij is nog te zwaar, maar hy bewees reeds „dat hy iets kan", zoals voetballers zeggen. Hij is ook welopgevoed en hoffelyk. ..Ik speelde voor Eindhoven, Geleen en ADO, maar nergens was het. terrein zo volmaakt, wa ren de collega's zo lief en de leiders zo begrypend als hier, zegde hij ons". Aldus het- Laatste Nieuws. Met ADO zal wel Den Haag bedoeld zijn Ome Elek: „Als het er op aan kwam een voetballer in zyn mo gelijkheden te doen geloven, dan was Schwartz on klop baar Hy bracht bovendien de speler, die bereid bleek te luisteren, ook buiten het voetbal iets by. Hy praatte uren over muziek, schil derkunst, algemene oultuur. Zyn theorieën over het voetbal en vooral over het ploegspel, bleven daarentegen tot het ein de uiterst vaag". De aanvoerder van Crossing Schaarbeek, dat nu naar de hoogste klasse is gepromoveerd, Jean-Jacques deGreef, zegt over Elek Schwartz. „De herinnering die men aan „Elek" bij Cros sing heeft bewaard, getuigt van de waardering die iedereen koesterde voor een- goed en ge cultiveerd man. Zyn begripvoor menselyke problemen en zyn hang naar schilderkunst en li teratuur hadden hem echter uit de eigenlijke voetbalwereld ver wijderd. Hy leidde zijn ploeg alsof zij voor een wereldpro gramma van zestig speeldagen stond en alleen wat ontspan ning behoefde tijdens de trai ningen". U merkt het wel. men hoogachtte Oom Elek in de eerste plaats als mens en sohil- der. Vandaar dat Appel het zo goed doet in België. Goal Oom Elek België telt ook meer Neder landse trainers, dan Nederland Belgische trainers telt. F. C. Brugge wordt door Frans de Munck getraind en Beringen heeft Bram Appel als trainer. Elek Schwartz is inmiddels weer teruggekeerd naar Portugal. Hoe oordeelt men over hem bij Cros sing Schaarbeek ik zou wel een willen weten waarom wy altyd dachten dat hy Crossing Molenbeek trainde, er is toch een duidelyk verschil tussen een schaar en een molen». Pol van den Berg zegt over Voetbal International. Sport en Sportwereld, en Sport Ex pres krijgen er per 5 september een zware concurrent by. Dan verschijnt nameiyk Goal. sa mensmelting van Sportspiegel 'dat maandelijks uitkwam» en Neerlands Voetbal, het doodge boren. wekelijkse clubblad van de KNVB. dat de Sportkroniek moest opvolgen Goal aal twee hoofdredacteuren hebben: Ruud Bonewit en Evert Grifhorst, el ke maandag verschijnen. 48 pagina's tellen, veel foto's be vatten 'ook in kleur» en ook ruime aandacht besteden aan het amateurvoetbal en de af delingen. in de hoop in die hoe ken veel klanten te vinden. Dat laatste lijkt me IJdele hoop. Al tientallen Jaren lang denken mensen, dat daar nog een onontgonnen abonneegebied braak ligt, maar ik geloof daar niets van. Natuurlyk, als je de ene week een artikel wijdt aan de amateurvereniging ..De Zweef" uit Nij verdal. dan zul len alle Zwevers het blad ko pen. Maar als de volgende week de Nijverdalse club „Nijverdal" aan de beurt is. zijn de Nijver- dallers van-de Zweef al niet meer g eïn ter esseerdterw y 1 iedereen in Ny verdal (by wijze van spreken» week In week uit geïnteresseerd blijft in de ver richtingen van Ajax, Feyenoord en FC. Twente.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15