Voor Lisse ligt een ote toekomst open" - „Nu gebit met rotte kiezen" oudekerks bad begroette 100.000ste bezoekster DDENSTAND WIL MEEPRATEN erpleegster t Alphen roordeeld oplichting POELPOLDER ROTTE KIEZEN PLAN-VIERKANT GEZELLIG CENTRUM verwezenlijkt? Aanrander (28) aangehouden Monique den Hartog (4) behaalt zwemdiploma jG 26 AUGUSTUS I9G9 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Door Cees Onvlee) r.' ALPHEN AAN DEN politierechter in Utreohi middag een 19-jarige ex- uit Alphen aan den Ryn Sing tot oplichting en geschrifte tot een boete veroordeeld, te vervan- rintig dagen hechtenis 19-jarige scholier en een ge pompbediende bei- ïist) kwam zij voor het t zij hadden getracht mei i gestolen, valselijk opge- De heer Tibboel, voorzitter van de Lisser middenstandsver eniging „Alverha". (Foto LDHolvast maakte receptenbriefjes bij een aan tal apotheken hoeveelheden medicijn te krijgen, die een opwekkende in vloed hebben. De scholier, die op louter juridisoh-formele gronden, dp gerechtelijke dans ontsprong (zijn vader had geen aanklacht inge diend". had de blanco receptbrief jes uit de spreekkamer van zijn va der. een zenuwarts, weggenomen De briefjes gingen naar de Alphense, die. op advies van een vriendin een medicijn en de dosering opschreef De pompbediede ging tenslotte naar een aantal apotheken om het medi cijn in handen te krijgen. Dit lukte overigens niet. Dank zij de oplet tendheid van een apothekersassis tente kon de politie de zaak op rollen „Het wordt hoog tijd dat we el kaar eens gaan verstaan, dat we el kaar eens gaan begrijpen". De heer Tibboel. voorzitter van de midden standsvereniging „Alverha". ziet in het gebrek aan overleg de diepere uorzaak voor alle vrees in het zaken- wereldje en de enigszins gespannen verhouding tussen de raad en de win kelbedrijven. Over alle „communicatiestoornis sen" stelt hij zonder veel ophef: „We moeten samen iets gaan doen. Daar om hebben wij onze negatieve ge dachte ten opzichte van het gemeen tebeleid ook laten varen. Het contact is in vroeger jaren nooit al te best geweest, maar dat moet nu maar eens verdwijnen. Wy willen zelf mee beslissen over onze toekomst. En dat is. dachten wij, toch ons goed recht. De heer Tibboel verder analyse rend: „In 1960 hebben wij als mid denstanders de handen ineen gesla gen door een overkoepelende vereni ging op te richten, waardoor we krachtiger konden gaan optreden. Aan de hand van een in 1963 gehou den enquête is alles langzaam maar zeker op gang gekomen. Maar hele maal tevreden over de huidige situa tie en de stand-van-zaken zijn we nog niet". Het plan-Poelpolder neemt in de hele zaak een voorname plaats in. Daar zijn inmiddels 14 bedrijven, he lemaal onder ..auspiciën van de Lisser middenstand, verrezen en die huidige nood-bebouwing (in garages) voorziet volledig in de behoefte. By de opening in 1968 is men echter de verplichting aangegaan om na vijf jaar een definitief winkelcen trum te stichten er wel van uitgaan de dat de gemeente dan de Poelpol r der zou hebben volgebouwd. De heer Tibboel: „Door de wisse ling aan de top burgemeester Be rends is burgemeester De Graaf op gevolgd is dat nog niet gebeurd. Maar dat bouwproject zal toch wel op korte termijn worden verwezen lijkt. Het plan voor het nieuwe win kelcentrum heeft bij ons dan ook reeds het embrionale tijdperk verla ten". En direct overstappend op het „twistpunt": „Nu het Poelpolder-pro ject nagenoeg rond is. is 't plan-Blok- huis aan de beurt. Daar heeft de ge meente vijftig winkels gepland. En dat zien wij niet: uit onze rapporten blijkt dat er maar aan ongeveer twintig winkels behoefte is. Het liefst willen wy daarom ook dat plan „be vriezen". Tot 1980 of zo. Want door dat plan-Blokhuis wordt ook de hele winkelkern van Lisse uiteen gerukt. Gaat men de zaak nog verder uiteen trekken in plaats van er een mooi gesloten circuit van te maken. „Het dorp Lisse is nu een gebit met talloze rotte kiezen". Alverha-voor- zitter Tibboel durft dat als midden stander gerust te stellen. Puttend uit stencils, notulen en rapporten („Ik ben een groot voorstander van on derzoeken en enquêtes omdat je daar door een exact overzicht krijgt") ligt hy nader toe: „We hebben nooit pre cies geweten waar we aan toe wa ren. Met de oude kern moest iets ge beuren. Dat was duidelijk. Maar wat er zou gaan gebeuren Pas in oktober 1967 is het struc tuurplan 3001 over Lisse uit handen van de bevoegde instanties gekomen. In dat bestemmingsplan twee jaar lang een ..praatplan" wordt gesteld dat Lisse in verband met de groei van het dorp <nu 16.650 inwo ners, straks tussen de 20.000 en 25.000» behoefte had aan 6.000 m2 winkelvloer méér. De heer Tibboel inhakend: ..Blijft dat plan-Blokhuis dus boven ons hoofd hangen. Economisch gezien is er voor ons niet zoveel aan, maar toch zullen we 3.060 m2 moeten aan vullen. En dat. terwijl we altijd dui delijk hebben gezegd, daar vóór 1980 weinig „trek" in te hebben." Hoe de Lisser middenstand sich dan het winkelcentrum-van-de-toe- kost had voorgesteld. Voorzitter Tibboel standvastig „Wij blijven op het standpunt staan om het oude bestand een nieuwe functie te geven: een volledige, aan eengesloten rij winkels. Dus echt een winkelcentrum. We willen dan ook wel meewerken om in het plan-Blokhuis die 6.000 m2 te reali- seren, maar daar hebben we eigen- i lijk geen behoefte aan. In het dorp I zijn mogelijkheden genoeg". I Die „mogelijkheden" consciëntieus uiteenzettend: „Wij kunnen, als ten- minste alles gesaneerd zou (kunnen) j worden, ongeveer 16.000 m2 winkel- j ruimte creëren. Hoe? Door het „oude bestand" te completeren tot het plan- Vierkant. De hoek Heereweg-Kanaal- straat-Capelstraat-Grachtweg zou dan 6.600 m2 opleveren, de hoek Grachtweg - Molenstraat-Kanaal- straat-Capelstraat nog eens 6.000 m2 en als ons circuit helemaal rond zou (kunnen) worden gemaakt, is er aan de overkant van de Kanaalstraat nog een drieduizend vierkante meter be schikbaar" Verder „doordenkend" aan de jhand van een maquête: „Als het zou I gebeuren, is er ook direct een oplos sing voor handen voor het grootste probleem, waarmee een winkelcen- trum altijd sukkelt, de parkeerruim te. Het plan-Blokhuis zou dan des- I noods als een markt vrijkomen voor te parkeren, achter het oude postkantoor kan een groot veld ko men, terwijl er ook aan de Gracht- weg nog eens een dikke duizend vler kante meter te realiseren zou zijn. Met de Haven, die overigens zo'n ze ven maanden van het Jaar in beslag wordt genomen door de veiling, zou de parkeernood ook volledig opgelost zijn". Hoe is het plan-Vierkant ontvan- ÏRK AAN DEN RIJN uige Marie José Sprokke lt bungalowpark in Kou- den Rijn. moest eerst erk afmaken voordat zij spullen kon pakken, om het Prins Willem *d te nemen. Hierdoor als 100.000ste de loketten Marie José is een trouw van het bad. Minsten de week trekt zij haa 1 het glasheldere water Ster C. M. van der Lin- wdeKerk had even te vo- Snaterse-Oltvoort al 99ste begroet en na even "am ook de 100.001ste het de 11-jarige Graddy de b uit Koudekerk. wees burgemees Linden op de plaats dit 1 bad in de gemeente in k bad. dat drie jaar gele- lebouwd. is in Koudekerk *eg te denken Vorig jaa' fDOOste bezoekster geboekt In totaal bezochter vorig jaar het bad naar uit, dat dit aanta' zal worden overschre 1 Snaterse-Oltvoort en Wit kregen beiden een k beschikbaar gesteld toensmiddelenbedryf van José werd door burge- der Linden verrast met ^t. een fruitmand, een gen? De heer Tibboel bedachtzaam: „Wij hebben geregeld het Insti tuut voor Onderzoeken, Markt- en Bedryfsadviezen »IVO> Lisse laten „doorlichten". Met die rappor ten trachten wij reeds maanden de bestaande gemeenteplannen te infil treren. We hebben onlangs weer ge vraagd of w(j eens om de tafel kun nen gaan zitten en om Inspraak te krijgen. Maar of dat zal gebeuren. Nuchter verder concluderend: „Uit een van de laatste onderzoeken van het IVO is gebleken, dat er door de 86 bedrijven ivan de 120» die aan die enquête hebben meegewerkt, in 1968 f 27.500.000 is omgezet. Dat is toch geen kleinigheid. Bovendien is er ook nog de sociale kant574 personen zyn in totaal in onze bedryven werk zaam. Waarom mogen we dan niet meepraten, meebeslissen over ons Lisse. Het „nieuwe Lisse", dat in de toekomst moet uitgroeien tot het „hart" van de Bollenstreek?" een toeristisch centrum in Lisse is zij van de drie volgende stellingen uitgegaan 1: het centrum moet ingepast j zijn in het hele bestand van recrea- j tieruimten in de Bollenstreek en om- liggende gemeenten; 2: het moet de economische ba- sis van de gemeente verbreden; I 3: het natuurgebied van het Keukenhofterrein moet daarbij zo- veel mogelijk gespaard blijven. De heer Tibboel („Je moet er in geloven, anders kun je er maar be ter mee ophouden") vol vertrouwen: „Op den duur zal er voor Lisse een grote toekomst open liggen. Daarbij j zou de middenstand ook een belang- i rijke rol gaan spelen. Nu nog niet, j maar straks wellicht wel. Straks, zo rond 1980. Daarom zijn we in prin- jcipe bepaald niet tegen het Plan- I Blokhuis. We zijn er alleen nu (nog) tegen". Kan „Keukenhof" bU de uitbouw van Lisse een belangrijke rol gaan spelen? De heer Tibboel voorzichtig„De middenstand heeft op dit ogenblik nauwelijks baat van Keukenhof. Ten eerste is de tuin maar een maand of twee per jaar geopend. En ten twee de worden alle bezoekers aangevoerd en uitgeleid over de buitenwegen. Lo gisch. natuurlijk. Bovendien: wie zou er nog zin in hebben om na een hele dag in Keukenhof nog eens in zo'n dorpje als Lisse nu eenmaal is te gaan winkelen?" Verder, het toerisme „inbouwend" in de plannen om tot het Streek- centrum Lisse te komen: „Van die Internationale vermaardheid zou een gewiekst zakenman natuurlijk wel gebruik kunnen maken om er munt uit te slaan. Maar toch: het toeris- me-van-de-toekomst kan voor Lis se veel belangrijker gaan worden. Steeds meer mensen willen wel eens iets anders dan alleen naar de kust. De kust, die trouwens ook hoe lan ger hoe voller raakt. De achterban zal een steeds belangrijker plaats gaan innemen. Daar. dus ook in Lis se. zal het toerisme welig kunnen gaan tieren. Lisse ligt nu eenmaal, tussen de kust en de plassen, mid den in de bollen en met grote ste den als Leiden en Haarlem en wat verder Den Haag en Amsterdam bij de hand. erg gunstig". Dt -plaats waar het geplande winkelcentrum Blokhuis zal moe ten verrijzen. (Foto LD/Holvast) 9 Zal de toekomst-visie ooit worden Velden en zijn echtgenote mevrouw Mevrouw Van der Velden-Sievere i Burgemeester Van der Linden van der Velden-Sievers, die in- heeft dit jaar 133 kandidaten zwem- overhandigt Marie José de ge- structrice is in het bad. feliciteerden men geleerd Het zwemonderricht j schenken. Mevrouw Snaterse de gelukkigen evenals de beide wet- aan lichamelijk en geestelijk gehan- Olsvoort flinks) en Graddy de houders, de heren W. van Vegten en dioapten mag zich eveneens in een Wit rechtskijken lachend toe. de heer H. B. van der D. Reyneveld. i stijgende belangstelling verheugen. I (Foto Leidsch Dagblad en een gezinskaart voor 10. Kan Lisse wel uitgroeien tot het centrum van de Bollenstreek? De heer Tibboel enthousiast mij merend: „Lisse is daarvoor by uit stek geschikt. In het mogelyk te vor men streekgewest ligt Lisse ideaal centraal. Hillegom raakt steeds meer georiënteerd op Haarlem, net zoals Sassenheim op Leiden. Groot-win kelbedrijven in Hillegom of Sassen heim zullen dan ook indirect de con currenten worden van de warenhui zen in Haarlem en Leiden. Voor Lis se ligt dat anders. Qua ligging en qua functie voor de streek". In een rapport, dat het IVO in op dracht van de Lisser middenstands vereniging „Alverha" heeft gemaakt over de mogelijkheden, die er be staan het centrum van Lisse meer bij de recreatie te betrekken, heeft het instituut gemeend te moeten iver)wijzen naar de scriptie, die mej. Simone Hooij over de recreatieplan nen voor Lisse en de Bollenstreek heeft gemaakt. Bij de stichting van Middenstandsvoorzitter Tibboel vol verwachting: „Louter toekomstmu ziek? Wie zal het nu zeggen. Het is in ieder geval in het laatste rapport reeds opgenomen". En verder voorzichtig enige kritiek leverend op het beleid: „Zonder me dewerking krijgen we onze plannen, de plannen voor het „nieuwe Lisse". er natuurlijk nooit doorheen. Op het gemeentehuis hebben we alle mede werking. Maar in de raad zal men het moeten zien. Moeten inzien, dat onze gefundeerde plannen beter, ef fectiever zyn. Ze moeten dat dur ven te erkennen. Samen kunnen we dan, hand-in-hand, strijden voor de uitvoering. Maar wat er nu gaat ge beurenVoorlopig niets. Eerst zal men in de raad zijn standpunt moeten bepalen. Nogmaals, wy staan er niet negatief tegenover. Tegenover niets. Maar we vrezen alleen, dat we er, zolang er geen woord en we derwoord is. nooit tot ieders te vredenheid en tot heil van Lisse uit zullen komen". Zakenman Tibboel tenslotte nog eenmaal onder het motto „de klant is koning" het Lisse-van-de-toe- komst aanprijzend: „Lisse kan toch zo'n gezellig centrum worden: riant, gezellig en gemakkelyk bereikbaar. Daarom zal er ook minimaal die 3000 m2 parkeerterrein moeten ko men. Als eerste aanloop. Later zal daar misschien nog eens 2000 m2 moeten bijkomen Er zullen ook nog wat terrasjes moeten worden aange legd. Het gaat er toch om een com fortabel winkelcentrum te maken? Om de klant datgene te bieden, wat hy wil: een behooriyke keus, maar ook gezelligheid. Een centrum, waar hy graag gaat winkelen. Er komen nu al zaterdagsmiddags steeds meer mensen uit Leiden en Haarlem „even langs" om nog wat boodschappen te doen. Waarom? Omdat de stad vol zit, omdat ze geen ruimte hebben om hun auto kwyt te raken én om dat het te druk is om nog gezellig te kunnen winkelen. Nu komen die mensen uit de stad nog pas om een uur of drie. Straks misschien al om twaalf uur. En wie weet, wanneer de tyd aanbreekt, dat ze al 's mor gens en ook door de weeks naar Lis se komen?" Naar die tyd leven de midden standers in Lisse toe. Op die „yd hebben ze reeds lang hun ogen ge richt. hun plannen gemaakt. Te gen die tyd willen ze „hun" totale winkelcentrum, het Vierkant, gereed hebben. BREDA (ANP) De Bredase re cherche heeft gisteravond een 28- jarige Bredanaar aangehouden. De man heeft bekend afgelopen zater dagavond een 22-jarig meisje uit Breda te hebben aangevallen. Tegen over het Gemeentelijk Sportcentrum op een stille, donkere weg. sleurde hy haar van de fiets en probeerde haar te verkrachten. Het meisje ver zette zich heftig, waarop de man haar by de keel greep en probeerde haar te wurgen. Een toevallig passe rende automobilist hoorde haar ge gil en alarmeerde de politie. Deze had gisteravond succes na een tip over de fiete, die de dader od de plaats van het misdryf achterliet. BODEGRAVEN De vierjarige Monique den Hartog, was zateddag- middag de jongste deelneemster aan het A-diplomazwemmen in het Bo- degraafse bad. Tussen al de „gro ten" weerde zy zich uitstekend. Trots kon zy het diploma en een wissel- beker en een mooie pop in ont vangst nemen. Monique kreeg haar zwemlessen van mevrouw T. de Vries. LISSE De middenstanders in Lisse zijn verontrust. Ver ontrust over hun toekomst èn over het Lisse-van-de-toekomst. Het plan-Blokhuis, dat de gemeente twee jaar geleden heeft gelanceerd, wordt door het grootste gedeelte van de Lisser middenstand met gemengde gevoelens bekeken. Het tegen- pro ject, het plan-Vierkant, waarin de middenstanders veel meer heil zien, wordt echter door de raad weer met de nodige ge reserveerdheid „behandeld" De Kanaalstraat, die in het j winkelcentrum in Lisse een voor plan-Vierkant voor een nieuw I name plaats inneemt. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11