Wat heb ik met och te maken? n d f Ap Verwijten van tic CDU tllim i aan de SPI) en van de NPD aan Kiesinger IENIGTE DWINGT TOT DAADLOOSHEID Babies leren lekker zwemmen Du i tse verk iezingss trijd OS VAN ZICHZELF INVLOED TV STANDEN Bosbranden in Zuid-Frankrijk onder controle Willy Stahle wint Europese titel Mej. Keough over het feestje van senator Kennedy [AANDAG 25 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 eronclerstel, dat u morgen midden in een overvolle Breestraat of op i druk plein een hartkwaal krijgt. U wankelt, grijpt zich naar de rst en zinkt ineen lang» de rand van het trottoir. Verwacht u dan, al die honderden voorbijgangers u ijlings te hulp snellen u voor: u ligt zwaar gewond de grote weg. Vertrouwt u dan reddend handelen van uw [bruikers? ik u eens in: uw kind tuimelt Rapenburg in, of komt in de terecht. Gelooft u dan in het ite optreden van altijd-wel-ie- I die zal springen om uw kleu- redden van de verdrinkings- lou er niet op rekenen, u zelf maar na. Stopt u by een rak met een gebarende man üt? Welnee, u hebt haast. Maar nog een zwaar gewonde tus- wrakstukken liggen ipt u de man op, die u itends vindt in een portiek? ee, hij zal z'n roes wel uitsla- U moet trouwens naar kantoor, hij kan een hartinfarct heb- -^hebt nauwelijks last van twee van twijfel. Van schuldge- U loopt of rijdt gewoon door j. We laten elkaar in de steek slissende momenten, laters, psychologen, sociologen i leerden het „waarom"? Hun isies zijn weinig bemoedigend. j juigspunt van vele weten- pers is: de grote stad maakt 5 idenheid der mensen moeilijk dt ertoe dat het individu ver at van de groep. Apathie, me- nen anderen. Onderschilligheid, zegt i men dikwijls, of het bevredigen van i onbewuste sadistische aandriften. I Alle verklaringen hebben echter I n ding gemeende onverschillige I ooggetuige wordt gezien als iemand I die los staat van zichzelf. De Haagse psychiater mr. dr. F. M. Havermans, schrijver van het boek „vijfduizend verdachten" ziet als diepste oorzaak van onze onbe wuste onwil of onmacht' de agressie die in ieder mens leeft. „De Nederlander is op het ogenblik erg agressief. We rijden elkaar bijna dood op de zebra. Eerlijk gezegd, ik rij ook nog gauw even door als ik de kans krijg.De criminaliteit in Ne derland neemt steeds groter vormen aan, dat merk ik dagelijks in mijn werk als psychiater voor de recht bank. Dat slaat en knalt en steekt maar tegenwoordig.. en we trekken ons niets van een ander aan. Ieder voor zich, is een uiting van agressie. Waar komt die agressie vandaan? Waren we vroeger minder agressief? „Ik geloof, dat de democratie de agressie bevordert", zoe meent dr. Havermans. Allereerst door het wegvallen van de functie van het gezag en ten tweede door het ontbreken van een Een autowrak langs de grote weg. We stoppen niet. Laat een ander dat maar doen. Oók al ligt er misschien een gewonde in veiligheidsgevoel Dat gezag. Er wordt steeds meer aan geknabbeld, gebeiteld, tot er niets méér overblijft dan de per soon. Hoeveel procent van de Neder landse bevolking is voldoende „per soon" en bezit voldoende persoonlijk heid om de uitoefening van dat ge zag waar te maken? We hebben te weinig inhoud om dat te kunnen. Daarom vluchten we in de agressie". „We schreeuwen veel en hard over medezeggenschap, over eigen verant woordelijkheid, of die nu verkregen of genomen is. Maar we zijn er niet toe in staat. Wat zou u denken van de invloed van de televisie? Niet de Bonanza's en de High Chaparel-bewoners ma ken de agressie wakker. Want na af loop weten we dat de kogelgaten nep zijn, en, dat het bloed slechts wa terverf was. Maar wanneer een mi nister, of een kamerlid duidelijk wordt gekraakt, dan raakt dat niet slecht de onevenwichtiggen, maar dat maakt indruk op iedereen. Dat maakt agressief. En onevenwichtigen op wie dit wél van invloed is, blij ven er altijd. We leven in een democratie, maar we zijn niet in staat die vrij heid te hanteren. Onze agressie moet die onmacht verhullen, zoals ook de vlucht in een ziekte het masker is, waarachter de mislukte werknemer zich verschuilt. Men kan zich niet meer waarmaken in zijn werkomge ving, krijgt een maagkwaal of laat zich zelf geloven dat hij hem heeft en leeft gelukkig zonder noodzaak van goed werk en m e t de vruchten van sociale wetten.als wij ons er maar uit redden. Wat de ander doet of denkt vinden we oninteres sant". Het wegvallen van een veiligheids gevoel. Dr. Havermans illustreert dat met de duidelijke kanttekening: „Ik weet dat het een gevaarlijke hypo these van me is, maar ik heb er met menigeen overgesproken en vel col lega's onderschrijven mijn mening: „Toen ik jong was, hadden we ran gen en standen. De geschoolden, de ongeschoolden, de studenten, de pro fessoren, de middenstanders en de grondbezitters. Iedereen voelde een zekere geborgenheid in zijn eigen groep. Als studentje voelde ik me wel degelijk een nul vergeleken bij een adellijk persoon of een minister. Maar binnen de groep kwam je voor elkaar op. MÜNCHEN/ BIELEFELD DPA AFP) Het bestuur van de CDU/ CSU in Beieren zegt in een zon dag uitgegeven verklaring dat de so- eiaal-demoeraten hun christendemo cratische regeringspartner de „tota le verkiezingsoorlog" hebben ver klaard. De verklaring is uitgegeven naar aanleiding van een verkiezingsbij eenkomst van de SPD in Essen, waar „de SPD-ministers en hun partij- vrienden emmers vuil naar hun coalitiepartner hebben gesmeten" Met „leugens, schandalige verdraai ingen en hatelijkheden" hebben de sociaal-democraten volgens de ver klaring het niveau van de zakelijke discussie verlaten. Een woordvoerder van de libera le) Vrije Democraten (oppositie» zei gisteren in Bonn. dat de SPD zich noch door beloften noch door kri tiek op de CDU kan ontdoen van de verantwooordelijkheid voor de ver keerde beslissingen van de regerings coalitie. De voorzitter van de uiterst recht se NPD. Von Thadden. heeft gis teren in Bielefeld meegedeeld dat hij een klacht tefen kanselier Kiesin ger heeft ingediend bij de procureur- generaal in Bonn. Hij verwyt de kanselier, dat hij haat tegen de NPD kweekt, onder meer door ziin recente uitspraak dat de NPD de misdaden van het nationaal-socia- lisme wil kleineren. een ander te maken? Laat iedereen voor zich zelf zorgen". Met deze taliteit 1 ét t e n wij een iknd verdrin ken en laten wij een gewonde ster ven. Deze passieve agressie vinden wij bijvoorbeeld ook in de Horecasector. Men weigert eenvoudig service. Men wil niet serviel lijken en smijt daar om je kopje koffie voor je neus neer. Wanneer je om de nota vraagt krijg je een snauw: effe wachte Mr. dr. F. M. Havermans democratie is de boosdoener De meeste mensen gedragen zich aangepast. Ze verdringen hun agres sie. Maar juist dan, wanneer het wer kelijk nodig is, komt die agressie in passieve vorm boven. Zonder dat we het weten. Een agressie die zegt: weg wezen, niks mee te maken. Laat een ander het uitzoeken. Of er nu iemand aan het verdrinken is, of niet". In de moderne democratie worden die standen kunstmatig weggeblazen. In de woonblokken vindt een kunst matige vermenging plaats. De arbei der is de buurman van de advocaat. Maar het is waanzin te denken, dat iedereen gelijk is. Ieder is anders, ie dereen wil iets anders. Wanneer Je je nu ln deze maat schappij wilt handhaven, moet dat uit jezelf komen, want er is geen groep meer om je te beschermen. En dat handhaven lukt meestal niet, of slecht en we vluchten weer in de agressie. Dat betekent niet, dat we met een bijl de straat op gaan om iedereen eens van katoen te geven. Maar het is toch wel opvallend, dat het ideaal beeld van zeer vele van mijn pa tiënten is: een huishouden van Jan Steen om alles eens lekker kapot te slaan. Agressie afreageren. Passieve agressie is de onderbe wuste instelling: „Wat heb ik met CANNES/PARLIS (GPD) Dui zenden vakantiegangers en bewoners van de Cote d'Azur zijn het afgelo pen weekeinde het slachtoffer ge worden van onvoorstelbare bosbran den langs de Franse zuidkust. De branden waarvan verscheidene vol gens d« politie aangestoken, aange wakkerd door de Mistral, met soms een snelheid van vijfenzeventig ki lometer per uur, bedreigden zaterdag avond zelfs een buitenwijk van Can nes. Met moeite slaagden 2.000 vrijwil ligers, brandweerlieden en militairen er in de brand gisteren in de loop van de dag onder controle te krij gen, daartoe bijgestaan door vlieg tuigen die tonnen water in de brand haarden loosden. Tal van villa's gin gen verloren en vele kampeerders za gen hun vakantie plotseling afgebro ken door het vuur dat soms een snelheid bereikte van een galoppe rend paard. Een ander probleem voor de Franse autoriteiten doet zich voor in de vorm van een enorme olievlek die voor de kust van Bretagne drijft en langzaam maar zeker de kust bij Saint Brieux nadert. De olievlek, een restant van de aanvaring tussen een Franse tanker en een Israëlisch pas sagiersschip. lag gisteravond dertig kilometer uit de kust en had een omvang van acht bij anderhalve ki lometer. De Franse autoriteiten doen alles om de vlek uit elkaar te trek ken Voorlopig ziet het er echter nog niet naar uit dat ze daarin zullen slagen. Sneeuw In de Italiaanse Alpe- is zondag hier en daar 70 cm sneeuw gevallen bij een temperatuur vail c graden onder nul. De wegen zijn snel geruimd zodat het verkeer wei nig vertraging heeft ondervonden. Russische missie in Djakarta In Djakarta is gisteren een Sowjetruss- sische economische missie an 1.' man aangekomen om de afbetaling van de Indonesische schuld aan d Sowjet-Unie te bespreken. Deze schuld bedraagt aan langlopende le ningen 696,6 miljoen dollar, waarvan 442,5 miljoen voor wapens die onder de regering-Soekamo van de Sowjet- Unie zijn gekocht. EGUBZON (ANP) Willy Stahle heeft dit weekeinde in Frankrijk de Europese titel waterski bij de jeugd veroverd. Het Nederlandse meisje kwam tot een totaal van 2940 punten waarmee zij ruim voor bleef op de Oostenrijkse Eva Maria Fritsch, die tweede werd met 2022 punten. Bij de meisjes onder 16 jaar be haalde Nederland twee titels door Michele van Dijk (combinatie) en Anneke Ruerade (springen). Het kampioenschap bij de jongens ging naar de Zwitser Finsterwald met het maximum van 3000 punten. De uitslagen zijn: Meisjes 1518 jaar: slalom: 1. Stahle (Ned.) 31 boeien, 2 en 3 Fritsch (Oosten;-.) en Escort (Fr.) 22,5 boeien. Springen: 1. Escot 24,25 m, 2. Anro (Fr.) 23,45, 3. Stahle 23.40. Combinatie: 1. Stahle 2940. 2. Fritsch 2022. Meisjes onder 16 jaar: Springen: 1. Ruerade (Ned.) 16-55 m. 2 Van Dijk (Ned.) 15.80. Combinatie: 1. Van Dijck <Ned.i 2539 pnt., 2. Toiraffiano (It.) 2515. Bij hevige vechtpartijen met be togers tegen een verkiezingsbijeen komst van de NPD in Recklinghau sen zijn zaterdag zevenentwintig po litieagenten gewond geraakt. Op de bijeenkomst was de leider van de party, Adolf von Thadden, aanwe zig. Het aantal gewonde anti-NPD- b?tcgers is niet bekend. De ongere geldheden begonnen toen tweehon derd demonstranten de toegang tot het gebouw waar de verkiezings- bijeenkomst werd gehouden blok keerden. Bereden politie probeerde I hen te verdrijven, maar dit gelukte pas toen een waterkanon in de strijd werd geworpen Nagenoeg alle rui ten van het gebouw zijn vernield. Ook in Bielefeld is de politie gis teren, in botsing gekomen met jon- ge demonstranten die vuurwerk, eie- ren en flesse wierpen naazl NPD- 1 leider Von Thadden. De politie voer- de een charge uit tegen de onge- veer zevenduizend jongeren, die met stokken gewapend waren en met j Vietcongvlaggetjes wuifden. Twee politiemannen werden gewond. 16 demonstranten werden ingerekend. PHILADELPHIA (AP) Een van de vriendinnen van Mary Jo Ko- pechne, die verdronk toen de auto van senator Edward Kennedy op 18 juli van een brug reed, heeft zater dag gezegd dat zij, toen zy met an der meisjes voor een feestje was uitgenodigd, niet wist dat er uitslui tend getrouwde mannen zouden ko men. Rosemary Janet Keough, wier hand tasje in de gezonken auto van Ken nedy is gevonden, zei dat ze by 'n on derzoek naar de tragedie vry willig een getuigeverklaring zou afleggen. Mej. Keough, die by het feesje op Chap- paquiddick was dat aan het onge luk voorafging, zei in een interview dat zy „alle vragen volledig zal be antwoorden". Mej. Keough, dochter van 'n aannemer uit Philadelphia, zei dat niemand haar had gevraagd haar mond te houden over de gebeurte nissen van de achttiende juli toen Mary Jo verdronk. „Senator Kenne dy noch iemand anders heeft op wel ke wyze dan ook gesuggereerd dat ik niet over het feestje of andere dingen zou moeten praten". Ze zei ook dat geruchten als zouden de me dewerkers van Kennedy hebben gepro beerd de meisjes op het feestje er van te weerhouden iets te zeggen „vals en zeer oneerlyk" zyn. te schrik by het zien van een tod kind, een dodelijk ver- Seluk, maar de aanwezigheid ii menigte werkt verlammend handelen. Dat is het uitgangs- «i de Amerikaanse psycholo- M. Darley en Bibb Latané, h in een gezamenlyke studie in waarom nu eigenlijk een Menigte nalaat een ander in todsituatie de helpende hand (eiken. tt beginnen moet de omstan- effen of er sprake is van een 2H&1. Proeven hebben uitgewe- naai'm ate er méér mensen aanwezig zijn, er minder re- op een noodsituatie. Zo liet i onderdeel van een onder lier studenten via een venti- ook in een wachtkamer bla- ^enen die alleen zaten sloe- alarm. Toen er velen bij- de wachtkamer zaten, wacht- zó lang met ingrypen dat ie- toslotte met tranen in de 'I te hoesten van de rook. *'ij de betekenis van een si- opalen, kijken we naar de re- actie van andere. Is iedereen kalm- og onverschillig, dan zyn wij dat ook. Dat is geen slaafs meedoen, menen de beide psychologen, maar ieder is t bang dat hy zich zal aanstellen wan neer hy alarm slaat en er zou blijken I niets aam de hand te zijn. Nog een staaltje van daadloosheid, waartoe men door de niet- of nauwe- j lyks-reagerende menigte wordt „ge dwongen". I Enkele proefpersonen werden be taald voor een onderzoek over voor keur voor spelletjes en puzzels. Het werd verricht door een bureau voor markonderzoek. Een marktonder- zoekster ontving proefpersonen en bracht ze naar een lokaal, waar ze i vragenlysten moesten invullen. Ze I zei. dat ze achter de inschuifbare tus- jsenwand wat ging werken. Na een I paar minuten zette ze een bandre corder aan, waarop de proefperso nen konden horen, dat zy op een stoel klom. Dan een luid gekraak en een klap. Ze hoorden het meisje val- llen en steunen: „au, m'n voet. ..ik I l-ryg dat ding niet weg Zes-en-twintig maal zat er één proef persoon alleen toen het „ongeluk" gebeurdde. In 70 procent van de ge vallen bood men hulp. Van diegenen die met z'n tweeën zaten slechts 20 pet. (8 van de 40». De overige 32 re ageerden totaal niet. Zy hadden niet aan een ernstig ongeluk gedacht, ver klaarden zy later, hoogstens een aan verstuikte enkel. In een werkeiyk noodgeval zouden ze zeker te hulp ge sneld zyn By een andere proef liet men 72 studenten in aparte ruimten met el kaar discussiëren via koptelefoon en microfoon over de persooniyke pro blemen van de student aan een uni versiteit in de grote stad. Tydens de discussie liet men via een bandrecor der één van.de niet bestaande deel nemers aan de discussie met steeds meer moeite spreken, moeiiyk adem halen en tenslotte bijna het laatste zinnetje zeggen: „ik eh-eh-kryg-uh- uh-uh-weer-eh zo'n toev- ehdan het geluid als van iemand die stikt. 85 procent van diegenen die dach ten dat ze met het „slachtoffer" al leen waren, kwamen uit hun kamer tje om hulp te bieden: 62 procent van degenen, die dachten dat er nóg een toehoorder was en 31 procent van diegenen die dachten da er nog vier mensen hadden meegeluisterd. De kans op melding van het ster ven of althans van de ernstige situ- j tie van een mede-student was by afzonderiyke individuen dus meer dan tweemaal zo groot als by hen die dachten dat er nog anderen wa ren. Hieruit blykt tevens dat het beeld, dat de „homo urbanus", de gedeper sonaliseerde ongevoelige grote-stads- mens, die belangstellend toekykt by de ellende van een ander, onjuist is. De niet- handelende toeschouwer staat onder geweldige spanning en is wel degelijk in tweestryd met zich zelf. Vooral staat hy onder de druk van een menigte. Wat die hienigte doet, zal hy ook doen. En daarom juist blyft het by een verbijsterd naar elkaar kyken en gezamenlyk niets doen. Jacques Vallet. 31 jaar oud en va der van een dochter van vier, is leraar aan het Franse nationale Instituut voor lichamelijke opvoe ding. Van hem is de uitspraak af komstig dat zelfs heel Jonge kin deren, vanaf de leeftijd van een half jaar, kunnen leren zwemmen. Zy zyn niet bang voor water, zo zegt hy, en zy bewegen hun ar men en benen instinctief zodat zy, te water gelaten, terugkeren naai de oppervlakte en daar zonder ver dere moeite enkêle minuten lang kunnen blyven. En dat is dan ook wat hy dagelyks in praktyk brengt. Dat lukt uiteraard niet zo-maar. Jon ge kinderen kunnen het water dan wel als een natuurlyk milieu be schouwen, maar zy moeten wel le ren er hun ademhaling in te be heersen, het evenwicht te bewaren en zich voort te bewegen. Om zui gelingen een eindje op weg te hel pen adviseren Vallet en zyn asis- tenten aan jonge moeders hun kin deren vanaf de leeftyd van twee maanden iedere dag twee of drie seconden lang in de badkuip thuis onder water te houden. Heeft men dat enkele maanden volgehouden, dan kunnen de lessen beginnen. In het zwembad van de Paryse school voor lichamelyke opvoeding hebben zeventien ouderparen hun kinderen aan de heer Vallet toe vertrouwd om hem in de gelegen heid te stellen zyn theorie te be- wyzen. Wanneer men daar de „les sen" bywoont, ontmoet men aller eerst de moeders, die toch ietwat benauwd aan de kant zitten. Twee zwemleraren zijn met de kinderen van zes maanden tot 3 a 4 jaar oud, bezig. Het is een verrassend gezich vooral de heel jong ekin- deren, die soms nog niet eens kun nen lopen, in het water bezig t»e De zweminstructeurs. In het midden Jacues Vallet, de man die het ex periment aan het uitvoeren ia. zien. Instinctief komen zy met ar men en benen werkend uit de diepte weer aan de oppervlakte, trappelen daar vrolyk rond zoals jonge hondjes en duiken opnieuw. Intussen hebben zy adem gehaald, zodat zy opnieuw zonder moeite boven kunnen komen. En al spar telend arriveren zy zelfs aan de kant. Vanzelfsprekend ïykt deze methode van zwemmen-leren in het geheel niet op de gebruikelijke met hen gel en luchtbanden. Maar op de hier beschreven manier wil Jac ques Vallet het kind leren het wa ter te zien als een bondgenoot en niet als een vyand. waartegen het zich met allerlei kunstgrepen heeft te verdedigen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13