ARBEIDERSCOMMISSARIAAT TIJDBOM VOOR ONZE POLITIEK Welvaartsvast, hoe doen we dat? FINANCIEEL WEEKOVERZICHT NAC in zorgen Golden boy" Hoe bijzonder is de ambtenaar? keukens Arnoldus ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 leidsch m dagblad Dr. van Gorkum beziet verandering onderneming Frankrijks „golden boy" op dit moment is geen sportheld. Het is evenmin een televisie- of filmster. Nee, het gaat om een man die al bijna 150 jaar dood is: keizer Napoleon I. Zijn tweehonderdste ge boortedag wordt op het ogenblik uitgebreid herdacht en de discussie over zijn betekenis, die eigenlijk vanaf het leven van „de kleine kor- j poraal" de Franse gemoederen heeft bezig gehouden, heeft nieuwe impul sen gekregen. En die discussie wordt niet alleen gevoerd in de kring van de vakhis- tonci, maar ook onder talloze kran tenpublicisten. Met grote ernst ha len zij de kleine details uit het leven van een kleine man op. Het voor- en tegen van zijn wetgeving voor Frankrijk, voor zijn invloed op de Europese samenleving wordt breed uitgewogen. Het lijkt wat merkwaardig, die publikatiestroom over een man, over wie wel alles gezegd leek, wat er over gezegd had kunnen wor den. Napoleon I schijnt na Jezus Christus de meest beschreven man in de literatuur te zyn, maar des ondanks houdt de stroom van Na poleon-werkjes niet op. Het ene mi- Onder het Nederlandse politieke bestel ligt een tijdbom, die al op scherp is komen te staan. Dit is de stellige overtuiging van dr. P. H. van Gorkum. Het dynamiet daarvoor blijkt niet geleverd te zijn door het gegroeide poli tieke systeem, maar door de sociologische ont wikkeling ofwel de veranderde visie op de structuur van de onderneming. Om het met de woorden van dr. Van Gor kum te zeggen: „Het komende SER-advies betreffende de structuurverandering van de onderneming, dat waarschijnlijk in september in een openbare vergadering zal worden be handeld, met als hèt grote punt de samen stelling van de raad van commissarissen van bedrijven, wordt hèt politieke breekijzer in Nederland vooral in de confessionele par tijen." Verkiezingsinzet Het kabinet-De Jong zal de rit nog wel uit kunnen rijden: de kwes tie wordt de verkiezingsinzet. Dood- litaire leven is nog niet uit, of er I zwijgen is naar de mening van dr. rolt wel weer een intiem leven uit. Van Gorkum niet mogelijk. Het spel uit een geschiedenis die trouwens ,s aj jang aan de gang en met name aangrijpingspunten genoeg geeft voor roddels. In ons land zijn twee standaard werken verschenen over de ft het CNV heeft in het visie-rapport en door voorzitter J. Lanser onlangs nog uitdrukkelijk laten weten, de programma's van de politieke par Toch heeft geen vlucht van onder- ondernemingsraad zich niet mengt nemingen plaats gehad en is West- lin zaken die enkel „des onderne- Duitsland één van de meest welva- j mers" zijn. Wat die zaken dan wel rende landen van de wereld gewor- zijn, wordt niet nader omschreven, den. j De ondernemer en de onderne- „Het gaat uiteindelijk om macht", mer alleen kan dus bepalen wat zo zegt de heer Van Gorkum. „De in de ondernemingsraad wél en niét tactiek is: hoe breek je de bestaan de macht af? Van buiten af of van binnen uit. Wat betreft van buiten af werken, dat is al vijftig jaar ge beurd, maar het heeft weinig uitge- haal. Bij werken van binnen uit be ter tafel wordt gebracht. Als hij meent, dat het investeringsbe leid niet in de ondernemingsraad mag worden besproken, hoewel daarmee grote werkgelegenheidsbë- langen gemoeid kunnen zijn, ge- euur van de keizer. Het eerste is 1 fc^en nauwkeurig te analyser6n op staat meer kans op resultaat, maar beurt het ook niet. De zelfstandig- i hun sociaal-economische betekenis. wej moeilijker. Dat gaat nu heid van de ondernemer is een bar- Het komende SER-advies is daar- in Nederland spelen". rière. die iedere vorm van reéel van wijlen prof. Geyl, die een om- fMonieen^NaPolecui'in^de Franse ge- I om 20 van fundamenteel oe- Voor het jongste SER-advies inza- «pverleg belemmert. Door de onbe- srhiedschriivine Met Churchill zegt lang' omdat hiermee voor het eerst ke de uitbreiding van de bevoegdhe- perkte bevoegdheden van de onder- 6UI1CUÖ<_I11IJV11I5. ivxcu enn aanval ninrrlt crpHaan r»n rip een aanval wordt zelfstandige functie van de onder nemer. „Het is de eerste keer dat de macht van de onderneming de zelfstandige functie van de on dernemer gebroken gaat worden", zegt dr. Van Gorkum. Het wordt zodoende dan ook een sterk verdeeld advies. Volgens dr. Van Gorkum zouden de drie vak centrales als dat internationaal haalbaar zou zijn het systeem van het arbeiders-zelfbestuur van de onderneming wensen in te voe ren. Maar dat kan nog wel 20 tot 30 jaar duren voor dit is bereikt. hij in zyn inleiding op dit in 1948 verschenen boek: „Ik haat het altijd om Hitler met Napoleon te vergelij ken. maarDaardoor maakt de Utrechtse historicus duidelij k dat fijn belangstelling voor de figuur van de Franse dictator direct is ge ïnspireerd door de tweede wereldoor log. De oorlogssituatie doet de histori cus zoeken naar parallellen in het verleden en naar zijn karakter of specialisme zal hij daarbij bevre diging vinden bij een figuur of een tijdperk. Voor Geyl was dat in deze rampzalige tijd de Franse dictator. Daarentegenwillen de werkgev'ers voor anderen zou het Neerlands ver- onder geen voorwaarde een beknot leden uit de 16de en 17de eeuw zun, ting van hun macht en ze zullen de tijd van de strijd om de vrijheid zich daar met a]]e middelen via po en de daarop volgende bloeiperiode. ]itjek en kerk tegen de fundamen_ gedaan op de den van ondernemingsraden, heeft nemer en geen enkele garantie voor „De in 19501 bevoegdheden van de werkne- hij weinig waaraei door de wet erkende zelfstan dige functie van de onderne mer blijft gehandhaafd. Dat bete kent, dat de ondernemer de beslis singen neemt en kan bepalen dat de Een ander historicus uit ons land. tele prof. Presser. heeft een eigen visie op de figuur van Napoleon gegeven. Met een bijna boosaardige vreugde, een gekruid taalgebruik en een door de omstandigheden verhevigde ken nis, woedt hij tegen de legende van Napoleon. Hij neemt de keizer onder de loep; en vernielt hem. Hij maakt zijn familie volstrekt belachelijk, zet vraagtekens bij vaststaande monu menten. Ook Presser schreef zijn tweedeli- verandering van de on dernemingsstructuur verzetten. „Ik verwacht daarom een geweldig spek takel binnen de confessionele par tijen", aldus dr. Van Gorkum. Het wordt dus een verdeeld ad vies. „Het eerste verdeelde advies, omdat tot dusverre slechts zaken aan de orde kwamen, waar men het over eens kon worden. Nu gaat men de tegenstellingen krijgen". Overigens meent dr. Van Gorkum, dat niet alleen de werknemers win- mer, wordt de ondernemingsraad tot nul gereduceerd". Geïsoleerd Ondernemingsraden zijn volgens hem geïsoleerd in de onderneming en afhankelijk van de welwillend heid van de voorzitter, van de di recteur. „De ondernemingsraad hangt in de lucht". „Zoals de zaken nu liggen, kun nen de ondernemingsraden zich be ter opheffen. Want wat heeft het j voor zin om door te gaan als je geen bevoegdheden hebt?" Maar er zullen toch ook wel on- dernemingsraden zijn die wel func tioneren? ge Napoleon onder invloed van de nen bjj het aantasten van de oligar- lndruk die de tweede wereldooi log chjsche positie van de ondernemers. bij hem had achtergelaten. Nu, twintig jaar later, heeft hij enige afstand genomen van het toen ge schrevene. Vergeleken bij demonen als Stalin en Mao wil hij in Napo leon nu niet meer zien dan een „provinciale blaaskaak", wiens le gers zich niet sneller verplaatsten. Aandeelhouders krijgen ook weer wat te vertellen ten koste van de oligarchen. Risoeo Het risico dat s gevolg van ondernemingen deze ontwik- BREDA iGPDi Sombere ge zichten bij het Bredase NAC. De ploeg van trainer Canjels had zo i graag het sterke staaltje van vorig i jaar (een 3—1 overwinning op i De heer Van Gorkum „Nauwe- Feijenoord willen herhalen, maar .lijks. En wie geeft de garantie, dat men heeft er nu nog weinig geloof j ondernemingsraden, die bij uitzon- in. Drie van de vier voorhoedespelers dering wel beperkte bevoegdheden zijn namelijk geblesseerd. hebben, deze houden? Als de onder- De Polen Pogrezba (knieband ver- 1 nemer plotseling zou menen, dat die rekt» en Frankiewicz (middenvoets- bevoegdheden zaken zijn. die „enkel beentje gescheurd, weliswaar uit gips des ondernemers" zfjn, is het afge- maar nog drie weken rust) blijven loPen- Bovendien zijn er on langs de kant en ook spitsspeler dernemingen, die ondanks de wette- Jacques Visschers (rugblessure) kan verplichtingen, geen onderne- niet meedoen. mingsraad hebben". Bovendien zitten Jan van Gorp Er wordt wel eens gesteld dat de (achillespees) en Addy Brouwersj werknemers onvoldoende niveau «ontstoken teem in de lappenmand, hebben, waardoor ze in de onderne- maar zij zullen er zondag even ne- mingsraad te weinig tegenspel kun- g°ntig minuten uitkomen. Althans n®A geven. volgens Bob Maaskant, de assistent De heer Van Gorkum: „Onzin. De van Leo Canjels. ondernemer baseert zijn beslissingen dan de Romeinen tweeduizend jaar keling naar het buitenland „vluch- eerder. Maar daarbij rekent hij niet I ten", acht dr. Van Gorkum vrij be de miljoenen doden die de oorlogen van Napoleon gekost hebben. En toch, en toch, de legende duurt voort. Een legende die Napoleon zelf leven heeft inge blazen. Hij begon er mee op Sint- Helena, zijn laatste verban ningsoord, waar hij in urenlange re denaties zijn politiek testament op tekende. De glans van de militaire roem en de macht, zij zijn steeds weer sterker gebleken dan de be proevingen die het Franse volk in Napoleons tijd ook heeft moeten on dergaan. Vorsten hanteerden de le gende om ermee aan de macht te blijven of er mee omhoog te ko men. Het duidelijkste voorbeeld is dat van Napoleons achterneef Na poleon III, die kans zag om op de vleugels van de roem van de eerste Napoleontische adelaar uit te drij ven naar een nieuw keizerrijk. De tegenstanders onder de ge schiedkundigen hebben zich vooral tijdens het Tweede Keizerrijk ge roerd. Zij leverden strijd tegen de legende, schreven in zwarte kleuren een anti-legende. Maar het hielp niet. in de jaren na de nederlaag tegen de Duitsers (1871) kreeg de legende van de roemrijke keizer nieuw voedsel. Schandalen in de derde Republiek, zoals de Dreyfus- zaak. wakkerden het Napoleontische vuur alleen nog maar aan. En de eeuwige discussie duurt voort. Het Frankrijk van nu. dat zichzelf vei'lost heeft van de indruk wekkende charismatische leider Charles de Gaulle, en zich een tech nocraat als leider heeft geko zen zonder charisma, zwijmelt zachtjes over de figuur van een reeds lang gestorvene. J. R. S. perkt. Een pi'oduktieapparaat is moeilijk over te brengen, zo zegt hij en zoveel keus is er bovendien in het buitenland niiet. Verder wijst dr. Van Goi'kum op de Bondsre publiek waar onder druk van het toenmalige Engelse Labour-kabinet, dat de macht van de „staal-baron- nen" Krupp c.s. blijvend wilde in- perken in 1945 paritaire raden van commissarissen werden in- gesteld in de staalindustrie en in de j mijnbouw. In andere bedrijfstakken en bedrijven bestaan de raden van commissarissen (nog) voor 1/3 uit werknemers- en voor 2/3 uit aan- deelhoudersveitegenwoordigers. DR. VAN GORKUM o.a. op marketing en financiële ad viezen van haar eigen deskundigen. Ze behoren allemaal tot het perso neel. Maar wel kun je je afvragen: welke goede kerel wil er voor Jan- Hein in de ondernemingsx-aad zit ten, waar hij toch alleen maar voor querulant wordt uitgemaakt? Van een werkelijk gesprek is meestal geen sprake. Na de vergadering, in de fietsenstalling, komen de menin gen pas goed los. Het goed beman nen is geen enkel probleem, wel de angst voor de broodheer, het afhan kelijk zijn". Maar leden van de ondernemings raad kunnen toch niet ontsla gen worden? De heer Van Gorkum: „De pijn zit hem niet in het ontslag, maar in het promotie-maken. De angst dat wat je zegt in de ondernemingsraad van invloed kan zijn op je promotie is weliswaar groter dan gerecht vaardigd is, maar ze bestaat. Jon gens in de carrièrelijn zijn dan ook nooit als kandidaat beschikbaar". Wat zou volgens hem de belang rijkste bevoegdheid voor een onder nemingsraad moeten zijn? Fift - Fifty De heer Van Gorkum: „In de eer ste plaats wil ik nog eens opmerken, dat een ondernemingsraad uitslui tend zin heeft als de raad van com missarissen op fifty-fifty basis is be zet, dus voor de helft of het liefst meer dan de helft bestaat uit werk nemers. Tenslotte kan alleen de raad van commissarissen een direc teur eruit gooien als hij het niet goed doet. Maar één van de belangrijkste punten zou zijn het mee-beslissen over het promotiebeleid. Het zou ook zo moeten zijn, dat een afdeling zijn eigen chef kiest. Dat zou op den duur een heleboel pijn doen helpen verdwijnen". En tot slot: „Als de democratie er gens beginnen moet. is het in de onderneming. Het wordt dan ook de hoogste tijd. dat de zelfstandig heid van de ondernemer eindelijk eens wordt aangetast. Zelfs de in houd en de mate van die zelfstan digheid worden in het jongste SER- advies niet omschreven". Om niet minder dan „het Degon- nen openbare proces van morele ver wording" te stuiten, kwam het ka- binet-Kuyper na de spoorwegstaking van 1903 met een nieuw artikel 358 bis e.v. wetboek van strafrecht. Tot op den dag van vandaag stelt dit straffen variërend van zes maanden of zeshonderd gulden tot vier gulden op werkweigering (staking) door ambtenaren. Ondanks de stichtelijke bedoelingen van de voorstanders is dit stukje gelegenheidswetgeving niet erg geslaagd te noemen. Minister Loeff die het indiende kenschetste het zelf als een „nare geschiedenis", de oppositie gebruik te nog wel krassere termen. Hoewel er na 1903 verschillende ambtenaren- stakingen hebben plaatsgevonden, is het op grond van artikel 358 bis nog nooit tot een strafveroordeling geko men. BU de staking van het Amster damse gemeentelijke vervoerperso neel in 1955 hadden sommige com mentatoren zelfs niet eens door dat het strafartikel van toepassing is op alle ambtenaren en dus ook op deze Amsterdamse staking Het is dus niet verwonderlijk dat het kabinet-De Jong in het georga niseerd ambtenarenoverleg heeft voorgesteld artikel 358 bis nu maar te schrappen. Temeer daar het kabi net een wetsontwerp heeft inge diend dat het recht op staking mits georganiseerd door de erkende vakbeweging en binnen nogal wat grenzen voor de gewone werkne mers wil erkennen. Artikel 358 bis is echter niet alleen wat dood hout in het strafrecht dat gekapt moet worden. Het is ook een symbool. Zo stelde dr. J. Plantenga in zijn dissertatie (1921) dat ambe- narenstaking „zou gelijk staan met loochening van het overheidsge zag zelf. van godswege haar opge dragen". Het is tekenend dat het kabinet- De Jong zijn voorstel tot schrapping van artikel 358 bis koppelt aan een algemener voorstel te bezien of de bijzondere status van de ambtenaar (althans van sommige groepen ambt ten ar en) nog wel moet worden ge handhaafd. Van verschillende zijden is er op aangedrongen de rechtspo sitie van de ambtenaar nog eens te bezien omdat theorie en praktijk van de „de openbare dienst" elkaar niet helemaal meer dekken. Van oudsher stelt de overheid een zijdig de arbeidsverhouding met de ambtenaar vast. Op grond van de ambtenarenwet is echter een geor ganiseerd overleg op gang gekomen dat in de praktijk aardig begint te lijken op het onderhandelingsmecha nisme in de particuliere sector. Bo vendien wordt in de particuliere sec tor het individuele arbeidscontract steeds meer beheerst door regelingen van bovenaf, met name de cao's. ADVERTENTIE Internationale topontwerpers hebben efficiency, stijl en kwaliteit verenigd in één woord: Monke. Onze adviseurs tonen u graag de nieuwste keukenvondsten en de verbazend grote kollektle. Monke heeft een unieke service: de Monke ontwerpers maken een gratis ontwerp voor uw keuken naar maat. Wilt u meer weten, ook over het Monke financierings-plan? Kom morgen Monke keukens kijken bij: (TOD <H> (TD CKZ O Jac. Arnoldus zn. Haarlemmerstraat 58. LEIOEN Tel. 01710-21942 21943. (Wilt u gratis een prachtige kleurenbrochure? Even een briefkaartje Q een welvaartsvast pensioen te ver zekeren. Grote ondernemingen hebben met kunst- en vliegwerk pensioenvoor zieningen voor het personeel in het Nieuwe uitgaven De gladde paal Ïvau macht, door F. Springer. Uitg.: Em. Querido, Amsterdam. I Samami, hai, door Bea Vianen. (Querido)) De wondere wereld der vogels, door A. Portmann. Geïllustreerd met foto's van Jan P. Strijbos. Uitg.L. J- Veen. Amsterdam. (Van onze financiële medewerker) DEN HAAG (GPD) Nooit is ei- zoveel over sociale welvaai-t gespro ken en geschreven als in onze da gen en vaak lijkt het wel of er al leen maar een cijfermatige benade- leven kunnen roepen die enigerma- ring is om het ideaal te verwezen- te op een welvaartsvaste uitkering lijken. Het lijkt wel of sociale wel- gelijken, maar het aantal ouderen vaart uit de computer kan rollen dat voornamelijk van het mini- zonder dat iemand zich erom be- kommert waar het allemaal van-- daan moet komen. Maar verschuivingen in het be- Isteedbare inkomen zijn alleen maar mogelijk ten koste van anderen en i de nationale koek kan alleen maar j dikker worden door een vermeerde- ring van de produktie. Zolang die j vermeerdering er niet is, kunnen er nog zoveel cijfers te voorschijn ko- j men, maar dan wordt niemand er echt beter van. Hieraan moet wor- j den gedacht bij het lezen van een artikel in het KVP-maandblad po- j litiek, waarin gepleit woi-dt voor het optrekken van het minimumloon tot f 10.000 per jaar (welvaartsvast). Het leven gaat snel. maar de in flatie nog sneller en het is vrijwel ondoenlijk om voor elk mens een waax-devast minimum-inkomen te verzekex-en zolang er geen einde komt aan de intexing op de koop kracht van het geld, welke nu al zo vele jaren achtereexx optreedt. Het vraagstuk van de pensioenvoox-zie- een waaxdevast, ja zelfs den. Het is dan ook een kruis dat er geen remedie is te bedenken, die de spaarder vrijwaart voor de gevolgen van de geldontwaarding. Geruime tijd is er gesproken over een bescherming door belegging in effecten, maar de recente koersda- lingen op de effectenbeurzen van Wall Street, Amsterdam. Londen en Parijs tonen aan dat aandelen niet banken, in Washington bijeen komen kop opsteekt, onze munt niet wordt om de stand van zaken te bespx-eken. j meegesleurd? Ongetwijfeld zal er in de wandel- j Het zijn niet de enige geldzorgen, gangen druk worden gespx-oken over die de bouwnijverheid bezig houden, de mogelijkheid om door een wijzi- i Er is nog een vraagstuk dat steeds ging van het stelsel van vaste wis- nijpender wordt en wel dat van de selkoersen een einde te maken aan betalingen door de opdrachtsgevers. de monetaire chaos waarin de we reld verzeild dreigt te raken. Zelfs in de Verenigde Staten gaan er al stemmen op om te komen tot een grotere flexibiliteit in de wissel koersen dan bij de bestaande mar ges mogelijk is. Het is een oud lied, dat gee>n- enkel stelsel van wissel koersen in stand kan worden gehou den als er landen zijn die de beta lingsbalans pex-manent onevenwich tig houden. Het vraagstuk is intus Zowel het rijk als de gemeenten stellen de betalingen zolang mo gelijk uit wegens het feit dat de schatkist de bodem laat zien en de gemeentekassen uitgeput zijn. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten zal weldra weer een gooi doen naar de gunst der beleggers door een hoge rente te bieden voor een nieuwe lening, maar een ecla tant succes kan het niet worden we gens het feit. dat er geen animo be Zeeverhalen, samengesteld H. R. de Vries. (Veen). door mumbedrag van de a.o.w. moet le ven wordt steeds gx-oter. Zelfs bij de huidige hoge rentestand zou een vermogen van bijna 80.000 gulden niet toex^eikend zijn om een inko men te verzekeren dat gelijk is aan het bedrag van de a.o.w.-uitkering. Voor de financiële wereld hebben beschouwingen over het sociale wel vaartspeil grote betekenis, want zij tonen aan hoe moeilijk het is om uit besparingen verkregen vermogen in stand te houden. De betekenis 'ning wordt steeds nijpender en het van kapitaalverzekeringen neemt I is alleen de overheid, die via de fis- steeds meer af naarmate de eisen sen zo nijpend gewox'den dat het staat om veel middelen voor lange heel best mogelijk is dat september tijd vast te leggen, zolang er niet de maand der beslissingen wordt op een zekere stabiliteit in de ren- het punt van de wisselkoersen. te-ontwikkeling valt te bespeuren. j Ook de belangstelling voor beleg- naar evenx-edigheid met de geldont- Bij de Westduitse verkiezingen I ging in aandelen blijft beperkt. Juist waarding in koers stijgen. Goud aan het einde van september zal omdat de omvang van de handel zo heeft evenmin een waarbox-g gege ven, omdat de prijs is vastgenageld op een illusoir niveau, d at alleen gehandhaafd kan blijven zolang net Internationale Monetaire Fonds als üxtermediair kan optreden om in hun betalingsbalans verstrikt ge raakte landen op de been te hou den. Weldra breekt echter het ogenblik aan. waarop de ministers van Fi- worden uitgemaakt welke koers de beperkt blijft, is het opvallend dat de Duitse mark zal vax-en. Het pond sterling komt dan in de periodieke moeilijkheden, omdat het najaar een zware last voor de Britse betalings balans betekent wegens de seizoen- importen van tabak, granen en ka toen. De Belgische frank, door alle autoriteiten aangeprezen wegens de i sen in het algemeen op het verlaag - solide positie, waarin hij verkeert, de niveau blijven hangen of zelfs zal een moeilijke periode doorma- wat oplopen. De uitverkoop is achter nanciën van de meer dan honderd ken. De gulden staat momenteel ver de rag en nu is het wachten op de aangesloten landen, gesecondeex-d j buiten schot, maar wie zal zeggen xxieuwe klanten, zo werd op de Am- koersen zich in het algemeen tame lijk goed kunnen handhaven op het vexiaagde peil dat tot stand kwam na de koersdalingen van de afgelo pen maanden. Ook in Wall Street valt het ver schijnsel te constateren dat de koer- Het onderscheid over en weer tus sen ambtenaren en andere werkne mers neemt ook af, doordat bij de ontwikkeling van de welvaartsstaat de overheidstaak steeds minder ex- clixsief wordt. Wat is het verschil tussen een verpleegster in een par ticulier- en een verpleegster in een overheidsziekenhuis? Tussen een fit ter bij het gemeentelijk energiebe drijf en een fitter in particuliere dienst? Tussen een onderwijzer bij het openbaar en een onderwijzer bij het bijzonder onderwijs? De „openbare dienst" wordt in de maatschappelijke werkelijkheid nau welijks meer ex-kend als een specia lisme. Temeer daar het aantal over heidsdienaren steeds toeneemt. On geveer 14 procent van de beroepsbe volking is in overheidsdienst (volks telling 1960) en „als iedereen amb tenaar is, is niemand meer ambte naar". Er is dus alle aanleiding te bezien of het rechtskarakter van de ambtenaarsverhouding zo niet ge lijkgesteld dan toch verder aange past moet worden aan de gewone arbeidsverhoudingen. Maar de vraag rijst of dit zonder voorbehoud kan. Brengen sommige soorten ambtenarenstaking niet zxxl- ke wezenlijke belangen van de sa menleving in gevaar, dat enige bij zondere beperkingen gewenst zijn? Het is te verwachten dat de regering deze vraag bevestigend zal beant woorden. Om de gedachten te bepa len volgen hier zijn voorstellen: a. Een stakingsverbod moet blij ven gelden voor hogere ambtenaren, die zo dicht bij het overheidsgezag taa, dat ze er als het ware me® vereenzelvigd worden tevens voor ambtenaren bij de vitale diensten", brandweer, politie, gas-, water-, en elektriciteitsvoorziening. Vooral wat betreft de laatstgenoemde sector rilst. dan onmiddellijk toch weer de vraag van discriminatie ten opzichte van werknemers in sommige vitale par ticuliere bedrijven. b. De overheid moet bevoegdheden krijgen een ambtenarenstaking te breken, met name door een aange kondigde staking voor maximaal één maand te schorsen en een recht t.e vorderen dat het werk hei-vat wordt. Hier krijgt dus de overheid in feit® de bevoegdheid naar believen over te stappen van de stoel van ..werk gever-partijdigheid" naar de stoel van „overheid-onpartydigheid". I cus erin slaagt om haar dienaren tot inkomensvergroting hoger wor- 1 door de presidenten van de centrale 1 dat, als de valuta-onrust weer de I sterdamse effectenbeurs gezegd. Met name in dit laatste punt zitten de vragen. Het wordt verdedigd met een beroep op het vaak politieke, liet economische, demonstratieve en ge zagsondermijnende karakter van d® ambtenarenstaking Het is echter de vraag of daarmee nog niet teveel wordt vastgehouden aan de gezags- mythe die men nu met het strafarti kel 358 bis wil schrappen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7