Mannequin en fotomodel rouwen jar ouwen nee? r A Y eisjesbelangen: van beschermers naar adviseurs Mode POPULAIRE MAAR NOG STEEDS ONDOORGRONDELIJKE BEROEPEN Moederlijke overpeinzing Fotobijschriften Forellen in plassen van Nieuwkoop wmmis 23 AUGUSTUS 1969 LElDëi'B DAGBLAD fAüiiVh ij Tientallen malen per dag zijn ze, tijdens het internationaal modecar- roussel van de afgelopen weken, ge fotografeerd en gefilmd. Hautaine, droefgeestige of blije gezichtjes on der simpele kapsels en fantastische pruiken. Figuurtjes waarover de nuchtere man-in-de-straat steevast opmerkt dat het voor hèm wandelende geraamten zijn. Jonge vrouwen die meestal een ongelovig „kom nou" te incasseren krijgen als ze eens vertellen dat ze wel goed verdienen maar ook keihard moeten werken. Vertegenwoordigsters van twee hypermoderne beroepen die binnen enkele jaren zeer populair zijn geworden en toch voor het gro te publiek ondoorgrondelijk blijven: de beroepen mannequin en fotomo del. Via t.v. en andere media stappen ze vrijwel dagelijks levensgroot de huiskamer binnen. Ze zijn niet lan ger de beeldschone en soms wat we zenloze kapstokken voor mooie kleertjes, maar meisjes van deze tijd die een type en een bepaalde per soonlijkheid vertegenwoordigen of suggereren. Ieder jaar denken dui zenden teenagers uit alle milieu's: „Ha, dat wil ik ook" om vervol gens in ijltempo stuk te lopen op die bedrieglijke facade van stralende of mysterieuze blikken, perfecte ma quillage en fijne modieuze kleren. tomodel en als directrice van een opleidingsschool voor mannequins ook wel weet waarover ze praat. „Heel hard werken in een omgeving vol naijver en concurrentie", voor spelt ze opgewekt aan alle enthou siasten die zo graag mannequin of fotomodel willen worden. Ze heeft vijftien geboden opgesteld waaraan deze ambitieuze Jongeda mes zich zullen moeten houden. Ze moeten urenlang kunnen passen of poseren zonder ongeduld te tonen, yskoud blijven onder de humeurig heid van prikkelbare werkgevers, vooral niet zeuren, gapen of „han gen" tijdens het passen, niet snoe pen maar wel uren lang blij ven glimlachen, fysiek sterk zijn, jaloezie en vernederingen kun nen slikken, collegiaal blijven en ijzersterke zenuwen hebben. En na tuurlijk „oprecht van mode hou den". Vijf jaar je kinderen worden ze over het onderwerp graten. Niet dat ze en hebben integen- verklaren tegenover het geduld tot luiste- dat ze de hele van het huwelijk ab- tn, uit de tijd, overwon- iierd gek, ik ga me daar voor een jonge goed zelf in haar I kan voorzien," brom- t onrechtvaardig en je le ruimte," zei ik boos. dat er tientallen fa- een huwelijk zitten: leven doorbrengen, sa ven voortbrengen en na aar afleveren, samen R, samen wie maken," grijnsde .De gedachte dat ik ijftig jaren achtereen Klfde mens moet aan- lorgt me koude rïllin- lal wel leuk zijn zolang bent en vreselijk ver- 11og telkens iets nieuws ontdekt, maar na een wordt elk huwelijk on- c een sleur. Je raakt uitgekeken, de verve- it een aanvangen duurt, en duurt mij." jullie dan helemaal ten?" vroeg ik ontzet, het al, over zo'n der- ik als besje, met twee lezellen om me heen! iling gesproken l, later misschien" !j ik veertig ben", vul kaan. ngens, stel je niet aan, ik. „Vandaag of mor- één van jullie het he- len en ivat gebeurt er i wordt er getrouwd en heel blij. Geld of tijd of geen tijd, prin- ieen principes als de sepf is de mens machte zei Adriaan ferm me alleen maar éven in dat het voor pak weg m zal zijn, dan is voor 'er al af." ,Hoor eens, knulverveel ik je?" .Huh?" We kennen elkaar al twintig jaar kunnen wij niet meer pra ten, zijn we hopeloos op elkaar uitgekeken? Storten we elkaar nooit meer in uiterste verba zing?" „Da's heel wat anders Wij wonen alleen maar in hetzelfde huis en zien elkaar slechts enkele uren per dag „Nou en „Je kunt de verhouding moe- der-kind niet vergelijken met de verhouding man-vrouw." „Je bedoelt: moeder en kind raken nooit op elkaar uitgekeken, raken niet uitgepraat?" PreciesTen eerste is er een groot leeftijdsverschil, verder verschil in ervaring en kennis Weet je waarom ivij elkaar nog zo veel te vertellen hébben? Ik groei nog, ik verander met de week, ik doe dagelijks nieuwe er varingen op die me weer een nieuwe kijk op de wereld ge ven Maar een echtgenote is van dezelfde generatie." „Dus jij denkt dat getrouwde mensen niet groeien, niet veran deren, geen ervaringen meer op doen, doch geestelijk stilstaan en lichamelijk alleen achteruit gaan?" „Nou nee, dat niet." „Waarom zou een langdurig huwelijk dan vervelend moeten zijn? Of in sleur en stompzinnig heid verzanden? Wanneer dat ge beurt, ofschoon het niet hoeft te gebeuren, ligt het altijd aan je zelf, niet aan de instelling Huwe lijk." „Mams, je moet niet denken dat we jou kwalijk nemen dat jij wél getrouwd bent," riep Henk. „Neem, heus niet," viel Adriaan haastig in. Dachten ze dat ze mij op de een of andere wijze bele digd hadden? Ik schaterde. Het duurde een hele tijd eer ze begrepen waar om. THEA BECKMAN Misselijk Want wat betekent het beroep van (top)fotomodel in de praktijk? „Steeds weer dingen doen die ande ren geweldig vinden, maar waar ze zelf helemaal misselijk van wordt". Deze ongezouten kritiek staat te le zen in een fotoboekje dat een vol maakt ongeretoucheerd beeld geeft van de werkelijkheid achter de co vers, de tv-filmpjes, de levensgrote advertentiefoto's. Op de omslagfoto valt een aantrekkelijke jongedame in een kleurig harempak en met een beeldig kapsel ruggelings in het kou de (want Hollandse) water. Omdat het moest, voor de foto. De titel van deze honderdvijftig bladzijden nuchtere informatie waarin doorgewinterde Nederlandse topmodellen en modefotografen aan het woord zijn, is even ontnuchte rend als zo'n koud bad: „Fotomodel voor mij hoeft het niet." Het vak van fotomodel komt eruit te voorschijn als een zwaar en on dankbaar beroep waaraan steeds hogere eisen worden gesteld en waarvoor steeds feller moet worden gevochten. Een goed betaald beroep? Dat wel: vijfentwintig tot honderd gulden per uur en „dagprijzen" van honderd tot vierhonderd gul den. Maar de „beroepsuitrusting" van een topmodel (voor tweeduizend gulden pruiken, voor vijfhonderd gulden aan make-up, tientallen pa ren schoenen, laarzen en andere ac cessoires) liegt er dan ook niet om. Geluk Fotomodellen hebben niet alleen kwaliteiten nodig maar ook een grote dosis geluk om in hun vak aan de top te komen. Dat is de me ning van Gerda Siemer die ook een kritisch boekje heeft geschreven over de beroepen mannequin en fo- Links: Nederlandse mo defotograaf aan het werk: De „geweldige meid die het helemaal heeft" komt hij maar zelden tegen onder de honderden gegadigden voor het vak van fotomodel. Rechts: Top-fotomodel: „Steeds weer dingen doen die anderen geweldig vinden" De modefotografen bekijken het „eisenpakket" voor mannequins en fotomodellen op hun eigen manier. Voor hen is het belangrijk dat een model altijd op tijd is voor haar af spraken, het vanzelfsprekend vindt om overuren te maken als dat no dig is, met de fotograaf kan mee denken en wel slim, maar ook weer niet tè intelligent is. Nog afgezien van de fysieke eisen waaraan een goed fotomodel moet voldoen. En dat allemaal voor vijf jaar want dat is, volgens de mensen van het vak, de duur van „het gemid delde beroepsleven" van een fotomo del. Er zijn dan ook, naar schatting, in Nederland hoogstens zo'n twee- honderdvij ftig beroepsfotomodellen (mannen en vrouwen). Ondanks het feit dat een bekende Amsterdamse fotograaf per jaar zo'n vijftienhon derd meisjes in zijn studio ziet ver schijnen die zich (ongevraagd) als aspirant-fotomodel komen aan bieden. Maar „de geweldige nieuwe meid die het helemaal hééft en als een komeet naar de top snelt" komt een modefotograaf maar een enkele keer tegen. J. M. (Bronnen: „mannequin of fotomo del" en „fotomodel.voor mij hoeft het niet". Uitgaven Unieboek NV. Bussum). Mode en schoonheidsver zorging? Volgens vooruit ziende beauty-experts zal de vrouw van de 21ste eeuw géén keiharde en kou de „ruimtevaart-schoonheid" zijn, maar een lichte make up en lipstick gebruiken, met slechts een vleugje kleur en een beetje glans, een glinste rende warmgetinte oogma- quillage. Misschien slikt zij pillen die haar haren doen krullen of sluik maken, en andere pillen die haar huid naar believen een tint licht of donkerder maken. Haar kleding: lange huis japonnen die door een geraf fineerd belichtingssysteem in de woning steeds van kleur veranderen, nauwsluitende maillotpakken in diver se kleurencombinaties met zwierige capes, fraaie en sembles van klassieke mate rialen, (maar dan wel met ingebouwde temperatuurcon trole), en tuniekjurken van aluminium schubbetjes met een bijpassend hoofddeksel, voorzien van een koptele foon. Want de communicatie met de buitenwereld zal te gen die tijd tot ongekende proporties zijn uitgegroeid met mogelijkheden als win kelen en kopen op afstand, via vernuftige combinaties van telefoon en televisie. Vakantiecrèches NIEUWKOOP Nog dit jaar gaat men in de Nieuwkoopse plassen de zogenaamde regenboogforel uitzetten. De salmonide-bacil heeft de beheer ders van de plassen kennelijk aan- gestokken. De grote vraagt blijft echter hoe lang het zal duren voor er in die wateren een Corelletje zal worden geboren (ADVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jonge stijl._ BREESTRAATI08O-H2 LEIDEN In Zwitserland bekijkt men het in- stituut „crèche" ook vanuit de toe ristische hoek. In meer dan dertig Zwitserse vakantieplaatsen zijn kin dercrèches te vinden, weet Hotelre vue te vertellen. Deze crèches zijn opgezet ten gerieve van hotelgasten die hun kinderen af en toe eens een dagje onder betrouwbare leiding wil len „parkeren". Grootmoeder 1 De achtenzeventig jarige Franse actrice Francoise Rosay krijgt van Elle het predikaat „jeugdigste en minst konformistische grootmoeder van de Franse cinema". Ze stond op haar zeventiende jaar op de planken, speelde tijdens de zestig jaar van haar carrière in honderddertig stom me en sprekende films, heeft Sarah Bernhardt nog gekend en is bevriend geweest met filmgrootheden als Gre ta Garbo. Norma Shearer en Marie ne Dietrich. Ze heeft pas weer een nieuwe film gemaakt, en verschijnt binnenkort in een t.v.-spel op de Franse buis. Over haar successen zegt Francoise Rosay: „Succes' Het is dom om erin te geloven. Succes maakt men nooit alleen". Grootmoeder 2 Over een andere grootmoeder schrijft weekblad Woman dat zy „de kunst van het gracieus ouder wor den" uitstekend beheerst: De negen- enzestigjarige koninging-moeder van Engeland. Ze is (volgens Woman) Kwark Wat is kwark toch precies? Dank zij het voorlichtingsbureau voor de voeding weten we het nu: kwark is taptemelk, geënt met een melkzuur bacterie en daarna met behulp van stremsel en lauwe temperaturen ver anderd in een dikke zure massa. De naam kwark is afkomstig van het j Noorse woord „skyr", dat zure melk r I^SJ betekent. Er is roomkwark en ma- II /l. -v-v^-v-v-w^x gere kwark in de handel. Beide soor ten hebben een hoog eiwitgehalte. De magere kwark is bovendien vetarm. Toepassingsmogelijkheden: in sla- vooral bevriend met haar kleinzoon sausjes, als vulling van vruchten prins Charles die haar de modern- j taarten, soufflé's en Berliner bollen, ste dansen leert. Ze vindt de Beatle- en als bestanddeel van gelatinepud- grammofoonplaten van haar klein- dingen. Voor belangstellenden heeft kinderen „most interesting", maar het voorlichtingsbureau voor de prefereert voor haar eigen collectie voeding adresLaan Copes van Cat- platen van Duke Ellington, Tom Jo- tenburch 44, Den Haag) een spe- nes, Sinatra en Crosby, musical-op namen en serieuze moderne muziek. Wat doet een Britse koninging-moe der nog meer? Een beetje schilde ren, moderne poëzie lezen, zoveel mogelijk „bij de tijd blijven", en nooit klagen over wat men tegen woordig de kloof-der-generaties noemt. Want in die kloof tussen jong eci oud gelooft deze grootmoeder niet zo erg, zegt ze. Trouwpak In een tijd waarin heel wat woor den vallen over veranderende nor men inzake het huwelijk blijkt een traditie onverwoestbaar: „het wit" is nog altijd de kleur voor de trouw jurk. In Frankrijk willen negen van de tien trouwlustige meisjes op de grote dag in het wit gaan, maar die witte kleding gaat steeds minder lij- ken op de plechtige witte bruidsja- j frTvredïgjnï pon-met-sluier die jarenlang een1 soort uniform voor het gros der jon ge bruiden was. De trouwjurk-anno- 1969 is soms meer een trouwpak: witte pantalon met wijde pij pen, bekroond door witte bloe zes van grove kant en korte hippe witte bolerootjes. Voor piepjonge bruiden zijn er lange wit- katoenen trouwjurken in overhemd stijl. Dejonge bruidegommen gaan gekleed in sportieve witte jasjes op donkere pantalons of in zilvergrijze I het allemaal te tam vindt, kan kie- nauwsluitende pakken met kleurige zen tussen rood. zwart en een naar gestreepte overhemden. purper zwemend donkerblauw. ciaal „kwarkstencil". „Bevrijding" „De bevrijding van de vrouw door de pil en door haar werk is natuur lijk een grote vooruitgang, maar de vrouw is ook nog nooit zo moe ge weest. Ze werkt als een redeloos dier. de man werkt ook als een beest en de menselijke betrekkingen lij den daaronder. De tyd waarover man en vrouw beschikken om hun wederzijdse genegenheid te onder houden, is bespottelijk klein gewor den", zegt de Frans-Amerikaanse schrijver Romain Gary in een in terview met Elle. Hij vergelijkt de liefde in deze tijd met een haastig vergeten sandwich en de seruali- teit met een kampeerplaats. „Daar om ook zoekt een deel van de jeugd via lsd naar andere bronnen van Lingeriekleuren Een goed seizoen voor vrouwen die van zachte of zelfs fletse kleur tjes voor hun lingerie houden: de zeer zachte tinten blijven op dit ter rein nog eventjes in de mode. Heel licht, een aarzelend bleekroze, la vendel, turquoise en de ouderwetse theekleur zijn de kleuren voor lief hebsters van dat hele zachte. Wie van mevrouw M. San- j ut aan de Molenstraat in is in de loop der jaren een erd geworden voor tal Voor meisjes met grote Pfoblemen, maar ook voor e alleen maar inlichtingen bben. Maar waarvoor ze T, altijd verlieten ze het aanmerkelijk opgelucht I Genschap dat ze geholpen "den of met de gewenste andere plaatsen in ons «ok zo'n adres. Want de Sane katholieke vereni- meisjesbelangen heeft sonen tot in de kleinste in het buitenland. De Haakt namelijk deel uit internationale service-orga- meisjes. 'J vijftig Jaar geleden be stond onze taak in hoofd- beschermen van meisjes. iJJPddels enorm veel veran- faigd van tegenwoordig is Mstandiger, die wil niet tormd worden. Dat wij r®s bestaansrecht verloren doof ik echter niet. De toet nu geen „Meisjesbe- i meer maar „Meisjesbe- i'! H onze werkzaamheden be- ir tot geven van informatie tong op allerlei gebied. Zo tog heel veel doen". 'e mening van mevrouw Sanders, presidente van de afdeling Enschede. De presidente van de af deling Hengelo, mevrouw R. van Glabbeek-Lampe. sluit zich hierbij volledig aan. „Meisjesbelangen" werd opgericht in een tijd dat het niet de gewoon ste zaak van de wereld was dat meisjes alleen reisden. Er waren toen dames op de stations aanwezig om de meisjes te helpen bij het zoe ken van logies en dergelijke. Ook zorgde de vereniging voor meisjes, die in moeilijkheden waren geraakt, zoals ongehuwde moeders. Dit was een belangrijke taak, want er waren toen weinig instanties die zich om deze meisjes bekommerden. „Meisjes die in verwachting wa- •en geraakt en niet met de vader van het kind konden of wilden trou wen, kregen we hier erg veel. Het waren altijd tragische gevallen. Wij praatten dan met die meisjes, zorg den voor onderdak in een andere stad als ze graag hun stad wilden verlaten en soms gaven we ze zelfs nog een uitzetje mee. Allemaal gra tis. Veel van die meisjes kwamen dan nog wel weer goed terecht. Met som migen hield je nog lange tijd nadat je ze geholpen had contact. Er wa ren er trouwens ook wel, die die na re periode zo gauw mogelijk hele maal wilden vergeten en die groet ten je niet eens als ze je in de „tad tegenkwamen". Mevrouw Sanders kan heel wat herinneringen ophalen. Ze heeft in de loop der jaren tal van meisjes ge holpen en doet dat nog steeds. In vrijwel alle plaatsen waar „Meisjes- belangen" een contactpersoon heeft, is volgens mevrouw Van Glabbeek de zorg voor de ongehuwde moeder bijzaak geworden. Niet dat er nu minder ongehuwde moeders zijn, in tegendeel, maar officiële instanties hebben dit werk overgenomen. Mevrouw Sanders verwijst nog wel eens meisjes die in moeilijkhe den zijn geraakt, naar een adres waar ze financiële of andere hulp kunnen krijgen. Het onderdak verschaffen aan meisjes die de laatste trein hebben gemist naar huis komt nog wel re gelmatig voor. „Zo'n meisje verwij zen wij naar iemand die altijd een kamer vrij heeft voor zo'n onver wachte logee. Het meisje moet na tuurlijk wel 'iets betalon, maar ze is dan op een adres waarvan wij we ten dat het vertrouwd is", zegt me vrouw Van Glabbeek. „Of het wordt naar een hotel gebracht dat volgens „Meisjesbelangen" betrouwbaar is en uiteraard niet te duur, want ook dit moet het meisje zelf betalen. In Amsterdam en in een aantal grotere steden heeft „Meisjesbelan gen" tehuizen, waar meisjes die in de stad komen wonen een tijd kunnen wonen tot ze een kamer hebben gevonden. De directie van het tehuis helpt eventueel bij het zoeken van een goed adres en zorgt ervoor dat het meisje zich de eerste tijd in zo'n nieuwe stad niet alleen hoeft te voelen. „Die meisjes uit de dorpen die naar een grote stad willen gaan werken en wonen, komen gelukkig vrij veel bij ons. Wy wijzen ze op wat ze kunnen verwachten als ze een baan aannemen of een kamer zoeken en wij geven ze adressen van verenigin gen en dergelijke waarbij ze zich zouden kunnen aansluiten. Want de eenzaamheid en het heimwee zijn de eerste tijd vaak groot en dat kan gevaarlijke situaties opleveren", me nen de beide presidentes. Nog sterker is dat gevoel van een zaamheid volgens hen bij meisjes, die soms onvoldoende ge oriënteerd naar het buitenland gaan. Vaak gaan ze met te grote verwachtingen en als het dan tegen valt. is Leiden in last. Er zyn tehui zen, in Parijs het „Maison Hollan- daise" en in Londen het „Netherland House", waar Nederlandse meisjes 's avonds gezelligheid kunnen vin den. Overigens is „Meisjesbelangen" altijd bereid inlichtingen in te win nen over buitenlandse families waar het meisje naar toe wil. „We kunnen dat omdat we overal contactpersonen hebben. Vooral in deze tijd van het jaar als er weer veel meisjes van school komen die naar het buitenland willen, hebben we het druk met deze naspeurin gen". „Ook geven we vertrouwde adres sen aan meisjes die naar het bui tenland willen en zelf nog geen adres hebben. Die diensten worden overigens niet alleen verleend aan katholieke meisjes. Dat maakt ons niets uit. We zijn een katholieke in stelling, maar een niet-katholiek meisje wordt evengoed geholpen". Informatie, of dat nu gaat om be middeling bij het vinden van een kamer of om inlichtingen over per sonen, is dus de hoofdzaak van „Meisjesbelangen" geworden. Op dit punt verschilt „Meisjesbelangen" niet veel van de MAI (Maatschap pelijke advies en inlichtingen)-bu reaus. Daar zitten betaalde krach ten. die dezelfde inlichtingen geven en diensten verlenen als de (vrijwil lige) medewerksters van „Meisjes belangen". De hoofdbesturen van de beide instellingen doen daarom po gingen te komen tot een nauwere samenwerking. Er zijn nog meer veranderingen op til. Men is bij „Meisjesbelangen" van mening dat jongens evengoed behoefte kunnen hebben aan inlich tingen en bemiddeling, bijvoorbeeld by het zoeken naar kamers. Er wordt daarom overwogen het werk uit te breiden en een instelling ten dienste van de gehele jeugd te wor den. Wie weet, misschien praten we binnenkort over Jongerenbelangen!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19