„IK ZAT TE STERVEN Balkon kwam omlaag „EEN GOEDE MOP" Den Hertog na teleurstellende ploegentijdrit: Zoetemelk volgend seizoen bij Willem 2?) Koerstips Marjan Ackermans mag naar Athene en dat vindt zij Pijnen op de wip Velox niet enthousiast voor fusie Bona Stars oefent tegen BOB Zevende plaats Anita Smith Roodenburg - O.V.VO UVS1 - AFCÏ Tijd ens huldiging Bert Boom PAGINA 12 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1881 II LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD T-v HEERLEN (GPD> Begin vol- zijn prijs natuirlyk en dan kan ik j gende week zal er tussen Willem 2 hem, geloof Ik niet meer betalen" maar ze incasseerden twintig kilo- j ploegleider Ton Vissers en ama- Acht rennerszullen tijdens het voi- gende seizoen teen deel meer uitma- meter voor de finish een geweldige teur chris Pepels een gesprek ge. tik. Fedor den Hertog, alom aan- voerd worden met als enig onder werp een contract voor Pepels als beroepsrenner in dienst van Willem 2. gewezen als de beste van het kwar tet en voor de start nog vrolijk grap jes makend tegen de fotografen haakte af. Den Her togs boezem vriend Zoetemelk nam geen risico's' „Ik ben op zoek naar enkele be- meer. „Doorrijden" commandeerde j loftevolle amateurs die naar het pro hij. Oosterhof en Benjamins gingen fessionalisme willen overstappen. Met door. De drie reden zich tot tevre- joop Zoetemelk bijvoorbeeld heb ik denheid van coach Middelink „in ai een principieel akkoord. Niet meel de finale waren jullie fantastisch" dan dat want als Zoetemelk bijvoor ken van de Wilem 2 stal: Maarten Breure, Jean Summers, Henk Nij. dam, Huub Zilverberg, Jos van Seg. gelen en de B;lgen Rik Wouters, Herman van Looen Marcel Maes. antrekkelijli helemaal leeg. Het is een grce vraag of René Pijnen in dienst zsl blijven van Wil- beeld wereldkampioen zal worden of lem 2. De Brabanc>r ontving name- Het leverde niet meer op dan eengoede prestaties zal gaan leveren in vijfde plaats. Zweden en Deneraar- de Ronde van de Toekomst, dan stijgt ken hadden onbetwist recht op de hoogste plaatsen op het ere-podium. Ze kregen die ook. Nederland, dat zonder pech, als derde had kunnen finishen, kwam niet op het verhoog. De bronzen plaats was voor de Zwit serse pupillen van oud-sprintkam- kampioen Osacr Plattner, die in Xaver Kurmainn een groot aanvoer der hadden. Jammer BRNO (GPD) Met gebogen hoofd vertelde Fedor den Her tog waarom. Terwijl captain Joop Zoetemelk hem bemoedigend op de schouder klopte, probeerde de raadselachtige Amster dammer in simpele woorden alles uit te leggen. Fedor zocht geen excuses. „Ik begrijp het niet", begon de man die volgens tientallen buitenlandse coureurs zondag wereldkampioen gaat worden. „Ik snap er niks van. Het ging gewoon niet. Ik had m'n dag niet. Alle kracht was opeens uit mijn benen verdwenen. Het leek wel alsof ik geen zuurstof meer naar binnen kreeg. Ik kon de jongens niet volgen. Ik moest eraf". In die paar zinnen verklaarde Den Hertog de Nederlandse nederlaag in de ploegentijdrit. Verlies dat pijn deed. Juist in Tsjecho-Slowakije, up een voor de oranje-formatie ideaal parcours, had het kwartet van coach Joop Middelink immers willen afre kenen met de gesohiedenis. Een ver leden dat Nederland tweemaal Olym pisch goud bracht op de „treinloop'; maar waarin het Nederlands kwar tet nog nooit een regenboogtrui ver overde. Juist in het na-Olympisch jaar, met de gouden triomf van Den Hertog, Zoetemelk. Krekels en Pij nen nog vers in het geheugen, had Middelink zijn mannen graag zien winnen. Het lukte opnieuw niet. Op de meet, na 96,9 zware kilometers, tel den de Nederlanders bijna zeven mi nuten achterstand op Zweden, ruim vijf minuten op Denemadiken en zes endertig seconden op Zwitserland. Ook Polen was nog achtentwintig seconden rapper dan het tot een trio gereduceerde nationale kwartet. Een vijfde plaats was het resultaat van maandenlange intensieve voorberei ding. Training die zonder twijfel nuttig is geweest. Joop Zoetemelk, aanvoer der van de Nederlandse ploeg, wens te dat met nadruk te verklaren. „We reden niet slecht De samen werking was formidabel", stelde de tengere renner uit Rijpwetering. Toch kon dat uit de tijden nauwe lijks worden opgemaakt. Zwak Nederland begon zwak. Na 23 km bezette de ploeg, samen met Noor wegen, de vierde plaats. De Zweed se broers Eric, Goesta, Sture en Thomas Petterson ondanks alle prof aanbiedingen nog steeds (goed betaalde) amateurs hadden toen de basis voor hun derde wereldtitel in successie al gelegd. De familie voerde met enkele seconden voor sprong op de verrassende Deense trein, waarin ex-achtervolgingskam pioen Mogens Frey en routinier Leif Mortensen schitterden, het tussen- klassement aan. Was het „sparen" van Henk Ben jamins misschien de oorzaak van de zwakke Nederlandse start? Zoetemelk ontkende het heftig en ook de ver rassend in de ploeg gehandhaafde coureur uit Hollandsohe Veld sprak zelf duidelijke taal. „Meestal moet ik het de eerste twintig kilometer kalm aan doen", gaf Benjamins toe. „Meestal, maar dit keer niet. Ik heb meteen mijn werk verricht. De rit in Verviers waar Benjamins al na een paai- keer kopwerk moest lossen spookte wel door mijn hoofd, maar ik heb hier geen enkeie beurt overgeslagen". Formidabel Zoetemelk beaamde het: „Henk reed formidabel. Tegen die heuvel tjes op was hij de beste". Volgens de taktiek had een pas dan op volle toeren gekomen Nederlandse ploeg tussen de 25ste en 50ste kilometer moeten toeslaan. In die fase van de koers had het kwartet anderhalve minuut achterstand op Zweden moe ten goedmaken. Domme peoh door kruiste echter de plannen. Na 27 ki lometer moest Fedor den Hertog van de fiets. Een lekke band dwong tot het steken van een ander wiel. „Wachten", commandeerde Zoete melk. Een beslissing waarvan hij geen spijt had. „Natuurlijk, zoiets kost een minuut. Voor je weer in het tempo bent zijn er dure secon den verloren, maar Fedor zat on middellijk weer op de fiets. Hij kwam vlot bij. Dan mag je, met nog driekwart van de wedstrijd te doen, niet met drie man doorgaan". De extra inspanningen, hoe gering ook omdat het tempo van de overige drie renners ©ven laag bleef, waren in deze rit voor Fedor toch teveel. Den Hertog aarzelde niet om dat toe te geven. „Ik kwam terug tussen ae wielen", zuchtte hij, .maar nadat ik drie keer op kop had gesleurd was het met me gebeurd. Had ik maar even gewacht met het zware werk. Misschien was het dan beter gegaan. Nu zat ik te „sterven". Toen Benjamins tegen een klim even hard •kop overnam moest ik ei- zelfs even af. Zeker een paai- honderd mete" heb ik toen los van de andere drie jongens gezeten". Gat Het wreekte zich in de tijd. Half- koers hadden de broers Petterson bijna een „gat" van drie minuten. Bü I de achtervolgers nam Nederland op ruim vier minuten achter de Zwe den. de zevende plaats in. Het ver schil bleef groeien. Wel passeerden Zoetemelk es. in het klassement na 75 km de Westduitsers, maar Zwe den. Denemarken. Polen en Zwitser land bleven nog onder de Neder landse tijd. „We wisten niet precies hoevee' we achter lagen", zei een aan de verwachtingen voldoende Popke Oos- LEIDEN Bona Stars speelt van avond als voorbereiding op een uiterst zware basketbalcompetitie een oefenwedstrijd tegen B.O.B. uit Oud-Beierland, dat in de rayonklasse uitkomt. Het Leidse team bestaat uit dezelfde spelers die in juli een trip naar Tsjecho-Slowakije .maakten. In Tsjecho-Slowakije speelden zij tegen Roznava, Kosice en Svit. Alleen van Svit, uitkomend in de Europese bekerstrijd, werd verloren. Toch maakte het spel van de Stars een zodanige indruk, dat Svit tijdens zijn jaarlijkse toernee door Luxemburg, Frankrijk en België in het vervolg ook Leiden zal aandoen. Aangezien ook Kosice weer naar de Sleutelstad komt. betekent dat minstens twee in ternationale ontmoetingen per sei zoen voor de Stars. De opstelling van Bona Stars is: P. Ruysenaars, B. v. Cleef, J. Maassen, K. Pley, P. en A. de Jong, H. v. Mameren, R. Wallaart en H. Stol. Het Zweedse kwartet Petter son: ErikGoestaSture en Tho mas. terhof later. „Wel was gezegd dat we nog op de derde plaats konden komen". Ook dat bleek een niet haalbare kaart. Zoetemelk, Ooster- hof en Benjamins reden in de laat ste kilometers „alles uit de kast". Begrijpelijk was daarom de lichte; UTRECHT (ANP) Als eerste teleurstelling van Joop Zoetemelk. de dne Utrechtse clubs heeft „Jammer", zuohtte de captain. Vel°* z«n standpunt bekendge- „triest, dat het niet lukte. In Mexico maakt ten aanzien van het dezer waar Fedor ook afhaakte won- I dagen door een commissie aan de nen we met drie man goud. Graag Utrechtse gemeenteraad uitgebrach- had ik die prestatie hier waarge-1 te advies, waarin het betaalde voet- maakt" Grimmig voegde Joop, die bal in de domstad onder de ioep evenails de andere renners door Mid- werd genomen. Velox vindt het ad- delinik snel weer op de fiets werd vies als uitgangspunt voor fusiebe- gezet er nog aan toe: Maar wat sprekingen onvoldoende, temeer om- vandaag niet gebeurde, kan zondag dat de verenigingen vóór 1 januari nog komen". Op het zware motor-11970 kenbaar moeten maken of zij circuit van Masaryk, waar de da- bereid zyn in een stichting te tre- mes vijfmaal en een dag later de den die tot sanering van het be- amateurs dertien keer een drie k' - (aajde voetbal in Utrecht zal leiden. lometer lange klim als voornaamste tweede divisie-club vindt hetgeen obstakel naar een wereldtitel ont- wordt voorgesteld onaanvaard- moeten, wenst de Nederlandse ploeg baar omdat alleen DOS hierby be_ zich te revancheren De nederlaag j heeft VelQX is wel bereid tot in de tijdnt zit hoger dan de vier' fusi maar dan zullen er vast. wilden toegeven. lijk financieel aantrekkelijke voorstel, len van Caballero. „Volgens René 7/»u hij er het dubbie kunnen ver- dienen van het bedag dat hij nu bij ons toucheert. Ik ,an er niet te genop bieden. Ik vree. dan ook dat ik hem kwijt zal rake.", aldus Ton Vissers. Vast staat dat Rik v.n Looy lid zal blijven van het „biuwe esca- dron". De Belg werd ver>den week weliswaar door het Belgiohe merk Whisky-Okay benaderd, iaar hjj legde de voorstellen naast ziq neer. Voetbal Voor de Duitse Bun- desliga is gisteravond één wedstrijd gespeeld. In Frankfort won de Ein- tract met 21 van Schalke 04. BOLZANO (ANP) In Bolzano is gisteren een aanvang gemaakt met het vierde toernooi om de Europese titels schoon- en torenspringen. Aan de kampioenschappen, die door het afzeggen van de Oostbloklanden, dui- - delijk aan waarde hebben ingeboet. Zwitserland 2.07.59.0 4. Polen standpunt kenbaar maken voor 1 D Gallant Way - Amsterdamprij»: nemen 60 springers en springsters 2.08.07.0: 5. Nederland 2.08.35.0; 6. Januari .1970, terwijl het nog niet satan Hanover, Fontanes, Captaii 1 uit elf landen deel. Rusland 2.09.56.0; 7. Noorwegen eens vast staat dat de gemeenteraad j Double K - Sprintersprijs: Henil De eerste titel, die in het toren- 2.10.25.0: 8 West-Duitsland 2.10.25.0: zich door het advies zal laten beïn- Buitenzorg, Hoot Song. Hercules V, 1en wereldkampioen omlijnde plannen op tafel moeten komen. Men vindt het onbe- Uitslag Zweden. 96.8 kilometer in 2 uur, 1 minuut 17,3 seconden igem. 47.926SrWe «k- dat de commtsste erop km/u); 2. Denemarken 2.03.02,0 3. aandringt dat de verenigingen hun S ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 u* DE OEFENWEDSTRIJD Sportpark NOORD. Mereveld, 24 augustus - 1.30 uur SchagenprijsHartin Gerda, Hu7 Hollandia, Hilda Dunst - Zaandam prijs: Gisalda, Hoop van Rhea, Gra- vin v. d. Golf, Gea Alkestis VE Haarlemprijs: Gay Fez, Fille d'Uni que. Geluksvogel - Grote Fokken- i prijs: Firmin, Florissant, Fernanda i springen voor dames, ging naar d Oostenrijkse Ingeborg Pertmayer, die met 304.53 pnt Regina Krause uit West Duitsland bijna twintig pun ten achter zich liet. Uitslag: 1. Ingeborg Pertmayer (Oastenr.) 304.53 pant., 2. Regina Krause (W. Did) 285.75 pnt., 3. Bru- na Rossi (It.) 280.53, 7. Anita Smith (Ned) 250.92. Na acht sprongen in het schoon- springen van de 3 meter plank (he ren) is de stand: 1. Klaus di Biasi (Italië 1 382.05 pnt. 2. Giorgio Cagnotto (It.) 365.31 pnt.. 3. Tore Anderson (Zweden» 336.54 pnt. 9 Frankrijk 2.11.18.1; 10. Engeland vloeden. Voorlopig neemt Velox een 1 Hélène Hanover - Alkmaarprfo afwijzende houding aan. De club zal Epilog V, Enterprise Hollandh, de uitbreidingsplannen, die zij ten Gaëla van Amstel, Frickson R aanzien van de eigen accommodatie Hilversum prijs: Fan Pom B, Darlinj j heeft, trachten te verwezenlijken. Hollandia, Extase, FuUspeedi. (ADVERTENTIE) BEZOEKT A.S. ZONDAG de wedstrijd Aanvang 2.30 uur op het V.N.L.- terrein gelegen in het Sportpark „De Vliet" aan de Voorschoterweg, naast het Zwembad. Met deze wedstrijd wordt het nieuwe terrein van V.N.L. geopend. ENTER (ANP» Tijdens de hul diging van wereldkampioen stayer Bert Boom in zijn woonplaats Enter is gisteravond een balkon, waarop toeschouwers stonden, naar beneden geklapt. In totaal zeven mensen, al len vrouwen, liepen verwondingen op. Vier van hen werden in een zie kenhuis in Almelo opgenomen, onder wie een vrouw met zeer ernstig hoofdletsel Drie personen werden wel gewond, maar konden na ter plaatse behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Het ongeval gebeurde tegen acht uur, juist op het moment dat wiel renner Bert Boom zou worden toe gesproken. Voor zijn woning aan de Van Uiterstraat in Enter waren heel veel belangstellenden toegestroomd om de huldiging van de wereldkam pioen bij te wonen. Na het ongeval, toen de gewonden naar ziekenhuizen waren vervoerd, is de huldiging toch nog doorgegaan. Het moment loaarop tijdens de huldiging van Bert Boom het balkon (met tenminste 10 perso nen erop) op de eronder staande toeschouwers stort. „Niemand keek toen naar mU om", is de korteling naar Akersloot ver huisde Beverwijkse nog niet verge ten. „Ik was onbelangrijk. Ik had afgedaan, was te oud, werd er ge redeneerd". Een op dat moment niet eens zo'n onlogische bewering want erva ren Marjan Ackermans, al elf jaar actief op de sintels, „harkte" in die dagen niet zonder de nodige moeite het gênant totaal van 4488 punten bijeen. „Het was voor mijzelf ook een hele domper. Hoewel ik steeds heb toegewerkt naar Athene, had ik mij in deze periode zeker geschat op 4600 punten". AKERSLOOT (GPD) Een telegram lichtte vijf kampster Marjan Ackermans (26) woensdag in, dat ook zij Athene zal aandoen. Het slot van de verheugende boodschap wekte echter verbazing. „Wat bedoelen zij nou: brief volgt?", piekerde de door haar bijna witte haar altijd „herkenbare" atlete, terwijl zij aan de zijde van haar echtgenoot uitblaast van een training. Marjan Ackermans koestert wel vermoedens. „Misschien willen zij mij bewegen tot nog een vijf kamp met Miep van Beek. Maar dat zal ik dan afwimpelen. Heus. ik vind het doodzonde dat Miep van Beek j het Europees kampioenschap moest missen. Zij heeft absoluut meer ta- i lent dan ik. Maar vóór de nationale j in Groningen kwam ik met het voorstel twee vijfkampen te la ten beslissen. Dat leek mij eerlijker. Het plan ging niet door, omdat vol gens Eijkenboom Miep van Beek nog geen twee vijf kampen binnen acht dagen aankan". Amsterdamse Miep van Beek (19) beklom dit seizoen in een hoog tempo de top. Aansprekende succes sen in Duitsland en bij Nederland- Frankrijk-Zweden in Uden sche nen garanties voor de vlucht naar Athene. Temeer, omdat de rivale Marjan Ackermans op beide toer nooien tegen een inzinking optorn- Knoeien Ze knoeide in die fase echter op drie onderdelen: kogelstoten, hon derd meter horden en hoogspringen. Dat laatste „klopte" nog het minst, want in de loop van de jaren was zij in die specialiteit naar eenzame hoogte gestegen. Eind juli '66 eve naarde zij zelfs het antieke record van Fanny Blankers. In de voorbe reiding op het Europese toernooi in Boedapest sprong zij onaangekon digd) 1.73 meter, twee centime ter hoger dan de al vrijwel vervaag de grens. Dit jaar tilde de langbenige Mar jan Ackermans (1.79) zich nog niet boven de 1.69 meter uit. Wat zij zich eigenlijk niet kon permitteren in de krakende tweekamp met Miep van Beek. De Amsterdamse was overge schakeld op de veelal gelukbrengen de Fosbury-flop. De resultaten vlo gen prompt omhoog. Marjan Acker mans: „Ik heb ook nog even over wogen om op die stijl over te gaan Maar ik vond, zo halverwege het seizoen, het té riskant. Volgend jaar zal ik het beslist proberen. Mis schien overschrijd ik op die manier de 1.80 meter. Miep van Beek is, ge loof ik, twaalf centimeter vooruitge gaan". Tot vóór Vlaardingen boekte Mar jan Ackermans daarentegen winst die zich amper liet opmeten. Zij stond achttien op de wereldranglijst. Na het debacle op de spelen in Me xico „Ik was daar uit vorm. de oorzaak is nog steeds een mysterie voor me" dreigde zij uit de gratie te raken. „De KNAU had mü in feite al afgeschreven. Het ging ook slecht en Miep van Beek was beter. Maar toch bleek ik optimistisch. Ik wilde alleen weten, waar ik aan toe was. Eijkenboom vertelde mij toen, dat als Miep van Beek noch ik 47( punten zouden verzamelen, de kam pioene mee mocht. Die 4700 punten dienen als ballo tage waimeer een land twee of drie vijfkampsters wil inzetten. Voor één geldt dat niet. Daarom pakte de be slissende nationale verkeerd uit voor de technische commissie, die had gehoopt dat Miep van Beek zelf en Marjan Ackermans het minimum bijeen zouden sprokkelen. Of, onder het mom van dat de Jeugd de toe komst heeft, dat Miep van Beek de als het ware voor haar gereserveer de titel zou „afhalen". Maar in de uren van de waarheid verloochende zich de klasse van de doodgezwegen en gemeden Acker mans niet. Helaas voor de keuzehe ren miste zij de limiet op twee lut tele punten: 4698. Miep van B«fc knuffeldiertje van de atletiek-uwe, trok weliswaar de hellende lijn door (4644 punten), maar de ach terstand was tè groot om haar ba gatelliserend af te doen. Marjan Ackermans, grinnikend! „Ik vind het een goede mop. Dit hadden zij absoluut niet voorzien, Natuurlijk is het jammer van Miep van Beek. Het zou fijn zijn wanneer zij als toeschouwster naar AtheM kan gaan. Daar leert zij ook een hoop van. Maar ik leen mij niet voor nog een vijfkamp met haar. Wat gebeurt er, als zij dan 470) punten vergaart en ik achterblijf Ja. dan gebeurt er niets. Maar dan heb ik toch mooi mijn gezicht ver loren". Vooruit Marjan Ackermans, meestal te lankmoedig om hardop te denken, volgt slechts de route naar Athene en wil absoluut niet meer afbuigen. „Met de kogel moet ik vooruit. Met behulp van mijn trainer Pallesen zal mij dat lukken, daarnaast pro beer ik, allicht, mijn snelheid op te voeren. Die is tevens onmisbaar voor het verspringen". De spelbreekster voor de atletiek* unie, opgeklommen naar een acht ste plaats op de wereldranglijst, be grijpt. dat een misser in Athene hi lariteit zou opwekken. „Ach, als het een beetje meezit schaar ik mij mis schien wel bij de eerste zes", wat haar uitverkiezing royaal zou recht vaardigen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12