UM6" pfoe del ft 69 Als je je omdraait is het water vervuild ÜZT OPLICHTING OUDERS VAN VERMISTE Leraren gaan nog door Vluchtelingenhulp paraat Lozingen recreatie gaan niet samen Voor Tsjechoslowaakse vluchtelingen Artsen: toestand van Veluwemeer is niet meer verantwoord m PPR-Limburg Officier: misselijke zaak NOTA VOOR DE KAMER Zes maanden voor stenen naar politie Boskoops korps bij interland DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE „Bij verscheidene patiënten heeft mijn man nekstijfheid geconstateerd, dat is een soort kinderverlamming en wordt veroor zaakt door een virus uit verontreinigd wa ter. Het ergste was het bijzonder grote aantal diarree- en braakpatiënten. Het wa ren er zoveel, dat je haast van een epidemie zou kunnen spreken. En we hebben ook meer dan vorige jaren heel veel vieze won den gehad." Aldus het relaas van mevrouw Lucardie, echtgenote van de huisarts J. A. Lucardie uit Nunspeet, die op een groot aantal cam pings langs het Veluwemeer praktizeert. Zij is, evenals talloze inwoners van plaatsen rond het Veluwemeer, hevig verontrust over de toenemende vervuiling en verontreini ging van het Veluwemeer. Die verontreini ging wordt mede veroorzaakt door het niet functioneren van de rioolwaterzuiverings installatie in Harderwijk en door onvol doende maatregelen van de gemeentebestu ren in Putten en Ermelo tegen eendefok kers en pluimveeslachterijen. De Puttense arts M. J. J. Tolhoek heeft ook ervaren wat de gevolgen zijn van een zwempartij in het Veluwemeer en een in de afgelopen zomermaanden door honderd duizenden vakantiegangers en dagjesmen sen bezocht recreatiecentrum: „Ik heb bij Harderwijk gezwommen met mijn zoontje en een neefje. Die twëe kinderen zijn kopje onder gegaan en lagen de volgende dag met een behoorlijke diarree op bed. Er moet snel iets gebeuren. Bij Harderwijk gaan enorm veel vissen dood. Dat komt door de warmte. zeggen ze, maar dat vind ik maar een vreemd verhaal." Huisarts Holtrop uit Ermelo, met een gro te praktijk voor vakantiegangers: ,Jk heb wel ontzettend veel heftige diarree-patiën- ten gehad, maar bij navraag kwam toch niet duidelijk vast te staan, dat dat door het zwemmen of pootjebaden in het Velu wemeer kwam. Het is overigens wel een vies en ziekteverwekkend water en ik vind het een allesbehalve frisse zaak." Conclusie: door lozing van eendemest, kalvergier, kadavers van pluimvee en kal veren en door afval van industrieën, zie kenhuizen en sanatoria is het Veluwemeer in ernstige mate verontreinigd. Het heeft al een groot aantal diarree-slachtoffers op geleverd. Artsen vinden dat de toestand niet langer houdbaar is. ta begint de i 22 t/m 30 augustus halve zondag 24aug.) ivang 21.00 uur Kaarten bij deV.V.V.'s te Delft, Den Haag, Rotterdarrt.Schiedam, Utrecht en via de V.V.V.-theaterbespreekbureaus. Prijzen v.a.f 2.- (Van onze correspondent) AMERSFOORT (GPD) „De hele situatie samenvattend zou ik zeggen dat het eigenlijk ontoelaatbaar is dat een water als het Veluwemeer twee functies moet vervullen. Enerzijds als het lozingspunt voor waterlopen en rioleringen, anderzijds voor recreatief gebruik. Het water was in 1963 nog helder. Daarover waren wij ver heugd. Eindelijk eens werkelijk helder water, dat het biologisch evenwicht niet verstoorde. Een paar jaar later was het al mis. Het water werd troebel, wieren stierven af, er vond eutrofiëring plaats, een proces, waarbij door sterke toeneming van fosfaten en nitraten een overmatige groei van algen en vooral blauwwieren wordt veroorzaakt. Die beginnen op het Veluwemeer dan ook steeds meer voor te komen. Zelfs al zouden alle geplande rioolwaterzuive ringsinstallaties worden gebouwddan nog zitten we met fosfaten en nitraten die niet afgebroken worden. Dat is een levensgroot probleem, waarmee we in de toekomst nog sterker te maken zullen krijgen. Dit staat dus geheel los van de verontreiniging van het Veluwemeer door afvalstoffen." niemand die de zaak in de gaten i houdt". baarheid. Als gevolg daarvan is over dag onder invloed van het licht een zuurstof aanmaak tot wel tweehon derd procent, waardoor de slijm laag van de vissen wordt aangetast. i 's Nachts is het omgekeerde het ge val, dan sterven de vissen door een gebrek aan zuurstof. Ook deze ont- Zolang we in de overgansfase zit- wikkeling heeft zich, zij het nog op ten. dat er onvoldoende gezuiverd of kleine schaal, reeds voorgedaan. In I helemaal niet gezuiverd en geloosd mei van dit jaar is bijvoorbeeld meer wordt, houden we de situatie dat er HEERLEN (GPD) Het Lim burgse provinciale bestuur van de j P.P.R. heeft zich in een telegram. gericht aan de P.P Jt.-leden van de j Eerste en Tweede Kamer, voorstan der getoond van vrij lating van de drie oorlogsmisdadigers, die in Breda zijn opgesloten. Dit telegram heeft de volgende inhoud: „Het provinciaal bestuur Limburg van de P.P.R. pleit voor vrijlating van de drie Bredase gevangenen. Na 25 jaar kan men deze vrijlating alleen nog maar ironisch een daad van christelijke vergeving noemen. In dit geval is langer gevangen hou den zinloos, of het moest zijn ter bevrediging van wraak- en haatge voelens. Daarop kan men echter geen nieuwe en meer humane samen leving bouwen". AMSTERDAM (ANP) „Een enorme rotstreek", noemde de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. J. Abspoel, gister middag de manier, waarop de 18- jarige elektriciën Rob W.C. uit de hoofdstad de vader van het sedert 19 oktober vorig jaar verdwenen 18- jarige meisje Betty Kunst uit Zwijn- Moedeloos dode vis aangetroffen dan normaal genoemd kan worden. Aan het woord is de heer P. Leent- vaar uit Hoevelaken, hoofd van de afdeling Hydrobiologie van het RIVON in Zeist, die in het verleden zelf hydrobiologische onderzoekingen in het Veluwemeer heeft verricht en nog steeds de ringer aan de pols houdt. Als het huidige proces niet gestopt wordt door ingrijpen van de mens verwacht hij een overbelasting met miljoenen bacteriën, protozoën en schimmels. Lokaal komt deze si tuatie al voor. Het gevolg is dat er geen voedsel meer zal zijn voor de vissen. Ook dat heeft zich reeds voorgedaan. Op kleine schaal is vis sterfte geconstateerd met name bü lozingspunten. Elders verraadt de aanwezigheid van talrijke futen dat een ernstiger stadium nog niet is in getreden. Warmte De lozing va/n organische stoffen in het Veluwemeer veroorzaakt ook een latente aanwezigheid van bacteriën die in het te koude water niet tot ontwikkeling komen, echter wel wan neer ze in het menselijk lichaam, dat een temperatuur rond de 37 graden heeft, worden opgenomen. Een situa tie die zich licht kan voordoen bij het zwemmen. Reeds bij de eerste ver schijnselen van verontreiniging heeft de heer Leentvaar aan de alarmbel getrokken. Biologisch gezien heeft de verontreiniging al slachtoffers geëist. De kranswieren, essentieel voor het voortbestaan van vlooien en kreeft- aohtigen (voedsel voor de vissen) zijn het hoekje omgegaan als gevolg van het feit dat door vervuiling van het Water een overmatige plankton-groei Is opgetreden. Hierdoor ontstaat ver- trailing van het water en onder vluchteling geworden mensen en zij, deze omstandigheden kan het krans- Ook de beken, die lozen op de randmeren, zijn ernstig vervuild. In de Hierdense beek heeft zich twee jaar geleden grote sterfte voorgedaan onder forellen. In andere beken is de situatie niet veel beter. De heer Leentvaar: „dan kun je natuurlijk wel praten over controle, maar er is meermalen geconstateerd dat de boe- j ren hun zaakjes zaterdags of zon-1 zogenaamde diffuse-lozing, d.wjz. dat dags de beek in kieperen. Dan is er door het aangrenzende land en kwel alle kans bestaat op tyfus, para tyfus, geelzucht en huidaandoeningen. Zijn de geplande zuiveringsinstallaties al lemaal gebouwd dan zijn we er nog niet. Wij stellen hogere eisen. Ook nitraten en fosfaten (20 procent van de fosfaten zyn afkomstig van mo derne wasmiddelen) moeten afgebro ken worden, dat is mogelijk. In Zwe den doet men dat via elektrolytische weg. Dan houden we ook nog over de nota gaan opstellen samen met een Den willekeurige vondst in het Veluwemeer: kadavers van aantal economen en politici. pluimvee en resten van andere dieren vermengd met uitwerpse len van eenden, kalveren etc. GOUDA (ANP) De Raad van over bepalen. Naar de heer Rousseau Leraren heeft gistermiddag op een meedeelde, zal dit nog deze week ge- vergadering in Gouda besloten de ac- beuren. tie die hü is begonnen met de „Open Staatssecretaris Grosheide van On- brief' aan de ouders van de leerlin- derwys en Wetenschappen wijst in gen voort te zetten met het opstel- een commentaar op de open brief van j len van een nota voor de vaste com- j de Raad van Leraren het verwijl van missie voor onderwijs uit de Tweede de leraren van de hand dat Kamer. De raad van leraren wil de het ministerie eenzijdig vaststelt op de overbemesting van landerijen doordringt in het water. En hoe je dat nu in de hand moet houden? Ik weet er geen oplossing voor. Eigen lijk word je er wanhopig van. Ein delijk heb je eens helder water ge vonden en terwijl je je omdraait is het alweer vervuild. En voor het Ve luwemeer geldt dan bovendien dat dcor de aanleg van zuidelijk Flevo land het reinigende oppervlak sterk De nota moet wetenschappelijk ver antwoorde gegevens als achtergrond hebben, er moet in aangetoond wor den wat er zou moeten gebeuren voor het voortgezet onderwijs, wat dergelijke voorzieningen gaan kosten, wil de mammoetwet op een goede manier uitgevoerd worden. Dit heeft de heer L. J. Rousseau namens de raad van leraren meegedeeld na af loop van de vergadering. De Raad van Leraren heeft voorts gesproken over de vraag of hij meer demonstratieve uiting zal gaan geven is ingekrompen. Met het Eemmeeraan de gevoelens van onbehagen ligt het net zo. En als Je dan weet over de uitvoering van de mammoet wat er allemaal in het water terecht- wer. De raad staat niet afwijzend komt dan vraag je je af: hoe halen tegenover bepaalde demonstratieve de mensen het in hun hoofd om hier acties de lerarenorganisaties moeten nog te gaan zwemmen". I elk afzonderlijk hun standpunt hier- (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Zal de vluchtelingenstroom vanuit Tsjecho- slowakije naar de Westeuropese lan den, zoals deze zich een jaar gele den voordeed, zich binnenkort her halen? Een vraag, die de Stichting Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp nu, aan de vooravond van de herdenking van de Russi sche invasie in Tsjecho-Slowakije. bijzonder bezighoudt. Het enige wat de stichting echter kan doen is pa raat zyn, nu de spanning in en om Praag stijgt. Toen op 21 augustus van het vori ge jaar troepen van het Warschau pact Tsjecho-Slowakije binnenvie len, bevonden zich ongeveer zeshon derd Tsjechen met vakantie of op studie- of congresbezoek in ons land. Om deze, in één dag van toerist tot wier niet leven. In het kranswier gedijden ook het driehoekige mosselengoed, voedsel voor onder meer kroon- en duiker eenden. die inmiddels ook nauwelijks meer gesignaleerd worden. De vege tatie in het water gaat overigens sterk achteruit. In Elburg. waar een student uit Wageningen onderzoekin gen pleegt, is dat reeds duidelijk ge constateerd. Het gevolg is dat ook de swanen onvoldoende voedsel kunnen vinden en nu hun toevlucht zoeken die wellicht nog zouden volgen, te helpen, werd spontaan het Comité Detailwijzigingen DAF - modellen 70 wagens betreft. Wel zyn er een aan tal detailwijzigingen, die vooral op het gebied van de passieve veiligheid tot. het groen aan de oevers. Daar-1 betrekking hebben, over zyn de boeren weer niet best De z,t Van de stoelen werd wat to spreken, ..eigenlijk zouden we tot verbeterd, de rugleuningen kregen een zeker afschot over moeten gaan.een ext,ra stootvulling aan de boven- EINDHOVEN DAF heeft voor het modellenjaar 1970 geen ingrij pende wijzigingen op het program- ma staan wat het uiterlijk van de joods Maatschappelijk Werk en de Wittenberg opgericht, dat zich bezig hield met de eerste opvang. Binnen een week werd echter door het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk, in sa menwerking met verschillende instellingen waaronder de federatie voor vluchtelingenhulp, een meer systematische hulpverlening opgezet. Op de Kloveniersburgwal in Amster- dan werd een bureau Bijstand Tsjecho-Slowaken ingericht, waar Tsjechische vluchtelingen die zich hier meldden geholpen werden aan voorlopige huisvesting en eerste levensonderhoud. Tevens werd hen steun verleend bij het vinden van een geschikt studie of werkterrein. Na enkele weken reeds bleek de behoefte aan een dergelijke opvang centrum aanzienlijk verminderd: de meeste vluchtelingen voornamelijk academici, voor wie er legio mo gelijkheden waren) hadden al of niet met de hulp van het bureau hun weg gevonden. Enkele individuele geval len van mensen, die zelfs na de ge bruikelijke opvang- procedure nog sociale begeleiding nodig bleken te hebben, wei-den daarna door maat schappelijk werksters van de fedara- tie. van de hoofdafdeling vluchtelin genzorg van de katholieke stichting ..Mensen in Nood", de Stichting tie, lijkt het werk van de federatie wat Tsjecho-Slowakije betreft vol tooid te zijn. Aan ongeveer 1000 vluchtelingen werd steun verleend. 109 van hen zijn geëmigreerd, 280 ge repatrieerd. De overige Tsjechen zijn zonder veel moeilijkheden ge heel opgenomen in de Nederlandse samenleving. De federatie vraagt zich echter be zorgd af, wat de toekomst zal bie den. De toestand in Tsjecho-Slowa kije ls verslechterd. Twee honderd duizend Tsjechoslowaken verblijven op het ogenblik met vakantie in Westeuropese landen. Zij zijn in het bezit van een geldig visum en wach ten de gebeurtenissen af. De Tsjechische regering heeft ech ter laten weten, dat de visa per 15 september als verlopen zullen wor den beschouwd, zodat de Tsjechen worden geacht voor deze datum naar hun land te zijn teruggekeerd. Wanneer net onrustig blijft in Tsje cho-Slowakije zullen naar alle waar schijnlijkheid vele Tsjechen onder dak zoeken in hun vakantieland, uit angst, dat zij hun eigen land anders nimmer meer kunnen verlaten. Ook voor Nederland zal dat zeker gevol gen hebben en dat is de reden waar om de Nederlandse federatie voor vluchtelingen hoewel haar taak ei genlijk volbracht is nog steeds op haar hóede blijft. welke wijze de wet op het voortgezet onderwijs moet worden uitgevoerd Bij alle nieuwe regelingen stond het onderwijskundige aspect voorop. Bij de uitvoering moet met de financiële mogelijkheden rekening worden ge houden, wat invloed heeft op het tempo van uitvoering", aldus mr. Grosheide. Rijksuitgaven voor 'n be paald doel moeten altyd worden af gewogen tegen andere rijksuitgaven b.v. voor volksgezondheid, defensie, ontwikkelingshulp en tegen particu liere besteding", aldus mr. Grosheide. VLEDDER (ANP.) De dienst weigeraars in het kamp Vledder hebben besloten hun acties op te schorten. Zij hebben meegedeeld dit te hebben gedaan gezien de openheid en bereidwilligheid van de ministers Udink en Polak en de toezegging dat op 11 septem ber de wensen van de dienstwei geraars in openbare vergadering zullen worden besproken door de vaste kamercommissie voer de fensie. Een uit zes man bestaande de legatie van de dienstweigeraars heeft gisteravond minister Udink (minister van Defensie a.i.) een open brief aangeboden. De voornaamste wensen die de tewerkgestelden in de brief had den geformuleerd warenbetere aanpassing van het tewerkstel lingsbeleid aan persoonlijke ca paciteiten, een beter leefklimaat in Vledder. opheffing van het crypto militaire" reglement en opheffing van de „ambivalente" rechtspositie. Een groep van in totaal 35 gewetensbezwaarden 27 uit kamp Vledder en acht Haag tewerkgestelden di echt had opgelicht met verhalen dat hy inlichtingen kon geven over de verblijfplaats van zyn dochter. De officier eiste, rekening houdende met de jeugdige leeftijd van de ver dachte zes maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk en af trek van het voorarrest. In een week had Rob vier keer geld totaal f 1.300.met allerlei fantastische verhalen weten los te krijgen. Rob was door de kinderrechter in het rijksobservatiegesticht Ekenstijn geplaatst en hij stond onder gezins voogdij In de inrichting had hii het niet erg naar zijn zin en hy vond dat er te weinie aandacht aan hem werd besteed. In een Amsterdamse krant las hii in april jl. het verhaal over Betty die toen al een half jaar spoorloos was. Dasmaas* had hij in een damesblad artikelen gelezen over meisjes die in nachtclubs worden ge ëxploiteerd. Geld Hy zag daarin een moceliikheid om aan geld te komen. Tijdens een weekeindverlof zocht hü contact met de ouders van Betty die op zü'n ver zoek naar Amsterdam kwamen. Rob vertelde dat. hij uit Dusseldorf was gekomen en Betty daar in een nacht club had ontmoet. Ztl werd er tegen haar wil vastgehouden. Aanvankelijk deed hij het voorko men dat hü geen geld wilde hebben maar later accepteerde hü toch f 100.van de vader van Betty om dat de bank dicht was. Toen de ouders vroegen of hü geen paspoort voor Betty nodig had zed hij alleen dat hü pasfoto's moest hebben. Hij kreee deze en daarmee was hü. zo vertelde hii ter zitting, café's in Amsterdam, Schevenineen. Zwiindrecht en Wageningen afge gaan om naar het meisje te zoeken. In het psychiatrisch rapport over verdachte werd onder andere ge zegd. dat hij altiid de heldenrol wil spelen, zeer intelligent is. een ander altiid feilloos door heeft en een fan tasierijke dagdromer is. De officier zei, dat Rob op een bijzonder geme ne manier te werk was gegaan en misbruik heeft gemaakt van de wan hoop en het verdriet- van de ouders bij wie hü illusies heeft gewekt AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse T-echtbank heeft gisteren de 19-jarige postverzorger J. T. uit de hoofdstad wegens het gooien van stenen naar motoragenten en re chercheurs tiidens de relletjes op de eerste dag van het Maagdenhuispro- Den ces 12 juni jl. veroordeeld tot H j|trok la- zes maanden gevangenisstraf waar ier op de avond vanuit Rotter- van drie voorwaardelijk en aftrek dam naar Den Haag (zie foto) en naar Oegstgeest. In Den Haag bezorgden de gewetensbezwaar den een exemplaar van de brief aan het huisadres van minister Klompé. Voorts iverd een exem plaar van de brief afgegeven aan het woonadres van minister Po lak van Justitie in Oegstgeest. Maar het probleem is dat de zwanen onder de jachtwet vallen. Dat kan dus niet meer zo", aldus de heer Leentvaar. Zuurstof boor sterke lozing op het Veluwe meerniet alleen als gevolg van de weigerachtige rioolwaterzuiveringsin stallatie in Harderwyk. maar ook door talrijke beken die kadavers en andere ongerechtigheden spuien, ont staat hypertrofie, 'n te grote vrucht- zyde. de 44 en 55 modellen kregen een veiligheidsstuurinrichting, een uitbreekbare achteruitkykspiegel, een in de bestuurskolom verzonken chokeknop en contactslot, verzonken portiergrepen, groene meterver lichting, contactslot met flexibe le knop en nog een aantal van de ze bü een onverhoopt ongeval „ver zachtende omstandigheden". De DAF-33 kreeg voor het nieuwe jaar een nieuw „meubilair", gelijk aan dat van de 44-55 modellen. Stichting Nederlands Hulpcomité voor Tsjechoslowaakse Vluchtelingen behandeld. Om de studiekansen voor de Tsje choslowaakse vluchtelingen te ver greten werd in mei van dit jaar door de Tweede kamer een motie aangenomen, waarin werd vastge steld. dat wat de rüksstudietoelagen betreft voor deze groep dezelfde nor men gehanteerd zullen worden als voor de Nederlandse studenten. De stichting büstand buitenlandse stude renden verzorgde ten behoeve van j de vluchtelingen-studenten een adap- tie-cursus (vooral in de Nederland- j se taal) en taalcursussen voor niet- j studerenden. Een Jaar na de Ruseiche interven- van het voorarrest. De officier van justitie had tegen T.. die het gooien naar de motor agenten toegaf maar naar de recher cheurs hardnekkig ontkende, zes maanden met aftrek geëist. De jon geman. die indertijd voor zijn deel neming aan een relletje bü het Bel gische consulaat door de kinderrech ter tot een voorwaardelijke straf werd veroordeeld zit reeds twee maanden in voorarrest.. De bewuste avond had T. op de Dam een afspraak met een meisje dat niet was gekomen. Hü was toen op de N.Z.-Voorburgwal naar de rel letjes gaan küken, waar hü niets mee te maken wilde hebben. Hii srond langs de huizenkant en had bi een charge van de motoragenten een paar klappen gekregen. Daar door driftig geworden was hü stenen enan gooien naar de agenten. De officier van justitie, mr. J. J. Abspoel. noemde dit een bombarde ment op onbeschermde mensen, „een soort moordaanslag". BOSKOOP De Boskoopse Har monie Exceldior gaat, voor de vier de maal, een interland voetbal wed strijd muzikaal opluisteren. Tüdens de wedstrijd Nederland -Bulgarüe in het Feüenoordstadion in Rotter dam op 22 oktober zullen de leden van de harmonie de Bo6koopse eer weer hoog houden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7