OPSCHUDDING IN PRAAG 5tw een iuli al Omhoog? Guyana jaagt Surinamers van vliegveld V akbondschef s op Curacao aangehouden HEI WORDT GEWELDIG IN DE STADSGEHOORZAAL VAN 2 l/m 7 sept. POLITIE TRAD GISTEREN URD OF TEGEN ENIGE UIZENDEN BETOGERS Sarcastisch advocaatbowls JAMIN Koel weer Protest tegen NPDin Nordhorn Resultaten mmmi (9uc/ QlteutVO igericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 No. 32870 EIDSCH DAGBLAD [tcteur: E. A E. van Dishoeck ofdredacteurDrs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57051 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 jé President Sivoboda Partijleider Hoesak I Tan onze parlementaire redactie) HAAG 'GPD> In officiële II ringen is geen bevestiging te 8 rijgen van het gerucht dat de re- ering. het afwijzende advies van !e SER ten spijt, zou hebben he loten de btw toch te verhogen. De rerhoging zou echter niet op 1 ja nuari ingaan, zoals minister Wit teveen zich aanvankelijk voorstel de. maar halverwege het jaar. op juli. Belasting-technisch is een dergelijke operatie heel goed mo- I dijk. SER heeft eind juni de regering eadviseerd de BTW niet verder te schroeven om de kosten van aensonderhoud wat in toom te inuden Minister Witteveen zit ech- er met het probleem dat hij niet illeen de uitgaven voor 1970 moei meieren, maar ook nog de per januari opgetrokken belasting- irije voet moet dekken '250 mil- |oen), terwijl hij ook nog een stuk lelastingverlaging wil realiseren, invankelijk wilde de minister de letastingoperatie mogelijk maken goot een gelijktijdige verhoging ran de BTW. maar behalve bii de SER is daartegen ook in de Ka mer verzet gerezen. Met name de Anti-Revolutiona'ren hebben steeds rtwgen een dergelijke verhoging ge- «arschuwd vanwege de daaruit voortvloeiende prijsstijgingen. Uit stel tot 1 juli heeft echter veel min der effect op het prijspeil. politieke kringen wordt ver wacht dat de regering haar heil nu al zoeken in een verhoging van de motorrijtuigenbelasting en een ver lenging van de op 1 juli voor een half jaar overeengekomen accijns verhoging op benzine, bier en al - cohol. beschikt minister Witteveen over de mogelijkheid het tijdelijk verhoogde tarief van de ver mogensbelasting niet te verlagen, maar op 6 promille te laten en het tarief van de vennootschapsbelas- te handhaven op 46 procent. De minister heeft by de parlementaire behandeling van de nieuwe wet op de vennootschaps belasting eerder dit jaar voorge steld dit tarief terug te brengen tot 45 procent, maar de Kamer heeft hem toen van een beslissing daarover weten af te houden. PRAAG (Reuter, DPA, AFP) - In het hart van de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag is het gisteren, twee dagen voor de eerste „verjaar dag'''' van de invasie van de Warschaupactlan- den, bijzonder onrustig geweest. De politie, voor het eerst versterkt niet leden van de eomniu- nistisehe volksmilitie, greep op het Wenceslaus- plein hardhandig in, toen het verkeer daar in de war liep tengevolge van de demonstratieve aanwezigheid van enige duizenden demonstran ten, die bloemen neerlegden hij het monument. ADVERTENTIE morgen 150 gram van 99 voor 89 niette geloven voor die prijs! De Bil* verwacht van heden- tot r"rgenavond Veranderlijke bewolkng met nu en te buien Matige tot krachtige "idwestelijke wind. Koel weer. STRANDVERW ACHTING topressie by noord-Schotland trekt 't oosten. Hierdoor morgen nog stabiel met enkele buien. Fris- zuidwesten wind in de middag 19 120 graden. Zeewater; 19 graden. Vooruitzichten'; aan de koele kant ret na morgen wat meer opklarin- *l 21 AUGUSTUS op: 5.33 uur onder: 19.52 uur !,kan op: 15.48 uur; onder: 22.33 'iur. Hoogwater te Katwijk te 8.10 en W-41 uur 'laagwater te 3.57 en 16.15 PARAMARIBO GEORGETOWN (ANP.AP) In betwist gebied tus sen de rivieren de Boven-Corantijn en de Koeroeni is het na wekenlange geruchten over Surinaamse activi teiten gisteren gekomen tot 'n Guya nese bezetting van een door Surina me daar aangelegd vliegveld. Guyanese vliegtuigen landden gis terochtend op het vliegveld Tigtfi en raakten slaags met eenheden van de Surinaamse Defensie Politie, die zij, althans volgens verklaring van Geor getown. na een kort maar hevig vuurgevecht verdreven Aan Guya nese zyde zouden geen gewonden zijn gevallen. Volgens geruchten in Paramaribo werden enkele Surina mers licht gewond. Volgens minister Bakker die mini ster Luns tijdens diens vakantie ver vangt als minister van Buitenl. Zaken hebben de Surinamers zich in op dracht van de Surinaamse regering teruggetrokken. Direct na het be- kendworden van de Guyanese actie ontstond in Paramaribo een paniek stemming. Het kantoor van de pasbe noemde Guyanese consul-generaal Kendall werd onder bewaking gesteld er alle verloven van de Surinaamse Defensie Politie, een semi-militair# organisatie, werden ingetrokken. Vol gens welingelichte kringen in Pa ramaribo zouden onmiddellijk twee honderd manschappen van deze or ganisatie naar het betrokken gebied zyn overgebracht De Surinaamse politiebond gaf een communiqué uit waarin het leden die naar het grens gebied vertrokken sterkte toewenste. i weest van de invasie. Hy heeft ge- tracht telefonisch zijn regering te bereiken waar hij echter niet in slaagde. Dendall zal nu met een par- i ticulier vliegtuig naar Georgetown 1 vertrekken om zich te informeren, j Tijdens de besprekingen met Ken- I dall was ook de Amerikaanse con- I sul-generaal aanwezig. In Suriname I liggen enkele compagnieën Neder landse soldaten die niet ver van het betwiste gebied gelegerd zijn. Evenals j bij de vorige reeks incidenten in de- cember 1967 lijkt het dat de Neder - landse troepen zich niet met de I kwestie zullen bemoeien Pantserwagens op Wenceslansplein j ALMELO (ANPi Naar aanlei ding van de bijeenkomst, die de NPD i op 26 augustus in Nordhorn West- j Duitsland zal beleggen, heeft een voor i een groot deel uit politici bestaande I groep personen in het oosten des 1 land een verklaring verstrekt. Daarin wordt gezegd: „de nazistische NPD wil zich op korte afstand van de Ne derlandse grens met een grote ver- 1 gadering manifesteren. Wij zyn daar- i over verontrust en verontwaardigd. Het optreden van deze partij gaat ge- I paard met geweld tegen anders den- 1 kenden. Dit is vergelijkbaar met het optreden van andere groeperingen in 't recente verleden van Duitsland. Wij betuigen onze solidariteit met alle democratische krachten in West- Duiteland, die bereid zijn dit nazisme en deze NPD te bestrijden". In het begin van de avond tracht- ten politie en miiltie de demon stranten merendeels jongelui op het Wenceslausplein met traan- gas uiteen te drijven Politieauto's reden dwars over het plein om de mensen te verspreiden Temidden I van hun geloei hoorde men de sire nes van ziekenwagens. Er zouden I verscheidene personen zijn gewond. De onrust in Praag begon enkele uren nadat partijleider Hoesak op een bijeenkomst van partij- en vak bondsvertegenwoordigers de voorma lige leiding onder de liberaal-den kende Doebtsek had verweten, dat zij de waarschuwingen van Moskou die leidden tot de invasie van Russische en andere Oosteuropese troepen in de wind had geslagen. Doebtsek was in 1968 begonnen met de volle steun van Moskou, aldus I Hoesak. maar had dit vertrouwen verspeeld door toe te laten dat het Tsjechoslowaakse communisme werd bedreigd. Hoesak sprak op sarcasti sche wijze over het politieke beleid van Doebtsek. Evenals president Swo- boda. die vóór Hoesak sprak, waar schuwde hij. dat demonstraties zou den worden bestraft. Swoboda ver klaarde. dat de ervaring van de Tweede wereldoorlog heeft aange toond, dat de veiligheid van het land gebonden is aan samenwerking met de Sowjet-Unie. Hij deed een beroep op het volk niet te luisteren naar hen. die onder het mom van vader landsliefde een crisis willen veroor zaken. Reeds in de loop van gisterochtend trokken steeds meer Tsjechen naar het Wenceslausplein om daar bloe men neer te leggen, hetgeen de poli tie door intimidatie trachtte te ver hinderen. Twee politiemannen grepen een jongeman, die het monument na derde. beet, rukten hem de bloemen uit de hand en bewerkten hem met de wapenstok. Een oude man. die eveneens bloemen wilde neerleggen, werd meegenomen. Bestaand In de avonduren trad de politie in samenwerking met de volksmilitie, hard op en gebruikte wapenstokken waterkanonnen en tenslotte tot drie maal toe traangas. Het publiek bleef de politie uitschelden en uitfluiten en riep herhaaldelijk „Gestapo". Politie auto's achtervolgden de betogers tot in de naburige straten. Er zouden 25 demonstranten zyn opgepakt. Intussen zyn de huisvrouwen in Praag en andere steden begonnen hun levensmiddelen voorrad en aan te vullen. Voor de winkels zag men lange ryen mensen. Gistermiddag was er in heel Praag by na geen vlees meer te krijgen. Volgens officiële westelijke krin gen in Bonn nemen de bewegingen van Russische tankeenheden in Tsjecho-Slowakije toe. Ook een co lonne Poolse tanks en militaire auto's met soldaten trekt op het ogenblik door Tsjecho.slowaaks gebied. De be wegingen van deze troepen hebben kennelijk ten doel eventuele onlusten te voorkomen. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de visa voor twee Nederlandse onderda nen ingetrokken: de fotograaf Viester en de medische student Mey- knecht, die zich zouden hebben in gelaten met illegale activiteiten om de goede naam van Tsjecho-Slowa- kije in het buitenland schade te be rokkenen. Zij hebben intussen het land verlaten. e informatie- en discussie avond over de plaats van een elektriciteitscentrale voor het noordelijk deel van Zuid-Hol land heeft gisteren enkele niet onbelangrijke resultaten opgele verd. In de eerste plaats kwamen uit de discussies de alternatieve plaatsen vrij duidelijk te voor schijn. Dat was te danken aan enkele heldere vragenstellers, aan de bijzonder ad rem leidende prof. Teschke en uiteraard aan de verschillende inleiders. Het is nu te hopen dat de des kundigen, met de ervaring van gisteren in het achterhoofd, nog eens rustig met elkaar gaan con fereren om de verschillende al ternatieven uit te gaan werken* Een belangrijk punt daarbij zal ongetwijfeld de factor geld zijn. Enkele inleiders hebben er op gewezen, dat de techniek voor niets staat, als de gemeenschap maar bereid is om geld op te brengen. Het Leidse project kosti enkele honderden miljoenen gul dens. Een alternatief project zal ongetwijfeld veel meer kosten. Maar wellicht is de gemeenschap bereid om die meerkosten te dra gen. De vage angst van de bio logen voor een onleefbaar kli maat in de toekomst houdt in elk geval een dreiging in, die we niet zonder meer aan ons voorbij kunnen laten gaan. ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL pBREESTRAAT LEIDEH Donderdag van 210 n.m. Vrydaf 9 v.m. - 10 n.m. Zaterdag: 9 v.m. 5 n.m. Zie adv. in dit blad van maan dag j.L ADVERTENTIE Sikkens autolokken ADVERTENTIE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Surinaamse regering is giste - rer de hele dag in vergadering bij een geweest In 'n verklaring geeft ze toe versterkingen naar het gebied te hebben gestuurd en werd de na druk gelegd op de schending van de bestaande toestand rond Tigri. Het vliegveld zou reeds voor 3 maart tijdens de regering Pengel zijn aan gelegd. In de situatie in het gebied zou na 3 maart geen wijziging zijn ge komen. De Guyanese consul-generaal Kendall heeft na een onderhoud met regeringsvertegenwoordigers ver - klaard niet op de hoogte te zijn ge- LEIDEN In Amsterdam slapen jongeren vrijwillig op de Dam. In Leiden moeten gezinnen onder de blote hemel slapen. De ze week zei de wethouder van huisvesting, dat het soms drie maal in één week gebeurt. In de zelfde nacht maakte een jong echtpaar zijn bed op in de Koren beurs. een open plek met alleen een dak erboven In de afgelopen j nacht was dit schrijnende voor- I beeld van Leidse woonellende op- nieuw te zien. Het jonge paar (beiden 18) weet niet waar het onder dak moet, nadat drie in woningen zijn mislukt en het politiebureau na twee nachten ook geen slaapplaats meer biedt. Het bijna twee jaar oude kiJid van het paar is bij één van de oma's, waar vader en moeder niet kunnen wonen. Daarom slapen ze in de open lucht tot er een oplos sing komt Wanneer? Huisvesting xveet het niet. Er zijn nog honder den gevallen van inwojiingen i?i Leiden op te lossen. Het bureau stipt deze mogelijkheden aan voor dit geval in de eerste plaats imvoning en verder heeft het echtpaar het recht om van een particuliere eigenaar een woning te huren beneden f 10 per week of boven f170 per maand kale huur. Zijn die mogelijkheden err en zo ja, zijn ze betaalbaar voor een jonge glazenwasser? (Foto LD/Holvast) WILLEMSTAD (ANP) Op Cura sao zijn gisteren twee vakbondslei ders aangehouden. Het zijn de voor zitter van de Algemene Havcnunie W. (Papa) Godett en de voorzitter der Curacaose federatie van werknemers E. Ong-A-kwie. Volgens de offi cier van justitie zijn, er thans vol doende aanwijzingen om de beide vakbondsleiders gevangen te nemen op grond van „opruiing en of opzet telijk in woord verstoring der open bare orde aan te prijzen of daarvoor stemmen te kweken". Het bericht van deze arrestaties heeft bij het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen in Utrecht gro te opschudding verwekt. De heer Ong-A-kwie voorzitter van de Curacaose Werknemers Federatie (CWF) raakte destijds in een fel conflict gewikkeld met de onderaan nemer bij Shell, de Wescar. Het con flict werd uiteindelijk de aanleiding tot de ongeregeldheden van mei JJ. „Het tydstip van de arrestatie byna drie maanden na de gebeurte nissen en slechts twee weken voor de toch al omstreden verkiezingen wekt op zyn minst de indruk dat er op Curacao nog steeds met vuur wordt gespeeld door lieden en groe peringen die zioh van de ontplof baarheid van de situatie nog steeds niet bewust zijn", aldus het NVV De vakbeweging op een dergelijke manier van haar leiding te beroven, roept het gevaar op van nieuwe fel le botsingen die 't eiland en daar- i mee de hele Antillen grote sohade kunnen berokkenen. I De buitengewone landsbemidde- i laar, mr. J. Dussen, die vorige week uit Nederland op Curacao is aange komen heeft de Curacaose vakbond om medewerking gevraagd om, nu de a f koelingsperiode by de mijnmaat- schappij Curacao is afgelopen om niet te gaan staken. Uit het Leidsch Dagblad van 19 Augustus 1869: De uitslag der gisteren plaatsgehad hebbende stem ming is mr.. P. C. Lezwijn met 313 van de 618 geldige uitgebrachte stemmen. Hedenmorgen had een meisje het ongeluk aan de Zijdgracht in het water te vallen en werd daaruit gered door den timmerman Kret, die niet aarzelde zich te water te begeven en de voldoening mocht smaken III een menschenleven te heb- I Ijj ben gered. j

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1