Sanering Waard gaat liet snel Raad van Amsterdam tegen slaapverbod Camille honderd doden I. en W. van Leiden Middenstand klikt aan tnokploeg Iets lagere temperaturen Putten gispt hoofdstedelijke autoriteiten lien en eisen Oe Thant wil ook VN-waarnemers Israël-Libanon DOEBTSEK: LA A T U NIET OPHITSEN U KUNT VEEL GELD BESPAREN IN DE STADSGEHOORZAAL VAN 2 T/M 7 SEPTEMBER C. A. YAN DORP (9uc/ Qiteuws ericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 No. 32869 LEIDSCH DAGBLAD irtcteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacfceurDrs. J. R. Soetenhoret DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150* (Van één onzer stadsredacteuren) [LEIDEN Een snelle afronding van de sanering in het ge ld rond de Leidse Waardgracht valt redelijkerwijs niet te krachten. Wel zijn verwerving, ontruiming en afbraak van inden in deze buurt een flink eind gevorderd. Het beleid van K college van burgemeester en wethouders is gericht op een irdere ontruiming van huizen en ook op een zo veel en spoe- g mogelijk bevorderen van verdere overplaatsing van bewo- Irs. Het college hoopt dit te bereiken door een binnen enkele tónden aan de gemeenteraad aan te bieden onteigeningsplan [door een zo snel mogelijke verwezenlijking van geschikte luwbouwprojecten. Pil zei burgemeester mr. G. C. v. Willigen in de raadsvergadering gisteren in het antwoord van college op een interpellatie van heer Amptmeijer iPSP) over de van het wykcomité Waard- cht. Bijna vier uur heeft de i besteed aan deze zaak. die de Klederen in Leiden de laatste we- heeft bezig gehouden a het uitvoerige antwoord van en W. is vanuit verschillende cties aangedrongen op een her- 1de klop op de Haagse deur om uiclële bijstand. Tot een eis aan regering om de nodige fondsen te (Van onze correspondent) NSCHEDE (GPD> Enkele En- idese middenstanders, die vinden er te weinig kan worden opge ien tegen bepaalde wanbetalers, tegen in voorkomende gevallen soort knokploeg te vormen om oods met geweld geleverde en ■betaalde goederen terug te ha- middenstanders overwegen deze nadat is gebleken dat tal van chedese zaken door een aantal ilies is opgelic' t. De flessentrek- kwam aan het licht toen bleek, na een bestelling van de duur- soort vloerbedekking die twee nden geleden bij een zaak in rhede werd gedaan en waarop op heden slechts een schijntje afbetaald, een vijftal families mjwel alle grote zaken meubi- televisietoestellen etc. had ge it zonder te betalen. ADVERTENTIE dfrdag van 210 n.m. Vrijdag 10 n.m. Zaterdag 9 v.m. - ft- Zie adv. in dit blad van maan- JJ. Bilt verwacht van heden tot fenavond vrij veel bewolking Plaatselijk enkele buien. Over- f-nd matige zuidwestelijke wind. Wde temperaturen als vandaag lagere. strandverwachting 111 de rand van een hogedrukge- 1 dringen zwakke stromingen tot ons land door Morgen wisse- 1 bewolkt met een kleine buien- Temperaturen rond 20 graden. 19 graden. Vooruitzichten: onstabiel iets koeler. verschaffen kwam het niet. De raad verwierp met dertig tegen drie stem men een motie van deze strekking, die PSP en CPN hadden ingediend. Wel ging de raad. met uitzonde- j ring van de PSP. akkoord met een door de heer Van Aken (PvdA) uit gesproken verklaring, dat het ant woord van het college een goede be leidslijn is voor nu en de toekomst en dat de fractievoorzitters, uitge zonderd die van de PSP, hun ver trouwen uitspreken in het beleid van B. en W. B. en W. zeiden in hun antwoord aioh te realiseren, dat de open won den in het saneringsgebied met de aangekondigde maatregelen niet ge heeld kunnen worden. Tot deze maatregelen behoort een aan pak, waarbij een gefaseerde uitvoe ring van slopingen en ontruimingen wordt toegepast, zoals ook gebeurt ten oehoeve van verkeersdoor- braken. Als dit in de praktijk te ver wezenlijken is, aldus het college, zal dit betekenen, dat het leefmilieu in de saneringsstadsdelen zo lang mo gelijk wordt gehandhaafd. B. en W. zullen de mogelijkheid onderzoeken om te komen tot een nieuwe organisatorische opzet. Daarbij zou binnen het gemeente lijk apparaat één instantie speciaal worden belast met het coördineren de en stimulerende werk op het ter rein van de sanering. Het college, dat zich positief op stelde ten opzichte van de actie van het comité, vroeg de raad om in ventiviteit en zei open te staan voor alle reële suggesties, die kunnen lei den tot een versnelde ontruiming. Zie verder de.stadspagma. De Engelse kranten hebben Lex Goudsmit, die gisteren voor her eerst optrad in Londen als Tevje in Anatevka, een vriendelijk onthaal gegeven. „De vliegende Hollander", luidde de kop boven de bespreking in ae Daily Express. „De meest begeerde rol op het Londense toneel werd gister avond overgenomen door een Ne derlander en hij slaagde met vlag en wimpel", schrijft Michael Walsh „Hij is ongetwijfeld een prachtig zingende Tevje Deze rol heeft in Westend beroemdheden gemaakt van Topoi en Alfie Bass en te oordelen naar de reactie van het publiek if dat ook voor hem weggelegd". Arthur Thirkell van de Daily Mir ror schrijft: ..Goudsmit heeft een mooie stem een stem waarmee hij Topol's befaamde weergave van „If I were a rich man' (als ik toch eens rijk was) kan evenaren". Wat onze Londense correspondent Arnold Lissauer van Goudsmits op treden vond. leest u op pagina 5. (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) Het ziet er niet naar uit dat de gemeente raad van Amsterdam op korte ter mijn maatregelen zal nemen ter be scherming van het Nationale Monu ment op de Dam, zoals gisteravond bepleit in een door de gemeenteraad van Putten (Gld.) met algemene stemmen aangenomen motie van „Binding Rechts." Het grootste deel van de Amster damse raadsleden staat afwijzend te genover wijzigingen van de Algemene i Politieverordening die burgemees- ter dr. I. Samkalden wil invoeren j Deze wijzigingen houden een slaap- verbod in voor de openbare weg en j I een sta-, zit- en ligverbod voor het j eigenlijke monument. Over het algemeen is men wel be reid het Nationale Monument te be- I schermen, maar men vindt de voor genomen wijzigingen van de APV te ver gaan. De Amsterdamse raad heeft 45 leden. De PvdA-fractie (13 zetels» is en bloc tegen. Ook de CPN <6 zetels», de PSP (4 zetels), en Provo (1 zetel) gaan de wijzigin gen te ver. toestand in de jaren 1940-'45 zijn ge vallen, op waardige wijze behoort te worden geeerd en dat dit ook geldt voor allen, die in Nederland door die oorzaken zijn omgekomen". Boven dien stelde hy „met droefheid vast. dat de instanties, die verantwoor delijk zijn voor de waardige bewa ring van het Nationale Monument voor de gevallenen in Amsterdam, in ernstige mate schromelijk in ge breke blijven dit te doen". De Engelse Prinses Mar garet viert donderdag haar 39-ste verjaardag. Op deze foto (van Tom Murray): Prinses Margaret, har echt genoot Lord Snowdon en hun kinderen David Albert Char les (Viscount Linley7 jaar) en Sarah Armstrong-Jones (5 jaar). Het antwoord van burgemees ter en wethouders van Leiden op de eisen, die het Waard- grachtcomité heeft gesteld, is niemand zal dat kunnen ontken- i nen een gedegen stuk werk, waaruit door de zakelijke inslag niet zozeer bewogenheid, als wei j grote belangstelling voor het probleem spreekt. Enkele directe, positieve maatregelen worden er in aangekondigd om de woon- ellende in het oude stadsdeel te verlichten. Als geheel kan men het antwoord verder zien als een uitstekend op een rij gezette op somming van de moeilijkheden. De conclusie ontbreekt, maar die heeft de raad gisteravond wel ge trokken: we moeten blijven kloppen op de Haagse deur om geld. Jammer, dat de conclusie te vaak schuil ging in een politiek spel. De VVD'er Portheine verweet het Leidsch Dagblad, dat het de zaak en de politieke rel niet he lemaal had weten te scheiden. Eenzelfde verwijt is de raad te maken, die wel uitsprak geld te willen hebben, maar niet meeging met de PSP- en CPN-motie om dit geld voor opheffing van de woningnood te eisen. Slechts één raadslid motiveerde het ..tegen": omdat de indieners van de motie geen overleg hadden gepleegd. Het lijkt geen sterk argument, maar we kennen dus niet de mo tieven van alle overige raads leden. Verdeeld nummer bestaat alt 14 pagina's De AR-CHU-fractie is verdeeld: 4 leden zijn voor, 1 lid is tegen. De KVP (7 zetels) stelt zich op het standpunt dat er geen bezwaar tegen gemaakt kan worden dat de Dam een ontmoetingspunt is. maar stelt anderzijds dat tegen excessen moet worden opgetreden. „Wanneer daar voor een wijziging van de APV noodzakelijk is zijn wij voor." zegt fractievoorzitter Rossem. De VVD (5 zetels) is, aldus het raadslid Pais. van mening dat de in tegriteit van het monument gehand haafd moet worden. De fractie ziet echter weinig heil in de voorgenomen APV-wijzigingen. Deze tasten de in dividuele vrijheid ingrijpend aan. De maatregelen die er door moge lijk gemaakt worden kunnen pas vol gend jaar genomen worden. Wan neer er excessen, zoals diefstal en het gebruik van verdovende midde len plaats vinden, moet er nu opge treden worden. Verdei- zijn de drie vertegenwoordigers van de Boeren partij en een van de boerenpartij af gescheidene voor de APV-wijzigin- gen. Motie De meeste „damslapers" zijn als gevolg van de veranderende weers omstandigheden voor een belangrijk deel verdwenen. De gemeenteraad van Putten heeft gistermiddag des ondanks met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin hij zijn afkeuring uitspreekt over de tafere len, die zich de laatste tijd hebben afgespeeld rond het Nationale Monu ment op de Dam Ook burgemeester jhr. mr. W F Quarles van Ufford schaarde zich achter de motie met de opmerking, dat deze naar zijn me ning .uit. het hart gegrepen is van elke rechtgeaarde Nederlander". De raad was van oordeel, „dat de nagedachtenis van de veler uit Put ten, die tengevolge van de oorlogs- GULFPORT (Reuter, AFP, AP» De orkaan „Camille". de krachtigste die ooit het vasteland van Amerika heeft getroffen, heeft de staten Mis sissippi en Louisiana geteisterd door zware windstoten (met een snelheid van 240 tot 300 km per uur), spring vloeden en grote branden. Volgens berichten van hedenochtend zijn ze ker honderd personen om het leven gekomen en men vreest, dat het do dencijfer zelfs nog de 200 zal passe ren. Het aantal gewonden bedraagt tenminste tweeduizend. President Nixon heeft de getrof fen gebieden tot rampgebied ver klaard en een miljoen dollar federale hulp toegezegd Tal van plaatsen I hebben geen verbindingen meer met de buitenwereld, zitten zonder elektriciteit en hebben geen drink- I water meer Voor Guldport Miss is- I sippi) en het nabijgelegen Biloxi (samen met 75 000 inwoners) geldt een uitgaansverbod van 's avonds 18 uur tot 's ochtends 6 uur. Het red- 1 dingswerk waarbij vijftienhon derd man van de Nationale Garde, vijfhonderd van de Bescherming Burgerbevolking en een groot aan tal vrijwilligers zijn ingeschakeld 1 ondervindt grote hinder van de door j Camille veroorzaakte ravage. Intussen dreigt een nieuwe orkaan, niet de codenaam .Debbie", maar die I zal in een eerste grote bestrij- j dingspoging op wetenschappelijke wijze worden bestreden: een vloot van marine-vliegtuigen gaat ..Deb bie" bombarderen met zilveriodide- kr is tallen. Da ai- omheen zal zich wa ter vormen, dat tot ijs wordt en ten slotte in zee valt. WENEN PRAAG (AFP) Als er zich in Tsjecho-Slowakije op de eer ste ..verjaardag" van de invasie van Russische en andere Oosteuropese troepen (21 augustus) moeilijkheden voordoen, kan dit aanleiding worden tot grootscheepse nieuwe zuiverings acties in het gehele land, aldus de opvatting van diplomatieke kringen in Praag. De laatste tijd hebben de voornaamste politieke en miltaire leiders van het land bijna dagelijks waarschuwingen geuit. Ook voormalige „liberale" leiders, zoals oud-pax tij leider Doebtsek, heb ben zich in het koor van waarschu wende stemmen geschaard. Doebtsek hekelde gisteren alle eventuele pro vocerende acties, die voor de 21-ste augustus (donderdag as.» zouden zijn voorbereid. Hij onderstreepte de op roepen tot kalmte, die andere lei ders hebben gedaan. „Het zou tra gisch zijn als zekere burgers avon tuurlijke spelletjes zouden spelen en zich tot demonstraties, vandalisme of zelfs geweld zouden laten ophitsen. Dit zou slechts tot nieuwe complica ties leiden" aldus de voorzitter van het federale parlement. Kolonel Emil Zatopek oud-Olym pisch kampioen zal met ingang van 1 oktober met vervroegd pensioen worden ontslagen uit het Tsjecho- slowaakse leger en slechts een derde van zijn soldij ontvangen, zo is uit welingelichte bron in Praag verno men. Zatopek was in januari van dit jaar al ontslagen uit zijn functie aan het ministerie van Defensie wegens zijn anti-Russische houding na de inva sie van 21 augustus vorig jaar. In Beieren hebben 25 Tsjechische toeristen politiek asiel gevraagd. Zij waren de afgelopen week in de bondsrepubliek aangekomen. Het aantal Tsjechen dat In Beieren asiel vraagt, is de laatste tijd toege nomen. Per week melden zich ongeveer 200 Tsjechen bij de politie. Sinds de in vasie van de landen van het War schaupact in augustus 1968 zyn in totaal 6808 Tsjechen naar de bonds republiek uitgeweken. NEW YORK/TEL AVIV (ReuterL De secretaris-generaal der VN, Oe Thant, heeft gisteren Israël en Li banon voorgesteld ermee akkoord te gaan dat aan beide kanten van de bestandslijn VN-waarnemers worden gestationeerdVolgens Thant kan het ontbreken van gecontroleerde in lichtingen over de toestand in het Is- raëlisch-Libanese grensgebied een nadelige invloed hebben op het in overweging nemen door de Veilig heidsraad van klachten over inbreu ken op het bestand In de grensgebieden tussen Israël en Egypte en tussen Israël en Jor danië zijn op het ogenblik ongeveear 200 VN-waarnemers gestationeerd. Een 21-jarige Israëlische officier uit Tel Aviv is gisteren om het leven gekomen door het ontploffen van een springlading in een duiker in het ge bied tussen de Firdan-brug en Is- mailia. De lading moet geplaatst zyn door een Arabische sabotagegroep, die. beschermd door het nachtelijk duister, het Suezkanaal is overgesto ken. Sinds de oorlog van 1967 zijn 110 van de 349 gevallen Israëlische sol daten om het leven gekomen door Arabische saboteurs en guerrillastrij ders. Van de 1248 gewonde Israëliërs werd eveneens ongeveer een derde het slachtoffer van ongeregelde Ara bische troepen. Komplot In Soedan Radio-Onv- doerman heeft bekendgemaakt dat er in Soedan een komplot is verij deld. gericht op omverwerping van het bewind in het land. De Soedane- se veiligheidsdienst was een groep mensen op het spoor gekomen die contact onderhield met militairen met het doel de regering omver te werpen. Verscheidene bur gers en mi litairen zijn gearresteerd. ADVERTENTIE Standbeeld gevonden Een stand beeld van een moeder met een kind in haar armen, waarvan men gelooft dat het meer dan 4000 jaar oud is, is gevonden in het Joegoslavische dorp Drenovac. Het beeld heeft volgens de deskundigen en volgens hen die het gezien hebben, een vorm die weerklank zou vinden by de moder ne smaak Gemaakt van gebakken klei en daterend uit het vroege ste nen tijdperk werd het gevonden in een grote neolitische nederzetting die in de nabijheid opgegraven werd. ADVERTENTIE UW ADRES VOOR CENTRALE VERWARMING HERENSINGEL 7, LEIDEN TELEFOON 20988 Uit het Leidsch Dagblad van 18 Augustus 1869 Sedert eertigen tijd heeft ;i men in Hannover het ge- j ji bruik van vélocipèdes bij de 'i postboden ten plattelande jij hier en daar ingevoerd. De negers in Amerika pronken gaarne met de na men van beroemde mannen j Onlangs lag zulk een zwarte beroemdheid dronken in eene goot. Naar een cachot ge- j bracht, waar hij zijn roes uit- j sliep, moest hij den volgen- den morgen voor den burge- 1 meester komen. Hoe is uw I naam?" was de vraag. De 1 neger antwoorde ..Graaf Bismarck", waarop de bur gemeester onder groot ge lach hem liet gaan.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1