DR. BLAIBERG OVERLEDEN Ierland vreest en IRA-invasie Polak wil vrijlating oorlogsmisdadigers NA 593 DAGEN MET RULH Q N.v. v. d. velde Citroën Minder getuigen tegen rechter Vrijheid Springplank Dezelfde temperaturen Benthuizer raad wil begroting niet behandelen Wanneer de Tweede Kamer er iets voor voelt ORKAAN BEUKT LOUISIANA Geen keuring van kennis- attracties ©ucf euws gericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 No. 32868 EIDSCH ecteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 KAAPSTAD (AP Reuter) Na 593 dagen met een nieuw hart te hebben geleefd is gisteravond de Zuidafri- kaanse tandarts dr. Philip Blaiberg op 60-jarige leeftijd overleden in het Groote Schuurziekenhuis, waar hij op 2 januari 1968 zijn ruilhart ontving. Vorige week was hij voor de derde maal na de operatie met een ernstige teruggang in zijn algemene gezond heidstoestand in het ziekenhuis op genomen. Blaiberg was de derde man ter we reld die een ruilhart kreeg, enkele da gen nadat de eerste, Wasjkansky, na 18 dagen in datzelfde ziekenhuis met een ruilhart te hebben geleefd, was overleden. Blaiberg is overleden, om dat zijn hart niet meer goed functio neerde, tengevolge van de slechte toestand van zijn nieren en longen, zo staat in het officiële communiqué. Thans is de Franse pater Charles Boulogne de man. die het langst met een ruilhart leeft, namelijk sinds 12 mei 1968. Blaiberg had reeds twee jaar ern stige hartaandoeningen toen hij in december 1967 in Kaapstad werd op genomen. Hij had zijn praktijk in verband met zijn gezondheidstoe stand neergelegd. Op 2 januari 1968 kreeg hij tijdens een vier uur duren de operatie het hart van de 24-jarige kleurling Clive Haupt die aan een hersenbloeding was overleden Twee dagen na de operatie zei prof Bar nard dat dezelfde inplantingstechniek was gebruikt als bij de inmiddels overleden Wasjkansky. maar dat bij het genezingsproces andere paden zouden worden gevolgd. Deze nieuwe wegen hebben inderdaad succes op geleverd en werden nadien ook elders ter wereld in grote lijn aldus gevolgd. Op 17 januari kon prof Barnard verklaren, dat de directe gevaren wa ren geweken. Op 16 maart werd hij uit het ziekenhuis ontslagen, maar is tot zijn dood toe voortdurend onder controle gebleven. Blaiberg ontwik- j kelde een enorme levenslust en acti- I viteit. die zijn vrouw Eileen en de medici vaak tot wanhoop brachten Blaiberg heeft de laatste uren nau welijks kunnen spreken met zijn vrouw Eileen en zijn dochter Jill die hem afwisselend bezochten. Barnard kon zijn patiënt niet bezoeken van wege een lichte keelaandoening die infectiegevaar opleverde. Het stoffe lijk overschot van Blaiberg is van daag ter aarde besteld. Nog twee van de vier mensen, die Barnard van een ruilhart heeft voor- In juni 1968 werd hij andermaal op genomen. nu met lever en longaan doeningen. wellicht opgelopen als ge volg van te grote activiteit. Na een verpleegperiode van vier maanden ging hij weer naar huis. J maar in mei van dit jaar was over- vermoeidheid voor de tweede maal oorzaak van teruggang in zijn ge zondheid. die opneming noodzakelijk maakte. Na zijn nieuwe terugkeer naar huis heeft Blaiberg het aan- 1 zienlijk kalmer aan gedaan maar vo rige week bleek toch. dat het hart op slechts een derde van de nodige kracht werkte, waardoor zich ook an dere ziekteverschijnselen gingen voordoen. Gisteravond tegen zeven uur gaf het hart het op. 1 zien. zijn thans nog in leven, op zich zelf voor deze Zuidafrikaanse chi rurg een bijzonder gunstig gemiddel de. Het zijn de 53-jarige Pieter Smith die op 7 september 1968 een ruilhart kreeg en de 38-jarige kleurlinge Do rothy Fisher die sinds 17 april van dit jaar met een nieuw hart leeft. Pieter Smith gaf als commentaar op het overlijden van Blaiberg: „Ik ben nu erg somber gestemd, niet met het oog op mijn lichamelijke gesteld heid ik voel mij prima maar ik kende Blaiberg heel goed. Of schoon ik verwachtte dat iets der gelijks wel eens zou gebeuren had ik niet gedacht dat het zo plotseling zou gaan". Een dergelijke somberheid heeft Blaiberg nooit gehad. Zijn ijzersterke wil om te leven en zijn grenzeloze optimisme hebben er waarschijnlijk veel toe bijgedragen om hem langer dan 19 maanden in lever, te houden. Hij heeft herhaaldelijk verklaard, niet bang meer te zijn voor de dood. maar te genieten van elke dag, die zijn nieuwe hart hem gaf. „Ik ben een fatalist die alleen in het heden leeft. In ben een gelukkig man die er bijzonder dankbaar voor is dat ik een extra jaar heb mogen leven" was zijn commentaar toen hij op 2 ja nuari van dit jaar zoals hij het zelf uitdrukte „opnieuw zijn eerste ver jaardag vierde". Door een ongeluk met een melk auto is de sneltrein Eindhoven- Amsterdam vanochtend om streeks 7 uur bij Zaltbommel ont spoord. De locomotief en vier rijtuigen kwamen naast de rails te staan. De bestuurder van de melkauto reed op met een auto matisch knipperlichten beveilig de overweg. Hij is zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. De treinreizigers bleven op enkele schaafwonden na ongedeerd. Hoe de botsing heeft kunnen ont staan is onbekend, de melkrijder kende de spoorwegovergang goed. Op het traject traden aan zienlijke vertragingen op. Op het traject Amsterdam-Groningen heeft even buiten Zuidlaren eveneens een botsing met een melkauto plaatsgevonden. De 20- jarige bestuurder van deze auto was op slag dood. Op de foto de ontspoorde trein jij Zaltbomme' Yfinister Polak onderzoekt tri» terst behoedzaam naar midde- delen om aan drie nog in Breda verblijvende Duitse oorlogsmis dadigers de vrijheid terug te ge ven. De minister weet bij onder vinding hoe voorzichtig men op dit punt te werk moet gaan. Zijn vriend en voorganger, dr. Sam- kalden, heeft indertijd stormen van protest moeten verwerken, toen hij uit menselijke overwe-* gingen Willy Lages liet gaan. La- ges was door de medici opgege ven, maar hij leeft nog steeds. Minister Polak bewandelt nu niet de weg van de gratieverle ning, maar zoekt van te voren medestanders in het parlement. Het zal een moeizaam proces worden, gezien het verleden. Tot nu toe heeft de Tweede Kamer zich tegen pogingen om de oor logsmisdadigers gratie te verle nen verzet Daarom zal deze her nieuwde poging van een minister om het levenslang van nog zit tende oorlogsmisdadigers om te zetten in 'n voorlopige invrijheids- stelling wel een gewetensonder zoek bij de Kamerleden vergen. Een onderzoek waarbij men de volksvertegenwoordigers sterkte en persoonlijke moed toe mag (Van onze correspondent Arnold D. Lissauer) -0NDEN (GPD) De Ierse premier Lynch en zijn regering keren in een hachelijke positie, aldus politieke waarnemers Londen. Dublin moet ernstig rekening houden met de moge heid van een invasie van het verboden „Ierse Repcblikeinse er" vanuit Ulster. De mobilisatie van tienduizend man Ierse epen heeft niet alleen ten doel indruk te maken op het noor maar vooral ook om te voorkomen, dat de IRA (die de ering in Dublin evenzeer haat als die van Ulster) in het den jn slag wil slaan terwijl Ulster in vuur en vlam staat. 'roeger vocht het Ierse Republikeinse leger (IRA) voor een ver- pd Ierland, thans echter spelensamen met Britse en Europese olutionairen, ook linkse invloeden in of parallel met deze terreur- inisatie een rol, met als doel: een arbeidersrevolutie in noord en i te ontketenen. I mensen zijn en dat de huidige span- ning, van hun kant gezien, niet voortvloeit uit haat maar uit angst. Terwijl van kerkelijke zijde pogin gen werden gedaan om de spanning te verminderen, stonden de politieke leiders nog scherp tegenover elkaar. De regering van Ierland besloot een spoedzitting van de Veiligheids raad te vragen, hetgeen door de Noordierse premier Chichester-Clarck werd afgewezen als „een gok met mensenlevens". Hij beschuldigde Du blin van „ongelooflijke lompheid en het aanwakkeren van de tweedracht in zijn land". Chichester-Clarck acht „republikeinse extremisten" verant woordelijk voor de onlusten, waarmee hij doelde op het „Ierse Republikein se leger". tijd Is voorbij, dat de regering ir; blin 't probleem-Ulster kon negé- - Lynch moet terdege rekening en met de voorstanders van een de lijn in zijn eigen kabinet en al ook met 't ondergronds wroe- de IRA-element. Lynch zou daar- de eerste plaats troepen naar grens hebben gezonden om de IRA (erhinderen in Ulster te opereren, wil een Brits-Iers vredeskorps of V.N.-vredesmacht in Ulster om te komen, dat de IRA het noorden gebruiken als springplank voor tM in het zuiden. Het gevaar ls irminst denkbeeldig, dat invloeden buitenaf de toestand in Noord- •*nd gaan beheersen en dat extre- itische beroepsrevolutionairen het flpel van hur; ideologie op de min ®eer spontane revoltes zetten en massa hun vergevorderde techniek lt verwacht van vanavond morgenavond vrij veel bewol- en geen regen van betekenis, ^■e tot matige zuidwestelijke Ongeveer dezelfde temperatu- »als vandaag. 8TRANDVERWACHTING Korgen half tot zwaar bewolkt. weer met een matige zee- Temperatuur 21 tot 22 gra- L Zeewater 20 graden. Vooruit- aten: licht wisselvallig overwe- droog met periode van vrij *1 strandweer. 19 AUGUSTUS 5.30 uur; onder: 19.56 uur. op: 12.55 uur; onder: 21.37 uur "Debater te Katwijk te 6.39 en 19.01 laagwater te 2.41 en 14.53 uur nummer bestaat uit 16 pagina's op het gebied van straatgevechten en het gebruik van wapens bijbrengen De sterkte van de IRA (in Ierland) wordt geschat op tweeduizend man, maar volgens de leiders kunnen veel meer handlangers worden opgetrom meld, eventueel elementen uit de ze ven miljoen Ieren uit Amerika, die vooral in de grote steden veel invloed oefenen. De IRA mag als para-mili taire organisatie niet worden onder schat. Zij beschikt over de nieuwste wapens, handgranaten en walkietal- kies. BENTHUIZEN De raadsleden van Benthuizen hebben een brief aan 't college van B. en W. gericht waar in zij meedelen, een voorstel te zullen indienen tot aanhouden van de go- meentebegroting 1970. ZU zijn van mening dat het, met de huidige gang van zaken, moeilijk is een besluit te I nemen betreffende de financiële op bouw van de begroting. De houding van het provinciaal bestuur geeft geen zekerheid dat het in het verle den gevoerde beleid kan worden voortgezet. De brief is ondertekend door de heren J. van der Eijk, P. de Vrij, A. Voorwinden en R. Zonneveld. Het 5de raadslid is met vakantie. Gevaar De geheime wapenopslagplaatsen van de IRA vormen een voortdurend gevaar voor de binnenlandse veilig heid van de republiek. De regering in Dublin maakt zich vooral bezorgd over de IRA, omdat deze organisatie door haar excessen buitenlandse in vesteringen in het zuiden bedreigt, investeringen, die men harder dan ooit nodig heeft. Gedurende het weekeinde zijn ge wapende IRA-veterancn, beschermd door de duisternis, met, dinghy's en vissersboten naar de verlaten stran den van Noord-Ierland geroeid. Het was voor hen gemakkelijk om zich onontdekt naar de oproergebieden te begeven. De IRA recruteert openlijk in Du blin vrijwilligers om de rooms-katho- lieken van het noorden op de barri caden bij te staan In een oproep wordt gevraagd om wapens, geld en voertuigen. Bijdragen stromen binnen in het hoofdkwartier van de Sinn Fein-oppositiepartij Tot zover onze Londense correspon dent. Kardinaal: geen haat maar angst BELFAST, DUBLIN (Reuter. AFP) Duizenden protestanten en rooms- kathoüeken hebben gisteren in de kerken van de Noordierse hoofdstad Belfast gebeden voor de vrede. Op merkelijk was de uitspraak van de r.k. primaat van Ierland, kardinaal Conway, die in Dublin verklaarde, dat de meeste protestanten godvrezende (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, overweegt de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda hun levenslange gevangenisstraf uitzitten, hun vrijheid te hergeven als hij daarvoor het parlement weet mee te krijgen. Hij onderzoekt op het ogenblik dan ook of er in de Tweede Kamer een meerderheid voor zijn plannen is te vinden. Mr. Polak wil Fischer, Aus der Fünten en Kotalla geen gratie ver lenen, maar hun voorlopige invrij heidstelling mogelijk maken door een wijziging van het Wetboek van Straf recht. De wet laat een dergelijke invrijheidstelling reeds toe voor tij delijk gestraften, maar nog niet voor levenslang veroordeelden. Voordat hij met een dergelijke wetswijziging komt wil de minister echter eerst de ze kerheid dat de Kamer daarmee ak koord gaat. Hij wil voorkomen dat er verwachtingen worden gewekt die niet. kunnen worden waargemaakt. De drie oorlogsmisdadigers werden kort na de oorlog ter dood veroor- Demonstratie Tweeduizend de monstranten. die gescandeerd „vre de nu" riepen, zijn zondag langs de toegang tot het zomerhuis van pre- I sident Nixon in San Clemente (Ca- I lifornië) gemarcheerd. Zij eisten be- I eindiging van de oorlog in Vietnam. I terugkeer naar huis van de Ameri- I kaanse troepen en zelfbeschikkings- recht voor de Vietnamezen en de ne gers. Ei- deden zich geen incidenten voor. I aeeld, maai- het vonnis werd zes jaar na de bevrijding bij gratie omgezet in levenslange gevangenisstraf. Fischer 68 was een beruchte rechterhand van S.D.-beul Zöpf, die in de oorlog in Den Haag werkte. Zöpf is overigens in Duitsland op vrije voeten Kotalla (61) stond be kend als de beul van het kamp Amersfoort en Aus der Fünten <59) is veroordeeld om zijn aandeel in de razzia's en transporten van Joden naai Duitsland. Minister Polak, die in de oorlogs tijd zelf eens met Fischer in aanra king is geweest, meent uit zuiver menselijke overwegingen dat de drie thans uitgebluste en ziekelijke man nen niet tot aan hun dood in de ge vangenis behoren te blijven. De wets wijziging die hij voorstaat, zou ech ter ook andere levenslang veroor deelden, zoals dir. O. en Hans van Z. enig uitzicht op voorwaardelijke in vrijheidstelling bieden. Te groot De minister schijnt er niet voor te voelen de drie Bredase oorlogsmisda digers gratie te verlenen. Hij zou daarvoor achteraf bij de Kamer om goedkeuring moeten komen en bo vendien. meent hij dat de misdaden te groot zijn geweest en teveel spo ren hebben nagelaten om een deel van de opgelegde straf kwijt te schelden. Wel vindt de minister dat onze rechtsovertuiging toelaat dat er bepalingen komen welke levenslang gestraften het uitzicht bieden eens weer vrij te komen Het is echter nog dc vraag of de Kamer hem daarin zal willen volgen. Eerdere pogingen om het lot van de drie oorlogsmisda digers te verzachten, zijn steeds op onwil van het parlement gestrand. ADVERTENTIE V. 7.UYLEN V. NUEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 7.0ETERWQUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156 NEW ORLEANS <Rtr> Een ver schrikkelijke orkaan, onder de code naam „Camille", beukt met verwoes tende kracht de kusten van de Ame rikaanse staten Mississippi en Loui siana met windstoten van 300 km per uur. In de plaatsen Biloxi en Gulf- port is enorme schade aangericht. Elektrische draden zijn weggerukt, bomen zijn geveld, wegen staan blank en huizen zijn ondergelopen. De meeste van de 130.000 inwoners van Gulfport zyn geëvacueerd. Beide ste den (in Biloxi wonen 44.000 mensen) zijn voor driekwart verwoest. De stad Buras in Louisana staat twee meter onder water. In Hoorn 17 gewonden C HOORN <GPD> „In Nederland bestaat geen wettelijke verplichting om nieuw-ontworpen kermisattrak- ties aan een technische keuring te onderwerpen". Dit deelde wethouder drs. C. A. J Salman van Hoorn mee naar aanleiding van het ongeluk met de „Thunderbird" op de kermis in Hoorn waarbij zeventien gewonden vielen. „In Duitsland is zulks wel het ge val". Er was een tijd dat de gemeen te de vermaaksinrichtingen keurde, maar dat was in de periode waarin gecompliceerde technische apparaten als de „Thunderbird" nog niet be stonden. Daar komt nog bij dat de kern van attrakties als deze nooit uit elkaar wordt gehaald. Het hart van de vermaaksinrichting staat op een wagen gmonteerd en nadat deze is opgesteld wordt de rest eraan vastge maakt. (Zie ook pagina 6) HAARLEM (GPD) Het aantal personen dat getuige is geweest van het ongeluk, dat de Haarlemse rech ter mr. H. G. Rambonnet in februari vorig jaar overkwam en waarbij Henk Lammers uit Hillegom de dood vond, is teruggebracht tot twee. Alleen de verklaringen van de chauffeur van de Maarse en Kroon-bus en een uit Heemstede afkomstige passagiere zi.tn bruikbaar. Dit heeft de rijksrecher che vanmorgen meegedeeld. De twee Haarlemse vrouwen, die zich twee weken geleden als getuigen meldden, hebben wel een klap ge hoord maar niet gezien dat de auto van de rechter de bromfietser raak te. Een vyfde getuige heeft inmiddels verklaard het niet meer precies be weten. De rechter wordt er van beschul digd onder invloed een dodelijk onge val te hebben veroorzaakt. In een bezwaarschrift tegen de dagvaar ding. dat op 1 september door hed gerechtshof in Den Haag zal worden behandeld, noemt de rechter beide feiten aanvechtbaar. Zoals bekend hebben de hoofdcom missaris van politie en twee hoofd agenten in Haarlem een aanklacht wegens belediging tegen de rechte» ingediend. Uit het Leidsch Dagblad van jl 17 Aug. 1869: Van eene zeer geachte, wélingelichte zijde ivordt aan het „Alg. Dagbl. van Nederl." het volgende geschreven: „Ik kan u met zekerheid melden, dat het voornemen bestaat, om eene medaille te doen slaan ter herinnering aan de afschaffing van het dagblad zegel". Naar ivij vernemen, zal een vijftigtal leerlingen van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix mor gen onder geleide van 4 be stuursleden en de b'eide con cierges een bezoek brengen aan de Intern. Tentoonst. in het Amsterdams Paleis voor Volksvlijt.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1