de fiets die vanzelf gaat eker al is doden Baby valt uit armen moeder in Alplien MOBYLETTE WANNEER KOMI ER IETS GEWELDIGS IN DE STADSGEHOORZAAL?? ïS alles a éW foordierse burgeroorlog grijpt om zich heen Overleg over vrede in suikeroorlog r GEBR. HUISMAN Vlieland Gematigde temperaturen Hearing Wesp oorzaak tragisch ongeluk Korevaargarage N.V. HET GRAS VOOR UW VOETEN WEGGEMAAID vrouw JAMIN pgeficHt 1 maart 1860 VRIJDAG »S AUGUSTUS 1969 No. 32866 DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dishoeok Mredaoteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 por kwartaal (postabonnementen f 16,50), £4,70 per maand (bjj vooruitbetaling^, losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Ledden - Giro 57059 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ;eweldgolf in Belfast ELFAST (GPD, AFP, Reuter) De burgeroorlog in Noord- aiul heeft zich vannacht verplaatst van het thans rustige donderry (waar driehonderd Britse soldaten gisteren met tserwagens de r.-k. wijk Bogside hebben afgegrendeld) naar [ers hoofdstad Belfast. In bloedige straatgevechten vielen de eerste doden sedert de jongste golf van geweld: ten- ste zes en mogelijk zelfs zestien. m ander symptoom, van verergering van de toestand was hei groepen van verlof van zeshonderd man van het Britse regiment tj/al Green Jackets", die vanmiddag met zes vliegtuigen naar irdrlerland zouden vertrekken. ilfast was er vannacht het ergst toe: vanaf de daken werd ge en met lichte automatische wa terwij 1 protestanten en rooms- olieken gevechten van man te- man leverden in de door zware den verlichte straten. In de zie- uizen worden meer dan honderd as en enige tientallen politie- ïen behandeld: 42 personen en schotwonden. Tegen de och- moest de politie van Belfast om we munitie vragen, omdat zij «rs geen kans zag de sluipschut- in bedwang te houden. In de Armagh trachtte de politie partijen te scheiden, die elkaar ■eden met brandbommen en met waarmee maar gegooid kon .n. Londonderry waar de afgelo- dagen vierhonderd gewonden i, van wie 130 agenten heeft omst van de Britse troepen en vertrek van de dodelijk ver- de politie kalmerend gewerkt, algemene gevoel van ontspan- was zo sterk, dat het aantal op straat bevindende militairen worden verminderd en velen hun helmen door baretten ver- Alleen de brandweer is nog :tte om smeulende puinhopen te en. Branden Belfast begon het geweld met Jhten in de wijk Falls Road, een e kilometer van het stadscen- Overal woedden branden, schutters maakten het werk van ie en brandweer nagenoeg on- elijk. De politie beantwoordde vuur van de sluipschutters met I's uit stenguns. Ei- is geen sl aan, dat het Ierse Republi- ie leger de schietpartijen vanaf iken heeft georganiseerd, aldus «deskundigen in Belfast. De op- i lijkt tot in details geleid te len door personen of organisa- buiten Noord-Iehland. Er zijn moderne automatische wapens leslag genomen en er is een ff, nog veel gevaarlijker type inebom in gebruik genomen. Politie Noordierse regering heeft in- lels het vry willige politiekorps er de wapenen geroepen, een schenk van Philips De alge directeur van de Philips-ves- in Djakarta, mr. K. Mellaart, mevrouw Soeharto een ge- ik aangeboden, bestaande uit sche uitrusting voor het nog te en ziekenhuis in de buitenwij- van de Indonesische hoofdstad, de uitrustig behoren een 16 mm irojector, een complete geluids- Uatie en röntgen-apparatuur. ft Bilt verwacht van heden- tot [genavond veel bewolking met ftseljjk enkele buien en een p op onweer. Weinig wind en ge- Me temperaturen. wak lage drukgebied verstoort strandweer tijdelijk met veel be- Pg en een buionkans. Zwakke R tussen oost en zuid. Morgen F enkele opklaringen bij 21 a 22 Zeewater 20 graden. Voor echten: weekeinde weer zomers- met een aangename tempera- 16 AUGUSTUS [°n op: 5.25 uur, onder 20.02 uur, op 8.57 uur, onder 20.59 uur. Ngwater te Katwijk te 4.58 en P uur, laagwater te 1.05 en 13.17 achtduizend man sterke reserve, dit zwaar gewapend is met pistolen, ge weren en machinepistolen. De Ierse republiek heeft van haar kant op dracht gegeven tot verplaatsing van grote troepeneenheden naar de grens en alle verloven ingetrokken. Volgens een bekendmaking in Dublin zijn vijf veldhospitalen langs dc grens met Ulster ingericht, naai' het heet om gewónde Noordierse rebellen te be handelen. Dublin ontkende overigens met kracht, dat bij de troepenver plaatsing agressieve bedoelingen een rol hebben gespeeld. De Ierse minis ter van Buitenlandse Zaken, Hillery, is gisteravond in Londen aangeko men om met de Britse leiders over de toestand te spreken. Atletiek De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie heeft vanochtend besloten de ploeg, die volgende week aan een interland in Belfast deel zou nemen, terug te trekken. Het betrof hier een interlandwedstrijd voor ploegen, die bestonden uit dames beneden 22 jaar, die volgende week donderdag en vrij dag in Noord-Ierland zou worden ge houden. Journalist Volgens een Reuter-bericht van he denavond heeft de Noordierse spe ciale politie de paramilitaire re serve vandaag een Amerikaanse journalist neergeschoten toen deze Noord-Ierland vanuit het zuiden binnenreed. De Amerikaan werd ge troffen in de rug en een been, terwijl nog d^'ie kogels zijn auto raakten. Hij keerde naar Londonderry terug na in de Ierse republiek zijn auto met medicamenten te hebben volge laden. Een stopteken van de politie zou hij niet hebben begrepen, waar na een salvo uit een machinepistool op de wagen werd afgevuurd. (Zie ook pagina 2) He Waardgracht heeft zij a „hearing" gehad. Het gemeen* tebestuur, in de persoon van loco burgemeester Menken, had zich op het laatste moment toch nog bedacht, en was ook aanwezig. De wekelijkse fractievergaderingen konden blijkbaar worden uitge steld. Het resultaat van één zo'n hea» ring is natuurlijk niet te meten. Wel voor het PSP-raadslid Ampt- meijer, die een ongemeen knap verkiezingstoespraakje hield, dat zijn partij in de raadsverkie zingen zeker geen wineieren zal leggen Amptmeijer heeft het in zekere zin ook gemakkelijker dan het college van B. en W„ omdat hij nog niet „de vuile handen'4 van een bestuurder heeft. Maar één ding: zijn verwijt over de geringe zorg van B. en W. voor dit onderwerp, de sane ring, klinkt niet helemaal op recht. Vorig jaar november behandel de de gemeenteraad een nota van B. en W. over de huisvesting in Leiden. Daarin werd uitvoerig aandacht besteed aan de krotten. De heer Amptmeijer heeft toen geen aanleiding gezien om daar over ook maar één vraag te stel len aan het college. Ook bij de begrotingsbehandeling '69 zweeg Amptmeijer over de sanering. Nogmaals, voor de bewoners van de Waardgracht kan deze actie van groot belang zijn. Maa* ook zij moeten zich toch afvra gen of niet vele „volksvertegen woordigers", en ook Amptmeijer, een zekere mate van bescheiden heid past ten aanzien van het verleden. De gevechten tussen rooms- katholieken en protestanten in Noord-Ierland duren voort. Dooi de komst van Britse troepen is het in Londonderry wel rustig ge worden, maar daarentegen laai den in Belfast de hartstochten hoog op. Het kwam daar tot woeste gevechten, waarbij de po litie vaak vergeefs tussenbeide trachtte te komen. Op de foto neemt een politie man revanche op de tijdens die veldslagin een met stenen overdekte straat. ALPHEN AAN DEN RIJN Een baby van tien maanden heeft gis termiddag, een val van de hoogste verdieping van een flatgebouw (32 meter) niet overleefd. De moeder, wonende aan de Ceder straat in Alphen-West, was na het middaguur met de kleine in de wa gen naar Alphen-Noord gewan deld. In de Saffiersk'aat nam zij haar zoontje Edwin Laurens enig kind van de familie op de arm en ging de lift in naar de hoogste verdieping van het flatge bouw, waar ze wilde genieten van het uitzicht over het recreatie- meer. Boven leunde zij met haar zoontje op of tegen de ballustrade, het kind daarbij goed vasthoudend. Toen echter onverwachts een wesp op. haar arm neerstreek schrok de 27-jarige moeder zo hevig, dat zij het kind losliet. De baby viel over het balkon naar beneden en was op slag dood. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toe dracht van de zaak. Op de foto het flatgebouw, waar op de bovenste verdieping het drama plaats had. (Foto Leidsch Dagblad) (ADVERTENTIE) WIJ BIEDEN l DEMONSTRATIEWAGENS FIAT 124 SPECIAL FIAT 125 Korsvaarstraat 1943 Leiden - Tel. 01710—42146* DEN HAAG (GPD) Gister avond heeft in het ministerie van Economische Zaken overleg plaats gehad over de van de week in alle hevigheid opgelaaide „suikeroorlog". Het overleg dat nog niet tot con crete resultaten heeft geleid zal wor den voortgezet. Staatssecretaris Van Son heeft tijdens het onderhoud met vertegen woordigers van het Centraal Bureau ADVERTENTIE Kom de MOBYLETTE bekijkeD bij: Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling pirn f 100,— te financieren In 6 - 12 - 18 - 24 maanden ADVERTENTIE voor het Levensmiddelenbedrijf te kennen gegeven weinig ingenomen te zijn met de laatste ontwikkelingen. Het Centraal Bureau had aangedron gen op een minimumprijs voor sui ker. Economische Zaken heeft echter niet de bevoegdheid een dergelijke prijs voor te schrijven. De actie die Co-op Nederland gisteren begon (sui ker voor één cent per kilo bij aan koop van wijnen voor f 4.25 of limo nades voor f 3.-) blijkt aan te slaan bij de consument. Co-op meldt dat sommige winkels al door hun suiker- voorraden heen zijn. Ook de Delftse kruidenier die bij aankoop van twee pakken koffie niet alleen een pond suiker gratis geeft maai' ook nog een dubbeltje toe, doet goede zaken. ADVERTENTIE met een handmaaier voor de kleine en middelgrote gazons of met een motor- of elektrische maaier voor de grote tuin, want maaien doen ze alle maal (en hoe Wij maken U de keuze met alle voor aanstaande merken en uitvoeringen niet gemakkelijk. Onze vakbekwame adviseurs zullen U graag helpen Uw keuze te bepalen. Bovendien krijgt U op alle machines een vol seizoen garantie en bent U op het gebied van motormaaiers zeker van goede service. Motor- en elektrische maaiers wor den VRIJBLIJVEND op Uw eigen gazon gedemonstreerd. Een grasmaaier voor elke beurs, een grasmaaier voor elk gazon, een grasmaaier voor U, vindt U bij Liet NVV heeft een gedegen stuk werk verricht in zijn rapport over de belastingmogelijkheden voor de werkende vrouw. Dit on derwerp komt steeds meer in de belangstelling te staan, nu de ar beidsmarkt oververhit dreigt te raken. In ons land werken in ver houding tot het buitenland slechts weinig gehuwde vrouwen buitenshuis. Ten dele hangt dat samen met de traditie, met het gevoel dat de vrouw nog steeds thuis hoort. Maar aan de andere kant breekt het besef door, dat) veel vrouwen best willen werken, om hun opleiding ten nutte van de maatschappij te gebruiken. Alleen: ze willen er ook nog iets mee verdienen. Ze willen belas tingfaciliteiten. Want als een vrouw buitenshuis gaat werken, zal zij in haar huishouden meer kosten maken. Er zal bijvoorbeeld een hulp voor de kinderen moe ten komen. Het lijkt ook logisch dat het huishouden duurder wordt, omdat de werkende vrouw alles sneller moet doen, sneller moet inkopen, en ook minder tijd heeft op „koopjes" af te gaan. In de verschillende rapporten die tot nu toe waren verschenen, is deze problematiek eigenlijk steeds ontweken. Het NVV geeft nu voor het eerst een reeks bruikbare alter natieven voor de bestaande be lastingheffing ten aanzien van de werkende vrouw. Ook worden vergelijkingen met het buiten land getrokken. Al met al een rapport om rekening mee te hou den. (ADVERTENTIE) morgen chocolade ananaspuntjes 200 gram van 88 voor 78 niet te geloven voor die prijst Hieuw* Rijn 50 Tfn 20824 (01714) Uit het Leidsch Dagblad van 14 Augustus 1869: Te Wwrzburg in Duitsch- land bevinden zich thans verscheidenen jonge dames uit vèrschillende oorden van Rusland, met het doel om aan de universiteit aldaar de geneeskunst te beoefenen. (Advertentie) De Naam<- loze Vennootschap, de Bier brouwerij de Posthoorn en Azijnmakerij alhieradver teert dat de heer N. J. Cor- bée, boekhouderuit hare dienst ontslagen is. De Vennootschap voornoemd A. TielemanVoorz. M. Japikse, Secr.-Dir.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1