Zes scholen in Zijlwatering Klacht tegen arts uit Oegstgeest over keuringsartikel in MC Frans van Capelle (71 jaar) overleden ENKELE STRATEN IN WASSENAAR ZULLEN BETER WORDEN VERLICHT Zwemclubs verbum over uitlatingen m. b.t. De Vliet Nieuwel onlusteïi in Viste Guyana pakt moeilijkheden met Suriname rustig aan Gewond in 't verkeer Bejaarden Zoeterwoude gingen uit M. Noordenbos directeur van Kennemerland Eind september is er weer treinverkeer via Voorschoten Leidenaar benoemd bij GAB Den Haag „Steeds Vooruit" van start met bekercompetitie Voor 2 weken geschorst PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 AUGUS WASSENAAR In de afgelo pen jaren heeft de Wassenaarse gemeenteraad medewerking toe gezegd voor de bouw van een zes tal scholen in de wijk Zijlwate ring, drie lagere scholen en drie kleuterscholen. Voor een aantal van deze scholen is intussen al een urgentieverklaring afgegeven, voor de overige wordt een derge lijke verklaring binnenkort ver wacht. Burgemeester en wethouders heb ben een plan opgesteld om deze zes scholen ln één z.g. bouwstroom te laten bouwen in de komende 2 of 3 jaren. De keuze is gevallen op het z.g. MUWI-systeem. De totale kosten van de zes scholen, inclusief grond- kosten en de inrichtingskosten, wor den geraamd op f3.216.370. Bur gemeester en wethouders vragen de raad dit krediet beschikbaar te stel len en de bouw van de zes scholen ondershands op te dragen aan Muys en de Winters Bouw- en Aanne mingsbedrijf NV, dat in het noorde lijk deel van het uitbreidingsplan op het ogenblik flatwoningen bouwt en ook in de nabije toekomst nog ver dere woningbouw zal verwezenlijken. Een openbare kleuterschool en een kleuterschool op evangelische grondslag zullen als een scholen- groep worden gebouwd. Hetzelfde zal het geval zyn met de openbare lagere school en de christelijke la gere school. Wat deze laatste com binatie betreft zullen beide scholen voorlopig worden ondergebracht in het eerstgereedkomende gebouw, dat 6 leslokalen en een handenarbeidlo- kaal zal bevatten. Het plan omvat voorts nog een r.k. lagere school en terrein, bestemd voor woningbouw, Doordat de grond al eigendom van de gemeente is en de schoolbesturen bovendien een waarborgsom zullen storten, wordt voor het eerste jaar een bedrag aan financieringsmidde len van f 750.000 voldoende geacht. Over dit bedrag kan de gemeente beschikken. Zoals blykt uit een voorstel aan de gemeenteraad zal in de periode van 27 oktober tot en met 21 novem ber weer een bevolkingsonderzoek op tuberculose worden gehouden. De PARAMARIBO (ANP) Guya na's gevolmachtigd minister in Su riname Rudy Kendall, is uit George town, waar hU verbleef, naar Suri name vertrokken met instructies van zijn regering n.a.v. berichten, dat Surinaamse troepen het betwiste grensgebied by de Koeroenie zouden zyn binnengedrongen en er een vlieg veld zouden hebben aangelegd. Dit meldt het Surinaamse och tendblad De Ware Tijd Een Guya- nees blad de Guyana Graphic schrijft „dat de Guyanese autoriteiten be sloten de zaak rustig aan te pakken na ontdekt te hebben wat de Surina- mers uitvoerden, en dat zij ervan overtuigd waren dat zij de zaak te juister tijd effectief kunnen afdoen". Het Guyanese vliegveld aan de Bo- ven-Corantijn is momenteel onder water en onbruikbaar. Een politiepatrouille die vorige week donderdag uit het gebied in Georgetown terugkeerde, meldde dat de twee militaire voorposten in het gebied eikaars positie scherp in het oog houden, maar dat er geen incidenten waren voorgevallen en het niet waarschijnlijk was, dat het tot een botsing zou komen". raad wordt voorgesteld een subsidie van f 3000 voer dit doel beschikbaar te stellen. Van de deelnemers van dit onderzoek zal een bijdrage van f 1.75 worden gevraagd tenzij er om standigheden aanwezig zijn om vrij stelling van betaling te verlenen. Voorts zal de raad maandag be handelen enkele aanvragen van schoolbesturen om gelden voor nieu we leermiddelen. Voorgesteld wordt een vaste geldlening van f 94.000 aan te gaan ter gedeeltelijke financiering van de grondaankopen die de ge meente in de Duivenvocrdse Veen- zij dse polder heeft gedaan van mr. H. Jochems. Als de raad geen be zwaren heeft zal mej. E. Z. M. Pot- teboom in vaste dienst worden be noemd als onderwijzeres aan de wet houder Huibregtseschool. Er wordt een wijziging voorgesteld in de subsi dieregeling voor het algemeen maat schappelijk werk. In een lopend rechtsgeding tegen de firma Euro- pabouw NV zal met goedkeuring van de raad verweer worden ge voerd in het door de N.V. aangete kende hoger beroep. Voor verbetering van de straatver lichting van een deel van de Stoep- laan, de Houtlaan van Hoogwolde en een deel van de van der Ouder - meulenlaan wordt een krediet ge vraagd van f 46.000. Voorgesteld wordt f 44.050 beschikbaar te stellen voor h et bouwrijp maken van een terrein, bestemd voor woningbouw, gelegen aan de Jagerslaan-Noord. Tenslotte wordt voorgesteld een z.g. voorbereidingsbesluit te nemen voor het gebied in de noordwest en noordoosthoek van het plan Zijlwa tering, waarvoor een bestemmings plan nagenoeg gereed is. In de raadsvergadering van maandag avond zullen de vragen worden be antwoord, die de heer L. G. Ooster ling gesteld heeft over het verlenen van een huisvestingsvergunning voor een pand in de Kerkstraat. LEIDEN In Leiden hebben zich gisterochtend twee verkeersongeval len met lichamelijk letsel voorge daan. Op de wegkruising Ir. Dries- senstraatMiddelstegracht botsten omstreeks tien uur een bromfiets en een bestelwagen tegen elkaar. De bromfietser, een 16-jarige Leidenaar, kreeg behalve een gebroken midden- handsbeentje een lichte hersenschud ding en schaafwonden aan beide be nen. Een 37-jarige Katwyker werd op de Korevaarstraat- aangereden door een personenauto, toen hij met zijn fiets plotseling linksaf sloeg in de richting van het Levendaal. De Katwyker liep by dit ongeval een hersenschudding en een wond boven het rechteroog op. In beide geval len zorgde de EHD voor vervoer naar een ziekenhuis. „Mens, mens, wat een heerlijke dag is dit geweest" ZOETERWOUDE Met vier autobussen, een busje en acht luxe wagens vertrokken gisteren met stralende gezichten 223 personen rond half negen richting Rotterdam. Reeds in Hillegersberg werd gestopt voor een kopje koffie met iets extra. Via Brienenoordburg werd de reis voortgezet naar het Brabantse Ois- terwyk, waar het diner werd ge bruikt. Tydens het diner reikte de heer C. Berg, voorzitter van het be jaarden-comité aan de oudste deel nemers een attentie uit. Dit waren mevr. C. Ruigrok v. d. Werf- Slin gerland 88 jaar en aan de heer J- Jansen 91 jaar. Tydens het diner spraken de heer E. Loerakker en deken A. Lamot. Namens de deelnemers deden dit Mevr. Varkevisser, in dichtvorm, en de heer L. v. d. Geest. De heer J. C. v. d. Ploeg gaf een overzicht van de financiën, „Begonnen wy by on ze eerste tocht met een saldo van f750,-, thans is dit bedrag de vyf- duizen overschredenDankzy de burgery en niet te vergeten d© visver. „Vrouwenweg" zyn wy in staat tot op heden dit jaariyks fes- tyn voor deze bejaarden te kunnen houden. By deze reis waren mevr. P. Det- mers-Berben (de burgemeester was om dringende redenen afwezig) en dokt. Kortman met echtgenote aan wezig. Om 3 uur vertrok het gezel schap via Den Bosch, Zaltbommel, Culemborg en Ouden Ryn naar Ou dewater. Om 8 uur arriveerden zy in Zoe terwoude, waar de drumband „Vios" hen vanaf het gemeentehuis bege leidde naar het dorp. Men was vol lof en menig maal moesten wy horen „Mens, mens, wat een heerlyke dag is dit geweest". HAARLEM/OEGSTGEEST CGPD) De Nederlandse Vereniging van ar- beids- en bedjryfsgeneeskunde heeft by de afdeling Leiden van de ko- ninklyke Nederlandse Maatschappy ter bevordering der geneeskunst een klacht ingediend tegen de sociaal ge neeskundige bedryfsarts de heer G. R. van Urk over een artikel van zyn hand in het officiële orgaan van de Nederlandse artsen „Medisch Con tact". De ambtswoning van de bur gemeester van Oegstgeest, jonk heer T. A. J. van Eysinga, nadert haar voltooiing. Oegstgeests eerste burger zal het pand dinsdag 26 september betrekken Het huis is ontioorpen door architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop in Oegstgeest. (Foto LD/Holvast) Kort gezegd schreef de heer Van Urk uit Oegstgeest onder meer, dat artsen die kand.-werknemers keu ren, worden misbruikt en zich ook laten gebruiken als personeelsselec- teurs, een taak die zy op grond van hun professie en opleiding niet me disch verantwoord, dus ten nadele van de kandidaat-werknemers, ver vullen. De heer Van Urk vertelde ons zelf officieel nog niets over de klacht te hebben vernomen. Hy sprak van een paniekreactie van de vereniging, die zyn artikel nog eens op zyn me rites had moeten bezien. „Ik kan me moeilyk voorstellen dat het officiële blad van de Maat schappy voor geneeskunst een arti kel opneemt, dat de stand en het aanzien van de geneeskundige onder mijnt. Men is erg geschrokken", aldus de heer Van Urk. Negentiende-eeuwse roman tiek in de twintigste eouw: een bruidsstoet trekt langs de Ring vaart op de Haarlemmermeer, ver van het stadsgewoel. In het verslag van de uitreiking van de LD-plaquette aan de winnaar van de haringrace in aonze krant van gisteren werd abusievelyk de heer T. H. Meyering genoemd als direc teur van de redery Kennermerland. Sinds drie jaar is de heer Meyering opgevolgd door zyn schoonzoon, de heer M. Noordenbos, die dan ook de plaquette in ontvangst nam. VOORSCHOTEN Op 28 sep tember zal er na 25 jaar weer trein verkeer via Voorschoten zyn. Ter ge legenheid van deze voor Voorscho ten vreugdevolle gebeurtenis zullen het gemeentebestuur en de Neder landse Spoorwegen op 26 september een feestelyke byeenkomst beleggen. Vóór deze datum wordt de ge meenteraad verzocht een krediet be schikbaar te stellen voor de aanleg van een voetgangerstunnel onder de Wyngaardenlaan. De kosten hier van bedragen f 150.000. Na overleg wordt geparticipeerd in de kosten door het rijk, provincie en gemeente Voorschoten. De voorzieningen rond om het station hebben de volgende financiële consequenties: kosten par keerterrein f 268.700; grondkosten f 54.170; reconstructie Wyngaarden laan f 66.000; kosten tunnel f 150.000. Totale kosten f 538.870. De rijksby- drage is f 252.686; provincie en N.S. betalen ieder f 25.000 voor de tunnel. I Ten laste van de gemeente Voor- schoten blyft f 236.184. j De tunnelaanleg zal geschieden door de provincie. In afwachting van het gereedkomen van de tunnel zal er tydelyk een voetgangersbrug wor den aangebracht over de wyn- gaacdenlaan. LEIDEN Een televisie ploeg van KRO's actualiteitenru briek Brandpunt, is vanaf 10 uur Vanochtend druk in de weer ge weest met het filmen van de wo nvngnood in De Waard. Er zijn te vens interviews afgenomen van slecht behuisde buurtbewoners. Brandpunt zal ook present zijn op de wijkvergadering (men heeft een iets andere opzet aan de hea ring gegeven nu B. en W. niet ko men), die vanavond om acht uur wordt gehouden in het clubhuis Geloof, Hoop en Liefde aan de Langestraat. Als de redactie van Brandpunt tot uitzending besluit, zal het programma over De Waard morgen op het scherm te zien zijn, en wel om tien minuten voor half negen, op het eerste net. (Foto LD/Holvast) LEIDEN De heer H. M. Abben- huis uit Leiden, sinds 15 juni 1967 chef bemiddeling en adjunct-direc teur van het gewestelyk arbeidsbu reau in Leiden, is met ingang van 1 oktober a.s. benoemd tot chef ar beidsvoorziening en adjunct-direc teur van het gewestelyk arbeidsbu reau in Den Haag. WARMOND Na een min of meer rustige tafeltennisperiode komt nu de bekercompetitie op gang. Voor vele leden van „Steeds Vooruit" zal op 25 augustus de be- kerstryd van start gaan. Men speelt met 6 heren teams en 3 juniorteams. De indeling is als volgt: team I 1ste klas A. Sikking, N. v. Ryn, T. v. d. Voort; team II 2de klas H. v. Wis sen, J. d. Vroomen, L. Ritzen. Re serve team 1-2 N. Broxterman; team 3 P. Stol, R. Ritzen, L. v. Wis sen; res. N. Waasdorp; team 4 N. Waasdorp. B. Duyser, S. v. Ryn; res. M. Meskers; team 5 M. Mes kers, L. Schrama, P. Duynhoven; res. L. v. d. Post: team 6 G. v. Ben- nekom. B. Slingerland, A. Duynho ven; res. C. Slingerland. Jongens 1 C.Witsenburg, M. Broxterman, C. d. Hollander. Meisjes 1 Gr. v. Ryn, M. Orémus, Jose v. Dyk. L. Diemei. Meisjes 2 ~L. Meskers, C. d. Frank, M. Zoetemelk. L. v. Winsen. De trainingen hebben ook weer hun aanvang genomen. Op 20 aug. wordt een ledenvergadering in „Den Burcht" gehouden, aanvang 8 uur. Met stygende verbazing hebben wy in het LD van dinsdag j.l. ken nis genomen van de opmerkingen van de heer K. W. Caron, bedrijfs leider van het zwembad De Vliet. Om te beginnen zegt de heer Ca ron. is het zwembad Poelmeer in Oegstgeest open tot half 9. Akkoord zeggen wy, maar weet de heer Ca ron dan niet dat men daar by de opening van dit nieuwe bad direct de beschikking kreeg over 'n prachti ge verlichting, zodat de clubs in de avonduren by kunstlicht hun wa- berpoLowedstry den kunnen spelen. Natuurlyk weet de heer Caron wel dat de vergelyking met Oegstgeest en Leiderdorp volkomen mank gaat, aangezien beide plaatsen slechts 1 zwemclub hebben, waarvan alleen Leiderdorp bescheiden aan de water polo competitie deelneemt. In Leiden zijn dit 5 clubs met enkele duizen den leden en een groot aantal wa- terpolozeventallen in KNZB en Kring Gouwe-Rynstreek, hetgeen in de praktyk 5x1 avond vraagt, wy kunnen ons niet voorstellen dat de heer Caron het waterpolo in Leiden zou willen opofferen aan een gering aantal kantoormensen, die alléén by abnormale zomerse (tropische) temperaturen "hun „zweet" willen komen afspoelen. Over het grote nut van de Leidse zwemverenigingen met enkele duizenden leden, die jaariyks vele kinderen zwemmen le ren en op deze manier een groot aantal potentiële klantjes voor „De Uitspraak Raad voor de Scheepvaart: AMSTERDAM, OEGSTGEEST (ANP) De Raad voor de Scheep vaart in Amsterdam heeft de 44-ja- rige tweede werktuigkundige B. V. uit Oegstgeest voor de tyd van twee weken de bevoegdheid ontnomen om als werktuigkundige op zeeschepen te varen. De raad acht de werktuig kundige mede-schuldig aan het vol lopen van de machinekamer van het 18.728.71 grt. metende olie-erts tankschip „Johannes Frans" van de Nederlandse Ertstankermaatschap- py n.v. (in beheer by de Koninkiyke Hollandsche Lloyd) op 18 september 1968 op de Atlantische Oceaan, ty- dens een reis van Milazzo (Sicilië) naar New York. Het schip kon New York met sleepboothulp bereiken. Naar het oordeel van de Raad was de directe oorzaak van het binnen dringen van het water dat een rub ber expansies tuk, geplaatst in een zuigleiding, was gebarsten. Componist van musetteinuziek HILVERSUM (GPD) Op 71-ja rige leeftyd is overleden de radio musicus Frans van Cappelle, die zyn leven lang belangryk werk verricht te ter veredeling van het accordeon- spel. In 1956 nam hy afscheid van de Avro, waar hij tot dan toe in vaste dienst was geweest, maar hy bleef daarna nationaal en internationaal byzonder actief. Het is aan hem te danken, dat er in brede kring waar dering ontstond voor de melodieuze musette-muziek. Toen de Avro in 1937 een muset- te-orkest vormde, kreeg Frans van Cappelle In 1931 by de omroep begonnen in het orkest van Kovacs Lajos de leiding. Door de jaren hen groeide de populariteit van dit ensemble „Les gars de Paris' waarvoor Frans van Cappelle alle 2400! arrangementen schrsef f waarmee hij beroemde chansonniers en chansonnieres begeleidde. Steeds heeft Frans van Cappelle op de bres gestaan voor een verbe tering van de musettemuziek en van het accordeonspel. Hy was medeop richter van de Internationale en de Nederlandse Accordeon Associatie, was voorzitter van de technische ad viesraad van acoordeonbonden, zat veelvuldig in juries, nam examens af, was verbonden aan accordeon- scholen, gaf zelf ook les en maakte deel uit van het Centraal Beraad De Academie dExpension Musical in Amateuristische Muziekbeoefening. Par ysbenoemde hen eerst tot ridder later tot officier van het Croix d' Honeur. Vele bekende composities zyn van de hand van Frans van Capelle. „Au bal musette" en de java „He- lene Madeleine" behoren tot de ever greens. Zijn dochtertje Heleentje nu een jonge vrouw maakte in het begin van de jaren vyftig furore met het lied „Naar de speel tuin". Ook daardoor is Van Cappel le een naam, die in de wereld van de lichte muziek niet vlug vergeten zal worden. Vliet" levert, behoeven wy t$u heer Caron niet te praten, hem genoegzaam bekend. Als er oplossingen gezocht worden, hetgeen naar onze op zichzelf reeds een vraag moet dit niet gebeuren met knotten van de toch al zeer bil te mogelykhedden van de zwe l in Leiden, maar hopen, dat er [g dit financieel gunstige seizoei el het zwembad De Vliet, eindelij ir voortgang gemaakt zal worde ui het plaatsen van een goei lichting in het bad, zodat de| nigingen aan het begin en ei het seizoen, als het om volslagen donker is, ook het bad kunnen gebruiken. He heer Caron hieraan wel dacht? Wat betreft de „vele" telefi die de heer Caron ontvangt kantoormensen, die het „zweet^o len afspoelen, deze mensen wy de raad willen geven dit gens om 7 uur te doen. dan het water van het bad in alfc zichten „frisser" dan 's &kp Mocht dit een aanslag zyn nachtrust van deze mensei knypen wij, d.w.z. het bestui de zwemvereniging „De Sleut wel een oogje dicht als clubuur persé uw „zweet' spoelen. De heren van de stichting en de heer Caron wy gaarne inzage geven „marktonderzoek" dat wy ingesteld in een groot aantal baden in een straal van ongei kilometer rondom Leiden, en| uit blykt dat de meeste bac 6 of 7 uur 's avonds sluiten bad dan ter beschikking is zwemclubs. Bovendien blykt onderzoek dat het met de fa ten voor de zwemclubs in ti plaatsen beter gesteld is dan „goede" gemeente. De feitt omstandigheden als waarovi heer Caron spreekt, zouden over de lippen gekomen zijn tevoren zyn „licht" had by de bestuurderen van de menlyke Leidse zwemverenigi Wy zyn echter alsnog bereid bj Caron hierover in te lichten. Namens het bestuur vi L.Z. en P.V. „De Sleut P. A. v. d. Vliet. kg secretaris. tri lei LONDONDERRY (AP) Ie donderry is de bevolking vaiw omstreeks het ontbijtuur straat opgetogen om brand'K naar de politie te gooien, nadje vannacht reeds in zes stel Noord-Ierland tot hevige boa was gekomen. In de afgelopen nacht weid gevechten tussen betoger® en bij branden en aanvallen op_ wen, en bij schietpartijen rn# r 60 agenten en een onbekend li burgers gewond. In Londfl r wordt al ruim 40 uur achtera vochten. Voor de eerste maal nieuwe reeks onlusten heeft <k se regering voorbereidingen terventie getroffen in Noord-I! waarvoor zij de bestuursvera» 1 delijkheid draagt. Premier heeft zijn vakantie op de eilanden onderbroken voor een tocht naar de luchtmachtW Mawgan in Cornwall, waar sprekingen zou voeren met 11 van Binnenlandse Zaken Ja® laghan. de op

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8