)AM WEER OPEN f Leidsch Dagblad f Onrust in kamp Vledder Ruzie om broer maakt eind aan goed huwelijk Chevron lam na felle brand LO gaat eerste klassers opvangen W mee op vakantie 'ieuwe politieverordening nog lang niet van kracht Potest an de lub Bekentenis moord in Asperen BABY STIKT IN WIEG KOSTEN PER DAG MEER DAN 2 MILJOEN Drie doden bij frontale botsing EXPERIMENT IN UTRECHT, AMERSFOORT,HILVERSUM EN DEN HAAG pderdag 14 Augustus ïm LETDSCH DAGBLAD PAGINA f! (Van onze correspondent ITERDAM (GPD) De oppositie tegen de Damslapers toe. Het laatste protest tegen de toestand rond het Nationale ent, waar dag en nacht jongeren uit binnen- en buitenland \ngen en slapenis afkomstig van de Amsterdamse Industriële die vlakbij het monument is gevestigd. Dam is gisteren weer opengesteld voor publiek. tik el kan op zijn vroegst over zes weken van kracht worden. De Amsterdamse politie zei giste ren nog dat de actie van vannacht en van gisternacht niet het begin was van een nieuwe aanpak van het probleem van de „Damslapers". Het ging daarbij, aldus commissar ris B. J. Groenevelt, van het bureau Warmoesstraat, om één van de in cidentele controles die geregeld plaatsvinden. Het grote aantal ar restanten was, zo zei de heer Groe nevelt. ook voor de politie een ver rassing. De oorzaak moet gezocht worden in het feit dat in een poort achter het gebouw van de Bijenkorf meer mensen lagen te slapen dan verwacht. Van de Jongeren die gisternacht opgepikt werden zijn er 79 in arrest gebleven: 52 buitenlanders die niet voldoende geld of niet de nodige pa pieren hadden werden gisteren over gedragen aan de vreemdelingen dienst. dertien minderjarigen zijn toevertrouwd aan de zorgen van de kinderpolitie, dertien anderen zijn vastgehouden wegens bezit vam ver dovende middelen en een buitenlan der die gesignaleerd stond, is over gedragen aan Interpol. Het totaal aantal arrestaties dat de politie sinds begin juni onder de „Damslapers" gemaakt heeft is met de laatste acties op 405 gekomen. alen brief aan burgemeester en j! der? heeft het bestuur aange- is op meer politietoezicht op 4 n en in de omgeving. De In- i e Club heeft reeds eerder bij ie geklaagd. mgeren brengen niet alleen de in het portiek van de club ?naar doen daar ook hun be- y en schrijven teksten op de aldus klachten van de Indu- S1 Club. Overdag worden bezoe- :t in de club door in het portiek i, e jongeren aan de broekspij- rokken. H >n vier uur en half vijf gister- is het Nationaal Monument j! Dam na een tweedaagse r. maakbeurt weer opengesteld iet publiek. Het monument n inmiddellijk in bezit genomen t vele tientallen jongeren die elopen weken op de Dam en doorbrengen. 'j msterdamse politie heeft van- npnieuw een groot aantal jon- 1 Bangehouden, die op en in de ng van de Dam lagen te sla genten brachten 55 personen lar het bureau. i de helft is daar vast gehou- D buitenlanders, die geen gel- apieren hadden zijn overge- aan de Vreemdelingenpoli- ihen over de grens zal zetten; lerjarigen, van wie er één ge werd, zijn overgedragen aan 3 iderpolitie. De overige aange- i jongeren zijn korte tijd later Hjgelateu. I het nationale monument op n is het gisteravond enige tijd ig geweest. Aan de voet van list schoon gemaakte monu- stookten jongeren brandjes, laakten zij rondedansen met nde fakkels. Zij trokken een aantal kijkers. De politie zag eden tot ingrijpen. Incidenteel ochtend werd bekend dat de nte Amsterdam een nieuw ar- ian de Algemene Politie Ver ing zal toevoegen dat het sla- ip de openbare weg binnen de wde kom verbiedt en strafbaar Veel zal men er echter dit liet meer aan hebben. Het ar- Bij de jongelui die op de Dam in de hoofdstad bivakkeeren is, naar eerst thans bekend is gewerden, en kele dagen geleden een geval van nekkramp geconstateerd. Een jonge man, wiens indentiteit niet bekend is gemaakt, is in het Wilhelmina Gast huis ter verpleging opgenomen. De genen, die met hem in aanraking zyn geweest hebben, zoals in zulke gevallen uit voorzorg gebruikelijk is. pillen gekregen. Per jaar komen in Amsterdam 5 tot 10 gevallen van nekkramp voor en dit is het zesde geval van dit jaar, zo is van de zijde van de GG en GD meegedeeld. Voorts is deze be smettelijke ziekte geen gevolg van het warme weer of onhygiënische toestanden en het heeft niets te ma ken met opeenhoping van mensen. De internationale Damjeugd is duidelijk een nieuwe toeristische at tractie in de hoofdstad geworden. Honderden kijkers verdrongen zich in het begin van de middag bij de groepen jongelui die in afwachting van het vrijgeven van het monu ment op het midden-Damterrein waren neergestreken. Sommigen heten de toeschouwers op kartonnen borden weten, dat zij al les accepteerden, van travellercheques tot guldens en van melk tot sigaret ten en inderdaad waren er toeristen die hun wat toestapten. ADVERTENTIE ikidtech Dagblad wil gaarne mee met vakantie ale U wilt helpen, docxH ■gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. Ut tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan one in te zenden, •oog niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele- Ionische opdrachten kunnen wij niet aannemen. brief versenden en frankeren met 36 ot. W7ISADRBS m Naam Straat: Woonplaats I tobben een Maand Poetabonnement no. dooefaaften wat niet van feMpeeeing W. k*A*A3fTra-M>SH» tM I pa. 1 tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adrea niet bivwHen, maar P datum le en laatste dag van Inhouding) /INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt, le dag laatete dag Duidelitlte opdrachten voorkomen teiewsteflln*. van opzending/inhouding. Nederland, België en Luxemburg, f 1,36 per vakantieperiode. Buiten de Wtoxlanden f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag. f* HJdeRjk in te houden kranten wordt bij restitutie van het teveel be- "to abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebrast voor administratie- Nekkramp ASSEN (ANP) In kamp Vledder van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk j voor gewetensbezwaarden tegen de militaire dienst in Vledder, is onrust ontstaan door de arrestatie van de 21-jarige dienstweigeraar C. J. P l Deze was tewerk gesteld by de Staatsdrukkerij in Den Haag. waar hy door verzuim niet langer kon worden gehandhaafd Hij werd terug gestuurd naar het kamp Vledder, waar hem twee dagen huisarrest werden opgelegd. Dit werd door P geweigerd. Hij werd daarop door de Rijkspolitie gearresteerd. Toen vanmiddag de Rijkspolitie kwam om hem naar Diever over te brengen, kwamen de 21 kampgenoten in verzet. Een uitgang van het kamp werd voor de politie geblokkeerd, waarop de politie een andere uitgang nam en de protesterenden voor de politieauto met geweld werden ver wijderd. Het was gisteravond nog ru moerig in het kamp. De officier van justitie in Assen, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop zei, dat een pupil van het kamp Vledder zal worden voorgeleid, maar van ongeregeldheden in het kamp was hem niets bekend. APELDOORN (ANP) gaan. Toen hij evenwei de volgende morgen de politie liet waarschuwen dat zijn vrouw dood in bed lag, werd dit al snel in zijn nadeel. Ook de door hem geënsceneerde overval getuigde van een kinderlijke nood sprong. Zijn verhaal dat. toen hij woeae zijn nanoen net zoiang thuiskwam (te ^hterdeur openstond haar keel totdat het stil werd ,n de en de niet waren neer_ echtehjke slaapkamer Corr, V -Van Hy had R. (49) was dood. Henk V. stapte uit daad laden en kasten i opengetrokken en andere gefingeerde sporen achtergelaten. (Van onze correspondent) ASPEREN (GPD) Om zijn vrouw het schreeuwen te beletten schroefde de 49-jarige Henk V. uit het Zuid hollandse Asperen zondagnacht om tien over half twee in een vlaag van woede zijn handen net zolang om Bij het monument fabriceren Duitse ringen voor toeristen. jongens armbanden de bekleding van de wieg op hem was gevallen, is vanmorgen de vier j maanden oude baby N^xrco Koenhen in de wieg gestikt. Toen de moeder omstreeks tien uur bij het kind kwam kijken, zag zij het levenloos in de I wieg liggen. Zij rende in paniek naar j buiten en riep een juist passerende politieauto aan, die het kindje naar het ziekenhuis overbracht. Daar kon slechts de dood worden geconsta- I teerd. bed, deed de achterdeur op slot, pak te zijn fiets en ging aan het werk in de melkfabriek van Schoonre- woerd, waar hij precies op tijd voor de nachtdienst arriveerde. Gisternacht bekende de man. na een uitermate zenuwslopend verhoor, zijn daad aan de officier van justitie, mr. F. H. von Meijenfeldt. Twee entwintig jaar van volkomen harmo nieuze samenleving waren ineenge stort. Een dramatische ruzie in de slaapkamer bleek gevoed te zijn door een jarenlange overdreven hulp van de vrouw aan haar behoeftige broer. „Het was Bas voor en Bas na", voeg de de gebroken melkontvanger toe aan zyn bekentenis nadat hij, door Doordatde feiten geslagen, langzaam door de knieën was gegaan. Kreet Het gegil van de vrouw was die nacht, voordat het bruut, was gestopt, gehoord door de buren, maar die hadden er aanvankelijk niet veel aandacht aan geschonken. Zeker niet, toen ze Henk even later als i gewoo nlijk naar zijn werk zagen (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) De Chevron-raffinaderij in Pernis is lamgelegd door felle brand, die gistermiddag grote schade (naar schatting een half miljoen gulden) heeft aangericht in het cen trale pomphuis, het „hart" van het bedrijf, dat zorgt voor het transport van ruwe aardolie, halfprodukten en eindprodukten. De brand werd in een uur geblust. Het is nog niet bekend wanneer de produktie kan worden hervat. Kort nadat de vuurzee was bedwongen, zijn deskundigen van de raffinaderij een uitgebreid onderzoek begonnen om de juiste omvang van de schade en de duur van de reparatie vast te stellen. Elke verloren produktiedag VOOR MOOIE VAKANTIEFOTO'S De film in de schaduw in uw toestel zetten! Meemt u een foto van een landschapzetdan iets op de voorgrond (u krijgt dan meer diepte) De zon in uw rug^^ maakt een foto vlak. Schuin van opzij val lend licht geeftzeer mooie opnamen. Fotografeer riie h 'mel de camera schuin ach terover. u krijgt dan vertekende foto's Maakt u kleurenfoto's fotografeer dan geen onderwerpen met veel bonte kleuren. dat de horizon al tijd recht op uw foto komt komt het bedrijf op een strop van 2,700.000 gulden. Over de ooi-zaak van de brand staat nog niets met zekerheid vast. De 31-jarige Joegoslavische ijzerwer ker Tomaic Pavao was tussen de on geveer vijftien transportleidingen aan het werk, toen het vuur met een twintig meter hoge steekvlam ont stond en zich razendsnel uitbreidde. De Joegoslaaf, werknemer van Wes- con. werd slechts licht aan de hals gewond. Daar het zeker is. dat de heer Pa vao in dienst van Wescon, dat in opdracht van Chevron constructie werk doet op de raffinaderij niet aan het lassen was, kan naar de oor zaak van de brand alleen nog maar worden gegist. Eén van de veronder stellingen is, dat uit een kraan lek kende benzine met een warme transportleiding in aanraking is ge komen en vervolgens ontbrand. van de naburige verleende hulp. Het snelle optreden van de brand weer maakte het mogelijk het vuur al na korte tijd van alle kanten in te sluiten met schuim- en waterka nonnen en waterstralen Gevaar voor uitbreiding was daardoor meteen be zworen. Twee blusboten, die naar de eerste petroleumhaven waren gealar meerd, behoefden geen dienst te doen. De noodzakelijke stopzetting van de produktie door het uitvallen van het pomphuis betekent niet, dat de afzet van Chevronprodukten stagnatie on dervindt. De raffinaderij beschikt over aanzienlijke voorraden en wan naar de raffinaderij was j neer die eventueel uitgeput raken Ook de bedrijfsbrandweer kan het bedrijf een beroep doen op Assistentie De bedrijfsbrandweer van Chevron opende de aanval op het vuur en kreeg spoedig assistentie van de Rot terdamse brandweer, die met groot materieel uitgerukt. Shell-raffinaderij I andere I Europa. Chevron-raf f inaderijen Na zijn arrestatie bleef hij star ontkennen tot hij geen uitkomst meer zag. Voor de recherche is de zaak nog niet aan een eind gekomen, omdat men aan de hand van psycho logische rapporten en ondervragingen wil nagaan of hier sprake is van moord met voorbedachte rade of doodslag. Geslaagde vlucht Een Oostduit- se marine-officier is gisteren met zijn broer en zeven familieleden (onder wie 5 kinderen) by Helmstedt over de Oostduitse grens naar West- Duitsland gevlucht. Met een lokomo- tief waren de vluchtelingen tot b(j een stuk van de grens gereden waar nog geen mijnen zijn gelegd. Te voet staken zij daarna onder dekking van de duisternis de grens over. Terrorist overleden De Arabi- sohe terrorist Antoine Douad, die in 1948 het hoofdkwartier van het Je wish Agency te Jeruzalem opblies door middel van een met explosieven geladen vrachtwagen die hij er te genaan zette, is op 60-jarige leeftijd in Koeweit gestorven. Douad, een ge boren revolutionair, heeft ook deelge nomen aan Castro's opstand in Cuba en .aan revolutiepogingen in Colum bia. HEERLEN (GPD) Drie men sen zijn gistermiddag om het leven gekomen bü een zware frontale bot sing in Heerlen. Het ongeluk gebeurde, doordat een personenauto, bestuurd door een 21- jarige vrouw uit Hoensbroek, die in de richting van het centrum reed, waarschijnlijk door te hoge snelheid in een slip geraakte en daarbij een tegemoetkomende personenauto ram de. De bestuurster van do geslipte wa gen als de bestuurder van de andere wagen, de 57-jarige J. F. Gelissen, eveneens uit Hoensbroek, waren op slag dood. De 16-jarige broer van het meisje overleed later in het zieken huis te Heerlen. Een Duitse lifter die ook in de slippende wagen zat, raakte zwaar gewond. De andere wagen was splinternieuw en had nog geen elf kilometer gereden. De heer Gelis sen was er mee op weg naar huis, om zijn vrouw de wagen te laten zien die hij van plan was te kopen Ook in Utrecht heeft een fel le brand gisteren grote schade aangericht. Het fabrieksgedeelte van de N.V. Burgman grossierderij in ijzerwaren werd volkomen in de as gelegd. Twee brandweerlieden liepen bij het blussen verwondin gen op. De brand ontstond ver moedelijk door broei in houtwol of kortsluiting. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. Het bedrijf is voor dit bedrag verzekerd. De brand was kilome ters ver te zien en trok veel toe schouwers. Door de hittevorming ontstond aan de overkant van de straat ook brand. In hoeverre het bedrijf zijn werkzaamheden kan voortzetten is nog niet bekend. De brandweer kon met moeite het nieuwe gedeelte van het complex vrijwaren. Behalve met vijftien stralen werd het vuur bevochten met een waterkanon. SRï.l Tf#*j (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Op 300 la gere scholen in Utrecht, Amersfoort, Hilversum en Den Haag zijn de eerste-klassers deze week niet, zoals gebruikelijk, allemaal tegelijk voor het eerst naar school gegaan. Zij ko men maandag pas in de klas, maar mochten deze week al voor een half uurtje naar de nieuwe „juf". Zij kon hun dan individueel een toets afne men, waaruit deskundigen kunnen opmaken of het kind voldoende mo- j gelijkheden in zich heeft om te leren I lezen. Deze nieuwe opvang, waarvoor de rijksinspecteur van het basisonder - I wijs zijn toestemming heeft moeten j verlenen omdat de kinderen een week later naar school gingen, is het begin van een totale begeleiding van het lagere schoolkind. De schooladvies diensten van de vier gemeenten werkten nauw samen met de rijks universiteit van Utrecht en zyn dit jaar officieel begonnen, na enkele jaren experimenteren om de juiste vorm voor het leesvoorwaardeonder- zoek te bepalen, met de begeleiding. Momenteel wordt ook een dei-gelijke toets voor rekenvoorwaarden ontwik keld. De toets is ontworpen om de leer krachten van de eerste klas te hel pen. Zij staan altijd voor de moei lijke taak om veertig of meer totaal verschillende kinderen, wat taalbe heersing, intelligentie en belang stelling betreft, zo gauw mogelijk te leren kennen. Da/t duurt wel een paar weken en intussen is hy al lang be gonnen de kinderen volgens het ge wone schoolprogramma les te geven. Als de onderwijzer echter de kinde ren een voor een een half uurtje by zich heeft en met hen de toets door neemt, verloopt de kennismaking veel plezieriger. Ook voor het kind zelf, dat nu niet direct onder de voet wordt gelopen door de brutaalste jaargenoten. Spelletjes De toets bestaat uit een boekje met een serie spelletjes voor juf en kind. Al vragend (waarvoor is dit, wat weet je van dat, wat is groter dit of dat) leert de onderwijzeres hoe het met de zintuigen, de instelling en de emoties van het kind gesteld is, maar ook hoe zijn taalbezit is. Heeft het een voldoende woordenschat, kent het begrippen als voor en ach ter, weet het dat gedrukte letters ites betekenen? Al deze voorwaarden worden zo spelenderwijs onderzocht. Uit de toets blijkt of bepaalde kin deren nog niet toe zijn aan het ge wone programma voor taalonderwijs. Zy krijgen, zo goed als dat mogelijk is in een vaak overvolle klas, extra aandacht en soms in een groepje extra-les. Ook worden door de toets de kinderen ontdekt die mogelijk meer geschikt zijn voor blo- of lom- onderwijs. Zij worden dan nader psy chologisch onderzocht. Tegen Kerstmis wordt nagegaan of alle kinderen zo ver gevorderd zijn, dat zij eenvoudige woorden zelf kun nen lezen. Rond Pasen en aan het eind van het cursusjaar gebeurt dat weer. Mochten er moeilijkheden zijn, dan helpt de schooladviesdienst de onderwijzer zo goed mogelijk bij zyn taak met materiaal en advies. De schooladviesdienst hoopt op deze manier preventief te werken en snel te signaleren of er kinderen zyn, waarvan verwacht wordt dat z» mogelijk blijven zitten. Want 11 pro cent van de eerste-klassers overkomt dit landelijk gezien. Nog niet zijn ge teld de kinderen die in een hogere klas, dooi- een slecht verwerkt eerste leerjaar, moeten doubleren. De bege leiding die in de eerste klas het meest intensief is zet zich jaar voor jaar voort tot en met de zesde.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7