Toekomst grauw, dor, dood Na vijf jaar praten en schrijven „Werkelijke redenen zitten ergens anders' Prof. Kuerten op discussie-avond over elektriciteitscentrale: Gemeentebestuur en JVaardgracht W eg verbreding Komend seizoen in Leidse schouwburg Kerkelijk Leven Jeugd en open jeugdwerk" INDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 houdelijk en industrieel afval. Het huidige doorspuiïingssysteem van Rijnland i s evenwel zodanig, dat men er tot dusver in geslaagd is de grote meren min of meer schoon te houden, zodat zfj geschikt zijn voor de watersport (zeilen, zwemmen). De vestiging van een elektrische centra le met koelcircuit zal het huidige doorspuiïngssysteem grondig wijzi gen en een zekere homogenisering van de waterkwaliteit leiden. De ho- 1964 maart: Ir. Y. Ykema Ste gere temperatuur van het koelwater delijke Fabrieken van gas en elektri- zal het ongemak van de verontrei- citeit) deelt mee dat er een nieuwe niging sterker doen gevoelen, daar I centrale gebouwd moet worden, denk de biochemische processen sneller aan vestiging in Leiderdorp i.v.m. zullen verlopen. Vandaar, dat men koelwatercircuit via de Dwarswate- van „thermische verontreiniging" 1 ring en de Does spreekt, ook als aan het opgewarmde j mei: B. en W. van Leiden delen effluent geen enkele schadelijke stof j mee, dat bouw van centrale in Lei- wordt toegevoegd. derdorp niet mogelijk is om planolo- De enige conclusie, die ik uit de gische redenen, nieuwe vestigings mij ten dienste staande gegevens I plaats ten zuiden van Rijn wordt heb kunnen trekken is, dat de norm I gezocht. van 30 gr. celsius als uiterse grens november: Ontwerpwet verontrei- voor de temperatuur van het niging van oppervlaktewater, effluent van een elektrische centra- LEIDEN De aantasting van onze eigen leefruimte schrijdt log steeds voort. Luchtverontreiniging en insecticidengebruik lemen hand over hand toe, terwijl de laatste decennia ook de erontreiniging van het oppervlaktewater een belangrijke rol ;aat spelen. De Rijn is „dood" en fungeert als riool van Europa, j )oor dit alles lijkt de conclusie gewettigd, dat momenteel het conomisch voordeel op korte termijn prevaleert boven werke- ijk goed doordachte plannen op lange termijn. Wij zullen het wel redden, maar de toekomst is grauw, dor en dood als de louding van de mens tegenover zijn milieu niet radikaal ver- mdert. Woorden van deze strekking zal 1 rof. dr. D. J. Kuenen spreken op \e dinsdagavond in de collegezaal 'tationsplein 12 te houden infor matie-discussie-avond over de t lannen tot stichting van een lektriciteitscentrale in de omge- ing van Leiden, georganiseerd oor een voorbereidingscommissie 1 n de Leidse Biologenclub. Prof. l] xienen is één van de drie Leidse oogleraren, die in het voorjaar v n een brief aan de gemeenteraad <t nstemming betuigden met een )pen brief van vijf leden van het wetenschappelijk korps van de eidse universiteit. Hierin wordt bezorgdheid uitgesproken over de u üannen om het koelwater uit het R .eidse merengebied te gebruiken ils koehoater voor de nieuwe cen- rale. Deze twee brieven maken deel uit, fan de informatiemap „Meren be- Ireigd", die de organisatoren met lorg hebben samengesteld. De infor matiemap is bij het bureau van het I Leidsch Dagblad verkrijgbaar. Uit de map citeren wij hierbij een lantal conclusies van de deskundi- gen, die wij van belang achten voor iet probleem, zoals de in de aanhef 'eergegeven woorden van prof. Kue- ïen ,die een somber beeld van onze ikomst weet te scheppen. Voorzitter en discussieleider op de ililnformatie-avond is prof. dr. J. W Tesch. voorzitter van de Gezond heidsorganisatie TNO. verstrekkende consequenties voor de omgeving, maakt dat de studie van deze aspecten en de afweging van betrokken belangen bijzondere aan dacht krijgt voor en tijdens de for mele procedure van de ruimtelijke ordening. Biologisch niet aanvaardbaar Dr. C. den Hartog, hydrobioloog in Leiden en één van de onderteke- Kagerplassen, recreatie- Gezegd kan worden dat de koelwa' gebied bij uitstek, spelen een rolterpositie van ons land voor de elek in de plannen voor de stichting van een elektriciteitscentrale 1967 april: definitieve verzoek aan de gemeenteraad van Leiden aan gaande de bouw van een elektrici teitscentrale van 800 MW met uit breidingsmogelijkheid tot 1400 MW. De eerste eenheid van 400 MW zou - T-. t t.— I in 1973 klaar moeten zijn, de twee- li Dr. K. Keiler SEP-KEMA Am- 1 de in 1974. Als vestigingsplaats werd hemgedacht aan de Barrepolder, gemeen- le, die voor dc koeling gebruik maakt van een gesloten circuit in stilstaand water, dat ook andere openbare functies te verzorgen heeft, van een biologisch standpunt be zien niet aanvaardbaar is. I te Zoeterwoude. (Foto LD/Holvast) naars van de open brief aan de Leidse gemeenteraad Het openbare water van Rijnland heeft naast een eventuele functie als koelv "vter nog zeer vele andere functies te vervullen, die gewoon doorgaan, of er een centrale komt of niet. Als een gevolg hievran is het water belast met allerhande huis- t t mei: Aankoop 19 h.a. grond in de triciteitsvoorziening tot het jaar 2000 garrepolder niet ongunstig is. maar dat wel met augustus:' B. en W van Leider- zorg alle potentiele mogelijkheden 1 d vernemen van de heer Ykema uitgebuit zullen moeten worden. De l dat centrale waarschijnlijk in Barre- elektriciteitsbedrijven zullen de stu- polder gebouwd gaat worden. B. en die van het koelwatervraagstuk 1 yj van Leiderdorp werd een aantal krachtig voortzetten. problemen voorgelegd t.a;v. koelwa Ir. H. de Groot, hoogheemraad- j tercircuit. Men noemde als mogelijk- schap van Rijnland: heden voor koeling, koelmeer met Het groene hart van Holland eist koeitorens, koeltorens alleen, koel- goed water als milieufactor, voor het meer aneen, koelcircuit via Does en bereiken waarvan onvermijdelijk of fers zullen moeten worden gebracht. Niet specifiek Leids Ir. Y. Ykema, directeur stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit. Leiden De vestigingsplaats en het in de centrale op te stellen produktiever- mogen is bepaald door de eisen, die voor een bedrijfsveilige en economi sche elektriciteitsvoorziening van dc gehele provincie moeten worden ge steld. De bouw van een centrale in de omgeving van Leiden is dus geen specifieke Leidse zaak. 'Wat de waterverontreiniging be treft, het is mogelijk de tempera- tuurverhoging in de centrale van het koelwater zodanig te beperken, dat bij de uitlaat een bepaalde tempe ratuur niet overschreden wordt. Het is mogelijk het zuurstofgehalte van bet koelwater aan de uitlaat te con troleren. Ir J. H. Bakker SEP-KEMA Arn hem: Om de bouw van een bepaalde cen trale te kunnen beschouwen dienen niet alleen de plaatselijke omstan digheden te worden bekeken maar moet het tot stand brengen van deze centrale ook worden bezien in 't ka der van hetgeen er in totaal in Ne- derlan d voor elektriciteitsvoorziening moet geschieden. Deze toenemings- cüfers houden in dat in een periode van 8 jaar ongeveer evenveel nieuw vermogen moet worden geïnstalleerd in de voorgaande jaren in totaal uiteindelijk is tot standgekomen. Ni moet om aan de behoefte van elek triciteit te voldoen niet alleen nieuw produktievermogen worden opgesteld doch ook zijn hiervoor nodig koppel- pn transmissieverbindingen en dis tributie-inrichtingen. Het gaat er niet om op de meest economische wijze elektriciteit op te wekken doch om dit op de meest eco nomische manier in de verbruikscen- tra beschikbaar te krijgen, hetgeen impliceert dat men de som van de kosten van opwekking en transport moet bezien. Prof. Kuenen, eén van sprekers op de informatiediscus sie-avond. (Foto LD/Holvast) Ir. M. P. Oosterkamp-Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Hol land Het incidentele en ingrijpende van een groot belangrijk object als een elektriciteitscentrale, met vele en LEIDEN In verband met weg- verbreding geldt op rijksweg 4 toe de brug Leiderdorp een inhaalver- bod. Er zal vertraging optreden in de spitsuren. Na 14 dagen worden de afritten Zoeterwoude afgesloten en het verkeer omgeleid via Leiden. Deze regeling geldt ook in de week einden. Uw berichtgeving over de hearing over de Waardgraoht-misstanden verzuimt helaas in te gaan op de1 werkelijke achtergronden van dezt kwestie. Formeel gezien zit er in het eer ste argument van loco-burgemeester Menken voor het wegblijven bij de hearing al een tegenspraak. Immers maar van werkelijke belangenpro- hij zegt eerst dat wethouders niet gramma's worden samengesteld. Op zaró ócltrLjcen Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Lodewijk H. z, v. C L Oudshoorn en G. M van der Werf, Pleter W. zn. v. G. Kant en D. C. Peute, Arendje J. dr, v. P. Kraaijenoord en G. Harteveld Monique J. S. d v. W. J. P. M. Steen- dam en W. Labordus. Tjeerd z. v, S C. Stroo en A. Breeuwer, Yolanda Ma thilda Wilhelmlna d v. C. J. Huig- sloot en M A. J. M. Genang. Yvonne, d v. J. J. Kortekaas en G Hopman; Baradina Catrina, d. v M. van der Zwan en S. Zandvliet; Pa trick Maurice, z. v B W. de Bruijn en A. S. P Herst; Timotheus Serva- tius, z. v. E. W. Boekhout en I. van Rookhuizen; Mirande Collete José. d v. J. C. A de Vos en I. J. L. den Duik GETROUWD R. Koole en W. H. M. Hockx. OVERLEDEDEN P S. Nauwen 54 jr. echtg. v L de Wit, C van der Boon 62 jr. wed. v P van der Bent. M. C. Stikkelorum 66 jr echtg v. J. J van Hooven. E O. Holmberg de Beckfelt 66 Jr. man. L Nljholt 69 jr. man, H. S W. van Oort 38 jr. vr., J. M. Voerman 66 Jr echtg v. H E Swankhuisen, J. de Goeij 44 jr echtg. van P. A van der Burg, P J. Clauzing 44 jr man, S. Martens 96 Jr wed. v. Y. Greijdanus. J. S. Klein 59 Jr. man. M. C. van der Valk, 74 jr.. man: G A M De Coster, 80 Jr.. geh. gew. m. J van Zonneveld; P. Vogelaar. 66 Jr., man; A. J. van Hoven. 80 Jr., geh gew. m H Dronkers Delsaine; D. van der Reijden, 67 jr., man; A H. Hartgrink, 75 jr., man; H. H. Pi ket, 85 Jr., geh. gew met P. Velthuij- sen; J. van der Weijden, 64 Jr., man. kunnen vanwege fractievergaderin gen. in tweede instantie wordt ge constateerd dat enkele PvdA-ledeo wel aanwezig zullen zijn omdat hun fractievergadering op vrijdagavond wordt gehouden. Waarom PvdA-wei- houder Plena, die uitgenodigd was niet komt, blijft in de mist hangen De werklijke redenen voor het wegblij ven van Leid ens bestuurders zitten echter ergens anders. Loco burgemeester Menken is zo hautain te constateren dat er al genoeg in formatie over deze kwestie is ge weest en dat in het licht van de interpellatie van PSP-fractievoorzit- ter Aimptmeijer maandag in de raao daar niks meer bij hoeft te komen Dit argument is de <op zich zelf ook al weer formalistische) vlag die de werkelijke lading dekt. Want wat autoriteit Menken in feite wil zeg gen is dat de bevolking van de rest van Leiden niet meer met die van de Waardgracht hoeft te gaan pra ten omdat de gemeentelijke overhe den zich al met de kwestie bezig houden. Juist de Waardgracht-actie spontaan gegroeid na gemeentelijke vernielingen in de wijk. heeft aan getoond. dat die gemeentelijke over heden wat dat betreft weing capabel zijn. deze wijze zou de democratie weer teruggebracht worden bij wie en voor wie zij werkelijk hoort: de be volking. Eigen positie Spontaan Overal waar acties als deze worden gevoerd blijkt het falen van de autoriteiten om werkelijk democra- Het is niet verwonderlijk dat de politieke partijen ter zake van het ter discussie stellen van dit plan krampachtig de boot hebben afge houden: immers zoals nu ook weer bij deze Waardgracht-kwestie blijkt hebben zij geen belangstelling voor werkelijke democratie en is het hun er alleen maar om te doen de eigen positie te handhaven, te verdedigen Wie wel eens met raadsleden over dat soort kwesties heeft gesproken kan constateren dat de werkelijke LEIDEN De Leidsche Schouw- burgvereeniging organiseert in het komend, toneelseizoen twee series van aoht voorstellingen. Maandag 21 en dinsdag 23 september komt Cen trum, maandag 13 en dnsdag 14 ok- tishc te werk te gaan. Niet alleen tober Globe, maandag 1 en dinsdag in de Waardgracht. waar de bevol- 2 december Theater, maandag 26 en king spontaan haar eigen problemen dinsdag 27 januari Globe, maandag 9 ging aanpakken, maar ook in Voor- en dnsdag 10 februari de Haagse schoten (comité Boschgeest), Rot- comedie, maandag 2 en dinsdag 3 ter dam en Amsterdam, moeten de maart Centrum, maandag 6 en dins- beslissingen niet worden genomen in de openbare raadszitting, maar ir. kopen, allerlei soorten commissietjes, die een besloten karakter dragen. Zoi. der in details te willen treden moet teressante artikelen over koelproble- gezegd worden dat dat ook deze keer matiek. weer is gebeurd Onze maatschappij is gelukkig in scientific American" worden biolo- beweging en wie niet wil zal achter- gische probiemen aangaande koeling blijven. Leerlingen, studenten, arbei- meren en in riVieren behandeld, ders eisen inspraak voor alle gele-, april; De heer ykema deelt mee een aantal door de heer Hennipman (bioloog) gestelde vragen aangaande LEIDEN De geschiedenis van de Leidse „elektri citeitscentrale-affaire" begint in 1964, maar men kan ook starten in 1941, toen de N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland werd opgericht met als bepaling dat de EZH zelf geen elektriciteit mag leveren en dus zelf geen cen trales bouwen. Terug naar het eigenlijke begin en verder puntsgewijs de geschiedenis: nen beantwoorden. Minister van Economisohe Zaken beslist dat bouw van elektriciteitscentrale in Barre polder niet doorgaat. Beslissing ge baseerd op negatief advies van Lan delijke Energie commissie, Provincia le Planologische Dienst en Hoog heemraadschap van Rijnland. Als nieuwe vestigingsplaatsen worden ge noemd: Hoogmade. Alkemade, Lei derdorp, Braasemermeer. Leiderdorp schakelt plaats ergens aan de Zijl uit omdat daar enige jaren gele den over gezegd is: hier geen cen trale, dit gebied heeft recreatieve bestemming. Vier biologen en een biochemicus sturen een „open brief" aan de gemeenteraad van Leiden waarin een aantal problemen i.v.m. de te bouwen centrale genoemd wordt. mei: Vragen in de Leiderdorpse gemeenteraad over de nieuwe plaats van de centrale. P.v.d.A. fractie stelt schriftelijke vragen aan B. en W. van Leiden naar aanleiding van de open brief. Gesteld wordt de unieke plassen te ontzien. Weer worden als alternatief een koelmeer of koelto rens genoemd. Deze blijken echter 2 3% duurder te zijn dan koeling via een koelcircuit. Gesprek van de 5 briefschrijvers met wethouder Harmsen. Brief van de hoogleraren Quispel, Kuenen en Van Steenis aan de Leidse gemeenteraad. Gemeente raad vergadert. Wethouder Harm sen: Centrale niet in Zoeterwoude, naar alternatieve plaats wordt ge zocht. Postieve toezegging over koe ling in gesloten koelsysteem kan niet gedaan worden. Het is economisch niet verantwoord als het via de plas sen kan. Er is al een nieuwe plaats gevonden die de boezem van Rijn land niet beinvloedt. Er worden nog proeven genomen te Delft (TNO) en Voorburg (R.I.Z.A.). juni: De heer van Aken (PvdA) wenst interpellatie over de elektri citeitscentrale. Hij vraagt: Is de ver traging in de bouw van de elektri citeitscentrale thans zo groot dat het niet waarschijnlijk is dat in 1973 de eerste produktieeenheid klaar is, en is het imverband hiermede niet no dig de opdracht tot de bouw in te trekken? Wat zijn de consequenties van het niet accepteren van de struc tuur wijziging der E.Z.H. door de Haagse gemeenteraad? Na be ant- Dwarswatering. Gesprek van B. en W. Leiderdorp met Hoogheemraad schap Rijnland: elk koelwatercircuit dient onafhankelijk te zijn van Rijnlands boezem. 1968 oktober: Voorstel van B en W. Leiden tot bouw van elektriciteits centrale van 800 MW aan de ge meenteraadsleden gestuurd. november: Voorstel in behandeling In gemeenteraad, er wordt nog geen beslissing genomen. Raad wil voor gelicht worden door ir. Ykema. Ver volgens voorstel voor tweede maal in behandeling. Na langdurige behan deling wordt het voorstel met 28 te gen 4 stemmen aangenomen. Ver der wordt besloten weilanden en een woonark in de Barrepolder aan te decemberKoelwaternummer van „De Ingenieur" verschijnt, veel in- dingen en op alle niveaus. De Waardgracht- en de Voorschotensc Bosohgeest-bewegingen zijn vertak kingen van hetzelfde proces. E F. W. M. SLOTBOOM Meerburgen-kade 63. Leiden. (Van redactiewege ingekort). 1969 maart: In het tijdschrift woording door wethouder Harmsen dient de heer Van Aken een mot-ie in waarin voorgesteld wordt de bouw opdracht terug te geven aan de E.Z.H. Wethouder Harmsen vindt dat iemand anders de elektriciteite- zaken dan maar van hem moet over nemen. Motie wordt ingetrokken. de te bouwen centrale niet te kun- NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groene- kan: J. J. Verkade te Nieuwe Tonge. Aangenomn naar Curacao (Ver enigde Protestantse Gemeente, va cature S. J. Gerbrandy): J. B. van Hieerden, predikant voor buitenge wone werkzaamheden koopvaardij - predikant voor Hervormde Zee- mansraad te Singapore). Bedankt voor Hollandscheveld: T. J. Kamerbeek te Rouveen; voor We- zep (Gld.)J. Smit te Putten. dit tevens bedankte voor Waddinxveen Ovaacture J. Verwelius) LEIDEN Dankzij de hon derden personeelsleden van de NZH die één uur loon voor deze actie hebben afgestaan, zijn 450 gehandicapte kinderen vandaag met tien grote gele NZH-bussen een dagje uit geweest. Vanochtend om half negen ,toen de zon al een goede dag beloofde, vertrok de kolonne vanaf Holiday Inn rich ting Rhenen, waar het dierenpark werd bezocht. Ook de honderden klaargemaakte broodjes vonden daar een gretig onthaal. Om streeks één uur vertrok men naar Westerbouwing voor een bezoek aan de speeltuin en een boot tochtje naar Arnhem. Het initiatief voor deze actie die gevoerd is onder de naam fijne bus blije kinders", is af komstig van de heer J. H. Ie Fèvre uit Haarlem. Hij ivist al snel enthousiasme te wekken voor zijn idee bij zijn collega-chauffeurs en het andere NZH-personeel. Met elkaar brachten zij f 3000 op, ter wijl de directie van de NZH zich prompt garant verklaarde voor een eventueel tekort. Nog vóór men van start ging, verklaarde de heer Le Fèvre ons bij Holiday Inn, dat zijn actie zo was ingeslagen bij iedereen, dat hij zal streven naar een jaarlijkse herhaling. De 450 kinderen, die. vanoch tend tot de Hoge Rijndijk uitge leide werden gedaan door twee motorrijders van de Leidse politie gaan school in Haarlem, Voorburg en Leiden. Een dergelijk uitstapje laadt vanzelfsprekend een zware verantiooordelijkheid op de schouders van de initiatiefnemers, maar zij hebben hulp gekregen van het onderwijzend personeel en revalidatie-instellingen. Ook het Roode Kruis heeft zich niet onbetuigd gelatenen zond tien mensen mee. (Foto LD/Holvast) gemeentelijke bestuurders niets heb ben van de door de bewoners zelf gewilde bestuurlijke eenheden. Juist de effectieve en directe wijze waarop deze de problemen aanpakken doei hun schrikken van eigen falen. Een reactie waarbij het schaamrood niet op de kaken komt, maar de neus wordt opgetrokken. De sleutel voor dit zich willen onttrekken aan die verantwoordings plicht en dat kan gewoon niet vaak dag 7 april Studio en maandag 27 en dinsdag 28 april Theater. 99' LEIDEN Het bestuur van de genoeg gezegd worden, ligt bij hei stichting open jeugdwerk Leython falen van de gemeentejjke democra organiseert als opening van het sei- tie, waarvan de politieke partijen de 'dragers zijn en het college van B en W. slechts een, zij het hinderlijk blinde, exponent is. In uw krant heeft het Comité Leefbaar Leiden zich herhaaldelijk uitgesproken voor het doorbreken van „politieke-belangstelling-frustre- rende" structuren door het ontwer pen van een alternatief: de total: zoen op donderdag 28 augustus in het gebouw Levendaal 101 een forum avond met als onderwerp „Jeugd en open jeugdwerk". In het forum heb ben zitting drs, A. Broek, Directeur GJR, ds. A. J. Lamping, landelijk voorzitter CJV, J. W. van Raay, af deling jeugdzaken van CRM, P. M. Riemens, leider van FAMOS, Am- democratie vanaf de basis via desterdam, en G. Steinbach. directeur wijkcomité's en regionale raden, die van de LJA Als voorzitter zal optie- door de bewoners niet op grond van den ds. C. H. Bijl, jeugdpredikant wat vage politieke programma's in Leiden. 1

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3