toga van ans en de azwaren in Jan Hoe reageren wij op bloot 1 Een boekje dat je uit de VS moet importeren THEO: UK GEEN VERNIJ horen van de islweigeraars is verhoren GEDICHTEN Free Nm> York 't misschien nog niet, hoe on- rdig het ook klinkt, een of an- tasio. of Paradiso-organisatie, uit befaamde werkschuwe ele- heeft weer iets nieuws uitge- om tot „maatschappijverande- itomen. Haar slogan luidt: „wer- slavernij". De duizenden jiden die hun regelmatige plicht j>k, kantoor of waar dan ook zijn gewoonweg „slaven" en moet een eind komen. Hoe deze [denken een maatschappij in ihouden waarschijnlijk willen geen maatschappij meer is mij een raadsel. Bo- blijkbaar hebben zij nog nooit dat arbeid ook vreugde geven (ord uit Schillers „Das Lied von fee": „Arbeid is het sieraad van Zegen is het loon van de in- f' is hun totaal onbekend. En let al kennen, heet het in hun volkomen verouderd begrip" deze zielige slampampers luie- liever liederlijk in de zon 'eerbiedwaardig Nationaal Mo- op de Dam, in bedompte loka- de hoeken van de straat, dan den flink uit de mouwen te ste- e voldoening te ondergaan van gedane arbeid is 't goed rus leven in een merkwaardige we- Kjjds jonge arbeiders, in deze een comsumptiemaat- tijdens hun vakantie met een |e beurs geen andere raad we- hewie te schoppen in Valken- (nuttige vrijetijdsbeste- reatieve recreatie blijkt nog een [nderzijds jonge zwervers zon- cent op zak. die liever van de ener gevestigde orde, waarin [eden en kansen voor 't liggen, profiteren, dan vin te verroeren. Ze hebben nog nooit gehoord van crisitijden, -toen de werklo- h de lopende band om een bedelen. zijn er ook talloos vele ande- willen wél werken en zien het van een eigen, goede toekomst h. Popelen ernaar zich veelzij- tkwamen. Hun belangen zullen worden door de op 21 i te. installeren Raad voor de p Jeugd, bestaande uit de jeugd- van het N.V.V, het N.K.V Dat is een lichtpunt in Voor die Raad zal ge- rk aan de winkel zijn! Want Iren, die werkelijk van goeden I hebben in deze zich snel ont- de maatschappij niet alleen het een brede ondergrond, waarop voortbouwen, het is voor hen bnverbiddellijke voorwaarde om handhaven in een wereld, die eisen stelt en waarin, mede g van de voortschrijdende auto- alleen de allersterksten en terkelijk wat in hun mars heb- ïn overwinnen. Die luiwammes te Dam zijn allang van de on- bi't van de ladder afgevallen. end! OOM THEO t de lepel Henk Kroes, Leiden. Als de Nijmeegse hoogleraar profes sor mr. F. J. F. M. Duynstee na de vakantie zijn toga uit de kast in de Nij meegse senaatskamer haalt, vindt hij op zijn statuskleed het volgende, aan hem gerichte briefje gespeld: Beste Frans, Hartelijk dank voor het gebruik. Jan. De schrijver van het bedankbriefje is geen bevriende collega, die de toga even leende omdat zijn eigen ambts gewaad bij de stomerij was, maar de 22-jarige Jan Mulder, verre van be vriend met de hooggeleerde heer Duyn stee. De op één scriptie na aan de Rot terdamse Sociale Academie (Cultureel Werk) afgestudeerde Mulder gebruik te de toga. de bef en de baret van de prof. voor een stunt. Jan Mulder nam deel aan de se minars, die. georganiseerd door de Ne derlandse Studenten Raad en de Unie van Nijmeegse Studenten, werden ge houden in de aula van de Nijmeegse universiteit. Omdat het curatorium het niet nodig achtte kasten en deuren af te sluiten, kostte het hem woensdagmor gen geen enkele moeite de fluwelen mouwloze mantel van het knaapje van de hoogleraar te plukken. Bef en baret lagen in een vakje met de naam „Duyn stee" en vormden ook al geen pro bleem. Na de zo vlot verlopen eerste fase vertrok Jan met vriendin Els Kuiper, raadsman Wilfried Uitterhoeve (voor zitter NSR) en een aantal volgelingen naar Den Haag, waar hij 's middags voor de adviescommissie inzake gewe tensbezwaren militaire dienst moest verschijnen om zijn motieven van dienstweigering kenbaar te maken. In de Residentie werd Jan opge wacht door een schare door hem ge waarschuwde journalisten en een ra dioverslaggever van de VARA, die er wel „een ding van de dag" in zag. Het gezelschap toog opgewekt kwetterend naar een gebouw van Defensie aan het Bleyenburg, maar de dienstdoende portier deelde mee dat men zich op het Plein diende te vervoegen. Op weg naar het Plein werd even gestopt om Jan de gelegenheid te geven rap zijn eigen kleren uit en de toga om te doen. De marechaussee van de voordeur knipperde wel even met zyn ogen toen een in hoogleraarskledij gehulde Jan Mulder hem het doel van zijn komst meedeelde, maar hij bracht de „be zwaarde" correct en zonder op- of aan merkingen naar de kamer waar de commissie zetelt. Daar had Jan al spoedig door dat een deel van zijn stunt de mist in zou gaan want in de ka mer telde hij drie commissieleden, het vierde, en voor het volledig slagen van de stunt „vereiste" lid, professor Duynstee, was er niet. Aanvankelijk was Mulder van plan geweest Duynstee zijn spulletjes onder het uitspreken van zijn tiende stelling (toga's versluieren het gebruik van geweld van bepaalde commissieleden) te overhandigen. Nu de professor er niet was, volstond hij, na een discussie van ongeveer tien minuten, met het tonen van zijn naaktheid door de toga zonder een woord te zeggen van zijn schou ders te laten glijden. Het zwierig afnemen van bef en baret maakte de striptease compleet. Toen men van zijn verbazing was bekomen, ging alles opeens zeer snel: een rood aangelopen secretaresse belde de Ma rechaussee, Jan werd meegevoerd naai de wachtkamer, kleedde zich daar weer aan, een kort en correct verhoor en hij kon gaan. Einde van een stunt. Later deelde het ministerie van Defensie mee dat de commissie had besloten de naakte be zwaarde niet te laten vervolgen. Vrijdag na deze stunt Jan Mulder in de aula van de Nijmeegse universiteit: .Zullen we maar op een terrasje gaan zitten? Het is hier binnen bloedheet". Het wordt het terras van café-restau rant „Americain" op het Plein 1944. Jan Mulder: Die commissie gewetens bezwaren, dat kan gewoon niet, dat is te gek. Maar laat ik eerst vertellen wat er gebeurd voordat je voor die com missie verschijnt. Er worden twee rap porten over je gemaakt. Een van een psychiater en een van een maatschap pelijk werker. Beiden zijn in dienst van Defensie: die mensen zyn dan ook vol gens mij al bevooroordeeld voordat ze aan hun werk beginnen. Dat rapport van de maatschappelijk werker mag je van te voren zien, van dat van je psychiater krijg je alleen de conclusies onder ogen. Neem nou dat raport van de maatschappelijk werker: daarin, word ik beschreven als „een nogal tengere figuur met een gezicht en haartooi geschikt voor de Passie spelen". Nou vraag ik je. zo'n man barst toch van de vooroordelen? Ach het is wel een aardige man, hoor, die maatschappelijk werker Hij heeft me naar voren geschoven als een jongen met diep godsdienstige gevoe lens, als een soort „slaan ze je op de ene keer ze dan de andere wang toe-fi guur". Nou, dat is wel lief van die man, maar het slaat nergens op. Ik heb ge woon politieke bezwaren. Het is een slecht stuk werk. dat rapport. Als ik met. hem in discussie zou gaan, maatschappelijk werk is tenslot te mijn vak, dan zou ik de vloer met hem aan kunnen vegen. Geen poot om op te staan". Jan haalt een papier te voorschijn. „Hier, de conclusie uit het psychiatrisch rapport. Moet je kijken, daar. by „Po litieke richting". „Links" heeft hy daar ingevuld en terecht, tenslotte ben ik links. Maar zie je dat hy het tussen aanhalingstekens heeft gezet? Dat te kent de mentaliteit van de man. Hy neemt myn links-zyn niet serieus. By „indruk" heeft ie als conclusie gezet: deels onrijp en onvolwassen. Wat houdt dat in, is dat een diskwalificatie, kan hy dat wetenschappeiyk staven? Ik heb anderhalf uur met hem ge praat. Het was zo'n oude Freudiaanse knakker, die van die achterhaalde vra gen stelde over in bed plassen en zo. Alsof daar de intensie van je gewetens bezwaren aan is af te meten. Tot een werkeiyk gesprek kwam het niet. Een plotselinge stortbui zorgt ervoor dat het terras in een oogwenk leeg stroomt. Wy laten ons meevoeren in een groep Nijmegenaren, die de cafe- taria-achtige zaal van „American" bin nenvlucht. Als de juffrouw de bestelling heeft opgenomen, zegt Jan: „Er zit overigens een kans in dat we eruit gegooid wor den. Vanwege mijn blote voeten. Een paar dagen geleden zei zo'n juffrouw: meneer, we zyn van onze klanten ge wend dat zy schoenen dragen. Of ik maar op wilde donderen. Ik heb eerst nog een actie overwogen, maar ja, dan kan je wel blijven protesteren": We vragen hem naar de bezwaren tegen de commissie. „Voor ik daarover begin wil ik eerst liever iets anders zeggen. Anders ver geet ik het weer. Schryf maar op dat die mensen van de Marechaussee zich geweldig sympathiek hebben gedragen tegenover my. Gewoon correct, weet je. Ja, die commissie. Als je weet wat voor mensen er in zitten. Allemaal po- litiek-rechtse lieden, die je in feite niet „heren", maar „verhoren". Het zyn er zo'n zestien by elkaar en vrijwel alle maal academici. Als je nou weet dat een academicus zo'n zesduizend woor den tot zyn beschikking heeft en een arbeidsjongen ongeveer zeshonderd dan vraag ik: waar blyft zo'n jongen nou als hy met die lui in discussie gaat. Hij kan voor de volle honderd pro cent achter zyn gewetensbezwaren staan, maar hij wordt gewoon wegge- praat. Dat vind ik niet eerlijk. Bo vendien, het is vier tegen één". Waarom heeft Mulder zyn volle aan dacht juist op Duynstee geconcen treerd? Hy is voor my het prototype van een politiek-rechts figuur. Hy heeft commissariaten, is een topfiguur op de HOE IS DE HOUDING van de Nederlandse huisarts tegenover voorbe hoedmiddelen? Wat is de invloed van seksuele voorlichting op jongeren? Hoe is het aeksgedrag van de Nederlandse jeugd? Hoe reageren volwassenen en hoe jongeren op het zien van seksueel ge laden beelden? Wat is de funksie van de homofielensosieteiten in Nederland? Nog dit jaar komen er wetenschappe iyk verantwoorde antwoorden op deze vragen. Zy zijn de uitgangspunten voor onderzoeken die worden ingesteld door het Nederlands Institut voor So- oiaal Sexuologisch onderzoek (NISSO» te Zeist. Behalve Amerika met zyn Kinsey-instituut is er nergens ter we reld een wetenschappeiyk instituut dat zich zo uitgebreid met de studie van de seksualiteit in ge zin en maatschapy bezighoudt. Het NISSO is eind 1967 opgericht door een negental organisaties van alle zuilen en wordt voor honderd procent gesub sidieerd door het ryk. Direkteur doctor Witte met een staf van zeven vaste me dewerkers en tien hulpkrachten, ziet zyn instituut vooral als een bureau dat de op het terrein van de seksuele voorlichting werkende organisatie moet voeden met materiaal dat een doelma tige verlichting mogelyk maakt HOE REAGEERT de mens op het zien van bloot? Welke invloed heeft het zien van een geslachtsdaad by vol wassenen en jongeren? Aan de hand van foto's en films worden die gevoe lens nagegaan. Het blykt dat het ge tuige zyn van geslachtsverkeer in de te dere sfeer van een romanties samen- zyn byvoorbeeld in een speelfilm nauwelyks seksueel prikkelend is. In een uur opgezette zogenaamde hard- pomografische film kan er wel sprake zyn van prikkeling, maar de vraag is wat de psiegiese invloed hiervan is op de toeschouwer. Witte: „Het is toch wel nuttig om dat wetenschappeiyk vast te stellen, omdat de maatregelen en het beleid ten aanzien van pornografie ge heel steunen op subjektieve inzichten. Ik zou dit onderzoek graag uitbreiden tot kinderen, maar dat is in ons land nog niet haalbaar. In Duitsland en Denemarken is dat wel gebeurd. De proeven wezen uit dat er geen enkele nadelige psiegiese werking was". HE7T NISSO heeft zich in het eerste jaar van zyn bestaan voornameiyk be ziggehouden met het ontwikkelen van een goede onderzoeksmethode. Het grote probleem daarbij was: hoe krygt universiteit plaatsvervangend rector magnificus en hij is columnist van De Telegraaf. Een dergelijke man met zo'n verstrengeling van functies mag niet in een commissie gewetensbezwa ren zitten. Het is ook typisch een man, die naar het middel van geweld grypt. Op studenten, die de universiteit willen de mocratiseren, stuurt hij de politie af. In 1948 schreef hy in een brief aan de voorzitter van een protestvergadering, die byeen was naar aanleiding van de communistische revolutie in Tsjecho- slowakye, dat een Nymeegs Studenten- wacht moest worden opgericht. Die zou dan moeten worden geoefend in schie ten en het houden van straatgevechten tegen de comités van actie, die toen bestonden. Duynstee schreef dat hy zich, als men tot oprichting van zo'n wacht zou komen, terstond voor de oefening zou opgeven. Zo'n man is gewoon een anti democratisch element, die jonge men sen toch niets meegeven kan. Ik hoop dat hy een aanklacht tegen me indient voor het jatten van die toga". de onderzoeker een volkomen betrouw baar antwoord op de vragen. Witte: „Onze moeilykheid was dat wy niet zonder meer de siestemen konden over nemen die in het buitenland worden gebruikt. Wij kunnen in Nederland niet by de mensen aanbellen en bijvoorbeeld vragen hoeveel maal zy gemeenschap hebben. Wy moeten het publiek zeer omzichtig benaderen om gegevens te krygen die een betrouwbare meting ga randeren. Wat ons is meegevallen is de grote mate van bereidheid' om aan onze onderzoeken mee te werken. Men rea geert zeer openhartig en vaak vindt men het prettig om zich eens uit te spreken EEN ONDERZOEK dat werd afge sloten betreft de invloed van seksuele voorlichting en het opvoedingsklimaat op het seksuele gedrag en de beleving daarvan. Hiertoe heeft men het oog la ten vallen op de werkende jeugd in de leeftyd van zeventien en achttien jaar. Witte: „Onze mensen verrichten dit onderzoek by bed'ryfsscholen. Opmer kelyk is de grote medewerking die wy van de direksie kregen. Het spreken over het seksuele gedrag gebeurt klas sikaal. Men zou misschien verwachten dat er heel wat gegniffeld wordt, maar daar is geen sprake van. Juist by jon geren ontmoeten wy steeds weer een sfeer waarin men over seksualiteit zeer ernstig kan spreken". Het grote aantal homofiele Jongeren- sosieteiten iedere universiteit heeft tegenwoordig een homofielenklup is aanleiding geweest om te onderzoeken wat de betekenis van deze groepsvor ming is voor de sosiale integraatsie van de homofielen. OP HET PROGRAMMA staat voorts een onderzoek naar de invloed van het veranderend waarden en normenpa troon van de seksualiteit op het huwe- lyks- en gezinsleven. Terwyl het huwe lijk steeds meer in diskussie wordt ge bracht, blykt byvoorbeeld dat de jonge ren aan deze diskussie geen enkele behoefte hebben. Witte is in dit ver band ook nieuwsgierig naar de plotse linge bloei van de talloze kontaktbla- den met advertentsies waarin echtpa ren andere echtparen zoeken voor sek suele afwisseling. Een onderzoek hier naar is echter voorlopig niet te ver wachten. HET NISSO is niet de enige instel ling die zich met seksuologisch onder zoek bezighoudt. Aan universiteiten en door partikulieren heeft eveneens in- siedenteel wetenschappeiyk onderzoek op dit terrein plaats. Nu het NISSO is opgericht, is er echter een mogelykheid al deze onderzoeksaktivieteit te inven tariseren. Op dit ogenblik zyn er in Ne derland 55 verschillende projekten in onderzoek. Witte ontvangt in zyn insti tuut echter iedere drie maanden de kontaktgroep van seksonderzoekers, die hier hun bevindingen uitwisselen. Daar naast stiemuleert het NISSO derge- ïyk onderzoek o.a. door te trachten fi- nansiële steun te krygen. „Met onze onderzoeken hopen wij te bereiken dat de seksualiteit de plaats in ons leven krygt die het verdient", aldus Witte. „Ons probleem Is ech ter dat door aan de weg te timmeren de seks een te grote rol wordt toebe deeld. Er zyn echt wel meer dingen die het leven de moeite waard maken. VOOR EEN GULDEN of 200 kun je zelf een 81-sporen bandrecorder bou wen, met 81 stereo sporen, wel te ver staan. Dit waanzinnige apparaat wordt door een Duitse firma in een bouwpak ket op de markt gebracht. Als Je een stugge knutselaar bent, doe je over het in elkaar zetten een week of twee. In gemonteerde toestand heeft de recorder de vorm van een forse ouderwetse ra dio. Geen wonder, want de spoelen, die een speeltyd hebben van 22 minu ten, zyn maar liefst 10 cm hoog. Om even op die speelduur door te gaan: je hebt 81 sporen stereomuziek x 22 minu ten, dat betekent dat Je het apparaat een kleine dertig uur achter elkaar kunt laten spelen. Dat gaat via een schitterend systeem. De opname/weer gave kop beweegt zich langs een railsje over de breedte van de band. Met een grote instelknop kun Je de kop in één handomdraai naar wens instellen op heb 4e. 16e of zeg maar wat, het 73e spoor. Stel nu dat de hele band vol staat met muziek, 30 uur muziek dus. Alles wat Je dan te doen hebt, is de kop op spoor 1 te zetten, en de band te laten lopen. Is spoor 1 na 22 minuten helemaal afgedraaid, dan stopt-ie vanzelf, klik, de band spoelt met razende vaart terug naa»; het begin, de kop zakt auto matisch naar spoor 2, en de band gaat weer lopen. Je weet niet wat Je ziet als je dat ziet gebeuren. Maar zoals ge zegd: als je muziek van het 73e spoor wilt horen, kun je daar ook direct op instellen. Echt een makelaat om je vriendjes mee af te troeven. Trouwens, voor een stereo-recorder is de prijs voor nop. Maar let weldit aparaat wordt alleen in bepaalde dumpwlnkelt verkocht, en de voorraad is beperkt. I» what you want 't what you need m is plenty to go around trything it free. George MeteeTt'y "America is the land of the Free. My ol' man George always told me that Jim Mcteshj is manual Is copyrighted. Anyone may re '0U jot serened It's aPsolulely Itee tree Langs allerlei omwegen kwam een uiterst opmerkelyk bijna legendaries goed boekje naar Leiden: REVOLUTION FOR THE HELL OF IT. Onder deze titel publleseert een yip- pie, Free, zyn bevindingen met psieche- deliese en underground manifestaatsies in de States. Geen prachtige psiecho- logiese sosiologiese of andere logiese verklaringen voor de toestanden daar, maar gewoon vertelsels van Free over zaken die Free ziet en opmerkelyk vindt, daarom de beste informaatsie over de kwestie die je hebben kunt. Behalve één van de fyne afbeeldin gen enkele titels van hoofdstukken en passaasjes die voor zichzelf spreken: REVOLUTION: THE HIGHEST TRIP OF THEM ALL - THERE IS NO WAY TO RUN A RE VOLUTION - THE RISING OF THE PENTAGON- DRIVING THE MONEY CHANGERS FROM THE TEMPLE - THE NEW NIGGERS YIPPIE THE MEDIA MYTH A NON -RESPONSE TO THE DOUB TING THOMASES - EGO TRIPPING - Een passage van Free: There is a rumor that the City of New York paid for the Book. The ru mor Is TRUE. I made a deal that I would never tell where the money came from and it was an honest deal. I can say it is true now because there is so much garbage spread out in this book that you are still not sure. Somewhere in New York in a safe-deposit box are photostatic copies of all check transla tions between the City of New York, the inbetween party, and the printer. The Red Squad (Bureau of Special Ser vices) knows all this and would like to use the evidence against Mayor Lind say. If I ever get killed or convicted on serious charges in New York the photostatic copies go straight to the Daily News. The duty of a revolutio nist is to stay out of jail. En: FREE FLYING In order to work this you need access to the mail box of a person who is listed in thé phonebook. Let's use the name Ron Da- vies a,s an example. Have a girl call one of the airlines with a rap similar to following: „Hello, this is Mr. Da- vies secretary at Allied Chemicall. He and his wife would like to fly to Chi cago on Friday. Could you mail two tickets and bill us here at Allied?" Every major corporation probably has a Ron Davies working for them. The airline company doesn't bother checking anyway. Revolution for the Hell of it ver scheen by The Dial Press, importeer het via je boekhandel. De prijs in de VS bedraagt 1.95 dollar. VERSCHIJNT VOORLOPIG een maal in de veertien dagen aJs Jonge renpagina van het Leidsch Dagblad. Jouw Wereld wil een medium zyn dat jongeren dichter by elkaar brengt. Daarom Is kopy van ieder een welkom. Bydragen kunnen geho noreerd worden. ONDER REDAKSIE VAN: Hen- riëtte van der Hoeven, Bert Paauw, Henk de Kat en Bram van Leeuwen. Eindredaksie: Hein Elbrink. VASTE MEDEWERKING Theo Hannema. DEZE KEER DANK AAN: Fred van Sluis en Jos Bieneman.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15