Minister is tegen verplicht in leveren van tulpenplantgoed Prijs haringrace uitgereikt Dam- jeugd naar bureau Gearticuleerd spel van Charles de Wolff BLOEMENEXPORT STEEG IN 1969 Nog twee compagiiiën van Frans Legioen in de republiek Tsjaad Dader moord in Asperen bekent Lijn in weg over Schutters veld ündercorso van Ons Builen "Albert de Klerk in Pieterskerk Orgelconcert in Katwijks Nieuwe Kerk uriname klant voor snijbloemen INVALIDE VALT IN AFVOERPUT AANHANGER SCHIET LOS Assurantiecursus J. ARNOLDUS UIT KATWIJK OVERLEDEN In Katwijk meer parkeerplaatsen Afscheid bij Geref. Schoolvereniging Vissen op de dijk Brommers op OENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 9 TWIJK De wisselplaquette het Leidsch Dagblad voor de aar- van de haringrace is gis- ddag door de hoofdredacteur ons blad drs. J. R. Soetenhorst, ikt aan de heer T. H. Meye- directeur van de firma Ken- erland uit Katwijk. De heer Soe- orst sprak de hoop uit, dat de lplaquette nog iets in stand zou en houden van de romantiek, altijd geweest is rond de ha- sserij en de harinrace. De èv Meyering meende dat de pla te, - die al in 1957 en 1958 de firma Kennemerland terecht ni, ook volgend jaar maar weer zijn bedrijf moest worden op- Het winnende schip, de KW van schipper A. Guijt (die zelf werd onderscheiden met een me- e voor zijn prestatie) heeft ook de haringrace zeer goede vang- jti gedaan aldus de heek Meye- heer Guijt kreeg bovendien een van tweehonderd gulden be nde bij de eerste prijs. DEN Zaterdagmiddag, wordt Ieerste kindetrcorso gehouden van Volkstuindersvereniging „Ons jten" in Leiden-Noord. Om 2 uur Jrekt vanaf het complex het kin- via de wandeldreef van het nplex over de ventweg Willem de Jjgerlaan richting Albrecht om daar op het com- terug te komen. Daarna wcrdt gkekeerd en via de Albrecht Crijns- ptraat, ventweg en wandeldreef jr de kantine gewandeld. Bij de zullen enige vrouwelijke stu iten een beoordeling maken wie [leukst zijn fiets of zo heeft op- naakt. (EIDEN De Leidse volksuni- siteit K. en O. organiseert vrij- j een orgelconcert in de Pieters- Organist is Albert de Klerk. werd in 1Ö17 te Haarlem ge- Toen hij 16 jaar was, werd Jenoemd tot organist der St. Jo- erk in Haarlem, als opvolger van rik Andriessen. Tegelijkertijd hy naar het Conservatorium in sterdam, waar hij in 1949 zijn jexamen voer orgel „cum laude" met een onderscheiding voor ivisatie, terwijl hem twee jaar de „Prijs voor Uitnemendheid" Toonkunstprijs werden toege- Voor zijn spel op kleine or- ontving hij in 1962 de Edison- Albert de Klerk is hoofdleraar t orgel aan het Amsterdams Con- (atorium en sinds 1956- stadsor- ast in Haarlem. KATWIJK In de orgelserie Nieuwe Kerk Katwijk trad de man op, die velen zijn gaan beschouwen als de eerste organist van ons land. Die man is Charles de Wolff uit Groningen- Hij zal zelf met ons wel menen, dat het predikaat eerste or ganist nog enkele andere Nederlan ders toekomt. Zo ongehoord goed staat het met ons organisten-bezit. De conoertgever opende met In- troduktion v.nd Passacaglia van Max Reger. De introductie, door akkoor den beheerst, loopt na een goed do zijn maten al af, waarna zich het passacaglia-thema meldt. Dit is rit misch van het type, dat van de Frans man André Raison stamt en door Bach's Passacaglia z'n universele be kendheid kreeg: 8 maten in 3/4 met 6 maal 1 halve en 1 kwart noot. An ders zijn alleen toonaard en volgorde De Wolff had dus vooraan deze Reger-Passacaglia, die geen fuga heeft, als afsluiting evenwel Bach's Passacaglia in c, die wel met een fuga eindigt. Men begrijpt, dat wat daar tussen moest, wel van substan tiële kracht diende te zijn om niet krachtloos ineengedrukt te staan te- ger zulke reuzen. Met Franck's Final en Bach's puissan te Toccata, Adagio en Fuga heeft De Wolff dat fraai opgelost. Het verbindende, naar omvang en dynamiek klednero werk voor rust in de luisterspaimingen, bestond in een verdroomd berustend en in wat gea- EN HAAG (ANP) In het ste halfjaar van dit jaar is de erlandse export van snijbloemen bloemkwekerij planten aanzienlijk ter geweest dan in het eerste half- ir van 1968. De export steeg in hoe- flheid van 9.639.411 tot 13.166.972 netto in waarde van 12.515.492 tot f 149.161.831 bruto, export van bloemkwekerij planten eg in hoeveelheid van 4.198.125 tot .9942 kilo netto, in waarde van 1.086.052 tot f 24.263.360 bruto. Ie export naar West-Duitsland wikkelde zich als volgt: snijbloe- in hoeveelheid van 7.125.750 tot 101.164 kilo, in waarde van 6.991.693 tot f 106.321.134. Bloem- feerijplanten in hoeveelheid van 2.418.749 tot 2.954.856 kilo, in waarde van f 9.462.655 tot f 11.836.228. De export naar Frankrijk: snij bloemen in hoeveelheid van 683.008 tot 1.01.6423 kilo, in waarde van f 6.003.810 tot f 10.894.093. bloemkwe- kerijplanten in hoeveelheid van van f2.200.617 tot f2.690.170. De export naar Engeland ging achteruit: snijbloemen in hoeveelheid van 159.485 tot 117.310 kilo, in waar de van f 3.556.169 tot f 2.439.891 Bloemkwekerijplanten in hoeveelheid van 105.258 tot 90.233 kilo. maar steeg in waarde van f 1.269.900 tot f 1279.191. Voor zijn snijbloemen heeft Neder land een nieuwe klant gekregen in Suriname, dat 283 kilo kocht ter waarde van f 3.497. vanceerde klankstijl gehuld Agnus bei van de Nederlander geworden Zwitser Frank Martin, en verder uit drie Bach-koraalvoorspelen, van wel ke het Schübler-koraal Meine Seele erhebt de Herm onder de handen van De Wolff iets wonderbaarlijks is geworden van levensechte medede ling en menselijkheid. Kracht, macht, overrompeling zijn geen karakteristieken voorFranck, maar zijn Final opent met triomfan telijk klaroenende motieven, die zich verder planten zullen naa hymnisch improviserende extases, die ook weke verstilde verbeeldingen omheinen, die uitgetreden lijken uit de ge brandschilderde glazen. Onder al wat De Wolf te bewonderen gaf moge zijn prachtige articulatie gereleveerd worden. Bach's Toccata, adagio en fuga in C wedervoer een fantastische vertol king. Een kolossale opgave is hier in her geding, die in een allerhoogste beheersing van de middelen werd weggeschonken. Bij die middelen moeten de geweldige pedaalkarweien aangestipt worden. Indien ergens, dan leerden Bach en De Wolff hier, dat een fuga (met een blij ophuppe lend thema) geen notarisacte be hoeft te zijn Deze fuga was een ver telling, een feestelijk sprookje. Voor de Bach-Passacaglia van de concertgever diene het woord gran dioos. De magnifieke doorzichtigheid werd sterk bevorderd door het met verkorte notenwaarden staccato ne men van het thema in de basligging. Volgende dinsdag is Jan Welmers aan de beurt. Daarna komt Albert de Klerk. KEES VERHOEF. KATWIJK AAN ZEE Een 49- jarige invalide uit Katwijk aan Zee, viel bij het uitstappen van zijn wa gen, die hij op de achterplaats van een slagerij had gereden, in een ge opende afvoerput en brak hierbij zijn linkerbeen. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Leiderdorp Geboren: Edwin W. M.. z. v. K. G. J van Dooren en G. Y E. Marres. Ondertrouwd: A. J. Vreeburg. 24 jr en E. Smit, 22 Jr Leiden; J. C. van der Wolf, 23 jr., Stolzenau, (Did.) en Y Smits, 20 jr.; P. J. Plesman. 25 Jr., en B. H. Obst. 25 Jr.; C. J A. Sal- denrijk, 40 jr., Leusden, en J. M. Kol derman. 26 Jr. Getrouwd: M. H. Helmen, 22 jr., Leiden en I Prins, 19 jr.; J. Selier, 35 jr., Leiden en C. A. van Velsen, 28 Jr. De Winnaars van de haring race: (v.l.n.r.) eerste monteur Van Beek van de KW 74, directeur T. H. Meyering van de firma Ken nemerland met de LD-plaquette en de schipper van de KW 74, A. Guijt met zijn medaille. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft vannacht om vier uur 138 jongeren die onder de overdekte Bjjenkorfpassage in de Beursstraat bij de Dam de nacht doorbrachten, opgepakt en naar het bureau en een posthuis overgebracht. Van hen zijn inmiddels 95 weer heengezonden. De overigen wor den nog vastgehouden, onder wie 13 jongelui wegens overtreding van de opiumwet. In hun bezit zou hasjiesj, marihuana e.d. zRn aan getroffen. Onder de aangehoudenen bevonden zich 13 minderjarigen, merendeels 14 en 15 jaar oud en verder 52 buitenlanders, die zonder geld en papieren hier verbleven. NIEUWKOOP Een aanhangwa gen geladen met 140 balen stro, raakte gistermiddag los van een vrachtauto. Een personenauto, die uit de richting Juliana!aan de Noor- denseweg op reed, zag de onbestuur bare aanhanger en remde uit alle macht. Hij kon echter een botsing niet voorkomen. De aanhanger kreeg hierdoor zo'n schok dat de vracht wagen onder de pakken stro werd bedolven. Een groot aantal kwam op het wegdek en in de berm te recht. Het verkeer moest ter plaatse een half uur worden omgeleid. LEIDEN Voor het eerst in haar geschiedenis organiseert de Leidse Assurantie Club dit najaar een as surantiecursus, overeenkomstig de Wet op de Assurantiebemiddeling. De club levert hierdoor een bijdrage aan de verhoging van de vakbe kwaamheid. KATWIJK AAN ZEE Na een langdurige ziekte is in het Zeehos pitium, op 74-jarige leeftijd, de heer J. Arnoldus, oud-bestuurslid van de Christelijk Technische School in Katwijk aan Zee, overleden. Ongeveer vijftien jaar, waarvan enkele jaren als penningmeester heeft de heer Arnoldus de school gediend. Vijf jaar geleden legde hij zijn bestuursfunctie neer. KATWIJK AAN ZEE In een aantal straten in Katwijk aan Zee, j tussen de Secretaris Varkevisserstraat en de Parklaan, is de parkeercapa- citeit thans uitgebreid door op de trottoirs een belijning aan te bren gen, waardoor op een gedeelte van de trottoirs, zowel rechts als links langs de rijbaan, kan worden gepar keerd. Naast verruiming van de parkeer- capaciteit in die straten, die speciaal in het badseizoen vol staan met ge parkeerde auto's, wordt daardoor ook bereikt dat het doorgaande ver keer minder wordt gehinderd dan voorheen. Hoewel de parkeerproblemen in dit gedeelte van de gemeente speciaal in de badtijd het grootst zijn, heeft de genomen maatregel verdere strek king en geldt voor het gehele jaar. De maatregel is in de volgende stra ten genomen: De Waal Malefijtstr., Vlierstraat, Meidoornstraat, Duin straat, Ligusterstraat, Tijmstraat, Kamperfoeliestraat en het Kam perfoelieplein. FORT LAMY (Reuter, AP) Pre sident Tombalbaye van de centraal- afrikaanse republiek Tsjaad heeft een rede ter gelegenheid van de nationale onafhankelijkheidsdag toegegeven de hulp te hebben inge roepen van Franse troepen ter on derdrukking van een reeds vijf jaar durende revolutionaire beweging in zijn land. Volgens Tombalbaye be staat het Franse contingent uit slechts 331 man, twee compagnieën I parachutisten van het Vrecmdenlin- genlegioen. Tsjaad heeft, sinds het negen jaar geleden onafhankelijk werd van Frankrijk, bijna voortdurend sociale en rassenonlusten gekend. De hoofd stad Fort Lamy en de grootste rijk- j dom van het land liggen in het zui- j den, dat voornamelijk bewoond wordt door gekerstende negers. In het noorden, waar de woestijn zich tot in Libië uitstrekt, wonen overwe gend Arabieren en Berbers. Volgens president Tombalbaye zijn in de af gelopen vijf jaar meer dan duizend opstandelingen gedood: de strijd heeft aan 1126 opstandelingen en aan 246 militairen het leven gekost. Volgens de president is de op- I stand van de Arabische nomaden in het noorden van het land een ge volg van ondoeltreffend werken en corruptie van het provinciale be- j stuur, dat na het vertrek van de Fransen te snel was „geafrikani- seerd". Het staatshoofd verdedigde zijn verzoek aan Frankrijk om im- litiare hulp (een verzoek, dat al da teerde van vorige zomer) met de me dedeling, dat van de ongeveer 1000 Franse militairen, die toen naar Tsjaad kwamen, nog ongeveer een derde in 't land is „om logistieke steun aan ons leger te geven". Tom balbaye onthulde verder, dat de Fransen niet alleen steun in de strijd tegen de opstandelingen ge ven, maar ook helpen om het be stuur in Ssjaad te reorganiseren. Aan deze twee taken geeft Frank rijk meer geld uit dan de volledige nationale begroting van Tsjaad, al dus de president. Hij gaf toe, dat men de fout had gemaakt „al te vlug het koliniaal bestuur te hebben wil len vervangen door onze eigen, on ervaren mensen". De president zei verder, dat hij overweegt de grondwet (naar Westers model) een andere vorm te geven, die meer ge richt is op de traditionele behoeften van het land en in dit verband meer macht wil geven aan de regio nale leiders. LEIDEN Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat de heer A. de Vries de dienst van de Gereformeerde Schoolvereni ging Leiden verlaten. Er zal officieel afscheid van hem worden genomen in een samenkomst, die woensdag avond 27 augustus in het gymlokaal van de school Stadhouderslaan lb wordt gehouden. LEIDEN Snel na de bouw- vakvakantie begint zich lijn af te tekenen in de aanleg van de Oegstgeesterwegde verbinding over het Schuttersveld tussen Stationsplein en Willem de Zwij- gerbrug en -laan. Wat men op de foto (LD/Holvast) door stootban- den ziet afgebakend, is de ooste lijke rijhelft, die uit twee rijbanen zal bestaan. Vóór de officiële ope ning vaji de Groenoordhal begin september moet deze helft zijn opgeleverd. Vandaag is begonnen met de aanleg van de klinkerbe strating. Onder escorte van een plaat selijke politieman wandelt me vrouw Jacqueline Onassis door de ruïnes van het oude Olympia in. Griekenland. LEERDAM (ANP) De 49-Jarig© H. V. uit Asperen heeft bekend zijn vrouw, de 48-jarige mevr. Corrie V.- Van Rees, te hebben vermoord. De man werd direct nadat hij van de moord aangifte had gedaan door de politie gearresteerd op beschuldi ging van zijn buren die gisterochtend voer dat de heer V. naar zijn werk ging een schreeuw hadden gehoord. Over het motief van de moord heeft de politie niets meegedeeld. Het echt paar stond in de buurt als rustig bekend. nró ócliryoed^ Het verhaal „Vissen op de dijk*' heb ik met aandacht gelezen. Aan gezien ik met mijn viscollega's on telbare uren heb gevist in Den Oe ver, Zurich en Harlingen, heb ik mij verbaasd over het verhaaltje, dat de mensen in de rij staan om daar hun vis te kopen en dan mee naar huis te nemen met „de mensen" wordt bedoelt „de sportvissers". Hier mee ben ik het beslist niet eens, want een echte sportvisser gaat nog liever met lege handen naar huis. Zaterdag zijn wij met z'n drieën naar Harlingen geweest. In zes uur tüds hadden wy zegge en schrijve 1 botje, en dan maar weer ca. 140 km. naar huis toe, maar niet onze vrou wen en eventueel kinderen om de tuin te leiden met een gekocht bak- zootje. Daar zijn wij te echte sport vissers voor. 'an onze bloemlballenm edewerker 'et bestuur va/n het Produkt- ap voor Siergewassen heeft dins- middag, onder leiding van de H. Hylkema, slechts node een willige inlevering van tuipen- itgoed aangenomen. De minister 1 Landbouw heeft zich in audiën- tegen een verplichte inlevering 1 Plantgoed verklaard. Hij was 1 mening, dat er een te grote tieeldheid onder de tulpenkwe- s heerste om een dergelijke ver- shting op te kunnen leggen, 'e tulpenkwekers zullen dus hun mtollig plantgoed kunnen inleve- tegen een vergoeding van f 0.75 r een kilogram in de maat 5 t.m. 7 en voor f 1.50 in de maten 8 en 9. De meeste tijd heeft men besteed aan protestbrieven van de Bond van Bloembollenhandelaren en de Kon Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Het meest gegriefd was men over uitlatingen van ondeskundig heid van een groot gedeelte van de bestuursleden. De heer Hoogerland wilde het voorstel nog niet aanvaarden, maai eerst een tussenvoorstel uitwerken De heer Hylkema meende, dat daarvoor geen tijd meer was. Men zal het voorstel, zoals dat eerst dooi de Stichting Bloembollensurplus- fonds was gedaan, toch dit jaar in studie nemen. De voorgestelde f 500.000 ter be studering van de kwaliteitsverbete ring van tulpen moet men zien als een startsubsidie. Men zal met ve-1 lerlei instanties overleg gaan plegen over de wijze, waarop de snelst mo gelij kê kwaliteitsverbetering kan worden doorgevoerd. De heer Hyl kema denkt in de richting van een keuringsdienst voor tulpen, in de i vorm zoals die voor de andere ge wassen al nestaat. Dit zal de vol gende vergadering worden besproken j De minimumexportprijzen voor gladiolen zullen weer dezelfde zijn als in het voorgaande seizoen. H. J. M. Bergman. Javastraat 52 a. Leiden. Naar aanleiding van het ingezonden stukje over „brommers op het fiets pad". wil ik zeggen, dat het me ook opvalt, hoe vaak brommers hier op de Rijnsburgerweg op het fietspad rijden. Trouwens ook op het fietspad in de Leidse Hout. In vele gevallen is het onwetend heid. Als ik er op( wijs, wordt er vaak „dank u" gezegd en ik geloof dat men het verschil tussen rond en langwerpig bord niet weet of verge ten is. Vroeger stond er onder het rijwielbord „verboden voor bromfiet sen, maar nu dat er niet meer spe ciaal onder staat, ziet men alleen „fietspad". M. Smuling. RUnsburgerweg 62a j Leiden

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9