Juiker voor 1 cent Eindprijsstop in het zicht Russen in China Slagveld in Londonderry BMW B. en W. niet naar hearing Waardgracht nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Optocht ontaardt in massaal handgemeen Enorme schade 4 WNT CO-OP OM BELACHELIJKE 1 "AN OORLOGENAAN TONEN Na frontje weer zomers ets warmer 2002 herenflikken JAMIN Schade bij brand in Meppel: 8 ton Geen tijd en niet juist Kosten levensonderhoud gedaald Jammer (9uc/ Qlte. Komt er iets geweldigs in de Stadsgehoorzaal euu70 Woensdag xa augustus i960 n0. 32364 dagblad voor leiden en omstreken witte sln«ei leiden giro 57055 Ons probleem op de maan was net als dat van een vijfjarige ngen in een snoepwinkel. Er was te veel Een van de kenmerkende nuchtere opmerkingen van maanastro- ut Neil Armstrong tijdens de eerste (massale) persconferentie, die maantrio gisteren gaf. vrouwen waren ook van de partij. Mevrouw Aldrin (links) en vrouw Armstrong hadden veel plezier bij de vaak rappe ant- rden op de talrijke vragen. Maar toen de film van hun mannen I getoond keken zij ernstig, zelfs gespannen toe (onderste foto). De onlusten begonnen gisteren tij dens een mars van meer dan tiendui zend Oranjemannen, de steunpilaren van de Unionistische partij, die al een halve eeuw aan de regering is. De mars werd gehouden bij de jaarlijk se herdenking van de nederlaag van de r.k. Koning Jacobus II tijdens het beleg van Londonderry, nu 280 jaar geleden. In 1869 slaagde Ko ning-Stadhouder Willem III er n.l. in de door zijn schoonvader bele gerde stad (het beleg duurde 105 da gen en de bevolking at zelfs katten en ratten) te ontzetten. Het waren twaalf leerlingen van de ambachts school, die op het kritieke moment, toen een vijandelijk regiment de stadspoort naderde, de zware eiken deuren afgrendelden. In de afgelopen dagen hadden protestantse en rooms- katholieke voormannen de handen ineen geslagen om een uitbarsting te voorkomen. Haatleuzen werden ver wijderd en overal verschenen aan plakbiljetten waarin tot kalmte werd opgeroepen. Het heeft niet geholpen. I Toen de stoet de door barricaden j afgesloten stadswijk Bogside, hoofd- II I zakelijk bewoond door rooms-katho- - lieken, naderde werden de marche- (Van onze correspondent) HAAG Nadat vorige week ote supermarktbedrijven hun prijzen drastisch veiiaagden rt Heijn tot 99 cent, terwijl De er en de Co-op de prijs aan de verkoop koppelden: bij aan- van koffie namelijk een kilo voor respectievelijk 88 en 79 gaat de Co-op met ingang 14 augustus suiker aanbieden ïl voor de zeer concurrerende van l cent per kilo. Welis- is de suikerverkoop ook hie- ibonden aan de verkoop van artikelen als sherry en tensappen. (Van onze weerkundige medewerker) op adem te komen heeft itus het wenselijk geacht de de van warm en zonnig zo- veer even door een regen- je te doen onderbreken. Het ie was vanmorgen reeds voor ïïootste deel gepasseerd met e meeste plaatsen twee tot millimeter neerslag, ndaag komt de zon er al weer ere de temperatuur gaat in 'eede helft van deze week op- zomers worden. Het einde let fraaie zomerweer is daar- nog niet in zicht. li vanavond tot morgenavond I en vrij zonnig weer. Zwakke jiatlge wind uit zuidelijke rich- Iets hogere middagtempera- fBTRANDVERWACHTING zwak hogedrukgebied herstelt jfandweer snel. Morgen droog nig, zwakke zeewind. Tempe- 21 tot 23 graden. Tempera- bewater 20 graden. Vooruit- opnieuw zomers strand- 14 AUGUSTUS 5.22 uur; onder 20.06 uur I op: 6.28 uur; onder 20.40 uur &ter te Katwijk te 3.58 en iuur, laagwater te 0.00 en 12.16 bestaat uit 18 pagina'® De bedoeling van deze „stunt" is volgens de directie van de co-op om de acties die leiden tot brood- en suiker „oorlogen" en dergelijke al leen in het juiste perspectief zijn te plaatsen döor het belachelijke er van aan te tonen. De persdienst van Co-op Nederland deelde desgevraagd mee, dat het hoofddoel van de actie is, te berei ken, met de andere gi-ootwinkelbe- drijven tot overleg te komen ten einde stabiliteit in de verkoopprij zen van levensmiddelen te bereiken. Hierbij gaat het niet alleen om sui ker, maar evengoed om andere artikelen. In het verleden heeft men op soortgelijke wijze eens op ï'egionaal niveau een broodoorlog kunnen be ëindigen, zo zei men. Bij Co-op hoopt men nu, dat de verschillende winkelbedrijven in de bestaande over legorganen bijeen zullen komen, om tot een aantal bindende afspra ken, met betrekking tot alle onder delen van het levensmiddelenpakket, te komen. Mocht na een week het gewenste (ADVERTENTIE) ter overname v. part. nov. (model '69!). Beige. Km.-st.: 20.000. Prijs nader overeen te komen. Inlichtingen Tel. 01710—51940 (t. 11) (ADVERTENTIE) morgen IJOfnm van 108 voor 98 niet te geloven voor die prijs! resultaat nog niet zijn bereikt, dan is Co-op zeker bereid de actie voort te zetten. Verstoring Het stunten met opzienbarende prijzen verstoort volgens de Co-op het moeizaam verkregen evenwicht tussen prijzen van produktie, groot handel en distributie. De verschillende acties stellen niets anders voor, aldus Co-op dan het op opzienbarende wijze verlagen van één van de dagelijks nodige levensmid delen waarbij over de overige levens middelen en de prijs daarvan niet wordt gesproken. Co-op meent, dat dit nu lang genoeg heeft geduurd, omdat dit naar de mening van de directie de marktver houdingen waarin de prijzen van het totale levensmiddelenpakket van elk van de grote winkelbedrijven on derling maar enkele promilles ver schillen aantast en op den duur wellicht 't instandhouden van eigen tijdse, optimaal functionei'ende su permarkten onmogelijk maakt. De Co-op wil met deze suikerstunt, aldus de directie, duidelijk maken, dat het in wezen geen kunst is om een artikel van het totale pakket te gen een zeer lage prijs te verkopen. rende groepen en de politie op stenen en benzinebommen onthaald. Daar na braken straatgevechten uit. Op het hoogtepunt van de strijd, om streeks middernacht, gingen ver scheidene gebouwen in vlammen op, waarna de politie met speciale toe stemming van de minister van Bin nenlandse Zaken tot het gebruik van traangas overging. De r.k. partij trok zich daarop voor het grootste dee' in Bogside terug, maar de gehele nacht kwamen er nog gevechten voor. Onder de gewonden zijn bijna honderd politiemannen. De straten waren vanochtend bezaaid met ste nen, glas en de verkoolde resten van barricaden. Twee fabrieken en een benzinestation werden door brand I ernstig beschadigd. Pogingen om het gerechtsgebouw in brand te steken werden verijdeld. Er zijn zes arres taties verricht. Volgens de politie was het oproer georganiseerd. Er moeten honderden benzinebom men tevoren zijn klaargemaakt, al dus een woordvoerder. Op het hoog tepunt van de strijd was ergens in 'n schuur een „molotowcocktail-fa- briek" in vol bedrijf. De jeugdige vrouwelijke afgevaardigde van de Noordierse rooms-katholieken in het Britse Lagerhuis, Bernadette Dev lin, deed vergeefse pogingen de vech tenden te scheiden. Later heeft zij, samen met een andere leider van de Beweging voor gelijke burger rechten. McCann, de Britse regering verzocht „de grondwet van Noord- Ierland op te schorten, omdat het land onder de bestaande grondwet onbestuurbaar is" Ook in andere Noordierse steden zijn gisteravond en vannacht onge regeldheden voorgekomen. In de hoofdstad Belfast werden vanoch tend vroeg benzinebommen gewor pen naar een politieauto en de wo ning van eeix rechercheur, die in 1966 als getuige was opgetreden in een proces waarbij drie personen tot levenslang werden veroordeeld voor het doodschieten van een r.k. café- bediende. Er vielen geen slachtoffers. In de 20 km van Londonderry gele gen stad Strabane bekogelde een menigte een politiebureau met ste nen en werd een auto in brand ge stoken. Explosies van benzinebom men zijn verder gemeld uit Coalis- land, Newry en Dungannon. Gewapende politie aan de ene. woedende betogers aan de andere kant. Beeld van het slag veld in Londonderry. MEPPEL (ANP) Het gebouw van de Drentse Stoomwasinrichting te Meppel is vannacht geheel door brand verwoest. De oorzaak is on bekend. Ook de enkele jaren geleden ge stichte wasserette werd een prooi van de vlammen. Alle wasgoed dat in behandeling was, ging verloren, evenals de gehele administratie. Volgens de Drentsche Stoomwas- inrichting beloopt de door de brand aangerichte schade een bedrag van tenminste 700.000 tot 800.000 gulden. Deze raanimg zou nog tot over het miljoen kunnen uitlopen. Deze optocht door de smalle straatjes van het Noordierse stad je ivas het begin van veel ellende, ivaarbij de hartstochten weer hoog oplaaiden. LEIDEN Geen van de leden van het college van B. en W. zal^ morgenavond aanwezig zijn op de hearing, die het comité „Waardgracht en omgeving" heeft georganiseerd. Voor dit open gesprek over de woontoestanden in de Waard, waren, behalve de wethouders van Bedrijven, Openbare Werken en Financiën* odk de fractievoorzitters uit de gemeenteraad officieel uitge nodigd. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De kosten van levensonderhoud zijn van half juni tol half juli met 0.9 pet. ge daald. Daarmee is de totale stijging van hét prijsniveau sinds decem ber van het afgelopen jaar terugge bracht tot 5 pet. Met deze ontwikkeling van het prijsniveau voor ogen zal on getwijfeld de aandrang op minister De Block (Economische Zaken), die thans met vakantie is, om de alge mene prijsstop te laten veiwallen toenemen. Het ziet er nu naar uit dat een dergelijke beslissing wellicht reeds in de komende maand zal wor den genomen. De daling met bijna 1 pet. is trouwens nogal geflatteerd omdat zij voor een belangrijk deel is veroor zaakt door de uitverkoop, vooral in de sectoren kleding, schoeisel en wo ningtextiel. Ook binnen de sector voeding heeft zich evenwel een daling voor gedaan. Er werden dalingen geregi streerd voor groente, suiker en eie ren, prijsstijgingen waren er 'oor aardappelen, fV-uit, vlees en vlees waren, vis, kaas en alcoholhoudende dranken. Daarnaast was er een stij ging in de prijs van benzine. HONGKONG, TOKIO (AP, Reu ter) Aan de grens van de Chinese provincie Sinkiang hebben zich van daag weer gevechten voorgedaan enige honderden Russische militai ren, behorende tot de gemechaniseer de troepen, trokken onder dekking van helikopters, tanks en pantser wagens de grens over. Volgens radio- Peking werd een aantal Chinese mi litairen gedood en werden anderen gewond. Volgens een latere mededeling uit Moskou heeft de Sowjetrussische re gering verklaard, dat Chinese troe pen vandaag op Russisch grondge bied zijn doorgedrongen en dat in een grensgevecht tussen Russische en Chinese troepen enige militairen zijn gedood en gewond. Deze lezing is dus lijnrecht tegengesteld aan die uit Peking. Loco-burgemeester S. Menken gaf ons vanochtend de argumenten waarom het gemeentebestuur mor gen verstek zal laten gaan: De leden van het gemeentebe- j stuur hebben geen tijd, omdat sinds jaar en dag de donderdag vóór een gemeenteraadsvergadering, fractie vergaderingen worden gehouden. De wethoudei-s moeten daarbij aanwe zig zijn. In dit verband sprak de heer Menken er trouwens zijn ver wondering over uit, dat het comité alvorens een datum vast te stellen, niet even contact heeft opgenomen met B. en W. Bovendien bevreemd de het hem, dat het college van B. en W. niet in zijn geheel, maar en kele wethouders er uit, een persoon lijke uitnodiging hadden ontvangen. j Op een verzoek van B. en W. aan de actie-voerders om één en ander in het staduis te komen bepraten, is het comité volgens de loco-burge- meester niet ingegaan. Als tweede en voornaamste re den om morgen niet naar de Waard te gaan, voeren B. en W. aan, dat het niet juist is om weer eens over deze zaak te gaan discussiëren nu er maandag in de gemeenteraadsver gadering een interpellatie over de kwestie van PSP-voorzitter Herman Amptmeijer voor de deur staat. Vol gens de heer Menken zijn de klach ten en wensen van de Waard-bewo- ners nu in voldoende mate gehoord en bekend. De fractievoorzitters die wij konden bereiken, beaamden dat ook zij niet in staat zijn om op de hearing present te zijn in verband met de genoemde fractievergaderingen. Wel zullen er waarschijnlijk naast de PSP enkele leden van de PvdA aanwezig zijn. Hun fractie komt namelijk pas vrijdag bijeen om de raadsstukken té bespreken. (ADVERTENTIE) UET is jammer dat het Leids» college van B. en W. zich zo formalistisch opstelt ten aanzien van de hearing over de Waard gracht van morgen. Er zouden best oplossingen te vinden zijn voor de nu opgeworpen bezwaren. Fractievergaderingen zouden bij voorbeeld kunnen worden uitge steld. Het argument, dat men nu geen discussie wil openen, omdat de zaak volgende week in de gemeen teraad komt. verwerpen wij. Nie mand verwacht waarschijnlijk een discussie met het college. Zowel voor bewoners als organisa toren was de aanwezigheid van het college als een steuntje in de rug bedoeld. Een bewijs temeer dat de gemeentelijke overheid achter het streven naar sanering stond. Het was een kans voor het college om van zijn belangstelling blijk te geven. Die kans is nu ge mist. Zie pagina 14 ADVERTENTIE Vit het Leidsch Dagblad van 12 Augustus 1869: De heer E. Douwes Dek ker, schrijvende onder den naam Multatuli, heeft met 1 juli de redactie van het Oost- Indisch blad de Locomotief op zich renomen. Burgemeester en Wethou ders van Leyden doen te we ten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een Leeraar voor de oude talen van het Gymnasium op eene jaarwedde van f 1200. Sollicitatiestukken portvrij in te zenden aan B. en W De bur gem. voornoemd v. d. Brandeler. V. Putt- kammer, Secretaris. EIDSCH LONDONDERRY (GPD, Reuter, AFP) in het oude, tegen de heuvels gelegen havenstandje Londonderry in Ulsters uiter ste noordwesthoek heeft gisteravond en vannacht een ware veldslag gewoed, waarbij enige honderden gewonden zijn ge vallen en enorme schade werd aangericht. Uit voorzorg zijn vanochtend vroeg drie Britse compagnieën infanterie (ongeveer driehonderd man) van het regiment van de Prins van Wales naar een marinebasis aan de rand van de stad overgebracht. Voorts heeft de Noordierse regering tot het einde van deze maand alle demonstraties en ook traditionele marsen verboden. DAGBLAD f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1