valt over Gibraltar naar vergeet Andorra Tot 7% rente! 4% 4^2% 5% 6% 7% AMRO BANK AMRO-spaarders profiterennuvan de volgende rentepercentages: Waterpolonieuws Pompbediende schopt Duitse overvallers kantoor uit Gewelil en verraad AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK K8DA0 IJ AUGUSTUS 19M) LE1BSCH DAGBLAD PAGINA 15 ÏL van de bevolking van de valleien uit. Maar zij hebben geen enkele stem in het kapittel. Hun kinderen die in Andorra geboren worden, krijgen geen burgerrechten en zelfs hun kleinkinderen worden op dezelfde wijze vernederd. Pas degene die kan bewtfzen dat zowel zijn ouders als zijn grootouders hun hele leven in Andorra hebben doorgebracht, kun nen met vol recht Andorra an wor den. Co-prinsen jELONA (GPD) De koude oorlog om Gibraltar heeft weer luw hoogtepunt bereikt. De Spaanse regering, gesteund door hlomatieke successen in de Verenigde Naties en overeen- p haar rechten volgens het Verdrag van Utrechtnam harde men tegen de „laatste kolonie op Europees grondgebied". geen twijfel over mogelijk dat dit stuk grondgebied is, van geografisch oogpunt uit bezien. Het is echter opge- mt Madrid nooit heeft geprobeerd een soortgelijke diplo ic en economische strijd aan te spannen wegens het feit dat mer stuk van Spanje eveneens door buitenlandse machten wperheerst. De valleien van Andorra bo ven zijn geografisch gezien zui ver Spaans te noemen. Beneden: een oud kanon van de Britse vesting op Gibraltar richt zich over de landingsbaan van de ko lonie en de strook neutrale grond om het Spaanse stadje La Linea. anerechten worden geheven. En de invoer van Andorra is hoogst op merkelijk voor een arme bevolking van 15.420 personen. Men kan hier een vaag idee van krijgen als men bedenkt dat de belasting van 2 pro cent die de plaatselijke administra tie over handelstransacties vraagt, jaarlijks een goede 50 miljoen pesetas opbrengt. Dat wil zeggen dat de Andorranen per jaar goederen verhandelen ter waarde van min stens 2500 miljoen pesetas en nie mand gelooft natuurlijk dat die goe deren door de Andorranen worden verteerd. Bovendien zijn de Andor ranen grootmeesters in het organi seren van een dubbele boekhouding, dus de ware omzet van hun „im port en export"-zaakjes zal wel heel wat hoger zijn. En niet alleen de smokkelarij is schadelijk voor de Spaanse econo mie. Het is een publiek geheim dat Andorra een belangrijk doorgangs- land is voor Spaanse kapitalen die het eigen land ontvluchten: een aderlating die de Spaanse economie bepaald geen goed doet. Arbeiders Eén van de redenen die men in Spanje opgaf voor de laatste maat regel om de 4808 arbeiders die nog in Gibraltar werkten van de rots weg te houden, was dat hun positie „vernederend" was. Maar de Spaan se arbeiders in Andorra hebben nog veel minder rechten en hun positie Is nog veel meer vernederend. De 10.000 Spaanse werkers in Andorra maken niet minder dan tweederde In deze tijd van anti-kolonialisme op grond waarvan Spanje in de Verenigde Nateis brede steun voor haar aanspraken op de rots ontving is de macht die de Fransen en de katholieke kerk in Andorra uit oefenen ronduit „ouderwets" te noe men. Op grond van de overeen komst van 1278 zijn de Spaanse bis schop en het Franse staatshoofd ab solute souvereinen over dit landje. Hun privileges als co-prinsen om vatten een macht over leven en dood. Zij zyn gelijktijdig bestuur ders. rechtgevers en rechtsprekers zonder dat enige grondwet hun pri vileges beperkt. Tegen hun beslui ten is geen hoger beroep mogelijk. Hun ambassadeurs in Andorra, de „veguers", oefenen vrijwel dic- Spanjaarden en 452 vierkante 10.000 Spanjaarden en 452 vierkante kilometer Spaanse grond waar de Madrileense regering officieel geen woord te zeggen heeft. Waarom klaagt Spanje dan steen en been over Gibraltar en niet over Andorra? Ongetwijfeld berust dit op het feit dat de r.-k. co-prins van Andorra een Spaanse bisschop is. Madrid meent waarschijnlijk dat zij via de bisschop van Urgel voldoen de invloed in Andorra heeft. Per slot van rekening behoudt generaal Franco nog altijd het privilege van de Spaanse koningen: inspraak bij de benoeming van bisschoppen. Kort nadat generaal Franco aan de macht kwam, werd een nieuwe bis schop in Urgel benoemd, monsenor Iglesias Navarri. Hij is een goede bekende van het Spaanse staats hoofd, was van 1942 tot voor enkele weken co-prins van Andorra. Nu heeft hij om gezondheidsredenen zijn taak neergelegd, en de benoe ming van een opvolger zal veel voe ten in aarde hebben. Het Vaticaan heeft generaal Franco immers ge vraagd afstand te doen van zijn privilege bij de benoemingen van bisschoppen en het einde van de di plomatieke touwtrekkerij is voor lopig niet in zicht. Administrate!! r Voor het moment heeft het Vati caan al een omweg genomen in het geval van Andorra. De Paus heeft een apostolisch administrateur be noemd in Urgel 'waarvoor hij Ma drid niet hoeft te raadplegen) en de ze is meteen aangesteld als voorlo pig co-prins van Andorra. Het ziet er naar uit dat Madrid zyn invloed op de bisschops-benoe- mingen in Urgel en daardoor over het bestuur van Andorra geheel zal verliezen. Niettemin heeft men nog geen enkel protest gehoord over de toestand in dit kleine landje. Het blijkt dat Madrid geheel tevreden is met een gedeelde soevereiniteit over een stuk van zyn grondgebied. AMSTERDAM De reserves van dc Sleutelstad zijn gisteravond kam pioen geworden van de reserve twee de klasse, afdeling A, en zullen nu naar de reserve eerste klasse promo veren. De Leidenaars kwamen tot dit resultaat door het derde zevental van het IJ te kloppen. Uit, het overleg tussen de KNZB, het Amsterdamse AZ 1870 en Sleu telstad is besloten de wedstrijd, die de beslissing moet brengen voor het kampioenschap van de tweede klasse as. vrydag in het zwembad den Hoorn te Alphen aan den Rijn te verspelen. Voetbal De Duitse bundes- ligaclub Hannover '96 heeft het voorstel van Ajax, de tweede ont moeting uit het jaarbeursstedenbe- kertoernooi tussen de beide clubs op 24 september te spelen, aangenomen De eerste wedstrijd wordt op 17 september in Hannover gespeeld. (Van onze correspondent) DEN HAAG Drie keurig gekle de Duitse jongelui in een oude, licht blauwe Taunus hebben gisteravond een overval gepleegd op het Shell benzinestation in Kijkduin, vlak by het strand. Twee jongens hadden traangaspistolen in de hand en vuurden viermaal. Een poging de geldkist leeg te roven mislukte omdat pompbediende J. Noordover (38) de overvallers két kantoortje uit schop te. De jongelui in de Taunus met het nummerbord HAN-Ja-45 tankten voor drie gulden super, betaalden en reden wee)': weg, de pompbediende ging het kantoortje binnen en nog geen halve minuut later stapten ook de drie jongemannen over de drem pel. Twee hadden pistolen in de hand. De pompbediende schreeuwde zo hard hy kon waarop de jongelui tot viermaal toe de trekker overhaalden. De pompbediende: Je denkt niet verder op zo'n moment en toen één van die jongens met zijn tengels aan de geldkist kwam, schopte ik hem eerst tegen de hand en daarna keer op keer onder zyn zitvlak. Ze wilden wel wegwezen STAKERS IN TALBOT WEIGEREN WERK TE HERVATTEN LONDEN i AFP'DPA) De sinds zeven weken stakende hoogovenar beiders van de Britse staalfabriek in Port Talbot (Wales) hebben gis teren voor de derde maal geweigerd het werk te hervatten. Zy verwer pen by handopsteken een oproep tot werkhervatting van de voorzitter van een door de regei'ing ingestelde commissie vap onderzoek. Zy spra ken zich reeds uit tegen bemiddeling van het Britse vakverbond TUC en hun eigen vakorganisatie. De sta king heeft de genationaliseerde Bri tish Steel Corporation tot dusver 51 miljoen gulden aan produktieverlies gekost. Piet Keizer wil nog altijd niet in Oranje spelen AMSTERDAM (GPD) Piet Kei zer (26) blyft by zijn weigering in het Nederlands elftal te spelen. De herziening van de voetbalrechtspraak heeft zijn principiële bezwaren niet weggenomen. „Bij verwijdering ineen interland loop ik nog steeds het ri sico voor mijn club te worden ge schorst", is zyn voornaamste grief. Vorige week heeft KNVB's secre taris-penningmeester Burgwal ge poogd de Ajacied van gedachten te doen veranderen. Hy arrangeerde daartoe een gesprek met Keizer, waarbij Ajax' voorzitter Van Praag als tussenpersoon optrad. Keizer vroeg na afloop van de discussie enige dagen om zich te be zinnen. „Maar ik kon onmogelyk ja zoggen, omdat de wyze van straffen nog precies eender is". Keizer werd 1 november 1967 ty- dens de wedstrijd tegen Joego-Slavië in Rotterdam van het veld ge stuurd. Hij werd toen voor vyf com- petitiewedstryden van Ajax uitge sloten. Een schorsing, waartegen hij steeds scherp stelling heeft genomen. Dammen In het damtoernooi, dat in Paramaribo wordt gehouden, heeft. Ton Sij brands de leiding be houden. Hij versloeg dinsdag in de derde ronde Sheoratan. In de to taalstand heeft Sij brands nu zes punten uit drie partijen. Tweede is Ramcharan met vyf punten. Ivens is na zijn zege op Redan zesde met twee punten. Voetbal De uitslagen van de gisteravond voor de eerste divisie \an de Engelse league gespeelde voetbalwedstrijden zyn: Coventry CityWest Bromwich Albion 31; LiverpoolManchester City 32, Nottingham ForestStoke City 00. Dit is de nieuwe Mercedes Benz C-lll sportioagen, die bin nenkort op de autotentoonstelling van Frankfort zijn debuut zal ma ken. De wagen heeft opslaande deuren en wegdraaibare koplich- ten. De tweezitter heeft een 230 pk motor, die goed is voor 270 km/u. De prijs van dit moois ia nog niet bekend. tvan Spanjes voornaam- inzake Gibral- dat dit schiereiland duide- vormt van haar zui- jfustiyn. Maar aan de ande- 1 van Spanje, in de Pyre- pgt een gebied dat honderd pter is en reeds veel langer |k 691 jaren, overheerst wordt frankryk en de katholie- p Andorra. Het kan niet be- jworden dat de 452 vierkan- van Adorra geegra- 'lel Uitmaken van Spanje, zy leen driehoek op de zuideiy- p? van de Pyreneeën, waar- punt in Spanje binnen- van Andorra gaat [Onderbreking over in Spanje, itoen van Franse zyde een Bk slingerpad moet bestygen 2409 meters hoge pas De La Waar Andorra is niet alleen jsch Spaans. De officiële taal gebied is het Catalaans, dat de Spaanse Academie 'ordt als één van de vier ta- Spanje. De Franse academie nooit maar aan gedacht ..patois", dat ook in het zui- Prankrijk wordt gesproken, .iele status toe te kennen. klaagt dat Gibraltar met n door middel van verraad handen viel en dat de bui overheersing van de rots werd by een Verdrag van p 1713 waai' men de stem geen gehoor schonk. °°k de Franse macht in An- ougetwyfeld gegrondvest op eweld en intimidatie. De vroegste documenten, daterend uit de negende eeuw, tonen aan dat de valleien van Andorra het bezit waren van de bisschop van Urgel, de dichtstbyzynde Spaanse stad. Deze bisschop werd in zyn wereldse macht by gestaan door een vazal, de graaf van Urgel. In 1203 beging de toenmalige graaf van Urgel een his torische blunder door zijn enige dochter, Ermesinde, uit te huwely- ken aan de Franse graaf van Foix, de stad die 70 kilometer ten noor den van Andorra ligt. Toen de graaf van Urgel de laatste adem uitblies, eiste de graaf van Foix onmiddellijk de macht over Andorra op. In ver raderlijke opstand tegen zyn leen heer, de bisschop van Urgel, stuurde hy een leger naar de valleien en ze ventig jaren lang werd hier meedo genloos gevochten. Uiteindeiyk leg de Paus Martyn IV in 1278 de stry- dende partijen een verdrag op, waarby de stem van de wereldse Spaanse overheid evenmin werd ge hoord. De Fransen kregen een deel van de souvereiniteit over Andorra, dat sindsdien bestuurd wordt door de bisschop van Urgel en de erfgena men van het graafschap van Foix en aangezien een graaf van Foix in 1593 koning van Frankryk werd, behoort dit privilege nu aan het Franse staatshoofd. Smokkelarij Spanje verzekert dat de vrijha ven van Gibraltar de Spaanse eco nomie schade toebrengt vanwege de smokkelary, die in haar topjaren 1500 miljoen pesetas per jaar be droeg. Maar Andorra is eveneens een vryhandelszone waar geen dou- ADVERTENTIE rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15