roost sterkste in stayerswedstrijd Dorus een echte bink van Faaienoord evanches in Amsterdam van ereldkampioenschappen Guldemond eindigt gelijk met Kaehler OKKER verliest van Roche BOETE. Alkmaardermeer Week s^G 12 AUGUSTUS 1969 PAGINA 9 IDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD TERDAM (ANP) Dat er in Amsterdam nog wel de- jelangstelling voor de wielersport bestaat, bleek gister- tyj de revanches van de wereldkampioenschappen in het sch Stadion, die ruim 25.000 toeschouwers trokken. Ve- J-en ongetwijfeld in de eerste plaats gekomen om de _jg van de kersverse wereldkampioenen Jaap Oudkerk Jh Ottenbros bij te wonen. Daarom was het zo jammer üfegie in het stadion bepaald zwak was. :e& Hoofdschotel S Amateuristisch s|iging werd veel te vroeg ri toen lang niet alle gega- i ph langs drie loketten had- rien persen. De hele opzet ^ïfcrigens goed bedoelde hui- l toiateuristisöh. Het begon zifouiw Ottenbros de toegang "ibune werd geweigerd. Dat 5t| bijtijds in orde. Maar de namens de KNWU door A. van Ballegooyen de Jong ten onverstaanbaar dooi llatie. Ten slotte liet ite Amsterdam zich weer de beste kant zien. De *1 van de Amsterdamse l, de heer De By. bood na- ineen aan Jaap Oudkerk. ais érdammer, namens de ge- 3lfa bloemstukje aan. Bertus "I (Amsterdamser dan hy til niet) en Harm Ottenbros iet met een handdruk doen [Janches" bestonden alleen rtayersrit van de profs na .etVooraf ging een serie wed- rnpet de amateurkandidaten wereldkampioenschappen in „jowakije. In de sprint ze- njeijn Loeveseyn voor Peter to, die in de herkansing 1 van Jan Jansen en Wim 1had gewonnen en Lesley 18-jarig talent uit Trini- rs> djsrsrace over dertig kilome- n|e een onbetwiste zege op Stam. die na het uitval- 1(pries Helsloot wegens mo- [in zijn gangmaker, op een- l(|te stond. ?ïhtervolging tenslotte won lie Nederlandse afvaardi- iande uit v. d. Ruit, Ta- elBfcra en Balk, het gemak- 3 de gelegeniheidscombina - ïfÓboer-Zoetemelk-Den Her- Jansen: 4.42.5 tegen 4.46.5. De hoofdschotel van deze avond, de stayers race van de professionals, was in de eerste dertig km een spek takelstuk van de hoogste orde door de gevechten tussen wereldkampioen Oudkerk, de Nederlandse titelhouder Piet de Wit en de Belg Leo Proost, die in Antwerpen zo teleurstelde en niu zijn ware kraoht wilde laiten zien De Nederlanders raakten door pech uit het eerste gelid. Het begon met Oudkerk, wiens gangmaker De Graaf motorpech kreeg, waardoor hij een ronde verspeelde. Oudkerk reed de koers in een kansloze positie uit. De Wit haalde het einde helemaal niet. De Zaankanter kreeg tot drie maal toe met een aflopende ketting te kampen, stapte over op een reserve- fiets, waarvan even later de stuur- steun het begaf. De Wit verdween toen maar uit het veld. Nadat ook Kemper wegens motorpech uit de strijd was vertrokken, won Proost onbedreigd. Uitslagen De uitslag van de stayerswedstrijd voor profs over 70 km was: 1. Proost (Belg) achter Kooh 55 min. en 30 sec.; 2. Van der Lans (Ned) achter v. Roey op 100 m.; 3. Verschuren (Belg) achter Luginbuhl op 250; 4. Rudolph (W.-Dld) achter W airave op 520; 5. Oudkerk (Ned) achter De Graaf op 1250. De Wit (Ned) en Kemper (W.-Dld1) staakten wegens pech de strijd. Boksen Hans-Dieter Renz, de Duitse amateur bokskampioen in het zwaargewicht, is tijdens een berg tocht in de omgeving van de Ma- loja-pas in Zwitserland om het leven gekomen. De 26-jarige Renz, die ook in ons lantd bekendheid genoot, stortte in een ravijn en overleed korte tijd later aan zijn vei'won dingen. Amateurstayers30 kan,: 1. Stam achter Stakenburg 23.42.1; 2. Boom achter Walrave, op 1940 m; 3. Van Nunen achter Van Roey, c.) 2375 m; 4. Rijmink achter Pelser, op 2600 m.; 5. Bouma achter Van den Bos, op 5850 m. Sprint amateurs, finale: 1. Loeve- sijn; 2. King; 3. Vain Doorn. Pleogachtervolging over vier km: 1. Nederland-A 4.42.5 (Tabak, Van der Ruit, Hoekstra en Balk)2. Ne derland-B 4.46.5 (Braiveniboer. Zoete melk, Den Hertog en Harry Jansen). AMSTERDAM (ANP) Regle ment is reglement moeten de wedstrijdcommissarissen hébben gedacht toen zij gisteravond in het Olympisch Stadion elk lid van de officiële Nederlandse ach- tervolgingsploeg op de baan een boete van tien gulden oplegden omdat de formatie zonder rug nummers had gereden. For meel hadden de heren gelijk. Het lijkt echter weinig bevorderlijk voor het moreel van een ploeg, die op het punt staat naar de wereldkampioenschappen te ver trekken, om een boete op het conto te hebben. Trainer Hein van Breenen voelde dat aan en kwam demonstratief onmiddel lijk met geld aandragen om de boetes uit eigen zak te voldoen. Dat kon echter niet, want een dergelijke strafoplegging moet door de papiermolen van de KNWU Zwemmen De 14-jarige John Erikson legde gisteren beslag op de titel van jongste Kanaalzwemmer, toen hij by Dover op 'het strand krabbelde. John, een schooljongen uit Chicago, zwom van Frankrijk naar Engeland in elf uur en 23 mi nuten. Het was zijn tweede poging het Kanaal over te zwemmen een afstand van 33 km. Vorig jaar moest hfj opgeven met de Engelse kust ai in zicht. AKERSLOOT (GPD) De Alk maardermeer Week is door een straf fe bries snel ten einde geblazen. De zeilers hadden hun handen vol en zij die om een hoofdprijs streden, kon den zich geen nonchalante manoeu vre veroorloven, want dan zwom men zij al vlug rond hun schip. Zo ging de schakel-kopgroep met een razend tempo over het meer. In een wilde plane schoof Tetteroo achter mede-hoofdprijskandidaat Kruit aan. Kruit was te snel en won, doch Tet teroo had gesignaleerd dat Kruit een 16 kwadraat onreglementair had ge attaqueerd. Kruit werd door het protestcomité gewipt. Tetteroo kon daarna vele handen schudden. Interessant was ook de strijd in de Sharpies waar de krachten voor de naderende Europese titelstrijd wor den afgetast. De stevige bries bracht een verschuiving van de krachtsver houdingen tot stand. Guldemond had een pijlsnelle start. De Duitser Kae hler nestelde zich in het kielzog van de Leidenaar. Dicht achter elkaar ging het in sneltreinvaart over het meer. Kaehler wachtte op een mis stap van Guldemond, want in pure snelheid ontliepen zij elkaar niets. Guldemond verloer in het laveerrak zijn positie dooi' een misklap. Kaehler greep zijn kans. Gulde mond probeerde van alles, hij bleef echter tweede. De hoofdprijs zou door loting tussen Guldemond (2-1- 1-2) en Kaehler (1-2h2-1) moetx wor den toegewezen. De leiding vond dit een onbevredigende oplossing en koos de eerste race van het Europe se kampioenschap als beslissingsra ce voor het eremetaal van de Alk- maarderweek. Voor deze verrassende uitslag be kend werd, waren de Valken over het parcours gegaan. Henk Kirke- nler was al ras onbereikbaar. Na de start bleef Piet van Buren, die sa men met Kirkenier in aanmerking kwam voor de hoofdprijs, lang aan Kirkeniers zijde. Na het enige kruis- rak had Kirkenier definitief afgere- In het Olympisch Stadion had voor de aanvang van de re vanches van het wereldkampi oenschap wielrennen de huldi ging plaats van de twee Neder landers die beslag legden op een regenboogtrui. Links Jaap Oud kerk, midden zijn gangmaker Bertus de Graaf en rechts Harm Ottenbros. kend met Van Buren, die de slag niet meer te boven kwam en als tweede eindigde achter de hoofdprijs winnaar. Als derde in totaal eindig de Osborne (6-3-4-12). Resultaten Jeugd: 1. Bakker. 2. V. d. Meulen, hoofdprijs Bakker. Valken: 1. Kir kenier 2. V. Buren, hoofdprijs Kirke nier. OX. -oliën: 1. V. Hilten, 2. Moellers, hoofdprijs Moellers; Pam pus: 1. Biesot, 2. v. Dijken; Draken 1. Visser, 2. mevr. v. d. Meulen, hoofdprijs Poppe, Flying Junior: 1. V. d. Vlugt, 2. Zwagerman, hoofdpr. v. d. Vlugt. Vrijheid: 1. Hilarius, 2. v. Zant hoofdpr. v. Zant; Finn jollen: 1. v. Hellemond 2. Aafjes. Vauriën: 1. De Voogt, 2. Honig jr. hoofdprijs Bisschop. Schakel: 1. Tetteroo 2. Bulle hoofdprijs Tetteroo. 12 m2 1. Kaehler. 2. Guldemond om de hoofd prijs wordt, dinsdag gezeild. Voetbal In de enige wedstrijd die gisteravond in Londen voor de eerste divisie van de Engelse league werd gespeeld, heeft West Ham Uni ted met 20 van Chelsea gewonnen. HAMBURG (ANP) Tom Ok- ker heeft gistermiddag in Ham burg in de finale van het heren enkelspel van de open kampioen schappen van West-Duitsland verloren van de Australiër Tony Roche. De cijfers waren 61, 57. 75. 86. Roche verdiende door zijn overwinning 16.000 mark, zo'n 14.500 gulden. Bij de dames werd de Australi sche Judy Tegart kampioene. In de eindstrijd won zij met 63. 64 van de Westduitse Helga Niessen. Het duel tussen de als nummer 1 geplaatste 24-jarige Australiër Tony Roche en Tom Okker duurde precies twee uur. De 3500 toeschouwers op de banen van Rothenbaum hebben vaak tennis van wereldklasse ge zien, vooral In de tweede en derde set bereikte de strijd talrijke hoogte punten. De groundstrokes en pas- seerslagen van de twee toptennis- sers brachten het publiek tot groot enthousiasme. Nadat Roche de eer ste set met 61 vrij gemakkelijk ge wonnen had. kwam Okker, die dui delijk de sympathie van het Duitse publiek had, sterk terug. De Haar lemmer won de tweede set met 75. Okker begon de derde set op nieuw zeer goed. Hfj bouwde een voorsprong van 30 op. maar kon die tegen Roche niet vasthouden. De Australiër kwam langzaam maar ze ker terug en ging Okker zelfs voor bij. Bij de stand 43 voor Roche verloor Okker zijn service. Roche leek de set in handen te hebben, maar Okker slaagde er toch nog in op 55 te komen, daarna drukte Roche definitief door: 75. Bikkelhard was de strijd in de vierde set, die de beslissing zou brengen na 38 minuten toptennis. Lange tijd ging het spel volkomen gelijk op. Okker had soms licht voordeel maar kon dat niet voldoen de uitbuiten. Bij de stand 66 ver overde Roche voor het eerst de lei ding en stond die niet meer af. Hij won de vierde set met 86. Tony Roche is in Hamburg 17.000 mark ryker geworden 16.000 mark voor het enkelspel em 1.000 voor het herendubbel. Tom Okker mocht met een totale winstsom van 12.000 mark (enkelspel en herendub belspel) ook niet mopperen. ROTTERDAM (GPD) De echte, intens fanatieke Kuip- ganger, die zijn koffie uit een roodwit kopje drinkt en bij een J nederlaag van Feijenoord zelfs geen magere bouillon door zijn keel kan krijgen, heeft princi- I pieel het land aan alles wat uit Amsterdam komt. Dat er een zekere meneer Van Praag en zijn eveneens roodwit getinte vereniging wat een walgelijke speling van het lot huizen. er waarschijnlijk wel iets mee te maken hebben. Maar Jan met de Feyenoord-pet maakt desalniettemin met plezier uit sonderingen op de regel, die hij zelf ingesteld heeft. De drie meest frapante voorbeelden: Pieters Graafland („Een mach tig stukkie doelman. Gaat lam mee dan drie keepers van onbekend merk"), Rinus Is raël („Een brok graniet. Maar goud eerlijk") en Tom Man kers, die het legioen uiterst fa miliair als een echte Feijenoord- bink beschouwt. En dat terwijl de heer Dorus zoals hij zelf toegeeft geen snars verstand van "eetbal heeft. Feijenoord widen of nooit ziet spelen en zich op bet ogenblik nog steeds afvraagt waarom Piet Kruiver nooit meer opgesteld wordt, ^aar ja, hy hééft een razend fcmp Feijenoord-lied geschre ven: „Wie heeft er weer het matste woord FAAIENOORD!" !kfn ^°pPer- die ..Hand in hand" een korte, maar felle twee- kamp gedecideerd tenigwees. En TOM MANDERS privé dus is Tom Manders zonder meer een Feijenoord-bink. Hoe kwam Dorus, die van af juni '67 Rotterdammer is, aan zijn Faaienoorcb-lied? Een zakelijke Tom Mamders: „Het gebeurde vorig jaar in de Cupperiode van Ajax. Ik reed uit Hilversum terug, zette de autoradio aan en hoorde Her man Stok. die een stuk of vijf nieuwe Ajax-liederen liet horen. Ik hoorde ze stuk voor stuk aan, maar dacht steeds: „Dat is hem niet". Toen peinsde ik verder. Wat is het geheim van liet suc ces van „hand in hand"? Na tuurlijk. het is een jofele mee zinger. Maar dat zijn meer voet balliedjes. die het tóch niet doen. En toen had ik het ineens. Het geheim! Kijk, het ijzersterke van „hand in hand" is het feit, dat de supporters het a 11 ij d kunnen zingen. Voor de wed strijd, erna, als het slecht met Feijenoord gaat of goed. De tekst is niet op een bepaald tijdstip, een bepaalde stemming ingesteld. Tja. en als je op zo'n idee komt. denk je natuurlijk: ,Jk ook zo'n lied" Ik ging met het woord Faaienoord stoeien. Faaienoord. Woord Laatste woord. Binnen een uur stond het lied op papier. Toen de plaat uitkwam, waren er binnen een week 16.000 van verkocht. Tus sen twee haakjes, Ajax heeft in leidjes altijd een achterstand op Feijenoord. Ex- rijmt praktisch niets op Ajax". Is Dorus nu werkelijk een uitgesproken leek op voet- balgebied of neemt hij op dit punt een pose aan? Een serieuze Tom Mamders ,Jk weet niets van voetballen af, omdat ik nooit de gelegen heid heb gehad om er naar toe te gaan. Ik heb een mooi vak, een prachtig vak. Maai' er zit één nadeel aan: je moet altijd werken op zon- en feestdagen. Je krijgt dam nooit de kans om zélf uit te gaan. Toen ik elf jaar was. zag ik mijn eerste voetbalwedstrijd. Ik zal het nooit vergeten. ADO-VUC in Den Haag. Een zekere Henk Breitner speelde by ADO mee. Binnen de minuut was zijn witte broek zwart. Die gleed meer over het veld dam hij liep. En Wim Tap, de internationaol, was er ook bij. Die wedstrijd imponeer, de mij. Maar ik kreeg geen kans om wéér te gaan. Als kleine jongen moest ik op zondagmiddag bij mijn broer Kees achter het loket. Hij hield dansmiddagen en ik was de kas sa. En dat terwijl ik dansen één grote ongein vond. Trouwens, door die periode kan ik nóg niet dansen. In een dancing voel ik mij als een houten vork. En ik ben het nog ook. Om op het voetballen terug te komen, ik ben nog eens naar het Neder lands elftal geweest. Op een avond, toen er vanwege die wed strijd geen hond naar ons caba ret kwam. Zo'n avondwedstrijd vind ik formidabel. Het is vanaf de tweede ring net alsof je naar Cinerama zit te kijken. Verder schiet me op het ogenblik geen wedstrijd te binnen, die ik ge zien heb". Cabaret Wij willen slim zijn. U zag die erewedstrijd van Feijenoord tegen NEC. U iveet wel, toen u met uw au tootje over het veld reed en het elftal huldigde." Een lachende Tom Mamders: „Heb ik niet gezien. Om kwart over twee die middag stond ik al weel' in mijn cabaret. Voor de matinee. Overigens was die hul diging in de Kuip magnifiek. Op de donderdag voor de wedstrijd hadden we alles gerepeteerd. Hoe ik met mijn hoestbui op het veld mijn vehikel kon ver dragen en andersom het ging hoe die huldiging zou verlo pen. Alles was tot in de puntjes geregeld door de directeur van het stadion, mijnheer De Kimpe. De aanvang van de operatie „huldiging Feijenoord" was om tien voor twee precies gepland. Dan zou lk met mijn autootje, dat al ergens in het stadion stond, naar het veld sjokken. Om elf voor twee riep lk mijn heer De Kimpe. „Kunt u een geheim bewa ren?" De Kimpe verbaasd. „Wel mijnheer, ik heb de autosleutels van myn Ford je vergeten". De directeur meiteen: „Maar wat nou?" „Douwen". Nu waren er bij die huldiging zo'n stuk of vijftig junioortjes van Feijen oord betrokken. Die hebben me toen over het veld geduwd. Nie mand heeft gemerkt dat de mo tor niet liep Al weet Dorus niets van voetbal af, toch koestert hij een diep respect voor de spe lers, die net als hijzelf trouwens er constant in slagen om een groot publiek bezig te houden. Een weer ernstige Tom Man- ders: ..Die huldiging hè. ik had verwacht met een stel ontspan nen voetballers te doen te krij gen. Feijenoord was immers een week tevoren al kampioen ge worden. Toen ik op het veld op ze stond te wachten, dacht ik: ..Kom ik ga ze halen". Ik zette een portierspet op ging die tun nel in en riep: ..Komen jullie, wij zijn al begonnen". Toen kwamen ze. Maar wat voor ge zichten. Strak. Hoogstens een zenuwachtig lachje. En je kunt het geloven of niet. maar ik had ineens respect voor die jongens. Ze beseften, dat ze een show moesten gaan opvoeren: dat ze het publiek tevreden moesten stellen. En dat is vakwerk. Zo moet het. Als ik in de muziek, of het nu klassieke of populaire muziek is, de musici achteruit op hun stoel zie leunen, hoeft het voor mij niet meer. Op de punt van de stoel, dan kun je geïn spireerd spelen. En bij de spelers zag ik het aan hun gezicht: op de punt van de stoel". Jaloers Over het voetbalpubliek heeft Dorus zo zijn eigen mening. Een Tom Manders met bewon dering in zijn stem: „Ik ben ge woon jaloers op de mensen, die zo verschrikkelijk met hun club kunnen meeleven. Die in staat zijn al hun politieke zorgen, het ruzietje met hun vrouw, het conflict met de baas, al die an dere troubles, af te reageren in de twee uur op zondagmiddag. Voetbal betekent ontzettend veel voor die mensen. Ze gaan er honderd procent in op. Ik merk het zelfs in mijn cabaret. Ik heb een vast zinnetje. Op een gege ven moment zeg ik: „En zijn er nu nog mensen, die iets kwyt willen over de controverse tus sen R'dam en A'dam?" Een half jaartje terug was de reactie op een avond geweldig. Een zon nige bouwvakker je zag me teen dat het een bouwvakker was stond op en zegt met een in en in serieus gezicht: „Ze denken nu wel in Amsterdam dat Ajax nog kampioen wordt, maar dat is beslist niet zo. Neem het programma. Feijenoord moet nog naar Enfin die man begint meer dan vijf minuten lang een verhandeling te houden over de huidige situatie in de eredivisie. Dood serieus. Zonder te merken dat er om hem heen gelachen wordt. Nu heb ik ook een vast zinnetje om zo'n betoog te breken. Dan zeg ik: „Je hebt groot gelijk. Maar waar maken we ons eigenlijk druk om? De Alexanderpolder is toch een voorstad van Amsterdam". Goed ik zeg mijn zinnetje, die man begint eindelijk te lachen en roept: „Gelijk hebbie". Toen ging hij zitten en kreeg een ova tie van het publiek. Toen merk te hy eigeniyk pas dat hy in het openbaar had gesproken Kyk, zó gaan die mensen in de sport, in hun club op. Dat is toch Iets om jaloers op te zyn? Een ander voorbeeld. Myn pia nist. Hugh den Ouden, is een echte Feyenoorder Wel, by die huldigmgswedstrijd liet hy my het stadion zien, alsof het hele maal van hem was. Dat hebben, dacht ik. alle supporters van Feyenoord. En dat is prachtig. Die club, dat stadion is inder daad een stuk van hen gewor den". De laatste vraag. ..Stel dat u er talent voor had, zou u dan profvoetballer willen zijn?" Een grinnekende Tom Man ders: ,Jk zou het misschien wel willen, maar niet kunnen. Het is gewoon myn genre niet. Ik zou ook geen goochelaar of jongleur kunnen zyn. Overigens ls het vak van betaalde voetbal- TOM MANDERS in werkkleding Ier wel een keihard beroep en zie ik bepaalde overeenkomsten met myn job. Voetballers moeten, net als wy, ook gevoel voor ti ming hebben, voor ritme, zy moeten ook hun show verkopen, ook een snel reactievermogen bezitten. Alleen op een ander vlak natuuriyk". Om dan op de valreep lachend te vragen: „Waarom vraagt u niet wie er kampioen wordt volgend sei zoen? Dat hoort toch? Wel, ik dacht dat Feyenoord het weer werd Dat komt zo: het acht- tienduizervdste schip kwam dit jaar op een maandag de haven binnen en de maanlanding was om 17.09 Amerikaanse tyd. Zo doende zit u".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9