YW-directeur neemt ontslag „ER IS GEEN GAST- VRIJHEID MEER Uw Leidsch Dagblad ECHTGENOOT IN ARREST NA MOORD Zaak tegen Haarlemse rechte! kan nog jaren blijven slepeii Huisbediende van Sharon Tate vrij mee op vakantie 3. Drama in rustig gezin in Asperen UNIEK VOOR LEIDEN VEEL VRAAG NAAR MENSEN WERKSPOOR 2 Nog meer getuigen melden zich in de affaire mr. H. G. R. PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 AUGUSTUS (Van onze correspondent HAAMSTEDE (GPD) De heer W. Bakker uit Haamstede neemt per 1 oktober ontslag als directeur van de VVV-Haamstede en Burgh. De heer Bakker meent, dat in de Westhoek de verhuurders van aomerwoningen en appartementen in pensions niet voldoende gast vrijheid meer tonen tegenover de toeristen en omdat de VVV niet kan ingrijpen als gasten onjuist warden behandeld of zelfs uitgebuit worden, stopt hij zijn werk voor de vereniging. ,Jk heb eigenlijk 350 bazen, de leden van de VVV, en juist de men sen die niet goedwillend zijn, bepalen het peil. Wie wel bona fide is moet daaronder lijden. Als leden van de VVV kamers of woningen verhuren, die niet aan redelijk te stellen eisen voldoen, dan kan ik daar niets tegen doen. «Wel moet Ik toeristen, die hier om inlichtingen komen vragen, ver wijzen naar pensions en verhuur ders van woningen. Maar als er klachten zijn, en wU willen daar als WV iets tegen doen, dan loop Je al leen kans een lid kwijt te raken", zo •telt de VW-directeur. Naar zijn mening voldoet het leeuwedeel van de appartementen die worden ver huurd niet aan de eisen. En dan doelt hij op de richtlijnen die de ANWB stelt. Wat doen De voorzitter van de provinciale WV, mr. E. Wage, geeft als com mentaar op de ontslagname van de directeur in Haamstede: „Naar mijn mening is het een kleine minder) die niet bonafide is. Maar er moet wel wat aan het probleem worden gedaan. Om liet WV-vignet waarde te laten hebben, zouden we moeten classificeren en de beunhazen zou den we niet moeten opnemen. Er zijn wel plannen in die richting. Het moet mogelijk zijn sancties te stellen. Je zou een lijst kunnen sa menstellen als VVV, waarop de ap partementen die worden verhuurd, worden geclassificeerd. En als men niet aan bepaalde eisen voldoet, dan zou men niet op die lijst moeten ko men". De heer Wage is van mening dat de VW niet alleen als een dienstverlenende vereniging voor de exploitanten moet worden gezien, maar ook als een vereniging die toe risten van dienst is en die bepaalde waarborgen voor wat betreft de kwaliteit van wat wordt verhuurd moet kunnen geven. Spijtig vindt de heer Wage de ontslagname van de VW-directeur in Haamstede. „Een man die veel voor de VVV heeft ge daan met veel enthousiasme", stelt hij. De heer Bakker geeft als achter grond voor zijn ontslagname wat re cente voorbeelden. „En pensionhou der laat ons weten dat hij kamers te verhuren heeft. Als we de mensen naar hem verwijzen wordt het eer ste gezin niet geaccepteerd, omdat er een kind van vijf jaar bij is. De tweede kan bij hem niet huren, om dat de pensionhouder „het niet op zijn smoel begrepen heeft" en de derde man die wij hebben verwezen doorgaan. Het Jammer dat de wordt uiteindelijk geaccepteerd. Een tweede voorbeeld: „Een eigenaar verhuurt een caravan en zegt dat dat 150 gulden per week kost. Na twee weken moet er f 400 worden betaald, maar dat is niet vooruit gezegd. t Is allemaal terug te leiden tot het gastheerschap en dat heeft te maken met innerlijke beschaving. Je hebt mensen die 's winters gaan kijken wat ze zullen huren. Ze zien dan een huis met een goed gemeu bileerde kamer met een t.v., een koelkast en dat soort dingen. Dat zal dan verhuurd worden. Als de mensen 's zomers komen zijn de goede meubelen uit de kamer ge haald. De koelkast is weg en er staat geen televisie meer. Toch hebben ze daar op gerekend, want dat is hen getoond. Ik ben uitgevloekt door verhuurders als ik daar eens over wilde praten". Reactie van burgemeester H. P. Everwijn: „In elke badplaats ko men zulke dingen voor. Het is een kleine minderheid die over de schreef gaat. Hij is overigens ook hard voer het classificatiesysteem. „Dat is gewoon heer Bakker er mee ophoudt. We hebben al zo lang graag gewild dat hy als promotor voor Schouwen- Duiveland zou gaan werken. Finan cieel ligt dat niet gemakkelijk. Maar de heer Bakker moest niet achter de balie staan. Hij zou veel meer voor de V.V.V. kunnen doen. Het zal niet meevallen iemand voor hem in de plaats te krijgen, die zo veel kan opbouwen als hij doet". Eerlijk Wat reacties van mensen die zelf „in het vak" zitten. Pensionhoud ster mevrouw Zijta van het pension „Even Buiten" in Burgh: „De gas ten zijn soms niet makkelijk. Het is het beste dat ze zelf eerst komen kijken. Dan weten ze de prijs en ze weten wat ze ervoor krijgen. We hebben wel goede ervaringen met de V.V.V. Er gebeuren inderdaad din gen, die niet zouden mogen voorko men. De V.V.V. bou dan moeten in grijpen. Hotelhouder Bakker van hotel Bakker uit Burgh: „De V.V.V. werkt eerlijk. Dat ontslag spijt me. Kwaad noodzakelijk". Maar hij gelooft niet overal van te spreken, maar als dat men het over het algemeen kan f?een gasten zijn, dan zijn ze er stellen dat de toeristen niet de kwa- n*et En de Prijzen: „de BTW is wel liteit krijgen waarvoor zij betalen.de laatste druppel geweest, die de De directeur van de provinciale jemmer deed overlopen. En Je hebt V.V.V., de heer J. de Regt: „Na- veel gasten, die veel willen voor wel- tuurlijk zijn er moeilijkheden, maai er is zo veel goeds dat we moeten LOS ANGELES (Reuter) De 19-jarige huisbewaarder William ADVERTENTIE Üw Lei doch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doori gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. dft tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief versenden en frankeren met X ot. Ons WUISADRB8 ie< Woonplaat* |Wij hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing ia. Poetabonnement Garretson, de enige verdachte, die door de politie werd vastge houden in verband met de vijf voudige moord in het bij Los Angeles gelegen Bel Air, is vrijge laten. Garretson diende in het huis van de regisseur Roman Polanski, waai de beestachtige moord is ontdekt. Een van de vermoorden is zoals be kend Polanski's vrouw, de filmac- trice Sharon Tate. Garretson is gis teren vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. De politie heeft de moordwapens, een mes en een revolver, nog niet gevonden. Roman Polanski, die op het moment van de moordpartij in Londen was en inmiddels in Cali- fornië is teruggekeerd, heeft de ge ruchten als zou er een verwijdering tussen hem en zijn vrouw zijn ge weest tegengesproken De regisseur liet weten dat hij tijdens zijn ver blijf bi Europa vrijwel elke dag naar huis had gebeld en ook al een Iers kindermeisje had aangesteld voor de baby die zijn vrouw verwachtte. Volgens een politiedokter had Sha ron Tates kind wellicht nog gered kunnen worden wanneer de moord tydig zou zijn ontdekt. nig geld". Mevrouw Roelofsen die met haar echtgenoot de camping „Duinhove" van de gem. Rotterdam in Haam stede beheert is het ondermeer niet eens met het feit dat campings in de Westhoek jongeren weren. „Ik begrijp niet waar dat voor nodig is. We hebben hier veel jongeren en dat lukt goed". ASPEREN (GPD) De 49-jarige mevrouw V.V.van R. is gistermor gen om 11 uur dood in haar woning bi Asperen, by Leerdam, aangetrof fen. Het stoffelijk overschot werd ge vonden door haar man, de 49-jarige H. E. V., die tegen koffietijd thuis kwam van zijn werk op de zuivelfa briek „De Vijfheerenlanden" in Schoonderwoerd. De man is inmid dels door de politie gearresteerd. Bij zijn thuiskomst vond de heer V. alles precies zo als het was toen hij 's nachts het huis verliet. Hij ging op onderzoek uit en vond toen zijn vrouw dood in de slaapkamer. Huilend zou hij een huisvriend heb ben gewaarschuwd, die de politie alarmeerde. Uit het onderzoek van de rijkspo litie bleek echter dat de buren, vlak voordat de man naar zijn werk ging. een gil hadden gehoord. De man heeft hierover tot nu toe geen ver klaring gegeven, maar ontkent ook maar iets met de dood van zijn vrouw te maken te hebben. Bij een verder onderzoek bracht de officier van Justitie, echter zoveel bezwa rend materiaal bijeen, dat hij er toe overging de man in hechtenis te ne men. Gistermiddag is door Dr. Zel- denrust sectie verricht in de woning van de dode vrouw. Het lichaam werd daarna overgebracht naar het ziekenhuis in Leerdam. Vader Inwonend by het echtpaar V. was de vader van de man. Deze was juist een week bij een ander kind te log» ren geweest en zou vandaag <m zijn zoon uit Asperen weer worde opgehaald. Het ectpaar V. dat een mooi buitenhuis woont, wordtli door omwonenden gekenschetst bijzonder rustig en gemoedelijk. Mtl spreekt van een goed huwelijk. Zod dagmorgen woonde het echtpaar nog een dienst by in de Ned. Heg Kerk in Asperen. In de woning i8 een en ander overhoop gehaald, p wordt evenwel niets vermist.. AW vrouw V. was in Asperen voorzitstf van de plattelandsvrouwenvereni-8 ging. De heer en mevrouw V. wa4 neef en nicht. f 3 I ADVERTENTIE DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 4749 hoek Nieuwstraat - Tel. 01710-33078 600 modellen uniek in de kasten wereld. Haarlem Den Haag - Leiden UTRECHT (ANP) Sinds vorige week woensdag bekend werd, dat de afdeling staalconstructies van Werk spoor-Utrecht n.v. gesloten zal wor den, zijn by het gewesteiyk arbeids bureau In Utrecht al 400 aanvragen binnengekomen van bedrüven die metaalbewerkers zoeken. Vrijdag viel pas het definitieve be sluit tot opheffing van de afdeling staalconstructies. Ongeveer 170 men sen komen daardoor zonder werk, tenzij in een van de andere onderne mingen van het VMF-concern een plaats voor hen kan worden gevon- ïn. De aanvragen komen niet alleen van Utrechtse fabrieken, maar ook van bedrijven ver buiten Utrecht, tot lm het zuiden van Brabant toe. Bij het arbeidsbureau kan men er nog niets mee beginnen, omdat de directie van Werkspoor nog geen lijst heeft verstrekt van de werkne mers die worden ontslagen. Deze vrouwelijke sergeant uit het Israëlische leger, Aliza Adar, is een van de troeven op de komende Miss Universe-verkie- zingen in het Italiaanse plaatsje Marina di Ravenna. In afwach ting van deze verkiezing seert zij zich met allerlei toer> tische attracties, zoals deze terval, die in Italië in overvkJL aanwezig zijn. Ej Ot* VAKANTIE-ADRBB is: fBlj tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantle-adre« niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van Inhouding). DPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. 3 1e dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending /inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1,35 per vakantieperiode. Bulten de Beneluxlanden f 0,40 per dag Luchtpost f 0,60 per dag Voor tijdelijk ln te houden kranten wordt bij restitutie van het teveel be taalde abonnement^ld f0,50 in mindering gebracht voor admlnl6tratle- koataa. De Poolse filmregisseur Ro man Polanski op weg naar zijn huis in Bel Air, waar de moord op zijn vrouw en vier anderen is gepleegd. n (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De zaak tegen de Haarlemse rechter mr. H. G. R., die ervan verdacht wordt op 21 februari van het vorig jaar on der invloed een 18-jarige jongen te hebben doodgereden, duurt nu al anderhalf jaar en het ziet ernaar uit dat de zaak veel langer zal blijven slepen. De rechter meent dat hij onschuldig is en daarom zal hij alle legale middelen benutten om zijn zaak op te houden. In vraaggesprekken, o.a. met ons blad, beweerde hy dat hy zyn onschuld kon bewyzen, doordat in bet proces-verbaal van de Haarlemse politie niet wordt gerept over sporen en getuigen. De laatste week zyn echter plots vier getuigen opgedoken. Hun verkla ringen zün in stryd met die van de rechter en werpen een heel ander licht op de zaak. Op woensdagmiddag 21 februari 1968 bracht mr. H. G. R. een be zoek aan de weduwe van een vroe gere collega. Daar dronk hy een wodka met tomatensap. Op weg naar huis raakte hij op de Haarlem se Zuiderhoutlaan in een slip en kwam hy in een sloot terecht,. Onder protest werd de rechter naar het politiebureau gebracht waar hij een bloedproef onderging. Deze wees op een alcaholpromilage van I. Het rybewys van de rechter werd ingetrokken. In dezelfde sloot werd het stoffe lijk overschot gevonden van de 18- jarige stoffeerder Henk Lammers uit Hillegom. Op de dag van het ongeval lag er sneeuw. Dat maakte het verkeer op de toch al moeilijk berydbare Zuiderhoutlaan tot een zware opga ve. Bovendien was het spitsuur toen het ongeval gebeurde. Enkele dagen na het ongeluk drong een lid van de Haarlemse gemeenteraad aan op verbetering van het wegdek. Twee dames uit een kantoor te genover de plaats van het ongeluk hoorden om tien over half zes een klap op straat Ze renden naar het raam en zagen een auto in de sloot rijden en op hetzelfde moment een bromfiets door de lucht vliegen. Di rect daarop hebben zij de politie ge waarschuwd. Of hun namen toen zijn opge schreven, is niet meer na te gaan by de Haarlemse politie. De beide dames hebben zich na uitvoerige kranten berichten in verbinding gesteld met de ouders van Henk Lammers. Achter de wagen van de rechter reed een bus van Maarse en Kroon. Een passagiere van de bus heeft zich eveneens naar aanleiding van berich ten in de pers met de familie Lam mers in verbinding gesteld. Zij be weert evenals de twee dames uit het kantoor en evenals de chauffeur van de bus, die op haar aanwijzing kon worden opgespoord, dat de 18- jarige bromfietser door de slippende auto werd gegrepen. De chauffeur van de bus is nog even bij het slachtoffer geweest en de politie heeft zijn naam en adres opgeno men. Een officiële verklaring is van hem nooit gevraagd. •Mr. H. G. d. stuurde bloemen naar de ouders van Henk Lammers. woonde de begrafenis bij en bracht later ook nog een bezoek aan de fa milie. Bij die gelegenheid zei de rechter volgens mevrouw Lammers: „Het spijt me dal het juist uw zoon moest zijn" Zijn werk als rechter staakte Mr. H. G. R. vrijwillig. Na een onderzoek van een jaar, waarin geen getuigen zijn gehoord, werd een dagvaarding opgesteld. De zaak zou dienen voor de Haagse rechtbank, omdat de Haarlemse rechtbank zich op het verschonings recht beriep, mr. H. G. R. diende echter een bezwaarschrift in tegen de dagvaarding. Dit bezwaarschrift werd 18 februari 1969 behandeld en verwor pen. Hiertegen ging de Haarlemse rechter in beroep. Op 1 september zal zyn bezwaar schrift opnieuw worden bekeken door het Haagse Gerechtshof. Verwacht wordt, dat de rechter eventueel in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. Inmiddels heeft hü zijn rybewys weer teruggekregen. Na aanvankelijk berust te hebben in de situatie „My zal het myn baan wel kosten", zei hij tegen de familie Lammers) begint de rechter nu steeds feller te ontkennen. Hij neemt aan dat het slachtoffer al voor zyn slip in de sloot aan de Zuiderhoutlaan heeft gelegen en stelt, dat het hoge alcoholgehalte van zijn bloed is ontstaan door het gebruik van luminal (een slaapmid del en zenuwstillend middel, dat uit sluitend op doktersrecept te krijgen is). Het ongeval gebeurde om tien over half zes Henk Lammers verliet zijn werk om half zes en kon niet veel eerder dan tien over half zes op de plaats van het ongeval zijn geweest. Op de wagen van de rechter zyn sporen van een aanrijding gevonden. VI' i I vrf' De rechter, die in een interview toegaf zich in rechtszaken altyd op de politie verlaten te hebben, beweert nu, dat de twee Haarlemse hoofd agenten, die zyn zaak behandeld hebben, bewijsmateriaal hebben ver valst. Over de gladde linkerachterband van de auto zegt hij, dat die op het moment van het ongeval achter in de kofferruimte lag. Twee dagen na het ongeluk zouden de hoofdagen-1 schijnlijker is echter dat de ten gezegd hebben dat de banden in i nog langer zal blijven slepen. goede staat waren. Zes dagen la) wilden ze het sleuteltje van de kt ferruimte hebben. De garagehoui van mr. H. G. R. heeft inmiddels yr klaard tien tot veertien dagen vrf het ongeluk een van de wielen de wagen te hebben verwisseld het reservewiel, waarop een band zat. Mogelijk is de rechik daarvan niet op de hoogte gewed Op grond van de besehuid iginrt van de rechter aan het adres vAnfc twee hoofdagenten, die op een banr recorder zyn opgenomen, zal Haarlemse politie een klacht ind* nen. I De ouders van Henk Lamm# hebben een schadeloosstelling (r vraagd. Zijn advocaten hebben lat»*1 weten, dat daar geen juridische grot den voor zyn, omdat het slachtoffj geen kostwinner was. Ook achr men geen morele gronden aanwelf De rijksrecherche heeft inmid® van de Haagse officier mr. Van to Veer (die mr. Rosingh die de behandelt maar op vakantie is, vw vangt) opdracht gekregen de tWj dames uit het kantoor te horen.ti Amsterdamse raadsman van R rechter, mr. Van Empel is niet f| reid op de laatste ontwikkeling commentaar te geven E Alles wijst erop, dat deze zaak vol lopig nog niet aan zyn eind is. JU de Hoge Raad het bezwaarscbi® van de rechter verwerpt, komt jflf zaak voor de Haagse rechtbank. Hp de uitslag ook zal zijn, in ieder w"' val zal de zaak in hoger beroep ouj nieuw behandeld worden, óf omdie de rechter zich misan voelt, 6C omdat de officier van justitie dat er geen recht geschied is het is niet denkbeeldig volgens Van 't Veer, dat de zaak uitgevocl ten gaat worden tot in de Ho|j> Raad. In dat geval is er geen spraak te verwachten voor op vroegst december 1970. Dan mooi er geen nieuwe getuigen meer bp komen en ook geen uitstel verleeif- worden voor wat dan ook. Waafl ,ai(X

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6