Zwembaden in Leidse streek: records Naar meer leefbaarheid in Leidse binnenstad Alsof je een zwembad leeggiet e Zijl Bij de foto's De Does De Vliet 'Poelmeer ALSVover de Waard-actie B. EN W. IN NOTA IN SAMENHANG MET PARKEERNOTA SfSDAG 12 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 -ei) te? 3p| (Van onze verslaggevers) Ur' LEIDEN Een overbevolkte speelweide van één van de zwem- ree'baden in de Leidse agglomeratie: jongens gooien bierflesjes als pro- Ijectielen omhoog en ze proberen de flesjes tegen elkaar te gooien. Een badjuffrouw weet niet zachte hand een eind te maken aan dit gevaarlijke spelletje. „Je kunt ln?unet harde hand optreden, maar Jdan heb je meteen Dam-toestan- den", zegt een insider. De zomer is zo lang en zo heet, dat men zich zelfs in de zwembaden gaat ^vervelen °el{ Elk stukje water waar kan wor- h .den gezwommen, is vol. De \streekbaden met moderne ac- ïoicommodatie zijn overvol. Bezoe kers-records worden gebroken. i'Voorbeelden stonden gisteren in kionze agglomeratie-editie: Poel- %ieer in Oegstgeest haalde de 300.000ste feestelijk binnen en Leiderdorp schatte het aantal zondagbezoekers op 10.000. En ici vandaag meldt de Rijnstreek editie van het LD. dat het nieuwe vi zwembad in Waddinxveen giste ren de 250.000ste verwelkomde. >iüHet bad is pas 77 dagen open. Het kwam drie toeken later in ge- bruik dan Poelmeer in Oegst- geestdat begin mei de poorten 18 opende. Cijfers, cijfers, alsof je een emmer nee, een zwembad leeggiet in| f Het vijf jaar oude bad in Alphen a d. Rijn breekt alle records in dit Igebied. Onze verslaggever noteerde gisteren dit bezoekcijfer: 466.879. Men vacht binnenkort de halfmiljoenste. )p de topdag werden 10.890 bezoe kers geteld. Evenals in Waddinxveen blijken velen uit Den Haag en Rot- ïrdam in de vakantie dag aan dag lier te komen zwemmen. Een zomer als deze wijst op een vfcebrek aan zwemwater in Leiden en [omgeving. Er is de laatste jaren ver- r: luiming gekomen, maar het is niet genoeg. Een heet seizoen overigens nfeeldzaam brengt zelfs het aantal ^Bezoekers van het oude Leidse ^Wembad De Zijl op een record. Het gemiddeld seizoenbezoek van 40.000 is nu reeds overscheden. Het typische «ijkbad in de Kooi, waar in de na- omorlogse jaren „heel Leiden" zwom, >Dlstaat in de belangstelling. Het heeft jveel „vaste klanten", maar nu komen j'fer ook anderen verkoeling zoeken. Het is een oud bad en er moet veel giftan worden „getimmerd". Het ge- mJmeentebestuur, dat elk jaar een fiks a.'bedrag moet bijpasen, wil het bad m sluiten, maar totnogtoe is het tegen - ■gehouden, ook al door het feit, dat ^het slopen en dat is noodzakelijk nj—een flinke uitgave vraagt. Volgens rijde oude plannen zou het bad weg moeten om plaats te maken voor een nieuw wijkbad. De toekomstige bouw i-l In de Merenwijk heeft ertoe geleid, u dat een commissie momenteel beziet gl of de huidige plaats van De Zijl wel i de geschiktste is. 1 dagkaartjesverkoop natuurlijk goed, zeker in dit eerste seizoen, dat me teen zoveel bezoek brengt. Er zijn maar weinig dagen geweest, dat de vaste staf van acht man het werk aan kon. Meestal moest een beroep worden gedaan op hulppersoneel om alles in goede banen te leiden. Dat moet wel met een gemiddeld dagbe- zoek van bijna 3000. De toppen lagen niet zo hoog als elders: tweemaal 7500. De bouwvakvakantie op zich was een top: In deze veertien dagen kwamen meer dan 50.000 bezoekers. De heer Rompes is tevreden over de nieuwe accommodatie en de ma nier, waarop het gemeentebestuur van Oegstgeest de zwemzaak ziet. Ik heb hier, zo vertelt hij, te maken met één dienst en dat werkt goed Vroeger in Leiden heb ik gemerkt, dat het met verschillende diensten stroef gaat. Hij hoopte vóór eind september in Poelmeer de 400 000 te verwelkomen. Bassins vol verkoeling zoe kende stad- en streekgenoten, terrassen vol zonnende mensen Beelden als deze zijn in elk zwem bad te vinden. Links is de jeugd actief in het nieuwe openlucht- bad van Waddinxveen. Rechts drukte in Alphen aan den Rijn, waar binnenkort de halfmiljoen ste wordt verwacht. De foto on der brengt drukte in het Leidse zwembad De Vliet in beeld. (Foto's LD/Holvast en Dijkman J gemeente Leiden de nodige stuivers niet voor het oprapen heeft. Dat let hem evenwel niet, om de manco's van De Vliet toch te signaleren, waarbij, nogmaals, de lage lonen voor zijn badpersoneel hem erg zwaar op de maag liggen. Maar zo valt er nog wel meer op te noemen, laat hij zich ontvallen, onderwijl zich over de voet van een klein meisje buigend, dat in een stuk glas heeft getrapt. Eigen lijk zou ook de uitkijktoren ver plaatst moeten worden, die is name lijk helemaal fout gepland. Vanaf het huidige standpunt zit je zo'n zeventig meter ver van het diepe bad af Het meisje wordt zeker heidshalve naar de dokter verwezen. Van oud naar nieuw in de agglo meratie: Poelmeer in Oegstgeest, waar bij de 300.000 bezoeken tal van Leidse zijn. Chef-badmeester J. W. Rompes, die het vak heeft geleerd in de Leidse Vliet, vertelt, dat de mees te abonnementen zijn verkocht in Oegstgeest, Warmond en de bollen- streekmaar dat uit Leiden-Noord i elke dag soms meer keren 1 zwemmers komen. Hij verwacht dat volgend jaar dan ook een stijging van het aantal abonnementen dat nu 7500 bedraagt. Voor de exploitatie is een grote LEIDEN Het bestuur van de Algemene Leidse Studenten Vereni ging, dat zich vanaf het begin achter de actie van het wijkcomité „De Waard" heeft gesteld, heeft aan de gemeenteraad zijn instemming be tuigd met de interpellatie, die doer de heer Amptmeijer is aangevraagd over deze zaak. Tevens verwacht het J bestuur, dat de raadsleden de nodige T medewerking zullen ve*-lenen aan de hearing van donderdag. In het Leidse zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg schikt het tot dusver nogal met de toeloop naar het water. Volgens een opgave van de heer K. W. Caron, bedrijfsleider van het Zweilandbad, De Vliet, De Zijl en de Vijf-Mei-Hal, heben de afgelopen zonnige weken per dag gemiddeld een kleine 5000 man verpozing en ver kwikking in dit bad gezocht. Al met al met al spreekt de heer Caron van een gezellige drukte. De functie die hij nu bekleedt, heeft hij pas een paar maanden geleden aanvaard. Voordien was hij badmeester in het Zweilandbad Dat kleine halfjaar is voor hem jong en energiek lang genoeg geweest om de feilen van De Vliet te ontdekken, maar te kort, om die foutjes en wantoestanden met veel bombarie aan de kaak te dur ven stellen. Daar is de heer Caron trouwens toch de man niet naar. Op een rustige wijze brengt hij naar vo ren wat er volgens hem aan De Vliet schort, en wat er aan gedaan kan worden. Om te beginnen: .Poelmeer in Oegstgeest is tot half negen open. Wij gaan om kwart over zeven dicht voor een vereniging die hier met hooguit 40 man komt zwemmen. Met alle respect en waardering voor het verenigingsleven: is dat wel te hand haven? Zijn we eigenlijk niet gek dat we hier soms met 20 mensen gaan zitten, terwijl er misschien honderden staan te popelen om te kunnen zwemmen?" De telefoontjes zijn niet van de lucht, aldus de heer Caron. van de kantoormensen die na het avond eten nog even een duik willen ne men. Bij De Vliet krijgt die catego rie nul op rekest, in de baden in Lei derdorp en Oegstgeest kunnen ze wel terecht. De heer Caron betreurt dat, de grote trek verlies je er mee. De oplossing die hij aan de hand doet luidt: gedurende juli en de eerste helft van augustus geen verenigings- zwemmen, terwijl in die periode ook het waterpolo daaronder niet hoeft te lijden, omdat de wedstrijdsport dan toch stel ligt. „We moeten daar toch eens over gaan praten", meent de heer Caron. Een bron van ongenoegen is voor hem moeizaam (lees: ambtelijk) ge regelde personeelsbeleid. Door dc hiërarchieke weg die moest worden bewandeld bij de personeelsbenoe- ming, via het stadhuis, werd dit jaar veel te laat personeel aangetrokken. Bovendien, toont de heer Caron zich ernstig bezorgd, biedt de gemeente Leiden aan goed badpersoneel. finan cieel beduidend minder dan bijvoor beeld Oegstgeest. Naar zijn mening kan het niet anders, of dit moet in de toekomst zijn gevolgen hebben op de kwaliteit van het toezichthoudend personeel. Boud gezegd: weegt een geldbesparing door onderbetaling op tegen een mensenleven? De heer Caron schiet weer in de lach, als hij denkt aan de vraag van B. en W„ die wilden weten of 't zogenaamde flipper-toestel in de kantine het gok ken niet in de hand werkt. Uit deze vraag leidt hij alweer af, dat de be trokken ambtenaar enorm ver van de praktijk af staat. „Je moet je publiek meer ontspanning bieden, net als de baden in het buitenland méégaan met de recreatie-behoef ten. Je bent er niet meer met water en grasveld jes. Maak De Vliet aantrekkelijker door een trampolinespel, een hand- voetbalspel, breidt desnoods het aan tal flipper-automaten uit. Tuurlijk, er zal heus wel wat gebeuren, er zal wat stuk gaan. Maar wat dacht je dat het nu niet gebeurde? Op de speelweiden ligt de jeugd nu met el kaar te vrijen waar je soms eng van wordt. En probeer maar niet er wat van te zeggen, ze staan direct met een brutaal antwoord klaar" De heer Caron bepleit een grotere vorm van zelfstandigheid van de Sportstichting, die de baden en de sporthal beheert. Natuurlijk wél onder de vleugels van B en W„ maar de voorzitter en de directeur van de Sportstichting zouden als combine een wat grotere beslissingsbevoegd heid moeten hebben, vindt de heer Caron. Deze mening voedt hij met een an der voorbeeld: als de we's van De Vliet verstopt zijn, moet er een of ficiële aanvraag naar het Stadhuis om hulp worden gezonden, en al met al wordt het dan een dag n&dat het euvel zich heeft voorgedaan, voor er iemand van openbare werken komt opdraven. Dat zou allemaal veel slag vaardiger moeten, en kunnen, als de Sportstichting voor dergelijke karwei tjes een eigen vaste kracht in dienst heeft. De heer Caron beseft wel dat de „Ik ben nu 20 jaar badmeester, en ik verzeker u: deze zomer, daar spreken we over tien jaar nog over". Vanachter zijn donkere zonnebril kijkt badmeester L. Lans van het openluchtbad De Does in Leiderdorp, uit over het diepe (wedstrijd)bad. Daar is het halverwege de maandag morgen ongewoon stil aan, na het absolute record aantal bezoekers, die afgelopen zondag met een 10.000 man tegelijk, het lauwe water op zochten. Deze week heeft de bel voor de lagere scholen weer geluid, en dat is met één oogopslag aan de bezetting op de speelwei af te lezen. „Ze ko men wel", voorspelt de heer Lans, „maar dan na vieren. Dan krijgen we in anderhalf uur te verwerken, wat de weken hiervoor over de hele dag was verdeeld" Exacte cijfers heeft de heer Lans nu nog niet bij de hand. Wel weet hij dat het draaihek bij de ingang, de afgelopen veertien dagen zo'n 120.000 zwemmers heeft doorgelaten. Twee weken lang dus heeft De Does tegen de „magische" 10000-grens aangeleund. Badmeester Lans han teert als vuistregel bij het maken van schattingen, dat er tegen één be talende bezoeker, vier abonnement houders in hst water rondspartelen. Dit jaar zijn er 850 gezinsabonne menten verkocht, een enorm aantal. De „losse" zwemmers komen niet al leen uit Leiden en Leiderdorp, maar ook uit Gouda, Sassenheim en de randdorpen. Waarom, zo vraagt de heer Lans zich af, zou je trouwens bij het ont werpen van een overdekt zwembad waar echt gehoefte aan is niet over de gemeentegrenzen heen kun nen denken? „We hebben nu een Leidse agglomeratie, kunnen we in het kader daarvan niet aan een overdekt zwembad komen? Waarom zouden de geïnteresseerde steden niet kunnen combineren, en het nodige geld samen opbrengen?" Dat is een vraag die mij al jaren bezig houdt". De Does is eigendom van de Lei- derdorpse gemeente, maar die heeft de exploitatie toevertrouwd aan zwemvereniging De Does. Het bad personeel is in particuliere loon dienst. Deze wijze van bestuur heeft volgens de heer Lans het voordeel, dat het bad efficiënt wordt geleid. Ongelukken in het water hebben zich in de Does dit jaar gelukkig niet voorgedaan. Als er eens iemand een been breekt (tenslotte hopen zich 10.000 mensen op een klein terrein op) is dat meestal aan de wilde gedragingen van ouderen te wijten, die te weinig oog hebben voor de kleintjes. Als het erg druk is in het water wordt, om geen onnodige risico's te lopen, de hoge duikplank afgesloten. De Does is. voor zover valt na te gaan, uniek met zijn regeling die de jeugd tot 12 jaar om half zes 's avonds naar de kleedhokken ver wijst, en de jeugd tot 14 jaar een uur later. De ouderen, die tot zonsonder gang „rustig" door mogen zwemmen, blijken deze verordening op hoge prijs te stellen. De tieners die 's avonds toch ook nog graag een duik nemen, kunnen dan ook wel in De Does tercht, maar dan geldt de „volwassen" prijs. LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden streven ernaar, waar mogelijk, die voorzieningen te bevorderen, die tot een milieuverbetering en een grotere leefbaarheid van de binnenstad kunnen leiden. Zij overwegen voor de nadere uit werking of een eventueel nodige aanpassing van het uit 1961 daterende basisplan sanering en stadsvernieuwing een onder zoek te laten instellen naar de ontwikkeling van de functies van de binnenstad. Dit is te lezen in een informa- i leid. Waar nodig kan en zal het plan worden aangepast aan de nieuwe ontwikkelingen. Aan de hand van de resultaten van een verkeers- en vervoersonderzoek zal over enige tijd zo nodig een dergelijke aanpassing van het wegenplan geschieden, niet wat het stelsel van ringwegen e.d. be treft, doch met betrekking tot de be geleidende voorzieningen. In het Leidsoh Dagblad van gis teren stond het bericht dat de Haagse graficus Johan Scherft is overleden op de leeftijd van 86 jaar Mijn schoonvader was echter 77 jaar. toen hij vorige week overleed. Zijn atelier was ook geen museum maar een ets- (en litho-(drukkerij in vol bedrijf, waar door hem nog dagelijks zowel oude kopergravure? als etsen van prominente heden daagse grafici werden gedrukt Bettien Scherft—Van Lookeren Campagne. tieve nota gevraagd door de heer Van Aken (PvdA) betref fende de samenhang van de par- keernota 1969 met het basisplan en het wegenplan (ook uit 1961 B. en W. willen deze nota behan delen in één van de eerstvolgende raadvergaderingen, waarin te vens de uitgestelde behandeling van de parkeernota is gepland. De nota heeft reeds nu het licht gezien met het oog op de volgen de week donderdag te houden hearing over het parkeervraag- stuk in de Leidse binnenstad. De beleidslijnen, die in de parkeer nota zjjn uitgestippeld, aldus B. en W., vloeien geheel en al voort uit de uitgangspunten, waarop het wegen- plan en basisplan zijn gebaseerd. Wel is uiteraard rekening gehouden met de groei van het verkeer in de afgelopen jaren. De parkeernota moet worden gezien als een nadere uitwerking van één van de aspec ten. die in het wegenplan en basis plan zijn vermeld. Het college stelt, dat de uitgangs punten van de twee plannen uit 1961 nog steeds juist zijn en dat dit plan de grondslag moet blijven vermen voor het te voeren gemeentelijk be- Uitgangspunten Samengevat noemen B. en W. als uitgangspunten van wegenplan en basisplan het bezien van alle stedebouw- kundige elementen in juiste verhou ding tot elkaar; dus niet het uit lichten van bijv. uitsluitend ver keerseisen het bewaren van de mooiste grachten: het bereikbaar houden uit eco nomische overwegingen van de bin nenstad voor het rijdende verkeer en het plaats bieden voor parketen; het vrijhouden van de wegen bin nen de cityring uitsluitend voor ver keer dat in de city zijn bestemming of herkomst heeft; vernieuwing en uitbreiding van de city in verband met de groei van de agglomeratie; sanering en reconstructie van de len van de binnenstad ter beëindi ging van slechte huisvestingstoestan den en tevens voor het scheppen van een gunstig klimaat als o.m. zaken centrum en zetel van de universi teit; sanering van met name het ge bied Rapenburg-Breestraat, het geen inhoudt: restauratie; geen doorsnijding docr hindergevend ver keer; geen verhoging van de bebou wing; openmaken van binnenter reinen; uitbuiten van mogelijkheden om de binnenstad aantrekkelijker te maken onder aanvaarding van een zekere schaalvergroting, o.a. door: het verbeteren van de winkelcircuits; afsluitingen van winkelstraten; uit breiding van stedelijke culturele en sociale voorzieningen; uitbreiding universiteit; in passende omgeving bewaren van monumenten; voorzien in voldoende parkeerruimte om de verkeersdruk op het cen trum zoveel mogelijk te verlagen, een bevordering van het openbaar ver voer en van wielrijdersverbindingen; verkeersvoorzieningen in het stadscentrum en in de nabijheid daarvan, welke zijn afgestemd op het wegenstelsel parkeergarages in de stad met een zodanige capaciteit, dat ver keersopstoppingen worden verme den; beperking van bouwhoogte en we ren van verkeeraantrekkende gebou wen in het stadscentrum; weren van zwaar vrachtverkeer binnen de cityring en daartoe een centrum voor overlading en distribu tie buiten de cityring; winkelfunctie los maken van ver keersfunctie; betere ontsluiting van slecht be reikbare stadsdelen verbetering van de radiale ver bindingen t.b.v. de relatie woonwijk binnenstad; een goed gespreid wegenstelsel in samenwerking met omliggende ge meenten. Eerste fase Met betrekking tot het wegenplan werd voor de eerste fase van 10 a 15 jaar een tijdschema en uitvoe ringsprogramma opgesteld. Deze eerste fase omvat de volgende ele menten noord-zuid verbinding Jan van Houtbrug-Marnixstraat) oost-west verbinding (Zijlsingel- molen „De Valk") cityring noordwestelijk deel (Morssingel en Galgewaterbrug) cityring zuidwestelijk deel (dem ping Trekvliet met verbinding bij v.m. „Oud Hortuszicht") verbinding Rfjnsburgerviaduct- Oostwestverbinding weg over Schuttersveld in twee richtingen en tweede brug bij molen „De Valk"; verbreding Galgewater (kade); verbinding Van der Werfstraat- Mare via Clarensteeg (kleine door braak Noordrundersteeg) parkeerruimte achter Rapenburg (deels ter plaatse van koksschool); verbinding Ir Driessenstraat- Oosterkerkstraat verbinding Trekvliet gedempt)- Koninginnelaan brug over Vliet verbinding Burggravenlaan Suma- trastraat (bruggen over Oude Rijn en Nieuwe Rijn)verbinding Wil lem de Zwijger laan enerzijds via de Zijlbrug met provinciale weg no. 5 en anderzijds via Willem de Zwijger- brug met Oegstgeest en station uitbreiding parkeerruimte o.a. aan Garenmarkt en Ir. Driessenstr. Als belangrijkste voorwaarde voor de uitvoering van een deel dezer wer ken geldt, dat eerst na de aanleg van het Korte Vlietkanaal de scheepvaart uit de binnenstad kan verdwijnen, waardoor de nodige vas te bruggen kunnen worden gebouwd. Dit kanaal is in 1966 door de provin cie in uitvoering genomen en zal in 11971 gereed komen. Het stelsel van gordel- en ringwe gen alsmede invalswegen, waarbij de Noord-Zuid-verbinding en de oost- westverbinding de binnenstad tevens beter ontsluiten, is zoveel mogelijk reeds in uitvoering. Het noordelijke deel van de gordel- weg, t.w. de Zijlbrug, Willem de Zwij gerlaan, Willem de Zwijgerbrug en Oegstgeesterweg is inmiddels gereed gekomen. De verbinding met het Sta tionsplein zal nog dit jaar worden aangelegd. Singelplan Voor dc aanleg van de cityring met gordclweg in het westelijk stads deel blijft liet gereed komen van het Korte Vlietkanaal een allereerste Pas als de scheepvaart de Leidse binnenstad kan ontwijken, kunnen bruggen als deze (de Turfmarktbrugworden vervan gen door royale vaste bruggen die geen belemmeringen meer vormen in de doorgaande routes. voorwaarde. B. en W. zullen binnen kort in verband met de uitvoering van het Witte Singelplan van de universiteit een kredietaanvraag voor het samenhangende geheel van wegverbindingen in het westelijk stadsdeel rondom de te dempen Trekvliet (Rijn- en Schiekade) aan de raad voorleggen. Aan de noord zijde is binnenkort de doortrekking van de Warmonderweg aan de orde. Aan de oostzijde moet de weg dooi de Waard met twee vaste bruggen volgen. De invalswegen zijn deels reeds verbeterd Wilhelminabrug, Lammenschansplein en -weg, Haag- weg), terwyl de voltooiing van de Plesmanweg nog op goedkeuring van het desbetreffende kredietbesluit wacht. De noord-zuidverbinding is in volle uitvoering, terwijl voor de oost-west- verbinding de basis is gelegd door de demping van de Langegracht en de voorgenomen bouw van een dam in de Korte Mare. Voorts is de door braak Hooigracht-Zijlsingel via de Ir. Driessenstraat gerealiseerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3