Amerikanen en Russen samen naar Mars In Azië van 11a Vietnam grote rol Indonesië Israël verhindert liet herstel van Jordaans hevloeiïiigskanaal Spoor in zaak van valse DM Stadsguerrilla in Latijns-Amerika Suggestie van ruimteiaartcommissie Böll contra mgr. Defregger Vietnamees was dubbelagent 592 ste Staatsloterij Agitatie in Noordierse plaats Ontsnapte keert terug f I i a f Hechte organisatie ondermijnt dictaturen MEESTER-T0I WORDT KAPP PAGINA I LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 AUGUSTUS (Door C. van Caspel) Het bliksembezoek van president Nixon aan Djakarta geeft duidelijk aan, dat de Verenigde Staten aan Indonesië een belangrijke rol toeken nen in dit deel van de wereld, in de wat nu optimistisch reeds wordt aangeduid als de „na-de-Vietnam- oorlog-periode". Deze opvatting geeft voedsel aan de verwachting, dat Amerika bereid zou zijn op groot se schaal hulp aan Indonesië te ver lenen. In dit verband wordt dan ook in de pers al het bedrag genoemd, dat de Donorlanden, zg. Schevenin- gengroep samenwerken, volgend jaar beschikbaar zouden willen stel len, n.l. 650 miljoen dollar tegen 500 miljoen dollar dit jaar. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat presi dent Nixon reeds nu een bedrag zou kunnen noemen voordat hierover een beslissing door de betrokken landen is genomen. Belangrijk punt bij de besprekin gen in Djakarta moet de toekomsti ge rol van het leger zijn geweest, een punt, dat de Amerikanen bijzon der interesseert na het dure lesgeld, dat zü in Vietnam voor de steun aan een militair regiem moesten betalen. Nixon zou grotere Amerikaanse steun hebben toegezegd voor de „ci viele taak" van het leger, zoals bij het openleggen van nieuwe gebieden op Sumatra. De legerleiding zou voor deze taak van het leger hon derd bataljons beschikbaar stellen, voornamelijk genie-onderdelen. De Verenigde Staten steunen reeds ge ruime tijd dit programma, dat er ook op gericht is de soldaten een nieuw bestaan in de burgermaat schappij te verschaffen. Het is al leszins begrijpelijk dat ook bij de Amerikanen een zekere huiver be staat om militaire of door militairen gedomineerde regimes te steunen. Nu staan voor medio 1971 wel al gemene verkiezingen op het pro gramma, maar de daarvoor nodige wetgeving bevindt zich nog steeds in de Indonesische parlementaire mo len. Wat de buitenlandse politiek be treft is van belang, dat Nixon aan dacht heeft gevraagd voor een mo gelijke herziening van de politiek van zyn land t.a.v. Communistisch Chi na. nu nog slechts aangeduid met „re-thinklng", alsmede een mogelij ke grotere politieke rol voor Japan. Minister van Buitenlandse Zaken j Adam Malik, die besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Wil- j liam Rogers op Bali voerde, heeft opnieuw verklaard, dat Indonesië voorstander blijft van de toelating van Peking tot de V.N. Over een gro tere rol van Japan heerst in de Indo nesische pers weinig enthousiasme, waarbij er op wordt gewezen, dat Japan goedkope grondstoffen voor zijn Industrie in Azië zoekt. Japanse hulp bij de industrialisatie van de landen in dit gebied is daarom moei lijk te verwachten, tenzij daar de gedachte baanbreekt dat geïndustri aliseerde landen een belangrijke markt voor andere geïndustrialiseer de landen kunnen vormen. Wat het communistische gevaar betreft, is. naar in diplomatieke kringen verluidt, gebleken dat de Amerikaanse denkwijze hierover meer genuanceerd is geworden. In zake Indonesië gelooft men zelfs, dat de Indonesische communisti sche partij (PKI) met zijn miljoe- nenaanhang een papieren tijger is gebleken en dat men hoogstens van tweeduizend door de wol geverf de communisten kan spreken. Ove rigens gelukkig voor Indonesië, waar door het tot nu toe niet tot Viet- nam-achtige toestanden is gekomen of tot een Indonesische versie van de zo actieve Vietcong. Bovendien realiseert men zich in de Aziatische landen dat het juist niet de slecht ste mensen zijn, die zich aan de communistische kant opstellen, zo als de intellectuelen die als een reactie tegen de corruptie van bur- gelijke of militaire regeringen voor het communisme kiezen. President Nixon moet dan ook hebben aangedrongen op een oplos sing van het probleem van de poli tieke gevangenen, waarbij het inte ressant is te weten, dat Adam Malik het woord amnestie heeft laten val len. Een bijzonder geschikte dag voor de afkondiging daarvan zou de komende Onafhankelijkheidsdag. 17 augustus, kunnen zijn. Van Amerikaanse zijde is voorts met grote nadruk verzekerd, dat men geen voorstellen in de rich ting van een militair pact voor Z.O. Azië heeft gedaan. De voorzitter van het voorlopige volkscongres, generaal Nasoetion, herinnerde 48 uur voor de komst van Nixon in een inter view met het Antara-persbureau aan de beslissing van dit college, dat mi litaire pacten, vreemde militaire ba ses of legerng van vreemde troe pen. verbiedt. Deze verklaring was voor het dagblad „Noesantara" aan leiding aan te dringen op zyn vrij willig of gedwongen ontslag uit zijn huidige functie. (De uitgever van dit blad, de heer Hasan belandde onder het Soekarno-regiem in de ge vangenis op een door Nasoetion ge tekend arrestatiebevel, een oud zeer dus). Van Indonesische zijde is het be zoek van Nixon ook toegejuicht, om dat het samenviel met de daad van vrije keuze in West-Irian. De Ame rikaanse president zou echter ook zijn bezorgdheid over de gang van zaken daar hebben uitgedrukt, WASHINGTON (Reuier) De voorzitter van de ruimte vaartcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den. de Democraat George Miller, heeft het voorstel gedaan dat de Verenigde Staten een bemande vlucht naar Mars uitstellen, in de hoop dat er een grote Amerikaanse-Russische onderne ming van kan worden gemaakt. Miller vindt de tijd nog niet geko men voor het voorbereiden van een landing op Mars of een dergelijke onderneming in de ruimte, verder dan de maan. De Ver. Staten zouden volgens hem zich voorlopig kunnen concentreren op de maan en onbe mande planetaire verkenningen, het opbouwen van ruimtestations en kunstmaanstelsels en het verder ontwikkelen van kernraketmotoren. Intussen zou de Sowjet-Unie wellicht belangstelling kunnen gaan krijgen voor medewerking aan een bemande vlucht naar Mars. Deze voorstellen schijnen in te druisen tegen de tot uitdrukking ge brachte standpunten van vice-presi dent Spiro T. Agnew en Thomas O. Paine, hoofd van de Nasa. Agnew stelde kort na de lancering van de Apollo-XI voor dat het vol gende doel van Amerika zou kunnen zijn mannen naar Mars te sturen voor het einde van de eeuw. Paine heeft afgelopen woensdag verklaard, dat de leiders van de ruimtevaart naar een vlucht naar Mars in 1981 streven. Agnew en Paine zijn leden van een groep die door president Nixon ingesteld werd om aanbevelingen te doen over de toekomst van het ruim tevaartprogramma nu een maanlan ding tot stand gebracht is. Zij zullen volgende maand een aanbeveling doen. Maanreizigers Bevrijd van drie weken afzonde ring ontspanden de astronauten van de Apollo-XI zich gisteren bij hun gezinnen voordat zU een zeer druk ke ronde van viering ter gelegenheid van hun historische maanlanding te gemoet gaan. I Het wervelwindschema van vierin- gen begint vandaag als Armstrong, j Aldrln en Collins in Houston een persconferentie geven om verslag uit te brengen van hun gedurfde missie. In de middag zou een lunch in de I binnenstad van Houston bijgewoond worden door ongeveer 700 mensen, die aan de ruimtevaart verbonden zijn. Morgen vliegen de astronauten en hun gezinnen naar New York voor de ticker tape parade en een bezoek aan de Verenigde Naties, in de mid dag gevolgd door een nieuwe parade in Chicago. De dag wordt besloten in Los Angeles met een gala-staatsdi- ner waar president Nixon gastheer zal z(jn. Zaterdag zullen zij geëerd worden door een parade in Houston gevolgd j door een party in Texas-stijl. In de weken die daarop volgen zullen zij in veel Amerikaanse ste den verwelkomd worden en voor het Congres verschijnen. Er wordt ook gesproken over een wereldreis. HAMBURG (Reuter) De r.k. Westduitse auteur Heinrich Böll heeft gisteren in een vraaggesprek voor de tv een beroep op de r.k geestelijkheid van de bondsrepu bliek gedaan zich te distantiëren van de bisschop van München, mgr. De fregger, die in de laatste wereldoor log als Duits officier een bevel door gaf voor de executie van zeventien Italianen. Böll zag een duidelijke tegen spraak in de verklaring die mgr. De fregger de vorige week voor de tv heeft afgelegd. De bisschop zei toen dat hij zich moreel en wettelijk onschuldig voelde maar dat hij nog steeds een zware last had te dragen Böll was er verbaasd over dat de geestelijkheid een dergelijke verkla ring kon aanvaarden en verzocht haar zich te distantiëren van „dit soort vermenging van reserveoffi cier en bisschop waarbij de reserve officier duidelijk de overhand schijnt te hebben". Het Hamburgse blad Der Spiegel dat het eerst het verhaal over de zaak-Defregger bracht, citeerde maandag een lid van het Vaticaan se curie over dit geval. Dit curielid zou hebben gezegd: „Het Vaticaan wil dat Defregger als bisschop af treedt. Dit is even logisch als 't feit dat het Vaticaan onmiddellijk elk bericht van deze strekking moet te genspreken". SAIGON (Reuter) De Vietna mees die door acht leden van de Amerikaanse „groene baretten" ver moord zou zijn, was een dubbel agent. Hij werkte voor de Ameri kaanse inlichtingendienst iCIA> en voor de Noordvietnamezen. Dit heeft de advocaat Gregory, die een van de verdachten verdedigt, gisteren op een persconferentie verklaard. Hij be schuldigde hoge Amerikaanse offi cieren in Vietnam ervan de acht mannen te willen offeren om politie ke en persoonlijke redenen. Zijn cliënt majoor Middleton, die nu in de cel zit. moest behandeld worden als een held, niet als een misdadi ger. In Brussel hebben Europese deskundigen gesproken over de gevolgen van de devaluatie van de Franse frank. Van links naar rechts: de Nederlandse staats secretaris van Buitenlandse "Za ken De Koster, de Westduitse mi nister van Economische Zaken Schiller, de Franse minister van Landbouw Duhamel, de Franse minister van Financiën Giscard d'Estaing en de Nederlandse mi nister van Financiën Witteveen. Dinsdag Zijlsingel 2 Volle Evangelie-zeuj spr. dhr. J. Zijlstra 8 u. nam. Stadhuis (wachtkamer trouw*' Zitting Boufonds Need. Gemeentel uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Sp uur chr. emigratiecentrale 7-8 uur Woensdag s Stadhuis (trouwkamer) Spre« 1 sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Donderdag GGD-gebouw EHBO Peerke ders 8-10 u nam Langestraat 67 Hearing ovei! V.'aardgr. 7.30 u. nam. VRIJDAG Groenoordhal. Ingebruiknemüij reca-bedrijf 4 uur nam. Rijnl. Lyceum Oegstgeest) I Evangelie-samenkomst spreker I. I se. 8 uur nam. I Pieterskerk, Orgelconcert Albevj I Klerk. 8.15 uur nam. z Tltus Brandsmalaan 76. ,,De I boot": clubhuiswerk handenarbel| 10 uur. Oude Vest 13. Evangelisatie Chi4' gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Koningskerk. Ruilclub 7.30-10 nam (ADVERTENTIE) 12 augustus 1969 DERDE KLASSE prijzen van f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 22 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 17 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 42 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op; 33 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 43 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 740 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 576 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 857 f2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6777 een prijs van f5.000 is gevallen op het nummer: 098529 f5.000 is gevallen op het nummer: 076268 f5.000 is gevallen op het nummer: 081684 f5.000 is gevallen op het nummer 085423 f5.000 is gevallen op het nummer: 032009 de prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer: 084834 f 25.000 is gevallen op het nummer: 083963 f 50.000 is gevallen op het nummer: 067870 f 100.000 is gevallen op het nummer: 049958 de extra prijs van f500.000 is gevallen in de serie a op het nummer: 080304 en de troostprijs van f 5.000 op nummer: 080304 van elk van de andere series. een Egyptische zegsman, volgens wie de Israëliërs waren begonnen Het gevecht had plaats in het gebied van Deversoir en Toessoen. Israëlische veiligheidstroepen heb ben 40 verdachten aangehouden voor een verhoor nadat gisteren te He- bron, in het door Israël bezette ge bied ten westen van de Jordaan, acht Israëlische toeristen door een handgranaat waren gewand. Een vrouw liep ernstig letsel op en zeven toeristen werden licht gewond toen een handgranaat in hun voertuig werd geworpen. De auto vervoerde 35 toeristen. TEL AVIV (Reuter) De Is raëlische kranten meldden giste ren, dat Israël het herstel van het Ghor-bevloeiingskanaal, dat zondag door de luchtmacht is gebombardeerd, zal verhinderen totdat Jordanië doelmatige maat regelen heeft getroffen om de guerrilla-aanvallen op Israëli sche nederzettingen in de Jor- daanvallei tegen te gaan. Is raëlisch geschut staat op het ka naal ingesteld, aldus de bladen De Israëlische luchtmacht bescha digde het kanaal zondag voor de tweede maal. De eerste maal was In Juni. Toen zou Jordanië hebben ver zocht om de herstelwerkzaamheden niet te belemmeren. Israël liet de Jordaniërs met rust, maar eiste, dat Jordanië de commando-activiteit moest tegengaan. De aanval op hei 64 km lange kanaal betekent de ondergang van de Jordaanse fruit- plantages langs de oostelijke oever van de Jordaan. Het water stroomt terug in de Jarmoek en het zuidelijk In het Braziliaanse Sao Paulo einde van het kanaal is geheel Vond kortgeleden een militair con- droog gevallen. ,gres plaats, waar officieren uit ne- VIiegtuigen van de Israëlische Len Latijnsamerikaanse staten de luchtmacht, hebben gisteren Arabi- „guerrilla" en de nieuwste vorm sche guerrilla-stellingen aangevallen |daarvan df stadsguerrilla. bespra- op de hellingen van de berg Hermon i ken 0p vHe p|aatsen doet wel een op Libanees gebied aldus een mili- of andcre vorm van guerrilla van taire woordvoerder in Tel Av.w Aan 7jch sprekPn in z„ld-Amerika. In het Suez-kanaal is gisterochtenc Chjli werd bijvoorbeeld onlangs in vroeg een zwaar ar .ller e-duel tus wap,nars(.naal sen Israel en Egypte Uitgevochten rrden „aarom prMide„t dat meer dan dne uur duurde, aldu- voor;op.f vrrlnvfn voor mi. litairen en politie heeft ingetrokken. De voornaamste bron van revolutio- waarover uiteraard geen bevestiging naire Qnrust vormen dt studenten, is te krijgen. die het in Chili, Venezuela, Argenti- v°or het grote publiek hield he cn heftige botsingen bezoek van Nixon meer verband me h°*b(.n latpn aank0. de geslaagde maanlanding. De met Amerikaanse en Indonesische vlag- In A' twee eerstgenoemde ton getjes zwaaneide schooljeugd riep 'lrn klf.in« revolutionaire dan ook met groot enthousiasme Partij MIK (organisatie voor revolu- naar het presidentiële gezelschap: jtionair links) beschouwd als cen- „Waar is de Apollo-11 en waar is trum van revolutionaire activiteit. Armstrong?" Dic activiteit is dusdanig, dat in de KPeln Miimorvnn V.onWvAn ROERMOND »GPD» De West duitse politie heeft met de arresta tie van een dertigjarige Italiaanse kelner uit Frankfurt een spocr te pakken dat kan leiden tot het oprol len van een bende die de afgelopen veertien dagen in Nederland en West- Duitsland een groot aantal valse 50- markbiljetten in omloop heeft ge bracht. De Italiaan werd door recher cheurs in de kraag gegrepen toen hy in een warenhuis in Mannheim klei ne aankopen met zo'n valse bank biljet wilde betalen. Een tweede man die samen met de kelner daar inkopen deed vluchtte de winkel uit en kon ontkomen. In Nederland en West-Duitsland is nu al voor ongeveer tienduizend marken aan vals geld achterhaald. In Nederland werd het tussen 1 en 6 augustus in Tegelen, Reuver, Weert. BELFAST (AFP) In de Noord ierse plaats Dungannon zyn gister avond na afloop van een bijeen komst van de gemeenteraad onge veer honderd rooms-katholleken slaags geweest met eenzelfde aantal protestanten. De politie maakte met de wapenstok een einde aan de strijd waarbij in totaal drie politiemannen en verscheidene demonstranten ver wondingen opliepen. Eén man werd aangehouden. Ede. Nijmegen, Zandvoort en Sche- veningen door een naar schatting 40 éi 45-jarige Duitser als betaalmid del gebruikt bij winkeliers en ban ken. De kelner uit Frankfort Nino N. wordt door de rechercheurs in Mannheim geducht aan de tand ge voeld. Hij blijft halsstarrig volhouden dat hij zijn metgezel niet van naam kent. In Nederland lykt het valse geld aan de man te zijn gebracht door een Duitser tijdens een vakantietrip naar de kust. De namaakbiljetten dragen alle maal hetzelfde numeer L 8576490W en zijn gedagtekend Frankfurt 2 ja- nuar 1960. In Duitsland zijn enkele biljetten ontdekt die het nummer L 866117W dragen. De falsificaties zijn nauwelijks van echte bankbiljet ten te onderscheiden. ('Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) De Rot terdamse recherche heeft gistermid dag ruim anderhalf uur tussen Rot terdam en Maassluis gezocht naar de koopman A. J. van H. (22) uit Maassluis, die was weggelopen uit het St. Franciscusziekenhuis, waar hij voor een blindedarmoperatie was opgenomen. De koopman, die in voorarrest was omdat hij wordt verdacht van een poging tot doodslag, keerde ongeveer twee uur later zelf weer terug naar het ziekenhuis. Hij vertelde dat hij een eindje had rondgelopen, maar weer last had gekregen van zijn ope ratie van afgelopen vrijdag. WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 our. g a Amsterdam half bew. 28 14 0 De Bilt licht bew. 28 15 0 Deelen half bew. 28 14 0 Eelde onbew. 25 12 0 Eoindhoven licht bew 29 16 0 Den Helder half bew. 26 17 0 Lh R'daih licht bew. 28 16 0 Twen the licht bew 25 13 0 Vlissingen half bew. 27 18 0 Z.-Limburg licht bew. 30 13 0 Barcelona licht bew. 27 21 0 Aberdeen zw. bew. 19 14 0 Belgrado licht bew. 26 13 0 Berlijn licht bew. 23 14 0 Bordeaux zw. bew. 27 17 15 Brussel half bew 29 18 0 Frankfort licht bew. 28 13 0 Genève zw. bew. 26 15 0 Grenoble zw. bew. 29 18 0 Helsinki onbew. 28 12 0 Innsbrück licht bew. 24 0 0 Kopenhagen onbew. 21 15 0 Lissabon licht bew. 26 18 0 Locarno zw. bew. 26 17 0 Londen geh. bew. 30 16 3 Luxemburg licht bew. 28 Madrid onbew. 34 15 0 Malaga onbew. 29 19 0 Mallorca licht bew. 30 19 0 München onbew. 23 7 0 Nice zw. bew. 26 19 0 Oslo onbew. 26 12 0 Parijs regen 31 16 11 Rome half bew. 29 19 0 Stockholm onbew. 27 10 0 Wenen zw. bew. 22 14 0 Zürich onbew. 25 10 0 Athene onbew. 31 20 0 LEI OS! BIOSCOPEN Lido; „Catherina, het hunktfC hart" 2.30. 7 en 9.15 zon 2.30, en 9.15 u. (18 Jr.). Studio: „Samen uit, samen ti 2.30, 7 en 9.15 u., zon. 2.30, 4.45 9.15 u. (a.l.). Trianon„The sound of music1 8 u., zon. 2, 5 en 8 u. (a.l.). Rex: „Gungala, de maagd va Jungle" 2.30, 7 en 9 15 u., zon, r '4.45, 7 en 9.15 u. (14 jr.) nacht' stelling vrljd. en zat. „De vampie Parijs" (18 Jr.) 11.30 u. Camera: „Barbarella" (18 Jr.) 9.15 u, zon Joe Hammond eni dlanen (a.l.) 2.30 en 4.45u. Vrijdifi zaterdagavond „The Fox" (18j0 11.30 u. 1 Luxor: „Stan Laurel en Oliver! dy als boemelstudenten" 2.30 i 2.30 en 4.45 (a.l.) „In de ban vanj Karloff" 7 en 9.15 u. (18 Jr.). TENTOONSTELLINGEN Kunstzaai Heuff. Wassenaar: ig derijen van Paul Arntzenius. 'sljy; dags t/m. 's zaterdags van 101>C bovendien op de dinsdagavonden 810 uur (Tot en met 20 augur Rijksmuseum voor Volkenkunde^ kantlefilms voor de jeugd. Din^ woensdag- en donderdagmiddag (h nam. (tot medio augustus). Molenmuseum „De Valk" (Da-, van 10 uur voorm. tot 5 uui nam) dag 15 uur nam Maandags gedj Jeugdmuseum Koppenhlnksteè Tentoonstelling over de natuur ef tiek uit grootmoederstljd. (uitsla zaterd. van 11-17 nm en na vegi Cronesteinkade 2) L De uakenhal. Dag. 106 uur: ri l5 uur L Rijksmuseum van Oudheden penburg 28): Werkd. 10 uur voflu 5 uur nam.: zond. 15 uur naji Rijksmuseun voor olkenkL (Steenstraat 1) dag. 105 u.: f dags 1— -•» uur nam. is Ned.-Legermuseum: Geopend 8* dag tot er met vrijdag 9 uur vod» 5 u nam. zon. en feestdagen!^ uur nam Rijksmuseum voor de gesel der natuurwetenschappen. Dag. uur zone 14 uur Heempark Oegstgeesterweg (Ka polder) Flora van eigen bodem" van 8 uur voorm. - 6 uur nam-'b mei t.e.m. oktober op zat. en zon i uur nam 1 Galerie Van der Vllst (Boteml? Frans de Haas (schilderyen en gnn Lyd de Jonge van Zwllhsbergenj- zaieken en plastieken) en Gerrl'.d der (schilderyen), dinsdag t/m f 9-6 uur (t/m 28 augustis) n De Lakenhal Penningparade (un eigen bezit) Dagelijks van 10-| li zondag 1-5 uur (t/m 31 augustus! d AVOND. EN NACHTDIENS!0 APOTHEKEN TE LEIDEN.^ Geopend voor spoedeisende len Centraal Apotheek Breefi telef. 20552; Apotheek R. van Smallenburg te Leiderdorp ls hele week geopend Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenlngs- en informaties y Hulpverlening tel 24101 (b.g.g Informaties tel 33921 Behandeling na ongevallei De poliklinische behandeling gevallen wordt van dinsdag' 1 tot woensdag 12 uur waargei door het Diaconessenhuls. Vrijd uur tot zaterdag 12 uur door b Eiisabethzlekenhuls (Hooigracht andere werkdagen en op zoï door het Academisch Ziekenhui! (Van onze correspondent dr. Hermann Gebhardt) Venezolaanse stad Carabobo helikop- overigens al verscheidene malen in vergrijpen die in Argentinië. Brazi- ters gebruikt moesten worden om de radiostations binnengedrongen om lië en Uruguay plaatsvonden, (luidt orde op het universiteitsterrein met revolutionaire proclamaties te laten op een hechte organisatie dic achter traangas te herstellen. Ook op ande re plaatsen zijn revolutionaire orga nisaties bezig aan de „stedelijke guerrilla." In Sao Paulo bleek dat onder andere doordat onlangs binnen enkele dagen drie televisiestations en een fabriek van Olivetti in brand stonden, terwijl terroristen in Rio de Janeiro aan de lopende band banken beroven om aan de nodige finan ciën te komen. In Argentinië heeft de exactheid, waarmee terroristen gedurende het recente bezoek van gouverneur Nel son Rockefeller twaalf bommen in verschillende warenhuizen lieten ont ploffen, grote bezorgdheid gewekt. In Uruguay heeft de regering de kranten, radio en televisie verboden om de naam van de revolutionaire terreurorganisatie „Tupamaros" te noemen, alsof men een ziekte zou kunnen genezen door over de ver schijnselen te zwijgen. Leden van deze organisatie zyn uitzenden. Ook hebben zy al ver- j dc „stadsguerrilla" staat. In de gro scheidenc malen overvallen ge- te Argentijnse krant „La Prensa" en pleegd op politiemannen om aan wa- in andere dagbladen is een „geheim pens en vooral aan uniformen te ko- plan betreffende voorbereidingen men. Het feit dat by een van die voor een continentale opstand" ge- overvallen een agent werd gedood, publicecrd, dat men echter wel met was oorzaak van het verbod om dc een korreltje zout moet nemen. In organisatie nog verder te noemen. het document zouden 1500 geestelij- Dat verhinderde leden van de Tu- ken terwijl met name genoemd pamaros-organisatic overigens niet zyn als activisten voor dc revolutie, om twee weken geleden, daags voor laatstelijk de priesters van de „Der de nationale feestdag van Uruguay, de wereld" in grote meerderheid het een van de haast heilige reliquieën geweld afkeuren, van het traditie-arme land te stelen, namelijk het vaandel van een van de 33 „bevrijdingslegers" uit het histo risch museum van Uruguay. Zy wil den het vaandel voor hun eigen „be vrijdingsoorlog" reserveren. Het mi- De groeiende populariteit van de „stadsguerrilla" betekent overigens wel dat Castro's invloed achteruit gaaf in linkse kringen in Latjjns- Amerika. Volgens de theorie van nisterie van Binnenlandse Zaken G'astro. Guevara en niet in de laatste heeft daarop een beloning uitgeloofd plaats Mao Tsetoeng is een stads voor iedereen, die inlichtingen kan I guerrilla waanzin. Zij willen dc re- verschaffen die tot terugbezorging volutionaire lonten wel ontstoken van het vaandel leiden. jzien door een elite, maar dan van De gelijktijdigheid van soortgelijk* plattelandsoorsprong. WOENSDAG Kapel West 8.00 u. Johan M. orgel mm.v Henriette Meyer der Woude, cello. Openluchttheater Zuiderpark „Toontje en Fllppie de circusbop Oude Kerk (Keizerstr. 8) 8.0£ Sander van Marlon orgel m.m.T van Gent, hobo. Pier (Schevenlngen) 8.00 u. boer en Trompetterkorps. STANFORD—LE-HOPE i Een vermaarde Britse kenner, Ralph Andrews, gs 45 jaar vertalen en onder hij is ook chef van hei taaicorps van Scotland Ya) weest van beroep vera" Hij gaat een kapperszaal: nen in Stanford-Le-: Waarom? „Omdat ik dit heb willen doen", zegt df Andrews. „Ik ben nu 7® geworden, heb geen zin om te gaan doen en ben nu o wijs genoeg geworden om tijd te gaan besteden aai waar ik werkelijk plezier in

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2