MAZEN VAN WET ÖP DE KANSSPELEN TE GROOT Discontoschroef is haast dolgedraaid FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Kamperen kost geld Geldverslindende monsters moeten op dieet $it weten we irm China Psychologie PAG 9 AUGUSTUS 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGfNA 7 SCH m. DAGBLAD Ie' wat weten we van China ["Vat leren we ervan? rlV>ord: te weinig, veel te 30 "it niet alleen voor onze mid- Mchoolopleiding, waar we met ïefenis met veel hijgen en 15 de eerste wereldoorlog be- n dan de tanden al lang [v<stukgebeten op de verschil- Haatswetten van de Betaafse ^k en de slagen van Napo- ^Jjat geldt zelfs nog voor ons Hair onderwijs. Een histori- i student die zes jaar lang lenis studeert, hoeft met een n aan kennis van het Verre te volstaan. Dat ten dele on- motto dat hy zoveel andere loet leren en voorts dat hij tennis van de taal toch ner- °Ibit als het om China gaat. '^eten we dan wel wel van 04Wat futiele feiten over Mao die zo goed kan zwemmen Salderen weten dan nog wel ;ei Tsjang Kai r.jea, voor de Wereldoorlog omstreden leider China dat zich tegen Japan Wie, in de Tweede Wereldoor- D van de grote vijf in het ge- »e| kamp en daarna verrassend esl zijn voetstuk gestoten door *hunisten. En dan is er nog de van het massale onbekende, eni700 of 800 miljoen Chinezen, W getraind in dienst van hun Wisme en schijnbaar niet be- iets aan te trekken van de i en die een oorlog met Ame- kusland inhoudt 1J« iewe leren praktisch niets over vorming van het reusach- !rJe keizerrijk, dat onder ver- nle dynastieën heeft bestaan voor Christus tot 1912, toen Wbliek werd uitgeroepen. Maar e2l voor Christus heeft er in toë een geweldig rijk, bestaan, ang geheel op zichzelf a&nge- %i tijden dat hier in West- '9 in de vroege Middeleeuwen 1Jeen schim van de Romeinse mg was overgebleven. 'l! eeuwen dat Rome groot was ?5na, breidde het Chinese rijk 3 naar alle kanten in Azië. Er i een op zich zelf staande ing. Een vrouw van een diplo- rertelde mij eens dat het zo ardig is om in een Chinees t uitsluitend Chinese kunst treffen. Niets, maar daai ook in buitenaf. Dat merkwaar- dement is in die eeuwen ont- 01 met de overblijfselen daar- rden wy nu nog geconfron- >ren op school ook niets over ten die invloed hebben gehad Chinese beschaving, byvoor- onfucius en Lau Tse. Over rtoed ook op het maatschap- lenken. We komen nu een- jen stap verder dan Moham- i staat daartegenover dat we |jk ontzettend veel veldsla- eten onthouden en niet ver lat Jan van Schaffelaar van *n in Barneveld is afgespron- leren zelfs erg weinig van igen verkenningen vanaf de lance in China. En die ver ten maakten op onze voor- meer indruk gezien de reis- in dan op de Chinezen, voor e „roodharigen" met hun neuzen en diepliggende ogen" "a bleven de werkelijke confrontatie "an oost en west in China vond Maats in de 19de eeuw. De Bse koloniserende machten, tod voorop zochten expansie in 1 In 1842 moest China Hong aan de Britten afstaan. Om- 1 1860 werkten Engeland en "Ijk samen om een opstand in 'te onderdrukken. Prof. Bou- 'i Leerboek der Economische 'edenis: Zij (Engeland en 'ijkkonden terwille van hun geen onrust dulden in het [and van hun belangrijke t-rac- tens and nam in die zelfde tyd een op de noordelijke oever van oer in bezit en Wladiwostok in Iet drong nog verder door en dringen spoorde de westelijke aan om ook verdere conces- to het verzwakte keizerrijk af ngen. Even voor 1900 leek het dat China zou worden opge- In vazalrijken van de Europese dheden. Er ontstond een anti- se en anti-imperialistische ing die in een opstand in 1900 tweg zocht. Maar deze uitbars- in rassenhaat tegen de blanken leergeslagen. keizerrijk liep op zyn laatste en m 1911 kwam het einde. Itionairen kwamen in opstand ■beschermer van de dynastie, de *al Juan Sje-k'ai maakte met pandelingen gemene zaak. Chi- td een republiek. Tot 1949 heeft publiek een wankelend bestaan verscheurd door binnenlandse n en bedreigd door gevaren van tof, zoals dat van Japan. Pas in kwam er aan een periode van instabiliteit, waar generaals el- als roverhoofdmannen hadden den, een eind. Mao Tse toeng, rste communist, die in de boe- tod de steunpilaar van de com- foche beweging had gezien, de macht in handen. En naar 'c ervan merken, nogal vast in 'n. Tien jaar geleden bleken wy esten min of meer geschokt de eerste tekenen van barsten i Moskou en Peking, fczamerhand hebben de deskun- °ns onder het oog gebracht r in het verleden nogal eens ïweest was. waardoor de Chine- liet zo blij behoefden te zijn met issen. Zie de 19de eeuw. Zie ook ren twintig van deze eeuw toen ije Stalin zyn communistische Bezeilen in China rustig liet toren door generaal Tsjang Kai moesten maar beter naar de I todigen luisteren en misschien De techniek is al lang niet meer weg te denken uit de ivereld van het amusement. Er zijn maar weinig huiskamers, waar 's avonds het spelletje ganzenbord of halma voorrang krijgt boven de televisie. In de cafés zijn de strijkjes of de „man met de harmonica" vrijwel ge heel verdrongen door de juke-box of de bandrecorder. En dan zijn er natuurlijk de speelautomaten in allerlei verlokkende vormen, kleurig-verlichte kasten die tevreden beginnen te knorren zodra ze geld „ruiken". Hun elektronisch zenuwstelsel met oplichten de en rinkelende „knooppunten" oefent een buitengewone aantrek kingskracht uit op de mens, die er heel gemakkelijk zelfs aan ver slaafd kan raken. Er zijn verschillende typen speelautomaten. De meest onschuldige speculeren niet op de goklust. Je kunt er namelijk alleen maar geld instoppen om in het meest gunstige geval een paar „vrije spelen" te verdienen. Je zou kunnen zeggen, dat je betaalt voor een paar minu ten min of meer opwindend vermaak. In dat opzicht verschillen deze „flippers" maar weinig van de gewone juke-box. Geld verdienen is er niet bij. Veel gevaarlijker zijn echter de kansautomaten, waarvan de fruitkasteen van de bekendste voorbeelden is. Zij appeleren rechtstreeks aan de goklust van de mens. Je kunt met dit „mecha nische animeermeisje". ook wel „eenarmige bandiet" genoemd, stel lig geld verdienen, als exploitant dan voornamelijk. Het Amerikaan se gokcentrum Las Vegas verdient er jaarlijks rond 36.000.000 gulden mee. Dat zou de „gokkers" toch moeten waarschuwen. De praktijk leert evenwel anders. Het is allemaal ook zo verleidelijk en 'f lijkt zo een voudig de prijzen en zelfs de hoofdprijs (jackpot) er uit te trekken. Daarin ligt dan ook juist de fascinerende aantrekkingskracht van de kansautomaten, waaraan dit artikel is gewijd. Sinds de wet op de kansspelen op 31 december 1964 van kracht werd, is de situatie er niet duide lijker op geworden. Hoe de jus titie met de nieuwe wet in de hand soms een ware razzia ont ketende tegen de wilde groei van roulette-achtige spelen, die als behendigheidsspelen werden ge presenteerd, is genoegzaam be kend. De acties van de overheid waren van zodanig uiteenlopende aard dat hieruit duidelijk blijkt dat de wet ruimte laat voor ver schillende interpretatie. Neem de spel-, speel-, gok-, hazard- of kansautomaten bijvoorbeeld. Nederland, vooral beneden de grote rivieren, is bezaaid geraakt met auto maten. Zyn het spel- of kansautoma ten? Op grond van artikel 30 van de wet op de kansspelen en de plaatse lijke algemene politieverordening A.P.V.» worden er nog regelmatig door burgemeesters vergunningen ge geven voor we wat we verder noemen kansautomaten. Een niet gering aantal burgemees ters gaat hierby af op de voorstel ling van zaken die de Stichting Be hendigheidsspelen geeft. Deze stich ting, in februari 1965 in het leven ge roepen door een negental VVV-direc teuren, beijvert zich onder meer voor het verkrijgen van vergunningen voor een kansautomaat die zoals zy stelt „voldoet aan de maatstaven, die door de wet aan geoorloofde kansspelen worden gesteld." Zy refereert hierbij aan een ..laboratorium-onderzoek" van de afdeling bijzondere wetten van de Rotterdamse politie in 1966 en aan een attest van een hoogleraar van de TH in Delft. Op grond daarvan geeft de stich ting een indrukwekkend certificaat uit ondertekend door de VW-direc teuren van Breda en Den Haag. Voor de exploitatie van iedere automaat wordt jaarlijks aan de stichting een bedrag van f 750,betaald. Hiervan wordt 10 procent gebruikt voor kos ten, van het resterende bedrag wordt de helft doorbetaald aan de VVV, in het gebied waar de automaat is ge plaatst. Indien deze meewerkt aan het verkrijgen van vergunningen. De winst gaat echter voor een groot j deel naar de particuliere automaten- exploitanten achter de schermen: deskundigen ramen dat een goed ge plaatste automaat bruto een 10.000 gulden per jaar oplevert! In totaal is naar raming een hon derdtal certificaten door deze stich ting afgegeven. Een nogal vreemde zaak. Men kan gevoeglijk aannemen dat het aantal „wilde" gokautomaten zeker het zesvoudige bedraagt van het aantal „legale". Eerst thans, na vier jaar is de justitie zo ver dat „in overleg met Binnenlandse Zaken ge tracht wordt een landelijk beleid om trent de speelautomaten te bereiken." Het woord „getracht" wyst er op dat het ministerie blijkbaar nog steeds geen sluitende oplossing heeft gevon den. zelfde gebleven. Er zijn in het alge meen nog steeds drie, meestal pa rallel aan elkaar draaiende schijven met gewoonlijk ieder 20 symbolen. Hierdoor zijn er 20x20x20 8000 combinaties mogelijk. Gewoonlijk keren slechts twaalf van de combi naties uit, de jackpot inbegrepen. Wat te leren Ondanks gerechtvaardigde kritiek op de speeltoestanden in Nevada is er van het toezicht op de kansauto maten in deze staat en in Nevada in het algemeen voor de Nederlandse wetgever nog heel wat te leren. Zo bepaalt de „Eastern Bill" van 1963 dat alle onderdelen (circa 550 van ieder apparaat genummerd en gere gistreerd moeten worden. Verder schrijft de Amerikaanse wet voor dat het aantal „jackpots" dat per appa raat moet worden uitgekeerd feilloos wordt geregistreerd zodat inspecteurs van de „State Gaming Control Board" dit te allen tijde kunnen con troleren. Evenals de verdere werking van het. apparaat. Daarbij steken de Nederlandse „maatregelen" wel heel pover af: geen centrale keuring, geen verzegeling van apparaten, meestal onduidelijk in het Engels gestelde Verwoed speler in gespannen afwachtingwat er uit de auto maat zal rollen. aanwijzingen en geen controle op de goede werking en de opschriften. Bij de kansautomaat kan het uit werp- of teruggavepercentage door of vanwege de exploitant op iedere door hem gewenste waarde worden afgesteld. Zulks in tegenstelling tot bijvoorbeeld de bonafide roulette. In de VS beschouwt men een gemiddeld uitwerppercentage van 90 als verant woord. In Nederland zyn de auto maten die door de eerder genoemde stichting behendigheidsspelen van een „certificaat" zyn voorzien, echter afgesteld op een uitwerppercentage van tenminste 70 procent. De opbrengst voor de exploitant is hier dus aanzienlijk groter dan in het zo veel besproken Las Vegas! Ook doet het vreemd aan dat de stichting heeft getracht van een overtuigende gokautomaat een vrien delijk behendigheidsapparaat te ma ken om zodoende door de mazen van de wet (op de kansspelent te glip pen. Dit zou bereikt zijn door het aanbrengen van een door een knop te bedienen rem op een der drie schijven waardoor de zeer behendige en snel van reactie zijnde speler in staat zou zyn een gunstige uitwerp- combinatie te verkrijgen. Maar heeft dit wel enige zin? Nee, dachten wy. Deze rem werkt alleen op de rechtse schijf en deze „behen digheidsuitoefening" kan slechts ef fect sorteren indien de eerste en Geschiedenis De uitvinder van de kansautomaat was (in 1895) de technicus Charles Fey uit San Francisco. Bewust of on bewust heeft hy een goed psycholo gisch inzicht gehad in de latent aan wezige „speculatie-drang" die in vrij wel ieder mens leeft. Want waar ter wereld maar een kansautomaat staat, is deze veelal bezet door iemand die hem voedt met penningen. In de loop der jaren is het appa raat aanzienlijk aantrekkelijker ge worden. De belangrijkste verbetering was wel het aanbrengen van de grote verticale hefboom die de speler de illusie geeft dat hy of zy de machine beheerst en bestuurt. Misschien komt het ook daardoor dat voor velen de attractie van een dergelijke kans automaat groter is dan die van an dere casino-kansspelen. Sinds 1964 behoren deze apparaten, in het En gels „slotmachines" geheten, tot de speelbank-spelen. In dat jaar begon hun opmars in de speelbanken van de Amerikaanse staat Nevada en daarna ook in Europa. De pompeuze zalen van Monte Car lo inbegrepen, waar de wanden nu als het ware zyn behangen met gok apparaten. Enkele cijfers ter illustra tie. In Nevada (met het bekende Las Vegas) staan er rond 24.000. De kansautomaten worden in de VS belast met rond 500 dollar aan federale-, staats- en gemeentebelas ting en brengen gemiddeld meer dan 4000 dollar per jaar per stuk op. Zy zijn goed voor circa 40 procent der ontvangsten van de speelbanken in Nevada. Het fundamentele principe van de kansautomaat is in al die jaren het- tweede schijf uit eigener beweging reeds in een gunstige onderlinge uit- werppositie tot stilstand zijn geko men. Is dit niet het geval, dan heeft het remmen geen enkele zin. Verder is de tijd die de speler heeft om in te grypen uiterst kort, namelijk één se conde na het tot stilstand komen der eerste twee schijven. Deze automaat blijft dan juridisch een kans-auto- maat volgens de Haagse spelexpert ir. F. A. Weber. Sinds december 1965 geldt uitslui tend het kriterium uit het zgn. sa- turne-arrest van de Hoge Raad. Dit luidt: beslissend is welke resul taten de grote meerderheid der spe lers in de praktyk by het spel be haalt alle automaten en speel- bankspelen zullen aan dit kriterium moeten worden getoetst alvorens een vergunning mag worden verleend. Verder kan nog worden gewezen op de uitspraak van minister Polak die in de Tweede Kamer betoogde dat ook van belang is of er van de ge boden mogelijkheid tot behendig heidsoefening wel door de spelers ge bruik wordt gemaakt. De verwachting is dat de minister van Justitie binnenkort komt met een lijst van toegestane spelautomaten en verboden kansautomaten, teneinde eindelijk een uniform optreden mo gelijk te maken en de burgemeesters voor het eerst duidelijke richtlijnen te geven. Waar vrouwe Justitia zeker een greep op zal krijgen zyn de mini- gokautomaten van Japanse makely die duidelijk analoog de mini-mode, in opmars zijn in ons land. Ruim duizend van deze „kleine bandieten" uiteraard zonder een enkele vergun ning zijn reeds „geplaatst". Bij een inval van de politie kunnen deze mobiele gok-kubusjes pan slechts 25 cm grootte, die overal kunnen staan gemakkelijk worden weggemoffeld. De kansautomaten plegen in het algemeen met pennin gen te worden gevoed. Waar om deze struisvogelpolitiek? De penningen moeten ten slotte ook met goed geld worden betaald. De oplossing ligt (alweer) in het psycho logische vlak. De speler, die penningen heeft gekocht zal gauwer geneigd zijn door te spelen tot zijn laatste pen- ning door het niet te verza digen monster is verslonden dan wanneer hij voor iedere draai b.v. zijn portemonnee uit zijn zak moet halen. Wat doet het buitenland Welke bepalingen gelden er in ons omringende landen voor kansautomaten? In West-Duitsland zijn be paalde typen kansautomaten toegelaten onder de keurings normen van het Bundeskri- minalambt te Wiesbaden. Ze staan in Spielhallenmaar ook in horeca-bedrijven. België heeft vrij ruime be palingen. Zo is de in Neder land verboden automaat Ro tamint daar evenals in West- Duitsland wel toegelaten op groJid van de wei van 23 april 1963 mits als beloning door de speler alleen maar het recht wordt verkregen om gratis één of meer malen verder te spelen. (Van onze financiële medewerker» Voor een klein land als Nederland dat desondanks een belangrijke economische macht in de wereld is dank zy de grote industriële ont plooiing en de uit vroeger jaren ver kregen kapitaalkracht is het nood zakelijk te voorkomen dat er op de algemene ontwikkeling in de wereld wordt vooruitgelopen. Daarom was het zo jammer dat in 't nu versche nen rapport van de OESO er melding van moest maken dat ons land by de algemene prijsverheffing, of beter uitgedrukt bij de algemene geldont waarding in het eerste gelid liep. Het is alleen aan het kunstig ma noeuvreren van de Nederlandsche Bank en het spel van de bankiers te danken dat de gulden daardoor niet in de frontlinie op de internationale valutamarkt is komen te liggen. Integendeel, de gulden lijkt de laatste tijd wei de meest gezochte va luta ter wereld te zijn met het gevolg dat de wisselkoers van ons devies een vaste houding toont ten opzichte van de andere betaalmiddelen. Voor een belangrijk deel is die ontwikkeling toe te schrijven aan het feit dat op de binnenlandse geldmarkt een ern stige krapte is ontstaan. Reeds toon de de rentestand op de geldmarkt dat het geld in feite op was, althans het geld dat voor onderlinge krediet- transsacties nodig is. kunnen ze hun invloed aanwenden om te zorgen dat iets van hun ken nis terecht komt in de schoolboekjes. Het is beslist nuttige kennis. J.RB. De enorme uitzetting van de bank- biljettencirculatie heeft gemaakt dat de tegoeden van de banken en van het ryk by de Nederlandsche Bank volkomen zyn uitgeput, voornamelijk omdat er steeds meer geld in de vorm van bankbiljetten bij het pu bliek in omloop is. Het gevolg van deze ontwikkeling is geweest dat de rente tot een ongekende hoogte was opgelopen. Desondanks bleef het of ficiële discontotarief van de Neder landse Bank zolang mogelijk op het oude peil gehandhaafd. Blijkbaar voelden de monetaire autoriteiten in ons land er weinig voor om aan het internationale spel letje van het opschroeven van de discontovoet mee te doen. Schoor voetend was in het voorjaar overge gaan tot een aanpassing van het dis contotarief aan de internationale rentestand, maar het water moest haast tot de lippen stijgen eer tot een nieuwe verhoging werd besloten. Aan het einde van de vorige week was het echter zover dat niet langer kon worden geaarzeld, vooral omdat het niét mogelijk was om de bankiers een rigoureuze kredietbeperking op te leggen zolang de rentevoet in ons land zover afweek van die in het In ternationale verkeer. Bijna overal is al zoveel aan de discontoschroef gemorreld dat hy zo goed als dolgedraaid is en de econo mische ontplooiing nauwelijks wordt beïnvloed door veranderingen in het rentetarief. Ondernemers gaan voort met in vesteren zolang zy zich verzekerd weten van de afzet der additionele produktie, ongeacht de hoogte van de rente, die zy voor de financie ringsmiddelen moeten opbrengen. De afzet is verzekerd zolang de inkomens harder stygen dan de vermeerdering van de nationale voortbrenging. Het is al haast sinds jaar en dag schering en inslag dat de loonbewe- ging vooruitloopt op de produktiever- meerdering, waardoor het tijdelijk lijkt of er een uitbreiding van de be stedingsmogelijkheden optreedt, doch daarvan het uiteindelijke gevolg is dat het, besteedbare inkomen niet gepeinsd over de mogelykheden om een spaarmethode te ontwikkelen, die enige zekerheid voor de toekom stige koopkracht moet geven. Het Zwitserse bankiershuis J. Von- tobel en Co heeft dezer dagen bere kend hoe de investmentfunds zich in het afgelopen halfjaar konden ont wikkelen Van de 52 funds, welke by het onderzoek waren betrokken, bleek dat er slechts 13 in waren ge slaagd om de afgiftekoers in meer dere of mindere mate op te vijzelen. naar evenredigheid met de algemene economische vooruitgang toeneemt. Loonsverhogingen zonder evenre dige produktie-aanwas leggen een rookgordijn voor de gewone man, die niet de vuurbol van de economische kern kan waarnemen. Vooral voor ouderen is het haast onstellend te zien naar de uitwerking van de alge mene geldontwaarding, die zich zo wel in ons land als elders in de jaren na de oorlog heeft voorgedaan. Het jaarsalaris van een geroutineerde kracht van voor de oorlog was gelyk aan hetgeen de ongeschoolde van daag aan maandsalaris ontvangt Knappe koppen hebben zich sul Alle overige beleggingstrusts hebben een veer moeten laten. Beleggen in aandelen is een kunst van vooruitzien op lange termijn. En het is niet mogelyk om aan te geven hoe Wall Streeet zich in de komende maanden zal gedragen. De graadme ter voor het internationale beurswe- zen is nu al sinds mei op retour en als men de grote mannen uit de Newyorkse wereld mag geloven dan zou het einde van de daling nog niet in zicht zyn. Het kan ook moeilijk dat Wall Street er de vaart in krygt zolang er in Washington gedokterd wordt i aan de mogelykheden om de over verhitting van de economie tegen te gaan. De recente verhogingen van het prijspeil, waarbij die van de staalindustrie het meest op de voor grond traden tonen wel aan, dat de economie in de Verenigde Staten nog altijd aan het voltigeren is, dat wil zeggen kunstige sprongen maakt op een galopperend paard. Voor de Amsterdamse effecten beurs lijkt het haast een onmogelijk heid om de koersen van de aande len gelyke tred te laten houden met de algemene geldontwaarding, zolang Wall Street geen duidelijke verbete ring toont. Daarbij dient in aanmer king te worden genomen dat effec tenbeurzen doorgaans vooruitlopen op toekomstige economische ontwik kelingen. Lang vóór de hoogconjunc tuur doorzette toonden de aandelen- koersen een opgaande lyn en wel in 1 zodanige mate dat sommige beleggers zich afvroegen waar het wel heen moest gaan, vooral toen de overver hitting van de conjunctuur tot gevolg had dat de rentevoet sterk opliep. Tijdelijk is er toen sprake geweest van een omzetting van aandelenbe legging in die van obligaties, maar zolang de geldontwaarding doorgaat is de aardigheid daarvan ook gauw verdwenen. Momenteel bevinden de effecten beurzen zich internationaal in een situatie die aantoont dat de wereld conjunctuur op de tweesprong is ge komen. De pogingen in de verschil lende landen om de opgaande con junctuur te breidelen zullen er uit eindelijk toe leiden dat er een terug slag optreedt. De onder nemings winsten zullen dan dalen. Zomerhuisjes, vekantiepensions, hotels, stijgen merkbaar met hun ta rieven. De grote meerderheid van het publiek merkt de stijging persoonlijk aan de staangelden van kampeerter reinen. Dit jaar werd, na invoering van de prijsstop, op de kampeerprij- zen dooreen genomen een verhoging gesignaleerd van 12 procent. Dat dit duurder worden niet alleen iets met de btw te maken heeft, blijkt wel uit het gemiddelde stijgingspercentage van het jaar ervoor: 9. En het jaar daarvoor 1114. Toen Nederland in de jaren vijftig massaal met vakantie begon te gaan en dit, met de opkomst van de bun galowtent langzaam aan kamperend ging doen, lag alles nog vry simpel. Boeren verhuurden plaatsen op hun grasveld of heidegrond aan kampeer ders voor dikwyls zeer lage tarieven. Doch de aantallen gezinnen, die gin gen kamperen, namen enorm toe. Het werd noodzakelijk dat er dingen kwa men zoals toiletgebouwen en was gelegenheid. En de kamperende stadsmens vroeg méér comfort om zijn ook al steeds comfortabeler eigen kampeeruitrusting mee te omgeven: recreatiezalen, kampwinkels, speel tuinen voor zijn kinderen, verharde paden voor zijn auto. Daarmee werd de vroegere kampeer-wei een kam- peer-b e d r ij f Dat had ook invloed op de grond prijzen. Land, dat nog niet zo lang geleden nog geen 5000 gulden per hectare kostte, gaat nu in nog een voudige kampeerstreken weg voor 20.000 a 25.000 gulden. In het Westen, komen prijzen van 40.000 gulden voor. Er zijn in Nederland circa 1800 kampeerterreinen met een totale werkelijke capaciteit van ongeveer 250.000 standplaatsen. De Nederland se kampeerraad heeft vorig jaar een uitgebreide enquête gehouden, waar bij dus gerekend voor 1968 wat de prijzen betreft het volgende bleek het all-in tarief (berekend voor een gezin met twee kinderen, auto en tent of caravan», lag by de zeer klei ne campings gemiddeld op fl,04 per persoon per dag en klom op tot f 1,60 per persoon op de grote campings. Verdeeld naar toeristische gebieden waren Noord- en Oost-Nederland en de Waddeneilanden het goedkoopst met gemiddeld door alle soorten cam pings heen f 1,27, en het Gooi, Utrecht en Veluwe het duurst met f 1,45 per persoon. Daarby is het nog van belang te weten dat men overal in het land met gemiddeld 68 tot 81 kampeerders per hectare heel wat rustiger kam peert dan in het Hollandse en Zeeuwse kustgebied met hun 171 kampeerders op een hectore (en in het topseizoen zelfs 230) In 1968 bleek dat de capaciteit van de campings sinds het voorgaande jaar met 4 procent was toegeno men. Desondanks daalde het aantal plaatsen voor vakantiekampeerders met 5 procent. Schuldige: de grote nieuwe marktverstoorder, die seizoen- verhuur heet. Vaste standplaatsen worden verhuurd aan mensen die daar hun caravan of bungalowtent een heel seizoen op laten staan, om er ook zo dikwijls mogelyk met de weekeinden heen te kunnen gaan. Het waren die vaste standplaatsen, die in een jaar tijd met 5 procent toe namen tot thans 43.3 procent van het totaal aan pplaatsen op de Neder landse campings. De gemiddelde prijzen voor tenten en ry-caravans of sta-caravans per streek van het land. vorig seizoen: Noord en Oost Nederland en de Waddeneilanden f228 tot (voor sta caravans) f 270 Noord-Brabant en Limburg f285 tot f341 Holldnds- Zeeuwse kust f294 tot f331. Meren gebied f303 tot f396. Gooi, Utrecht en Veluwe f308 tot f414. Grootste tariefstij ging toen. in het merengebied, 25 procent met het jaar daarvoor. Vaste standplaatsen verhu ren betekent voor een exploitant een gemakkelijke en zekere manier van geld verdienen. In het Hollandse- Zeeuwse kustgebied zyn er gemiddeld 18 per hectare verhuurd voor de al weer gemiddelde prijs van circa f300 per seizoen. Dat geeft een gemid delde bruto-opbrengst van f 5400 gul den per seizoen uit zo'n hectare. Er gaan verhalen over geldkloppery uit de vaste standplaatsen door cam pinghouders. Een zy het beperkte peiling van de opvattingen van deze exploitanten in verschillende delen van het land, geeft de indruk dat er vermoedelijk in hoofdzaak een aantal zwarte schapen is dat stof geeft aan deze verhalen. Een greep uit deze peiling: Campinghouder a: ik heb onge veer 10 procent vaste standplaat sen. Meer wil ik er niet, want dan wordt het hier een opslagplaats van meerendeels verlaten cara vans. Prijs circa f 425 per seizoen. Campinghouder b: wij hebben hier ongeveer 80 procent vaste stand plaatsen. Er komen er zoveel om, dat we plaats tekort komen. Campinghouder c: op mijn terrein zijn 170 van de 250 standplaatsen vast verhuurd. Ik verwacht dat het er volgend jaar nog meer zul len worden. Pryzen f405 tot f475, kan hoger worden door nieuwe voorzieningen aan camping. Campinghouder d: zestig procent is vast voor het seizoen verhuurd, en dat wordt nog meer. Je weet nooit wat voor weer het zomers wordt en nu heb je tenminste een vast inkomen. Pryzen f250 tot f350.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7