Samenzwering gangmakers „Niet staan en niet zitten Koerstipsi Fried Sclimitz klopt geïrriteerde Veentjer riher Beghetto bij sprinters slecht verliezer Zeg, e voor Okker Halve voor De Vliet DE PROBLEMEN VAN WILLY DULLENS NOG GEEN BESTEMMING LIEBHERR PAGINA 6 ZATERDAG 0 AUGUSTUS 1909 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ANTWERPEN (GPD) Behalve het „ongemak" van de Antwerpse wielerbaan die het strijden der rolrijders vertekent, gelden in het wereldkampioenschap van de stayers toch andere factoren, zoals daar zijn de samenzweringen der gangmakers, de te vergeven contracten voor winter- en navolgend zomersei zoen. Piet de Wit heeft, behalve de voor hem onvoordelige baan „ik moet kunnen duwen, tegen de wind kunnen vech ten" vooral met entraineurs en matchmakers moeten strij den. De Nederlandse kampioen verloor in de herkansing dat ongelijke gevecht. De onder „patronage'" van de Duitse winterbaandirecteur Otto Weckerling (Dortmund) rijdende Dieter Kemper stevende zonder ook maar één gevecht te hoe ven leveren, de finale binnen. Gegangmaakt bovendien door de Nederlander Bertus de Graaf, gekenmerkt als de sluwste „pi loot" op deze sportpaleisbaan. Wat lucratieve belaften van We ckerling, die bij „meetings" in Dort mund op veel supporters voor Kem per kan rekenen de zesdaagseren ner wordt er hartelijker bejegend dan vak-stayer Ehrenfried Rudolph waren na overigens 'langdurige onderhandelingen, voldoende om de kalende Dieter van de diensten van De Graaf te verzekeren. Op zyn beurt kon De Graaf in het veld ge makkelijk een medestander vinden in de persoon van de Belgische gang maker Gust Meuleman. die of hy nu wel of niet in de finale met Ver- schueren start in ieder geval by- stand wil verlenen, toen het plan werd geopperd om lastpost De Wit uit die eindstrijd te houden. De loof naar die voor hein uitzicht loze positie gebracht. De Duitsers Kemper en Rudolph zullen in de eindstrijd te maken krijgen met een op de zege gebrande Verschueren en een op de Antwerpse baan bijzonder goed rijdende Jaap Oudkerk. Trein Pas in de beslotenheid van de nau we cabine, ergens onder de Sport paleisbaan. wilde Giuseppe Beghet to het wel toegeven: „Nee. ik ryd niet goed. Normaal gesproken moet ik die Van Lancker als een trein voorbijvliegen. Maar de grote vorm zit er dit jaar niet in". De goed gespeelde veront waardiging van de Italiaan Beg hetto. Hij werd er in de halve fi nale uitgereden door de Belg Ro bert van Lancker en probeerde dat ongedaan te maken met felle protesten. HAMBURG «ANP» Nadat Tom Okker zich donderdag reeds voor de kwartfinales van het heren enkel spel van de open Duitse tenniskam pioenschappen in Hamburg had ge plaatst. kwalificeerde hy zich vrij dag ook voor de laatste vier van het herendubbelspel. Samen met zyn vaste dubbelspelpartner Martin Riessen versloeg Okker de Westduit ser Wilhelm Bungert en de Austra liër Ray Ruff els met 62, 61, 6—1. Toen de uitgangsposities eenmaal waren ingenomen, bleek de combi ne uitstekend te sluiten: Kemper op kop. de Italiaan Carniel achter Meu leman in laatste positie. Zodat het „duwen" van de Zwitser Plattner en daarachter van De Wit wel ver geefs moest zyn: Kemper werd uiter aard niet naai- Carniel toegedreven omdat Meuleman zyn renner iedere keer dwong verder vooruit te vluch ten. Gevolg: Kemper cirkelde een uur lang in het „luchtledige" zonder één trap meer te geven dan nood zakelijk was en finishte ongeschon den. De Wit: ,Jk kan hier op die baan niks. Het zou nog wel gelukt zijn, als we bij de start meteen naar de eerste positie over Kemper heen, hadden kunnen ryden, maar Staken burg was te zenuwachtig, ik ook, en daardoor vonden we elkaar in de eerste ronden niet". Ook in de tweede herkansing bleek, dat de marken van baandirecteur Weckerling hun werk hadden gedaan. De Duitser Eherenfried Rudolph, normaal gesproken niet in staat om de finale binnen te ryden, werd kun dig met hulp van de Belg Romain Een betekenis, die bleef hangen Cl|rl tussen de houten wanden. Want Gui- oIUIlcllU i seppe Beghetto had zich, een half uur eerder, uitermate opgewonden. Met filmers en fotografen om zich heen, en opgewonden Italiaanse offi cials en journalisten. Guiseppe Be ghetto was óók uitgejoeld, in een ge- zellig-vol Sportpaleis, door duizenden Belgen, die allemaal van geen pro test wilden weten. Die, zoals trou wens iedereen, wel hadden gezien dat Robert van Lancker (22) de meestersprinter Guiseppe Beghetto volkomen regulair had verslagen. Na- uurlijk, Robert van Lancker zal de schoonheidsprijs niet krijgen. De ge brilde Waal. opgegroeid op „het Was bord van Rocour", zoals de in de buurt van Luik in v ei-val rakende piste wordt genoemd, heeft méér no dig dan de zuivere, rechte lyn, die de ware snelheidsduivel in de laatste bocht naar de finish pleegt te „snij den". Maar Robert van Lancker. ge roepen als opvolger van Patrick Ser- cu. die de wegwedstrijden gaat ver kiezen, is ook snel. Waarom dan toch een protest van Guiseppe Beghello? Ach. Italianen weten hoe het hoort. En Guiseppe, geschoold in het zesdaagsevak, weet dat zeker. Wat. eigenlijk, is een ver loren sprintrit zonder protest? Wat betekent de ondergang van een ve dette zonder hels rumoer? Beghetto zag tot tweemaal toe in het „wrikkende" sprinten dat Van Lan cker met een uiterste krachtsinspan ning in de laatste bocht toepaste, enig hinderen. Een paar „zwiepers". En hy draafde daarmee naar de jury. Die evenwel laten we dat nimmer vergeten in België, in Antwerpen, en voor echt wielervolk, optreedt. Geen schijn van kans dus, voor Guiseppe Beghetto. En Guiseppe wist dat zonder meer. Had trouwens de oude rot in het vak, coach Guido Oo6ta, hem niet al na de eerste rit toegebeten: „Je rijdt stom. je rydt niet goed. Je moet over die Belg zó heen kunnen wippen". Beghetto, die toen al de rat met handopsteken had beëindigd, had be terschap beloofd. En had in de tweede „reeks" een zy-aan-zy-duel in de laatste bocht vermedeneen een kwieke demarrage was voldoende geweest. Maar ook teveel. De sprin ter-in-vorm moet in de beslissende rit die „wip" ook kunnen plaatsen. Beghetto kon het niet of niet meer. Vandaar, na dat protesteren, na het tumult, de betekenis: „Nee, ik reed niet goed vandaag". En Van Lancker? Ik weet niet wat ik misdaan zou hebben", stamelde het in wereldtoernooien bij de be roepsrijders nog ongeschoolde Waal tje. .Hy dook op me neer. Als ik mijn elleboog niet uitsteek, zoals elke sprinter dat doet, ga ik tegen de vlakte". Geruststellend knikken. Van coach Oscar Daemers, van talloze omstanders, die zich ook herinnerden j dat Robert van Lancker in het Bel- j gisch kampioenschap op Rocour Pa trick Sercu tot een derde rit had ge dwongen. Dn die rit was maar met enkele decimeters verloren gegaan. In de finale om de regenboogtrui was die derde rit niet nodig. De zeer naar dit kampioenschap toegeleefde Patrick Sercu, die zich vanaf mei op de Antwerpse baan op de wereld- strijd had voorbereid, stond Van Lancker in twee ritten geen enkele mogelijkheid toe. Telkens demarreer de Sercu op het juiste moment om in de laatste bocht over de nu uitge putte Belgische tegenstanden- heen te rijden. Niettemin was het Belgische wie lervolk zeer opgewonden, toen het op huldigen aankwam: het doordringen van Van Lancker tot de finale was een volkomen verrassing geweest. Op de derde plaats eindigde tenslotte Santé Gaierdoni, de „oude" Italiaan, die daarvoor slechts drie ronden in eenzaamheid diende af te leggen: Giuseppe Beghetto was om zijn pro testhouding te vervolmaken, niet aan de start verschenen. Gert Bals is door de Neder landse sportjournalisten in een enquêteuitgeschreven door het weekblad Revu, uitgeroepen tot voetballer van het jaar". Gister middag ontving de Ajax-doelman in het Hilton-hotel de bij de titel behorende trofee. Alkmaar, 10 augustus - 1.30 uurU Trapeziumprys: Hidda Dear. Hei ma na. Horse L. Hermien - Prism^ prijs: Hel ma W. Godelieve, Gin Westiandia - Kubusprijs: Fleetwooi Gudo Six, Fille d'Unique - CirkeL prijs: Dyveke D, Ohristiaan de Wt Fontaines, Fritz Hanover - KegeL prijs: Farm Lady, Dido van Ernsi heem, Carmania, Evaline Norton Criterium der Amateurs: Ev<, Queen, Ekster S. Cash Six, CIul Hanover P - Pyramideprijs: Flits Ex Nancy. Germania. Gilia van An^ stel - Cilinderprijs: Frances G, ta, Donta Hollandia. U AMSTERDAM Hoe hard top sport kan zijn heeft de dubbelvifc van De Vliet gisteravond op de Bos^ baan ondervonden. Het hele seizoejg is zy in haar nummer de snelste gp weest en niets leek haar van ee^ nationaal kampioenschap af te hoty den. Maar alle goede verwachting© werden de bodem ingeslagen, toej, bleek dat de dubbeltweeën van D, Vliet en Nautilus, die in hun eige; nummer de titel naar de Hades| Gouda-combinatie zagen gaan, ee^ combinatie aan waren gegaan om tt pogen alsnog een titel te winnen-- En dat is hen goed gelukt. De ove, rigens goed roeiende Vliet-ploeg koi^ niet op tegen haai- veel zwaarden clubgenoten en moest na 500 metde een lengte geven aan de bijzonder sterk roeiende combinatie-vier. du met dezelfde marge de titel behaalde* De overige uitdagen luiden: Twee met stuurman: 1. en Nederv lands kampioen Amstel-Skoll-com^ binatie (Koster-Westerhuis), Schippers, stuurman) 8.11.36; 2. Holt landia Roeiclub 8.14.84: 3. Ereteg 8.19.01; 4. Aegir 8.20.82 5. Nereut 8-31.16; 6. Argo 8.39.53. a Twee zonder stuurman: 1. Nereip- met Luydenburg en Stokvis 7.13.59; 2. Willem IH 7.26.34: 3. Pelomat, 7.44.52 4. Amstel-Skoll 7.50.26. u Dames dubbel vier: 1. De Vliet-, Nautilus (Arbou, Wacht. Krebs et^ 3 Visser) 3.42.98 2. De Vliet 3.45.43 Willem II-Nereus 3.49.72. Uitgeput na een enerverende race: de dubbelvier-combinatie van De Vliet en Nautilus 'boven) heeft de „eerste" dubbelvier van De Vliet verslagen. 3£$S SITTARD (GPD) Zelfs met de ander halve ton uit de benefietwedstrijd blijft de toekomst voor Willy Dullens (24) onzeker. „Ik weet niet wat ik nou mag. De dokter heeft staan verboden. Zitten is ook slecht, want dan verslappen de spieren. Variërend werk be veelt hij aan. Maar wat? Tegen de meeste baantjes heeft hij bedenkingen. Straks kies ik eindelijk iets en dan zegt hij misschien na een paar jaar, dat ik moet stoppen, omdat ook dat schadelijk is voor mijn knieën". Daarom kan de in Sittard woonachtige Willy Dullens nog geen bestemming noemen voor de som gelddie dinsdagavond bij Ajax- Alemannia Aachen in het Amsterdams Olympisch stadion werd „op gehaald". Hij heeft, allicht, wel over wat mogelijkheden gemijmerd. ..Een eigen zaak beginnen trekt me erg aan. Bijvoorbeeld een sport zaak. Dat lijkt de dokter ook wel iets. Maar die voegt er wel aan toe. dat ik dan een ander voor mij moet laten werken. Dat gaat toch niet. Dun zou ik zó failliet zijn. Bovendien, nu teer ik nog op mijn naamMaar het publiek vergeet je snel hoor". Er zyn Willy Dullens. sinds de charitas van Ajax, allerhande goed bedoelde aanbiedingen en suggesties gedaan. Een tuinder uit Boskoop ga randeert hem een betrekking met perspectief, IBM wil hem opleiden tot een eersteklas programmeur. Een Limburgs dagblad heeft hem van een aanstelling als journalist verzekerd. Een eigenaar van een elektriciteits zaak ziet in hem een ideale bedrijfs leider. „Het is allemaal vreselijk sym pathiek, maar voorlopig zeg ik ner gens ja op". Toch heeft Wllly Dullens géén „oceaan" aan tijd om alle voorstellen langdurig te overwegen. Vóór dec. moet hy feitelijk „rond" zyn. Want dan wordt bij een keuring uitgeplo zen of hy óók ongeschikt is voor andere arbeid dan voetbal. Tot die dag valt hy in de ziektewet. Die waarborgt hem een maximaal jaarsa laris van 16 000 gulden. Voldoende geld om „losjes" te leven. Zo'n be drag appelleert zelfs aan de doel stelling van een benefietwedstrijd. Maar als Willy Dullens in december gezond genoeg wordt verklaard voor velerlei taken, vloeit hem niets meer toe „Zonder de hulp van Ajax was ik absoluut in paniek geraakt. Wat moet ik in december gaan doen? Dit mag niet en dat mag niet". Oefenpartij De narigheid „ontsprong" in augus tus 1966. Dreumes Willy Dullens (1.69 meter klein en 57 kilo licht) treinde met Siütardia naai* Arnhem, voor een ingelaste oefenparty tegen Vitesse. „Ik zou eigenlijk die middag bekers overhandigen bij het Neder lands kampioenschap windhonden- rennen in Geleen. Dat was afgespro ken. Maar op het laatste moment kwam die wedstrijd ertussen. Ik wil de afzeggen, maar dat werd gewei gerd". In de tweede helft Sittardia was net naar 3—1 uitgelopen wentelde de even schriele als begaafde Willy Dullens met die specifieke korte (de tegenstander steevast treiterende) draai langs Van Ingen. „Ik had de bal al afgespeeld. Toen hield hy my vast aan myn shirt Dat was ik wel gewend. Dat deden er zo velen. Maar ik raakte uit balans. Van Ingen viel bovenop me. Ik voelde meteen dat er iets aan mijn rechterknie mankeer de". Pas in december echter, nadat, hij zelfs nog twee interlands redelijk had volbracht, „lokaliseerde" dokter Bronswijk het euvel. De volgende dag werd hy geopereerd aan de gekraak te knie (beide meniscussen verwijderd en kruisband geheeld). Van Ingens overtreding trof Willy Dullens („Ik was nog nooit eerder geblesseerd geweest") in zijn vlucht naar de top. Kort daarvoor schrok Sittardia het kooplustige Feyenoord af door een half miljoen voor zyn vedette te vragen. Die prijs hield in dat Dullens circa 35.000 gulden by de club ging verdienen. In 1963 bedroeg zijn aanvangs-,,wedde" 5000 gulden. Die 35.000 gulden heeft hij niet kun nen waarmaken- In dat seizoen ('66/ '67) bleef hy aan de zylyn. Zijn con tract zakte, begrijpelijk, iets. „Niet veel, want het bestuur vertrouwde op de dokter en die wist zeker dat ik volledig zou opknappen" Pendelen Dat bleek een illusie te zijn. Willy Dullens pendelde van het grasveld naar het ziekbed. Even vóór zijn dochtertje Ingrid op 12 december 1968 werd geboren, moest hy op last van de dokter zijn carrière opgeven. „Ik speelde met de combinatie Sit tardia en Fortuna waren immers samengegaan in een oefenwed strijd tegen de amateurclub Rapid. In de tweede helft kromp ik plotse ling ineen van de pijn. Weer werden er foto's genomen. Willy, zei toen de dokter, het wordt tijd, dat je naar een ander beroep uitkijkt. Het drong niet eens tot me door". Maar de realiteit- ervoer hij zeer spoedig. Zyn toekomst („Ik wilde van jongs af aan voetballer of trainer worden") stortte rommelend ineen. Hij kwam in de ziektewet. Zijn sala ris. altyd vlot door 't heilig in 'n gun stige ommekeer gelovende Sittardia uitgekeerd, werd tot de helft inge krompen. „Toen ik zo veel begon te verdienen, is nog geopperd me apart te laten verzekeren. Maar niemand zag daar zo direct de noodzaak van in. Na de fatale wedstrijd tegen Vi tesse heb ik het alsnog geprobeerd. Dat kon wel. maar dan met uitzon dering van de geraakte knie De voetbalbond zelf studeert nog immer op een verlichting voor deze trieste gevallen. „Het hoort, vind ik, dat je bij blijvende invaliditeit als voetballer tot je 32ste jaar financieel wordt geholpen. Het is toch je hoofd beroep. Als ik had kunnen doorgaan, zou ik op mijn dertigste waarschijn lijk zijn binnen geweest" Na het de finitieve oordeel van de dokter vond LEIDEN ..Ben ik even blij dat ik niet tegen Veentjer hoef te spe len", zei gisteren Ron van Gelder. „Schmitz onderhoudt een stevig tempo, hè Het lijdt geen twij fel of Van Gelder vindt het speltype van Schmitz plezieriger dan dat van Veentjer. Het lag overigens niet ge heel aan de tenniskwaliteiten van Schmitz, al zullen wij de laatsten zijn om die kwaliteiten te bagatelli seren, als wel aan Veentjer zelf, die juist toen hy de zaken onder con trole leek te gaan krijgen, zijn zelf beheersing verloor en daarna maar één doel scheen te hebben, namelijk zo snel mogelijk het gravel van Roomburgs hoofdbaan verlaten. Schmitz won met 75, 36, 60! Veentjer verloor zijn zelfbeheersing in de derde set! Ron van Gelders papieren zijn zodoende sterk in waarde gestegen. Via een moeilijke drie sets zege op Martens bleef hij in het strydbeeld: 46, 75, 6—3. Verder won Fred Hemmes van Loek Sanders, 62, 64. Hans Haks van Frits Luyk, 6—1. 6—3 en Adama van Scheltema van Vaarties. 64, 61. In het damesenkelspel kwam Ju dith Salomé, niet alleen een plezie rige verschijning op de baan door haar elegant bewegen, maar even eens door haar voorbeeldig gedrag, tegen Joke Groen met de hakken over de sloot: 75, 64. Er werd niet met het racket gesmeten en evenmin werden er ballen over het gaas geslagen. Nu willen we bepaald niet verkondigen dat de spelers en speelsters ernaar moeten streven missers op kritieke momenten mei een glimlach te accepteren, maar zoals het vandaag de dag vaak toe- I gaat, is geen reclame voor de actieve sportbeoefening. door de nationale kampioene verlo-n ren eerste set, 97. De grotere men'-_ tale hardheid van de in vele inter nationale duels gerijpte Marijka Schaar was voor de zo hoopvol be-w gonnen Ina Onnes echter een i% grote hindernis op weg naar de^ triomf. Marijke Schaar werkte zic% boven haar depressie uit en won met. tweemaal 62. a; In het herenenkelspel B verdween, Kuypers van het strijdtoneel. Con-jj] standse schakelde hem uit met aan duidelijkheid niet te wensen la-j tende score van 63. 61. Er kwa-^j men nog twee van die opzienbarende;:) uitslagen uit de bus rollen. E. de Vries bond Robbers met 63, 6 aan de zegekar en Van Mourik ga(?e een sterk beneden zyn normale ni-^ 1 veau spelende Jaap Temminck geen gelegenheid om zijn slagritme te hervinden, 60, 62. t Voor Van Mourik werd het gis te-E ren helemaal een goede dag, want hij slaagde erin zijn, naar onze me-'1 ning zwaarste cohcurrent, Con- standse, in drie sets te bedwingen: 6—3, 5—7. 6—3. Van het C-front mag de overwin- ning van Koos je van Leeuwen op def districtskampioen B en C. Anita j Steenhauer, niet onvermeld blyvx, 46. 64, 64. Een uitstekende dn prestatie. F By de heren werkte Arnold van dei- Capellen zich op bekwame wyze K iti Dullens bij toeval vrijwel ogenblikke lijk metier. Een vriend, met een kap perszaak voor heren, haalde hem met lichte aandrang over te komen assisteren. „Ach. het boeide me wel. Mijn vrouw Jeannie en ik maakten al meteen plannen om tezynertyd een dames-salon te openen". Stijf been Het noodlot sloeg hem nogmaals neer. Na vyf maanden van scharre len rond een knipstoel begaf de lin kerknie het. „Op een zaterdag, het was erg druk, ontdekte ik opeens dat mijn gezonde knie flink dik was". Weer betrok het gezicht van de ge raadpleegde dokter: Willy Dullens diende het werk onmiddellijk te sta ken. .Ik laat mij er niet aan opere ren. Ik ben daarvoor met die andere knie by een Duitse specialist geweest. Willy Dullens, echtgenote Jenny en dochtertje. Die durfde niet te snijden. Hy was bang dat ik er een styf been aan zou overhouden". Er rest de nimmer klagende Willy Dullens nauwelijks enig sportief ver zet. „Ik was juist tien dagen bezig zwemmen te leren. Het was nog de enige sport, die mij was toegestaan. Ik vorderde opmerkelijk snel. Ik haalde al de overkant". Het „uitval len" van de tweede knie overscha duwde dat persoonlijke succesje. „Het gaat niet meer zo makkelijk. Ik geef het voorlopig op". kwetsbaar De nationale kampioene Marijke Schaar stapte ook al niet zonder kleerscheuren de baan af. Ina Onnes was door haar partner in het ge- mengddubbelspel B goed geïn strueerd. Zij bestookte onophoude lijk de linkse forehand van Marijke Schaar en die bleek inderdaad, al thans in deze wedstrijd, kwetsbaar der te zijn dan de rechtse. Het pu bliek beleefde de sensatie van een langs H. Luyk, 60, 75. In de eer ste set had laatstgenoemde in het geheel geen vat op het allround- F spelletje van Unicums meest toon-*? aangevende jonge speler «Loek San-, ders, competitie spelend bij Room-F burg hier buiten beschouwing latend) P1 maar zijn herstel in de tweede set 1 was prima. Sohellaars diende de eerste set van zijn party af te ge- ven aan Alting Sieberg, 36, maar F in de volgende sets was hy met zijn i?1 grotere beheersing van de ground- al strokes oppermachtig: 62, 60. Tenslotte dwong A. Koemans zyn p' tegenstander, de geroutineerde De F Vicq, tot opgeven: 6—8. 7—5, 3—2. p Bij deze stand kon De Vicq een op- |d' gelopen spierblessure niet langer ne- [e geren. Jammer van de wedstrijd die het aanzien door het grote enthou- 'es siasme waarmee werd gestreden. F doorlopend ten volle waard was. 1 KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN, AFWASMACHINES LIEBHERR NEDERLAND N V 020 946287 AMSTERDAM n Be r re: tji «e De;

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6