Goed bevolkte zomerse markt Grensgevechten ontelbaar Uw Leidsch Dagblad Dorstige stadsbloemen tanken sloot water ijt 1 H Russische diplomaat uit Amerika gezet 2 3 LEIDSE FLITSEN Leidse sinoloog over spanningen R usland'Cliina mee op vakantie Veeprijzen handhaafden zich RUMOR ZET POLITIEK VOORT Waarom zij niet? PAGINA LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 H ov. LEIDEN Volgende maand gaat men aan het Sinologisch Instituut van de Leidse universiteit beginnen met een in teressant experiment: er zal een programma komenwaarin men meer dan tot nu toe aandacht zal gaan schenken aan de ontwikkelingen in het hedendaagse China. Grote motor achter dit programma is prof. dr. E. Zürcher. docent voor de geschiedenis van Oost-Azië, in het bijzonder van de ont moeting tussen Oost en West. Zijn medewerker drs. C. Schepel zegt over het nieuwe pro gramma: „Wij willen mensen in de maatschappij gaan af leveren. die behalve het lezen van modern Chinees ook het noodzakelijke afweten van politiek en economie. Zij moeten praktisch geïnformeerd zijn over het China van na 1949. over de staatstheorie, de partij-opbouw enzovoort" Tot nu toe was het Sinologisch Instituut dat uniek is in •ons land. voornamelijk historisch georiënteerd. Ook wil men er naar streven het voorhanden zijnde studiemateriaal, dat bijzonder kostbaar is. beter toegankelijk te maken voor stu denten en belangstellenden. In de nieuwe opzet zal gestreefd ivorden naar meer specia lisatie voor de studenten die zich met het moderne China bezighouden. Drs. Schepel: Dit gebeurt mede op aandrang van de studenten, maar het idee houdt prof. Zürcher al jaren bezig. We willen dat de studenten na het kandidaatsexamen een eigen richting gaan zoeken, en we denken daarbij ook aan een eventuele samenwerking met de sociologen en politi cologen in Leiden. Een soort project-onderioijs dus. In grote trekken gezien zou je kunnen zeggen, dat we willen proberen onze opleiding dichter bij de maatschappij te brengen, meer aan te sluiten bij de eisen die de maatschappij nu eenmaal stelt". Drs. Schepel heeft zelf anderhalf jaar gestudeerd aan de universiteit van Michigan, in Ann Arbor in Amerika. Hij heeft zich daar in de eerste plaats bezig gehouden met zijn 19e eeuwse proefschriftonderwerp. Maar daarnaast heeft hij zich natuurlijk ook enigermate georiënteerd op zijn toekomstig uierk. In ons land geniet hij enige bekendheid door zijn ver taling van het Rode Boekje van Mao. <Foto LD/Holvast) LEIDEN Het beeld van de gisteren gehouden veemarkt verschilde niet zo heel erg veel met verleden week. Een ta- j melijk rustige goed bevolkte zomerse markt. Door iets ruimere aanvoer in de wolvee- en slachtveeafdelingen liep de aanvoer met enkele honderdtallen op tot 2294 dieren. Ook de handel deed het nog tamelijk rustig aan en de meeste prijzen wisten zich nog wel te handhaven, vooral voor het klassevee. Vette lammeren waren iets duurder; vette kalveren, schrammen en biggen noteerden iets lager. In de vleeshandel ging het even eens nog niet wild toe maar was er toch wel een tendens van enige verbetering te bespeuren en de verwachting is, nu de vakanties ten einde lopen, dat handel en afname zich weer iets zullen toespitsen. Ilc"| 4 va: ïn.ij chti T ■nj (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Komt er oorlog aan de Russisch-Chinese grens? De Amerikaanse jour nalist Harrison Salisbury belang bij dat dit naar buiten kwam, zelfrechtvaardiging voor de Chine- der één hoedje speelt, dat Moskou maar sinds de openlijke breuk tus sen Peking en de „nieuwe tsaren" in Moskou is dat anders" voormalig correspondent van\ Oude verdragen de New York Times in Mos-> P kou, schrijver van een be roemde reportage over Noord-Vietnam, sluit de mo gelijkheid niet uit. Hij rap porteert over de Russische gr ensv ersterking en die gi gantische afmetingen aanne men, over de explosieven die langs de duizenden kilome ters grens in Azië liggen op gestapeld. Komt er oorlog aan de Rus sisch-Chinese grens? De Leidse sinoloog C. Schepel waagt het te betwijfelen. Waagt het, want het voor spellen van een oorlog is al tijd een hachelijke zaak en zeker in het geval dat China er bij betrokken is. De sino loog moet namelijk rekenen met een reeks onbekenden. De Chinezen sluiten hun be wegingen duidelijk af voor vreemde pottenkijkers, zoals China-kenners uit het kapi talistische Nederland onge twijfeld zijn. Toch valt er wel iets te zeggen jver de huidige spanningen aan de fjhineesRussische grenzen, over incidenten. Schepel: „De Russen felf hebben ook al jaren geweten dat een massale Chinese macht aan grenzen stond. Het aantal grens- hcidenten is ontelbaar, maar dat i ook al jaren het geval. Vroeger ladden de partijen er veel minder 'sllj -17 I 4 gui^ mi» T,l a W slut Bij de grensafbakening tussen Rusland en China gaat het om oude verdragen, die de Chinezen herzien willen hebben. „Het gaat voorna melijk om een verdrag van 1861, zen. Schpel wijst er op dat Mao Tse in feite verloren is voor het commu- toeng vanaf 't begin van zijn regiem nistische kamp. Volgens de Chine- een gerechtvaardigd wantrouwen te- se propaganda en in de visie van waarbli onder meer het gebied van j Wladiwostok aan Rusland werd af gestaan door een innerlijk verzwak' gen de Russische heersers, tegen Stalin met name heeft gekoesterd. Het waren de Russen die de Chine se communisten in de jaren twintig onder de voet lieten lopen door de j Komintang van generaal Tsjang- Kai-sjek, de oude maan, die nu nog Formosa beheerst. „Ook na 1959 is Mao nog lelijk door Stalin voor de gek gehouden. Denk maar eens aan de zogenaamde schenkingen van China. Toen is _ook de grens langs Ruisische kant. wat gewoon lenin gen bleken te zijn, met een fors ren de rivier de Oessoeri onduidelijk vastgelegd. Daar komt bij dat elke jonge staat - en dat is communstisch China de neiging heeft zijn gren zen zo scherp mogelijk af te bake nen, liefst langs de verst mogelijke historische lijn". Drs. Schepel is uitermate voor zichtig bij het trekken van conclu sies. Maar hij gelooft dat de huidi ge uitingen van onbehagen over de tepercentage. Dat alles heeft natuur- Peking geeft Moskou nu aan Was hington toe om zijn eigen bestaan veilig te stellen. Georganiseerde chaos Natuurlek hanteert Peking de bui tenlandse twisten ook om de aan dacht van de binnenlandse spannin gen af te leiden. Drs. Schepel zegt daarover: „Binnenlands kampen de Geen grote maar toch redelyke O" aanvoer van gebruiksvee en door de droogte nog zo'n beetje hetzelfde beeld. In de melkvee-sector weinig animo en een rustige handel, waar bij de prijzen maar zeer moeilijk te handhaven waren. In de sector vare-koeien voor de goede kwaliteit een prijshoudende en redelijke handel, maar voor de mindere soorten een kalme handel terwijl jong en oud mager vee voor I knap lagere prijzen werd verhandeld, i Notering: melk- en kalf koeien van f975 - tot f 1300.- en f 1650.-. Vare koeien van f 675.- tot f 1.000.- en I f 1.450 - j In de afdeling vette koeien een be- hoorlijk ruime aanvoer, maar over het algemeen nog een tamelijk krap j aanbod, waardoor er nog wel wat I aanvulling nodig was. Als gevolg van brek aan wat anders. Natuurlijk het warme weer ging het in de vlees- heeft ook de vrees eenvoudig een handel nog niet veel beter, maar in moderne technocratische staat verband met het aflopen van de va- „nieuwe tsaren" alleen maar ver sterkt". Daar komt nog bij dat de Chine zen op het ogenblik bezig zijn te ex panderen binnen hun eigen grenzen. Schepel legt uit: „In Mantsjoerije en Mongolië worden grote gebieden situatie aan de grenzen toch voor die tot nu toe praktisch leeg waren, een groot deel van Russische kant j bevolkt. Er worden regionale indus- komen; mogelijk komt hierbij een j triecentra opgericht. Maar ook dat soort vage Russische angst om d ,s niet direct opzienbarend. Vanaf hoek kijken. „Dat is ook niet hele- 11950 hebben de leiders er op geha- maal onbegrijpelijk, pe Chinezen merd dat er een regionaal industri- laten hun grensgeschillen met hun I alisatie-plan moest komen. Voordat buren als het ware gepaard gaan de communisten aan de macht kwa- met een militaire begeleiding. Daar men. was de Chinese industrie alleen komen botsingen uit voort. Bovr jn de kwetsbare kuststeden ontwik dien zijn de Chinezen rotsvast over- keld. Daaraan heeft het regiem een lijk Mao's wrok tegen de Russische communjsten nog steeds met een soort georganiseerde chaos, die ze blijkbaar tamelijk redelijk in de hand hebben. Nog steeds werkt de culturele revolutie door. Het partij apparaat ligt aan duigen. Er heerst grote onzekerheid onder het volk. Je moet je voorstellen dat je in een ge bouw zit van tien verdiepingen. Dat er geen trappen in zijn en dat alle deuren dichtgespijkerd zitten en dat alle ramen zijn ingegooid. Dan krijg 3e ongeveer een beeld van het kader waarbinnen de Chinezen zich nog bevinden". Nog steeds is het beeld van de cul turele revolutie niet helemaal helder. Deze omwenteling lijkt te zijn in gegeven door vrees voor het revisio- eind gemaakt" nisme, waaraan Rusland volgens Het staat wel vast dat de twist de Chinese visie ten gronde is gegaan, tussen China en Rusland ook tot in- „Natuurlijk moesten er oude resten zet de leidenderol in Azië heeft. Ook worden opgeruimd, overblijfselen uit in verband hiermee tamboereren de de pre-communistische tijd, oude Chinezen op het thema dat Rusland leerkrachten worden vervangen, die Het nationalisme vormt een soort met het kapitalistische Amerika on- ze na 1949 hadden laten zitten bij ge tuigd van hun eigen gelijk". Zelf- rech t va a rd iging ADVERTENTIE Pw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie al« wilt helpen, doow gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. it. Als brief verzenden en frankeren met 26 ot. en m U Ons HUISADRES Is: ;er. Ijdf a Naam: bt I Straat: no 11 WASHINGTON «Reuter. AP) —ivoor Amerika om scherp tegen deze Woonplaats |Wij hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing to. Ons VAKANTIE-ADRES 1*t P*. straat plaatsnaam tijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adree niet Invullen, maat wel datum le en laatste dag van inhouding). 2jOPZENDEN INHOUDEN: doorhalen wat met verlangd wordt. f le dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. 1 Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode. Buiten de 2 Beneluxlanden f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag Voor tijdelijk ln te houden kranten wordt bij restitutie van het teveel be taalde abonnementsgeld f 0,50 ln mindering gebracht voor administratie- boeten. (De 44-jarige Sowjet-diplomaat Igor (Andreyev is op beschuldiging van j spionage uit Amerika gezet. An- I dreyev was lid van de Russische af vaardiging bij de Verenigde Naties. Hoewel Andreyev reeds op 22 juli Amerika heeft verlaten, is de zaak nu pas openbaar geworden, omdat de Russen als antwoord op de uit wijzing de Amerikaanse econoom Milton Kovner enkele dagen geleden hebben aangezegd Rusland binnen een week te verlaten. Moskou heeft hem echter niet beschuldigd van ac tiviteiten die niet overeen komen met zijn diplomatieke status, reden i ROME iDPA RTR) De door de j christen-democraten gevormde Ita- I liaanse minderheidsregering onder leiding van premier Mariano Rumor 'zal de politiek van de in juli afgetre den centrum linkse coalitie voortzet ten. Dit heeft Rumor gisteren in een regeringsverklaring in het parle ment meegedeeld. Als belangrijkste taken van het nieuwe kabinet noemde hy universi taire hervormingen, belastinghervor ming. aanvaarding van nieuwe rege lingen voor de werknemers en goed keuring van een financieringswet voor de invoering van autonome ge bieden. In de Leidse Maranathakerk (herv. gemeente) gaat in de zondag- oohtenddienst niet voor ds De Jong maai- ds. I. de Tombe, emeritus predikant in Leiden. uitwijzing te protesteren. ..Wij be- schouwen deze actie als totaal on verantwoord." Een woordvoerder zei dat de rege ring van de V.S. zowel bij de Rus sische autoriteiten in Washington als in Moskou heeft geprotesteerd: „Wij beschouwen het als een zeer kort zichtige daad, die niet overeenstemt met de belangen van beide landen en die schadelijk is voor de weder zijdse betrekkingen." te worden met alle gevolgen van dien, bij de culturele revolutie een rol gespeeld". Schepel geeft graag toe dat de ui tingen van de culturele revolutie met haar massale demonstraties voor ons een griezelig effect hebben. Hij kan geen antwoord geven op de vraag hoe je mensen zover krijgt, om zich vol vreugde over te geven aan een mengeling van padvinderij en deba tingclub met allerlei griezelige by- verschynselen. „Maar vergeet niet. dat ze echt van plan zijn om een nieuwe maatschappy op te bouwen. Rat ze alles vlugger willen dan het elders is gegaan. En dat ze het voorbeeld van Rusland voor ogen hebben, waar het revolutionair elan is doodgelopen. Naai' aanleiding van het verschij nen van de „Voetbalkrant '69-'70", zou ik een aanmerking willen maken omtrent de inhoud: Het is voor het 3de jaar dat ik in deze Voetbalkrant de laagst spe lende verenigingen uit Leiden he laas weer moet missen, terwijl het betaalde voetbal en de grotere ver enigingen zoals UVS, LFC en Roo- denburg telkens weer uitvoerig naar voren worden geschoven. (Wordt dit soms bewust gedaan?) Ik wil u hier even wijzen op het feit, dat ei* by de lager spelende verenigingen gezamenlijk, evenvee' of meer mensen betrokken worden dan alleen bij de „grote drie" Daarom zullen vele verenigingen het op prijs stellen wanneer uw krant ook hen eens onder de loep wil nemen omtrent hun problemen of nieuwtjes. Zij hebben er m.i. ook reoht op. om eens in de belang stelling te staan bij het voetbalpu bliek. Met dank voor de te nemen moeite, verblijf ik, Hoogachtend, C. SOUDAN, Bachstraat 450. kanties verwacht men iets meer druk te. reden waarom er meer aandacht aan de bevoorrading werd besteed. Er waren genoeg kopers maar door de ruime aanvoer geen hogere pry- zen by een redelyk tot matige han del. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3.75 tot f 4.45 en f5.-; extra kwaliteiten tot f5.30; slachtstieren van f 4.70 tot f 5.- en f 5.20; worstkoeien van f 3.60 tót f 3.70 De aanvoer van vette kalveren was wel even minder maar de aangevoer de kwaliteiten waren bijzonder. Zo wel voor het binnenland als voor de export was er een goede vraag naar kalfsvlees. Het warme weer is er ech ter oorzaak van dat de mesters hun dieren kwijt willen, waardoor veel aanbod en iets lagere prijzen. De handel deed het niettemin tamelijk vlug af. Notering per kg levend gewicht; van f 3.50 tot f 3.60 en f 3.80. Enkele prima's boven notering tot f 3.90. Wol vee Biggen van f 90.- tot f 95 - en f 100.-. Ook de handel in slachtvarkens bleef kalm. By iets minder export en geen groot aanbod was er toch nog een redelijke vraag. Het geringere aanbod had daardoor maar een lichte prysdaling tot gevolg. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van f 2.60 tot f2.64; lichte slachtzeugen van f2.- tot f 2.10. In de afdeling geiten een aardige aanvoer en een redelijke belangstel ling. De handel deed het goed en was prijshoudend. Notering: van f35.- tot f75.- en f 105.-. De aanvoer van wolvee was wel ruimer maar toch niet groot. Met de zuiglammeren is het al behoorlijk aan het minderen terwijl de jonge late lammeren pas in de nazomer los komen. Er is op de boerderij weinig te koop. De vette lammeren gingen daardoor bij het krappe aanbod vlug van de hand met weer iets styvere pryzen. Ook de vette schapen konden goed en prijshoudend worden ge plaatst. Voor de enkele aangevoerde fok schapen bestond er minder belang stelling en deze handel had een rus tig verloop, terwyl het in de sector weide-lammeren maar traag toeging met moeilyk te handhaven pryzen. Notering: vette schapen van f95.- tot f105.- en f125.-. Vette (zuig)- lammeren van f 125.- tot f 145.- en f 165.-. Fokschapen van f 130.- tot f 150.- en f 165.-. Weidelammeren van f95.- tot f115.- en f125.-. Varkens De lagere prijzen van vorige week deden hun invloed gelden bij de var kens vo or fok en mestery. Aanvoer en animo waren daardoor minder en de handel deed het kalm aan met nog weer iets gedrukte tot terug lopende pryzen voor schrammen en biggen. Notering: drachtige zeugen van f 550.- tot f 600.- en f 650.-. Schram men van f 110.- tot f 120.- en f 130.-. De Leidse 3-oktober-markt wordt in verbaind met de verplaatsing van de kermis naar het parkeerter rein van de Groenoordhal nu gehou den op de Haarlemmerweg tussen Maresingel en Willem de Zwyger- laan. Wij meldden dit reeds eerder, maar nu is er zekerheid door een brief van de gemeente over het be sluit van het college van B. en W. aan de bewoners van de Haarlem merweg. aan wie o.a. wordt meege deeld. dat er op 2 en 3 oktober geen verkeer over de weg mag en geen auto's kunnen worden geparkeerd. Op de dinsdagavond 19 augustus in de collegezaal Stationsplein 12 te houden discussie-avond over het plan van de gemeente tot de bouw van een elektriciteitscentrale in de buurt van de Kagerplassen komen o.a. de volgende onderwerpen ter sprake: Open brief der vyf biologen en ondersteuning hoogleraren; Koelwater en het omringende mi lieu; Centrales, technische en biochemi sche aspecten; De toenemende behoefte aan ener gie en de menselyke levensruimte; Watervervuiling en zyn wettelijke regeling; Centrales, algemeen. LEIDEN Hoe blijven de bloe men in bakken en perken in de stad zo fris? vraag je je af in deze zomer, waarin de regen met va kantie is. De gemeentelijke plant soenendienst heeft er een een voudig intivoord op: we drenken de dorstige stadsbloemen. Dat gebeurt in deze droge pe riode driemaal per week met een tankdie op een wagen achter een trekker door de stad gaat. Je tank heeft een inhoud van twaalfhon derd liter, maar er is geen nood als de tank leeg is. De bloemen krijgen slootwater en onderweg vindt chauffeur Bert v. d. Voort dus „tankstations" genoeg. Een pompinstallatie gaat mee. Het besproeien van de stads bloemen begint 's morgens vroeg in de Hoflaan in Zuidwest. Waar nodigwordt gesproeid: bloem bakken en waar mogelijk bloem- Tegen het middaguur zijn de 1 beurt. Onze fotograaf maakte perken. Geen gras Dat zou te veel representatieve bakken met gera- daar gisteren een plaat van. water en iverk kosten. niums bij het stadhuis aan de I (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3