«a rouw boven 40 rordt zorgenkind Een tweede jeugd VUKAANSE VISIE OP HET JAAR 2001: Moederlijke ►AG 9 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 In Parys staan de gouden stoeltjes weer op zolder. Dior's ontwerper Mare Bohan ging deze week als eer ste met vakantie. Hij vloog naar Tang er. waar hy zich inscheepte aan boord van een jacht, waarmee hij een cruise van een maand over de Middellandse Zee zal maken. Courrèges vertrok met zijn vrouw Coqueline in hun groene Austin - Cooper naar Israël en volgen de week, wanneer Patou's ontwerper Michel Goma voor een paar weken naar Capri gaat, mogen zijn atelier meisjes weer groene jurken aan. Iets wat de rest van het jaar streng ver boden is omdat Goma een gruwelij ke hekel heeft aan alles wat groen is. In Parijs blijven inkopers van confectiefabrieken, warenhuizen en kledingmagazijnen achter met de brokken. Met brokstukken van de mode van 1918, 1928, 1938, 1948 en 1958 die tezamen de mode van 1970 moeten vormen. De mode voor de komende winter is verwarder dan ooit. Wie „in" wil zijn kan kiezen uit tientallen mogelijkheden Zoals mini-rokjes korter dan ooit, die maar net de billen bedekken en daarom heel decent met witte wollen maillots en vrij nauwe coltruien worden gecombineerd. Rokken, die op de knie of een handbreedte er boven vallen en tenslotte rokken tot op de kuit en mantels tot op de grond. U kunt wat de Parijse couturiers betreft uit winkelen gaan in een broekpak, maar ze vinden u even charmant in een Bermudapakje met hoge laarzen of in een zeer nauwe maxi-japon waar u zonder hulp van een takelwagen onmogelijk de tram mee inkomt. De enige gemeenschappelijke lijn vonden de Parijse modevorsten in de van boven nauw aangesloten en beneden de taille uitklokkende man tels. Creaties die met opvallend veel opgestikte battledresszakies waren gegarneerd. Als u zelf enthousiast de breipen hanteert zet dan alvast maar een heel stel steken op. want handge- breide stola's van zon twee meter lang, wanten, maillots en ijsmutsen behoren tot de allernieuwste mode snufjes. En mocht u soms nog een paar ouderwetse ryglaarsjes van uw grootmoeder op zolder hebben lig gen, haal dan maar gerust een fles champagne in huis om dit heuglijke feit te vieren want precies dezelfde miss. Dior. miss Balmain en Saint Laurent voorzeshonderd gulden. Neen erg voordelig bent u in Parijs waar tien francs eigenlijk niet meer dan een rijksdaalder waard is. niet uit. De prijzen van de haute-couture jurkjes zijn by de meeste mode huizen van zo'n twee tot ruim drie duizend gulden gestegen. De ge confectioneerde boutiquejurkjes zijn een stuk goedkoper. De voor deligste overhemdjaponnen bij de miss Dior, miss Balmain en aint- Laurent boutiques komen op onge veer driehonderd gulden. In de Courrègesboutique kunt u als een doorkijkblouse voor f 50, een zonnebril voor f20 een ijsmuts voor f 25 en een tricot body-stocking voor f 200 krijgen. j Courrèges de man, die een paar jaar geleden voor de totale omme- l zwaai van de mode zorgde en die met zijn karakteristieke astronau- tenjurkjes, die bij miljoenen werden nagemaakt, het straatbeeld in de ge hele westerse wereld is gaan be- i heersen, denkt over de oprichting i van een boutique in Amsterdam. Courrèges is overigens niet de eni ge couturier, die op het ogenblik buiten de Franse grenzen een net werk van boutques opbouwt, na Het turbulent Parijse modeweekje werd besloten door de huizen Cardin en De Givenchy, die nog iets van de eer van de lichtstad redden. Cardin was de enige die met zwier maxirokken voor deze winter wist te brengen (links boven). Zijn mini-ensemble (zwart leren rokje, zwarte jersey trui en wollen kousen) oogstte minder bewondering (rechts boven). Paco Ra bane weet altijd de nodige publiciteit te verkrijgen. Ook nu weer gebruikt hy veel metaal (links onder) De Givenchy ontwierp een reeks statige mantels (rechts onder). -T5- )upe, de Paris ORtJOS HAGER3 Yves Saint-Laurent, Real en Lapi- I dus zal Patou binnenkort een mode- I winkeltje in Brussel openen. I Kortom de Parijse modevorsten 1 zijn afgedaald uit hun ivoren torens en maken met een knipoog naar de Londense Carnabystreet, creaties, I die door de hippies allang wor- den gedragen en daarmee is het mo- deontwerpen weer terug naar haar j aloude uitgangspunt: couturiers schrijven een mode niet langer voor, maar laten zich door de progressie ve jeugd voorschrijven wat gedra- i gen moet worden en wat niet. Kleuren Donkerbruin, beige, paars, wit, zwart, lakrood en fuchia- roze. Stoffen Tweeds, wollen jac quards, wollen shetlands, satijn flu- I weel, chenille en kant. Stofdessins Sombere meubel stof gobelinpatronen, geometrische dessins, prince de galles, pieds des poules maar voornamelijk effen en j geen enkel bloemetje. Jurken Overhemd japonnen of jurken met boothals en een ronde j daaronder aangerimpelde pas. Lange I mouwen of mouwen tot op de elle boog. Pakjes Vestpakjes over wollen coltrui. Combinaties van wijd aangerimpelde, overslag of zeer nauwe rechte rokken met korte of extra lange jasjes met ceintuurtje en opgestikte battledresszakjes. Broekpakken Bestaande uit pantalons met vrij nauwe pijpen en extra lange dubbelknoopsjasjes. Mantels Redingotes of trench coats met ceintuurs en opgestikte zakjes. Cocktailcreaties Veelal met rok ken tot op de kuit met ronde hals, ronde pas, lange mouwen en een aangerimpelde of lange rechte rok. Bont Panter, panter, panter, panter, tijger, persianer. Schoenen Rij glaasjes uit vroe ger tijden, terugkeer van pumps met de spitsere neuzen en lange lieslaar zen. (ADVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jenge slijL BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN i We over het „jaar 2000" Pet is een begrip dat be- Mt in allerlei voorspellin- de haren erbij wordt daardoor een cliché worden. „Tweeduizend" lp weg: het is „pas" de )iw (en wie dan leeft, wie Toch is de mens van nu Fts meer dan dertig jaar jrstapje naar de volgende flderd. Hy staat, om het htig te zeggen, „op de het jaar 2000." gste eeuw begint zijn de Ui nu in de bloei van him peien hun kinderen op in |k vol mogelijkheden en t. Welke rol zal de vrouw gr 2001 in dat tijdperk IJ Amerikaanse maand jes heeft deze vraag ter prgelegd aan een uitge- deskundigen op van stadsplanning, ge- f- psychologen. ge- pn. rechtsgeleerden, prs en schrijvers. Een geen scherpomlijnd vrouw-van-2001 ople- fjvel een aantal conclu- pioses over vrouw en ge- p te denken geven, p boven veertig jaar Fttnige van die voorspel- rn als het „zorgenkind" happy in de 21ste de moderne methoden voor gezinsplanning zal niet meer beperking van het kindertal op de voorgrond staan, maar in de eerste plaats de mogelijkheid om een be paald aantal kinderen met een vast gesteld (zo klein mogelijk) leeftijds verschil ter wereld te laten komen. De Amerikanen spreken over „to bunch the children", een aardige uitdrukking die men zou kunnen vertalen met een begrip als groeps- of troepsgewys: „men krijgt binnen een bepaald aantal jaren een „tros je" kinderen". Malaise Deze gang van zaken zal boven dien steeds vaker gecombineerd worden met een huwelijk op jonge leeftijd. Daardoor zal een groeiend aantal vrouwen om en naby het 40ste levensjaar al bevrijd zijn van de bezigheden en verantwoordelijk heden die het grootbrengen van kin deren met zich meebrengt. Daar ligt, vreest men, het grote probleem voor de vrouw van de 21ste eeuw: de vrouw van 40 jaar die nog wel een en ander van het leven ver wacht. zal gedoemd zijn tot werke loos thuis zitten en daardoor niet zelden in een toestand van diefje geestelijke malaise raken. Door de geweldige explosie van kennis in onze tijd, door de speciali satie die in allerlei beroepen wordt vereist, zullen intelligente vrouwen gedwongen zyn, hun talenten te spen deren aan ongesalarieerd liefdadig heidswerk en aan het voeden en ver zorgen van een echtgenoot die be roepshalve zijn bezigheden en eigen interessen heeft. De gevaarlyke leeftijd voor de vrouw is niet langer de jeugd, maar begint boven de veertig, aldus een somber getinte uitspraak over de vrouw-van-2001. een uitspraak overigens die ook op onze tijd al van toepassing is. Elke vrouw boven de veertig jaar, die weer werk zoekt buiten haar steeds minder tijd vragende huishouding, ontdekt hoe moeilijk het is een eni germate boeiende werkkring te vin den wanneer men geen pakket ge specialiseerde kennis en de nodige ervaring heeft aan te bieden. .Het huwelijk in 2001" zal vrijwel altyd een op jonge of zeer jonge leeftijd gesloten huwelijk zijn. De welvaart maakt het nu al mogelijk dat men met trouwen niet meer hoeft te wachten tot de man een ge zin kan onderhouden. Daarnaast speelt de groeiende overtuiging dat onderdrukking van seksuele aktivi- teiten als een positief gevaar moet worden gezien, een rol. Gezinnen zullen „kleine eenheden" zijn van vijf of zes personen (de ouders inbe grepen) gezinnen die steeds meer mogelijkheden zullen krijgen voor gezamenlijke familieuitstapjes tot ver buiten de grenzen. Volwassenen en kinderen zullen daardoor veel meer ervaringen samen kunnen be leven. Mede daardoor zullen kinde ren veel sneller rijp zyn, veel eerder geneigd zyn om de beschutting van het gezin te verlaten, te rebelleren tegen een te strakke gezinsband. Meer seksuele vrijheid in de 21ste eeuw? Men gelooft er niet unaniem ln. Volgens een hoogleraar in de psychologie heeft „de pil" de jonge ren heel wat geestelijke problemen erbij bezorgd, en zijn de „seksueel geëmancipeerden" erg eenzaam. Men gelooft in een terugkeer naar het monogame, naar een soort revo lutie tegen de seks zelf. Dat zou in de komende tientallen Jaren betekenen: veel meer hulp van „bovenaf" voor vrouw van alle inkomensgroepen bij de verzorging van haar kinderen. Een ingrijpende verandering in het levenspatroon van de vrouw doordat er geen grote hiaten in haar beroepswerkzaamhe den meer zouden ontstaan tijdens de jaren waarin de kinderen worden opgevoed, een geweldige groei van het aandeel van vrouwen (ook met I kleine kinderen) in het arbeidspro- j ces. met de steeds groeiende kans voor vrouwen om belangrijke posten in dat arbeidsproces te gaan bezet- ten. Ouder worden „De vrouw van 2001": Het blijkt I niet mogelijk om een vastomlijnd beeld te geven van de plaats die zij j in maatschappij en gezinsleven zal j innemen. Wel van allerlei zaken die haar interesseren, zoals haar leef tijd: de vrouw zal ouder worden dan nu. Haar gemiddelde leeftijd, die nu j op zeventig jaar wordt gesteld, zal in het jaar 2001 tot negenenzeventig zijn gestegen. Haar woning: een volledig geautomatiseerd huis waar de computer zijn intrede heeft ge daan en het .klimaat" onder voort durende controle staat. Een „oude dag" die vrij zal zijn van hinderlijke ouderdomskwaaltjes omdat de me dische wetenschap, naar men ver wacht. inmiddels op dat terrein een grote stap vooruit zal zyn gegaan. We reden door de bossen, ke ken naar de zomer, naar vakan tiegangers, naar de achterkant van de auto voor ons, naar de zon en de blauwe hemel en toen eventjes naar elkaar. „Rustig zo. hè?" mompelde vader. Achterin was de auto leeg, ont stellend leeg. De zoons hadden geen tijd om mee te gaan; te veel afspraken met generatiege noten om de zondag in ons ge zelschap te kunnen doorbrengen. Het dochtertje had ons vriende lijk uitgewuifd en was toen naar haar vriendinnen gesneld. De tijd dat we met kinderen op pad gingen scheen voorgoed voorbij. „We zijn nu weer meestal sa men, net als lang geleden," pre velde ik weemoedig„We wor den oud." „We ivorden opnieuw jong," meende vader optimistisch. We parkeerden de auto op een stil plekje en gingen te voet ver der. Het pad was zandig en droog, de berken praalden, de mieren hadden vergeten op de kalender te kijken en maakten overuren-op-zondagVoor ons uit liep een paartje, dicht aaneen gesmeed, vreselijk verliefd. Toen ze ons bemerkten schoten ze snel een zijpad in en verdronken in een lange omhelzing. Ik dacht aan de zoons die ook wel ergens zo zouden dwalen en kussen en leven Verderop ontmoetten we een groep meisjesprille tieners met minirokjes en eyeliner. Ze pro duceerden giechellachjes, vrolij ke uitroepen, plagerijtjes en wierpen heimelijke blikken naar door het zand ploegende jongens met-brommers. Ik dacht aan 't dochtertje dat met vriendinnen uit was, dat ook heimelijke blik ken zou werpen naar jongens- met-brommers, daarbij een uit gestreken gezicht trekkend of zij ze niet had gezien. Maar die ter stond, met vlijmscherpe vrouwe lijke intuitie de interessantste zou uitzoeken om hem extra te negeren en desondanks zijn aan dacht te trekken Toch wel fijn zo." betoogde vader alsof hij zichzelf diende te overtuigen. „We hoeven geen re kening te houden met die of datAls het kroost honger krijgt weten ze de weg in de keu ken, het doet er helemaal niet toe hoe laat we willen thuisko men." Ik knikte. Hij had gelijk, het was heerlijk weer vrij mens te zijn en over je eigen vrije tijd te kunnen beschikken, en toch Ik miste de kinderen niet wer kelijk. Hoeveel jaren had ik er niet van gedroomd om zo ver te komen dat toezicht houden niet meer nodig was? Dat we gewoon konden doen waarin we zin had den, konden uitgaan zonder uit gebreide instructies of een ba bysit achter te laten, zonder voortdurend op de klok te moe ten kijken? Geleidelijk aan was het kroost zelfstandig geworden, tot zelfs de jongste die ons ook niet meer nodig had om voor haar ontspanning te zorgen en nu lag daar, glanzend en be straald door de zomerzon, de lie ve vrijheid voor ons. Tast maar toe, mensen en geniet er van zo lang het kan. Over nog eens twintig jaar komen de gebreken en kwaaltjes, de onwillige benen en verstijvingen, het dieet en veel te veel vrije tijd. Nu is het zomer: in de natuur en in je le ven neem het waar en houd op met denken aan de kinderen die zich uitstekend weten te redden en die op hun manier genieten, bezig zijn, contacten leggen, de zomer beleven. Zullen we iets gaan drinken?" „Graag." We namen er grote stukken vruchtentaart bij, om de nieuwe vrijheid te vieren. Opeens be trapte ik mij op de gedachte: Dit zou Marian ook lekker ge vonden hebben; jammer dat ze er niet bij is en we haar niet kunnen tracteren." Wat een overbodig soort spijt was, want het dochtertje reist de weg naar snackbars en snoeppa- leizen wel te vinden en haar zak geld zou ze beslist niet thuis heb ben gelaten. Vader bleek aan precies het zelfde te denken en sprak het uit. We lachten elkaar toe en erken den dat het heerlijk was, die nieuwe vrijheid, deze tweede jeugd, dat onbekommerde sa menzijn in vrede en tevreden heid maar dat we er nog wel even aan moesten wennen. THE A BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17