'VISSEN OP DE DIJK' derwatertoerisme in Japan i r Bakzootje moddervette bot wordt duur betaald rkeer reatie Unieke wieden in Overijssel J)-UÏT-LD-UIT-LD-UIT-LD-lJIT-LD-UIT-LD-lIIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-l]IT-LD-UlT-LD-UIT-LD-ljIT-L TIPS VOOR TRIPS NEDERLAND GOEDKOOP Friese frisse meren meren Biesbosch *n eldorado 9 AUGUSTUS 1969 LBIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 leru heeft het in ons eens moeten afleggen gteeds toenemende ver- h. Minister Bakker de Afsluitdijk weer eens !k laten prevaleren bo- ,i jeatie. van de reconstructie ïds grotendeels is uitge- de verbinding tussen iland en Friesland in g vrywel geheel taboe e sportvisserij. zou eens een kijkje jnen hoeveel duizenden Mrs gedurende het week- •strijken langs de Af- ~m een hengeltje uit te "de Waddenzee en hoe- nen een plekje zoeken >t rust te komen. Dat al- iks verleden tijd wan- Fbaans weg van de Af- omgetoverd in een Eén zeepier kost tegenwoordig vijf cent dat is veel geld voor een even onaanzienlijk, onappetijtelijk als wonderlijk diertje, dat voor negentig procent bestaat uit water, gevat in een behaard huidje en in het vissers jargon daarom plastisch aangeduid als „leegloper". .waarop de sportvissers wordt door de 'de de tweede baan lak langs nagenoeg l<%r. Wel is er vlucht- jar de auto's kunnen »*eparkeerd worden zon- gevaar voor het overige te leveren. elmeerkant komen wei- iele parkeerhavens, s in verband met het ge- het verkeer ook al weer p de weg naar de zee- 7B steken. vanouds een geliefd VI de sportvissers op de gaan ook verloren wanneer de nieu- bestaat. De parkeer- lidie kant verdwynt. Jtvoering van de plan de Tweede Kamer ge- '6speciale vissersplaatsen maar minister Bakker kosten daardoor te pn. In plaats daarvan je hij dat op een twee- n namelijk bij het mo- bij Breezanddijk par- in zullen worden inge- rijke sportvissers is dat druppel op een gloeien- Sr is echter één licht- irop onze hoop is ge- op het ogen- om via de op de dyk het - een pendelbusje te la- ^dat de sportvissers en- i per dag afzet aan de rfan de dijk en ook weer ttlmatige vissers op de fis te hopen dat de mi- Lrd houdt, maar hele- 8t ben ik er nog niet op. OPSTEKER Maar de liefhebber, vooral te vin den in het nog steeds groeiende vis serslegioen, legt graag een stuiver op tafel voor zo'n stukje aas. Een zak vol stuivers als het moet.,want zonder een zeepier begin je weinig. Honderd de man is een aardig ge middelde en daar varen ze wel bij: „ze" in Den Oever, Callantsoog, IJ- muiden, Scheveningen, Harlingen, op de Waddeneilanden en in heel Zee land. In Den Oever verdienen ze goud aan de arenicola piscatorum, zoals de bruinachtige borstelworm voor het officiële handboek van de bioloog heet. Het westelijke kopdorp van de Af sluitdijk stroomt elk weekeinde vol met sportvissers. Hele busladingen worden er elke zaterdag- en zondag morgen afgeleverd. Want voor de hengelaars is de dijk geworden, wat de Amsterdamse Bosbaan vol kar per is voor de Mokummer. die er een avond en een nacht voor over heeft om de eerste te zijn en de bes te stek te hebben aan de baan als het seizoen weer opengaat. Maar intussen ontdekten de vis sers de zee. het wad en de dijk als een welkome aanvulling voor hun sportieve genoegens. En voor velen heeft het zeebanket het definitief ge wonnen van de boerenkarper, de ruisvoorn, de baars en de zeelt. \Nieuw terrein i Het gesloten seizoen, waarin de I visjes in het binnenwater ongestoord hun liefde mogen bedrijven, heeft met die voorkeur voor het zilte nat niet eens alles te maken. De zee is voor de sportvisser geen surrogaat, maar een nieuw bijzonder interes sant terrein. De een verkiest daar bij de boot. de ander het strand, maar men vindt ze ook op de strek dammen. wijdbeens in de lieslaar zen achter hun meterslange stok in de branding. Ik ga naar de Afsluitdijk. Dat zou de minister ook eens moeten doen. De bewindsman, die Rijkswater staat daar maar ongelimiteerd laat reconstrueren zonder met de belan- I gen van de sportvissers rekening te houden. Want waar moeten die straks aanleggen, wanneer de verbreding van de weg op de Afsluitdijk een feit is. dommelende mannen reden binnen. Mevrouw Rotgans, blozende West- Friezin, houdt zich, gevraagd naar de vangkansen, diplomatiek op de vlakte. „Vorige week was het slecht, maar gisteren hebben ze aardig ge vangen". Je weet dat zoiets een loze kreet is maar toch geeft zoiets de burger moed. Het prikkelt het jagersinstinct. De partners weten een moordstek. „Een de verte. Een debutant op de zware keien kykt snel de kunst af. Het is j hier zaak de hengel laag te houden, i zodat de wind weinig vAt heeft op de j top, waardoor de aanbeet van de vis beter te registreren valt. Na een kwartiertje wordt de eerste bot bin- j nengedraaid. Geen gek begin. Het tweede exem- plaar, na ruim drie kwartier, is een i „postzegel"! De vloed loopt aardig Op zaterdag stonden er vele hon derden auto's langs de dijk gepar keerd. Dat komt neer op enkele dui zenden hengelaars, want vrijwel el ke auto die die ochtend via de E-10 noordwaarts koerste, had een vier- mans bezetting aan boord. In Den Oever was het. nauwelijks licht, zo druk als in de Amsterdam se Kalverstraat op een woensdag middag. Voor de zeepieren en de spie ring stonden ze in de rij. Bussen vol emmer vol vorige keer", beweren ze in onvervalst visserslatijn. Onze auto rijdt richting Friesland. De au to's staan bumper aan bumper. Ach ter de dijk een dam van zeepieren, feestelijk banket voor de bewoners van de Waddenzee. By de Lorentzsluizen leggen we aan. Windje in de rug, zeil voor de auto als scherm, heel comfortabel. De eerste lijn fluit beaast door de lucht. Het werplood slaat een schuimgat in Wat zoudt u ervan zeggen als er volgend jaar een folder bij uw reisbureau lag om een veertiendaagse trip naar de zeebodem te maken? U zoudt waarschijnlijk de schouders ophalen. Toch maakt u dan een vergissing, want in Japan wor den deze zomer de eerste on derwaterparken geopend. In het land van de rijzende zon is een nieuw tijdperk van het onderwatertoerisme al inge luid. In ons land wordt natuurschoon beschermd in natuurreservaten en parken, die als rust en recreatie oorden voor het grote publiek die nen. Zo is het in Japan de bedoe ling om het natuurschoon van de oceaanbodem te ontsluiten, zodat het publiek ervan kan genieten. Het voordeel is dat de Japanse kustwateren een rijk en zeer wisse lend zeeleven hebben mede als ge volg van zowel een koude als een warme golfstroom.. In de wateren van de warme golfstroom komen koraal en prachtig gekleurde vissen in gro ten getale voor. De zeebodem onder de koude golfstroom is daarentegen bedekt met verschillende soorten zeewier. In deze zeewierwouden zwemmen vissen, die volkomen ver schillen van tropische soorten. In de wateren waar beide stromen samen vloeien, ziet men dichte zeewierwou den en eindeloze agar-agar prairies. Als het zeegebied als onderwater park is aangewezen geldA daarvoor een totaal visverbod. Een van de fa ciliteiten om de natuur onderwater gade te slaan is een grote boot met glazen bodem, waarmee dertig pas sagiers kunnen worden vervoerd. Een andere attractie is de zoge naamde „uitkijktoren onder water", die is ontworpen door de Japanse scheepsbouwer Hitachi Zosen. Een dergelijke toren wordt geplaatst in de prefectuur Wakajama, een zeer bekend vakantieoord met hete bron nen aan de kust van de Stille Zuid zee. De ruim zestien meter hoge sta len toren wordt op zes meter diepte en negentig meter uit de kust op de rotsachtige zeebodem gebouwd. De bezoeker worden aan- en afge voerd met een monorail over zee. Ze komen aan in een waarnemingszaal op zeeniveau, waar ruimte is voor 35 mensen. Vandaar daalt men een wenteltrap af naar een observatiezaal onder water, die plaats biedt aan 25 men sen. Speciale lampen zorgen er voor dat zelfs 's nachts de zeebodem be zichtigd kan worden. Inmiddels werkt het Centraal In stituut voor Technisch Onderzoek al weer aan een nieuwe vinding: een lopende band, waarover mensen on der water kunnen worden vervoerd. Volgens dit plan moet een lucht dichte tunnel worden geconstrueerd, met een diameter van 3.5 meter. De tunnel moet op de zeebodem rusten en wordt voorzien van vensters, waardoor de mensen op de lopende band naar buiten kunnen kyken. De bouw van de tunnel is niet ge makkelijk, gezien de grote kosten, maar de onderzoekers van de Taisei- bouwonderneming zijn van mening dat in twee drie jaar de techni sche problemen zijn opgelost. De Afsluitdijk, kilometerslan ge visplek. door, maar van de wonderbare vis vangst. waarvan ik tijdens de veel te korte slaap droomde, blijkt nog niet veel. De lunchpakketten en ther- mos flessen worden aangebroken. Een j slecht teken als dat al zo vroeg ge- j beurt. Naast ons parkeert een arts, die twee zonen heeft meegetroond. De jongste donderjaagt de hele dag met het leefnet in het water. De oudste 1 vist ongeïnteresseerd. De dokter pakt de zaken conciensieuzer aan. Ver van zijn praktyk. de pijntjes, de klachten, bromtoontjes, pillen en zalf houdt hij het urenlang uit op de zwarte kas seien. Ik schat, dat hij een bot of vijf haakt, die za'terdag. Slootwater Als de zon doorbreekt, wordt het iets behaaglijker. De tweede koffie- ronde gaat beginnen. Manmoedig consumeer ik het slootwater dat ik matineus en slaperig heb gebrouwen uit de pot met poeder. De drank is warm, maar dat is ook alles. Een van de echtelijke wederhelften die 1 aan het thuisfront vermetel pan en olie in gereedheid houden, stopte in een vistas een rol koek. De voor- raad zeepieren slinkt vrijwel niet. Veeg teken. „De vorige maal moes- j ten we pieren bijhalen", troosten de vissende collega's mij. Er klinkt iets van hoop op betere tijden in door. Het getij kan keren. Maar met eb plegen de vangkansen terug te lopen. En rond doodtij kun je helemaal wel inpakken. Het lijkt de Bosbaan wel, zo dicht zitten we opeen gepakt. Als iemand na een vermeende beet binnendraait, veroorzaakt hy bij de makkers hart kloppingen. want door zyn lijn roffe len de andere henngeltoppen veel be lovend. Allemaal loos. Mokkend wor den de paternoster ontward. Overijssel biedt de toerist tal rijke interessante mogelijkheden voor een geslaagde toertriptocht. Neem bijvoorbeeld Noordwest Overijssel en dan met name het water dat luistert naar de na men Belterwiede. Beulakerwiede en Bovenwiede. Vooral bij de nationale zeilerswereld komt dit water steeds meer in de belang stelling te staan. Zo zelfs dat op bepaalde gedeelten van de plas sen het aantal schepen te groot dreigt te worden. Regelmatig worden op deze meren zeilwedstrijden gehouden, terwijl de meren ook als viswa ter één goede naam genieten bij het visserslegioen met name in de buurt van Vollenhove. Verder lenen plaatsen als Wanneper- veen en Vollenhove zich voor treffelijk voor wandelingen. Een andere aanwinst voor Noord west Overijssel is het Tegelmu seum. Het is ondergebracht in een oude verbouwde boerderij en men treft er een permanente expositie aan van tegels en schilderijen van Ferdl Posthu- ma de Boer. Ook is er elke woensdagmid dag van twee tot vijf uur gele genheid een bezoek te brengen aan het natuurreservaat de Weer ribben in Kalenberg Het geeft de bezoekers een beeld hoe de bewoners van deze streek waarin veel turf werd gewon nen destijds leefden en werkten. Staatsbosbeheer staat hier ge reed om op de reeds genoemde woensdagmiddagen rondleidin gen te verzorgen in dit vroe gere vervenersgebiedHoe be schermd dit gebied is blijkt uit het feit dat er nog purperrei gers voorkomen. In dit gebied zijn zogenaamde „trekgaten" in gericht ten behoeve van de sportvisserij. Er zijn verder schuilhutten ingericht en pick nickplaatsen aangelegd. In het Veenmuseum zijn gereedschap pen te zien waarmee vroeger werd gewerkt. Wist u dat een vakantie in België, Frankrijk, West-Duits land, Zwitserland. Engeland, Ierland, Denemarken, Noorwe gen, Zweden, Finland, Honga rije duurder is dan een vakan tie in ons eigen land? Het is de verrassende uitkomst van een onderzoek dat ADAC-Motorwelt, de Duitse Autokampioen hier naar heeft ingesteld. ADAC-Mo torwelt heeft zich afgevraagd wat de gemiddelde Westduitse toerist in andere Europese lan den moet betalen voor hetzelfde waarvoor hij in eigen land hon derd mark uitgeeft. Zij is daar bij uitgegaan van een vergelijk bare levenswijze in een gemid delde vakantieplaats. Bij de uit gaven voor benzine werd zelfs in lanmerking genomen dat er in sommige landen goedkope ben zinebonnen voor de toeristen be schikbaar zijn. Stelt men de kosten van een vakantieverblijf in Nederland op 100 gulden dan zijn de be dragen in West-Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Zwitserland respectievelijk 105,95, 117,22, 136,19 en 121.25. De kosten in Engeland, Noorwegen en Zwe den zijn 130.79, 125.81 en 137.25. Er zijn in Europa ook een aan tal landen waar u goedkoper uit bent. Dat zijn Spanje, Portugal, Italië en Oostenrijk met respec tievelijk bedragen van 74.19, 86.91, 8998 en 88.71. Ook Tsjecho-Slowakije, Griekenland Bulgarije, Roemenië en Turkije zijn goedkopere vakantielanden dan Nederland. Het recreatieschap voor het Friese waterland De Marrekrite reikt ook ddt jaar weer een groot aantal plastic zakken met het opschrift .Friese meren, frisse meren, houden zo" uit aan watersporttoeristen met het doel de vervuiling van de Frie se meren door weggeworpen af valstoffen zo veel mogelijk te gen te gaan. Vorig jaar waren voor de eerste maal door het recreatieschap op vijftig plaat sen in het Friese merengebied zoals invalsvaarwegensluizen, bruggen, kampeer- en caravan- terreinen, jachthavens 25 000 van deze zakken verspreid. Dit seizoen worden er in totaal 32.000 zakken verspreid. De Brabantse Biesbosch is een gebied vol kreken, riet, grienden, schorren en z andpla ten. Nergens in Nederland is er zon uniek en fascinerend land schap. De Biesbosch wordt langzamerhand een der belang rijkste watersportcentra in Ne derland. Voor de vogelliefhebber en de sportvisser is de Bies bosch een eldorado. U kunt een rondvaart maken met een boot terwijl voor de vissers roeiboten te huur zijn op diverse plaatsen. Lucratief Tussen dijk en horizon schomme len de kotters. Met hun kostbare sportvisserslading aan dek. Dat is ook een nieuwe lucratieve industrie. Uit die wat grau we vlootschouw maakt zich, het zal tegen elf uur lopen, plotseling een motorvlet los. Het bootje koerst stampend richting fuiken, die links naast ons onder de wal zyn uitgelegd. De oude schipper in blauwe kiel grijpt de fuikstok en legt aan. Wat zich daarna voor onze ogen afspeelt, is een tantal us-kwelling. Tussen de hoepels. De witte botflanken schitte ren in de zon. Schepnetten vol wor den in de vlet gelegd. En dan gebeurt er iets wonderlijks: als een van de mannen de motor weer heeft gestart, staan links en rechts naast ons alle vissers op, halen hun leefnet uit het water, en gaan in processie naar de fuiken. De vlet wordt aan de dyk vastge legd. De hengelaars maken een keu als by de bushalte. Leefnet of em mer in de hand. „Graag voor een daalder", zegt de eerste, als hij de schipper zyn leefnet toesteekt. En dan gaan ze: moddervette bot, flap perend het net in. Wonderbaar Ik begin te schaterlachen. Een krankzinnige situatie. De wonderba re visvangst voor anderhalve piek. De dokter die kenneiyk ook debuteert aan de dyk, komt belangstellend in formeren wat er gaande is. Als hij is voorgelicht, moet zyn Jongste het leefnet ophalen en ook in de rij gaan staan. Een gekke handel die zich vol gens myn informatie- elke zaterdag op dit punt blyk af te spelen. Het bakzootje wordt toch nog duur betaald, want mevr. Rotgans lacht ook. „De vis is goedkoper dan de pieren" merkte de schipper van de vlet op. Zyn dag was ook weer goed. Die van de sportvissers ook. Wat landerig maar met onuitput telijk „op hoop van zegen" geduld hebben we onze middag uitgezeten. Toen we opbraken, stond er een jon getje zo begerig naar een aanzieniyk restant van ons aas te kyken dat we de pieren royaal ten geschenke ga ven. Wat zou hy er eigeniyk mee ge daan hebben? Eenmaal weer in de thuishaven verdeelden we de vrij schamele buit. Maar vele moeders zullen ongelo vig gekeken hebben, en de zoons bar trots zyn geweest op hun vader, die op de Afsluitdyk zulke kanjers had gevangen. De smadelyke waarheid blyft ergens in het midden hangen, maar ze zullen er niet minder om gesmaakt hebben

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15