TOCH SUBSIDIE VOOR DE SCHOOL MET DE BIJBEL Bomaanslagen op treinen Voorschoten met marsiaans feest Speelstad besloten DEVALUATIE HéT GESPREK F. 110.000 voor herziening van omleidingsweg Tulpenprijs steeg Mogelijk nieuwe regeling voor kampeerleges en vuilniszakken in Warmond C. J. SECERS OVERLEDEN Raad Lisse woensdag bijeen MYSTERIE VOOR ITALIAANSE POLITIE Frankrijk wordt langzaam wakker Waarom nog geen stoplichten? ZWEMEXAMENS OEGSTGEEST EVENEMENTEN IN KATWIJK Twee gewonden Burgerlijke staiï PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 AUGUSTUS 196 WARMOND In de raadsverga dering van woensdag komt een voor stel van B. en W. tot wijziging van de legesverordening aan de orde. De kampeerterreinhouders hebben be zwaar gemaakt tegen de betaling van leges voor de kampeer exploita tiever gunning. Het betreft hier de bepaling van de verschuldigde leges aan de hand van het aantal cara vans en tenten waarvoor de vergun ning geldt en niet aan de hand van het werkelijk aantal geplaatste cara vans en tenten. Bij één der verzoe kers zou dit een verschil van f 400 betekenen daar er 16 caravans min der zijn geplaatst dan waarvoor de vergunning geldt. B. en W. zien de redelijkheid van deze reclames in en stellen derhalve voor, voor elke cara van en tent, waarvoor de vergunning geldt f 25 leges te heffen. Het tarief voor een vuilniszak be draagt thans f 24 per jaar, voor een tweede f 20. voor een derde f 16 en voor elke volgende vuilniszak f 10,- Op grond van het huidige tarief is. wanneer het gebruik zich beperkt tot het aanbieden van 52 zakken per jaar f 24,- belasting verschuldigd. Wordt dit aantal echter met b.v. 5 of 10 zakken overschreden dan is f 20 meer aan belasting verschul digd, hetgeen door de gebruikers als een grote onbillijkheidd wordt er varen. Hierbij is de kans niet uitge sloten dat de gebruikers zich op een wijze van het huisvuil gaan ont doen. die voor het reinhouden van de gemeente en voor de volksgezond heid weinig bevorderlijk kan worden genoemd. B. en W. menen hierom trent een oplossing gevonden te heb ben door aan gebruikers die voor het meegeven van huisvuil aan 52 of 104 zakken niet voldoende hebben, pa- ketten van tien zakken te verstrek ken waarvoor f 5 (of f 0,50 per zak) aan belasting verschuldigd is. Naast de distributie van zakken, die momen teel twee maal per jaar huis aan huis plaats vindt zal voor de gebruikers de mogelijkheid worden geopend om iedere vrijdagmiddag tussen vier en vijf uur zakken af te halen bij de werkplaats van gemeentewerken. In de vergadering van 27 mei stel den B. en W. voor aan het bestuur van de school met de Bijbel geen me dewerking te verlenen tot vergroting van het schoolplein, omdat de aan vraag te laat was ingediend en de werkzaamheden reeds hadden plaats gevonden. Tijdens de behandeling van dit verzoek drong de raad er op aan met het schoolbestuur in overleg te treden met het doel nadere informa ties over de ingediende aanvraag te verkrijgen en aan de hand daarvan te bezien of de gevraagde medewer king alsnog kan worden verleend. Bi) het terzake gepleegde overleg is gebleken dat de ingediende aan vraag is ontstaan om tegemoet te komen aan verschillende billijke wensen van het schoolhoofd. Aan deze billijke wensen zou in etappes LISSE De heer C. J. Segers, een zeer bekende persoonlijkheid in de bloembollenwereld, is op 69-Jari- ge leeftijd overleden. Hij stond ook bekend als kerkhistoricus in de kring der geref. gemeenten. tegemoet worden gekomen in de kos ten van te treffen voorzieningen had het school bestuur gedacht te kun nen bestrijden. Men merkt op, dat het allerminst in de bedoeling heeft I gelegen de raad voor een „fait ac- j complie" te stellen, terwijl even- min is getracht de feiten te ver doezelen. Op grond van deze nadere informatie stellen B. en W. voor als- nog de gevraagde medewerking te verlenen. B. en W. stellen voor de verhuur j van een strook grond aan de Ma- thenessestraat 2, verhuurd aan de heer W. K. Heijl, met ingang van 1 januari 1970, te beëindigen. Aan de orde komt een ook schrijven van de stichting interkerkelijke gezinsverzoi ging en gezinshulp Oegstgeest-War- i mond om verhoging van de sub sidie voor dit jaar. Het werk van genoemde stichting is verdeeld in ge zinsverzorging en bejaardenzorg. Voor de gezinsverzorging is een leidster met een volledige dagtaak in dienst. In de bejaardenzorg was tot 1 ju ni een leidster met een gedeeltelijke dagtaak werkzaam. Het bestuur van de stichting bejaardenzorg is er in geslaagd om per 1 juni 1969 ook voor de verzorging van de be jaardien een kracht met een volledige dagtaak aan te trekken. De finaciëele gevol gen hiervan worden geraamd op f 8000. Op basis van de hieromtrent vastgestelde regeling tussen het rijk de stichting en de gemeenten Oegst- geest en Warmond zal de bijdrage voor deze gemeente in deze extra- kosten bedragen f 889. B. en W. stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. Ook adviseren zij over te- gaan tot vernieuwing van het rieten dak van de aan Mw. v. d. Voor van Rijn verpachte boerderij, waarvan de kosten bedragen f4440. Door B. en W. is een uitvoerig rap port opgemaakt betreffende de ver betering van de verkeerssituatie op de weg tussen de spoorwegovergang en het zwembad Poelmeer te Oegst- geest. In dit rapport staat, dat het dringend noodzakelijk is dat terza ke de nodige voorzieningen warden getroffen, omdat de toestand daar ter plaatse voor voetgangers en wiel rijders uiterst gevaarlijk is. Het is voor B. en W. een bittere teleurstel ling dat de pogingen die zij sedert 1962 hebben ondernomen om tot ver betering van dit weggedeelte te ko men geen tastbaar resultaat heb-1 ben mogen opleveren. De brief die B. en W aan Gede puteerde Staten hebben gericht en waarin zij vroegen of dit college nog een oplossing zag is, hoewel zij in 1966 en tweemaal in 1967 hebben ge- rappeleerd, tot op heden onbeant woord gebleven. Nader zal in de raad worden besproken welke voorzienin gen onmiddellijk dienen te worden getroffen. Voorgesteld wordt met de Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan van f 1.391.000 tegen de koers van 99 3/8% en een rente van 7 5/8%. Voorgesteld wordt over te gaan tot benoeming van leden -en plaatsver vangende leden van de vaste com missie van advies en bijstand aan B. en W„ de z.g. commissie Agrari sche aangelegenheden. LISSE De drukke omleidings- a.s. woensdag verder de volgend Ernst Müller, chef-kok in het en kunde aan het gebak, dat hij \telijk diner zal ivorden gegeven Century Plaza Hotel in Los An- woensdag op tafel zal zetten, ter ere van de drie ..maanman- geles, werkt met veel toewijding wanneer het eerste grootse fees- nen". weg aan de oostkant der gemeente Lisse vere'st dringend grondige her ziening op het gedeelte Heereweg tot Willemskade. De in dit gedeelte liggende bushalten wil men tevens geheel buiten de rijbaan brengen en de rijwielpaden van een zwaardere betegeling voorzien. De kosten wor den begroot op rond f200.000, waar in het Rijk f 90.000 zal bijdragen. De gemeente Lisse is nagenoeg in het bezit van alle gronden van het bekende terrein-Blokhuis. Eén van de laatste aan te kopen percelen is een perceel grond toebehorende aan de heer B. Reijerkerk, welke het perceel grond wil verkopen onder conditie, dat hy er nog gebruik van mag maken om niet, totdat de ge meente Lisse de gronden nodig heeft voor uitvoering van haar plan nen. Hierover moet de raad zich woensdag uitspreken. De raad zal a.s. woensdag ook te beslissen hebben over enige aan vragen ten behoeve van het lager onderwijs. De Chr. Nat. School wil ter vervanging van een geheel ver ouderde methode voor het aard- rijkskunde-onderwijs de nieuwe me thode „Waar mensen wonen" invoe ren. Voorts wil het bestuur van de R.-K. Kleuterschool aan de Nassau- straat voorzieningen treffen voor brandveiligheid. Tegen beide aan vragen hebben B. en W., gehoord deskundige adviezen, geen bezwa ren, zodat geadviseerd wordt in gunstige zin. De Bank voor Ned. Gemeenten biedt de gemeente Lisse een lening van f 800.000 aan ter financiering van de bouw van een poldergemaal en de consolidatie van vlottende schuld. De looptijd bedraagt 25 ja ren tegen een rente van 7 5/8 per jaar. De raad der gemeente Lisse heeft ROME (AP) Tenminste acht passagiers zijn vanmorgen gewond door een reeks geheimzinnige bomaanslagen op zes treinen tussen Rome, Milaan, Venetië en Napels. De Italiaanse politie heeft nog geen verklaring voor het plaat sen van tijdbommen aan boord van de personentreinen in deze drukke vakantiemaand. Een bom ontplofte in een trein, die het station van Alviano tussen Viterbo en Orvieto (115 km ten noor den van Rome) naderde. Twee passa giers werden gewond. Verder deed zich een ontploffing voor in een fcrem, die juist in het (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Pas vanmor gen is het tot de openbare mening in Frankrijk doorgedrongen: de franc is met 12,5 procent gedevalueerd. Vrijdagavond hoorde men het met een half oor van radio en televisie. De mensen met vakantie waren niet bepaald in stemming om naar de twee toespraken te luisteren van Chaban-Delmas, premier, en van Giscard d'Estaing, minister van Fi nanciën. Dat was hun te ingewik keld, want menigeen zal het moeilijk vallen precies te omschrijven wat men moet verstaan onder de defla tie. inflatie of devaluatie. Maar van morgen stond het zwart op wit in al le ochtendbladen en het stond er zelfs met grote koppen rood op wit Wat er nu weer gebeurd is op het kruispunt Zoeterwoudsesingel— Lammenschansweg kan mijn kinde ren ook overkomen. Zy zijn resp. 9 en 5 jaar oud en moeten daar iedere dag langs om op school te komen. En dan nog steeds zonder stoplich ten. Straks krijg ik ze allebei dood thuis. Waarom moet dat toch zo lang duren? Wij als ouders hebben hierin waarschijnlijk weinig te zeg gen. Er moeten eerst doden vallen en dan kan het wel. Mevr. DE HAAS, Hoge Morsweg 93, Leiden. in de Paris Jour. In de café's werd over niets anders gesproken dan over de devaluatie en men probeer de zich voor te stellen wat dat kon betekenen. Devaluatie is een slecht klinkend woord in Frankrijk, want sedert 1928 hebben wij in Frankrijk dertien devaluaties achter de rug en sedert de bevrijding negen. De voor laatste devaluatie dateert van de cember 1958, toen Antoine Pinay de franc devalueerde met 17,5 procent. Hebben al die devaluaties geholpen om Frankrijk een stabiele munt te geven? De meeste Fransen staan daar uitermate wantrouwend tegen over. De regering heeft in het voordeel, constateert de Paris Jour. een bou levardblad in klein formaat, dat de devaluatie afgekondigd is midden in de vakanties. Het tijdstip is goed gekozen, want zou de franc gedeva lueerd zijn in september of oktober dan zouden wy gepassioneerde de batten hebben gehad. Volgens de conservatief-liberale Figaro legt de regering met deze devaluatie weinig eer in. Tot dusver was de monetaire stabiliteit van de franc een der dogma's van de vijfde republiek, maar dat behoort thans tot het verleden. Het blad consta teert tegelijkertijd dat de regering geen keus had. want zonder devalua tie zouden na de verkiezingen in Duits land nieuwe speculaties zijn begon nen tegen de Franse franc, waarte gen Frankrijk met zijn bescheiden middelen niet zou zijn opgewassen. Luistert men naar de officiële ra dio dan hoort men alleen maar dat het buitenland bewondering heeft voor de ploeg die thans aan het be wind is. Met zeer eenvoudige voor beelden' wordt verteld dat de whis key in Frankrijk voortaan duurder wordt, maar daarentegen de Franse parfum in het buitenland goedkoper men stelt het zo simpel mogelijk voor om de mensen met vakantie niet de schrik op het lijf te jagen. LISSE De eerste veiling van hyacinten van Hobaho Lisse is door de computer geanalyseerd. Er bleek uit, dat de prijs van de bóllen per mand gemiddeld 51% hoger lag dan op de eerste vei ling van 1968. Er ivas uiteraard nog geen grote aanvoer, maar er werd ivel om gevochten. Wit is het duurst, Carnegie en Queen of the Whites brachten hoge prijzen op, de 18 en groter kwamen tot over de vier dubbeltjes per stuk. De prijslijst van tulpen biedt een voor de kwekers aangename rij prij zen. Ze zullen er over het algemeen niet rijk van worden, want vermoe delijk is vijftig tot zeventig procent van de tulpen voorverkocht tegen veel lagere pryzen. Men kan wel de hoop koesteren, dat de exporteurs voor betere pryzen in het buitenland zullen verkopen in het volgend ver koopseizoen. Een tegenvaller voor veel kopers zal de prijs van de „gewone handels soorten" zijn. Ze betalen voor Promi nence. een nauwelijks te vervangen broeitulp, tussen de f 11.40 en f 13.75 per honderd een „doodgewone" Lus tige Witwe, eveneens nauwelijks te vervangen door zijn aparte kleur, kost tussen de acht en negen cent per stuk. Men telt de hiermede be plante oppervlakten in honderden hectare en dat betekent, dat er enor me hoeveelheden van worden ver handeld. De grootste soort is Apel doorn met 500 ha. Als iedereen er rekening mee heeft gehouden, dat ze tussen de negen en elf cent per stuk zouden gaan kosten dan is er niets aan de hand. Als men bij dergelijke soorten echter kiet of nog minder speelt dan moet men op de andere veel winnen om toch winst te behou den. En by die andere soorten is geen minimumprijs te bekennen. station van Pescara aan de Adriati- sche zee (280 km ten oosten van Ro me» tot stilstand was gekomen. Ook ontstond een ontploffing in een trein te Pescina in de Apenynen, halver wege Rome en Pescara. Niemand werd door deze twee ontploffingen ge wond. De bommen explodeerden in lege compartimenten van de treinen. In Mira, 20 km ten westen van Venetië, ontplofte een bom in een eerste klasse compartiment van de personentrein Triëst-Rome. Een passagier werd gewond. De ontplof fingen deden zich voor tussen mid dernacht en zonsopgang. Even voor middernacht werd een tijdbom gevonden in een trein, die juist uit Triëst het centraal station van Milaan was binnengereden. Een vrouwelijke passagier, die een twee de klasse compartiment verliet, zag een houten doosje by de deur staan. Ze pakte het op en opende het. In het doosje bevond zich een horloge, dat door middel van draden verbon den was met. een dynamietladmg. De vrouw besefte niet wat het was en gaf het aan iemand van het stations- personeel. Die keek, wierp de doos op een niet gebruikt zijspoor en riep de politie. Deskundigen maakten de draden los en zeiden dat het helse tuig 15 min. later had moeten ontploffen te middeamacht, wanneer de trein onderweg zou zyn naar Domodossola en de Zwitserse grens. Twee bommen ontploften in de personentrein van Rome naar Lecce op het ogenblik, dat hy het station van Caserta, even ten noorden van Napels, uitreed. Een bom ontplofte in een toilet. Daardoor werd een lid van het treinpersoneel gewond. En kele minuten later, toen de trein stopte, ontplofte een andere bom in een eerste klasse compartiment, waardoor vier passagiers werden ge wond. OEGSTGEEST In het zwembad van der Geest, Chris van der Geest, „Poelmeer" in Oegstgeest slaagden Bob van Aken, Ans van der Geest, voor het diploma A: Yvonne Nieuwenhuis, Antoinette van Petronella Hartman, Addy Breebaart, Aken, Frans Limburg, Bart Limburg, Els Breebaart, Laurien Teeuw, Emmy Yvonne Knape, Ingrid van Noort, Genuit, Wim Aanhane, Henriette Maurits de Wijs, Wilma van der Speelman, Dana Gieles, Dick PaulSalm, Geertje Hanegraaf, Gerard den Os, Hans Keereweer, Pauline Spaas, Willie Banker, Liesje Jaspars, Verkerk, Niekie Holle, Judith van der Monique van Gent. Vlis, Marjan van dei- Geest, Dirk van Diploma B behaalden: Janka Koch, Tongeren, Maarten van Tongeren, I Marleen Driessen, Louis Eggen, Anita Agnes van Tongeren, Rinus van Ton- j Landesbergen, Karin Klebe, Ada van geren, Dick Baans. Joke de Graaf, j Schie. Jozien Bakker. Ans Schrader. Loes de Graaf, Dirk van Eek, Brigitte j Alle Tjepkema, Conny Kerrebyn, Simons. Yvonne Simons. Frans van Ton Schrader, Leo Oostenbrug, Coby dei- Mey, Marijke van der Mey, Ca- Genuit. Matthys Landsma, Eric roliine Vermeeren, Viola Stoop, Wim Bloklander, Martha Bals. agendapunten te behandelen: inst ling commissie ad hoc in verba met de vaststelling van een nieij algemene politieverordening; naa geving zwembad: organisatie schoo zwemmen; subsidiëring ambulan vervoer; subsidie uitwendige resti ratiq Wit-Gele-Kruis-gebouw De gel; voorstel inzake restauratie J ver"; verkoop industriegrond Leidsevaart; wijziging gemei schappelijke regeling I.Z.A. Zu Hollandaankoop grond; aanga van een geldlening: behandel aanvragen scholen voor onderw herbestrating gedeelte Oranjelaai verlenen van zekerheid voor bouw van eigen woningen; wijzig begrotingen. KATWIJK Het weekprogram van WV voor de komende luidt als volgt: dinsdag 12 augus 20.00 uur orgelconcert door Chai de Wolff (Groningen) in de Niei Kerk aan de Voorstraat, woesdag 13 augustus: carillonbes ling door mevrouw Ria Pieffers de Kerk Andreasplein. vrijdag augustus 20.00 uur bridgedrive badgasten, georganiseerd door bridgeclub ,De Brug" in de Spo hal aan de Kon. Julianalaan. Inschi ving bij sigarenmagazijn D. Par vliet Zuidstr. 38 tel. 2594 19.00 u| Volleybalwedstrijd op het parkej terrein bij Restaurant „De Zwaa KVC (Jong)KVC(oud) heren, j terdag 16 augustus 14.00-15.00 u wandeltocht door het prachtige dui gebied van de waterleiding langs o duinmeertjes en strand. Georgaj seerd door Lions International. Staj plaats Strandpaviljoen Fock de Bi tegenover de Voorstraat. 20.00 carillonbespeling dooi- Hessel H. I Harder Oude Kerk. Aanvang 20| uur. ALPHEN AAN DEN RIJN de kruising -Rembrandtlaan-Wiel waalstraat-Willem de ZwygerM werd gisteravond omstreeks kwl voor zeven een Rotterdams ecï paar, dat met de bromfiets vanl de Rembrandtlaan rechtuit de W( lewaalstraat wilde inrijden, dd een vanuit de Kennedy laan kornet de auito aangereden. Zowel de 33-ji rige man, die op weg was naar a woonplaats, als zyn 32-jarige echt# note werd'en ernstig gewond. Nai zijn behandeld werden zy naar 11 Dykzigtziekenhuis in Rotterdl overgebracht. WASSENAAR Geboren Robertus J z v J P Ruijgrok en H A C hoorn, Sylvia J. P. d. v. A C. van 1 mond en C P A van Egmond A andra J d v L H Kompier en M Bergehenegouwen Ondertrouwd P Stokman en pP van Rhijn F J van de Zalm enl W. M. Slootweg, R. C. F. van dj Bos en ML Brabers J J OomenL C Appeldoorn W H P van Zanf en J M Maaskant A M C Schw de Jong en I Heijligers Getrouwd WAM Driessen enL Jongman W R Lanyon en K LlnlL ter P M Karremans en L H Bun# R Westebrln" en P H. R. M. Roup van der Voort L R J van Alphen t Veer en K L van der Meer ji Overleden J M Schravendijk-Yfc lijk 80 Jr E Dammers-Dammers E jr J W Keemink 50 jr A van f lieijden-Storm, 77 Jr., G. C. (f der Helm 57 Jr.. J. M. Mutsaers-Schf mans 70 jr VOORSCHOTEN Ruim twee honderd Voorschotense kinderen heb ben een week gebouwd aan een speel stad. Vrijdagavond besloten zij de week met een groot marsiaans feest, waarin marsmannetjes en aard- vrouwtjes in een muzikale strijd de gehele speelstad naar de maan hiel pen, want alles moest weer afgebro ken worden ook. Medewerkers van het Creatief Cen trum Voorschoten hebben een week lang de Voorschotense kinderen be zig gehouden met het grote spel. Ter wijl in de voormalige kantine van het M.O.C.-terrein de kinderen crea tief waren met boetseren, schilderen, tekenen, plakken en kleertjes maken, waren in het bos van „Bijdorp" de kinderen het balletspel aan het in studeren. Op de speelweide achter de kantine bouwden anderen hutten. Zo ontstond naar het idee van de kinderen, een ..Marsdorp". Jeugdige technici hadden van oude auto-uit laatpijpen, gaspijpen enz. een ruim teschip gebouwd. Burgemeester L. de Kool, die met al de wethouders een officieel bezoek bracht als „aardsoverheidsdienaar", bezichtigde zelfs „De Nest" een hut die hoog in een boom was gebouwd. ..Hy houdt het", rie pen de nestbewoners verheugd op het moment dat de burgemeester via een worden. zeer gammel trapje drie meter hoog Een scène uit het „Mars" was geklommen. letspel, dat de kinderen van Men kan rustig stellen dat speel- I speelstad Voorschoten tot besh stad Voorschoten een succes is ge- uitvoerden. (Foto LD/Holva

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 10