ITTE: - Verlaten warenhuizen -125.000 flesjes limonade per uur - sterfte onder vee - destructiebedrijven maken overuren - lege bioscopen - wees voorzichtig! DOEN NDERS OOR DE FARMTE Films in Leiden Lankhorst: ik hen geen slecht verliezer Catherine is nog geen Angélique NIET HOGER 0RD FRUIT WATERGEBREK Bejaarde vrouw door "politie" geld ontstolen VREDESMARS VOOR NATHAN OP DE DAM ICHTER PSP OVER 12% JAAR OPPOSITIE: ONZE VISIE WON TERREIN In de greep van de misdaad FDAG 8 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD DEN De aanhoudende hitte en de daarmee gepaard droogte heeft het levenspatroon van de Nederlander elopen weken ingrijpend veranderd. De centra van de bieden een verlaten aanblik. Verkoopcijfers van waren- en winkels dalen schrikbarend, terwijl bioscoopexploi- zelfs van een ware ramp spreken. n, 1 '011 frisdrankenindustrie ysfabrikanten beleven gou- cen. Maar ook de destructie- die kadavers en gestor- verwerken, moeten overuren De sterfte onder de gemeste in vele gevallen dertig pro ier dan normaal, anhoudende warme weer, zo uwen artsen, eist voorzich- van mensen met hart- en •ten. Ook kleine kinde eten met extra zorg worden schitterende zomer betekent een beter toeristisch jaar an 1969", zegt het Nationaal voor het Toerisme. „Het is raring dat veel Nederlanders goede zomer het jaar daarop land hun vakantie door- Maar ook buitenlan- nu een paar weken aan st zijn, komen na een zon- ner meestal terug en trek- hun enthousiasme weer mee naar hier. Bovendien bijna tropische weer ex- dat vele toex-isten hun va- rerleggen", aldus het bureau, list- en watersportgebieden uiteraard de grootste zuig- uit op de vakantiegangers, eurt ten koste van het be- musea, de bioscopen, de xng en de hox-ecabedrijven terras hebben. oscopen zo blijkt uit een ef zijn het meest de dupe hoge tempex-aturen. Een erder van een bioscopencon- „Het is ontstellend. Het tot een zesde teruggelopen iatinee's en tot de helft bij Dat een filth pro- betekenen, draait, de indvoorstellingen. theaters hun heeft niets te eft niet wat je i komen toch niet". vele winkeliers klagen. Ieder- •~)lt het doen van niet direct kelijke boodschappen uit tot het geen strand- of j is. de „drink-sector" is juli een "e recordmaand geweest. Vru- in Bunnik werkt 18 uur per op maximumcapaciteit, jneck" is het lege ^probleem. De flesjes komen Jgzaam terug hetgeen rem- werkt op de produktie. gunnen nog steeds aan de .voldoen", is 't algemene oor- jaar wel met kunst- en vlieg- Ook bij Coca Cola wordt des j doorgewerkt. Met grote kan dit bedrijf de 60.000 ver patsen in ons land bevoorra- !t 350 vrachtauto's. .heeft deze brouwerij in de maand ju li zoveel bier verkocht. Het produk- tietempo kan worden bijgehouden met hulp van extra arbeidskx-achten. Alleen het vervoer levert moeilijkhe den op. Om hierin te voorzien heeft men het laadvermogen met vijftig procent uitgebi-eid en het transport- personeel verdubbeld. Onze ixidustrie heeft geen last van de hitte. Zowel Philips, Werkspoor als Van Heem melden „geen nadeli ge gevolgen of extra „ziekteverzuim". Philips: „de produktie ondervindt geen hinder omdat de machines het tempo bepalen en de mensen alleen controleren. Het frisdx-ankenverbruik op het fabriekscomplex Strijp 1 in Eindhoven waar drankenautomaten een normale omzet van 700 flesjes per week hebben steeg tot 20.000. De koffieautomaten zagen de omzet ech ter met 20 procent teruglopen. Het watervex-bruik is niet noemens waard hoger dan in overeenkomsti ge perioden van voorgaande jaren. In Den Haag werd maandag het hoogste watervex-bruik van deze zo mer gemeten. Hierbij tekent de duin waterleiding aan, dat mei-kwaardig genoeg de film „The Dambusters" die deze week op de televisie ver scheen een groter invloed had op het waterverbruik dan de warmte. In een tijd van tien minuten steeg di- x-ect na deze film het verbruik van 4500 kubieke meter tot 6800 kubieke meter. Doorgaans hebben de NedeiTand- se waterleidingbedrijven een piek in mei. Zowel Gi-oningen, Noord-Hol land als Zuid-Holland hebben dezelf de ervaring: „Wanneer de jonge plantjes zijn geplant in de tuin of op de akker dan wordt er enorm gesproeid zodi-a de voox-jaarszon zich ook maar even laat zien. Doch nu de planten volgx-oeid zijn is dat tuin- spuiten er weer een beetje van af". De enige provincie, die werkelijk met een klein watertekort kampt is Noord-Holland, doch alleen op het eiland Texel, waar duizenden vakan tiegangers tegelijk onder de douche willen. eken Bierbrouwerij spreekt nu ran een recordjaar. Nog nooit Veel fruittelei-s hebben het moei lijk. Vooral, zij die percelen bezitten die geen beregeningsinstallatie heb ben, moeten pompen aanschaffen om de grond te bevloeien. Dit bréngt niet alleen werk maar ook veel ex tra kosten met zich, aldus de Neder landse Fruittelers Organisatie. De schippers hebben nog geen last. Wel zakt het water in ver- i schillende rivieren en vooral kleinere stromen steeds meer, maar van stag natie in het vervoer kan nog niet worden gesproken, is het commen taar van het Centraal Bureau voor Rijn- en Binnenvaart in Rotterdam. Normaal worden de brandtorens op de Veluwe in juli en augustus niet meer bemand. „Bos- en heide branden treden meestal op in het voorjaar", zegt de brandweer van Ede. Immers in juli en augustus is het meestal zo groen en nat dat er geen branden ontstaan. Maar de aanhoudende droogte van dit jaar heeft het dringend noodzakelijk ge- maaktde torens te bemannen, om dat de kans op bos- en heidebranden enorm groot is. Daarom zijn inmid dels de bewakingsdiensten weer inge steld. Overigens is tot dusver het aan tal bos- en heidebranden beperkt ge bleven. „Wanneer de droogte nog iets lan ger aanhoudt kan er voor de in de natuur levende dieren een noodsitu atie ontstaan. Ir. Stefels, inspecteur van de Natuurbescherming in de Steeg, zegt: „in het Deelerwoud voe ren wij reeds water aan voor het rood wild, zoals de herten, omdat de dieren anders in ernstige moeilijkhe den zouden komen". De aanhoudende hitte richt de laatste weken een slachting aan on der het vee van de mestbedrijven, In Limburg en Noord-Brabant sneuve len gemiddeld 1500 varkens, kalve ren en kuikens per dag. De chemi sche bedrijven in Son, waar kada ver worden vernietigd, werken onder hoogspanning. De chauffeurs van de ophaaldiensten maken overuren bij het vervoeren van de gestorven die ren die na enkele uren reeds een ver pestende stank verspreiden. Vooal de vette varkens hebben te lijden. Het sterftecijfers onder deze dieren is 30 procent gestegen. Het pluimvee dat vetgemest wordt, heeft het benauwd in de hokken waar vaak duizenden dieren bij elkaar zit ten. In verband met het speciale mestvoer hebben ze extra zuurstof nodig, die de air-conditioning bijna niet aangezogen kan krijgen. Het Sonse destructiebedrijf heeft reeds twee extx-a auto's ingezet om de ka- da-vers uit 270 gemeenten in Limburg Brabant, het land van Maas en Waal en Nijmegen en omgeving op te halen Het aanhoudende warme weer eist uiterste voorzichtigheid ten aanzien van de gezondheid. Vooral mensen met hart- en vaatziekten, bejaarden en kleine kinderen dienen met extra zorg te worden omgeven. Elke inspan ning betekent in deze dagen een sterke belasting voor het lichaam en zijn organen. Het aantal hartaan vallen dat de laatste weken wordt geregistreerd, ligt beduidend hoger dan in koelere tijden. Bejaarden moeten zich niet te lang aan de felle zon blootstellen en elke oververmoeidheid vermijden. Kinde ren beneden de leeftijd van een jaar regelen hun eigen temperatuur nog niet voldoende. Zij nemen de hoge temperatuur aan van hun omgeving. Logisch gevolg van dat feit is, dat de zuigelingen beslist uit de zon moe ten worden gehouden. Er wordt nog al eens op maaltij den met een extra-zoutgehalte aange drongen in deze dagen met een lang durige hoge kwikstand. Onze medi sche medewerker, dr. J. J. Kater te kent hierbij aan: „De verhalen over extra-zout zijn hardnekkig, maar ovor het algemeen onjuist. Slechts jonge mensen die (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Een 76- jarige bewoonster van de Walenbur- gerweg te Rotterdam is op een ge raffineerde wijze bestolen. Gisteren werd zij opgebeld door een man, die zei dat hij van de politie was en dat zij iemand op het spoor waren die ervan verdacht werd bij haar te heb ben ingebroken. „Om zeker van de dader te zijn, moest zij geld op tafel leggen. Er zou een man komen voor wie een val moest worden opgezet. De politie kon dan de man betrappen, zo was de bedoeling. Zij geloofde het verhaal en legde 400 gulden op tafel. Kort daarop verscheen er een man die vroeg of zij een kamer te huur had. Zij liet hem even alleen. Toen zij te rug kwam, was het geld verdwenen! Tennis Tom Okker heeft de kwartfinales herenenkelspel bereikt van de open Westduitse tenniskam pioenschappen, die in Hamburg wor den gehouden. Hij versloeg in de achtste finales de Westduitser Ha- rald Elsenbroich in drie sets: 6-4, 7-5, 6-1. Cricket Aan het einde van de eerste dag van de tweede testmatch tussen Engeland en Nieuw Zeeland stonden de gasten op 231 runs voor 6 wickets in hun eerste innings, i Congdon en Hasting bouwden op Trent Bridge Nottingham een der de wicketstand op van 150. sterk transpireren en zware inspan ningen leveren, zouden hun- maal tijd met meer zout dan normaal kun nen aanvullen. Wanneer ze hebben gevoetbald bijvoorbeeld. Voor alle an dere mensen geldt, dat extra-zout niet nodig is. Dat voor lijders aan hart- en vaatziekten, die maatregel in elk geval uit den boze is spreekt voor zichzelf". En tenslotte nog dit effect van de lange hete zomer: De Nederlandse kolenhandel, die met speciale lage zomerprijzen werkt, verkoopt de laatste weken bijzonder weinig Luidt het bittere commentaar van de Vereniging van Groothandelaren in Brandstoffen: „de mensen willen met dit mooie weer niet aan de win ter denken. Maar straks is het sep tember. En dan denkt iedereen, wel aan, laten we eens een mudje kolen bestellen. Maar dan is het te laat. Dan is het gedaan met de goedkope zomerprijzen". AMSTERDAM (ANP.) De „Po- lemologische werkgroep" en de Stu dentenvereniging voor Internationa le Betrekkingen in Amsterdam heb ben van de gemeente geen toestem ming gekregen zaterdag op de Dam een actie te voeren ter ondersteu ning van het vredessohipproject van Abe Nathan. Het plan was op de Dam een stal letje te plaatsen om de aandacht op Nathans vredessohip te vestigen en hiervoor geld in te zamelen. De or ganisaties delen mee dat zij thans overwegen een vredesdemonstra tie op de Dam te houden. Alle bui tenlanders en met name de buiten landse studenten in de hoofd stad worden uitgenodigd hier aan deel te nemen. „Ondanks de houding van de politie die duidelijk orde boven vrede verkiest, zullen de organisatoren trachten elke con frontatie met de politie te voorko men", aldus een communiqué. Tijdens de gisteravond in Fries land gevoerde bliksemactie voor Abi Nathan heeft men niet het gestélde bedrag van f 50.000 bij elkaar kun nen brengen. Tot elf uur werd een bedrag bijeengebracht van f 3000. Daar kunnen mogelijk nog enkele duizenden guldens bijkomen. Van daag wordt in de Friese gemeente Opsterland een aparte actie gevoerd. „Het hunkerende hart" LIDO Wie destijds kennis heeft genomen van de bijna overvloedige hoeveelheid Angé- lique-films. zal bij „Catherine - het hunkerend hart" bijzonder weinig nieuws aantreffen. De films lijken namelijk op elkaar als twee druppels water. Trou wens, de regisseur die tekende voor Angélique (Bernard Bor- derie) heeft eveneens de hand gehad in de film met Cathe rine. Het verschil is in feite al leen gelegen in de naam van de hoofdpersoon. Maar zoals dat vaker gaat bij een succesvolle serie, die per se wil prolongeren: het vervolg is lang niet zo goed als de eerste ling, het nieuwtje is er af, er treedt een zekere kijkvermoeid- heid op. Dat geldt ook voor Catherine in vergelijking met Angélique. Het verhaal van Ca therine loopt wat trager door, is ook niet zo pittig en onder houdend, er gebeurt ook eigen lijk niet zo veel in. Catherine wordt gespeeld door Olga Georges-Picot, een zeer mooie, begeerlijke dame. onge twijfeld. maar Michèle Mercier (Angélique) kan zij toch be paald niet, doen vergeten. De film speelt in Parijs in het jaar 1418. Catherine, de dochter van een goudsmit, ziet haar gelief de Michel in een burgeroorlog op wrede wijze vermoord wor den. Als Filips van Bourgondië. gehaat door Catherine en haar Junglemaagd REX Een oersterke man in wildernis of een charmante Kenau in de jungle: dit soort onderwerpen blijft de aandacht trekken, zowel in stripverhalen als lm forser formaat op het witte doek. In het theater aan de Haarlemmerstraat draait nu een kleurenfilm over zo'n aan trekkelijke schoonheid in het oerbos. Ze draagt de romanti sche naam Gungala en natuur lijk zijn de wilde dieren haai' beste vrienden. Regisseur Mike Williams heeft ei' een accep tabele film van gemaakt, d'ie door de hoofdpersoon en haar avontuurlijk leven ongetwijfeld veler aandacht zal trekken. The Soutut of Music TRIANON De romantische verfilming van de toch al ro mantische musical „The sound of music" heeft ook bij de tweede vertoning in Leiden suc ces. Dat blijkt wel uit de pro longatie. Eigenlijk is het niet verwonderlijk. De film heeft nu eenmaal veel. dat kan bekoren. Julie Andrews speelt een hart- veroverende Maria, die tegen een zeer aantrekkelijk Oosten rijks décor het hart van kapi tein Von Trapp en zijn kinde ren verovert. Er is veel (over bekende muziek. Er wordt ge zongen, gedanst. Een feestelijke vertoning, welke bijzonder past in deze vakantietijd. Vrienden, zich tenslotte meester heeft gemaakt van de Franse hoofdstad, raakt zij door een ongelukkig incident in handen van de machtige hertog. Hij gaat overigens uiterst hoffelijk met haar om en geeft haar zelfs op zeker moment haar vrijheid terug. Dan wordt Ca therine verliefd op de broer (Arnaud) van haar vroegere geliefde en die zint op wraak. Via Catherine wordt dan voor Filips een val uitgezet. Het slot van „Het hunkerend hart" is dusdanig dat we nog wel en kele Catherine-films mogen ver wachten. LUXOR Als de meester van de gruwel. Alfred Hitchcock, de beschikking had. gekregen over het gegeven van „In de green van de misdaad" had hij waarschijnlijk een van zijn mees terwerken gekregen. Alle facto ren voor een goede thriller zijn in het verhaal verborgen: het pleit tegen de regisseur dat hij deze niet heeft weten benutten. In plaats van een gruwelverhaal met vaart maakte hij een ge schiedenis. die geen enkele ver rassing meer biedt als je het begin gezien hebt. Het gegeven Is het enige aardige van de film, maar dat had ook vak kundiger aangepakt moeten worden. Het verhaal: Een door jour nalisten geblameerde professor heeft een machine uitgevonden, waarmee mensen zo gehypnoti seerd kunnen worden, dat ze door de hypnotiseur over mijlen heen gedwongen kunnen worden te doen wat hij wil. De pro fessor wl] zijn vinding proberen en zoekt er een zich vervelend Jongmens voor uit. Als het ex periment lukt, wil hij het d« mensheid aanbieden. Zijn vrouw ontpop zich echter als een mee dogenloos en misdadig brein dat de Jongeman volledig beheerst. Haar „ja" kan niet gebroken worden door het „nee" van de professor, zodat de Jongen al leen in haar macht is en dat blijkt niet zo best. Voor geen van drie. De Ftinés STUDIO Het blijft mooi weer en eigenlijk is er dan al leen plaats voor gezellige en vrolijke films. Daarom blijft De Funès, het dwaze bekkentrek- kende mannetje uit Pompidou's land, nog een paar dagen. Sa men met zijn al evenzeer op de lachlust werkende vrienden Bourvil en Thomas. Zonder ooit platvloers te worden of goedkoop, garandeert De Funès U een onbezorgde middag of avond meft kolder, die alleen een eerste-klas vakman kan presenteren, al blijft hij nog steeds vasthouden aan het oude Amerikaanse idee van de gooi- en-smijt-film. Barbarella CAMERA Tamelijk Moot, maar toch niet helemaal bloot, loopt Jane Fonda rond op vreemde planeten onder super visie van haar eohtgenoot Roger Vadim, die tekende voor de re gie. Een opgesekste sciencefic tion met een geëmancipeerde vrouw in de hoofdrol. De film', die kortgeleden al ln Leiden draaide, is gebaseerd op een stripverhaal, dat in Frankrijk erg populair was. Lang voordat de film in roulatie kwam, zelfs voor de opnamen, was hij al volop in de publiciteit. Achter af was dat helemaal niet, zo nodig geweest. DEN HAAG (GPD) Het rommelt in de PSP. Terwijl de partij twaalfeneenhalf jaar bestaat, worden de gemoederen be heerst door de actie van de vijf Noordhollandse statenleden, die tegen de afspraak in niet lijsttrekker Lankhorst in de Eerste Kamer kozen, maar de Deventernaar D. A. Noordewier, zeven de op de door de gehele partij goedgekeurde kandidatenlijst. Het partijbestuur vindt in meerderheid dat de kiesmannen buiten hun boekje zijn gegaan en zoekt voor die opvatting per refe rendum steun bij de leden. Vier bestuursleden, waaronder de tweede voorzitter, zien in dat referendum echter een „gebrek aan politieke moed en bestuurskracht" en hebben er het bijltje bij neergelegd. Xankhorst in 1967 bij skelterwedstrijden tussen politici: ïoexi nog pais en vree bij de pacijisten. Aanleiding genoeg dus voor een ge sprek met oud-fractieleider H. J. Lankhorst, die de PSP mee heeft op gericht en die kandidaat staat voor het voorzitterschap van de party. Hij bewaart in zyn archief nog de brief van de toenmalige PvdA-secretaris Evert -Vermeer, waarin het voorstel van het z.g. „daklozenberaad" werd afgewezen om een vei'tegenwoordiger in de PvdA-fractie op te nemen, die het minderheidsstandpunt op het terrein van de defensie en de buiten landse politiek zou moeten vertolken. Het was deze brief, die de stoot gaf tot de oprichting van de PSP op een congres dat in januari 1957 werd ge houden. Wat bewoog indertijd de oprich ters van de PSP? Geen anti-militaristische beweging. Wij wilden de voorwaarden scheppen waaronder een duurzame vrede viel op te bouwen. Daarom zochten we verbinding met het socialisme. De oorzaak van veel conflicten ligt im mers op sociaal-economisch terrein. Wij waren uit op een revolutie van de geest, die een structurele verande ring van de maatschappij mogelijk zou moeten maken Wat Is daarvan terecht gekomen? Het besef dat die veranderingen nodig zijn, is ook buiben de PSP sterk gegroeid. Alleen over de wyze waar op dat moet gebeuren schiet het den ken nog tekort. Neem de ontwikke lingshulp. Daar is het nog altijd een redeneren vanuit onze welvaart. Waar het echter om moet gaan is een overdracht van mogelijkheden aan de ontwikkelingslanden om zelf welvaart te kunnen scheppen. Is het accent in de PSP niet ver legd naar het socialisme, het links- radikalisme? Het accent 16 niet verlegd, maai de omstandigheden zyn gewijzigd. Daardoor lijkt het alsof het socialis me meer nadruk krijgt. Als we pra ten over ontwikkelingshulp, dan moe ten we tegelijk praten over een ander economisch stelsel. Ook in de discus sie over de structuurveranderingen in de politiek, het ondei*wijs, de kerken, enzovoorts hebben wij een eigen ar gumentatie. Verschil in radikaliteit zie ik niet, misschien wel in metho diek. Biedt het overleg over een pro gressief akkoord perspectieven? Dat verkeert nog teveel in het vlak van oveiTeg om er iets over te kunnen zeggen. Dat er een concentratie aan linkei-zijde moet komen, staat voor my vast. De confessionele concentra ties die in opbouw zijn voor de ko mende statenverkiezingen. vragen om een tegenwicht. Misschien eerst ln de voi-m van een stembusakkoord. Met concessies van de zijde van de PSP? De PSP is voor one nooit doel ge weest, maar middel. Als onze visie in breder verband kan worden uitgedra gen, akkoord. Het pacifisme blijft al tijd een mindei-heidsstandpunt. Als de presentatie niet minder wordt, is samenwerking met anderen het over wegen waard. De PvdA ondergaat in ieder geval een gunstige invloed van Nieuw Links en de PPR is soms radi- kaler dan wij. Wij hebben tenminste nooit aangedurfd aan te dringen op volledig gratis openbaar vervoer. Ook voor de wijze waarop de Anti-Revo lutionairen over sommige vraagstuk ken nadenken, heb ik veel waarde ring. Wat gebeurt er als het referen dum negatief voor het partijbestuur uitvalt? Dat zal zeker consequenties heb ben. Ex- zullen stellig veel bedankjes volgen. ALs men dit tolereex-t, is de interne democratie in de PSP zoek. Ik heb echter nog- alle vertrouwen dat de meerdex-heid de opvattingen van het partijbestuur zal delen dat de Noordhollandse statenleden misbruik van hun positie hebben gemaakt door hun eigen mening te laten pre valeren boven de afspraken die bin nen de partij waren gemaakt. Men noemt u nu een slecht ver liezer. Zo voel ik me niet. Ik heb mezelf niet aangeboden als lijsttrekker. Ik wilde na tien jaar Tweede Kamer zelf6 liever eens een jaartje afstand nemen. Er is echter aandrang op mtj uitgeoefend. De groslijst, waarop Ac nummer één stond, ls door de gehele parbfj gegaan en goedgekeurd. Als men mij niet wilde, had men dat toen moeten zeggen. De wijze waarop men mij nu buiten spel heeft gezet, vind ik weinig elegant. Hot is ook een kwestie van loyaliteit. Had men ge zegd dat ik ruimte zou moeten ma ken. dan had ik dat onmiddellijk ge daan. Men verwijt u op het pariement uitgekeken te zyn. Dat is onzin, Ik ben uit de Tweede Kamer gegaan omdat ik het na tien Jaar welletjes vond zeventig uur per week in touw te zyn. Daarmee is niet gezegd dat ik uitgepraat ben of dat mijn gezondheid niet goed zou zijn. Zoals ook wel wordt beweerd. De Eerste Kamer is gewoon veel minder zwaar. Toen ik by de laatste kamer verkiezingen voor de derde achter eenvolgende maal werd aangezocht als lijsttrekker, ben ik met het par tij bestuui- overeengekomen dat ik halverwege de rit zou terugtreden om de nieuwe lijsttrekker de gelegen heid te bieden ingevoerd te raken. Bij een kleine partij als de PSP is dat nodig. Men identificeert, de partij altyd met een persoon: de PSP is dan Lankhorst. Wielrennen De Belgische Wil- lem-II renner Jules van der Flaas heeft 'n profronde in Beringen (Bel gië) gewonnen. Hij legde de 160 kilo meter af in vier uur en twee minu ten. Tweede werd Arie den Hartog en derde de Belg Frans Verbeeck.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9