Ik heb nog genoeg van steeds geen Swiebertje' de pier Seksroman blijkt n collectief werkstuk Li Kunt nu 4x per week op onze vleugels naar de West voor f 1100.- 1 J"0. n llii ERIESCHRIJVER J. H. UIT DEN BOGAARD: Verzetslieden in Geestelijke Weerbaarheid Joseph Kosma »vmmreni5m Sandie barstte in tranen uit en gióteren Literaire rel in Amerika Paus vraagt inzage dossier Defregger Rel na pop concert in Utrecht WlSm ramm &M -«JDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S ARNHEM (GPD) In oktober zijn ze er weer: Swiebertje, Saartje, ■omsnor, de burgemeester, en niet te vergeten Malle Pietje. Op de levisie, in een nieuw vervolgspel met als titel „Met Swiep op avon- ,ur". Nieuwe belevenissen van de vrolijke zwerver dus! En er zijn al heel wat geweest: 73 maal was Swiebertje met zijn kameraden het scherm, met een stuk of 20 avonturen. De schrijver van de •elgeziene serie woont in Wageningen-Hoog: J. H. Uit den Bogaard, jofdredacteur van het blad „Ouders van nu". „Het is allemaal begonnen in 1936" Welt hij. „Ik moest een verhaaltje rtellen aan een groep kinderen. ;h ik dacht aan vroeger, toen ik n jongetje van een jaar of tien is. Ik wilde toen altijd een land- per zijn. Een landloper in oude eren, zo vry als een vogel. Daar- nheen groepeerde ik een aantal n-psfiguren. De burgemeester, de üdwachter. de huishoudster. Ik ben tt verhaaltje toen op gaan schrij- kn 1936 kwam het eerste deeltje t, in de drie daaropvolgende jaren ilgden drie nieuwe deeltjes. In 1939 onde een filmmaatschappij al be- mgstelling. De voorwaarden vond ik .en te commercieel en ik ben er niet i) ingegaan. Toen kwam de oorlog ik had geen zin meer in schrijven. vergat Swiebertje tot iemand in 149 een van de boekjes tot radio- verwerkte. In 1954 kwam Simons, toen van de NCRV, bij ie. Een boekje werd bewerkt voor te- ivisie, meteen al met Joop Doderer Is Swiebertje. Guus Hermus speel.de >en de rol van burgemeester". „Daarna volgde een bewerking van ile boekjes door de heer Uit den bgaard zelf overigens. Hij ging er ovendien meer deeltjes (het zijn er u alweer een stuk of twintig) bij- jhrijven die hij meteen bewerkte oor de televisie. „Ik had oorspronke- jk wel een wat andere voorstelling DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van de Nationale Federatie- re Raad van het Voormalig Verzet (NFR) heeft de lezers zijn officiële orgaan „Geestelijk meegedeeld dat met de (Nederlandse Vereniging ran Ex-Politieke Gevangenen uit de Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd) en het VLN (Vetera ren Legioen Nederland) gezamenlijk ien nieuwe organisatie is opgericht [e Stichting Geestelijke Weerbaar- ïeid. Deze stichting zal per 1 septem- ier a.s. het orgaan „Basis" gaan uit leven. Het orgaan „Geestelijk Weer van de NFR zal in het nieu- orgaan worden opgenomen. Over de figuur van Bromsnor zegt de heer Uit den Bogaard: „Ik moest natuurlijk een veldwachter in mijn verhaal hebben. Zo'n figuur doet het altijd. Maar ik heb er een goeie vent van willen maken. Iemand die zich precies aan de wet houdt, maar echt geen rotvent is, zoals dat in andere boeken soms het geval is. Op bepaal de momenten moeten de kinderen ook medelijden met hem krijgen bij voorbeeld. En zijn conformisme moet dan goed afsteken tegen het non- conformisme, het vrije van de figuur Swiebertje". De heer Uit den Bogaard heeft nog steeds geen genoeg van zijn landlo per en diens vrienden. „Ik doe het graag. Het neemt al mijn weekends in beslag', maai' het is het wel waard. En vooral na een paar maanden rust heb ik echt wel weer zin!" (Feuilles Mortes) overleden PARIJS De Franse componist van Hongaarse afkomst Joseph Kos ma, die de muziek voor meer dan 100 films, balletten en opera's, maakte is gisteren op zyn landgoed in La Roche Guyon op 63-jarige leeftijd gestorven. De in Boedapest geboren musicus werd zeer beroemd door zijn „Feuilles mortes". (ADVERTENTIE) Dat is één van de sterkste troeven uit onze speciale regeling voor vluchten op Suriname en de Nederlandse Antillen. Het is het nieuwe 40-daagse retourtarief van f 1100.- voor groepen van minimaal 40 personen en hun gezinsleden, die ingezetenen zijn van het Koninkrijk der Nederlanden en minstens 6 maanden lid zijn van Éénzelfde vereniging. Minimumverblijf 14 dagen. Voor een groep van minimaal 25 personen die aan dezelfde voorwaarden voldoen, ligt het tarief op f 1250.-. Kinderen van 2 tot 12 jaar die tot de groep behoren, kunnen al mee voor f 750.-. Zijn ze beneden de twee jaar dan zelfs al voor f 250.-. Deze nieuwe groepstarieven zijn aanmerkelijk lager dan de oorspronkelijke individuele retours zoals b.v. 40-daags retour van f 1500.- bij een minimumverblijf van 4 weken. U kunt kiezen uit 4 vluchten per week per DC-8 of DC-8-63 van de KLM. U bent dus verzekerd van een goede service en royaal comfort. Wilt U meer weten, ga dan naar Uw reisbureau of KLM-kantoor. Daar zult U ook horen dat deze aantrekkelijke regeling geldt voor het gehele jaar. van Swiebertje in mijn hoofd", zeg de schrijver. „Ik dacht aan een baar dige, wat ouderwetse figuur met een te grote jas aan en een gedeukte hoge hoed op. Een romantische fi guur dus. Maar Hans Borrebach. die mijn eerste boekje illustreerde, heeft er een moderne figuur van gemaakt. En Swiebertje van de tv is daaraan aangepast". De heei' Uit den Boogaard is inge nomen met de spelers. Hij is dan ook als hy even kan bij de opnamen aanwezig. Piet Ekel, die de rol van Malle Pietje speelt, vindt hij bijvoor beeld goed. „Je zou het niet zeggen hoor, maar hij geeft Joop Doderer prachtig tegenspel" Geen rotvent (ADVERTENTIE) 'n heerlijke vacantiedag boven zee hovende Ondewva* j De Flintstonf Kinderspeelterras 7.eehengelsport centrum van vermaak scheveningen j NEDERLAND 6.50 7.00 7.07 8.00 8.20 SWIEBERTJE weer op tv LOCRI (Reuter) De politie van de Italiaanse stad Locri is gisteren het appartement van de Britse zan geres Sandi Shaw binnengedrongen om sieraden en andere eigendommen in beslag te nemen in verband met I een beschuldiging van contractbreuk 1 tegen haar. Een gerechtelijk ambte- j naar nam onder meer een gouden ketting, twee ringen, twee gouden armbanden, een zilveren ketting, een koffer met blouses, een ring met ju welen, twee lange zijden japonnen en een handtas in beslag. De zange- 1 res barstte in tranen uit toen zij haar eigendommen zag wegvoeren. Een rechtbank had twee dagen ge leden conservatoir beslag gelast na dat Sandie Shaw niet voor een af gesproken optreden in een nacht club was verschenen en de eigenaar schadevergoeding eiste. Voor het op treden had zij wel het honorarium van bijna 10.000 gulden geïncasseerd. 9.30 9.55 10.45 NEDERLAND II 6.50 7.00 7.03 7 30 8.00 8.20 10.05 10.40 Pluimpje (NOS) Journaal (NOS) The world goes on, filmimpressies rond het Bra ziliaanse songfestival 1968, in kleur (VPRO) Journaal (NOS) Tussen Sowjet-Unie en China, reportage over Nixons bezoek aan Roemenië (VPRO) Zoals de ouden zongen, meppen de jongen, amuse mentsprogramma, in kleur (VPRO) Gewoonte, filmreportage (VPRO) Onaantastbaar, tv-feuilieton (VPRO) Journaal (NOS) Pluimpje (NOS) Journaal (NOS) Scala, informatief programma (NOS) De Monkees, tv-serie voor de jeugd, in kleur (AVRO) Journaal (NOS) Ballad of the blues, m.m.v. Promenade Orkest en Omroepkoor, in kleur (AVRO) Peython Place, tv-feuilleton (AVRO) Gimmicks, Zweeds vocaal ensemble (AVRO) Televizier, actualiteitenrubriek (AVRO) Journaal (NOS) NEW YORK (AP) Een li teraire falsificatie is ivoensdag aan het licht gebracht door de onthullingdat een bijzonder goed lopende seksroman „Naked came the stranger" (De vreemdeling kwam naaktniet door één per soon geschreven is maar door 25. De vijfentwintigvan wie vijf vrouwen, hadden met elkaar af gesproken een verschrikkelijk boek te schrijven. Het idee was afkomstig van Mike McGrady, een cursiefjes-schrijver van het dagblad „Newsday," dat in Long Island uitkomt. McGrady wist 24 collega's voor zijn plan te win nen. Zij verzonnen de naam „Pene lope Ashe" voor de auteur van het boek. Niemand heeft het plan doorge had, zelfs niet de gezaghebbende New York Times Book Review. Daar werd het boek kort besproken: „In de categorie erotische fantasie zouden wë dit boek een c willen ge ven." „Nakéd came the stranger" gaat over seks in de voorsteden. Er zijn reeds 20.000 exemplaren van de ge bonden editie verkocht sinds de ro man onlangs in de winkel kwam. De rechten voor de pocketuitgave zijn gekocht door de uitgeverij Dell Publishing. Achttien filmmaatschap pijen hebben laten weten belangstel ling te hebben voor de verfilmings- rechten. Het boek is in de zomer van 1966 in drie weken geschreven, aldus ont- I hulde de benige, s igaren rokende McGrady deze week. „Schrijvers als Harold Robbins en j Jacquelin Susan zaten me op een ge- I geven moment tot hier," verklaarde hij. „Ik zag wat er allemaal werd geslikt door het lezende publiek en dat leek mij absurd." McGrady schreef daarom een vier pagina's tellende korte inhoudsopga ve en zond die aan honderd kennis sen, de meesten redacteuren of me dewerkers van Newsday. Hij vroeg zijn vrienden met hem een bestsel ler te schrijven. Vierentwintig van hen vonden het een prachtig idee. McGrady bedacht de titel en het pseudoniem voor de schrijfster. „Volgens mij moet het woord vreemdeling in de titel, want dat hebben heel veel romans, en Pene lope Ashe leek me een geweldige naam voor een schrijfster." Het boek gaat over het echtpaar William en Gillian Blake, die een .JBilly en Gilly show" brengen voor een radiostation in New York. Als Gilly ontdekt, dat Billy haar bedriegt met zijn secretaresse, zweert zij wraak te zullen nemen door met alle mannen van King's Neck een niet-bestaand voorstad je op Long Island naar bed te gaan. „Wij ontvingen van iedereen een hoofdstuk, vertelde McGrady. De meeste waren slecht genoeg ge schreven en konden zo worden opge nomen. Ze moesten heel commer cieel en sexy zijn. De stijl die het publiek verwacht sinds Susan's Val ley of the Dolls. VATICAAN (Rtr) Paus Pau- lus heeft het dossier opgevraagd van de hulpbisschop van Miinchen, Mat thias Defregger, die betrokken is ge weest bij de executie van zeventien Italiaanse gyzelaars in 1944. Volgens goedingelichte kringen in het Vaticaan is het mogelijk, dat het Vaticaan aan de bisschop van Mün- chen, kardinaal Döpfner, verdere in lichtingen zal vragen over het oor logsverleden van Defregger. Kardi naal Döpfner zou eerder reeds ge zegd hebben, dat hij het in het ver leden niet noodzakelijk heeft gevon den het Vaticaan uitvoerig in te lichten over de houding van Defreg ger tijdens de oorlog. Volgens het katholieke persbureau Asca heeft de Vaticaanse bisschop pencongregatie de hulpbisschop De fregger, verzocht voorlopig afstand té doen van zijn bisschoppelijke rechten en zich van consecraties te onthouden. Leden van de congrega tie hebben geweigerd commentaar te geven op het bericht. Van Asca is ook het bericht afkomstig dat De fregger tweemaal de benoeming ge weigerd had toen hij door aartsbis schop Döpfner was voorgedragen, maar dat Döpfner hem tenslotte wist te overreden. UTRECHT (ANP) Het vierde en laatste zogenaamde Free-Park- concert in het Utrechtse Julianapark, georganiseerd door de Stichting Stadsontspanning Utrecht, is gister avond lang niet vlekkeloos verlopen. Enkele honderden jongelui maakten het na afloop op de Amsterdamse Straatweg zo bont, dat de Utrechtse politie in enkele gevallen van de gummiknuppel gebruik moest ma ken. Bij de ongeregeldheden liep een 17-jarige jongen verwondingen op. Ruim 12.000 jongeren woonden het laatste Free-Parkconcert met muziek van de Shocking Blue bij. Toen de groep om half tien de muziekinstrumenten wilde inpakken, eisten enkele tientallen jongeren een heroptreden. Toen hieraan geen ge volg werd gegeven, begonnen de moeilijkheden. Omstreeks half elf verwijderde de politie dan ook ieder een uit het park. Op de Amsterdam se Straatweg werden de baldadighe den voortgezet. De politie greep toen in en nadat enkele gevoelige klappen waren uitgedeeld, keerde de rust vrij spoedig terug. „Een paar hoofdstukken waren overigens te goed, die moesten terug om herzien te worden." Volgens McGrady was het wel eens moeilijk de beschrijvingen van de personen uniform te houden. „In vier hoofdstukken was het lichaam van Gillian blank als al- 1 bast, maar in twee andere was het goed gebruind," schreef hij aan zyn j medewerkers. „Ik zou willen voor stellen: tot november bruin en dan i kan ze langzamerhand naar het al- baste toe." McGrady heeft met een collega tenslotte het boek zijn definitieve vorm gegeven. Zijn schoonzuster Billie Young po- j seerde als de schrijfster Penelope Ashe. Zy benaderde de uitgever Lyle Stuart, die het een fijn boek vond, ook toen hij nog niets wist van de schrijvers. McGrady en zijn consorten zullen i niet rijk worden aan het boek. j Waarschijnlijk ontvangen ze per per soon niet meer dan 4.000 dollar. Maar wel denken ze erover een ver volg te schrijven: „De zoon van de vreemdeling die naakt kwam" of misschien wel „Vreemder dan naakt." Deze knappe jongedame is Billie Young, die zich verscheide ne malen heeft laten fotografe ren als Penelope Ashe, de niet be staande schrijfster van de seksro man 'Naked came the stranger'. Het was een goede gedachte van de KRO om de actuele film „Ichbin eine Elefamt, Ma dame" lynreoht tegenover de „Virginian" op de andere zen der te zetten. Allebei films met- mensen er in, maai' voor het overige in niets op elkaar ge lijkend. De „Virginian" volgens het actuele patroon opgebouwd (in „Mai'ty" kregen we een erg leuke parodie op een soortge lijk patroon), de Duitse film uitgaand van een schier tegen gesteld patroon, brekend mee logische volgorde, verhaaltrant, psychologisering en wat dies meer zy. Dit wil overigens niet zeggen dat het deze film aan „ideologische" mankementen ontbrak. Vooral het begin ken merkte zich door veel moedwil en misverstand, nogal wat mo dieuze kunstgrepen, die niets toevoegden aan de verstaan baarheid van de film en weinig aan zyn functionele vormgeving. Ik bedoel dat: het Mariënbad- aohtige paste hier niet. even min als het Godard-achtige, omdat het eerste effect veel sfeer vereist enhet tweede ef fect veel filmische souplesse. Halverwlege werd de film boelen - der. en er kwam pas goed le ven in toen de „straat" in spraak kreeg, via uitgelokte ver ontwaardiging van de omstan ders: een procédé dat ik al en kele jaren geleden in een. niet in Nederland vertoonde. Paso- lini-film toegepast heb gezien en dat in deze contekst uitste kend werkte. Een beetje Go- dard-achtig was de medewer king als acteur van Tangred Dorst en Peter Palitzsch, de eerste een bekend toneelschrij ver. de tweede een bekend Duits regisseur, beiden dus medewer kend aan d'e eerste speelfilm van Peter Zadek, die vooral naam maakte als toneelregis seur, ook in Nederland (Wede- kinds VoorJ aarsontwa ken De aflevering van „Marty" was bijzonder strategisch ge- plaatst, zo kort na de Engelse film over „The Dambustere" „Marty" bevatte immers, be halve twee onderdelen van de bekroonde Montreux-show (plus een kleintje), ook een lange parodie op de Britse oorlogs film, maar dan getransplanteerd op ta-xi-ohauffeurs, Jacht ma kend op de voetgangers Hol was frappant te zien hoe mooi de opgediepte cliché's pasten bij die film over de bomaanval op de Möhne-dam, terwijl dat toch nog niet de beroerdste oorlogs film was, ooit gemaakt. Deze scène werd afgerond met een fragment van Koningin Eliza beth, die een parade afneemt, ongetwijfeld een reden voor dt Vereniging van Oud-Strijders om bij de minister te proteste ren, temeer omda t het al weel een VARA-programma was waarin het gebeurde. ,3randpunt" wa6 in Oosten rijk gaan kijken naar een op vangcentrum voor Tsjechische vluchtelingen, die de eerste maanden worden ondergebracht in weinig gerieflijke barakken. De stemming onder de vluchte lingen was nogal radicaal, „Rus sische Schweinhunde" werd ge roepen, „Leve Amerika", en een vrouw zei dat ze de rest van haar leven de woorden „socia lisme" en „communisme" niet meer wilde horen. Het lijkt ove rigens wel zaak dat het Wes ten (en Oostenrijk hoeft dat niet in z'n eentje te doen) de vluchtelingen wat sneller op neemt, en wat hartelijker aan de borst drukt dan nu geschiedt. Het doet wat schriel aan als men enerzijds de vrijheidsstrijd en vrijheidsdrang van de Tsje chen met tranen in de ogen toejuicht, en anderzijds de en kelen die kans zien de grens over te komen met zo'n zuinige mondjesmaat over de aarde ver spreidt. Kenmerkend is, dat de meesten naar Canada of Ame rika willen, liefst zo ver moge lijk dus weg, buiten het bereik (nu, maar ook straks) van het communisme. N. S. VOOR VRIJDAG 8 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m. NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang met orgel volksliedjes. 18.19 Stereo: Latijns Amerikaans ork. (gr.) 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Wereldpanorama 19.10 Coun try and western rubr. 19.40 Wijd als de wereld; wekelijkse Intern, oriënta tie in kerk, zending en oekumene 19.50 Zomaar Zomers: licht pl.progr. 21.05 Automaan, hoorsp. TROS: 22.00 Sen timental journey, muzikale herinne ringen aan vroeger jaren. 22.20 Verslag wereldkampioenschappen wielrennen voor profs te Antwerpen 22.30 Nws. 22.40 Meded. 22.45 Koopwaar in Istan- boel, hoorsp. (dl. 1) 23.15 Licht gev. pl.progr. 23.45 Act. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Eerste Pan- afrlkaanse Kultureel Festival, Algiers v nRA 21.00 Klass. ork.muz. (gr.) 22.40 Nws. 22.50 Act. 23.05 Stereo: Prettig Weekend: licht pl.progr 23 55-24.00 Nwa- VOOR ZATERDAG 9 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Het-levende woord 7.15 Op het eerste gehoor: lich te gram.muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muz. (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Stereo: Walsmuz. (gr.) 9.10 Theologische etherleergang 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvr. (9.40-9.50 Gymn. voor de huls vrouw) 10.15 Stereo: Seml-klass. ork- muz. (gr.) 10.55 Tentoonstelllngsagen- da 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Lichte ork- muz. (gr.) 11.15 Solarium: cabaretpro gramma plm 11.55 Meded. KRO: 12.00 Stereo: Lichte gram.muz. 12.14 Uitz. voor boeren en tuinders. Overheids voorlichting: 12.16 Exportiviteiten: nws. wenken en adviezen op exportge- bied 12.26 Meded. t b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. KRO: 12.41 Act. 12.50 Zon der grenzen: rubr. over missie en zen ding NOS: 13.00 Vliegende schyven: gram.pl.progr. voor de militairen. KRO 14.00 PM een weekbl. met veel plaatjes 16.00-16.02 Nws. en aanslui tend: Verslag wereldkampioenschap pen wielrennen voor profs op de baan ln Antwerpen) NOS: 16.30 Inzet! pro gramma over amateuristische muziek beoefening HIRO17.00 Hiro-magazl- ne 17.15 Gasten van de week KRO; 6- 8-6-9: muz. voor t(w)lenera. I Hilversum 2, 298 m. I VARA: 7.00 Nws en ochtendgymn. 7.20 Soc. strljdl. 7.23 Voor de Jeugd, VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. Aansluitend: Van de voorpagina 8.15 Z.O. 135 gev progr. 10.30 Stereo: Tango rumba ork. met zangsol. 11.00 Nws. 11.02 Lichte gram .muz. 11.25 Oosteuropese kroniek 11.45 Klater goud: muzikaal feuilleton, 12.15 Stere licht pianospel (gr.) 12.30 Tussen start an finish: actueel sportnws. 13.00 Nws 13.11 VARA-Varla. 13.13 Act. 13.20 Ste reo: LP-TOP-10 14.00 Uitlaat: progr. voor de Jeugd. 14.35 Radio Jazz Maga zine NOS: 15.00 Taalbeheersing: ba sis of barrière, een reeks program ma's over spreken en luisteren, schrij ven en lezen, 15,20 Workshop: ama teurs studeren mod. partituren in. 16.02 Blinden en slechtzienden. VARA: 16.15 Blues Power 16.35 Artistieke Staal kaart 17.10 Stereo: Feest der herken ning verz.pl progr. plm. 17.55 Meded. Hilversum 3, 240 m. en FM KRO: 9.00 Nws. 9.02 DJinn; gev. pr gramma (10.00 en 11.00 Nws.) NOS: 12.00 Nws. 12.03 Skivatoon: Informatie over nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13 00 Nws. 13.03 Nee. we noemen geen namen: licht pl.progr. met verzoek nummers (14.00 en 15.00 Nws.) 16.00 Nws. 16.03 Four o'clock tea: licht gev. muz.progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lich te gram.muz.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5