Leiderdorp gaat fierljeppen POLITIE KLAAGT RECHTER AAN Onrust in Contacten VVD-D,66 Zeeuwse VV V-kring Brand na inbraak Speelsconcert Gerard Akkerhuis Twee gewonden bij geluk in Leiden on lese sport wordt serieus aangepakt door Oranjevereniging [vontuur van een "Leidse papegaai RUSTPERIODE IN VIETNAM TEN EINDE In Katwijkse Triumfatorkerk NA BELEDIGINGEN IN INTERVIEW IN ONS BLAD: Medische diensten iHÜI Informeel Toch voetbal op radio en tv PRINS KHALID IN NOORDWIJK GESIGNALEERD _1DAG 8 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II 'JDERDORP In het pro- %ma van de a.s. zomerfeesten \oor de oranjevereniging Lei- orp worden georganiseerd op 5 en 16 augustus a.s. is, even ing jaar, weer het onderdeel istokspringen over de Tolle- toingel" opgenomen. In Fries- l is dit een jaarlijks sporteve- lent, maar ook internationaal —iit de belangstelling m.n. in —jfen en Japan. commissie die dit onderdeel §5 verzorgen wordt gevormd door ^leren J. Dorlandt, W. Hendrik- tjk A. Kruidenier en K. Wolt. Dit Wj wil het polsstokspringen wat propageren. Daarom heeft het =o\ct opgenomen met de heer Jo- leraar lichamelijke in Suameer, Friesland en 1968 van de provincie met een sprong van 12.5 heer Boersma, die aan de uit- om enige demonstraties te op 16 augustus geen gevolg omdat juist op die dag de nationale kam- polsstokspringen wor- was gisteren naar gekomen, om de commis- advies te dienen. 'ertelde dat het polsstoksprin- Friesland spreekt men van naast kaatsen en een bij uitstek Friese is. en beslist geen folklore ge- mag worden. Veideden Jaar is trainer naar Zweden geweest, Ïhet enthousiasme voor deze daar Stavlanghopp genoemd, t. Verder is een filmploeg bezig >dmen te maken, en met deze lT gaan twee Friezen naar Japan, rlemonstraties te geven. (Jp advies van de heer Boersma de commissie 2 originele stok- besteld, die worden gemaakt Noors sparrehout, dat t.o. van pre houtsoorten een grote ouig- «heid heeft. De lengte van de Jcen bedraagt 8.60. Hij adviseer- ferder aan de Tollenaersingel een [kier te laten maken, waarvan jioogte 1.25 m tot 1.50 m boven wateroppervlak moet liggen en de overzijde moet een dikke laag ■jjfl komen. I Friesland is het fierljeppen be- I niet alleen voor heren, er zijn jf veel dames die deze sport be- inen. "e gemiddelde sprong voor hen is in. De voorgeschreven kleding is kt met lange mouwen en gymnas- iroek. heer Boersma heeft de Oran- miging graag de toezegging ge- om t.g. van de Bevrijdingsfees- op 9 mei naar Leiderdorp te ko rnet prominente springers als Bokke Span kampioen van iland en Anton v. d. Stok, om op demonstraties te geven. jEIDEN Politie en brandweer iben zich gistermiddag bezig ge- aden met het vangen van een grij- roodstaartpapegaai, die zich na avontuurlijke vlucht op een hoog- egen balkon van de Torenflat had üesteld. De papegaai werd per po- jeauto naar Katwijk gebracht, om- 't daar aangifte van vermissing dit diersoort was gedaan. ■Dp het moment echter dat de fraai kleurde vogel in Katwijk werd af- ieverd, kwam bij het Leidse bu- »iu van politie de melding binnen h een verdwenen papegaai uit de bddermanstraat. Aan alle twijfels jam een einde, toen het zoontje in de familie uit Leiden in Katwijk (t de papegaai werd geconfron- rd. De jongen werd namelijk met i blij uitgeroepen „Dag Ronnie" pr de verkeerd bezorgde vogel be- bet. Er restte de gevederde lastpost dat moment alleen nog maar een lourreisje naar Leiden. AMSTERDAM In het kader in de kinder vakantieactiviteit left de jeugd in Amsterdam-Os- prp een poging gedaan de troos 'loze nieuwbouwwijk met eigen mstwerken op te vrolijken. PARIJS (AP) De „voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam" de politieke organi satie achter de Vietcong voert in Parijs, in Zuid-Vietnam en el ders met „andere politieke groe peringen" overleg over de oprich ting van een coalitieregering in Zuid-Vietnam. aldus een woord voerder van de Vietcong, die niet verder op de zaak wilde ingaan. Er schijnt een einde te zijn geko men aan de periode van acht weken 1 rust in de Vietnamese oorlog: Ameri kaanse soldaten en mariniers heb ben gisteren in vier verwoede ge vechten even ten zuiden van de ge demilitariseerde zone 82 Noordviet- namezen gedood en daarbij zelf acht doden en 23 gewonden verloren. Voorts deed de Vietcong in Saigon een terroristische aanslag die twaalf personen het leven kostte. Bij een aanval op 'n Amerikaans hospitaal in Cam Ranh kwamen tien personen om het leven en werden er 119 ge wond. Deze aanslagen waren de ern stigste in zeven weken tijds. De Friese polsstokspringer Jo- han Boersma die het Leiderdorpse comité nauwkeurige instructies heeft gegeven. (Foto LD/Holvast) Burgerlijke Stand van Leiden Geboren Marjolein A. d. v. W. R. van Diest en B. A. de Weerd, Sophia W, d. v. J. G. Geelkerken en O P. W. Roos, Die- derik H. z. v. R. S. G. M. Bots en J M. T. van Woensel, Erwin z. v. J. van Oevern en S. van den Broek, Cornelis M z. v. N. J. van Schle en A. A. P. van Santen, Edwin J. C. z. v J. W. A. Hagen en J. P. C. Bergman. Johannes z. v J. Tegelaar en S. Soengandi, Franciscus A. z v. J. Branddt en J. Pril, Petra A D dr. v. A. T. A. Swikker en R. J. P. van den Berg, Therese P. dr. v. J. Budding en M. P. van der Mey, Hermina E. d. v. A. A. Bakker en J C. van Wachum, Dirk z. v. J. Fillppo en G. de Vries, Rozemarie M P d. v. C. L. G. Koot en M. H. J. Wolvers, Ellen d. v. G. H. Arrachart en E. H. Brouwer. Getrouwd A P. van Egmond en W. H A. M. Hoogervorst, H. van Aken en M. Offer man, A. A. van der Laan en M. Broers J. Coster en J. S. Rietkerken, L. J van der Meer H R. van Polanen, C L. Krul en P. H. de Leeuw, G. A. Ho- Sindoorn en C. A. Bernard. H. A. J roeneveld en N. J. Teske. P. A de Graaf en J. Jansen, H. P. M. de Leeuw en J. C. Bouwman, J. W. D. Tyssen en J. de Roode, J. Salomons en A. Smit, A. W. Copier en C. L Kerkvliet, C. J. Gans en C. M Vos kuil, W. J. Kokkedee en W Burggraaf Overleden C. J. Segers 69 jr. man. P. Kanbier 65 Jr. wed. v. H. Stou ten. I, van der Reyden 68 jr man, H. Spl v. W. P. P. van Winsen, I. Treffers 16 jr. dochter G. Schoneveld 61 Jr. echtg, v. G van Egmond. D, A van Ofwegen 3dgn doohter. Ondertrouwd. O. Smelt en J. J. T. van As, J. v. Tongeren en J. V. M. Kuipers, J. I. D. Privé en M. H A Spierings, P. J M. Zwartjes en N W van Kampen, P. Siere en M. van der Zeeuw, T. S. M. Elfering en A. A. Roman, J. P. Janssen en C. van der Boon, D. P. de Jager en M. M. J. Veen, N. W. van Gelder en A de Roode, L. J. Navar ro en C. L. Merien, A Schipper en L Lansberg. J. W. H. Plusje en S. S. de HAARLEM/WASSENAAR Hoofdcommissaris A. L. de Boer van de Haarlemse politie gaat definitief een aanklacht indienen tegen de 60-jarige Haarlemse rechter mr. H. G. Ram- oonnet wegens het „zich in beledigende zin uitlaten over de Haarlemse politie en de twee betrokken agenten". De hoofdcommissaris heeft deze beslissing gisteren genomen na over leg met de burgemeester van Haar lem. Zoals bekend heeft de rechter, die er van wordt beschuldigd begin vo rig jaar onder invloed een dodelijk Leiderdorp: dr. Blaauwendraad, Hogewaard 4 Koudekerk tel. 01714- 2208 wijkverpleging zr. Van der Leer B. G Cortsln 34 tel. 23109 Oegstgeest: dr. Roelants Louise de Cofignylaan 19, tel. 53865. Voorschoten: dr. Van der Kooy, Schimmelpennickln tel. 2527. Apo theek Voorschotense apotheek Leid- seweg 66, tel. 2525 en zo. Centraal apotheek Breestr. 74 Leiden, telef. 20552. Wijkverpleging Gezondheids centrum Van Wijngaardenln tel. 2177 Warmond: dr. Bots, prof. Aalber- seln 2, Voorhout tel. 02532-7393 wijk verpleging zr. Potter Rusthof Noordwijkerhout. ZoeterwoudeBij ongevallen aan de Rijndijk bellen 01714-2578. LEIDEN Twee jeugdige inwoonsters van Leiden zijn gisteravond bij een verkeersongeluk in de onmiddellijke omgeving van de Jan van Houtbrug ernstig gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over zeven, toen twee meisjes, resp. 25 en 22 jaar. met hun fiets door een personenauto werden aangereden. De jongedames reden, komende van de Jan van Houtbrug, in de richting van de Lammenschansweg op het mo ment dat de van de Zoeterwoudsesingel naderende auto het (nog steeds niet door verkeerslichten beveiligde kruispunt passeerde. Als gevolg van deze botsing kreeg de oudste van het tweetal een sche- delbasisfractuur en de jongste een linkersleutelbeenfractuur. De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. ongeval te hebben veroorzaakt, vo rige week in een interview in ons blad in bedekte termen ernstige beschuldigingen geuit jegens de twee hoofdagenten, die met het on derzoek waren belast. Banden zouden na het dodelijk on geval zijn verwisseld en ook op an dere punten noemde de rechter de verklaringen van de agenten tegen strijdig. Op grond hiervan was zijn vertrouwen in de politie zeer ge schokt. Deze en andere uitlatingen hebben in het korps grote veront waardiging veroorzaakt. Hoofdcommissaris De Boer „Dat nobabene een reohter met dergelijke laaghartige beschuldigingen aankomt is onbegrijpelijk. Een kat in het nauw maakt rare sprongen, maar in dit geval heeft deze meneer voor zover je daarvan nog kunt spreken de grenzen van het toelaatbare overschreden". Overigens heeft mr. Rambonnet van zyn advocaten mr. C. van Em- pel en mr. P. Stokvis de raad gekre gen zich van verder commentaar op deze zaak te onthouden. „Dat is in dit stadium verstandiger", aldus mr. Van Empel. Getuigen Mevrouw Langeveld en mejuf frouw Selier uit Haarlem hebben de advocaat van de ouders van de bij 't door mr. Rambonnet veroorzaakte ongeluk gedode jongen, mr. Schwane- beck uit Wassenaar, een brief ge schreven waarin zij zeggen getuige te zijn geweest van het ongeval. Me vrouw Langeveld en mejuffrouw Se lier zagen hoe de auto van de rech ter slippend ronddraaide waarbij te gelijkertijd de bromfietser door de lucht vloog. Mr. Rambonnet heeft gezegd dat hij niets met het onge luk van de jongeman te maken had. De getuigen schreven hun brief na dat zij hadden gelezen dat de rech ter zijn rijbewijs had teruggekregen. Het Tweede-kamerlid mevrouw Singer-Dekker PvdA) heeft over de ze kwestie vragen gesteld aan de mi nister van Justitie. Mevrouw Singer- Dekker vraagt welke middelen vol gens de wet kunnen worden toege past in het geval van de beledigende uitlatingen van de Haarlemse rech ter. Voorts vraagt het Tweede-ka merlid om een verklaring voor het bij deze kwestie gevoerde vervolgingsbe leid en de oorzaken waarom ander half jaar na het ongeluk nog geen eindoordeel door de rechter kan wor den uitgesproken. Naast hoofdcommissaris A. L. de Boer, van de Haarlemse politie heb ben ook twee bij het onderzoek be trokken hoofdagenten een klacht in gediend tegen de Haarlemse rechter. Zij voelen zich persoonlijk beledigd door de beschuldigingen die de rech ter in het interview heeft geuit. KATWIJK Gerard Akkerhuis sloot als bespeler het rijtje orgel concerten, ten getale van vier, in de Katwijkse Triumfatorkerk. Ak kerhuis behoort tot de algemeen ge vraagde concertorganisten en deze hebben het onschatbare voordeel, de praktijkervaring te hebben meege kregen van de uiteindelijke leermees teres: de orgelbank in kerk na kerk. Het is een erkende zegswijze, dat het gemakkelijke in de muziek niet bestaat. Maar het moeilijkste moet zich als gemakkelijk en vanzelf lo pend voordoen. Zou zich ergens aan de luisteraar opdringen, hoe moeilijk een stuk is, dan mankeert iets aan de vertolking. Speels moet het wor- Jongeren geweigerd DEN HAAG <ANP> Een discus siegroep van leden van de WD, het Liberaal Democratisch Centrum LDC en enige leden van D'66 heeft ge sprekken gevoerd over een bijdra ge tot partij vernieuwing. Deze infor mele gesprekken waren gericht op een vergelijking van het politiek pro gram van D'66 met de programma- uitwerking van het Liberaal Beraad (een gespreksgroep van de WD. de LDC. de Jongerenorganisatie van de VVD en liberale studentenorganisa ties). Het Liberaal Democratisch Cen trum en de leden van D'66 kwamen tot de conclusie dat daarin een gro te mate van overeenstemming be staat. De gesprekspartners verzoe ken de hoofdbesturen van de VVD en D'66 dan ook nadere contacten tus sen beide partijen te bevorderen. Het doel van deze contacten zou moeten zijn een onderzoek naar de mogelijk heid van samenwerking op plaatse lijk, regionaal en landelijk niveau. In afwachting daarvan zullen het LDC en de D'66 leden hun informele ge sprekken voortzetten, aldus een com muniqué. Het Liberaal Democratisch Cen trum een officieel buiten de VVD be staande organisatie van de WD-le- den heeft zich in hec verleden her haalde malen kritisch opgesteld t.a.v. de door de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie gevolgde lijn. Met na me enkele vertegenwoordigers van de partij, zoals mr. Van Riel kon den in haar ogen weinig genade vin den. Ook enkele oud-WD'ers, nu D'66-tigers als oprichter dr. Hans Gruijters hebben van het Centrum deel uitgemaakt. (.Red. LD). Akkoord bereikt ROTTERDAM (GPD) Er is overeenstemming bereikt tussen de Nederlandse Omroepstichting en dr Koninklijke Nederlandse Voetbal bond over de hoogte van het bedrag dat de NOS aan de KNVB moet ge ven voor het maken van rechtstreek se radioreportages en het opnemen van beelden voor de tv. Hoeveel de KNVB krijgt, is niet bekend. NOS en KNVB zijn overeen gekomen, dat niet meer van tevoren bekend zal worden gemaakt van welke wedstrijden er voor de radio en de tv. reportages komen. MIDDELBURG (GPD) In Zeeuwse toeristische kringen heerst grote onrust over recente ontwikke lingen in het vreemdelingenverkeer in de provincie. Op de toch al over volle akmpeerterreinen in de provin cie worden jongeren geweigerd, om dat de eigenaars van deze campings hen als lastige druktemakers be schouwen. De ernst van deze zaak wordt ge ïllustreerd door het vrijwillige ont slag van de WV-directeur van Haamstede, die zijn taak heeft neer gelegd, omdat veel kampeerterrein houders en hoteleigenaars onvol doende dienstbetoon aan de dag leg gen. De heer De Regt, directeur van de provinciale Zeeuwse WV heeft op de moeilijkheden gereageerd door te verklaren dat Zeeland een dringende behoefte heeft aan kam peerterreinen voor jongeren. Op de ze terreinen moeten dan mogelijkhe den komen voor ontspanning die op de gewone terreinen ontbreken. Het weigeren van de Jongeren op de kampeerterreinen zou begonnen zijn op een camping in Renesse, de Ju- lianahoeve. De directeur zou lang harige jongeren beneden de vijfen twintig hebben geweigerd. Deze ver klaarde later dat hij al jaren streeft van zijn camping een gezinskam- peerplaats te maken. DIEREN (GPD) Inbrekers die gebruik maakten van een kneedbom om een brandkast te kraken, zijn er schuldig aan, dat vannacht om drie uur een groot gedeelte van het con fectiebedrijf Maroo in Dieren door brand Is verwoest. De buit bedroeg 25 gulden. De schade loopt in de ton nen. Tegen drie uur ontdekte een over buurvrouw de brand. Zij waarschuw de direct de politie en de brandweer. Hoewel het korps van Dieren snel ter plaatse was, kon het kantoor met meer worden behouden. Belangrijke schade kreeg ook de kantine, terwijl het atelier zelf veel waterschade kreeg. De bedrijfsleider verwacht echter dat dit gedeelte van het be drijf over ongeveer vier weken zover hersteld zal zijn dat de produktie kan worden hervat. den weggespeeld, zoals Akkerhuis dat kon met Bach's wonder het Praelu- dium et Fuga in Es of met Micheel- sens Konzerto liber die Weise Es sun- gen drei Engel, een muzikale trip tiek (Toccata, Kanzona, Fuga». Het Praeludium klonk niet ideaal, maar dat komt niet voor rekening van Akkerhuis. Het gaf iets te veel geluidsscherpte door ontoereikende verstrooiingsmogelijkheid in de hier voor te beperkte ruimte. Maar de Fuga's 2 en 3 van de tripelfuga kre gen wel hun ideale klankgestalte en daar kon iedereen moeiteloos waar nemen, met welk een levendige fra sering Akkerhuis de fuga's in reso lute doorgaande beweging grandioos aanpakte, ook in het voetenwerk. Micheelsen's triptiek gaf geen minder sterke indruk. Deze topfiguur van de protestantse Duitse kerkmu- ziekbeweging is een altijd graag ge hoorde gast. Hij denkt melodisch, hy kan dat nog. Sterk als melodisch denker is hij, die door ingewikkelde polyfonie heen niet alleen zingbare melodieën laat heersen, maar melo dieën die de speler ook speels zin gend aan de ruimte kan afstaan. De tekst, die Micheelsen inspireer de (ook Mahler in ztfn 3de symfo nie), is het Armer Kinder Bettler- lied: Es sungen drei Engel einen süssen Gesang, mit Freuden es in den Himmel klang. Maar Micheel sen maakt daarvan geen zoetekoek. Trouwens Petrus is bezig aan Jezus op te biechten: Ich hab übertreten die zehn Gebot, waarna de legende in het vervolg na de bekering met hymnische beeldingskracht vaststelt. Die himmlisohe Freude war Petro bereit. De Fuga is een belevenis door de knappe doorzichtigheid in de ontwik keling en heeft het passend effect: dat van legende of vertelling. De vertolking ervan bleek dienovereen komstig. Trouwens de hele triptiek trof door beeldend aflynen, waartoe het orgel zich voortreffelijk leende. En het is een algemeen gegeven: Ak kerhuis vertolkt vaardig, waar het kan met verve en met vaart. Een andere triptiek was Passacag- lia. Koraal en Fuga (variaties over Wie maar de goede God laat zor gen) van Cornelis de Wolf (1880 1935). Deze wordt door onze grote organisten geaccepteerd. Als vakman stelt de Wolf menige collega uit zijn tijd in de schaduw, die zich met de verwerking van het geestelijk lied inliet. Zijn stijl is gedegenwat archaïsch, de fuga verglijdt zo al uit de poly- ln de homofonie. Koraalbewerkingen van Bach en Krebs en twee interessante delen uit Lang leis Suite Francoise Vazard en Frarxjoise) verbonden Bach, De Wolf ne Mioheeleen. KEES VERHOEF Dokter L. van den Berg uit de Busken Huetstraat in de wijk Rhy- nenburch in Hazerswoude zal dezer dagen de huisartsenpraktijk verla ten. De opvolger van dokter Van den Berg is dokter J. C. A. Sprangers. NOORDWIJK Prins Khalid Sa- I oed, zoon van de op 23 februari van dit jaar overleden oud-koning Saoed I van Saoedie-Arabië, heeft getracht 't bedrag, 55 miljoen dollar, dat zijn va- I der heeft nagelaten, op een Neder landse bank te deponeren. Volgens welingelichte kringen zou hier een hogere rente dan in Saoedie-Arabië worden verstrekt. Toen koning Fei- i «al dit vernam legde hij beslag op het gehele bedrag, zodat de vier ao- i nen nu geen stuiver krijgen. Prins Khalid voert thans bespre kingen om het fabelachtige bedrag alsnog uit Saoedie-Arabië naar Ne derland te krijgen. De prins, die mo menteel in Amsterdam logeert, heeft in eerste instantie geprobeerd een villa in Noordwijk te huren. Dit luk te echter niet en toen besloot de prins maar een huis van zes ton in Bloe- mendaal te kopen. Vrouwelijke hulpkrachten kt de haven van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon doen tijdens de hete middaguren een dutje in een hangmat.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11