Ciesingers bezoek an Amerika komt ijzonder gelegen Vliegprijzen gaan omhoog Onrust bij Werkspoor Geen ontzetting kiesrecht SJ-er Protest tegen sluiting afdeling ij begin van gesprek met de Russen Nieuwe periode lAGVELDIN CADEMISCH ÏEKENHUIS Zelfde weer Versnelling Suikeroorlog in Leiden „Vrijstaat" LUCHTVAART MOET KOSTEN EIGEN VEILIGHEID DRAGEN ékK KREMLIN LAAT TSJECHISCHE MILITAIREN CONTROLEREN JAMIN ©ucZ ©ïteuws efJclit 1 maart 1860 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 No. 32859 DAGBLAD LKteur: E. A. E. van Dishoeck (fdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Het bezoek van de Westduitse dskanselier Kiesinger aan president Nixon, waarvan van- de eerste van twee ronden is begonnen, komt op een tijd- dat niet beter uitgerekend had kunnen worden. Enerzijds ft president Nixon met zijn Aziatische reis voorlopig zijn ïiddellijke doelstellingen in dat deel van de wereld af ge en anderzijds kenmerkt Kiesingers bezoek het punt van politieke waterscheiding waar Washington een begin wil met de gesprekken met Moskou. De gesprekken tussen on en Kiesinger zijn als het ware de afsluiting van het eer stuk van de buitenlandse politiek die de Amerikaanse pre- int voor ogen staat. lijdt geen twijfel dat deze bui- idse politiek, afgezien van het idigen van het Vietnamese dra voor president Nixon vooral be- uit het maken van een begin een nieuwe periode in de •West-verhoudingen. Presi- Johnson maakte er geen ge- van, dat zijn grootste teleurstel- het afgelasten was van zijn al itelde ontmoeting net de Rus premier Kosigin, toen Russi- troepen een jaar geleden Tsje- llowakije binnenvielen. President valt het voorrecht ten deel de ieke vrucht te plukken, die John- ïad willen oogsten, t tweedaagse bezoek van kanse- Kiesingei komt bovendien op ogenblik dat Moskou, bij mon- fan de Russische minister van inlandse Zaken Gromiko, te ken- heeft gegeven te willen praten het voorkomen van „huidige Dekomstige complicaties rondom •Berlijn". Dat maakte Gromi- ekend op 10 juli, en sindsdien zijn Amerikaanse collega Ro- tydens zijn bezoek aan Japan wenk gegeven dat Amerika het itief zou willen nemen om de tie van de Berlijnse muur aan lig te maken. Dat wil zeggen, rika zou met zijn bondgenoten &LCUTTA (AP) Het Acade- !h ziekenhuis in de Indiase stad lutta is gisteren het toneel ge it van een gevecht tussen sta- le leden van de ziekenhuisstaf >ngeveer 200 communistische en betogers, die zich tegen staking verzetten. De strijdende ij en bestookten elkaar met ste- zelfgemaakte bommen en fles- sodawater. Sommige voorwerpen imen terecht in de tuberculose- sling van het ziekenhuis en de enten daar werden wederom ge ien toen de politie de strijdende tijen trachtte te verspreiden met ingasgranaten. n het gevecht, dat ongeveer een duurde, werden 37 personen ge ld. Na herstel van de orde had- de ziekenhuisautoriteiten de otste moeite om ruim tachtig do- Ük verschrikte patiënten over te en het bed te houden en niet fr'huis te gaan Pot morgenavond zelfde weertype. :de nacht en vroege ochtend plaat- Ük mist. Over het algemeen iets Sere temperaturen. Zwakke tot itige wind tussen noord en oost. STRANDVERWACIITING m hogedrukgebied ligt nu boven Noordzee Hierdoor morgen zon- zomers weer met matige noord enwind. Temperaturen 2224 Zeewater twintig graden, litziohtenaanhoudend stabiel stijgende temperaturen. 8 AUGUSTUS i op: 5.12 uur: onder: 20.18 uur. an op: uur; onder: 18.13 uur. gwater in Katwijk te 11.40 uur, gwater te 7.05 en 19.45 uur. nummet bestaat uit 16 pagina's willen voorstellen om de muur af te breken. In het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bleek men nog geschrokken over deze boude uitspraak van minister Rogers, en het mi nisterie heeft sindsdien dan ook in een aantal verklaringen geprobeerd uit te leggen dat wat de minister bedoelde was, „het raadplegen van de Sowjet-Unie om te zien of de aanstaande gesprekken met enig succes zouden kunnen beginnen met een aantal kwesties betreffende Ber lijn en het verwijderen van de oor zaken die daar tot spanningen lei den". Het ministerie was, met ande re woorden, voorzichtiger dan minis ter Rogers, maar het was onmisken baar dat gedacht werd aan de Ber lijnse muur. o Het is onvermijdelijk dat president Nixon en kanselier Kiesinger elkaar hierover zullen raadplegen. Daar komt nog bij dat al sinds februari maart dit jaar de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ve renigde Staten in Bonn met elkaar overleg hebben gepleegd om voor al de Berlijnse kwestie te bestuderen. Een verdere versnelling van deze ontwikkelingen werd door president Nixon zelf aangebracht, toen hij tij dens zijn bezoek aan West-Berlijn op 27 februari duidelijk maakte dat het ogenblik was aangebroken „om de spanningen van een afgelopen pe riode hier en waar dan ook op te heffen". Dc kwestie-Berlijn en het probleem van West-Duitsland in het algemeen hebben tot nog toe weinig aandacht gehad van de Amerikaanse presi dent. Zijn meest urgente problemen lagen tenslotte in Vietnam. Maar nu hij als het ware zijn handen heeft vrijgemaakt voor de overige buiten landse vraagstukken, ligt het voor de hand, dat hij zijn tweede politie ke front, in Oost-Europa, gaat ope nen. De gesprekken van de president en de kanselier komen bovendien op een ogenblik dat uitvoerig gespecu leerd wordt over een mogelijke ver andering in Oost-Duitsland, waar de 76-jarige partijleider Ulbricht al sinds twee maanden ziek is. De ver wachting is dat Ulbricht nog dit jaar vervangen zal worden, en in dit verband worden de namen genoemd van premier Stoph en van Honeck- er, een lid van het Oostduitse polit- LEIDEN Ook in Leiden en om geving lokken de levensmiddelenbe- drijven een run op suiker uit door de verkoopprijs tot ver beneden de kost prijs te verlagen. Voor zover na te gaan is de laagste prijs 79 cent per kilo (de officiële prijs is fl.17). Daarbij is de suiker dan wel gekop peld aan de aankoop van koffie. Zonder „koppelverkoop" is de prijs van suiker veelal gerantsoeneerd gedaald tot even boven de gulden. Een grootwinkelbedrijf verlaagt de prijs als weekaanbieding tot 90 cent. Deze ontwikkeling leidt tot voor oorlogse toestanden, toen de suiker algemeen beneden kostprijs (momen teel f 1.05) werd verkocht. Na de bevrijding werd met de suikerfabri kanten een vaste prijs afgesproken. Door de grotere invoervrijheid bin nen de EEG kopen de kruideniers partijen suiker bij buitenlandse fa brikanten, waardoor men vrij is de winkelprijs te bepalen. bureau. Volgens waarnemers zou Ho- necker de beste kansen maken. Ho- necker staat, vanuit het Kremlin bekeken, bekend als plooibaarder, dan Ulbricht. Dit zou, in het geval van zijn benoeming, voor Moskou de weg vry maken om met het Westen tot een vergelijking te komen over d'e toekomst van West-Berlijn en van de twee Duitslanden. IVIaar ondanks deze gunstige voor tekenen maakt het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zich bezorgd over de mogelijkheid dat de Sowjet-Unie er toch op zal aandrin gen om van West-Berlijn een soort „vrijstaat" te maken, zonder recht streekse betrekkingen met het Wes ten. Hoe de gesprekken met de Sowjet- Unie ook zullen uitvallen, de gedach- tenwisselingen tussen president Ni xon en kanselier Kiesinger zijn een vereiste voor de volgende stap, die uiteindelijk een grote stap zal kun nen zijn om de periode van de „kou de oorlog" af te sluiten. (Van onze correspondent) BEEK (GPD) Staatssecretaris Keyzer (Verkeer en Waterstaat) heeft gistermiddag tijdens de offi ciële ingebruikstelling van de nieu we passagiers-afhandelingshal op de luchthaven Beek meegedeeld, dat de zeven Eurocontrol-staten over eengekomen zijn dat zij in 1971 de kosten zullen gaan berekenen van de diensten die zij vliegtuigen be wijzen. In conereto betekent dit, dat de luchtvaart in de toekomst hoe lan ger hoe meer de kosten hoe lan- verkeersbeveiliging in de prijzen van het vervoer zullen doorberekenen. „We behoeven niet meer te reke nen op spectaculaire verlagingen van de tarieven in de luchtvaart", aldus de staatssecretaris. „Er zijn enorme bedragen mee ge moeid. De overheden van de zeven staten willen dit dan ook voor zichtig spelen en de luchtvaart ze ker niet meteen gaan doorbelasten voor de honderden miljoenen gul dens". Binnenvaart rekenen van de kosten van lucht verkeersbeveiliging zeker niet rigou reus omhoog zullen gaan. „Maar de luchtvaartmaatschappijen zijn reeds op de hoogte gesteld opdat zjj met een en ander tijdig rekening kun nen houden. In Amerika gaat men dit ook doen. Daar zullen de tickets vermoedelijk met ongeveer 8 procent omhoog gaan in prijs". Staatssecretaris Keyzer voegde er nog aan toe dat een dergelijke door berekening waarschijnlijk ook de binnenscheepvaart te wachten staat- Meer over de prijzen van de luchtvaart speciaal over de vluchten naar de West op pagina 7. zei De staatssecretaris vliegprijzen door het dat de doorbe- Ongedwongen gesprek tussen de Engelse Kroonprins Charles en Dafyd Edwardes, een grote boer in Aberystwyth, aan de westkust van Wales. Het prinselijk gesprek zal over enige maanden uitgezon den worden in het tv-programma „Countryside" (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Vakbonden en ondernemingsraad hebben met klem geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de door de directie van Werkspoor in Utrecht voorge nomen sluiting van de afdeling staalconstructies. Zowel vertegenwoordigers van de drie metaalvakbonden als de on dernemingsraad hebben vandaag met de directie de plannen tot slui ting besproken. Van de kant van de ondernemingsraad is er op aan gedrongen vooral te zoeken naar mogelijkheden de afdeling toch voort te zetten. Maar gisteren liet een lid van de ondernemingsraad zich al pessimistisch uit over de kans daarop. De voortzetting van de afdeling is volgens de directie zonder grote verliezen niet mo gelijk. De nadruk bij de besprekingen is dan ook veel meer komen te lig gen op de positie van de ongeveer 170 werknemers die waarschijnlijk op straat zullen komen te staan. Ruim 100 zullen elders in het be drijf geplaatst kunnen worden. Voor de 170 werknemers is nog geen ontslag aangevraagd. Minimaal Gisteren heeft de directie het plan tot sluiting in de ondernemings raad ter drscussie gesteld. De eerste reactie was een klemmend protest. I De ondernemingsraad vindt dat de j voorlichting die zij heeft gekregen j zeer minimaal is geweest. „Het kwam voor ons als een volslagen verrassing" aldus de heer Albers, lid van de ondernemingsraad. De ondernemingsraad heeft gister avond een communiqué verspreid, waarin geëist wordt dat alle be trokken werknemers binnen Werk spoor Utrecht of een andere on derneming van het VMF-concern worden geplaatst, mogelijk via om scholingscursussen. Overcapaciteit De afdeling staalconstructies van Werkspoor in Utrecht is al vele jaren in het bijzonder gericht ge weest op de zwaardere constructies als bruggen, sluizen en stuwen. In deze markt is volgens de directie sprake van een overcapaciteit. Bo vendien worden steeds vaker oever verbindingen in voorbespannen be ton of door middel van tunnels uit gevoerd. De directie meent dat hierin geen verandering te ver wachten is. „Beide factoren veroorzaken een on regelmatige bezetting van het be drijf. die niet met ander construc tiewerk rendabel kan worden opge vangen", aldus de directie. De pro blemen zijn volgens haar dan ook van structurele aard. Conjunctureel Volgens de heer Albers heeft de on dernemingsraad tot 19 juni van dit jaar in de veronderstelling geleefd dat het ging om conjuncturele pro blemen; dat op grond van de be- drijfso verzichten die de directie aan de ondernemingsraad verstrek te. Tot gisteren waren er volgens hem in het geheel geen aanwijzin gen dat de directie tot een derge lijke drastische maatregel als slui ting zou overgaan. Ook de perso neelsleden van de afdeling staal constructies van Werkspoor Utrecht werden gisteren op de hoogte gesteld van de plannen tot sluiting. Herplaatsing beeld voor oudere werknemers en Vakbondsvertegenwoordigers, voor gespecialiseerde tekenaars, die ondernemingsraadleden en direc- missohien her- of bijscholing nodig \tie van Werkspoor vanochtend zullen hebben. bijeen. PRAAG (AP) Het politieke hoofd van het Sowjetrussische leger, generaal Jepisjew, is gisteren aan het hoofd van een delegatie in Praag aangekomen om een onder zoek in te stellen naar de betrouw baarheid van het Tsjechische mili taire apparaat als bondgenoot van de Sowjet-Unie. Het Kremlin ver langt, aldus geruchten in Praag, dat alle Tsjechoslowaakse officieren op verantwoordelijke posten, die kri tiek hebben geleverd op de invasie van de strijdkrachten van het War- schau-pact, andere functies krijgerv Officieel zal Jepisjew met Tsjecho slowaakse collega's „overleg plegen en ervaringen uitwisselen," maar in werkelijkheid moet hij een einde maken aan de anti-Russische gevoe lens onder de Tsjechoslowaakse strijdkrachten, die 225.000 man tel len en die in het Westen en klaarblijkelijk dus ook in het Krem* lin niet meer als een volledig be trouwbare bondgenoot van de Sow jet-Unie worden beschouwd. Intussen is generaal Rytir onlangs door president Swoboda benoemd tot contactpersoon voor de Russi sche strijdkrachten in het land. Rytir geldt als een sterk pro-Russi sche figuur, die de hand zou hebben gehad in het ten val brengen van de voormalige partijleider Doebtsek. Tsjecho-Slowakije en de Russische bezettingstroepen zijn voornemens van 18 tot 25 augustus gezamenlijk manoeuvres te houden in en om de grote steden van het land. De plan nen, die demonstraties in de steden op de eerste verjaardag van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije <21 augustus) zouden kunnen tegen gaan, zijn nog niet officieel beves tigd, maar men verwacht een mili taire „show" van formaat waaraan ook Tsjechoslowaakse troepen, ten minste 40.000 man, zullen gaan deel nemen. ADVERTENTIE morgen kokosmacaroontjes 250 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijst Hoewel nog niet bekend is. wat precies de beroepen zijn en hoe de leeftijden liggen van de eventuele ontslagenen bü Werkspoor verwacht het arbeidsbureau geen grote proble men bü het zoeken van een nieuwe baan voor deze mensen. De behoefte aan constructiebankwerkers en con structieschilders is in Utrecht erg groot. Het arbeidsbureau zei vanmor gen al bezig te zün met het bekijken van de mogelükheden tot herplaat sing. Slechts in incidentele gevallen worden problemen verwacht, byvoor - AMSTERDAM (ANP) De alge meen secretaris van het district Am sterdam van de Socialistische Jeugd, de 20-jarige illustrator Jan van der Markt is vanochtend door het Amsterdams gerechtshof in hoger beroep wegens opzettelijke belediging var. leden van het koninklijk huis en verzet tegen zün arrestatie veroor deeld tot vijf maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van her voorar rest. In eerste instantie had de Amster damse politierechter, mr. G H. No- mes. Van der Markt veroordeeld tot 3 maanden met aftrek met als by- komende straf ontzetting uit het ac tief en passief kiesrecht en het recht om te dienen bü de gewapende macht voor de tijd van vijf jaar. In hoger beroep had de procureur-generaal drie maanden met aftrek geëist. Hy achtte het niet in het belang van de democratie Van der Markt het kies recht te ontnemen omdat dit hem zou beletten om via de normale en wettelijke weg te strijden voor zijn politieke overtuiging. De ontzetting uit het recht om bij de gwapende macht te dienen zou volgens de pro cureur-generaal voor vele andere Jongelui, die de militaire dienst wil le)- ontlopen, aanleiding kunnen zyn om soortgelijke delicten te begaan. Op Koninginnedag had Van dei- Markt bij de tijdelijke NRU-studio op de Dam via een megafoon geroepen: „Nu zyn de oranjehoeren aan het woord geweest, nu zijn v/ij aan de beurt" en „Weg met de Oranjehoe- j ren van het koninklijk huis". Uit het Leidsch Dagblad van 6 Augustus 1869: Iemand die door een troep gauwdieven 's morgens om streeks vijf uren overvallen werdzei: „Heeren, gij begint vandaag al heel vroeg". „Ja", antwoordde er een, „de mor genstond heeft goud in den mond" Maandagsavond hield de Typ. Vereeniging: onderling Hulpbetoon, hare gewone 3 maandel. vergadering. Uit het overzicht der kas blijkt dat de inkomsten waren f 111,47,5 en de uitgaven aan zieken enz. f 39. Deze vereeni ging heeft ten doel om den zieken broeder bij te staan en door eenc wekelijksche uit kering van f 3,50 te onder steunen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1