iorentina zoekt talenten in de eigen gelederen Het geheim van Real Madrid Braziliaan Amarildo een wild raspaard ft Feestje Fraai spel Commandant uiü AUGUüiUS 1969 LElDSCil DAGBLAD ^yntlna (speler met wit •t op! De ploeg legde seizoen beslag op de titel en is dus een otentiële tegenstanders *\oord in de komende de Europa Cup. emtijjnen jaar in :ï)pa - °5NCE (GPD) Wie, als de avond langzaam over ft valt, langs de bloemenverkopers op de Piazza della nwandelt, zal weinig moeite hebben om het gemor der i* horen. Zij, de aanhangers van Fiorentina, zijn onte- ■v,ij begrijpen de bestuurders van „hun" club niet meer. Jamelen zij zich rond de kioskdaar onder de galerij )ek van het imposante plein. Zij geven er luid uiting etorg, bespreken er met veel gebaren de situatie zonder rigens de finesses kennen van het beleid dat de direc tor entina voert. De onrust onder de „tifosi" betreft je, de opvallende absentie, van Fiorentina op de krank- eialiaanse spelersmarkt. Nello Baglini (61)„Wy $ee. Wij zijn niet meer van gedragen te betalen. De schandalig. Riva is bijna 1 lires waard. Juliano acht- -itig miljoen. Men speelt het Italiaanse voetbal. Ik *an dat spel. Ik voel niets jnkroet Fiorentina blijft ,u is, met dezelfde spelers. Baola is het volkomen met itinië geboren Bruno Pe- lachte fijntjes toen hij van foorden hoorde. ,Jk weet Baglini er over denkt, iardje is nu eenmaal eigen _eugd. We hebben een goed _bezitten fantastische spe- ~de opgave is zwaar. Euro- Utrijden zijn geen partijtje Een beetje versterking tnselyk zijn". cBt dan toch waar dat u j verlaten wilt? Juist om it niet naar uitziet dat er op komst is? Is het dan it u het aanbod van Inter iepteert? jivan niets. Ik ben bij Fio- i blijf zolang de club me vi. Ik heb weliswaar nog rentina was vaak een verzameling ge boren voetballers en begenadigde trainers. Sarti, Malatrasi, Hamrin, Montuori, Jonsson en Julinho jong leerden er met de bal, Hidegkuti, Carniglia, Szeisker en Chiappella doceerden er het edele voetbalspel. Maar Fiorentina ging vaak mank aan goede geest, aan collegialiteit, aan eenheid. De paarshemden vorm den geen team, zij bleven elf egoïsti sche hoogbegaafde balartiesten. Soms vergaten zij 't egoisme, soms etaleer den zij op basis van eendrachtige samenwerking grillig maar boeiend en krachtig spel dan was Fioren tina het gevaarlijkst, dan overtrof Fiorentina de stoutste verwachtingen zoals op die avond toen in het Stadio Communale (52.000), Real Madrid (met alle beroemde voetbal cavaliers) een trots record: geduren de vier jaren op geen enkel buiten lands speelveld verslagen uit han den geven moest Nello Baglini f..we betalen geen innige bedragen iekend, maar ik heb aan lijn woord gegeven". De van AC Roma, Novara, Genua is een trainer die fezit een groot technicus en 'groot psycholoog te zijn. ia is de 43 jaar oude vrucht isie tussen de clubs Spor- ize en Libertas. Fiorentina andezza". Enthousiastelin ten in de loop der jaren lijk dat de paarshemden het bal in Italië speelden. Flo- Om precies te zijn: op 11 mei van dit jaar in het gemeentelijk stadion van Turijn om 17.37 uur floot scheidsrechter Lo Bello en wees ver volgens naar de middenlijn. Fioren tina was op tegenstander Juventus twee doelpunten uitgelopen dat betekende Fiorentina's zestiende overwinning (13 gelijk. 1 verloren). Milan en Cagliari lagen definitief vier punten achter. Aan de oevers van de Arno begon een feest dat dagenlang duren zou. Feest om Fio- rentino's tweede kampioenschap in dertien jaren. 30 mei 1957. Na alle Europa-cup tegenstanders (Grasshoppers Zürich, Rode Ster, Belgrado o.m.) gewipt te hebben, stond Fiorentina in de fina le: tegenstander Real Madrid op eigen bodem, in de Bernabeuburcht, scheidsrechter Leo Horn. 125.000 toe schouwers beleefden Fiorentina's val over de laatste Spaanse horde. Real versloeg de Florentijnen met 20. Fiorentina neemt nu weer aan de Europese bekerwedstrijden deel. Met bijna dezelfde spelers die het kampi oenschap veroverden, beval presi dent (en industrieel) Baglini. Hij is de „commandant" van een (voetbal) bedrijf dat gedurende het seizoen 1968'69 bijna 80.000 toeschouwers mèèr dan het seizoen ervoor begroe ten kon; praeses van een club ook die nog niet zo lang geleden een schuld had van om-en-nabij-acht honderd miljoen lires. „Die tijd heb ben we echter gehad", zegt Baglini. Aanvoerder Giancarlo de Sisti (26), bijgenaamd „Rivera van Florence" (ADVERTENTIE) kan dus weer rekenen op doelman i Franco Superchi (25) en op de veld- spelers Mario Maraschi (30), Ugo Ferrante (24), Francesco Rizzo (26), Tavares de Silvera Amarildo (30), Giuseppe Brizi (27), Eraldo Esposito (21), Claudio Merlo (21) en Luciano Chiarugi (22). En als Nello Baglini voet by stuk houdt (koopt hij dan werkelijk Domenhini van Inter niet?) dan heeft trainer Pesaolo nog altijd een stuk of acht spelers achter de hand (jawel van Fiorentina's eigen kweek) waarvoor men in Nederland de (voetbal)vingers zou aflikken. Zo vaart Fiorentina een eigen, in Italië opvallende koers. Onder lei ding van Baglini, „il presidente der miracolo" en van Bruno Pasaola, bij genaamd „de antimagiër". Geen tam-tam, geen dure wonder - voetballers. Alleen maar uitgebalan ceerd beleid van mannen die de voet balsport kennen, die in staat blijken te zijn een voetbalbedrijf te runnen. Pesaola: .Baglini legt mij nooit iets in de weg. Hij vraagt nooit wat ik doe of welke spelers ik opstel. Hij is de ideale voorzitter". De „tifosi" echter morren. Zij be grijpen niet dat Baglini weigert de „gouden" dans om voetballers mee te dansen, een in Italië zeer geliefd tijdverdrijf voor voetbaldirigenten De „tifosi" zijn ontevreden en dat is, in de buurt van de bloemenverko pers op de Piazza della Signoria, dui delijk hoorbaar Trainer Pesaola FLORENCE (GPD) „Ik ben gelukkig nu. Geloof me, ik heb zelfs geen heimwee naar Brazilië meer", zijn ogen als karbonkels schoten vuur, zyn beweeglijke handen accentueer den de fel uitgesproken woorden. Amarildo Tavares de Silveira 30) wéét dat de glans van Fio rentina's kampioenschap ook op hem afstraalt. Hij geniet er van. Blij als een kind. De tijden dat hij nors en ontevreden door het (Italiaanse) leven ging, lijken voorbij. De tijden waarin hij binnen de krijtlijnen rebelleer de, in één seizoen zegge en schrijve elf schorsingen opliep en een Italiaanse journalist hem de „Oscar voor de ondeugend heid" schonk, leken nog slechts een nare droom. „De afgelopen competitie was Amarildo's beste seizoen ln ons land", onder schreef Fiorentina's manager Montanari het huidige zonnige leven van Amarildo, de artiest. Amarildo. Een Braziliaan die, destijds als speler van Botafogo, glunderde over een illustere bij naam: de tweede Pele. Die met veel fanfaregeschal en tegen grof geld een miljoen acht honderd duizend gulden in 1964 als een vorst bij AC Milan werd binnengehaald. Hij ont popte er zich als een groot indi vidualist met despotische nei gingen. Een voetballer die zich niet neerleggen kon bij tegen- stand, bij arbitraal gezag. Een speler bovendien die trainers opdrachten wel aanvaardde, maar prompt weer vergat, die zich verloor in schone fan tasieën met de bal inplaats van be doen waarvoor hij gekocht was: het scoren van doelpunten. De ster van Amarildo ver bleekte snel in Milaan. „Zij be grepen me niet. Ik had geen greintje geluk. Alles was tegen me. Ja, ik was blij toen ik er wegging. Laten we er niet meer over praten". Zijn vertrek werd de opval lendste gebeurtenis van het Ita liaanse transferseizoen 1967-'68. Fiorentina ruilde Kimt Hamrin tegen Amarildo, de ontgoochel de. Hy blééf de begenadigde, maar moeilijke jongen. „Ik weet nietwat het is. Als ik in het veld kom, als ik al die mensen op de tribunes zie en als ik de eerste bal aan mijn voeten kryg, gebeurt er iets met me. Dan krijg ik rillingen". Tot Pesaola in Florence arri veerde. Het is de grote verdienste van trainer Pesaola geweest dit wilde raspaard te hebben getemd. „Signor Pesao la is een fyne man. Hy is voor mij als een vader. Hy be grijpt me wel". Onder psycho loog Pesaola onderwierp zich deze Braziliaan aan discipline, hervond hy de wil om te spe len, samen met teamgenoten. „Van de Europa-Cup-wed- stryden stel ik me veel voor. Ik wil dan een uitblinker zyn. Ik wil dan doelpunten maken", zegt hy. Amarildo is gelukkig nu. Wellicht ook omdat hy het hart van een Florentynse gestolen heeft? Zyn antwoord is een bre de lach. De lach van een na tuurmens die weer ln zichzelf gelooft. MADRID (GPD) Wanneer de strijd om de Europa-cup voor landskampioenen in september voor de vijftiende maal begint, zal Real Madrid, de ploeg uit de Spaanse hoofdstad, eveneens voor de vijftiende keer van de partij zijn. Een pres tatie die geen enkele Europese voetbalvereniging kan evena ren en die Real terecht wereldfaam heeft bezorgd. In al die jaren was Real bekerhouder of landskampioen en men zou haast zeggen, dat de Europa-cup Real op het lijf is geschreven. Dit is in zekere zin ook wel waar, want hoewel dit toernooi oorspronkelijk door de Franse journalist Gabriël Hanot en pro motor Ukraincryk werd bedacht, was de eerste voetbalmagnaat die hem daadwerkelijk steunde de „eeuwige" voorzitter van Real Madrid, Don Santiago Bernabeu. „Don Santi" houdt nu al 25 ja ren stevig het roer van Real in de handen en heeft in die tijd zes Europa cups, twaalf ligakampi oenschappen, drie nationale be kers en een intercontinentale trofee in de prijzenkamer van Real kunnen zetten. Hoewel Spanje tal van andere ster ke ploegen kent, is er niet een die dit de „merengues" „schuimtaartjes"), zoals de Real-spelers wegens hun witte kledy genoemd worden, kan nazeggen. Wat is het geheim van Real Ma drid? Hoe kan men verklaren dat dit elftal, nu zyn sterren Di Stefano, Puskas, Kopa en Santamaria verdwe nen zyn, zich toch altyd op zyn be wonderenswaardig hoge internatio nale peil weet te handhaven? Is het ,Don Santi" of misschien Miguel Munoz, die nu al tien jaar achtereen steeds opnieuw zyn con tract als trainer verlengt en daarmee een unicum in de Spaanse voetbal- historie is geworden? Of Francisco Gento, „Paco" voor zyn vrienden, het laatste bastion van die glorieja ren van Real, dat nog steeds de steunpilaar van het elftal is? Het antwoord is ja en nee. Het antwoord ligt niet in de personen Bernabeu, Munoz of Gento, maar in het feit dat zy jaren achtereen hecht aan Real verbonden bleven. Vertrouwen Het geheim van Real Madrid is de eenheid die het bestuur, het perso neel, de topploeg, de andere profes sionals en de dikke 50.000 leden tot één groot team samensmeedt. De leden hebben vertrouwen in de lei ding en staan als een man achter het bestuur, ook in moeilijke momen ten. Vanaf de tribunes en de grasmat tot aan het kleinste kantoortje in het clubgebouw is Real een groot, heetgebakerd maar eensgezind ge heel, diep doordrongen van clublief de. De grote prestatie van de man nen in de sleutelposities, zoals Don Santi en Miguel Munoz, is hun men senkennis waardoor zy zich met be kwame medewerkers hebben weten te omringen. In tegenstelling tot de aartsrivaal FC Barcelona, waar voor iedere ty- deiyke terugslag een zondebok ge offerd moet worden, verricht men by Real Madrid zyn taak kalm. intelli gent, evenwichtig en behandelt men spelers en trainers als mensen, niet als voetbalmachines. Daarom droomt iedere Spaanse voetballer ervan eens bij Real te mo gen spelen; daarom is Real ongetwy- feld de populairste vereniging van Spanje; daarom kwam Real zelfs na het wegvallen van haar topspelers op wonderbaariyk snelle wyze de in zinking te boven. De gloriejaren van 1955 tot 1961, toen Real Madrid vyfmaal achtereen de Europa Cup won en een der sterk ste elftallen van de wereld was, is onherroepelyk voorby. In die jaren was Real bykans onoverwinnelijk en zoals Don Santi had voorspeld, ver toonde de ploeg uit de Spaanse hoofd stad het grootste voetbalspektakel ter wereld. Waar Real Madrid ook optrad, het terrein was uitverkocht. Als men de gegevens naslaat over de entree-ver koop van alle Europa-Cup-wedstry- den, dan blykt dat de ontmoetingen waarin Real optrad steeds de meeste toeschouwers hebben getrokken. Aan alles komt een einde en geen enkele club kan een dergeiyk peil handhaven. Maar ondanks de pessi mistische voorspellingen bleef Madrid in de voorste ryen en behaalde zyn Drie steunpilaren van het te genwoordige Real Madrid. Van links naar rechts: Zocco, Grosso en Pirri. ploeg nog miraculeuze overwinningen. Nog tweemaal kwam Real in de fi nale en in 1965 moest men in de overvolle pry zenkamer opnieuw een plaatsje inruimen voor een Europa- beker, ditmaal de zesde. Maar sinds 1965 is alleen Paco Gento, de enige voetballer die aan alle Europa Cup competities heeft meegedaan, nog aan Real trouw ge bleven. Miguel Munoz kwam voor de byna onmogeiyke taak te staan rond het wandelende museum Gento een nieuwe ploeg op te bouwen en aan de top te biyven. Hy slaagde en nog betrekkelyk goedkoop ook, want met uitzondering van Amancio, wiens transfer 9 mil joen pesetas (byna een half miljoen gulden) kostte, is het „nieuwe Real" eigen kweek van Miguel Munoz. Het vertrek van de grote sterren (ADVERTENTIE) betekende ongetwyfeld een verlies aan kwaliteit, maar dit werd ruim schoots vergoed door de grote snel heid en het onverwoestbare enthou siasme waarmee Madrid nu speelt. Samenwerking Het grote wapen van Real is tegen woordig, dat het de tweede helft van een wedstry d met hetzelfde ritme speelt als de eerste en dat men meer steunt op een geestdriftige samen werking dan op een individuele ge nialiteit. Zelfs de uitschieters zoals Pirri en Valazquez blyven negentig minuten lang functioneren als on derdelen van een geheel. Miguel Munoz. die zelf uit de ran gen van de Real-ploeg opklom tot trainer maar daarom niet minder gezag over zyn ex-collega's heeft, kan tevreden zyn. Hy heeft nog wel wen sen. De Spaanse federatie zou een ein de moeten maken aan het verbod om uit het buitenland aangekochte spe lers op te stellen by competitie- of nationale bekerwedstryden. Real zo i graag een buitenlander van super klasse aantrekken, want onze jongens kunnen nog altyd veel leren. Ook zouden wy een goede middenvoor kunnen gebruiken. Een echte schut ter die in staat is om een aanval af te ronden met een doelpunt, maar die zyn dun gezaaid, in heel Spanje kan je ze op de vingers van één hand tellen". Het spelersmateriaal, waar over Munoz beschikt: Francisco <„Paco") Gento: aanvoerder, linksbuiten, 36 jaar, meer dan 40 maal internatio nal. Manuel Velazquez: linksbin nen, 25 jaar, meer dan 15 maal internationaal. Ramon Grosso: middenvoor, 24 jaar, meer dan 10 maal in- international. Jose Veloso: middenvoor, 30 jaar, meer dan 5 maal interna tional. Amancio Amaro: rechtsbinnen of -buiten, 28 jaar, meer dan 15 maal international. Ignacio Zocco: linkshalf, 29 jaar, meer dan 25 maal interna tional. José („Plrri") Martinez: half- speler en linksbinnen, 23 jaar, meer dan 10 maal international. Manuel Sanchis: linksback, 30 jaar, meer dan 10 maal inter national. Fernando Zunzunegui: spil, halfspeler, 24 jaar. Pedro de Felipe, stopperspil, 23 jaar, enkele malen interna tional. Antonio Calpe: verdediger, 28 jaar, enkele malen internatio nal. Antonio Bétancort, doelverde- diger, 31 jaar, meer dan 5 maal international.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 31