TER MORS Sommige backs erg gauw hun steken wel been uit Nederlandse voetballer Westduitse Bundesliga Quid; Ik had al veel eerder naar Duitsland moeten gaan jj Bn n over zijn carrier© IK VOEL ER NIETS VOOR OM DE TWEEDE VIOOL TE SPELEN" IENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGTNA 11 5? ESSEN (GPD) De betonnen tribunes van het Georg [elches-stadion in Essen liggen bezaaid met lege bierblikjes, sbekertjes en allerlei papierafval waarin tot voor kort nog jete, zure of zoute versnaperingen hebben gezeten. Vooral nderaan bij de hekken die het publiek scheiden van het speel- eld is het een verzamelplaats geworden van „straatvuil" dat oor de duizenden toeschouwers is achtergelaten als dank voor et aangenaam verpozen. Alleen wat hoger op de tribunes valt et mee zodat het lijkt alsof een schoonmaakploeg 's morgens tüchtig" is begonen met de opruiming doch halverwege moe eloos de werkzaamheden heeft gestaakt. De dag daarvoor eeft Rot-Weiss Essen hier met 31 gewonnen van VFL Osna- rück en is daardoor gepromoveerd naar de Westduitse Bundes- "Yga. Drie jaren geleden was dat ook al zo, maar de Essense loeg bleek nog niet ervaren genoeg voor de hoogste afdeling n degradeerde een jaar later weer naar de Regional Liga- 7est. Ue IHet bestuur van de Roodwitten eef echter niet bjj de pakken neer- bten en slaagde er in een groot, iel van zijn spelersarsenaal te be ulden. Verder werd de kerngroep pigevuld met enkele jonge ietballers alsmede met wat erva- krachten. Van die laats ten was Jbert ter Mors (ex-Go Ahead, ex- ,p Twente) er één. Hij werd voor it-Weiss een enorme aanwinst, de .isbare schakel op het midden- ld. Het ging goed, de club werd ipioen.1 Iedereen was verrukt de nieuwe Mamnschaft, waar- „Ter Moors" zoals de Duit- zijn naam uitspreken al v een van de populairste figu- werd. In de promotiecompetitie oest Rot-Weiss echter genoegen met de tweede plaats achter Berlijnse Hertha BSC. De droom uit. Nog was Essen geen Bun- iga-stad, de vurige wens van de itbalgekke bevolking. Was het •halve een wonder dat het tot de toe gevulde stadion de avond in de 18de juni 1969, de datum opnieuw de Bundesliga werd vVeikt, vierde als een nations- ^„Egbert, Egbert", loeide het van w tribunes en Egbert ter Mors I 'oeide naar een onwaarschijnlijke I jrm, had een groot aandeel in de 'ge. ■De dag na het spektakel lijkt het ■idion nog niet ontwaakt uit de .estroes. Het heeft gedanst en ge- op zijn grondvesten. Het heeft ïderom een hoogtepunt mee- zoals het ook de glorieja- n van Rot-Weiss binnen zijn mu- heeft gekend: het kampioen- hap van West-Duitsland in 1955. Êiman uit die tijd als Herkenradt, Èthn, Gottschalk hebben er nog al- ,d een magische klank. Het sta- •on heeft de goede en slechte tij- ;n doorstaan, doch is er in de loop |fr jaren alleen maar groter U>or geworden en zal na één jaar undesliga wellicht opnieuw wor- m uitgebreid. Nu zie je overal de sporen van in dolle avond. Aan de voet van de iblossale eretribune staat een man 1 een blauw trainingsshirt drome- g toe te zien hoe verderop hekken banken worden rechtgezet. Of hij eet waar Egbert ter Mors woont? „Aber natürlich" weet hij dat. Dat weet hier toch iedereen. En ,,Der Eg- bert" is vast wel thuis want zy heb ben vannacht nog wat nage- feest. voegt hij er veelbetekenend aan toe. Biertje Egbert ter Mors woont met zijn vrouw en twee dochters dicht bij het Stadion van Rot-Weiss in de stads wijk Berge Borbeck. Er is vrijwel geen verkeer in de straat zodat je niet merkt dat je in een stad bent van zo'n slordige 800.000 inwoners waar men in het centrum nog nau welijks weg weet met de dagelijkse onafgebroken stroom van auto's. „Het bevalt mij hier goed", zegt Eg- bert. „Zullen wy een glas bier drin ken. Dat mag hier allemaal hoor. Hier drink je bier samen met de trainer. Maar je bent het hier zo weer kwijt. In Duitsland wordt veel meer op conditie getraind dan in Nederland. Bier zweet daardoor zó weer je lichaam uit. Dat viel in het begin niet mee. In ons land wordt veel meer op techniek getraind, maar nu ben ik er aan gewend". „Om zes uur vanochtend waren we thuis. Met de spelers onder el kaar hebben we een geweldig feest gebouwd. Meer niet. Geen rijtoer door de stad of zoiets. Dat doen ze hier pas na de laatste wedstrijd van de competitie. Het is ook wel erg sensationeel gegaan. In de competi tie stonden wij met nog zeven wed strijden te spelen zeven punten ach ter op VFL Bochum, dat op de twee de plaats stond. Toen werd onze trainer Kuno Klötzer ontslagen en opgevolgd dooi- Willi Vordenbau- men, een oud-speler uit de glorie tijd van Rot-Weiss. Daarna hebben wij alle wedstrijden gewonnen en eindigden we gelijk met Bochum op de tweede plaats achter Rot-Weiss Oberhausen. Ons doelgemiddelde was evenwel beter en dus mochten wiy aan de „aufstiegsrunde" deelne men. Uit de laatste veertien wed strijden hadden wij eventjes 27 pun ten behaald. In die veertien wed strijden scoorde Rot-Weiss Essen 52 doelpunten en kreeg er maar acht tegen. En nu komen we dus in de Bundesliga". Enige Ter Mors kan daarmee de enige „echte" Nederlander zjjn in de hoogste Westduitse voetbalafdeling. In het elftal van Rot-Weiss Essen speelt weliswaar ook Willi Lippens, een aanvaller die eveneens de Ne derlandse nationaliteit heeft, maar hij is in Duitsland geboren en spreekt geen woord Nederlands. Een soortgelijk geval dus als met Heinz van Haaren van Schalke '04. Egbert kan dus de enige echte Nederlan der in de Bundesliga zyn, tenzij hij misschien terugkeert naar zijn vaderland? Maar Egberts antwoord laat niets aan duidelijkheid te wen sen over omtrent die veronderstel ling. „Terug naar NederlandNee. Ik kan nergens zo veel verdienen als bij Rot-Weiss. Ik had al veel eerder naar Duitsland moeten gaan. Alles is hier voor de voetballers beter ge regeld. Ook financieel. Het as trou wens logisch. Als Nederlandse clubs buitenlanders aantrekken, dan ko men die immers niet voor weinig geld. Zelf heb .ik het meegemaakt bij FC Twente: de buitenlandse voetballers verdienen meer dan de anderen; anders komen ze niet. Zo is het hier ook. En hier ben ik de buitenlander. Bovendienwaar om zou ik. Deze vereniging is zo ge zond als een vis. Het stadion is eigendom en de toeschouwers daarmee zit Rot-Weiss nog het best uit de hele omgeving. Onbegrijpelijk hoe populair deze club hier in de buurt is. Er zijn bij de thuiswed strijden altijd zo'n 25.000 toeschou wers. Bij topwedstrijden uiteraard meer. Straks in de Bundesliga wordt het nog beter. Zes clubs uit de Bun desliga zitten in de naaste omge ving: Schalke '04, MSV Duisburg, FC Köln, Borussia Dortmund, Bo- russia Mönchen-Gladbach en Rot- Weiss Oberhausen. Dat zyn zes plaatselijke ontmoetingen. Reken maar dat dat geld oplevert. Wat een verschil met Schwarz-Weiss Essen. Dat is toch een sterke club in de Re gional Liga. Twee jaar geleden speelde. Schwarz-Weiss in de .Auf stiegsrunde". Maar daar komt wei nig publiek. Gemiddeld zes- tot achtduizend. Doordat wij in het Ruhrgebied met zeven Bundesliga- olubs op een kluit zitten, hoeven we niet zo ver te reizen. En echt, het publiek komt wel ondanks de con currentie. Niemand maakt zich daar zorgen over. Ook het bestuur niet. Het jaar dat Rot-Weiss uit de Bun desliga degradeerde had men nog achter Hertha BSC het hoogste ge middelde aantal toeschouwers. Toen heeft Rot-Weiss enorm verdiend. Men kan genoeg spelers kopen. Die zijn hier niet zo waanzinnig duur als in Nederland. Maar het wordt allemaal heel gemoedelijk opgevat. Het bestuur rekent er vast op dat wij ons nu handhaven. Wij hebben een goede ploeg en er komen enkele versterkingen, maar tochik moet het nog zien". Automaten Nee, Egbert ter Mors zal nu pro beren zo lang mogelijk in Duitsland te blijven. Met zijn teamgenoot Wolfgang Rausch is hij kortelings begonnen met het plaatsen van gokautomaten in café's. Hij teken de onlangs weer een contract voor twee jaren. Zo lang blijft hij dus nog dn- elk geval. En daarna? Hy weet het nog niet. Tegen die tijd moet zijn oudste dochtertje naai school. Ze gaat hier nu op de kleu terschool. „Moet je horen hoe goed ze Duits spreekt". Misschien gaat hij dan weer in Enfechede wonen, maai' blijft hij desondanks bij Rot- Weiss Essen voetballen. Egbert is dan overigens al dertig jaar en dian valt het niet altijd mee elders nog emplooi te vinden. Bovendien heeft hy geleidelijk zijn hart verpand aan het Ruhr-gebied met zijn aaneen- gegroeide pikzwarte steden, met z'n ongeveer 500 bewoners per vierkan te kilometer. De honderden fabrie ken, kolemijnen en olieraffinade rijen spuien er dag in dag uit hun donkerbruine walm over de huizen en blakeren de muren loodgrijs. De lucht is er ongezond, verontreinigd. „Moet je soms zien. Het is nu nog helder buiten. Ik heb mijn auto nog maai- net gewassen of hij is al weer helemaal vuil. Vol aanslag van de fabrieken. Maar de binnenstad van Essen is toch geweldig. Ondanks al les wonen wy hier graag. Ik heb er geen belang bij van club te veran deren. Ook niet in Duitsland. MSV Duisburg en Eintracht Frankfurt hebben mij wel benaderd, maar ik ben er niet op ingegaan. Ik verdien goed Egbert ter Mors is ook in Essen de populaire jongen gebleven die hij al was in zijn periodes bij achter eenvolgens Enschedese Boys, Go Ahead en FC Twente, De lachebek, de branie-achtige geinschopper die het leven niet te serieus neemt en immer boordevol optimisme zit. Maar de „wilde jaren" van boetes bij zijn voetbalclubs en van ver keersagenten lijken voorbijHij blijft niet zomaar van de training weg en passeert met zijn wagen niet langer vluchtheuvels aan de linkerkant. Niettemin .scheurt" hij nog naar het stadion waar een at tente fan bij de poort snel even een handtekening verovert. Hier ligt zijn werkterrein, viert hy triomfen als Nederlander op Duitse bodem. .Du Hollander, was machst du hier", grapt de man in het blauwe trainingsshirt. „Hy is hier de baas", legt Egbert, uit: een oud-speler heeft het beheer over het sportpark. Er achter liggen tennisbanen en trainingsvelden. „Der Hollander" krijgt een bal en jongleert wat op het veld. Dat gaat hem gemakkelijk af. Techniek was altyd een van zijn sterkste zijden. Maar dat heeft hij hier minder nodig dan in zijn eigen land. „Conditie moet je hier hebben. Het voetbal in West-Duitsland is niet beter dan in Nederland. Wel veel harder en sneller. Als je som mige spelers hier hoort praten. Die denken dat ze in Nederland nog wel enkele jaren behoorlijk kun nen meedraaien als ze over de der tig zyn en hier min of meer zyn afgedankt. Daar komen ze nog wel achter. De Duitsers komen gauwer tot schieten en hoe!" „Met Rot-Weiss Essen verblijf ik regelmatig in een trainingskamp. De laatste vier weken van de com petitie ben ik slechts enkele dagen thuis geweest. Mijn kleinste dochter kent mij nauwelijks terug. Maar het is nodig de competitie was zwaiar. Ik schat dat de eerste tien van de Re gional Liga West wel kunnen mee komen in de Bundesliga. Het westen is het sterkst. De Duitse bondstrai- ner, Helmut Schon, was laatst na een wedstrijd bij ons in de kleed kamer. Hij zei ook dat er eigenlijk twee hoogste afdelingen moesten ko men. Het is een geweldig seizoen voor ons geweest. Fijn dat ik nu in de Bundesliga kom te voetballen, als enige Nederlander". De 16-jarige Britse Libby Cheadle werd onlangs gekozen tot „Miss Silhouet" in een schoon heidswedstrijd, maar haar hobby ligt in een wat wilder vlak. Libby is namelijk verzot op voetbal. Zij speelt rechtsbinnen in het plaat selijke dames-voetbalteam van Shreiosbury. Afgelopen seizoen was ze tamelijk produktief. 9? ROTTERDAM (GPD) Sommige mensen vragen zich af waarom ik nog steeds voetbal. Daarop heb ik eigenlijk maar een antwoord: om dat ik het nog zo deksels graag doe. Misschien hadden ze een ander ant woord van mij verwacht: om er zo lang mogelijk geld mee te verdie nen, maar dan moet ik ze wel te leurstellen. Niet dat ik het geld versmaad. Per slot van rekening heb ik er mijn zaak aan te danken. Verwacht dus uit myn mond geen kwaad woord over de profsport. Maar als prof kun je wel van je sport houden. Ik heb het altijd graag gedaan. Van m'n zestiende jaar af. Ik had het geluk dat kort na mijn begin het betaalde voetbal in Ne derland kwam. Dat geluk hebben grote voorgangers van mij ik denk aan Puck van Heel niet gehad. Het is alweer zestien jaar geleden dat ik mijn debuut maakte als inter national. Ik was toen nog bij Xer xes, dat u mag het wel weten altijd bij mij een zwak plekje heeft gehad. Het was zo iets als mijn eerste liefde. Trots Ik was nog niet goed droog achter m'n oren toen ik in het Nederlands jeugdelftal werd gekozen. Jongens, wat was ik trots. Ik liep bijna bui ten mijn schoenen. Maar tegelij kertijd was ik nog erg verlegen. Daar heb ik trouwens lang mee ge tobd. Ik speelde al zo jong met oudere voetballers, die nou ja, hoe gaat het graag met zo'n jong ventje de kleedkamer aan- stoffen. Ik weet ook nog precies tegen wie ik speelde. Het was het Engelse jeugd- ADVERTENTIE) in de elftal en de wedstrijd was in Arn hem. Ik speelde toen nog linksbin nen mijn lievelingsplaats. Ik heb er nog wel eens herrie om ge had bij Feijenoord. Nou niet meer hoor, ik zou nou niet anders meer willen. Linksbuiten in Arnhem was toen Janssen van Sportclub Enschede en Hans Kraay, in die dagen nog bij DOS, deed ook mee. In het En gelse elftal speelde Edwards van Manchester United, die later bij het vliegtuigongeluk in Duitsland om het leven is gekomen. Ver schrikkelijk om zo jong te moeten sterven. Als Edwards was blijven leven was hij nu misschien de grootste voetballer van Engeland geweest. Groter nog dan Bobby Charlton. Sommige mensen vragen zich wel eens af of ik zo langzamerhand niet te oud word. Die mensen zou ik alleen maar willen vragen of ze Stanley Matthews ooit te oud heb ben gevonden. Die heeft tot zijn 48ste jaar gevoetbald en daar ben ik gelukkig nog heel ver vanaf. Nou ja in die afscheidswedstrijd 9T vonden ze hem misschien een beetje te oud toen vond ik hem in eens een beetje breekbaar een beetje van oud-porselein. Maar daarvoorEen fenomenale voetballer. Stanley heeft het alleen wel gemak kelijker gehad dan wy buitenspe lers van nu. Het voetbal was nog niet zo hard en Stanley werd heel wat minder vaak tegen de grond gesmakt. De backs hadden ook veel meer respect voor hem. Niet zo leuk Daarmee wil ik niet zeggen dat Ne derlandse backs dat voor mij moe ten hebben. Alsjeblieft niet, zo oud voel ik me nog niet. Maar sommi gen steken wel erg gemakkelijk hun been uit en dat vind ik niet zo leuk. Vroeger maakte ik me niet kwaad, maar tegenwoordig gebeurt het wel eens, dat ik het niet zo goed kan hebben. Mag het? Veel mensen vragen mij wel eens hoe ik er toch in slaag om dezelfde te blijven in gewicht. Daar kan ik geen antwoord op geven. Ik heb altijd rond de 61 kilo gewogen en dat weeg ik nog. Ik ben met va kantie in Portugal geweest, in Buta- feira. Ik heb daar hetzelfde gedaan als iedereen: geluierd, lekker ge geten, gedronken en toen ik voor het eerst weer op de training kwam woog ik niet meer dan één kilo zwaarder en die was er na de eer ste training alweer af. Het is natuurlijk een geluk als je zo bent. Andere jongens Theo La- seroms, Rinus Israel, Eddy Treytel moeten ervoor knokken om niet te zwaar te worden. Dat hoef ik nooit. Sommige mensen vragen zich af waarom ik tegen het eind van het vorige seizoen erover heb gedacht om ermee te stoppen. Laat ik dan zeggen dat het bericht een beetje 1 ongelukkig in de wereld te geko men. Ik heb toen wel gezegd: „Ik weet nog niet wat ik aan het eind van het seizoen doe doorgaan of stop pen. Het betekende niet dat ik er mee wilde stoppen, dat ik er genoeg van had. Het betekende: als Feijen oord een ander koopt bijvoor beeld Rensenbrink dan stop ik. Ik voelde er niets voor om de tweede viool te gaan spelen. Maar toen Feijenoord mij een nieuw driejarig contract aanbood heb ik het dank baar aanvaard. Te licht Er wordt ook wel eens gevraagd of ik niet te licht ben en daarom zo gemakkelijk onderuit ga. Daarop kan ik alleen maar zeggen, dat een speler in het huidige voetbal nooit te licht kan zijn. Ik heb wel eens trainers gehad, die dachten dat ik te licht was. Maar Happel, onze nieuwe trainer, denkt er beslist niet zo over. Die zag me liever nog iets lichter dan ik ben. In het tegenwoordige voetbal is snelheid immers alles. Kjjk maar naar een Cruyff, die als een veertje over het veld gaat. Ik kan niet zeggen dat ik het voet bal zo in zijn voordeel veranderd vind, maar je moet met je tijd mee. Je kunt niet stil blijven staan. ADVERTENTIE De bal gaat weer rollen Bent U goed uitgerust? Wij be doelen: metgoede voetbalschoenen? U weet het: top-talenten spelen op Quick. Erzijn vele Quick-modellen in diverse prijsklassen. Juweeltjes van vakmanschap. Maak Uw wensen bekend bij Uw winkelier. Hij zal U graag adviseren. Start goed! sta op W voetbalschoenen light - flexible - strong

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27