E De sterke opmars van Leeds United Bij Bayern Munclien wordt niet met geld gesmeten GERD MULLER DE TOPSCORER (AG 6 AUGUSTUS 1909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 "fen pag. 5. jft evenmin veel mutaties Ook de Noordwykerhou- het team van vorig jaar Alleen zal men nu de ig weer hebben over De Salman, die enige tijd af geweest. SJC, dat dit sei- een nieuwe trainer be- jckenroth uit Enschede) de derde klasse een plaats idenmoot te kunnen ver- aldus secr. G. Verhaegen orig jaar aal hechtheid en et voornaamste wapen van IJ»- 4Qramma: 17 augustus SJC— IC (in Lisse); 24 augustus: ""knel; 23 augustus: Concor- JO: 31 augustus SJCRiva- t. DONK—SJC. te kreeg J. v. Schoten van *V, maar zal voor de rest «tzelfde elftal als vorig sei- et veld brengen. De Voor de hun rentree in de KNVB jrwachten in de vierde klas- 48delijke plaats te zullen in- mmjoor aanpassingsmoeilykhe- Bven we niet bang te zijn", ■"tiolter Piet van Wouw, i hebben al eerder in de k speeld". Oefenprogramma van Fore- At: 10 augustus Foreholte augustus: AmbonFore- augustus ForeholteWar- ering stuurt bijna hetzelfde t veld in als vorig jaar. hrijvers verwacht dat zijn h zeker zal handhaven in klasse. „Het eerste jaar in l was even wennen, dit sei- Inen we misschien wat ho nen. Ik ben nogal optimis- gramma: 10 augustus: Ryp- -VVSB; 17 augustus: Rijp- -Zee vogels; 24 augustus: ingBodegraven. >k SJZ heeft het gedurende )hrij vingstermij n niet al te had. „We hebben dit jaar ts gekocht" zegt de heer L. Bet, „want we hadden niet ld". SJZ, dat vorig seizoen per week trainde, schakelt kaar twee keer. Mogelijk dat woudenaren nu iets stijgen der. gramma: 10 aug. Randstad 17 aug.: SJZ—ESTO; 5—RKDEO; 30 aug: SJZ— oys. ub Lisse ziet het komende net veel vertrouwen tege- or het jeugdige eerste team jtftiyd rond de 23 jaar) ziet secretaris Van der Zwet wel maar „het streven zal ook ijn het tweede team (na de van het derde) weer terug p in de reserve tweede-klas ier Boersma zal een opvol- en vinden voor doelman Leo lie gestopt is. Daarvoor ko- Van Soest en Kleihorst >rking. Nieuwe kanshebbers .eerste elftal zijn de Amster- [Timmer en de jeugdspelers =k en Gerard en Kees van hoopt dit jaar op een ;eluk. Secretaris Berg: „Ge- esultaten van de afgelopen behoren wij toch wel tot lieten". Uit de selectie-top ..ïer Hijnen is niemand weg- 'I De nieuwe inwoners van pjim De Vreede (ex-Rooden- en Stikvoort (SVLV) en ■•Ier Henk Soet (ex GWS) -geschouwd als aanwinsten, inda is volgens secretaris isen „gematigd optimist". Uit f dezelfde basis-kern al- n Meskers (naar VTL) is Jen moet trainer Freek ?en hecht team kunnen sa- en. Van Winsen hoopvol: n beetje goede start kunnen beren onze gepromoveerde (Teijlingen, SJC en Lisse) rhalen". dat de vroegere trainer Horst na een eenjarig ver- ASC zag terugkeren als op- an Wim Bekkering, zal het en zonder de naar Aalsmeer verhuisde Gerrit Hogeboom stellen. Volgens secretaris De hebben echter voldoende Diers zich aangediend, o.w- 'on Sanders en Cor van Rui- jendien heeft ook de 23-jarige J Es, die in de laatste wed- lai het vorig seizoen bij BMT et maken van twee goals n brak, plannen voor een ck naar heeft, aldus sec retails iets goed te maken van het in seizoen, toen de groenwit te laatste wedstrijd het kam- lap en de promo tie verspeel- >t elftal zal waarschijnlijk Iran deringen ondergaan, al log enkele moeilijkheden met in werk, waardoor voor de leel zwakke start wordt ge- In junior Spaans kan trainer en (oud-doelman van ONA) Ier voor de toekomst krijgen, irdia H wil zich revancheren lt matige seizoen 19681969. slid Mense („Jammer dat we i ingedeeld met WSB dat 'd een echte streekderby") Ibig optimistisch: „Volgend Staan we 50 jaar. Een kam- p&p of een ereplaats komt Murlyk wel mooi uit". Concor- t het contract met oud-Lisse Wassenaar verlengde, heeft komst van Siem Nederpelt en Dia Hageman (SIZO) en ntal veelbelovende (regiona- igdspelers in ieder geval een )lle selectiegroep gekregen, a hoopt de „magere jaren" te afsluiten. Half juli is reeds fin gemaakt met de training eiding van de nieuwe oefen- Hazeveld uit Santpoort, die secretaris Thomasse vooral ht wil besteden aan de team- >at hy veel vertrouwen in de Bt heeft, bewijst wel het feit. met een laag contract genoe- pft genomen opi voorwaarde i aantrekkelijke premie bij het en van het kampioenschap, tehuurman heeft de roodzwar- ren van ARC verwisseld voor hje-wit van Alphia. in 'SL YORKSHIRE (GPD) Van alle herhaaldelijk optredende machtsverschuivingen in het Engelse clubvoetbal is die, waar bij Leeds United kampioen en debutant in de komende Europa-Cupwedstrijden ineens naar het eerste plan door drong, één van de opvallendste. Na veertig jaar voetbal in betrekkelijke anonimiteit, kwam de club vijf jaar geleden als een meteoor omhoog, van de tweede naar de eerste divisie. Sinds de oprichting van Leeds United in 1920. verdween de club tot viermaal toe door degradatie uit de allerhoogste klasse van het Engelse voetbal. De laatste vyf jaar van Leeds zijn bijzonder succesvol geweest: Leeds werd nationaal kampioen en eindig de daarvoor al tweemaal op de twee de plaats. Het won de Jaarbeurscup door in de zomer van 1968 in de fi nale het Hongaarse Ferencvaros te verslaan. Een jaar eerder ging de hoogste eer in de Jaarbeurssteden- competitie net niet naar Leeds, door dat het in de finale werd verslagen door Dynamo Zagreb uit Joego-Sla- vië. Het doorzettingsvermogen en de wil om te winnen van Leeds zijn thans spreekwoordelijk in het Engel se voetbal. De oude reputatie, waar onder de club lange tijd heeft ge leden, nl. dat zy op het kritieke mo ment niet wist door te zetten en ge makkelijk uit haar spel was te bren gen, is verdwenen. Van een financieel zwakke club ie Leeds een rijke vereniging geworden, want de stad, waaraan de club zijn naam heeft ontleend, telt ruim een half miljoen inwoners en verscheide ne grote industrieën voornamelijk kleding, machines en drukwerk zorgen ervoor, dat het de supporters van Leeds voor de wind gaat. Hoewel de fans van Leeds nooit nalaten te mopperen over de hoge toegangsprijzen kwamen ze ook dit jaar weer in groten getale naar het stadion van hun club: gemiddeld 37.000 man per wedstrijd zagen de 21 thuiswedstry den m de competitie. Nog maar enkele maanden geleden zette Leeds United de Engelse voet balwereld op zijn kop door een re cordbedrag te betalen voor Allan Clarke: bijna anderhalf miljoen gul den. Clarke is een met veel talenten uitgeruste voetballer, die beroemd is geworden om zijn goede afwerking. Iets meer dan een jaar geleden bood Leicester een miljoen voor dit voet balwonder, dat pas 22 jaar is. Dure spelers Leeds start in het nieuwe seizoen als de kampioen met Engelands (ADVERTENTIE) VOOR UW GEHELE VOETBALUITRUSTING Wy geven 7% korting Camping Sporthuis Lange Mare 104 - Tel. 23827 Leiden recht t.o. bloemenkiosk bij de Haarlemmerstraat WSB werkt hard aan de „verhui zing" In 1970 wordt het nieuwe 6portpai'k in gebruik genomen en dat, concludeert bestuurslid De Win ter. zou als derdeklasser toch wel het nodige „cachet" aan het geheel ge ven. Trainer Snoeks, giie aan zyn derde seizoen begint, heeft een ruime keuze-mogelijkheid: enkele veelbelo vende jeugdspelers gaan over naar de senioren, terwijl bovendien zater dag-topscorer Jan van der Lippe van Noordwyk is ovei'gekomen. Bodegraven bestaat dit seizoen 50 Jaar en de roodzwarten zullen er van alles aan doen om dat gouden feest te vieren met een waardige plaats op de ranglijst. De ploeg zal wel enigs zins verjongd worden daar enkele oudere spelers zioh hebben terugge trokken. De nieuwe krachten zullen uit de eigen jeugd gerecruteerd moe ten worden, want spelers van andere verenigingen kreeg Bodegraven er nauwelijks by. Het secretariaat ziet het komend seizoen niet pessimis tisch tegemoet. In Woerden, Unio en RKNSV ziet men de zwaarste rivalen. Oefenprogramma: 17 augustus: toernooi met ODB, FIT, Altior en Bodegraven; 24 augustus: Rypwete- ringBodegraven. Boskoop hoopt in het komend jaar nu eens niet in degradatiegevaar te komen. De ploeg is dit keer op verzoek ingedeeld in de zg, Leidse vierde klasse en daarin hopen de Boskopers zioh iets gemakkelijker staande te kunnen houden dan in de z.g. Haagse afdeling, waar het spel harder zou zijn. „En fors spel", zo meldt het Floreant-secretariaat, „is iets waartegen wij altijd slecht be stand zijn geweest" Ook Floreant zal een verjonging moeten ondergaan, daar Vermeulen en Wognum te ken nen hebben gegeven niet meer voor het eerste te willen uitkomen. De Boskopers mikken dit seizoen op een plaatsje in de middenmoot. Wat het oefenprogramma betreft, dat is nog niet geheel vastgesteld, daar Floreant pas halverwege vol gende maand zijn nieuwe accommo datie kan betrekken. Op 31 augustus echter speelt Floreant in elk geval thuis tegen UVS. duurste spelers in haai' gelederen. Geen wonder dat de supporters ervan overtuigd zijn, dat hun club in de huidige samenstelling de Europa Cup op AC Milan wel móet veroveren. Leeds behaalde het nationale kam pioenschap met veel vertoon van macht. De club haalde in de compe titie een recordaantal punten (67) en werd slechts tweemaal verslagen in 42 wedstrijden. Thuis won de club achttien maal, speelde drie keer ge lijk; uit verloor Leeds tweemaal, won negen keer en speelde tien wedstrij den gelijk. Het enige min of meer ontsierende feit was het kleine aantal doelpunten dat de elf van Leeds op hun naam wisten te schrijven. Wat dit betreft Is de hoop vooral gericht op de nieu we aankoop: Allen Clarke. Veel ervaring in het Europese cup voetbal heeft Leeds nog niet. Het is daarom dat de Engelse kampioens- ploeg nogal blij is met de tegenstan der in de eerste ronde, het beschei den en niet erg sterk geaohte Noorse kampioensteam Lyn Oslo. Geen sup porter van Leeds United twijfelt aan overwinningen in deze wedstrijden, maar manager Don Revie wenst geen risico's te nemen. Hy zal zeker tweemaal naar Os lo reizen om de tactiek van het Noorse team goed in zich op te ne men. Revie is een man van nuchtere re deneringen, die bekend staat om zyn gedurfde tactiekopdrachten en team opstellingen. Over Clarke zei hy on langs: „Hij heeft mijn club veel geld gekost en dat zal hy moeten waar maken. Maar ik heb het volste ver trouwen in hem". De aanwinst van de lange slanke Clarke met zijn dodelijke schot (zo wel links als rechts) en zijn uitge kiende kopstoten heeft de supporters van Leeds op het toppunt van voet- balenthousiasme gebracht. Reikhal zend zien zy uit naar het begin van de nieuwe competitie en naar de wonderen die Clarke op het groene voetbaltapyt ten toon zal spreiden. Sir All Ramsey stelde hem reeds tweemaal op in het Elgelse elftal en heeft hem al genoteerd voor de we reldkampioenschappen in Mexico, die volgend jaar zullen worden ge houden. Met de komst van Clarke heeft Leeds nu elf internationals in zijn geledere^. Een andere Leeds- voebballer die op het punt staat door te dringen naar het nationale team is de buitengewoon veelzijdige Paul Madeley, die op iedere plaats in het elftal heeft geopereerd Behalve in het doel. Naast Clarke zyn de tien andere internationals van Leeds: Gary Sprake (Wales), Paul Reany (Enge land), Terry Cooper (Engeland i. Bil ly Bremner (Schotland), Jack Charl ton (Engeland), Norman Hunter (Engeland), Mike O'Grady (Enge land). Mick Jones (Engeland), John ny Giles (Ierland) en Eddie Gray (Schotland). Bremner is zowel aanvoerder van het eerste elftal van Leeds als van de nationale ploeg van Schotland. Giles Is aanvoerder van Ierland, hij werd voor bijna drie ton gekocht van Man chester United. Voor Jones moest Leeds een bedrag van ruim acht ton aan Sheffield United betalen. Deze twee en Clarke zijn de enige drie „geïmporteerde" spelers van Leeds United. De rest is eigen kweek" van manager Revie die tot manager-van- het-jaar-1969 werd uitgeroepen. Zyn carrière als manager volgde op een schitterende loopbaan als voetballer. Bankroet Oud-international Don Revie was in het seizoen 19611962 een tanen de ster, die al wat grijs aan de slapen werd. Zyn club stond dat seizoen voor degradatie naar de derde divi sie. Leeds keek tegen een bankroet aan: geen geld meer en er waren geen supporters. Juist in dat duistere uur werd de beslissing genomen die Leeds er weer bovenop zou helpen. Harry Reynolds, een staal-miljonair en vurig aanhan ger van Leeds United greep aan het einde van het seizoen in. Don Revie kreeg van hem een dubbele taak: speler en manager. Van dat moment begon Leeds weer een beetje te voet ballen. Op het nippertje kon degra datie naar de derde divisie worden voorkomen. Revie kreeg de smaak van zijn nieuwe taak te pakken. Het volgende seizoen deed hy zijn eerste aankoop een koopje mag men wel zeggen, want voor weinig geld kocht hij Bob by Collins van Everton. Collins nam Revie's plaats als speler in en Revie MüNCHEN (GPD) Nou, ik ben blij dat het achter de rug is. Voor mij hoeft het niet meer. Iedere zaterdag na een overwin ning opnieuw dat geschreeuw en gebrul Ba-ye-ren, Ba-ye-ren. Ik had er schoon genoeg van". Nee, de hoogblonde en volslanke Lis- beth Rachel, een van de vele ser veuses in de Mathaser feestzaal in München, is echt niet kapot van het feit, dat FC Bayern vanaf de eerste competitiedag de lei ding nam in de Duitse Bundesli- ga, daarna in een ruk opstoomde naar het kampioenschap en ver volgens ook nog de beker naar de .Weltstadt mit Herz" haalde. Zij die zich bijna elke avond weer met een stuk of tien bierpotten van elk één liter inhoud door de honderdvoudige menigte in de immens grote feestzaal moest worstelen heeft niet van die „doublé" van de FC „genoten". Nu is de uitspraak van Lisbet Ra chel, met de 1000-cc „Maszkrüge", uiteraard geen maatstaf om de uit bundigheid te meten waarmee de Münchener met hun Bayern hebben meegeleefd op de lange weg naar het geweldige succes. Inderdaad, een geweldig succes, want in de rijke historie van het Duitse voetbal is FC Bayern na Schalke '04 in 1937- de tweede club, die de titel en de be ker veroverde. Voor Duitse begrip pen wil dat iets zeggen. De stapels post die in de weken na de grootse triomf dag-in-dag-uit in de „Gesohafsstelle" aan de Land- wehrstrasse binnen stroomden, maakten meer dan wat ook duidelijk, Het uitgelaten publiek liet tijdens de laatste wedstrijd van Bayern een varken los op het veld. fte- Gerd Miiller hoe populair ln één slag de club was geworden die destijds bij de invoe ring van de Bundesliga niet sterk genoeg werd geacht in de hoogste regionen van het Duitse voetbal te opereren. Bayern bleef toen in de Regionalliga. Waai- ligt bij de FC de sleutel naai- zoveel succes? Waiter Fem- beck (Geschaftsführer) zegt: „We hebben het niet gezocht in de aan koop van grote sten-en. Niet minder dan zeven van de huidige spelers ko men uit de eigen jeugd. Dat zijn on ze doelman Josef „Sepp" Maier, de beide verdedigers Peter Kupfer- schmidt, en Georg Schwarzenbeck, stopper Franz Beckenbauer, de voor hoedespelers Dieter Brenninger en Helmut Schmidt en onze reservedoel man Fritz Kosar. Heb je goede jeugdspelers, dan is het noodzakelijk dat je een uitsteken de trainer aantrekt, die dat jeugdi ge materiaal weet te vormen tot spe lers van formaat. Kijk, om een grote ster bij een andere club te kopen, daar heb je geen goede trainer voor nodig. Dat kan ook een van de secretaressen van ons bureau. Je geeft dat kind maar een hoop geld mee en dan koopt zij die ster wel". Inderdaad, FC Bayern heeft tot nu toe op de transfermarkt niet met een overvolle geldbuidel gerammeld. Manager Robert Schwann, met zijn onafscheidelijke pijp, zijn snelle Por sche Targa en zyn maandsalaris van DM 5000. kocht bij het begin van het vorige seizoen alleen twee Oostenrij kers en wel bij Wacker Innsbruck Peter Pumm en bij 1. FC Nüm- berg August Starek. Twee knapen die elk vyfmaal de trui droegen van het Oostenrijkse elftal. Tevens enga geerde Schwann Reinhard't Lippert van de 1 FC Nürnberg. En verder contracteerde hij als trainer Branki Zebec, de Joegoslaaf die daarmee zijn landgenoot Tschik Cajkovski opvolgde. Branko Zebec (de spelers noemen hem Caesar) kwam een jaar nadat hy aan de Sporthochschule in Keulen zyn trai nersdiploma had behaald by de FC Bayern. Zijn eisen waren niet exhorbitant. Hy nam genoegen met een netto maandsalaris van DM 4000 (voor Duitsland niet zo hoog), hij wilde eerst laten zien wat hij waard was. Nou, de Joegoslaaf kan Bayern na dat eerste jaar beslist niet méér heb ben gebracht. Het was dus niet zo verwonderlijk dat hy zich na het sei zoen ijlings haastte om opslag te vra gen. ook al incasseerde hij voor het veroveren van het kampioenschap en beker een extra premie van DM 12.500 netto. Bij dit laatste be drag komt nog een som van DM 30.000 bruto, wanneer Branko Zebec erin mocht slagen met Bay ern de Europa Cup te veroveren. Neen, over het algemeen wordt er bij de FC Bayern bepaald niet met geld gesmeten. Dar komt omdat voor zitter Wilhelm Neudecker voorstan der is van een zuinig beleid. Niet voor niets wordt hij ln de club „Wil lem de Voorzichtige" genoemd. De 56-jarige miljonair weet wat het wil zeggen goed met geld om te gaan Als eenvoudige metselaar bouwde hij een groot aannemersbedrijf op, dat hy inmiddels van de hand heeft ge daan om in zyn villa in Bad Wiessee meer rust te hebben. „Schulden ma ken ligt me niet", zegt Wilhem Neu decker, die in 1962 tot voorzitter werd aangetrokken. Hy had destijds niet in de smiezen, dat het de bedoeling was hem slechts één jaar te hand haven en daarna iemand anders op zijn stoel te zetten. Toen Neudecker dit aan de weet kwam, wierp hij zich met volle energie op zijn funktie als praeses. Gevolg: na een jaar dacht niemand er nog over hem aan de dijk te zetten. Intussen is FC Bayern München uitgegroeid tot Duitslands grootste sportvereniging. De club telt maar liefst meer dan 8000 vaste leden, ver deeld over vyf takken van sport. Na- r Het kampioensteam van Leeds United. Achterste rij geheel '.inks manager Keviemidden tweede van links Jack Charltoni voorste rij geheel links: Allan Clarke, vierde van links aanvoer der Billy Bremner. zelf concentreerde zich van dat mo ment af geheel op zyn werk als ma nager. Collins kreeg by Leeds United een soort van „vaderrol" te vervullen. Hy leidde de veelbelovende jongeren, die Revie uit eigen gelederen naar voren haalde op briljante wyze op. Deze onbekende junioren van toen zyn de Leedssterren van nu. Het volgende seizoen eindigde Leeds op de eerste plaats van de twee de divisie. Revie en zyn mannen maakten zich op de top van de al lerhoogste voetbalklasse van Enge land te bestormen en te nemen. Het nu afgelopen seizoen bracht op prachtige wyze het fel begeerde kam pioenschap van de eerste divisie. Leeds' soms wanhopig bevochten overwinningen, vaak in de laats ts minuten van een wedstryd, zyn in Engeland al even beroemd als het schier onuitputtelyke uithoudingsver mogen van de spelers van deze club. Lag tot nu toe het zwaartepunt op de verdediging, het komende seizoen zou de aanval niet in de laatste plaats door de aankoop van Clarke wel eens het gevaarlykst» deel van de ploeg kunnen warden. (ADVERTENTIE) fcuuriyk levert voetbal het leeuwen aandeel met elf senioren-, vyf tien jeugd- en veertien pupillenploegen. Daarnaast zyn er handbal-, basket bal-, yshockey- en tafeltennisafdelin gen. De successen van het eerste voet balelftal bleven tot voor de grote triomf in het laatste seizoen be perkt tot één Duits kampioenschap (1932), het driemaal veroveren van de Duitse beker (1957, 1966 en 1967) en het in de wacht slepen van de Europacup voor bekerwinnaars (1967) Geen grote erelyst dus. Het is daar om niet zo verwonderlyk. dat de Münchener door het dolle heen wa ren toen hun Bayern ditmaal èn de titel èn de beker naar de biersUuj haalde. „Maar toch ben ik nog niet tevre den", zei trainer Branko Zebec na het bereiken van de „doublé" .Beck enbauer, Muller en Maier zyn natuur- lyk klassespelers, maar er moet nog behoorlyk gewerkt worden om de ploeg op de andere posten te verster ken. Belangryk Is echter dat de ba sis aanwezig is om er een werkelyk groot elftal van te maken. Myn de vies is daarom: teamwork. Of we nu winnen of verliezen, men moet altyd kunnen erkennen, dat myn ploeg het allerbeste heeft gegeven". MÜNCHEN (GPD) „In het voorjaar trof Ik ineens het doel niet meer. Ik was gewoon de cadans kwyt. Heel erg vervelend. Dat kan ik wel vertellen. Ik was toen pas getrouwd. Meteen schreven de kranten, dat het door de wittebroodsweken kwam. Moet je dan niet lachen wanneer je zoiets leest? Anderen beweerden: Ik was vijf kilo te zwaar. Enfin, het is weer allemaal goed gekomen". Aan het woord is Gerd Miiller (24), de Duitse topscorer die by FC Bayern München liefst 30 van de 61 doelpunten voor zijn reke ning nam. Gerd Müller doet alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Dat komt wellicht omdat hij al voor de tweede keer het predicaat topscorer behaalde en misschien ook omdat hij al van wegen zijn schutterskwaliteiten eenmaal werd uitgeroepen tot voet baller van het jaar. „Ach", zegt Gerd, „Hoeveel keer ik in mijn loopbaan heb raak geschoten, weet ik niet. Ik heb wel de doelpunten bijgehouden van mijn wedstrijden in de Bundesliga. Dat zyn er in vier jaar 92. Dan heb ik er natuurlijk nog een groot aantal in vriendschappelyke wedstryden gemaakt!!!" Iedere supporter van de FC Bayern laat niet achterwege duidelijk te verklaren, dat vooral Gerd Müller een zeer groot aandeel heeft gehad in het veroveren van het Duitse kampioenschap en de Duitse beker. Geen wonder dat de vroegere leerling-wever thans in de Beierse metropool op de handen wordt gedragen. Sinds Gerd Mül ler vijf jaar geleden bij Bayern kwam, zyn zijn financiële zorgen geleidelijk aan geheel verdwenen. Hij kocht in de Ludwig-Thoma- strasse in Straszlach een leuke bungalow en hy mag zich eigenaar noemen van een Renault 16.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25