Een Nederlander leest gemiddeld drie Kwartier per dag in zijn krant, net als u. Beveiliging spelers en scheidsrechter is hier onvoldoende SERVICE STATION n.v. HET MQïQRHUIS In blikjes Enqi ARBITER WIM SCHALKS: PAGINA 6 LLiOdtii bAoouuJ Wij repareren alle merken auto's in onze PLAATWERKERIJ - SPUITERIJ Modern gereedschap 2 spuit-droogcabines Daardoor kunnen wij snel en goed werk leveren. Dit is belangrijk voor U, want U kunt Uw auto moeilijk missen. Wij leveren en monteren het originele COENEN SCHUIF- EN ROLDAK uucncri awnuir- tri kuluak S voor elk type auto. U weet het: Met Coenen werkelijk frisse lucht. Zelfbedienings autowasserette gehele dag en avond geopend. Onderhoudsbeurten (alle merken auto's). Vredestein autobanden. INBOUWSTATION VOOR L.P.G.-INSTALLATIES 'U weet toch d"'L PG d'eocdkoomP2rbrandSt<,t i.<> Hoge Rijndijk 328 Leiden - Telef. 34238-20541 Gelegen tussen oprit Leiderdorpse Brug en viadukt Rijksweg 4 A. AUTO-PLAATSCHADE eigenlijk opdracht moeten geven hekken van zo'n 2meter rondom het veld te laten aanbrengen. Of, als de omstandigheden er naar zijn: politie met honden langs de lijn". Gaat dat laatste niet wat al te ver? Het is, zeker by een sportwedstrijd, een onprettig gezicht en het zou op sommige figuren wel eens provoce rend kunnen werken. Schalks: „Dat kan best zijn, hoewel het in de praktyk wel hard mee zal vallen, want ze zijn er als de dood voor. En vergeet niet dat een hek dan ook provocerend kan zyn. Dat is immers om over te klimmen. Op die manier geredeneerd zou er niets kunnen. Kijk, het is natuurlijk erg vervelend die voorzieningen, vooral als je bedenkt dat veruit het merendeel van de toeschouwers voor het spel komt en maar een paar procent op de sensatie van de herrie uit is. En in de meeste gevallen komt het dan nog niet eens tot incidenten. Wie het veld in komt en een bepaalde speler of de scheidsrechter bedreigt met een pak slaag na afloop, gaat daar zelden of nooit toe over. Maar daar gaat het niet om. Het gaat om die ene dwaas die het wél doet. Hij mag er de gelegenheid niet voor krygen. We weten allemaal wat één man kan veroorzaken". De clubs zullen wel als argument aanvoeren dat ze geen geld bezitten om dergelijke voorzienin gen aan te brengen. Wim Schalks schuift dat argument met een glim lach van tafel. „Die motivering houdt geen stand. Dat kun je zó aantonen. De verenigingen geven wel tienduizenden guldens, soms astronomische bedra gen voor spelers uit, maar een hek of zo dat zou niet gaan? Dat wil er bij my niet in. Ik vind het ook onbegrijpelijk dat de clubs uit zichzelf niet tot die voorzieningen overgaanZe hebben voor kapitalen aan spelers rondlopen en er zal op een kwade dag maar iets gebeuren. Is het dan niet waard om voor zo'n 25 wedstrijden per jaar een fractie van zo'n enorm transferbedrag aan beveili ging voor die spelers uit te geven?" Maar ook met hekken is niet alles water dicht te regelen. Bij Volendam werd een speler ge wond door een flesje dat naar zyn hoofd geworpen werd. Dat zal ook met hekken mogelyk blijven. „Ja, maar men is dan verplicht in een boogje te gooien en dat vermindert de trefzekerheid aanmer kelijk. Die flesjes, en dan gaat het bijna altijd om bierflesjes, is een probleem apart. De verenigingen zouden net als Blauw Wit het bier in blikjes moe ten verkopen. Dat zou al weer een mogelijkheid tot narigheid uitschakelen. Overigens wil ik niet beweren dat hekken een oplossing voor é,lle pro blemen zyn. Maar je zou in elk geval een aantal excessen van te voren al zo goed als onmogelijk maken". De voornaamste moeilijkheid blijft dus het publiek op het veld. Je ziet het nu al vaak na elk doelpunt dat gescoord wordt. Is dat iets dat men van tv-uitzendingen van buitenlandse w heeft gezien? Schalks: „Ik geloof het niet. Het is iets we hier in Nederland zelf zijn begonnei buitenland (Duitsland, Italië. Spanje) 1 publiek eenvoudig de kans niet. Het hoort er kan niets dan narigheid uit voortkomt om vraag ik me ook af: moeten we nu he ten tot er iets van dien aard gebeurt? in Nederland sterker moeten optreden t bliek in het veld. Daarom ben ik het kor zoen van plan als het in een wedstrijd wi treft weer de spuigaten uitloopt en ik 1 eens voor gewaarschuwd tot staken over Er moet dan maar een voorbeeld worden Ook de scheidsrechterscommissie van c heeft zich al gebogen over het probleen beveiliging van de velden in het betaaldf Secretaris Rijkhoek zegt daarover: „Er dels al een enquête geweest onder de sch ters over de situatie op de diverse terrein< over is een rapport opgesteld en dat is d< den naar de sectie betaald voetbal. Er moe den afgewacht wat men er daarmee gaat beseffen allemaal dat het een zaak is, waa heel wat haken en ogen zitten. Op dit mox er over voorzieningen e.d. nog niets te ze dat allerlei mensen het veld op rennen. Als de vlam in de pan komt by zo'n wedstrijd (wat altijd kan) dan krijg je de grootste narigheidop voetbal velden hebben we al een paar keer van die uitwas sen kennis kunnen nemen". Een van de, uiteraard vele, scheidsrechters die deze materie zeer ter harte gaat, is de Leidse, in ternationale arbiter Wim Schalks. Zijn oordeel over de huidige situatie is weinig rooskleurig. „Maar weinig velden zyn behoorlijk beveiligd. Alleen in het Olympisch Stadion, bij Feijenoord en bij Ajax kun je zeggen dat de voorzieningen uit stekend zyn. Als er daar iemand uit het publiek kans ziet op het veld te komen, nou, dan zijn de spelers nog wel mans genoeg om zo een op te van gen en weg te werken. Op de andere terreinen is het bijna altijd mogelyk dat er een massa publiek het veld op loopt. Dat kan leiden tot excessen. Laten we nu eens als voorbeeld GVAVFeyenoord van het afgelopen seizoen nemen. Een gewone wed strijd. Na afloop schudden de spelers elkaar de hand en gaan als vrienden uiteen. Niemand ver wacht ongeregeldheden. Het publiek stroomt over het veld en er is nog niets om bang of ongerust over te worden. Maar er is één wildeman bij die op Laseroms afkomt en hem in elkaar slaat. En waarvoor? Laseroms had in die wedstrijd één over treding gemaakt en dat was alleen nog maar ge- Een publikatie van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit (Door Ruud Paauw) LEIDEN (GPD) De problemen in en rondom het voetbalveld nemen toe. Het aantal strafzaken in het betaalde voetbal spreekt verontrustende taal, maar ook de mate waarin het publiek zich soms met leiding en spelers bemoeit, moet verenigingen en KNVB langzamerhand toch wel met enige zorg vervullen. Psychologen en psychiaters hebben er al veelvuldig op gewezen: de agressiviteit van de massa is door allerlei aanwijsbare oorzaken groter geworden en moet worden afgereageerd. Dat ge beurt niet altijd op een plezierige wijze en voor een aantal personen schijnt het voetbalveld de meest geschikte plek te zijn om zich van irritatie en frustratie te ontdoen. De oorzaken zyn al meer dan eens uitvoerig geanalyseerd. Maar wat wordt er tegen gedaan? Hoe beveiligen de clubs scheids rechter en spelers tegen dat gedeelte van het publiek hoe klein ook in aantal dat door zyn gedrag ernstige incidenten kan veroorzaken? Wat stelt de KNVB in dit opzicht aan richtlijnen? Het ant woord kan kort zijn: niet veel. Velen zien de gevaren, die zich kunnen voor doen als het publiek zo maar op het veld kan ko men. Zo schreef Rinus Michels eind vorig seizoen in de Haagse Post over de wedstrijd AZ '67Ajax: „Over de chaotische toestand in Alkmaar zou ik nog willen stellen: au fond kan het natuurlijk niet vaarlyk spel geweest. Meer niet. Om dit soort din gen tegen te gaan moet men er voor zorgen dat er geen publiek op het veld kan komen. Dat is de enige oplossing. Van het incident by GVAV— Feyenoord heb ik officieel melding gemaakt bij de KNVB. Ik heb toen geschreven dat de schuld niet alleen gezocht moet worden bij GVAV, maar óók by de instantie, die nalaat in dit opzicht de clubs van bindende voorschriften te voorzien". Wat zou er dan moeten gebeuren? Schalks: „De KNVB zou alle betaalde clubs

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 22