Nooit op zaterdagavond „LFC krijgt het zwaar" Technisch peil in zaterdagvoetba l zal zeker stijgen WIM POLANE WERKT GRAAG VOOR UVS MAAR Hans Dreef (jaar op non-actief): Tokke Remmers Cijf roENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 PAGINA 5 Foto's LD Holvast (Door René Vos) LEIDEN „Zaterdagavond is de enige avond waarop ik niets doe voor de club. Dan wimpel ik alles af. Dan ga ik lekker onderuit gezakt voor de televisie zitten. Als mijn vrouw dan zegt: joh, we moeten daar of daar naar toe, dan zeg ik, liever niet Het is een uitgemaakte zaak: de zaterdagavond is voor UVS-secretaris Wim Polane heilig. „Ja, ja", lacht me vrouw Polane, „maar in de nacht van zaterdag op zon dag staat dan wèl de telefoon naast ons bed. Als een soort tegenprestatie „Dat is zo", erkent Wim Polane. „Als dat ding dan om kwart over acht gaat ratelen, schrik je je lam. Maar het kan nu eenmaal niet anders. Er zijn elftallen die al om tien uur in Rotterdam moeten spelen. Wordt daar het veld afgekeurd, dan moet onmiddellijk de bestelde bus worden geannuleerd anders gaat het de club toch geld kosten en moeten de contactadressen en de radio, via een bepaalde code, worden ingelicht Een goed betaalde baan, secre taris van een amateurvoetbal vereniging? Nee. Het levert geen cent op. „Je moet het opvatten als een hobby", meent Wim Po lane, die in „het seizoen" dooi de bank genomen vier k vijf avonden „zoet" is met UVS. „Als je het als zuiver werk gaat zien, wordt het een (te) zware be lasting. Het kan, als je de zaken goed op touw zet, een ontspan ning zijn. Als het dat niet was, zou ik er onmiddellijk mee stop pen Wim Polane '50), ambtenaar bij het Marine Electronisch Be drijf, zit by UVS sinds 1966 op de stoel van secretaris. Hij heeft, vóór de oorlog, enkele malen in het „eerste" gespeeld, maar ver huisde in '40 naar Hengelo, waar hij lid werd van Tubantia. Na de oorlog keerde hij terug naar Leiden en werd donateur van UVS. „Ik ging dikwijls naar de jeugd kijken. Dat vond ik leuk. Op een goede dag stevende Thijs Kantebeen op me af en vroeg of ik er wat voor voelde zitting te nemen in de elftalcommissie. Ik ben er ingetrapt en voor we een maand verder waren, was ik al secretaris van de e.c. Dat baantje brengt een hoop werk met zich mee. Vooral de af schrijvingen waar je op zater dagavond achteraan moet. Maar het is een goede leerschool. El ke algemeen secretaris zou eigen lijk eerst stage moeten lopen in Voor een clubsecretaris gaat de elftalcommissie" het werk het gehele jaar door. Zelfs na het beëindigen van de voetbalcompetitie is er nauwe lijks een adempauze. „Vanmor gen was er geen post voor de vereniging. Voor de eerste maal dit jaar", interrumpeert mevr. Polane, die sterk met haar man meeleeft. „Ja, eind mei, als de overschrijvingen en bedankjes 3p je schrijftafel dwarrelen, be gint voor ons het nieuwe sei zoen al", bevestigt echtgenoot Wim. „Er tussendoor moet je ook nog met vakantie. Daar vraagt je gezin om. Maar eigen lijk kan je er als secretaris maar heel moeilijk uitbreken, al ga ik, vanzelfsprekend, tóch Wim Polane. nadenkend een slok van zijn bier nemend: „Je vertelt het zo maar even, maar het kost allemaal enorm veel tijd. Deze maand het was half juni toen we de heer Polane interviewden moeten de data van de vriendschappelijke wed strijden worden vastgesteld en de leden- en donateurslijsten, resp. 500 en 900 namen worden bijgewerkt. Een heidens karwei, die ledenlijst, waarvan de KNVB. de afdeling en de eigen elftal en jeugdcommissies exemplaren moeten hebben. Nou ja en ver der: samenstellen van het jaar verslag, het voorbereiden van de algemene- en de halfjaar lijkse. vergadering, agenda op- stéllen, convocaten en jaarver slagen uitsturen, elke week veertig wedstrijd-programma's vervaardigen, zodat de be- stuurs- en commissieleden we ten wat er in de vereniging te koop is die programma's sten cil ik thuis op zo'n handmachien tje het verzenden van toe gangskaarten aan de bezoeken de verenigingen, dito consul- kaarten, het op zondagavond inzamelen en controleren een fout kost geld van de wed strijdformulieren en ze vervol gens opzenden naar de KNVB. Bij de aanvang van de compe titie moeten alle leden nieuwe legitimatiebewijzen in hun bezit hebben en in principe is er elke twee weken een bestuursverga dering, die ook de nodige cor respondentie oplevert. Dai» zyn er, naast de ontelbare telefoon tjes, de (schriftelijke) contac ten met de KNVB, zustervereni gingen, gemeente en moeten brieven van supporters, voorzo ver die het tenminste goed met de club menen, beantwoord wor den En dit alles is voor de .heer Polane ontspanning Harde werkers mogen een wens doen. Wim Polane heefter twee. De eerste is: „Volgend sei zoen weer kampioen worden. We hebben nu een jaar rust gehad en ik zou haast zeggen hoe paradoxaal dat ook klinkt: ge lukkig. Speciaal voor de secre taris brengt het kampioenschap nogal wat werk met zich mee. Ik ben echt blij dat ik wat dat betreft dit jaar myn handen vrij heb. En dat geldt ook voor de andere mensen Wens twee: „Het aan beide zijden doortrekken van de over dekte tribune. Dat zal wel niet zo snel gebeuren, maar ja, Keu len en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. We hebben al heel wat mooie dingen gerealiseerd, zoals onlangs de nieuwe douche installatie. Na de interland Ne derlandSchotland heeft de KNVB ons schriftelijk gecompli menteerd met organisatie en ac commodatie en daarbij ook de goede samenwerking met de Leidse Sportstichting gesigna leerd. Dat heeft ons veel plezier gedaan Wim Polane heeft een uitge sproken mening over het spel van UVS in het voorbije seizoen. Iets minder dan het jaar er voor, maar de oorzaak daarvan dient toch te worden gezocht op het psychologische vlak. „In het begin van het seizoen hebben we gesukkeld met bles sures. Het verschil in punten met koploper De Musschen, die maar blééf winnen, werd daar door (te) groot. Dat is van grote invloed geweest. De publieke be langstelling werd als gevolg daarvan ook minder. Maar dat is overal zo: de mensen komen alleen maar kijken als je aan de top meedraait. Toen we te gen het einde van het seizoen weer wat bijstuurden met de punten, werd de belangstelling ook onmiddellijk groter. Ik geef direct toe, dat de felheid, die verbetenheid, zoals in ons eer ste kampioensjaar, dit seizoen aan ons spel ontbrak. En het is nu eenmaal zo, dat als je kam pioen wilt worden je het ach terste van je tong moet laten zien. Je moet net iets méér pres teren Wim Polane onderkent dat het scoren van doelpunten „af maker" Gerard Désar niet meer zo gemakkelijk afgaat als in het begin van zijn carrière bij UVS. Wim Polane: „dat is logisch. Het eerste jaar, dat hij bij ons speelde, was hij voor onze te genstanders een onbekende. In het tweede seizoen hielden zij hem nauwlettend in het oog. En in zy'n derde seizoen werd het nog moeilijker. Maar kijk naar de laatste competitiewedstrijden. Désar was één van de weinigen die fel dóór bleef gaan Hij is minder trefzeker. Wim Polane: „Ja, dat is wel zo. Als hij drie jaar geleden een straf schop moest nemen, behoefde je niet eens te kijken. Dan kon je de goal wel meteen opschrijven. Men moet echter niet de oor zaak bij Désar zoeken. Die ligt elders Misschien een gemis van goe de vleugelspelers? Van Polane: „Mogelijk. Sjoerd Teske is tech nisch misschien wel onze beste speler, maar een uitgesproken rechtsbuiten is hij toch niet". Schokkende overschrijvingen heeft Wim Polane dit jaar niet op zijn schrijftafel gekregen. Bart Lardé blijft en Peter van Laarhoven komt niet. „Ik heb tegen Van Laarhoven <LFC) gezegd: joh, weet wat je doet. Ga eerst eens praten met je voorzitter en secretaris. Want ach, wij van UVS vinden het zelf ook niet leuk wanneer een spe ler weggaat die een jaar of ne gen lid van de club is geweest. Zoals bijvoorbeeld Bart Lardé, die naar Randstad Sport 'vroe ger Rouwkoop) wilde. Maar al die zaakjes zyn gelukkig weer op hun pootjes terecht geko men f i - WÊÊk: LEIDEN „Het is geen kunst in een mooi pak op te draven op een receptie van Ajax of Feijenoord. Daar zijn de meesten nog wel voor te por ren. Maar ook je neus laten zien op een jubileumviering in het hartje van de winter ergens boven in Fries land bij een weinig betekenend pro vincieclubje, dat is het werk. Spek gladde dijken trotseren om de men sen daar even een hand te geven, dat kweekt goodwill. Zo gauw je als sectievoorzitter verzuimt ook dat op zijn tijd te doen dan heb je afgedaan en kun je beter verdwijnenEen uitspraak van Fokke Remmers, al jaren eerste man van de sectie zater dagvoetbal KNVB. Een sectie die gist en bruist als geen van de twee andere. Meer nog dan het verreweg het meest in de kijker staande betaalde voetbal en het amateurvoetbal op zondag, is het zaterdagvoetbal in beweging. Of be ter: in opmars. Er is hard gewerkt voor erkenning en langzaam maar zeker wordt die in alle voetballagen verkregen. Meer en meer wordt het voetbal op de dag voor zondag serieus genomen, het lukt Remmers en zijn mede-sectie bestuurders het voetbal op zaterdag een ander, beter image te geven. Het zaterdagvoetbal staat voor het het begin van een belangrijke com petitie. Een competitie waarin be halve om afdelings- en lamds-kam- pioenschap ook gestreden zal wor den om een plaats in een van de twee te formeren eerste klassen. Remmers: „We hebben op het ogenblik vijf tweede klassen. De j ploegen die aan het eind van de competitie als 1, 2, 3 en 4 eindigen gaan over naar de top. Twintig ver- enigingen dus, verdeeld in een eerste klasse A en -B. De promotieregeling voor de twee daar weer op volgende 1 jaren is zodanig dat elke klas steeds I met een club wordt uitgebreid. Meer dan twaalf ploegen zullen er nooit komen". de mensen vragen fair te strijden om een plaats bij de eerste vier Remmers ziet goed hoe de komen de competitie uit de hand kan gaan lopen: „Als we met z'n allen de kop verliezen dan wordt het natuurlijk een grote bende en verlies je je ge zicht op een reuze-manier. Daarom zal ik blyven hameren er een jofele boel van te maken. Een propaganda voor onze sport". LEIDEN Hans Dreef (22), vorig jaar een der spitsspelers van LFC, zal het komend seizoen hoogstwaar schijnlijk geen voet aan de bal zet ten in competitieverband. Komend jaar wacht hem het examen van de Academie voor Lich. Oefening met zijn langdurige praktisch gedeelten en Dreef wil niet het risico lopen door een blessure op het voetbalveld examens te moeten missen. Kortom de school gaat voor. Maar zo heel zeker staat Dreef nu ook weer niet in zijn schoenen, want hij wil nu al wel erkennen dat het ontzettend moeilijk zal zijn het voetballen te laten. In principe wordt het dus een jaar tje toekijken voor Dreef. Een goede aanleiding om even met hem terug te blikken op zijn prestaties en op die van LFC. Je hebt vorig seizoen tamelijk grillig gespeeld. Aan het begin van de competitie ging het goed, aan het eind leek het of je het spel totaal ver leerd was. Dreef glimlacht even zuurzoet bij die opmerking. „Het begin van de competitie was voor ons erg belang rijk. Iedereen zei: Jullie zitten nou wel in die eerste klasse, maar jullie hebben de ploeg er niet voor dus knikkeren jullie er zo weer uit. Tegen zo'n mening zet je je af. Die eerste wedstrijden (UVS, Overmaas, Neptu- nus) hebben we met geweldige inzet gespeeld, we hebben toen ook goed voetbal laten zien. Als ik er nu op te rugkijk dan zeg ik: we speelden toen boven onze macht. Daarna ging het minder. Sommige spelers kregen blessures, Leo de Jong ging weg. er kwam wat wrijving over de opstel ling en dat had allemaal zijn invloed op het spelpeil. Het zwakke punt zat naar mij mening in de halflinie, die sloot vaak niet goed aan, combineer de ook te weinig. En zo vervielen we langzamerhand weer in wat ik maai- noem het knollenvoetballan ge trappen naar voren en dan maar lopen. Het was het type voetbal I waarmee we kampioen in de tweede j klasse waren geworden, maar daar j red je het in de eerste niet mee, dat I merk je al gauw. Ik stond eigenlijk I voortdurend in de startblokken en ik moest steeds wel achter de bal aan, want anders gebeurde er helemaal niets. Die laatste wedstrijden heb ik inderdaad niet best gespeeld, maar doe maar eens iets als je daar moe derziel alleen voorin staat. Als er meer gecombineerd was dan had je j ook beter kunnen voetballen". Reserves ers Een plaatsbepaling van het zater dagvoetbal in het grote KNVB-ge- heel. Remmers komt met cijfers voor de draad: „Er zijn 5271 verenigingen bij de bond en daarvan spelen er zo'n 1400 in KNVB-competities. En van die 1400 v/eer 300 op zaterdag. Het aantal elftallen uit de diverse afde lingen wordt ruwweg op 3000 geschat en dat uit de tweede-, derde- ënvier- de-klasse op 400. Er moeten zo'n 70.000 actieve zaterdagvoetballers zijn. En wat misschien nog meer zegt van de nieuwe verenigingen die op gericht worden laat 70% zich als zaterdagclub inschrijven Onderbouw Er staat het sectiebestuur een dui delijk doel voor ogen met het vormen van die twee eerste-klassen, waarmee tot dit jaar gewacht is omdat men eerst zeker wilde zijn van een hechte onderbouw. Remmers: „Het technisch peil zal er zeker door stijgen. De toekomstige eerste-klassers worden verplicht een b-trainer in dienst te nemen. Dat kan het spel alleen maar ten goede komen. Hoe meer er geschaafd gaat worden aan techniek en tactiek, hoe minder zal er plaats zijn voor ruw spel en hard lijf-aan-lijfwerk". De komende zaterdagcompetitie wordt een gevaarlijke. Remmers: „Elke vereniging zal er alles voor over hebben om nu in die eerste klasse te komen. De kansen liggen voor iedereen nu het gunstigst. Andere jaren zullen ze eerst maar weer moeten zien afdelingskampioen te worden en daarna nog promotie wedstrijden moeten spelen". „Wij hebben dat gevaar vroeg ge noeg ingezien. Daarom vooral hebben we op 23 augustus een bijeenkomst belegd op het Zeister sportcentrum. Daarvoor zijn van alle tweede-klas- sers twee bestuurders, de coach en de aanvoerder en ook de scheidsrech ters uitgenodigd. We zullen proberen begrip te kweken voorde situatie Je sprak van geblesseerde spe lers na dat goede begin. Daar waren geen capabele reserves voor. Wijst dat op een zekere zwakte by LFC in de opbouw? Dreef: „Het is een fout van jaren her. Nu wordt de jeugd, de pupillen en zo, begeleid en geselecteerd. Dat is destijds bij ons wat verwaarloosd en dan kom je op een gegeven ogenblik moeilijk te zitten, dan is er even een periode dat de doorstroming van goe de spelers stagneert. Een jaar of wat geleden speelde ik in LFC 2 in de reserve eerste klasse, maar nu speelt datzelfde LFC 2 in de derde klasse. Dat zegt toch wel iets. Goede reser ves zijn hard nodig; niet alleen om geblesseerde spelers te vervangen, maar ook om de gewone eerste-elf- talspeler er aan te herinneren dat hij persé goed moet trainen en spelen anders kan hij er naast worden ge zet. Vorig seizoen hoefde je bij LFC niet bang te zijn voor je plaats. Je werd toch wel opgesteld, want er stonden geen spelers achter je. Dat ls fout". Op ons kop Intussen moet Remmers met zijn „trawanten" oproeien tegen de krach tige stroom binnen de KNVB die zaterdag- en zondagamateurs onder één bestuur wil brengen. Remmers zelf is daar fel tegen gekant: „Wij willen baas in eigen huis blyven. Bovendien: dat ene bestuur krijgt dan veel te veel werk te verstouwen. Er zijn zo'n 600.000 amateurs en moet je die nou onder één sectiebestuur brengen? Wel zie ik mogelijkheden ten aanzien van een gecombineerde strafcommissie en sub-technische- commissie. Maar meer dan toch niet. Zoals het nu loopt gaat het best en waarom zouden we dan moeten sleu telen aan een nieuwe formule. (ADVERTENTIE) Van Heymans en jou werd het vorig seizoen het een en ander ver wacht. Dat is er niet uitgekomen. Er kwam te weinig uit de voorhoede. Het zal Kraak na dat goede begin ook wel zy'n tegengevallen. „Ja, Kraak wilde wel eens doel punten zien en die heeft ons ook wel op ons kop gegeven. Dan keken Aad en ik elkaar maar eens aan en lach ten maar eens. Het probleem was: het ging niet meer, het wilde niet meer, we kwamen niet door de ver dediging heen. Het was een moeilijke tijd. We kregen steeds minder kansen en als er dan eens een goeie kwam dan had ik wat je noemt doelangst: ik was bang mis te schieten en dus schoot ik mis". Het afgelopen seizoen was een bewogen jaar voor LFC De verhui zing naar De Vliet ging niet door. Vond je dat een juiste beslissing? Dreef: „Het bestuur, de vereniging had het in die zaak niet gemakke lijk. Er moest veel geld op tafel ko men. Dat was er niet. De plannen waren ook wel erg mooi LFC wilde misschien wat teveel ineens. We had den beter naar De Vliet kunnen gaan en dan verder kyken. Je hebt dan in elk geval de beschikking over een nieuw complex. Wat ik beslist ontac tisch vond was de manier waarop het tenslotte is afgewimpeld. Dat had anders gekund. Ik ben bang dat je nu nooit de kans meer krijgt van de Boshuizerkade af te komen". Wat verwacht je nu van LFC in het komend seizoen? „Ik denk dat ?e het zwaar krygen, heel awaar". S. D. PAAUW,

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21