Happel wil Feijenoord van angst bevrijden „FC Twente heeft nog altijd veel schukT Wout Bergers „Spelers moeten mij gaan zien als een vriend MENUVOOR DE VOETBALLER Adidas- en Puma- voetbaischoenen Goede contractei voor voetbalsters PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1! ROTTERDAM (GPD) „Tegen PSV heb ik gezien dat Feijenoord kan voetballen. Twee prachtige wedstrijden, vooral de laatste. Toen begreep ik wat de ploeg het afgelopen seizoen heeft gemankeerd. Angst. Angst om weer geen kampioen te worden zoals het jaar daarvoor, toen ze een voorsprong verspeelden van zeven punten. Feijenoord heeft de laatste jaren con stant onder druk gespeeld. Mijn eerste taak is hen van die druk te bevrijden.H Dit zegt de nieuwe trainer Ernst Happel. „Dat kan lk vanzelfsprekend niet gespeeld om te weten hoe een speler alleen", vervolgt d« Oostenrijker, die zich voelt. Ze kunnen tegen mij hun n& seven Jaren ADO te hebben ge- hart uitstorten. Ik heb trouwens tiraind nu zijn tenten fci Rotterdam heeft opgeslagen. „Daar heb ik het vertrouwen van de spelers voor no dig. Zij moeten mij gaan zien als een vriend. Een vriend onder vrienden. Ik verlang geen Pruisische onderda nigheid, wel discipline. Paja Samard- zic mag wat mij betreft rustig weg blijven". „Weet u wat die jongen mist. zegt Happel. Hij wijst op zijn borst en zegt: „Een hart. Hij heeft geen inzet, geen courage. Zo n speler kan ik niet gebruiken". Hebt u nog iets van hem gehoord? „Het laatste wat ik van hem kreeg, was een telegram: ,.Kan niet". Dat was vorige week zaterdag". Wat doet u als hij toch terug komt? „Dan komt hij ki de B-selectia. In de A-selectie is voor een speler als Paja geen plaats meer". Inbuig ;eren Wü zitten tegenover Happel in zijn nieuwe huis, een riante flat in het Rotterdamse Lombardijs, een echte Peijenoordflat mogen we wel zeggen. Hij voeit zich ai helemaal thuis, net als zijn vrouw, die er geen epijt van heeft dat ze uit Den Haag weg is. „Een rustige buurt", zegt Nappel, „maar dat mag ik wel. Want de eer ste t&d heb ik genoeg te doen. Mijn dagen zijn boordevol geruid, tot avonds toe". „Mijn eerste werk bg Feijenoord Is Inburgeren. Praten met de spelers, oontect krijgen. Ik heb self lang ge noeg twintig Jaar aan de top graag dat ze het doen en niet van hun hart een moordkuil maken. Chagrijnige voetballers kan ik niet om me heen velen. Ook niet in het veld. Een speler, die in het veld be gint te kankeren omdat hij een fout van een ander moet goed maken, is voor mij niet de ware. Want de vol gende keer kan hem hetzelfde over komen. Ik heb elf vrienden in het veld nodig, vrienden die alles voor elkaar over hebben en met elkaar door het vuur gaan". „Ik kan Feijenoord niet hoger bren gen dan het al is. Ze zijn kampioen, spelen Europa Cup, ze zijn bekerwin naar, wat wil Je nog meer? Mijn taak is de ploeg hi de komende twee, drie jaar te verjongen, naar spel en geest. Feijenoord heeft, ik wees er al op, de laatste Jaren veel te krampachtig en te statisch gevoetbald. Dat moet ik veranderen. Daar heeft het publiek recht op. Waar in Europa vind je zo'n publiek? Zestig en vijfenzestig duizend voor twee wedstrijden, voor een bekerfinale, waarvan de uitslag niet meer belangrijk is? Dat publiek heeft recht op zo goed en zo mooi mogelijk voetbal. Het is mijn taak het Feijenoord bij te bren gen, om de spelers modern voetbal te leren spelen". Vijf systemen Wat verstaat u onder modern voet bal? „Dat begint al bfl de keeper. Als hü de bal uittrapt of uitgooit, moet de achterhoede zich al aanbieden. Dat gebeurt nu nog veel te statisch. Modern voetbal is met zeven man verdedigen, maar ook met zeven man aanvallen. Modern voetbal betekent niet één, maar vijf systemen beheer sen. Er zijn maar een paar ploegen, die normaal voetbal tegen ons zullen spe len. Ben Ajax, een PSV misschien. De rest zal defensief aantreden, de een zus, de ander zo. De spelers zul len moeten leren hun tactiek af te stemmen op hun tegenstanders". Is dat een moeilijke opdracht? „Ik heb t« maken met spelers, die capaciteiten hebben. Ik kan hun ztijl niet veranderen. Dat zou ook waan zin zijn. Blijft dus over de tactiek. Die kan ik hun bijbrengen. Bijvoor beeld: Feijenoord 1* uitgesproken links. Dat moet ik veranderen. Een jongen als H&sil kan me daarbij hel pen". Wie kometi er kt het Feyenoord- elftal? „Ik ben af gestapt van de selectie- groep. Ik heb vijftien A- en vijftien B-spelers. Zij moeten het met elkaar waar maken. In de oefenperiode kan worden ge- experimenteerd, maar het elftal dat de eerste wedstrijd voor de compe titie tegen Telstar «peeltmoet mijn elftal zyn, dat voor mijn part maan den achtereen mag blijven staan. Als het maar goed speelt en als er maar geen blessures komen. Raakt er iemand uk vorm, dan gaat hij eruit. Zonder aanzien des persoons. Op leeftijd let ik niet. Ben speler van dertig is mij net zo lief als een speler van twintig". Eddy Treytel? „Die komt onder de lat", zegt Hap- ROTTERDAM <GPD> „De conditie is de basis van alles", zegt Feijenoordtrainer Ernst Happel. „Maar een voetballer die goed in conditie wil zijn, moet in de eerste plaats goed eten". Dr. Abarbanel, de sport arts van Feijenoord. kan hier over interessante verhalen ver tellen. Verhalen over patates frites met mayonaise, verhalen over karbonades met veel vet: voor een voetballer allemaal taboe. Want het betekent alle maal vet en dat kan een voet baller missen als kiespijn. „Maar dokter", heeft er wel eens één gezegd, „Als ik dat al lemaal niet mag hebben, sterf ik van de honger „Je reinste waanzin", zegt dr. Abarbanel, „want daarnaast blijft er nog zoveel over, zodat een voetballer nooit honger be hoeft te hebben". Verkeerde eetgewoonten, je kunt je niet voorstellen, dat een clubarts daar zoveel mee te tob ben heeft. Het befaamde bief stukje is het ook niet, zegt dr. Abarbanel. Net zo min als de niet minder befaamde eieren. „Een speler vertelde eens, dat hij vijf eieren per dag verslond en hij was stom verbaasd te ho ren, dat het helemaal fout was. Eieren, kon je je beter kracht voer voorstellen? Ja. maar niet voor voetballers. Hoogstens twee of drie eitjes per week". Nu we toch op de eettoer zijn, hebben we meteen aan dr. Abar banel het menu-voor-de-voet baller gevraagd. Hier is het, zij het in ruwe trekken. Ontbijt: een paar boterhammen weinig boter. Kaas, rosbief en zoetigheid, want suiker is goed. Bespoeld met melk, karnemelk of thee. Krijgt de voetballer om elf uur honger, dan mag hij ge rust tussentijds een boterham metje eten, of een appel. Heeft de maag wat te doen. Lunch of diner: bestaat de lunch uit een koffietafel, dan zo ongeveer hetzelfde als het ontbijt. Weer rosbief, of rook vlees. Tartaar mag ook of een biefstukje. Eet dc speler liever 's middags warm, dan aardap pelen «goed voor de vitamine c, vooral nieuwe), verse groenten, mager vlee6 of vis. Geen var kensvlees. Daarna een uurtje lusten. Ernst Happel zonder angst pel positief. „Het zou onverantwoord zyn hem langer op de reservebank te laten zitten. Daar verdort hij, kwijnt hij weg. Eddy Pieters Graafland is het er trouwens mee eens en daar ben ik blij om. Want het is een veilig ge voel om een oude ervaren man als hij achter de hand te hebben voor het geval de nood aan de man komt". Wat denkt u van een speler als Van Hanegem? „Van Hanegem is te langzaam. Hij wm het gegroepeerde voetbal van Xerxes gewend. Vertragend is hij uitstekend op zijn plaats, maar Feijenoord gaat aanvallen. Daar heeft het publiek recht op. De mensen moeten negentig minuten genieten. Het mag niet voorkomen dat zij mop perend weggaan". De\i ies Wat wordt het voor Feijenoord: hooi of gras? De Europa Cup of de competitie? „U vergeet de klaver", zegt Hap pel. „De Nederlandse beker. Laat ik dit zeggen: wij zullen niet de fout maken van de ezel, die zolang aarzel de hij niets naai' binnen kreeg. Het tig allemaal even belangrijk, want Europa Cup 2 trekt hier minstens net zoveel publiek als Europa Cup 1. Komt tijd, komt raad. Wij moeten eerst nog van Reykjavik winnen. Wat zegt u? Zijn het maar amateurs? Ik heb maar één devies: onderschat nooit een tegenstander". (ADVERTENTIE) Wereldkampioenen spelen op de beroemde WOUT BERGERS heeft de gehele sortering Voor al Uw sportspullen Haarlemmerstraat 232 TELEFOON 24681 Rijnsburgerweg 121 TELEFOON 50007 TURIJN (AP) Het Italiaa se damesvoetbal zou een gro markt kunnen worden voor bi tenlandse meisjes. Marco Rai baudi, de president van Real T rino, heeft gezegd dat hij wac op de ontvangst van de geteke de contracten van twee Deen meisjes die reeds mondeling he ben ingestemd het volgend s zoen voor zijn ploeg te spelen, contracten voorzien in i maandsalaris van 200.000 Zi (1.200 gulden). Rambaudi had tioee meisjes in actie gezien de wedstrijd van het Deense d meselftal tegen Italië. De toe strijd eindigde in een gelijksi (2—2). Behalve het salaris zullen Deense meisjes werk in de me belfabriek van Rambaudi krijg tegen een maandsalaris v 100.000 lire, een premie voor e doelpunt dat zij maken, een kli ne Fiat bij ondertekening van fi vijfjarig contract en een gra appartement in Turijn. ENSCHEDE (QPD) „Pak je boekje maar en schrijf maar op, dan kun je me na afl<x>p van het komende seizoen op deze uitspraak vastprikken: FC Twente eindigt in de nieuwe competitie bij de eerste vier". Henk Olijve, de man die bij FC Twente voornamelijk de transferonderhandelingen heeft ge voerd, zegt het met een vastbesloten, wat grimmige trek rond zijn mond. Een uitspraak die hem van de lippen rolt kort nadat hij voor de grootste stunt van de transfermarkt had gezorgd: het aan trekken van de Hongaar Antal Nagy, contractueel nog voor een jaar gebonden aan de Belgische kampioen Standaard Luik. Kon voor de nieuwe competitie wil Olijve zijn zorgvuldig uitgedokterd plan wel prijsgeven. „Ik had eigen lijk belangstelling voor Devrind, de aanvalsspits van het Belgische elftal. Bi) Belgische voetbalrelaties Infor meerde ik naar de mogelijkheden om Devrind naar Nederland te krij gen. In die gesprekken viel eens de opmerking dat als ik werkelijk een goede voetballer wilde kopen, ik Nagy moest nemen". was eigenlijk eeu opmerking (He Wat meesmuilend weid gemaakt, omdat men het niet voor mogelijk hield dat men Nagy bij Standard Luik zou laten gaan. Vooral niet om dat de Hongaar, met zijn wonderlijke staaltjes ook heel wat toeschouwers naai* de tribunes trok en als zodanig eigenlijk een kasstuk was". „Toen ik Jan Mulder belde om te vragen hoe die over Nagy dacht, zei hij: die kun je blind kopen, gewel dige voetballer. Maar je krijgt hem nooit. Kijk dat moeten ze nooit tegen me zeggen, je krijgt hem nooit. Kort en goed: het was wel wat moeilijk zaken doen met die Belgen, maai' al les ging toch heel prettig en nu heb ben wij hem voor twee jaar onder contract. Je kunt rustig aannemen dat ik heel erg blij ben met die man want geloof me dat hij er wat van kan". voor de voetbal. Wat dat laatste be treft vraag lk me af waarvoor hij het allemaal doet. Ik heb hier al heel wak knapen over de vloer zien komen en als je ziet wat hij allemaal voor ze regelt dan rijzen de haren je te ber ge. Ik vind dat 't allemaal wel eens 'n beetje te gek wordt, vooral als je ervaart dat hij dikwijls toch maar stank voor dank krijgt". Henk Olijve, kent de bezorgdheid van zijn vrouw, maar hij kan „de voetbal" nu eenmaal niet loslaten. Daarvoor heeft hij teveel ervaren teveel relaties met de tak van spoil die wekelijks weer vele tienduizenden in vuur en vlam zet. Hij weet dat hü soms teveel van zijn krachten vergt, maar zo zegt hij „Als lk iete doe, wil ik het ook goed doen". Ben merkwaardige uitspraak, opgetekend uit de mond van FC Twente's sterke man, Cor Hil brink: „We betalen onze spelers niet voor wat. »e moeten doen, maar voor wat ze moeten laten. Geloof me. of het nu amateurs of profs »ijn, voetballen willen ze allemaal et* i>it liefst nog winnen ook". „Waar we ze voor betalen, is voor het feit dat ze met mogen roken, drinken, laat naai' bed gaan etc. Kortom dat ze zich veel moeten ontzeggen. Dat is moeilijk, juist voor knapen van deze leeftijd". Tevreden Henk Olijve blikt tevreden terug op de transferperiode, de tijd. waarin hU als zakenman zijn hart kon opha len. Of het allemaal wel goed is voor zijn hart trekt tenminste zijn vrouw in twijfel. „Je hebt geen idee wat hij er voor doet zegt ze bezorgd. 14 da gen lang ls hü vrijwel dag en nacht in tovtw geweest. Voor zyn zaak en „Neem nu die transferlijst. Je hebt een goed seizoen achter de rug en er vertrekken spelers. Dat wat je hebt opgebouwd dreigt ineen te storten. Maar je wilt toch in het nieuwe selaoen weer evengoed, zo niet beter voor de dag komen dan in het jaar ervoor. Je gaat zoeken, onderhande len. vaak noodgedwongen met de hand op je portemonnee". „Alleen, want als ik die zaken met meer mensen moest doen nokte ik onmiddellijk af. Dat kan niet. Daar I heb je bij andere clubs voorbeelden 1 te over van. Die dingen moet je al- leen doen .al was er natuurlijk wel j voortdurend samenspraak met Hil brink «de financiële kant) en Rijvers (de technische kant;". niet minder geworden. Geloof me, we eindigen bij de eerste vier en dichter bij nummer één dan dit jaar". „We zullen ons in het oosten moe ten realiseren dat we niet dezelfde financiële mogelijkheden hebben als een Ajax, Feijenoord of PSV. Deze club6 zijn in staat forse bedragen neer te tellen voor spelers en wat nog belangrijken' is, deze spelers ook een evenredig salaris te betalen Wij zijn een club met schuld. Als een speler bij ons sportief en dus ook fi nancieel op zijn maximum is geko men dan zijn we wel min of meer verplicht om hem te verkopen want dan gaat hij ons geld kosten". „Daarom mochten we Dick van Dijk niet houden, evenmin als Henk Houwaart. We hebben er in de jongste transfertijd naar gestreefd om voor minder geld dezelfde kwaliteit en zo mogelijk een hogere kwantiteit aan spelers terug te krijgen. Ik dacht dat we daar aardig in geslaagd zijn". Problematiek Kelaties O OR HllBRINK .JDan is hel de kunst om voor het ingekomen gold meer en betere voet ballers aan te trekken. Gelukkig heb ik veel relaties in de voetbalwereld, zowel onder spelers, trainers, als be stuursleden. Als je met zakenmensen te doen hebt is er geen vuiltje aan de lucht. Dan weet je waar je aan toe bent. Moeilijker wordt het als de mensen niet uit de zakenwereld af komstig zijn. Dan weet je vaak niet waai' je aan toe bent omdat ze steeds weer van mening veranderen". ..Maai' goed. het is weer voor een Jaar voorbij en ik ben er van over tuigd, dat we in het seizoen beslist sterker- voor de dag komen dan in het afgelopen jaar. We hebben onze top verbreed en de kwaliteit ia zeker Cor Hilbrink. zakenman en voet balliefhebber die de touwtjes bij de voetbalstichting FC Twente stevig in handen heeft, ontrafelt de problema tiek waar de Enschedese ere-divisie- club mee kampt nuchter en zonder oen spoor van emotie. „Reken maar mee" zegt hij: we gaan uit van een exploitatiebegroting van een miljoen gulden per seizoen Daarvan gaat 40'naar de fiscus, naar de KNVB en de gemeente En schede. Van de resterende 6 ton moeten we een ton uittrekken voor reizen, kleding, geneeskundige verzorging, enz. en een ton voor de sociale las ten". Trainers en administratie kosten ons ongeveer 70.000 gulden. Blijft over een bedrag van f 330.000.- daar van ls een kwart bestemd voor het tweede elftal en van de rest moet je dan de kerngroep betalen inclusief de afschrijving van de spelers". „Als je nu weet dat een speler als Van Dijk Ajax nu jaarlijks aan sa laris, sociale lasten, afschrijving en renteverlies een bedrag van twee ton gaat kosten, dan is er niet veel reke- narij voor nodig dat wij. als wij op dezelfde manier zouden handelen er niet meer dan 2 spelers op na zouden kunnen houden. Binnen de kortste keren zou Enschede dan geen betaald voetbal binnen zijn muren hebben en dat willen we kost wat kost- voorko men". Onverantwoord „Natuurlijk, we hoefden op grond van de contracten van Van Dijk en Houwaart niet te verkopen maar het zou. afgezien nog van het feit dat het tegenover de jongens zelf niet juist is hun positieverbetering tegen te houden, zakelijk onverantwoord zijn geweest ze te houden. In mijn bedrijf neem ik precies hetzelfde standpunt in. Als iemand zich kan verbeteren, omdat ik hem niet méér kan bieden, dan moet hij gaan. Ik werk liever met tevreden mensen dan met figuren die er sikkeneurig bij lopen want dat vindt ongetwijfeld zijn weerslag op hun werk". FC Twente heeft een goed seizoen achter de rug, zowel sportief als fi nancieel want het één houdt uiter aard nauw verband met het ander. De voorspoedige start in de laatste competitie trok vele toeschouwers naar Diekman en het uiteindelijke resultaat was dat er bij de wedstrij den gemiddeld 17.000 man op de tri bunes zat, terwyl by de kostenbegro- ting was uitgegaan van 10.000 toe schouwers en 2000 vaste kaarthou ders. „Vergeet daarbij niet", zo zegt de heer Hilbrink, „dat wij onze begro ting hadden opgezet op basis van een puntentotaal van 35. Er wei-den en daar zijn we natuurlijk gelukkig mee meer punten behaald. De in komsten stegen maar ook de kosten. Slechter zijn we er al met al niet van geworden. Dat mag ook niet. We hebben nog vele tonnen schuld aan de stichting Voeibalbelangen Twente V.l.n.r. Pahlplatz, Achterbi en de nieuwe aanwinst Antal A gy Twente's sterkste wapens] het komend seizoen. en elke financiële meevaller ls welkom omdat we in de eerste plai streven naar een gezonde opzet", Stuk verd( „In dat verband zyn we in 19681 een stuk verder gekomen, doordat Sportclub Enschede en BnschedJ Boys hebben kunnen uitkopen. Mi we willen verder gaan. In het da lijks bestuur bestaan wel bepaa* gedachten en ideeën om tot een f zondere basis van de stichting te men. Deze plannen zijn op het ogf blik in studie by de stichting Va balbelangen Twente, waarin ook1 gemeente vertegenwoordigd ls". „We zullen ons alleen moeten rt liseren en daar is nu eenmt niets aan te veranderen datk maar enkele clubs zyn die financif grote sprongen kunnen maken. D» behoort Twente zeker nog niet fc besluit de heer Hilbrink.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 20