Rinus Michels bouwde igoreus aan nieuw gezicht voor Ajax ajax 3r moeten vreemde dingen gebeuren willen Amsterdammers geen landskampioen worden i City Garage WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 V LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 n 4# i iJi M' -m, i (Door Nico Scheepmaker) \MSTERDAM (GPD) Als u mij vraagt waaraan Ajax me t meest doet denken, dan is mijn eerste reactie: „Een uit end heelal". En omdat dat een beetje al te kosmisch klinkt pr een club die noch landskampioen noch bekerwinnaar •jjrd, krimp ik de vergelijking bij nader inzien toch maar lie- X in tot „een woekerplant". Als Galilei in deze tijd, dat ieder- 7 weet dat de aarde rond is en om de zon heen beweegt, had lieefd, dan zou hij niet van de aarde gezegd hebben: „En toch weegt-ie", maar van Ajax. lDe afgelopen drie jaren zat de beweging bij Ajax, wat het :ste elftal betreft, voornamelijk in de prestaties. Men werd "1966 kampioen (na in 1965 op de dertiende plaats te zijn ge- Tdigd) met 52 punten, in 1967 met 56 punten en in- 1968 met punten. Weliswaar werd de voorsprong op nummer twee, jenoord, steeds minder, maar dat duidde meer op vooruit- ïg van Feijenoord dan achteruitgang van Ajax. ,r was immers ook een stijgende lijn in de Europacuppresta- culminerend in de finaleplaats van dit jaar, het jaar waar de groei van het competitie-elftal stopte en Feijenoord de tentoon voerde. laar toen het elftal, ondanks zijn onderenswaardige prestaties in Europacupcompetitie, bleek te uitgebloeid, hakte Ajax volgens beproefde Boskoopse beginselen volgroeide takken radikaal af, te nieuwe loten op zijn stam en fde ervoor dat het zich weer in andere richting verder kon uit- den. Over dat afknappen en dat en straks iets meer, eerst nog iets Rinus Michels wat staat hem voor ogen? over dat uitdijen op andere gebie den. Ajax beschikt waarschijnlijk over de bekwaamste „verzorger" van alle eredivisieclubsSalo Miiller. Ajax beschikt over de bekwaamste sport arts van Nederland: dokter Rolink. Ajax heeft twee psychologen aange trokken drs. Grunwald en dr. Ze ven en Ajax beschikt ook nog over een chirurg, dr. Kriek, die het specialistische werk van knietjes, en keltjes en dijtjes behandelt. OOk de andere clubs hebben na- t/uurhjk een verzorger, een masseur, een „eigen" dokter, maar geen en kele Nederlandse club heeft een der gelijke begeleidende equipe, terwijl het toch duidelijk is dat het moder ne topvoetbal eigenlijk niet meer zonder kan. Professioneel Ook op andere gebieden is Ajax de laatste jaren uitgedijd, in profes sionele richting. Bij de ingangen zijn draaihekken aangebracht, net als in Engeland, zodat voorkomen kan wor den dat mensen zonder kaartjes op de tribunes doordringen en mensen met kaartjes geen zitplaatsen meer krijgen. Er is nu alweer enige jaren geleden, een tweede overkapping ge maakt, zodat het merendeel van het publiek overdekt kan zitten. Er is gezorgd voor een uitbreiding van het restaurant, waardoor de be stuurskamer aanzienlijk vergroot is, de gasten (bestuur en dames van de tegenpartij, de pers» behoorlijk ont vangen kunnen worden en ook be hoorlijk ontvangen worden, voor de aanvang van de wedstrijd met koffie, in de rust thee, en na afloop met jus d' orange, sherry en blokjes kaas met gember en dat soort flauwekul. Inderdaad: flauwekul, zal men te genwerpen, is een club minder wan neer ze niet de beschikking heeft over een passende ruimte om de jour nalisten te ontvangen en zelfs te ont halen op drank en lekkernijen? Zo'n club is natuurlijk niet minder, maar een club als Ajax die het wel kan, is meer, en daar gaat het in het be taalde voetbal om. Publiek Er zijn tegenwoordig maar twee middelen om het publiek naar de vel den te lokken: goed en aantrek kelijk voetbal (voetbal waarmee men kan meeleven, zie Ajax en zie ook Holland Sport, zie bijvoorbeeld niet DWS)en service aan het publiek. Hoewel die service ook bij Ajax nog lang niet volmaakt is, en hier en daar elders misschien nog wel gro ter is dan in de Watergraafsmeer, valt het toch niet te ontkennen dat Ajax er oog voor heeft en ieder jaar weer iets aan zijn service toevoegt. Dat is het voornaamste kenmerk van een goedgeleide club, die in het betaalde voetbal internationaal wil kunnen meetellen. De belangrijkste service die Ajax zijn supporters dit jaar te bieden heeft is natuurlijk de drastische ver andering van het elftal. Een topclub moet eigenlijk ieder jaar voor een nieuwe injectie zorgen, nieuw bloed toevoeren, niet alleen om het elftal te vernieuwen, maar ook om het pu bliek weer eens wat anders te zien te geven. Zoals je ook je huis van tijd tot tijd een injectie moet geven met een nieuw schilderij, of een nieuw meubelstuk. Wat dat betreft heeft Ajax vorig jaar te weinig gedaan. Mühren werd aangekocht, een belangrijke aankoop, maan- omdat hij zo zelden meelspeel- de maakte het voor het puibliek wei nig uit. Dit jaar betekenden de aan kopen niet alleen een presentje voor de toeschouwers, maar ook een radi- kale omploeging van het hele elftal. Drastisch In de eerste oefenwedstrijd tegen de Engelse bekerwinnaar Manches ter City, speelde in de tweede helft (toen Groot vervangen was door (ADVERTENTIE) Mühren.) minder dan de helft van de spelers mee die in de finale tegen AC Milan aantraden: Bals, Van Dui- venbode. Pronk, Muller, Nuninga, Swart en Danie'lsson deden niet mee, niet minder dan zeven spelers waren in twee maanden tijd van cupfinalist tot reserve of „verkoop" gedegra deerd. Bals is ongetwijfeld niet voor goed uitgeschakeld, Muller en Swart zul len zeker, met de regelmaat van een ble&sureklok, in het eerste te rugkeren, maar dat neemt toch niet weg dat Ajax een geheel nieuw ge zicht heeft gekregen en net zo vast besloten is als in 1965 om het verlo ren gegane terrein terug te winnen. In 1965 werd Rinus Michels als trainer aangesteld, werden Henk Groot 'FeijenoordjGert Bals (PSV), Ko Prins 1 Kaiserslautern) en Ruud Suurendonk (JOS> aange kocht, aankopen die toen hetzelfde effect sorteerden als Michels en Van Praag c.s. nu van de aankopen Nico Rijnders, Dick van Dijk en Tom Sondergaard verwachten. Deze nieu we aanwinsten (Rijnders 22 jaar, Van Dijk 23 jaar, Sondergaard 24 jaar) moeten een nieuw Ajax ook een heel nieuw gezicht geven. De ondubbelzinnige nederlaag te gen AC Milan heeft Rinus Michels aan het denken gezet. Hij heeft ge zien, dat je voor het absolute top voetbal spelers nodig hebt die „hard zijn voor zichzelf" (wat hij voor de televisie de belangrijkste eigenschap voor een profvoetbal lea- noemde), die soeplesse hebben en die van de eer ste tot de laatste minuut kunnen doorstomen. De spelers die werden afgedankt, pasten niet meer in deze conceptie. avontuurlijk voor het topvoetbal, te weinig „voetbalsoep'lesse" om te kunnen passen in Michels' nieuwe conceptie. Nog sterker gold dit waarschijn lijk voor. Tonny Pronk, die op in drukwekkende wijze vorig seizoen te rugkwam, aan nauwkeurigheid bleek te hebben gewonnen, maar toch meer een speler is voor één speciale op dracht, (Eusebio uitschakelen, op dracht feilloos vervuld), niet een spe ler die in het bewegingspatroon dat Michels voor ogen staat past. Wat staat Michels dan precies voor ogen, wilt u weten. Mij dunkt dit: een 1-3-3-3 formatie, met Vasovic als de gaten vullende „1" achter de „3" die (Krol, Hulshoff, Suurbier) een Jaap van Praag service voor de kijker beweeglijke achterhoede vormen, die voortdurend contact houdt en uitwis selt met de midden-3 bestaande uit Rijnders, Sondergaard en Groot (of Mühren, als Groot geblesseerd blijft, trouwens, ik voorzie dat Mühren Groot ook zonder blessure in de loop van het seizoen zal opvolgen), die ook weer contact onderhoudt en uit wisselt met de vóór-3 bestaande uit Van Dijk, Cruyff en Keizer. Mandekking Voor de twee middelste 3's zal Mi chels de mandekking aanbevelen, dat wil zeggen dat (bijvoorbeeld» Suurbier rechtsbuiten Geels van Feijenood volgt van hier tot Sun der en desnoods rechtsback gaat spe len als Geels linksbuiten gaat spe len, terwijl Krol, belast met Mou- lijn, ook rechtsback blijft spelen ais Moulijn samen met Geels bij de lin kerlij n blijft. Ik noem maar even een mogelijkheid. Voor zo'n systeem heb je natuur lijk blaasbalgen nodig, maar ook spe lers die „voetbalsoeplesse" hebben, omdat Suurbier ondertussen ook naar voren moet a-ls Ajax in de aan val komt en omdat Sondergaard ook achter zijn voorhoede aanmoet wanneer Van Dijk de bal heeft, en zovoorts. De Ajax-spelers worden er momen teel op getraind, dat zij allemaal te rug komen als de tegenpartij de bal in het bezit heeft. Dus Van Dijk pingelt, verliest de bal. op hetzelfde moment moeten ook Keizer en Cruijff en wie weet de opgerukte Rijnders zich de benen uit het lijf lopen om te tegenstoot van de te genpartij op te vangen en de spe lers van de tegenpartij te dekken. helft veel beter bleek. T-erwjjl Ajax de dag tevoren al een zware wed strijd tegen de Engelse cupwinnaer had gespeeld Blijft nog de vraag of Ajax na het afstoten van een aantal „onge schikte spelers" voor het nieuwe sys teem, met de nieuwe aankopen over spelers beschikt die wel geschikt zijn» Die nieuwe aankopen zijn (ik meld de het ad) 22, 23 en 24 jaar. Rudi Krol, die uit de eigen kweek komt, is 20 jaar. Gerry Mühren is 23 jaar. Hulshoff is nog 22 jaar. Suur bier is 24 jaar, Cruijff is 22 jaar. Alleen Keizer (36), Vasovio (20) en ADVERTENTIE Straf Michels onderwerpt zijn spelers aan een zo straffe training, dat som migen (heb ik mij laten vertellen) in den beginne moesten overgeven van uitputting. Maar die training heeft kennelijk wel effect gesorteerd, want toen Ajax zijn tweede oefenwedstrijd tegen Alemannia Aachen speelde, op zondag, na de dag tevoren met 33 gelijk te hebben gespeeld tegen Mancheeter City, werd de Duitse nummer 2 met 12 geklopt. Waardoor? Doordat de oonditie van de Amsterdammers in de tweede Hard Danielsson schoot wel hard, maar was niet hard, miste vooral soeples se, niet alleen lichamelijk, maar ook in het pel zelf. Nuninga (hard ge noeg voor zichzelf, na elke terugval kwam hij altijd terug, nog iets har der dan daarvoor, nog iets uitgepun- ter spelend, is en blijft een ranke speiler, niet alleen daarom gemakke lijker .monddood" te maken als voetballer, maai- ook omdat hii als voorhoedespeler voldoende variatie in zijn spel miste (net als Danielsson trouwens). Van Duivanbode laboreerde aan het zelfde euvel. Technisch een uit stekende voetballer, maar te weinig ind. BTW f 5678,— vier deuren 4 cilinder 1400 CO kopklepmotor. Millimeterdilc plaatstaal UITERSTEGR. 90 LEIDEN - TEL. 21496 TEVENS DEALER VAN TRABANT EN WARTBURG Balt, *32t behoren tot de „oudjes1*. De spelers die werden afgestoten waren 28 jaar (Danielsson», 25 jaar (Van Duivenbode) en 28 jaar (Nu ninga en „Pronk"), terwijl Muller (31) en Swart (31) het komend sei zoen tot de tweede keus zullen be horen, ook al zitten ae nog in de selectiegroep. Henk Groot is met zijn 31 jaar de oudste veldspeler, als lifj na genezing van zijn blessure weer zou worden opgesteld. Het basiself tal van vorig jaar was ruim 27 jaar oud gemiddeld, het basisteam van dit jaar zal iets meer dan 24 jaar oud zijn gemiddeld. Wat dat be treft zit Michels wel goed. Blijft de vraag of Sondergaard die getoond heeft een technisch be gaafde speler te zijn met veel voet balintellect, met de voetbalsoeplesse dus die Michels verlangt» ook de .ausdauer" zal weten te verwerven die hy in Michels conceptie nodig heeft, .storen" op het middenveld is voorlopig zijn zwakke punt. Of Dick van Dijk bij Ajax wèl de discipline en dat „hard zyn voor zichzelf' kan opbrengen waaraan het hem, blijkens de getuigenissen van Rijvers en Olijve <maar dat zegt me ook niet alles, als je Neerlands topscorer verkoopt moet je argumen ten achter de hand hebben», by PC Twenthe ontbrak. Zal de last voor Vasovic niet te zwaar warden, zal Krol zich het eer ste seizoen het beste al meteen kun nen handhaven (ik denk van wel), zal Mühren ..zwaar" genoeg zijn voor dit werk? Dat moet allemaal worden afgewacht. Ajax heeft in Swart, Muller, Groot, Pronk, Stuy en Suurendonk (en een heel bruikbare reserve als Arie Haan» nog genoeg versterkingsma teriaal achter de hand, als het basiselftal begint te rafelen. Er moeten heel vreemde dingen ge beuren (bijvoorbeeld dat Ajax vaker verliest dan Feijenoord of PSV», wil len de Amsterdammers komend .sei zoen geen landskampioen wordeu.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19