Vaag akkoord in Israëlische regeringspartij Reizigers gestrand hele inboedel f Tegenstelling Eban-Dajan Geharrewar met luchtvaartmaatschappijen Druk van Cairo op Syrië en Jordanië MOSKOU STUURT „PARTIJ DWERG" NAAR BOEKAREST BmSDAG AUGUSTUS 1969 Reactie van Oe Thant LIJFT W ARM SOEDAN LAAT PASSAGIERS VAN DC-6 VRIJ Surinamers wachtten 6 uur op een vliegtuig backs steken wel erg gauw bun been uit" V. D. BOSCH OVER TWEE W EKEN VOOR DE RECHTER Moza rlprijs voor Carl Or ff (Due/ QCieunx* Jpserltht 1 maart 1860 No. 32857 LEIDSCH leoteur: B. A. E. van Dwhoeok ofdredaoteur: Dra: J. R. Soetenhorat DAGBLAD MMO per DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN postabonnetnenien f 16)50}, f 4,70 per maand (f>if vooruitbetaling'), losse nummers f Ojtó Witte Singel 1, Leiden - Giro 57000 Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redaofciet ïlMf Prinses Anne van Engeland V een pluisje van haar jas Jiaar aankomst in Huilwaar eden van de Britse koninklij- IJamilie een lunch gébruikten hun vertrek naar Noorioe- Met het koninklijke jacht tannia" zullen zij hun va- in Noorwegen doorbren- TEL AVIV, NEW YORK (AP) Het congres van de (aan het bewind zijnde) Israëlische Arbeiderspartij is gisteravond besloten met een vaag compromis tussen de diverse stromingen. Minister van Defensie Da jan wil „strategisch veilige grenzen" met behoud van de tijdens de juni-oorlog van 1967 bezette gebieden, waarin hij Is raëliërs en Arabieren wil laten samenwerken, voorts een territoriale verbinding met de Straat van Tiran (Rode Zee) en een verbod op legering van „vreemde troepen" in het gebied ten westen van de Jordaan. Dajan vond zijn collega van Buitenlandse Zaken, Eban, tegenover zich, die rechtstreekse onderhandelingen met de Arabie ren wil, voordat beslissingen over de grenzen worden genomen. Mevrouw Meir, Israëls premier, staat meer aan de zijde van Eban dan aan de kant van Dajan; haar plaatsvervanger Allon koos bij het overleg over het algemeen de zijde van Eban, maar was het op sommige punten met Dajan eens. In het verkiezingsprogramma van de Arbeiderspartij is een soort compromis tussen de uiteenlopende standpunten opgenomen. Ove rigens zijn Dajan en Eban het er wel over eens, dat Jeruzalem Isra ëlisch moet blijven. Dit punt is dan ook in het programma opgeno men. Het is echter de vraag of Dajan zich akkoord zal verklaren met het verkiezingsprogram. Wat deze ook mag doen. zegslieden verwachten dat het program zal worden aanvaard. En daar de Ar beiderspartij veruit de favoriet is voor de over drie maanden te hou den algemene verkiezingen, is het zeer waarschijnlijk, dat het pro gram de ruggegraat zal vormen voor Israëls officiële beleid in cte komende vier jaar. In New York heeft de secretaris-generaal van de VN. Oe Thant, j gereageerd op de territoriale plannen van Israëls meerderheidspartij door de resolutie van de Veiligheidsraad in herinnering te brengen, die voorschrijft, dat „Israël zijn strijdkrachten uit de bezette gebie den moet terugtrekken"; in die resolutie wordt ook aangedrongen op beëindiging van de Arabische strijdlust en wordt de Israëlische soevereiniteit bevestigd. Onder de leden van de verzetsorganisatie El Fatah bevinden zich Palestijnse parachutisten die in Noord-Vietnam zijn opgeleid, ao heeft de leider van El Fatah, Arafat, in een vraaggesprek met een Libanees blad verklaard. Volgens hem is Israël als gevolg van de verhoogde activiteit van de Arabische verzetsbeweging genoodzaakt langs de Jordaan 40.000 militairen op de been te houden. „Voor het eerst is de vijand in het defensief," aldus Arafat. Hij schatte het aantal militairen dat Israël nu onder de wapenen heeft, op 140.000. In geval van oorlog zou dit aantal kunnen worden verhoogd tot 230.000 man. verkoopt de (Van onze correspondent) asterdam (GPD) Gitaarle- R. Oomkes (32)'en zyn vrouw van vakantie teruggekeerd in woning waaruit de gehele inboe- was verdwenen. Een jongeman, pl-jarige Ron de G., die bij hen tamers woonde heeft tijdens de zigheid van het echtpaar met paar vrienden alles verkocht. U I Jongeman stond onder toezicht de Dr. Méyers Vereniging. Via vereniging had hy de kamer lurd. Een 'opkoper heeft de be ogen van de heer en mevr. Oom- waaronder een secretahe die ■kleine 400 gulden waard is ruim 500 gulden gekocht. i zaak is aan het licht gekomen een buurman die voor de vier- chtereenvolgende dag een bestel- Bilt verwacht van heden tot genavond: warm, vrij zonnig en le meeste plaatsen droog weer. (■wegend zwakke wind uit zee. 'i (Opgemaakt 11-16 uur) STRANDVERWACHTING houden voorlo- alle storingsfronten van enige kenis buiten ons land Ook tnor- 1 zomers en zonnig weer met in I •niddag zwakke zeewind. De tem- 1 «uren zullen variëren van 25 Traden. De temperatuur van het later bedraagt ongeveer 20 gra- Vooruitzichten: het grootste f van deze week zomers en warm. 6 AUGUSTUS op: 5.09 uur; onder: 20.22 uur. n op: 23.15 uur; onder: 16.02 u. gwater te Katwijk te 9.14 en 21.43 laagewater te 4.52 en 17.12 uur. wagen voor de woning in de Havikslaan tei Amsterdam Noord zag staan, de politie waarschuwde. De politie hield De G. en zijn vrien den aan. Ook de opkoper werd ach terhaald. Hy zou te goeder trouw hebben gehandeld. Hij had alles van potjes en pannetjes tot fornuis, ijskast eri televisie al verkocht. De fam. Oomkes werd gewaar schuwd op het vakantieadres in de Pyreneeën. Eind vorige week keer den zij naar huis terug. Daar be merkten zij dat ook persoonlijke be zittingen zoals foto's en een dagboek waren verdwenen. Deze bleken in een vuilnisbak gegooid. Zij zijn teruggevonden. Het trouwboekjes is nog steeds zoek. De heer Oomkes schat de schade op ongeveer 4000 gulden. Hij is niet tegen diefstal verzekerd. Buren en sociale werkers van de Dr. Meijers Vereniging hebben inmiddels een inzameling gehouden om de familie Oomkes financieel te steunen. Of de Meijers Vereniging de schade zal vergoeden is niet bekend. De heer Oomkes heeft een verzoek gekregen een lijst op te stellen van de zaken die hij mist. Bij de vereniging wil men geen inlichtingen geven. nummer bestaat uit 12 pagina's KHARTOEM (AFPi De Sou danese autoriteiten hebben de 30 passagiers van een Deens vliegtuig, dat sinds zondag m Khartoem wordt vastgehouden, toestemming gegeven het land te verlaten. De maatschap pij waarvan het toestel eigendom is, mag een ander vliegtuig sturen om hen op te halen. Soedan houdt ech ter de zondag gelande DC-6b met de bemanning vast. ('Van onze correspondent/) JERUZALEM (G-PD) - Egypte oefent pressie uit op Syrië en Jordanië met de bedoeling hen ertoe te brengen het voorbeela van Cairo te volgen en hun front met Israël „op te war men". Volgens politieke en mi litaire kringen in Jeruzalem wil Nasser op die manier trachten de druk op zijn strijdkrachten aan het Suezkanaal te vermin deren. die zelf dooi- zijn voortdurende artillerie - bom bar- dementen van de laatste maan den heeft uitgelokt. Men acht het in Jeruzalem waarschijnlijk, dat Amman en Damascus Nassers beroep niet onbeantwoord zullen laten en een gebaar tegenover Cairo zul len maken door langs de de marcatielijn voor een verhoging van de militaire activiteit te zorgen. De chef van de Jor daanse generale staf, generaal Nasser ben-Gaanil, heeft dezer dagen openlijk verklaard, dat zijn troepen „gereed voor de strijd" zijn. Nasser heeft zijn beroep op Jordanië en Syrië gebaseerd op de recente stichting van een „Arabisch oostelijk opperbevel" waarvan behalve deze twee sta ten ook Irak deel uitmaakt. In Israëlische militaire kringen wordt verklaard, dat Cairo wei nig ingenomen is met wat het beschouwt als gebrek aan coör dinatde tussen de legerleidingen van de drie betrokken landen. Amman heeft in verband daar mee Nasser reeds laten weten dat het Jordaanse leger zich zal richten naar de bevelen van het oostelijk oppercommando Aangenomen wordt, dat ook Sy- i rië bereid is tot samenwerking ROTTERDAM (GPD) Ruim 180 Surinamers hebben gisteravond en vannacht urenlang in grote on- lekerheid verkeerd over hun vertrek naar Suriname. Twee ohartervlieg- tuigen van de Britse maatschappij Monarch Airways, die om half elf uit Rotterdam zouden vertrekken, kregen van de Rijksluchtvaartdienst geen toestemming om op te stijgen. Dit betekende dat de groep reizi gers. die met een grote schare fami- lilieleden naar het vliegveld waren gekomen, vergeefs waren gekomen. De vertrekhal en het terrein rond de luchthavengebouwen stonden' vol met teleurgestelde Surinamers. Zij werden, nadat de boekings maatschappij Aero Contacts (die dé vlucht voor de Surinamers had ge regeld) na driftige telefonades erin was geslaagd bij de KLM op Schip hol een toestel te charteren, met bussen naar Amsterdam vervoerd. Vanmorgen om kwart voor vijf kon het grootste gedeelte van de groep, ongeveer 150 man, met de DC-8 van Schiphol vertrekken. De anderen vertrokken per lijndienst naar Pa ramaribo. Bepaling De weigering van de Rijkslucht vaartdienst de vliegtuigen van d« luchthaven Rotterdam te laten op stijgen, vloeit voort uit een bepaling dat de vluchten in Nederland en van Nederland naar overzeese rijksdelen en terug bij voorkeur door Ne derlandse maatschappijen moe ten worden gemaakt. Aero Contacts wist dit maar omdat, zoals directeur P. van Grondelie van deze maat schappij one meedeelde, Nederlandse maatschappijen niet over voldoende toestellen beschikken, moest men zijn toevlucht zoeken bij buitenland se bedrijven. Dit ging maanden goed (sinds januari 1968 verzorgt Aero Contacts j maandelijks vluchten tussen Para maribo en Rotterdamt otdat de Rijksluchtvaartdienst vorige week besliste dat de vlucht van gisteren niet kon doorgaan. De heer van Grondelie: „Wij begrepen dit niet helemaal en hebben onmiddellijk bij de Rijksluchtvaartdienst geprobeerd de vlucht toch te laten doorgaan. In afwachting van het antwoord heb ben wij het vluchtplan niet veran derd en een van de beide Brittania's gistermorgen gewoon naar Rotter dam laten komen. Toen gisteravond bleek dat wij toch geen toestemming zouden krijgen, hebben wij het an dere toestel maar niet uit Engeland laten overkomen". Gratis vervoer Aero Contacts heeft, zo vertelt de heer Van Grondelie, ook aangebo den de passagiers gratis te vervoe ren zodat de vlucht dus niet com mercieel was en geen vergunning van de RLD nodi gzou zijn. Dit mocht ook niet. Een Nederlandse maarecnappy moest net vervoer rw zorgen. De Aero-Contactsdirecteur: „Wij hebben er altijd naar gestreefd om met Nederlandse toestellen te vlie gen. Maar de KLM en de grote char termaatschappijen hebben gewoon geen materiaal genoeg. Wij hebben zelfs aangeboden een of twee vlieg tuigen te kopen en die ter beschik king te stellen maar men is hier niet Een kiem aeei van de ge strande htchtreteigers op Zestien hoven. op ingegaan". Aero Contacts had ook de reizen geboekt van 450 Suri namers die vandaag uit Pramaribo naar Nederland zouden vertrekken. De KLM zou ook deze vluchten overnemen, zo werd ons vanmorgen meegedeeld. MOSKOU (Reuter) Een Russi sche delegatie onder leiding van Ka- toesjew, secretaris van het centrale partijcomité, is vanochtend uit Mos- SORONG 'GPDt Over onge veer twee weken zal de Nederlandse scheepsbouwer Van den Bosch voor de rechter van West-Irlan moeten verschijnen, op beschuldiging van il legaal wapenbezit en het bezit van alcoholische dranken. Hij zou de naam bovendien hebben misbruikt voor van het VN-fonds voor West-Irian smokkeldoeleinden, aldus de openbare aanklager voor West-Irian, Soekar- di. Ei- zou geen aanwijzing zijn dat Van den Bosch wordt beschuldigd van politieke activiteit. Een zoon van de scheepsbouwer heeft overigens verklaard dat de wapens van zijn vader normaal waren geregistreerd. Het late tijdstip van het proces is volgens de autoriteiten te wijten aan de onderbezetting van het rechter lijke apparaat op West-Irian, waar 22 aanklagers minstens 800 zaken per* jaar moeten behandelen. Van den Bosch werd namelijk eind april al gearresteerd. Toen deze ar restatie begin juni werd bekendge maakt, werd er onder andere als re den opgegeven dat de scheepsbouwer illegale zendapparatuur in zijn kan toor had. Openbare aanklager Soe- kardi heeft daar nu niet meer over gerept. Van den Bosch werd half juli vrijgelaten uit ajjn voorarrest. Weg met de lange rokken! Aarzelend, maar ontegenzegge lijk is er in de mode voor het ko mende seizoen een tendens om de rokken langer te maken. Zeer tegen de zin van deze jongeda mes, die gisteren in de straten van Parijs haar voorkeur voor de mini-mode tot uitdrukking brachten met leuzen als „Benen vrij'\ kou naai- Boekarest vertrokken, waar morgen het tiende congres van de Roemeense communistische partij begint. Dit bericht van het persbu reau Tass bevestigt eerdere onoffi ciële mededelingen, dat geen van de Russische topleiders het congres zal bijwonen. De 42-jarige Katoesjew is secretaris voor de betrekkingen met regerende zusterpartijen Het is gebruik dat de Russische leiders de partijcongressen van hun bondgenoten bijwonen en partijchef Brezjnew was dan ook wèl aanwezig by het negende Roemeense party con gres in 1965. Maar met het oog op Roemenië's neutrale houding in het Chinees-Russische conflict en z'n on afhankelijke opstelling, enkele dagen geleden nog gedemonstreerd door het bezoek van president Nixon zou den waarnemers in Moskou verbaasd zijn geweest als Brezjnew ditmaal weer was gegaan Zy zeggen dat Ka toesjew de laagste vertegenwoordi ger is die Moskou kon zenden zonder de indruk te wekken openlijk aan te sturen op verscherping van de ge- i schillen. Radio-Moskou heeft vanochtend ge- zegd, dat Amerika goed moet besef fen dat acties tegen het communis me in Oost-Europa onvermijdelijk op tegenstand van Rusland zullen stui ten. Zonder het bezoek van Nixon aan Roemenië te noemen zei de ra dio: „Amerikaanse ideologen zyn ge neigd te denken dat het communisti sche systeem in de Oosteuropese landen geleidelijk aan kracht inboet" Even verder zegt het commentaar: „De Verenigde Staten moeten er ook rekening mee houden dat de Sowjet- Unie garant staat voor het commu nisme in de Oosteuropese landen". zegt Coen Moulijn in de voet balkrant van het Leidsch Dagblad die morgen, ver schijnt. Behalve het verhaal van Moulijn tal van andere bijzonderheden over het ho mend seizoen. Artikelen over Feijenoord, FC Twente, over toonaangevende buitenland se verenigingèn en verder heel veel plaatselijk voetbal nieuws. De Goethe-stichting heeft de Mozartprijs dit jaar toegekend aan I de 74-jarige componist Carl Orff. De bijbehorende bronzen medaille en de som van 10 000 Zwitserse franken (ongeveer 8.400 gulden» zullen in de herfst in Salzburg ban Orff wor den overhandigd. Uit het Leidsch Dagblad van 4 Augustus 1869: Bij de heden plaats ge had hebbende stemming voor leden van den gemeenteraad zijn ingekomen 864 stemmen, dus 21 meer dan bij de vo rige stemming. Een reiziger verhaalt ons, dat, toen eer gisterenmiddag de trein van Woerden ver trok, een man van Linschoten kwam en onder den loop op den trein sprong; op de tree plank staande ging hij mee naar Oudewater. De conduc teur 'iet hem de geheele vracht betalen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1