KLEURRIJKE STOET TROK Nieuwkoper had geen DOOR DE SLEUTELSTAD geldige vergunning voor zijn woonark Gouden huwelijk in Zoeterwoude Zweedse bierreclame is 'sociale sabotage" en 'staatsgevaarlijk' 5^1 W Bloemencorso „De mens en zijn karakter" Alphense kantonrechter Vijftig verdachte Zuidvietnamezen gearresteerd Geen topgesprek Paus doet oproep tot eenheid Postagentschap in Morskartier Naaktzwemmers in Alphen krijgen geen bekeuring Bloemencorso in Katwijk 9 augustus - CjA JW» .-. srf PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 RIJNSBURG/OEGSTGEEST/LEIDEN Begunstigd door stralend zomerweer vertrok vanmiddag het Rijnsburgse Bloe mencorso naar Leiden. De kleurrijke stoet droeg dit jaar de titel „De mens en zijn karakter". Ontwerper/opbouwer Cor de Koning heeft met dit corso een unieke prestatie geleverd. De duizenden, die langs de route het bloemensprookje aan zich zagen voorbij trekken, hebben genoten van de prachtige kleu rencombinaties en grote verscheidenheid van bloemen. De lief tallige meisjes, die de wagens bevolkten, droegen aan de be wondering hun steentje bij. De personenauto's waren vaak op gemaakt met rozen en anthurium. Rood, roze en geel de meest gebruik te kleuren. De praalwagens waren opgemaakt met o.a. gladiolen, dah lia's hierbij viel vooral de prachtige lila tint op van de gladiolen, die ge bruikt waren voor ..De Ingetogene" Voor het overige was de zomermo- detint geel ook bij de binders vaak favoriet geweest. Binders en opbou wer/ ontwerper Cor de Koning zijn er in geslaagd ook van het corso 1969 weer een succes te maken. Langs de hele route werd druk gefotografeerd door Duitsers, Belgen. Engelsen en andere buitenlandse be zoekers, die deze charmante tafreel- tjes „mee naar huis wilden nemen". Vele kijkers namen ook een tastbare herinnering mee naar huis. Vrien delijke Rijnsburgse bloemenmeisjes, gestoken in een groen gebloemd com plét, met hippe gele hoedjes op. deel den kwistig boeketten anjers uit. Een geste, die vooral het vrouwelijk pu bliek. op de Juiste waarde wist te schatten. Ruim twintig muziekkorp sen luisterden de tocht op met vro lijke klanken. Per traetor De opening van het corsos werd vrijdagmiddag verricht door mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Hy werd ingeleid door de heer C. van Leeuwenburg, voorzitter van het corso-comité. Deze heette allereerst de genodigden, waaronder de burgemeester mr. G. C. van der Willigen. Jhr. T. A. J. van Eyssinga en B. H. Koomans, en diverse van hun collega's uit de om geving welkom. Ook voor de Tsjechi sche gasten en vertegenwoordigers van de zustergemeente Hüttental had hij een vriendelijk woord. Hij bracht in herinnering dat reeds in 1933 in Rijnsburg een cor so werd georganiseerd, zij het op be scheidener schaal. Hij prees de heer C de Koning voor al het werk dat hij verzet had. Maar toch was de heer Van Leeuwenburg niet hele maal tevreden „Het corso is het visi tekaartje van de Rijnsburgse bloem kwekers en verkopers. Een belang rijke tak van deze verkopers is ech ter niet vertegenwoordigd in het cor so, dit zijn de binnenlandse hande laren. Dit moet veranderen". SAIGON iReu ter. AFP> De Zuidvietnamese politie heeft meer dan vijftig Zuidvietnamezen in ar rest, onder wie verscheidene hoge ambtenaren en officieren, die wor den verdacht van het onderhouden van contact met een internationale communistische inlichtingendienst Volgens politiële kringen zijn twee van hen hoge ambtenaren bij het ministerie, dat zich bezig houdt met de verzorging van overgelopen Viet- cong-strijders. Veel documenten en microfilms zijn dinsdag bij een raz zia in beslag genomen. Do spionage dienst had contacten in Frankrijk, Cambodja. Laos en Hongkong. In de afgelopen maanden heeft de Vietcong ongeveer 400 meisjes naar Saigon gebracht om daar een inlich tingendienst te organiseren, zo is gis teren van de zyde van de Zuidviet namese inlichtingendienst vernomen. De meisjes zouden te werk zijn ge steld in café's in de stad. Een on langs aangehouden arts die door de Vietcong werkte, zou dit hebben mee gedeeld. Mr. Klaasesz wilde het niet lang maken, want de uitspraak „Zeg het met bloemen" vond hy hier meer op z'n plaats. Toch wilde hij de heer Van Leeuwenburg een voorstel doen met betrekking tot de binnenlandse handelaren. ..Laat volgend jaar een kale wagen meerijden met het op schrift „Deze wagen had door de binnenlandse handelaren verzorgd moeten worden" Een suggestie die de Commissaris een klaterend ap plaus opleverde. Tot slot werd het woord gevoerd door oud-Flora-voorzitter de heer Kraalt. Hij zwaaide de heer C. de Koning, ontwerper en opbouwer van het corso veel lof toe en bood hem een geschenk aan. Daarna stapte mr. Klaasesz in een met bloemen versierde tractor en reed de ruimte binnen waar de praalwagens en auto's stonden opge steld. Een klein applaus steeg op toen de heer Klaasesz voorzichtig de hal binnenmanoeuvreerde. Praalwagens: Groep I: Buurtver enigingen: le. „De zelfbewuste buurt vereniging „Kanaalstraat" arr. Cock Veldhuis, Hillegom, 2e „De Kinderlijke", buurtvereniging Sand- laan arr. W. de Zwaan 's-Gravenha- ALPHEN AAN DEN RIJN Slechts enkelen van de 66 opgeroe- pen verdachten verschenen gisteren op de zitting van het kantongerecht in Alphen aan den Rijn. I Omdat een inwoner van de ge- I meente Nieuwkoop geen geldige ver gunning had voor de by zijn wo ning liggende woonark, stond hij gisteren terecht. Tijdens de onder vraging bleek dat verdachte de zaak tot op de bodem wil uitzoeken. Uit de verklaringen kwam men te we ten dat er nog meer boten in de naaste omgeving liggen die ook geen vergunning hebben. Verdachte ver telde tevens dat de verbaliserende ambtenaar van de provinciale wa terstaat uit Alphen aan den Rijn de baas over hem speelt en de lakens bij hem uitdeelt. Deze opmerking wekte nogal wat verbazing bij de offi cier en de kantom-echter. Aangezien laatstgenoemde het onderziek in de zaak onvoldoende vond werd eze aangehouden tot 7 november. ge. Groep II-Verenigingen: le en ere prijs: „De Stoere", Landelijke Ver eniging van Bloembollenexporteurs, arr. Jelle Altema, Aalsmeer; le „De Muzikale", Cursus Bloemschikken en -binden Rijnsburg arr. J. Klut IJmuiden, J. G. W. van Hesteren, Haarlem, 2e „De Praatgrage" Per soneelsvereniging Flora arr. M. A. Albert Vianen, 3e „De Dagdromer" in bloemen en planten Rijnsburg arr. J. Klut IJmuiden, 4e De Sportieve IJsclub Oegstgeest arr. Bert Schee- ren Leiden. Groep III Bedrijven: ere en le pr.: „De Fantast" Coop Raiffeisenbank, Rijnsburg, arr. W. de Koning, 2e „De Fijnproever" Menken-Liko n.v. Was senaar arr. N. v. d. Voort Voorscho ten. Groep IV-Kwekers: „De Duiven melker" Gezamenlijke Kwekers Ryns- burg en omstreken, arr. A. Verhey- en Amstelveen. Mooiste praalwagen van het corso „De ingetogene" buurtvereniging t Centrum arr. P. Vellekoop De Lier. Personenauto's Groep-I- Zonder re clame: ere en le prys: Th. de Mooy Bloemenexport Rijnsburg, arr. Chr. Koomen, Warmond, le C. Leeuwen burg, Groothandel en exporteur in snijbloemen arr. A. Zuidgeest De Lier, 2e Gebr. Beekhuis exporteurs van snijbloemen Rijnsburg arr. N. v. d. Voort, Voorschoten en Fa. C. de Koning en Zn, exporteurs van snij bloemen arr. A. v. Leeuwen Oud-Ade 3e fa. W. Tuning, export van snij bloemen Aalsmeer arr. Jelle Altena Aalsmeer 4e Fa. van Leeuwenburg en Mooten groothandel in snijbloe men arr. .W Maas Geldrop en A. Bohlander Hüttental (W.D.) Groep II-met reclame: ere en le prijs: nv. Automobielimport H. A. Maasland, Valkenburrg ZH, arr. N. v. v. Voort Voorschoten, le Enzab n.v. Rob Gorris arr. Cor van den Berg-Smit Noordwijkerhout, garage Oudshoorn Leiden, arr. D. Nieuwen- burg Zoetermeer. 2e automobielbe drijf Jos Paauw eigen arr. en Hotel- Cafe-Restau.rant „De Gouden Lan- taern, Oegstgeest arr. F. v. d. Mark Oegstgeest 3e n.v. Automobiel imp. Valkenburg arr. N. v. d. Voort Voor schoten en Vigolo-bar Leiden, arr. B. Scheeren Leiden. Uitzendbureau „Ac tief" Leiderdorp, arr. Fa. T. Rassen Leiderdorp, makelaars kantoor Den Haan Noordwyk/Rynsburg arr. R. Winnaar van de bindersprijs, het goudenboeket, arr. Chr. Koo men uit Warmond. Foto/LD/Holvast Afr. J. Klaasesz rijdt de hal binnen waar de praalwagens en personenauto's staan opgesteld. Foto/LD/Holvast) j van Dieren Den Haag en café „De Koekoek" Rijnsburg arr. G. P. Boo gaards, Vleuten. Mooiste wagen van het corso Th. Mooy's Bloemenexport Rynsburg arr. Chr. Koomen War mond. Het goudenboeket ging naar de binder Chr. Koomen uit Wannond het zilveren naar A. Zuidgeest De Lier. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren mee gedeeld. dat er geen plannen be staan voor een topgesprek tussen pre sident Nixon en de Russische pre mier Kosigin. Het Engelse blad „Dai ly Express" had gisterochtend in grote opmaak bericht, dat een der gelijke conferentie in oktober in We nen zou worden gehouden. KAMPALA (AFP) Paus Paulus heeft gisteren In Kampala een toe- spraak gehouden tot vertegenwoor- digers van de mohammedaanse godsdienst. Hij riep daarbij op tot I eenheid van de christelijke en mo hammedaanse groeperingen in Oe ganda en in Afrika. In de middag bezocht de Paus het Moelago-ziekenhuis, één van de modernste kinderziekenhuizen van Afrika. Voorts maakte hij een rit I naar het gebied van Kisenji, één van de armste wijken van Kampala, waar juist een heiligdom is gebouwd ter nagedachtenis van een aantal Oe- gandese martelaren. Toen hy in een ander deel van de armenwijk aan kwam, was het gedrang zo groot, dat die pauselijke wacht meende geweld te moeten gebruiken om de weg vrij te maken. Er deden zich echter geen incidenten voor. De Paus liep met zyn gezelschap door de stoffige stra ten en maakten hier en daar een praatje met de bewoners. Ook nam hy een kijkje in een der lemen hut ten. kantonrechter. Het is niet uitgeslo- ten dat hij ontzegging van de rijbe voegdheid krijgt. I Een inwoner van Boskoop trachtte op 24 juni een voorgesorteerde aut- to in te halen op het moment dat de bestuurder juist linksaf sloeg. Een aanrijding was niet meeer te voorko men. De officier eiste vijftig gulden. Dit werd ook het vonnis. Een kok uit Hazerswoude had het te druk om ter zitting te verschijnen. Maar hij liet zich vertegenwoordi gen door zijn vrouw, die haar nau welijks een jaar oude baby tijdens de bheandeling van de zaak van haar man aan de zorgen van de parket wachter toevertrouwde De kok was met zyn auto in de nacht van 10 april in zijn gemeente op de Ringdijk de macht over het stuur verloren, toen hy een sigaret wilde opsteken. Hij botste tegen een hem tegemoetkomende wagen, waar na wagen, waarna hij zelf over de kop sloeg. Hij werd veroordeeld tot f 80 boete. Een handelaar- uit Utrecht was in Bodegraven met een snelheid van rond de honderd kilometer over het kruispu/nt Rijksweg 11 - Goudse straatweg gereden op het moment dat de politie daar een snelheidscon- trole uitvoerde. Het is reeds de vijfde keer dat de man een dergelijke over treding maakte en zich hiervoor veroordeelde conform de eis f 100. De chauffeur heeft zich ook nog te verantwoorden voor de Alkmaarse ZOETERWOUDE Het was op dinsdag 5 augustus 1919 dat de uit Kudelstaart afkomstige Co Schijf, in Slojen, bij Amsterdam, zijn bruid, Bertha van Geylswyk naar het al taar begeleidde. Nu 50 jaar later ko lf uwelijkscadeau Een pasge trouwd paai- te Goaiania in Brazilië vond onder de huwelykscedeaus ook een vrij grote doos. Men maakte deze open. Er bleek een pasgeboren jongetje in te liggen. Op een briefje stond vermeld: „Dit is het geschenk van een moeder die haai- kind niet onder goede omstandigheden zal kunnen grootbrengen". Het jonge paar heeft het kind geadopteerd, en daarmee heeft het plaatsje Goiania thans zijn eerste .instant-gezin". (Van onze correspondent) den nog niets aan kracht ingeboet STOCKHOLM (GPD) Terwijl De door de drankbestrijdingsbewe- heel vakantievierend Zweden genietgingen opgewekte schuldgevoelens van het heerlijke zomerweer is een zn nog steeds onmiskenbaar aanwe- hevig debat op hoog niveau ontbrand zig over datgene wat juist de dorst zo De reclame die voor sterke drank men de vijf zoons en vier dochters met hun echtgenoten en hun vijftien van de drieëntwintig kleinkinderen (8 kleinkinderen wonen in Canada» byeen in de Rynegommerstraat 11 om dit feit te herdenken. De heer Schijf stamt uit een gezin van land arbeiders, moest al heel jong mee helpen de kost te verdienen voor zijn 4 broers en 5 zusters. Na een poosje werkzaam te zyn geweest op het land, ging hij al gauw in de oliehan del waarbij hij voornamelijk winke liers bediende in Leiden en omgeving. Door de malaise kwam de heer Schyf, na bijna 25 jaar voor oie fir ma te hebben gewerkt op straat te staan. Hy had verscheidene baantjes om aan de kost te komen. Het echtpaar geniet nog van een goede gezondheid. Beiden zijn nog zeer ondernemend. Drie jaar geleden gingen zy by hun kinderen in Ca nada op bezoek. De 78-jarige bruidegom en de 76- jange bruid hopen nog lang samen in hun huis aan de Rijngomnier straat te wonen en van het bezoek van kleinkinderen te genieten. LEIDEN Met ingang van as. dinsdag krijgt het Morskwartier een postagentschap Het agentschap, dat is gevestigd in de winkel van de heer J. P. van Hove aan het Diamantplein 54, is I voor a.lle post-, telegraaf-, giro- en I bankzaken geopend op maandag van 13.3017.00 uur. dinsdag t/m vrij dag van 09 0012.30 en van 13.30 17.00 uur. Brievenbussen zijn geplaatst voor i het postagentschap en op de Dam- laan hoek Lage Morsweg. ALPHEN AAN DEN RIJN In de grote vijver achter Avifauna in Al phen aan den Rijn hebben twee jongens uit Delft naakt gezwommen, j Zij zullen echter, by gebrek aan I overtuigend bewijs, geen bekeuring I krijgen. De wee jongens waren eerst met 1 enkele vrienden gekleed te water ge- sprongen. Hierbij wei-den zij door een groep van ongeveer twintig om standers aangemoedigd. Toen zij uit het water kwamen trokken zij hun kleding uit om deze uit te wringen. Twee jongens van het groepje trok ken echter alles uit en gingen nog maals, nu geheel naakt, in het wa ter. Toen d>e politie arriveerde wist niemand wie wel en wie niet ge kleed in het water was geweest. Dit kwam er ook bij het verhoor op het politiebureau niet uit. Er waren wel enkele getuigen, maar die hadden de blote zwemmers van grote afstand gezien en konden ze niet herkennen. KATWIJK Het weekprogramma van de VVV voor de komende week luidt als volgt: dinsdag 5 augustus: 20.00 uur: Orgel concert door Feike Asma (Maassluis) in de Nieuwe Kerk aan de Voor straat; woensdag 6 augustus: 18.00 uur* Wandeltocht door Lyons Internatio nal. Start vanaf Strandpaviljoen Fock de Best t.o. de Voorstraat; 20 00 uur: Cariljonbespeling door A. van Dijkhuizen (2de beiaardier te Doe- tinchem)Oude Kerk 20.00 uur: schaaktoernooi te houden in het Ned. Herv. Jeugdhuis aan de Voorstraat 72; donderdag 7 augustus: 20.00 uur: Or gelconcert door Gerard Akkerhuis in de Triumfatorkerk aan de Zeeweg; vrydag 8 augustus: 20.00 uur: Brid gedrive (in het kader van de visserij- drives waarvan de finale wordt ge- j speeld op 13 september) in de Sport- hal aan de Kon. Julianalaan. 14.00 j uur; Volleybalwedstrijd op het par keerterrein naby café-restaurant ,De Zwaan", Zuid-Boulevard. KVC l Valken 1 (dames). zaterdag 9 augustus: 14.00 uur: Bloe mencorso Flora's Kleurenpracht aan Zee". Vertrek vanaf veiling „Flora", Rynsburg; ca. 14.10 uur aankomst groenteveiling Katwijk. Route: Sandtlaan Rijnstraat Van Eg- I mondstraat Kerkstraat Zeeweg Koningin Julianalaan. Katwijk a. Zee: Boelaan Meeuwenlaan i Zeeweg Voorstraat Emmaplein E. A. Borgerstraat (rust) Rtyn- mond Boulevard Vuurbaak plein Drieplassenweg Parklaan Weth. Ouweliandstraat Secr. Varke visserstraat waar de stoet I wordt ontbonden. Avondroute: Opstellen Parklaan 19 45 uur vanwaar om 20.15 uur 1 wordt vertrokken. Route: Parklaan - j Annastraat Zeeweg Voorstraat Emmaplein Kon. Wilhelm ina- straat Sluisweg te Brittenstraat (rust) E. A. Borgerstraat Rijn mond Boulevard Vuurbaakplein Drieplassenweg, waar de stoet ont- bonden wordt. 22.15 uur: Groot vuurwerk op de Boulevard naby restaurant .De Zwaan". 20.00 uur: Carillonbespeling door Leo v. d. Eyk (beiaardier te Zwolle en Kampen) Oude Kerk. Negentig motorjachten lagen gis- j teren aan het Amsterdamse oos- terdok. Daar werd een wedstrijd en toertocht gehouden voor deze vaartuigen. i fyn maakt, het bier. Een geheelont- houdend parlementslid verklaarde j dezer dagen dat de reclame die voor I bier wordt gemaakt als staatsgevaar- lijk moest worden beschouwd. De di- recteur-generaal van het Zweedse j schoolwezen noemde reclame voor bier „sociale sabotage". Nu heeft Zweden de laatste zestig Jaar al te kampen gehad met een vry wordt gemaakt is op zichzelf al schrikbarend genoeg wanneer men de prijs vermeldt, zoals 30 gulden voor een fles jenever; bier en wyn zijn po pulair geworden by de jeugd. De schooljeugd is bovendien op het idee gekomen om met 'n paar hoofd- pijntabletten en enkele glazen bier een roes te kweken. Die ontwikkeling wordt in Zweden maar matig geap- destructieve alcoholdistributie, die de i precieerd. meest vreemde vormen kon aanne- Van vele zijden wordt geëist dat de men, maar een periode van liberali- I verkoop weer aan banden wordt ge- sering leidde er in 1965 toe dat bier legd en dat bier slechts aan 20-jari- met een alcoholpercentage van 2,8 pet1 gen en ouder verkocht mag worden, verkocht mocht worden in super- na vertoon van een legitimatie. Maar markten en kruidenierszaken In 1966 1 dan is men weer even ver als in 1965 verkocht men 140 miljoen liter, in '67 j Verboden vruchten smaken nu een- 165 miljoen, het vorig jaar bedroeg de omzet 192 miljoen liter. Deze stijgende verkoopcijfers heb ben sterke gevoelens van onlust ge wekt by grote groepen geheelonthou- .ders. Van de 383 parlementsleden zyn er 136 geheelonthouder, die nu aan dringen op maatregelen. De reclame die voor het bier wordt zijn nog steeds onmiskenbaar aanwe- maal het zoetst. Het is raadzamer en nuttiger eens te onderzoeken of de schoolgaande jeugd 34 pet van de jongens en 36 pet van de meisjes geregeld een glaasje meer drinkt dan de dorst rechtvaardigt, meende een woordvoerder van het schoolwezen. De reclamebureaus in Zweden heb ben reeds hun eerste stappen geno men en beloofd voortaan In bier- I parlemensleden beweren geheel ge- reclames alleen fotomodellen te laten l icht op de jeugd. De kreet, dat ge- 1 optreden, die de dertig reeds gepas- bruik tot misbruik leidt, heeft in Zwe- seerd zyn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6