ïn wat dan? Factoren zijn alle in Leidens nadeel Stunt voor Provadya? van 4 t/m 7 aug. Jan Valach heeft een vlotte concertalliire Warme weer drukte aanvoer Leidse markt In vergelijking met Tilburg Inenting tegen kinderverlamming I. K. H. van Dam :ommissaris Bols GALAPREMIERE VERDER IEDERE DAG Zoetstof wint rechtzaak tegen suiker Orgelserie Pieterskerk Wol vee H.H. Westhof 40 jaar bij N.M.B. Zendingsdag Driebergen fRDAQ 2 AUGUSTUS 196© «EVDftCfl DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Onze verslagge- ver Hans van Mierlo besluit in naaststaand artikel z'n beschou- wing over de aanpak van bin- nenstadsproblemen in Tilburg, I welke plaats in de Leidse Waardgracht-actie enkele malen werd genoemd, als voorbeeld. Vandaag buigt hjj de ljjn terug naar Leiden en de problemen, die hier bestaan op het gebied van de binnenstads vernieuwing. Daaruit kan de al lesbeheersende conclusie „geen geld" worden getrokken. Stads- redacteur Hans Melkert wijdt hieronder een bespiegeling aan I de vraag: )at de kreet „Geen geld en dus n zorgen" niets met de reali- te maken heeft, ondervindt stad als Leiden elke dag aan lijve. Het is niet alleen moei de eindjes aan elkaar te kno- als het het gewone huishoud- '.kje betreft, maar voor extra gaven is geen ander dan een ielig saldo voorhanden. En i stad als Leiden met zoveel \blemen en zoveel zaken, die een oplossing schreeuwen, ét die extra uitgaven kunnen m. )r staan geen extra inkomsten enover, ook niet, sterker ge ld: zeker niet, als het plan ngaat om het gemeentelijk astinggebied uit te breiden. van gemeenten in het land inen dan de kraan opendraai- maar in Leiden staat die lan al jaren open en er komt m druppel meer uit. De tarie- liggen op het hoogste niveau, t van het verzorgingspeil be- niet kan worden gezegd. kunt geen veren plukken 'i een kikker. Deze populaire drukking geeft de situatie in iden weer als het gemeente- belastinggebied wordt uitge De omliggende gemeenten Leiden met zijn toch al zwakke structuur afge- )md. Een gevleugelde uitdruk- ig, die boekdelen spreekt, is: le boven de ivelstandsgrens verhuist uit Leiden en komt zestal in één van de agglome- tie-gemeenten terecht. de invoering van meer meentelijke belastingen, voor van andere gemeenten het zaal, is dus de oplossing voor iden. Integendeel. Wat dan? gemeentebestuur heeft het duidelijk gezegd. De ige oplossing is een financiële iectie van het rijk over een van jaren. En daarbij moet een veelvoud van miljoenen gedacht. Het is de grote vraag of ver- lling van deze wens, die Lei- n deelt met andere gemeenten extra grote problemen, erin Het is een trieste veronder- illing, maar waarschijnlijk is t niet, dat het rijk bereid zal de Leidse put te dempen. De vraag keert terug: En wat \n? Een oplossing voor de stad let wel: de stad zou zijn het van de bloeiende ag- Vrijwil- zal dat van de zijde van igstgeest, Leiderdorp en ga zo aar door niet gaan, maar je je afvragen of er een tijd en wanneer dat men ,n bovenaf zal beschikken: dat de enige oplossing. Wat anders? Wordt Leiden dan eerste gemeente, die in de aatscourant komt onder de ru- iek „Faillissementen"? Gaan iliege van B. en W. en gemeen- raad duimen draaien en sturen het ambtenarenkorps naar Deze voorstelling van za- m is ondenkbaar als antivoord de vraag „En wat dan?" Wie buiten de hierboven ge mogelijkheden alterna- zven? ADVERTENTIE) LEIDEN Leiden is een arme stad. Er zijn relatief veel inwoners met het minimumloon. Al jarenlang trekken beter gesitueerden de stad uit naar omliggende gemeenten, omdat ze het Leidse leefklimaat niet appreciëren. Hierdoor wordt de stad financieel nog zwakker. Wil Leiden niet een afstervende stad worden, dan dient er iets te gebeuren. De verkeersmoge- lijkheden moeten worden uitgebreid, het centrum bereikbaar gemaakt, krotten opgeruimd, nieuwe voorzieningen getroffen en grote industrieën aangetrokken. Maar dat kost geld en Leiden is een arme stad. Daarmee is de cirkel rond en gebeurt er niets. Het gemeentebestuur is niet onwelwillend, integen deel, maar onmachtig. Bouw van energie centrale Leiden LEIDEN De discussie- en in- rmatiemap, die door de Leidse is samengesteld in ver- ind met de voorgenomen bouw van ;n elektriciteitscentrale is aan het ïreau van het Leidsch Dagblad vertu-ijgbaar. LEIDEN In het gebouw van de en G.D. aan de Roodenburger- is a.s. woensdagmiddag van 2 5 uur voor kinderen en ouderen >t en met 19 jaar wederom gelegen- eid om zioh tegen kinderverlam- te laten in (herin) enten. Daar- a kan dit nog gebeuren op 20 augus- js en 3 september tussen 2 en 4 ur. Alle inentingsbewijzen van het ind moeten worden meegebracht. is van belang zich tevoren bij de x.G .en G.D.. eventueel telefonisch tel. 20654) te oriënteren of de (her) - wel nodig is. Voor kinderen tot 6 jaar kan men ook wenden tot de huisarts, wat 'ooral van belang is wanneer men eeds lopende afspraken heeft. LEIDEN —De heer J. K. H. van die 1 september zal aftreden als directeur van de N.V. Distilleer „De Fransche Kroon" v/h Har- tevelt en Zoon, is benoemd tot com missaris van de N.V. Erven Lucas Bols. Slep De vergelijking met het doortas tende Tilburg (evenals Leiden een arme stad), die als streekcentrum fungeert en hard aan sanering toe is) valt in het nadeel van Leiden uit. Wat in Tilburg met grote in spanningen mogelijk was, blijkt in Leiden absoluut onmogelijk. Leiden kan niet, zoals Tilburg, extra-in komsten verwerven door het be lastinggebied uit te breiden. De las ten, die Leiden moet dragen, zijn over het algemeen ook zwaarder. Een on gewoon hoog percentage va,n de in komsten worden opgeslokt door de sociale dienst, die in Leiden de zorg voor zeer veel inwoners heeft. Ook de vuilverbranding, die geen luxe, maar een noodzaak is, kost elk jaar bergen geld, evenals het onder houd van de kademuren van de grachten. Tilburg kent deze extra- lasten niet, althans niet in de mate van Leiden. Ook de ligging van Leiden levert extra problemen op. De samenstel ling van de bodem vereist extra voorzieningen en daardoor komt de grondprijs hoger te liggen dan I in Tilburg. en Maar gebeurt er dan helemaal niets? Dat wel. Zo wordt er een ka naal gegraven om Leiden heen, waardoor het scheepvaartverkeer de stad kan gaan mijden. Nieuwe, bre de bruggen kunnen dan eindelijk in de stad worden aangelegd. Het ka naal gaat Leiden twaalf miljoen gul den kosten, de bruggen nog eens acht. Als dat werk klaar is, kan pas effectief met de functie-vernieu wing van de binnenstad worden be gonnen. Dat is over zoveel jaar. On dertussen staan de saneringswijken verder te vervaillen, terwijl er dan ook weer andere wijken aan vernieuwing toe zullen zyn. Het pro bleem blijft dus slepen en neemt zelfs nog grotere vormen aan. Voor een gunstige ontwikke ling van Leiden, zou er morgen al begonnen moeten worden met ontruiming van de saneringsgebie- dën. „Waar moeten we dan met die mensen heen", vraagt de gemeente zich af, want woonruimte is er wei nig in Leiden. Daarbij komt nog, dat Leiden de laatste jaren, gezien de behoefte, niet heeft gebouwd. Er was geen geld en er was geen grond. Thans nadert het moment van hui zenbouw in de Merenwijk. De hui zen die daar gebouw worden, zijn niet geschikt voor de bewoners uit de saneringswijken vanwege de ho ge huur. Afsterven I Daarbij komt dat de gemeente bij j ontruiming van een buurt de ver- plaatsingskosten van de bevol king voor haar rekening moet ne men. Leiden kan dat niet. Ook de onteigening van de panden in de te saneren gebieden is een onmogelijke zaak. De verwervingskosten voor die panden worden weliswaar voor tach- tig procent door het rijk betaald, 'maar de resterende twintig procent zouden voor Leiden toch nog een te zware belasting vormen. Daarbjj gaat Leiden van het idee uit, dat het wreed is mensen uit hun buurt te verjagen door het stellen van een onteigeningstermijn, zo als in Tilburg gebeurde en waardoor de saneringsbuurt in betrekke lijk korte tijd beschikbaar was. In Leiden ziet men meer in een gelei delijk afsterven van de buurt. Een onteigeningsplan is er niet. Dat be tekent, dat er nog vele jaren voor bij moeten gaan voordat er iets kan worden gedaan. Vóór die tijd kan er geen plan worden opgesteld (er is een plan, maar dat is al weer ver ouderd) en voordat goede verbindin gen en voorzieningen gerealiseerd zijn, zullen er geen financiers be langstelling tonen voor Leiden. De ontwikkeling en reconstruc tie van de stad worden om al deze redenen te lang opgehouden. Het lijkt er veel op. dat Leiden na een grote bloei in het verleden tot één van Nederlands „dode steden" gaat behoren. Feit is, dat op dit moment de fac toren allemaal in het nadeel van Leiden werken. Alleen een zeer krachtige hand kan nog proberen iets van het oude, glorieuze Leiden te maken. Dan moet Leiden niet bang zijn zich in de schulden te steken, niet bang om de minder sympathieke maatregel te nemen van onteigening. Dan moeten de burgers uit de saneringsgebieden met absolute voorrang aan nieuwe woonruimte geholpen worden. Dan moeten er misschien mooie delen van Leiden terwille van de vooruit gang en de algemene welvaart wor den prijsgegeven. Dan moeten de burgers offers, vooral financiële of fers voor hun stad willen brengen. ADVERTENTIE Standplaats: Schuttersveld Maandag 4 augustus 20.00 uur matinee I 5.00 uur avondvoorstelling 20.00 uur. VOORVERKOOP: Ver. v. Vreemdelingenverkeer, Steenstraat 1b, telefoon 01710—34994 Twee zoetmakersbroederlijk naast elkaar een vertrouwd beeld In Nederlandse Horecabedrijven. De rechter heeft de Nederlandse suikerindustrie verboden om de zoetstof nog langer in een kwaad daglicht te stellen. Met name be weringen als dat "zoetstof dik zou maken" of "slecht zou smaken" oordeeldcderechter ontoelaatbaar. In het onlangs verschenen rapport voor de door de overheid ingestelde commissie ter Oriëntering Omtrent de Voeding en de Voedingstoestand in Nederland wordt er op gewezen, dat het in het belang van de volksgezond heid zou zijn, wanneer de gemiddelde Nederlander minder vet en suiker zou gebruiken. Het gebruik van zoetstof als zoet- maker in koffie en thee kan dus voor velen een positieve bijdrage tot hun gezondheid betekenen. De actie van de Waardgracht- bewoners o.m. gedemonstreerd door het aanplakken van deze aardige affiches in de stad was uitgangspunt voor onze vergelij king tussen de binnenstadspro blemen in Tilburg en Leiden. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Bij het mooie warme weer waren gisteren de aanvoeren op de veemarkt aan de schrale kant en was het vooral de wolvee afdeling, die het aanvoercijfer sterk drukte. De lagere prijzen van vorige week, de droogte en de vakanties spelen hierin parten. De handel heeft zich de gehele week voor alle rubrieken tamelijk rustig tot gedrukt gedragen, waar door ook gisteren de eerste aanblik van de markt rustig tot week. Gaan de de markt werd de handel toch grager en wisten de meeste prijzen zich te handhaven en ging het op de wolvee-afdeling wel heel vlug toe met weer opgetrokken prijzen. De varkenshandel moest echter weer een veertje laten. De totaal aanvoer be droeg 1981 dieren. In de melkvee-sector was er een goede ruime aanvoer, maar voor een vlotte handel groeit er door de aan houdende droogte te weinig, waar door men voorzichtig aandoet met uitbreiding van de veestapel. Deze handel deed het dan ook zeer rustig af maar bleef wel prijshoudend. Voor de vare koeien ging het voor het kwaliteitsvee iets williger toe. Magere oude koeien en lichte beestjes waren zeker niet duurder. Op de afdeling vette koeien toonde het beeld nog weinig verandering. Aanvoer en aanbod waren iets min der. Het vleesverbruik bleef nog ma tig. Toch was er in de handel een iets gragere vraag naar le kwalitei ten en bleven bij het geringe aanbod op de markt de prijzen wel gehand haafd. In de afdeling vette kalveren was er een mooie ruime aanvoer van bij zondere goede kwaliteiten. By een goede export met ruimer aanbod wer den de prijzen iets gedrukt, doch deed de handel het vlug af. De aanvoer in deze afdeling haal de nog geen 1000 dieren. De schrik van de opgedrongen lagere prijzen van vorige week zat er dus wel in. De schapenhouders hielden hun dieren vast. Door de korte aanvoer gingen de vette (zuig) lammeren zeer vlug van de hand en werd de prijsval van vorige week weer ruimschoots inge haald. Ook de weinige vette- en fok schapen werden goed en prijshou dend verkocht. De weide lammeren hielden het bij rustig tot iets willi ger met gehandhaafde prijzen. LEIDEN De heer H. H. West hof, directeur van het kantoor Lei den van de Neder landsohe Midden- standsbank, herdacht gisteren het feit, dat hij voor veertig jaar bij dit bankbedrijf in dienst trad. In ver band met dit jubileum wordt er op 29 augustus van 4.30 tot 6 uur in res taurant Van der Heijden een recep tie gehouden. Hoewel de aanvoer van varkens voor fok- en mesterij niet groot ge noemd kon worden, was de handel door het grote aantal biggen toch vrij behoorlijk. Aangezien de vette varkens minder deden, was ook de belangstelling voor fok- en mesterij iets minder met ge volg een terughoudende handel met lagere prijzen. De handel in slachtvarkens deed het in het begin van de week wel redelijk, doch liep tegen het einde van de week iets terug. Er was wel meer belangstelling voor de export maar tegen lagere prijzen. In de afdeling geiten was er weer een mooie aanvoer, een goede vraag en een redelijke en iets duurdere handel. LEIDEN In de Pieterskerk was de Tsjechische organist Jan Valach uitgenodigd, die op het ogenblik orkest dirigent is aait de Vlaamse Opera in Amsterdam. Valach beschikt over een aan zienlijk technisch vermogen., dat hem een vlotte concertallure meegeeft en stukken, die een dui zelende gezwindheid vergen, niet uit de weg doet gaan. Zijn pro grammakeuze moet weloverwo gen aan dat vermogen zijn aan gepast, want niet alle virtuose vervoeringen beantwoordden zon der meer aan artistieke vervoe ringen. Er was een vertrouwd begin: Kon- zert h moll van Walther, een col- LEIDEN Donderdag. 7 augus tus zal In de Rijsense bossen in Driebergen de jaarlijkse zendingsdag van de Gereformeerde Zendings- bond in de Ned. Herv. Kerk worden gehouden. Aanvang 10 uur voorin. Deze dag wordt ook door velen uit Katwijk, Noordwyk, Rijnsburg, Wassenaar, Leiden en andere plaat sen uit de omgeving bezocht. Sprekers zijn ds. J. van Sliedirecht uit Ouderkerk aan den IJssel, ds. T. Lamgerak uit Veenendaal, ds. C. den Boer uit Zeist, ds. H. Binnekamp uit Boven-Hardinxveld, ds. J. den Hoed uit Meerkerk en dr. H. Bout uit Utrecht. Mevr. TigchelaarVan der Vlist vertelt een verhaal voor de jeugd, die bij honderden op deze zendingsda- gen aanwezig placht te zijn. Verder vermeldt het programma een ont moeting met zendingsarbeiders. lega van Bach in Weimar. Vertrouwd is de concertante Italiaanse stijl, be kend van zoveel concertigrossi. Wal ther placht evenals Baoh zulke con certen over te schrijven en er dan een orgel-versie van te maken. We hebben dan ook vrijwel zeker geen Walther gehoord, maar Albinioni of Gentili of Torelli. Een echte Duitser was de opvolger, waarna alleen nog Tsjechen zouden verschijnen. Die Duitser heet Georg Alfred Schumann (in 1952 overleden Berlijner) en was er met een „Pas- sacaglia über BACH", d.i. met de thema-noten bes-a-c-b. Over dit the ma heen krioelden soms boeiende en knappe, vaak virtuose variaties. De overvloed van (conventioneel) noten- materiaal maakte dit oeuvre tot een echte organjstenkluif, die maar spaarzaam gelden mag als een hom mage aan de werkelijke Bach. De Tsjechen zijn prof. Bedrich Wiedermann, Amdrej Ocenas en Petr Eben. De eerste komt niet boven de gemiddelde improvisatiestijl uit, het fantasie-gehalte is niet hoog. Wij hebben een paar behendige organis ten, die zulke gewrochten uit de mouw schudden. We misten klank- vondsten. Die verschafte Ocenós in zijn 4 „Orgelgemalde". Ocenas kaai penselen, kan beelden oproepen, kaai dat met een ijl schalmeieaid klimaat, maar evengoed met groot materiaal, niet overal gelijkelijk belangrijk, maar positief onderhoudend. Van de drie is echter Petr Eben onze man. Zijn motieven en gegevens zijn gericht, warden organisch geor dend. Er was van hem een „Grave- mente" in gematigd moderne stijl en een Moto Osrtinato met duidelijke compositorische kwaliteiten. Effec- tjes als klankjes uit pijpjes van een of enkele centimeters hoogte mis stonden niet. Misschien zou het met de lange ad)em uitwaaieren bij speelt fonkelende spirituele bovenbe- weglngen in bondiger vorm nog indrukwekkender zijn geweest. KEES VERHOEF. LEIDEN Voor ongeveer 500 hippe en minder hippe jongelui heeft het jeugdcentrum Prova dya gisteravond in het Leidse Van der Werf park twee van Lei dens meest bekende Bluesgroepen laten optreden. Reeds voor de derde maal liet Pravadye? van zich horenGra tis toegang, goede groepen waren de aantrekkingskracht. Page 14, die onder meer num mers speelde van J. L. Hooker en Canned Heat en de Groep Blue Planet gaven hun gageloze me dewerking. In de pauze speelde ter afxvis- seling van al het bluesgeweld een sitargroep. Succes voor Provadya?, di naast zulke avonden ook mee culturele avonden op touw gaa zetten, wanneer zij over een eigei ruimte zouden beschikken. Op foto George Juliën vai Page 14 in volle actie. (Foto L.D. Holvast

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3